Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 7.2018

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.

Windows a Office

1 Windows 10 Otevření příkazového řádku z libovolné složky
2 Windows 10 Nastavení kontroly pravopisu
3 Windows 10 Řešení problémů s operačním systémem
4 Word Opakování záhlaví tabulky na každé stránce
5 Windows 10 Aktivování a deaktivování funkcí operačního systému
6 Windows 10 Složky jako dlaždice v nabídce Start
7 Word Titulní stránky pro wordové dokumenty
8 PowerPoint Výběr barvy pro zobrazení webových odkazů
9 Windows 10 Skrolování myší v okně na pozadí
10 Windows 10 Zamykání počítače pomocí smartphonu
11 Excel Více řádků v buňkách excelových tabulek
12 PowerPoint Odstranění ochrany prezentace heslem
13 Word Nastavení vlastních klávesových zkratek
14 Windows Automatické skrývání ikon na ploše
15 Word Řešení problémů s tiskem obrázků
16 Outlook Zobrazení nepřečtených e-mailů

Profitip

Ochrana PC i mobilů

Hardware

17 Webová kamerka Antivirové programy blokují přístup ke kamerce
18 Opravy počítače Nepovedený update operačního systému a nefunkční počítač
19 Smartphony Vyčistěte objektiv fotoaparátu smartphonu

Profitip

Vzdálené ovládání počítače s Windows

Web & fotografie

20 Smartphony Naplánujte si cestu na počítači a pošlete si ji do smartphonu
21 Skype Použijte desktopovou verzi Skype místo té z Microsoft Store
22 Skype Odstranění aplikace Skype z počítače
23 WhatsApp Nahrajte snadněji hlasovou zprávu na telefonu s Androidem
24 WhatsApp Zamezení zobrazování obrázků z WhatsApp v galerii
25 Úprava fotografií Odstranění mlhy z fotografie
26 Úprava fotografií Narovnejte horizont nebo stromy

Profitip

Násobení motivu za pomoci vodních kapek

Mobily a tablety

27 iOS Osobní, ručně psané e-maily
28 Android Detailní nastavení využití datových přenosů aplikacemi
29 Android Prodloužení intervalu zámku obrazovky
30 Android Vynucené renderování obrazu prostřednictvím GPU
31 Android Stereozvuk v jednom sluchátku?
32 Android Rodičovská kontrola aplikací
33 Android Vytváření dokumentů ve formátu DOCX v aplikaci Dokumenty
34 iOS Nouzové volání 35 iOS Jaký modem má váš iPhone X?

Profitip

Kompletní odinstalování

1 Windows 10 Otevření příkazového řádku z libovolné složky

Pokud často pracujete s příkazovým řádkem Windows, jistě potřebujete i přecházet mezi různými složkami. Slouží k tomu příkaz »cd«, ale za ten je nutné vypisovat cestu nebo alespoň názvy složek. Pohyb ve struktuře pevného disku je pak poněkud zdlouhavý. Dřívější verze Windows 10 umožňovaly otevření příkazového řádku přímo ve zvolené složce. Stačilo, abyste na něj klikli v Průzkumníku souborů pravým tlačítkem myši při současném stisknutí klávesy [Shift]. Nyní ale tímto způsobem můžete otevřít jen okno PowerShell.

Abyste se vrátili k předchozímu stavu, je třeba provést úpravu v registru Windows. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a příkazem »regedit« spusťte Editor registru. Zde pak přejděte do složky »HKEY_CLASSES_ ROOTDirectoryshellcmd«. Klikněte pravým tlačítkem myši na složku »cmd« a z kontextové nabídky zvolte »Oprávnění«. Otevře se nové okno, kde je třeba kliknout na položku »Administrators« a pak označit předvolbu »Povolit« u nastavení »Úplné řízení«. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Pokud se vám přitom objeví chybové hlášení o odepření přístupu, budete muset postupovat menší oklikou. Znovu klikněte na »cmd« a otevřete okno »Oprávnění«, pak ale postupujte tlačítkem »Upřesnit«. Otevře se nové okno, ve kterém kliknete na volbu »Změnit« vedle popisku »TrustedInstaller«. V dalším okně zadejte do pole »Zadejte název objektu k výběru« vaše uživatelské jméno a klikněte na tlačítko »Kontrola názvů«. Pokud jméno souhlasí, umožní Windows přidání nového záznamu. Pokračujte tlačítkem »OK« až k oknu, kde opět povolte nastavení »Úplné řízení«. Tentokrát ale pro položku »Users«.
Po potvrzení změny nastavení pokračujte v Editoru registru úpravou položky »HideBasedOnVelocityId« v pravé části okna. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Přejmenovat«. Pak na začátek názvu přidejte zpětné lomítko. Po uložení nového názvu položky si můžete ihned vyzkoušet, že v kontextové nabídce pravého tlačítka myši v Průzkumníku souborů přibyla nová položka »Zde otevřít příkazové okno«. Samozřejmě je třeba při kliknutí pravým tlačítkem na zvolenou složku přidržet klávesu [Shift].

2 Windows 10 Nastavení kontroly pravopisu

Ve Windows 10 je integrována i funkce globální kontroly pravopisu, která kontroluje texty zadávané například do aplikací Pošta, Kontakty nebo třeba do prohlížeče Edge. Ve výchozím nastavení Windows 10 je tato funkce aktivována, což si můžete snadno ověřit, když si otevřete Nastavení a přejdete do nabídky »Zařízení / Psaní«. Zde by měly být aktivovány přepínače funkcí »Automaticky opravovat pravopisné chyby« a »Zvýrazňovat pravopisné chyby«.

Slovník pravopisu ve Windows 10 se průběžně učí nová slova, což ale také znamená, že se do něj mohou nedopatřením dostat i špatné výrazy či slova s překlepy. Uživatelský slovník pro kontrolu pravopisu ale můžete snadno upravovat. Přejděte v Průzkumníku souborů do složky »C:UsersVaše uživatelské jméno AppDataRoaming MicrosoftSpellingcs-CZ« (na kartě »Zobrazení« musíte mít aktivovanou předvolbu »Skryté položky«), kde najdete i soubor »Default.dic«. Otevřete jej v Poznámkovém bloku a hned se můžete pustit do úpravy nebo vymazání špatných záznamů. Nakonec upravený soubor jednoduše uložte (pod stejným názvem). Jen pozor - nikdy nemažte ani neupravujte text na prvním řádku souboru se slovníkem.

3 Windows 10 Řešení problémů s operačním systémem

I když jsou Windows 10 velmi odolným operačním systémem, problémy se jim nevyhnou. Například se může stát, že se vám ani přes několik restartů nepodaří Windows 10 správě spustit a třeba že na přihlašovací obrazovce bude chybět váš uživatelský účet. Pak vám přijdou k užitku nástroje na opravu systému, které jsou integrovány přímo ve Windows 10. Restartuje počítač a počkejte na zobrazení přihlašovací obrazovky. Přidržte klávesu [Shift] a klikněte myší na tlačítko pro vypnutí počítače, které se nachází v pravém dolním rohu obrazovky, a zvolte možnost »Restartovat«. Počítač se znovu spustí s nabídkou funkcí pro řešení problémů s Windows 10 a případně i možností obnovení celé konfigurace do továrního nastavení.

4 Word Opakování záhlaví tabulky na každé stránce

Při práci s velmi dlouhými tabulkami v textovém editoru Word se vám jistě bude hodit možnost automaticky opakovat záhlaví tabulky na každé nové stránce. Word takovou funkci nabízí a její použití je velmi snadné. Stačí, když kliknete do řádku se záhlavím pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Vlastnosti tabulky«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Řádek« a zde označte předvolbu »Opakovat jako řádek záhlaví v horní části každé stránky«. Pak už jen potvrdíte nastavení tlačítkem »OK«.

5 Windows 10 Aktivování a deaktivování funkcí operačního systému

Windows 10 mají ve svém výchozím nastavení deaktivovány některé funkce ze své výbavy, které by se vám mohly hodit. A naopak, najdete v nich i nástroje, které se třeba ani nikdy nechystáte používat. Podívejme se, jak můžete rychle aktivovat a deaktivovat prvky výbavy operačního systému. Nechcete například používat zastaralý webový prohlížeč Internet Explorer 11? Snadná pomoc. Klikněte na nabídku Start a napište »volitelné funkce«. Spusťte nalezenou stejnojmennou položku, abyste otevřeli okno »Spravovat volitelné funkce«. Pak klikněte na položku »Internet Explorer 11« a použijte funkci »Odinstalovat«. Podobně se můžete zbavit třeba také multimediálního přehrávače Windows Media Player nebo zbytečného nástroje XPS Viewer. Kdybyste pak chtěli odebrané komponenty Windows 10 přidat zpět nebo doinstalovat nějaký jiný nástroj ze standardní výbavy Windows 10, použijte volbu »Přidat součást«.

6 Windows 10 Složky jako dlaždice v nabídce Start

U složek, jejichž obsah používáte velmi často, si můžete ušetřit klikání v Průzkumníku souborů a jednoduše si jejich zástupce připnout jako další dlaždice v nabídce Start, odkud k nim budete mít nejrychlejší přístup.
Otevřete si Průzkumník souborů a přejděte ke složce, kterou si chcete do nabídky Start připnout. Pak na ni klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Připnout na Start«. Hned poté se zástupce složky zobrazí jako nová složka v nabídce Start, kde si ji můžete myší snadno přesunout na libovolné místo. Druhou možnost rychlé navigace k často používaným složkám představuje nabídka »Rychlý přístup« v pravé horní části Průzkumníku souborů. Opět použijte na vybrané složce pravé tlačítko myši, ale tentokrát klikněte na nabídku »Připnout k Rychlému přístupu«.

7 Word Titulní stránky pro wordové dokumenty

Chcete vylepšit vytváření dokumentů efektní titulní stránkou? Snadná pomoc - textový editor obsahuje vše potřebné. V rozpracovaném dokumentu přejděte na kartu »Vložení« a zde klikněte na nabídku »Stránky«, kterou najdete zcela vlevo. Pak pokračujte volbou »Titulní stránka« a zvolte si některou z mnoha dostupných šablon titulních stránek. Připravené šablony si pak můžete upravovat podle své volby. Základem je vyplnění předdefinovaných textových polí, ale v úpravách šablon titulních stránek můžete jít i mnohem dál. Každá šablona se totiž skládá z několika prvků, na které je možné kliknout myší a pak upravovat jejich vlastnosti - barvy, rozměry či umístění na stránce. Dále můžete například vkládat další obrázky, grafiku nebo textová pole. Všechny potřebné funkce přitom najdete na kartě »Vložení«. Jakmile máte titulní stránku připravenou podle svých představ, můžete si ji uložit jako novou šablonu pro opakované použití. Označte celý obsah titulní stránky dokumentu a pak použijte opět nabídku »Stránky / Titulní stránka«, kde najdete i volbu »Uložit výběr do galerie titulních stran«.

8 PowerPoint Výběr barvy pro zobrazení webových odkazů

Stejně jako v dalších aplikacích ze sady Microsoft Office jsou i v prezentacích vytvářených v PowerPointu zobrazovány webové odkazy modrou barvou. Můžete to ale snadno změnit a nastavit si jako výchozí jakoukoli jinou barvu textu odkazů. Přejděte na kartu »Návrh« a zde klikněte na malou šipku v pravém dolním rohu části »Varianty«. Pak pokračujte volbou »Barvy / Přizpůsobit barvy«. Otevře se nové okno, ve kterém můžete nastavovat jednotlivé prvky barevného motivu prezentace. Zobrazení webových odkazů změníte volbami »Hypertextový odkaz« a »Použitý hypertextový odkaz«, které najdete úplně na konci seznamu. Po kliknutí na tlačítko »Uložit« se podle nového nastavení přebarví i všechny již vložené webové odkazy.

9 Windows 10 Skrolování myší v okně na pozadí

Při více otevřených oknech aplikací na pracovní ploše Windows je vždy jedno okno aktivní, a tedy zobrazené v popředí, zatímco další okna jsou neaktivní, přesunutá na pozadí. V aktivním okně můžete jednoduše kolečkem myši nebo třeba posunem dvou prstů po touchpadu notebooku skrolovat obsah. Ve Windows 10 by to ale úplně stejně mělo fungovat i v neaktivních oknech na pozadí, aniž byste do nich museli kliknout a tím je aktivovat a přenést do popředí. Pokud tomu tak není, je třeba zkontrolovat příslušné nastavení operačního systému, resp. předvolby myši. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Zařízení / Myš«. Zde je třeba zapnout předvolbu »Posouvat zobrazení v neaktivních oknech, když na ně najedu myší«.

10 Windows 10 Zamykání počítače pomocí smartphonu

V rámci loňské aktualizace Creators Update přibyla do Windows 10 i funkce automatického zamykání počítače s použitím smartphonu. Předpokladem použití této funkce je dostupnost Bluetooth rozhraní ve vašem notebooku či tabletu s Windows 10 a také spárování počítače s mobilním telefonem. To provedete snadno v Nastavení, když přejdete do nabídky »Zařízení / Zařízení Bluetooth a jiná« a zde volbou »Přidat zařízení Bluetooth nebo jiné« spárujete počítač a smartphone.

Jakmile máte spárovaný počítač se smartphonem, přejděte v Nastavení do nabídky »Účty / Možnosti přihlášení«, kde ve spodní části okna najdete i funkci »Dynamický zámek«. Aktivujte předvolbu »Umožnit sytému Windows automatické uzamčení zařízení, když jste pryč«. Windows 10 budou nyní detekovat přítomnost vašeho smartphonu v dosahu Bluetooth připojení, a jakmile se vzdálíte, dojde automaticky k uzamčení vašeho počítače.

11 Excel Více řádků v buňkách excelových tabulek

Zobrazování textů v excelových tabulkách má svoje specifická pravidla. Když například začnete psát text do buňky »A1«, nedojde automaticky k jeho zalomení, ale poteče stále dál i přes sousední buňky. Teprve když něco napíšete do buňky »B1«, přestane text z první buňky přetékat, ale zobrazí se jen ta část, které se vejde do buňky. Celý obsah buňky bude viditelný jen v řádku vzorců.

Pro zalomení textu v buňce excelové tabulky do dvou či více řádků použijte klávesovou zkratku [Alt] + [Enter], kterou odřádkujete na nový řádek v rámci jedné buňky. Současně se automaticky přizpůsobí také výška dané buňky, resp. celého řádku. Řádkování textů v rámci buněk ale může probíhat i automaticky. Označte požadovanou buňku nebo třeba celý sloupec a klávesovou zkratkou [Ctrl] + (1) vyvolejte okno »Formát buněk«. Zde přejděte na kartu »Zarovnání«, kde pod nabídkou »Nastavení textu« najdete i předvolbu »Zalamovat text«. Změnu nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Když nyní budete do takto nastavené buňky psát delší text, dojde k jeho zalomení pokaždé, když dosáhne okraje buňky. Současně s tím bude dle potřeby upravována i výška buňky.

12 PowerPoint Odstranění ochrany prezentace heslem

Ochrana heslem zajistí, že obsah vaší powerpointové prezentace nikdo omylem nepozmění. Pokaždé, když takto uzamknutou prezentaci otevřete, zobrazí se výzva k zadání příslušného hesla. Pokud jej neznáte, zobrazí se vám prezentace jen v režimu pro čtení, kdy nelze v jejím obsahu provádět žádné změny. Ochranu heslem lze z prezentace odstranit pouze v případě, že toto heslo znáte.

Zadejte příslušné heslo při otevření uzamknuté prezentace a pak přejděte do nabídky »Soubor«. Hned jako první se v nabídce »Informace« zobrazuje funkce »Zamknout prezentaci«, která umožňuje jak prezentaci zašifrovat a ochránit její obsah heslem, tak toto heslo v případě potřeby odstranit.

13 Word Nastavení vlastních klávesových zkratek

Pás karet sice do značné míry zjednodušuje ovládání funkcí textového editoru Word i dalších aplikací ze sady Microsoft Office, ale přesto některé akce zaberou až příliš mnoho kliknutí myší. Jde například o vkládání obrázků, u kterého bychom si jistě dovedli představit pohodlnější ovládání klávesovou zkratkou, což platí u různých dalších, často prováděných úprav dokumentů ve Wordu.

Abyste získali přehled o standardně přednastavených klávesových zkratkách ve Wordu a mohli si vytvářet vlastní, přejděte do nabídky »Soubor« a zde klikněte na »Možnosti«. V nově otevřeném okně přejděte do nabídky »Přizpůsobit pás karet« a pak klikněte na tlačítko »Vlastní« u popisku »Klávesové zkratky« ve spodní části okna.
V dalším okně pak najdete přehled funkcí ze všech karet. Pro vytvoření klávesové zkratky pro rychlé vkládání obrázků proto v nabídce »Kategorie« přejděte na »Karta Vložení« a ve sloupci »Příkazy« vyhledejte »VložitObrázek«. Pokud má zvolená funkce přiřazenou klávesovou zkratku, zobrazí se vám v okně »Aktuální klávesy«. Vlastní klávesovou zkratku můžete zadat do řádku »Stiskněte klávesovou zkratku« a Word vám hned ukáže, jestli není vámi zvolená kombinace kláves již pro nějakou funkci rezervována. V našem příkladu jsme zvolili zatím nepřiřazenou klávesovou zkratku [Alt] + [Ctrl] + [B], která byla zatím volná. Pak už stačí jen potvrdit novou klávesovou zkratku tlačítkem »Přiřadit« a zavřít okna nastavení tlačítkem »OK«. Vaše nová klávesová zkratka bude k ve Wordu k dispozici ihned po uložení jejího nastavení.

14 Windows Automatické skrývání ikon na ploše

Pokud si umisťujete ikony všech instalovaných aplikací a zástupce oblíbených webových stránek nebo často používaných složek na pracovní plochu Windows, možná byste nebyli rádi, kdyby mohl tento kompletní přehled vaší práce na počítači vidět kdokoli další, jakmile se zvednete od pracovního stolu a přitom hned nezamknete svůj uživatelský účet. Se zajištěním vyšší úrovně ochrany soukromí vám pomůže jednoduchá, bezplatně dostupná aplikace AutoHideDesktopIcons (softwareok. com). Tento program umí automaticky skrýt veškerý obsah pracovní plochy operačního systému Windows, jakmile detekuje nečinnost myši. Ve výchozím nastavení se ikony skryjí za pět sekund od posledního pohybu myší, ale tento interval si můžete v nastavení aplikace upravit podle vlastní volby. Program AutoHideDesktopIcons lze nastavit na automatické spouštění společně s Windows a také můžete aktivovat předvolbu, která zajistí, že ikony z pracovní plochy zůstanou skryté i ve chvíli, kdy začnete s počítačem opět pracovat. Opět se zobrazí až v okamžiku, kdy myší kliknete na libovolné místo pracovní plochy Windows.

15 Word Řešení problémů s tiskem obrázků

Vytvořili jste ve Wordu dokument s několika obrázky a další grafikou, ale na výtiscích z tiskárny vidíte pouze textový obsah? Existuje hned několik možných příčin tohoto problému. Ze všeho nejdříve přejděte do nabídky »Soubor / Možnosti« a v nově otevřeném okně »Možnosti aplikace Word« zkontrolujte předvolby v nabídce »Zobrazení«. Jde především o část »Možnosti tisku«, kde je třeba aktivovat předvolby »Tisknout kresby vytvořené ve Wordu« a »Tisknout barvy a obrázky pozadí«.

Pokud problémy s tiskem grafiky v dokumentech přetrvají, zkuste v nabídce »Soubor / Uložit kopii« uložit dokument ve starším formátu »Dokument Word 97-2003 (*.doc)«. Dalším krokem k nápravě tiskových výstupů pak může být ještě převod použitých obrázků do jiného formátu (ideálně standardního JPG) a jejich opětovné vložení do vytvářeného dokumentu.

16 Outlook Zobrazení nepřečtených e-mailů

Když po delší době, typicky třeba po dovolené, otevřete Outlook, zavalí vás přísun nových zpráv. Příchozí e-maily, které čekají na vaši reakci, se nahrnou do schránky s přijatou poštou, kde se ale často nachází už spousta dalších zpráv. Přehled ve schránce můžete zlepšit jednoduchým trikem - nechejte si zobrazit jen novou, ještě nepřečtenou poštu. Stačí k tomu jen několik kliknutí myší.

Novější verze Outlooku mají tlačítko »Nepřečtené« hned nad seznamem doručené pošty. Pokud to ale není váš případ, použijte tlačítko »Filtrovat e-maily« v části »Najít« na kartě »Start«. Otevře se nabídka filtrů doručené pošty, kde je jako první položka »Nepřečtené«. Příchozí zprávy ale můžete filtrovat ještě důkladněji a nechat si zobrazit třeba jen zprávy, označené odesílatelem jako »Důležité«.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

17 Webová kamerka Antivirové programy blokují přístup ke kamerce

Pokud máte na počítači nainstalovaný antivirový program, jako například Kaspersky Internet Security, může se stát, že vám zablokuje přístup k webové kamerce. Ta je totiž často cílem útoku hackerů, a tak ji moderní antivirové programy kontrolují proti zneužití. Když tedy například spustíte Skype, může se objevit oznámení, že vaši webovou kameru využívá jiná aplikace, případně se u programu Kaspersky Internet Security objeví zpráva »Přístup k webové kameře je blokován«. Problém můžete vyřešit tak, že krátkodobě vypnete ochranu webové kamery. U programu Kaspersky Internet Security to lze v »Nastavení / Nastavení ochrany webové kamery«. Máte možnost vypnout blokování všech aplikací v přístupu ke kameře, nebo můžete přes »Pravidla aplikace« upravit práva konkrétní aplikace k využívání webové kamery. Stačí v části »Podezřelé úpravy v operačním systému« změnit nastavení u »Přístup k webové kameře (omezená kompatibilita)«. Aplikaci můžete přístup povolit, nebo můžete vybrat příkaz »Dotázat na akci«, kdy budete moct přístup ke kamerce povolit nebo zamítnout.

18 Opravy počítače Nepovedený update operačního systému a nefunkční počítač

Microsoft poměrně často aktualizuje svůj operační systém Windows 10 a pravidelně dochází i k jeho výrazným změnám. K poslední větší aktualizaci došlo koncem dubna tohoto roku. Šlo o aktualizaci operačního systému nazvanou April 2018 Update. Avšak ne u každého počítače proběhne takovýto upgrade bez problémů a výsledkem může být dokonce i nefunkční počítač. Pokud systém nejde běžným způsobem nabootovat, pokuste se ho opravit pomocí nástrojů pro opravu systému. K těm se dostanete po stisku kláves [F8] nebo [Shift]+[F8] během bootování. Pokud ani tyto nástroje nepomohou, můžete si vyrobit bootovací USB flash disk. Ze stránky Microsoftu jdem.cz/ d7yzx9 si po kliknutí na »Download tool now« stáhněte speciální nástroj »Media Creation Tool« a spusťte ho. Přijměte licenční podmínky a při otázce »Co chcete udělat?« zatrhněte možnost »Vytvořit instalační média (USB flash disk) pro jiný počítač«. Vyberte jazyk, edici a architekturu opreračního systému, zatrhněte, že chcete vytvořit USB flash disk a vložte do počítače USB flash disk. USB flash disk musí mít kapacitu alespoň 8 GB a počítejte s tím, že při jeho vytváření se z něj vymažou všechna data. Následně ho vyberte v nabídce nástroje Media Creation Tool. Pak musíte počkat, než se stáhnou nová Windows 10 a nainstalují se na USB flash disk. To může trvat poměrně dlouho a doba závisí na rychlosti vašeho internetového připojení a USB flash disku. Pak z něj můžete nabootovat nefunkční počítač a systém na něj instalovat.

19 Smartphony Vyčistěte objektiv fotoaparátu smartphonu

Vidíte na svých fotografiích pořízených chytrým telefonem drobné skvrny nebo jsou jakoby v mlžném závoji? Dost často je za nízkou kvalitou snímku nečistota v podobě malých částeček prachu na objektivu nebo na něm mohou být otisky prstů, zvláště když je v blízkosti čtečka otisků prstů. Tento problém lze většinou na iPhonech a dalších smartphonech vyřešit poměrně snadno a rychle. Při odstraňování prachu však musíte být opatrní. V opačném případě se můžete stát, že sice odstraníte z objektivu prach, ale přitom ho poškrábete. Proto nejprve jemně odstraňte hrubé nečistoty z čočky pomocí měkkého štětce. Po pečlivém odstranění prachu z objektivu fotoaparátu pokračujte jemným doladěním. Objektiv následně očistěte pomocí hadříku z mikrovláken. Použít můžete i jemnou látku bez vláken a bavlněný tampon. Zpravidla pro vyčištění objektivu stačí použít teplou vodu a hadřík v něm lehce namočit. Pokud je povrch objektivu mastný z otisků prstů, použijte čisticí prostředek. Pro odstranění nečistot můžete použít i hadříček pro čištění brýlí.
Tip : Ve specializovaných obchodech můžete zakoupit různá čisticí pera, ofukovací balonky, ubrousky, štětečky a celé čisticí sady pro objektivy fotoaparátů. Ty můžete také použít, a nejsou přitom drahé.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

20 Smartphony Naplánujte si cestu na počítači a pošlete si ji do smartphonu

Plánování cesty pomocí map Googlu je mnohem pohodlnější a rychlejší na osobním počítači než na malém displeji chytrého telefonu. Až budete s plánováním u konce, je naopak praktické si připravenou trasu přenést do svého smartphonu a mít ji k dispozici na cestách. Jediné, co je k tomu potřeba, je to, abyste byli jak na počítači, tak ve smartphonu přihlášeni pod stejným Google účtem.

Na počítači spusťte Google Mapy a naplánujte si trasu. Pak už stačí kliknout na pod zadanou trasou na »Odeslat trasu do telefonu«. V následujícím okně vyberte smartphone, případně tablet s Androidem, nebo si můžete poslat trasu přes e-mail nebo SMS, abyste ji pak mohli použít i na smartphonech s iOS nebo Windows Mobile. Následně se trasa odešle do zařízení a na něm se po určité době zobrazí zpráva o přijetí trasy. Pokud jde o zařízení s Androidem, můžete si trasu rovnou zobrazit v Mapách Googlu, pokud jde o jiné zařízení, otevřete e-mail nebo SMS zprávu. Nebudete-li mít po cestě přístup k internetu, můžete si trasu uložit pro off-line použití.

21 Skype Použijte desktopovou verzi Skype místo té z Microsoft Store

Uživatelé komunikačního programu Skype, kteří dříve používali jeho desktopovou verzi, jsou po přechodu na operační systém Windows 10 automaticky přesměrováni na aplikaci ze služby Windows Store. Ta ale nabízí jiné možnosti nastavení a ovládá se trochu jinak než desktopová verze. Dáváte-li přednost používání desktopové verze, máte stále možnost ji za použití malého triku nainstalovat a provozovat. Nemusíte ani případně odinstalovat předchozí verzi Skype.

Poznámka: Následující postup nemusí fungovat na všech počítačích se systémem Windows 10. Při našich testech například postup, který je dále popsán, fungoval u verze Build 17123.1. Pro verzi Build 16299.309 pak funguje alternativní postup.

Stažení klasické verze Skype: Odhlaste se z aplikace Skype a otevřete v prohlížeči stránku skype.com/cs/ get-skype. Klikněte na šipku u tlačítka »Získat Skype ze Storu« a z nabídky vyberte »Získat klasickou verzi Skypu«. Stažený program hned nespouštějte, ale klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte z nabídky možnost »Vlastnosti«. V otevřeném okně přejděte na záložku »Kompatibilita«. Zaškrtněte v části »Režim kompatibility« možnost »Tento program spustit v režimu kompatibility pro:« a nastavte zde »Windows 8«. Potvrďte pomocí »Použít« a »OK«. Následně nainstalujte desktopovou verzi aplikace Skype. Poté najdete v nabídce Start dvě položky pro Skype.

Desktopová verze je ta, kterou můžete spustit kliknutím na ikonu složky. Přihlaste se pod svým jménem a heslem a můžete začít komunikovat. Alternativa: Pokud se vám na uvedené webové stránce pro stažení programu Skype nabízí pouze instalace z Microsoft Store, postupujte následovně. Vytvořte si na pevném disku novou složku nazvanou třeba »Skype desktop«. Do internetového vyhledávače zadejte adresu jdem.cz/d7tfv8. Otevře se stránka cloudu OneDrive a v případě potřeby se přihlaste svým Microsoft účtem. Následně vyberte všechny nabízené soubory a klikněte na tlačítko »Stáhnout«. Ve složce se staženými soubory najdete nový ZIP soubor, který rozbalte do vytvořeného adresáře »Skype desktop«. Najděte v něm soubor »skype.exe« a klikněte na něj pravým tlačítkem. Z nabídky vyberte »Odeslat / Plocha (vytvořit zástupce)«. Pomocí této zkratky na ploše pak můžete program Skype kdykoli spustit. Poznámka: jedná se o verzi 7.40.

22 Skype Odstranění aplikace Skype z počítače

Odstranění aplikace Skype z obchodu Windows Store po přechodu na klasickou desktopovou verzi není tak snadné, protože tento program nenajdete v seznamu aplikací při obvyklém způsobu odinstalování ze systému Windows. Nejlepší je proto použít nějaký nástroj pro odstraňování programů ze systému, například CCleaner, který najdete na našem Chip DVD. Spusťte tento program, přejděte do sekce pro odinstalování programů a v seznamu pod »Výrobce« hledejte »Skype«. Potvrďte, že ho chcete odinstalovat, a klikněte na »OK«. Po ukončení CCleaneru by měla aplikace Skype ze systému zmizet.

23 WhatsApp Nahrajte snadněji hlasovou zprávu na telefonu s Androidem

Od verze 2.18.102 programu WhatsApp je mnohem jednodušší zaznamenat hlasovou zprávu na telefonu s Androidem. Nemusíte totiž po celou dobu záznamu držet tlačítko pro nahrávání. Po otevření chatu s jiným uživatelem se vedle řádku pro psaní textu zobrazí zelená kulatá ikona mikrofonu. Krátce ji podržte a nad ní se objeví ikonka zámečku a oznámení »Přejetím nahoru zamknete nahrávání«. Přejeďte prstem nahoru na tuto ikonu zámečku. Nahrávání bude probíhat dál a vy už nebudete muset držet prst na displeji. Stačí pak nahrávání buď zrušit, nebo vytvořenou zvukovou zprávu odeslat.

24 WhatsApp Zamezení zobrazování obrázků z WhatsApp v galerii

Jako uživatel Androidu se můžete při prohlížení složek WhatsApp setkat se souborem s podivným jménem ».nomedia«. Najdete ho například ve složce »Media/WhatsApp Images/Sent«. Pokud váš prohlížeč souborů tyto soubory nezobrazuje, je to pravděpodobně proto, že nejprve musíte povolit zobrazení systémových souborů. To se provádí v nastavení aplikace Průzkumník souborů, případně si můžete z Obchodu Play stáhnout nějaký jiný průzkumník, jako například Total Commaner.

Soubor ».nomedia« nic neobsahuje, pouze slouží k upozornění souborového systému Androidu, aby nezobrazoval obsah této složky v Galerii obrázků. Chcete-li, aby se v Galerii nezobrazovaly ani obrázky z dalších adresářů aplikace WhatsApp, jednoduše zkopírujte soubor ».nomedia« do složky »Whatsapp images«.

25 Úprava fotografií Odstranění mlhy z fotografie

Mlha není u většiny fotografií na škodu. Působí jako skvělý difuzor, tedy zajímavě rozptyluje světlo a lze ji využít jako kreativní nástroj. Snímky s mlhou většinou mívají atmosféru. Někdy je jí ale moc nebo zrovna nejde o případ, kdy vám jde především o kreativní snímek. Pak může být naopak užitečné mlhu z fotografie odstranit, nebo ji alespoň zmírnit.
Pokud máte grafický program Zoner Photo Studio X, můžete ho využít pro snadné potlačení mlhy nebo oparu ve fotografii. Má k tomu totiž speciální nástroj, který se jmenuje »Odstranění oparu«. Najdete ho v modulu »Vyvolat« v části »Expozice«. Jednoduše posunujte posuvníkem a hledejte optimální hladinu množství mlhy a kvality snímku. Nástroj rozpozná mlhu, kouř nebo vybledlé části snímku a vytáhne chybějící detaily. Fotografii většinou prospěje i práce s ostatními nástroji části »Expozice«. Zkuste trochu přidat »Kontrast« a snížit »Černý bod«. Můžete také vyzkoušet změnit hodnoty světla a bílého bodu.

26 Úprava fotografií Narovnejte horizont nebo stromy

Ne vždy se vám podaří vyfotografovat snímek tak, jak jste si představovali, a až následně zjistíte, že horizont není vodorovný, nebo je naopak příliš vidět, že stromy, sloupy nebo budovy nejsou na snímku kolmé. A to je ve většině případů rušivé. Pokud to zjistíte hned po stisku spouště, můžete se do fotografování pustit znovu a na displeji fotoaparátu nebo smartphonu si pro jistotu zobrazit mřížku, případně dělicí čáry. Pokud nemůžete snímek znovu pořídit, využijte možností grafického editoru. V programu Zoner Photo Studio X můžete linie velmi snadno narovnat v modulu »Vyvolat«. Na liště nástrojů najdete ikonu dvou čar »Srovnání linií«, nebo stačí stisknout klávesu [K]. Následně se na obrázku zobrazí mřížka, podle které můžete obrázek zarovnávat. Myší následně přejeďte po linii, která by měla být ve výsledku vodorovná nebo kolmá. Stačí myš pustit a linie se srovnají. Linií můžete dokonce označit víc.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

27 iOS Osobní, ručně psané e-maily

Ručně psaných dopisů dnes už asi mnoho nedostáváte ani neposíláte. V případě e-mailů odesílaných z iPhonu nebo iPadu ale můžete udělat výjimku a napsat text pozdravu či zprávy prstem na displej. Otevřete si v aplikaci Mail novou zprávu, zadejte jejího příjemce a předmět e-mailu a pak přejděte k samotnému obsahu zprávy. Zde přidržte prst na obrazovce, abyste vyvolali kontextovou nabídku, používanou nejčastěji ke vkládání textu zkopírovaného do systémové schránky. Pomocí šipky vpravo přejděte k dalším funkcím z kontextové nabídky, až k funkci »Vložit kresbu«. Tím se dostanete k prostředí vybavenému kreslicími nástroji, kde můžete ručně napsat zprávu, která se následně do těla e-mailu vloží jako obrázek.

28 Android Detailní nastavení využití datových přenosů aplikacemi

Prakticky žádná androidová aplikace se dnes neobejde bez datových přenosů, které často probíhají na pozadí Androidu, tedy i ve chvílích, kdy s danou aplikací vůbec nepracujete. Na jednu stranu sice může být leckdy užitečné, že si aplikace vystačí i bez naší asistence, ale další souvislosti už tak příjemné nejsou. Aplikace čile přenášející data i ve chvíli, kdy ji nepoužíváme, spotřebovává více energie z akumulátoru a tím nám zkracuje výdrž smartphonu. Druhým problémem je čerpání dat z měsíčního datového limitu mobilního internetového připojení.

Aplikace běžící na pozadí Androidu ale můžete přiměřeným způsobem zkrotit. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Aplikace a oznámení / Zobrazit všechny aplikace«. Zde vyberte konkrétní aplikaci a v jejím popisu použijte nabídku »Využití dat«. Pak si zkontrolujte, zdali je u aplikace aktivován přepínač »Data na pozadí«, a pokud nutně nepotřebujete, aby měla aplikace neustálý přístup k internetu, vypněte jej. A naopak, pokud je třeba, aby se aplikace dostala k internetu opravdu kdykoli, aktivujte přepínač »Neomezené využití dat«.

Velmi snadno se dostanete i k přehledu aplikací, které přenášejí největší objemy dat. V »Nastavení« k tomu použijte nabídku »Síť a internet / Využití dat«, kde pak můžete zvolit mezi přehledy »Využití mobilních dat« a »Využití dat přes Wi-Fi«.

29 Android Prodloužení intervalu zámku obrazovky

Odemknutí smartphonu otiskem prstu nebo nakreslením vzoru na displej je sice rychlé, přesto ale asi není úplně nezbytně nutné, aby se smartphone uzamkl pokaždé, když jej třeba jen na chvilku odložíte na stůl. Proto může být užitečné prodloužit interval uzamknutí telefonu, když jej nepoužíváte. Interval zámku navíc nemá nic společného s intervalem zhasnutí displeje v zájmu šetření energie akumulátoru. Zatímco displej může zhasnout třeba už za 10 sekund po odložení smartphonu, zámek se může aktivovat třeba až po minutě nečinnosti.

Otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Zabezpečení a poloha«, kde najdete položku »Zámek obrazovky«. Vedle této položky se nachází tlačítko s ikonou ozubeného kola, kterým vyvoláte nabídku nastavení, obsahující i položku »Automaticky zamknout za«. Zvolený časový údaj znamená interval, po kterém se, od zhasnutí obrazovky, smartphone uzamkne.

30 Android Vynucené renderování obrazu prostřednictvím GPU

Výkon smartphonu při práci s operačním systémem Android, především pokud jde o animace uživatelského rozhraní, lze zvýšit aktivováním funkce jeho vykreslování prostřednictvím grafického procesoru (GPU). Abyste se k této funkci dostali, je třeba ve smartphonu nejprve aktivovat tzv. vývojářský režim. Za tímto účelem si otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Systém / Informace o telefonu«. Pak celkem sedmkrát klepněte na položku »Číslo sestavení«, až se objeví oznámení o aktivaci vývojářského režimu.

Poté přejděte do nabídky »Pro vývojáře«, kde v části »Hardwarově urychlené vykreslování« najdete i přepínač »Vykreslování pomocí GPU«. Jeho aktivace zrychlí vykreslování uživatelského rozhraní operačního systému, ale má to jeden háček. Vykreslování s využitím GPU sice uleví procesoru a zrychlí váš smartphone, ale GPU má typicky větší spotřebu než procesor, takže je třeba počítat s mírným zkrácením výdrže telefonu na akumulátor.

31 Android Stereozvuk v jednom sluchátku?

Používáte-li z nějakého důvodu jen jedno sluchátko připojené ke smartphonu a nechcete přijít o zvuk z druhého kanálu, nabízí vám Android řešení. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Přístupnost / Zvuk a text na obrazovce«, kde najdete i předvolbu »Zvuk mono«. Po její aktivaci bude smartphone přehrávat ve sluchátkách vždy oba kanály stereozvuku.

32 Android Rodičovská kontrola aplikací

Ne všechny aplikace dostupné v Obchodě Play jsou vhodné i pro menší děti. Typicky může jít o různé akční hry. Za účelem filtrování aplikací podle věku dítěte používá Google systém hodnocení PEGI, s žebříčkem vhodnosti obsahu pro děti ve věku od 3 do 18 let. Barevný čtvereček s hodnocením PEGI najdete v popisu každé aplikace v Obchodě Play.

Pro nastavení rodičovské kontroly stahovaných aplikací otevřete ve smartphonu či tabletu Obchod Play a tlačítkem se třemi čárkami v levém horním rohu otevřete jeho hlavní nabídku. Přejděte do »Nastavení« a použijte položku »Rodičovská kontrola«. Rodičovskou kontrolu je třeba nejprve aktivovat, což znamená i volbu PIN kódu, kterým bude změna nastavení rodičovské kontroly zabezpečena. Pak přejděte do nabídky »Aplikace a hry« a následně zvolte nejvyšší povolenou úroveň hodnocení PEGI. Aplikace s vyšší úrovní PEGI se pak v nabídce Obchodu Play vůbec nezobrazí.

Druhou funkcí v rámci rodičovské kontroly lze omezit stahování a přehrávání hudebních skladeb, v jejichž textech zaznívají pro děti nevhodná slova. Použijte k tomu volbu »Hudba« a pak označte předvolbu »Omezit hudbu, kterou poskytovatelé označili jako explicitní«.

33 Android Vytváření dokumentů ve formátu DOCX v aplikaci Dokumenty

Google nabízí cloudové verze aplikací pro tvorbu a úpravy dokumentů, včetně mobilní aplikace Dokumenty pro smartphony a tablety s Androidem a iOS. Všechny změny v dokumentech jsou automaticky zálohovány do cloudu, popřípadě uchovávány v mobilním zařízení a synchronizovány při následujícím připojení k internetu.

Google používá svůj vlastní formát dokumentů, ale to neznamená, že by nebylo možné zajistit kompatibilitu s aplikacemi z kancelářské sady Microsoft Office. Aplikace Dokumenty ve verzi pro Android umí dokonce přímo vytvářet soubory ve formátu DOCX, se kterým pracuje Word. Pro aktivování funkce ukládání dokumentů ve formátu DOCX klepněte na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu a z hlavní nabídky zvolte »Nastavení«. Hned první položkou pak bude »Vytváření souborů Word«. Aktivujte její přepínač a aplikace Dokumenty začne ukládat nové soubory ve formátu DOCX. Ukládání dokumentů do cloudu tím nebude nijak ovlivněno. Stejné nastavení je k dispozici i v aplikacích Tabulky a Prezentace, kde lze aktivovat ukládání souborů ve formátech Excelu a PowerPointu.

34 iOS Nouzové volání

V iOS 11 přidal Apple iPhonům zajímavou funkci pro nouzové situace. Když pětkrát rychle za sebou stisknete hlavní vypínací tlačítko svého iPhonu (který může být i zamknutý), zobrazí se obrazovka s odpočtem tří sekund do vytočení hovoru na nouzovou linku 112 a současně začne smartphone vydávat poplašný zvuk. Tlačítkem na displeji lze nouzové volání před uplynutím odpočtu zrušit.

35 iOS Jaký modem má váš iPhone X?

Apple montuje do iPhonů X LTE modemy Intel nebo Qualcomm. Zajímalo by vás, jakým typem modemu je osazen zrovna váš iPhone X? Můžete to snadno zjistit podle jeho modelového čísla.
Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Informace«, kde je třeba klepnout na kódové označení vedle popisku »Model«. Zobrazí se vám modelové označení vašeho LTE modemu. Velmi pravděpodobně půjde o označení »A1901«, což znamená, že je váš iPhone X vybaven LTE čipem Intel XMM 7480. LTE modemy Qualcomm mají modelová označení »A1902« a »A1865«

Foto popis| 1 Rychlý přístup k příkazovému Úpravou registru vrátíte zpět nabídku otevření příkazového řádku v dané složce.
Foto popis| 2 Slovník ve Windows Uživatelský slovník kontroly pravopisu lze snadno upravovat.
Foto popis| 3 Odstranění problémů Po vyřešení problémů s operačním systémem spusťte Windows v režimu opravy.
Foto popis| 4 Přehlednější tabulky Tabulky dlouhé přes více stránek mohou mít na začátku každé stránky zopakováno záhlaví.
Foto popis| 5 Zbavte se zbytečností Ve Windows 10 můžete přidávat i odebírat řadu volitelných funkcí.
Foto popis| 6 Složky v nabídce Start Nejčastěji používané složky si můžete připnout k do nabídky Start.
Foto popis| 7 Titulní stránky Šablony titulních stránek ve Wordu si můžete podle potřeby upravit.
Foto popis| 8 Barvy odkazů V nastavení motivu prezentace lze měnit i barvu hypertextových odkazů.
Foto popis| 9 Skrolování na pozadí Windows 10 umí posouvat i obsah neaktivních oken otevřených na pozadí.
Foto popis| 10 Automatický zámek Po propojení smartphonu s počítačem jej můžete používat k automatickému zamykání.
Foto popis| 11 Delší texty v buňkách Textový obsah buněk v Excelu lze zalamovat ručně, nebo automaticky.
Foto popis| 12 Zamykání prezentací PowerPointové prezentace lze před neoprávněnými zásahy ochránit heslem.
Foto popis| 13 Vlastní klávesové zkratky Práci s dokumenty ve Wordu lze zrychlit uživatelsky nastavitelnými klávesovými zkratkami.
Foto popis| 15 Tisk obrázků Pokud ve výtiscích dokumentů chybí obrázky, může to mít hned několik příčin.
Foto popis| 17 Pravidla pro použití Antivirový program blokuje z bezpečnostních důvodů webovou kamerku. Nastavení můžete změnit.
Foto popis| 18 Záchrana počítače Pomocí nástroje Media Creation Tool si můžete vytvořit bootovací USB flash disk s Windows 10.
Foto popis| 19 Lepší fotografie Za horší kvalitou fotografií je často zašpiněná optika fotoaparátu smartphonu.
Foto popis| 20 Navigace na cesty Optimální trasu nalezenou na počítači si můžete uložit i do mobilního telefonu.
Foto popis| 21 Klasická verze Skype Pokud vám nevyhovuje Skype z obchodu Windows Store, můžete si stáhnou desktopovou verzi.
Foto popis| 21 Nastavení aplikace Skype Desktopová verze Skype běží i pod Windows 10, musíte ale změnit režim kompatibility.
Foto popis| 24 Bez obrázků v galerii Záhadný soubor ».nomedia« zabraňuje zobrazení obrázků v galerii.
Foto popis| 23 Zvuková zpráva Tlačítko mikrofonu nemusíte celou dobu záznamu držet. Stačí přejet prstem nahoru a nahrávání zamknout.
Foto popis| 25 Potlačení mlhy Zoner Photo Studio nabízí speciální nástroj »Odstranění oparu«.
Foto popis| 26 Narovnání snímku Pokud není na snímku vodorovná hladina, použijte nástroj »Srovnání linií«.
Foto popis| 27 Rukou psané e-maily Nebaví vás ťukat e-maily na klávesnici? Napište je ručně.
Foto popis| 28 Omezení datových přenosů U všech aplikací asi není nutné, aby přenášely data i při svém běhu na pozadí Androidu.
Foto popis| 29 Oddálení zamykání Smartphone se nemusí uzamknout okamžitě, jakmile zhasne jeho obrazovka.
Foto popis| 30 Zrychlení vykreslování Grafický procesor smartphonu lze využít pro rychlejší vykreslování animací uživatelského rozhraní.
Foto popis| 31 Dva v jednom Speciální nastavení v Androidu zajistí přehrávání dvoukanálového zvuku do jednoho sluchátka.
Foto popis| 32 Rodičovská kontrola Jednoduchým nastavením lze regulovat obsah aplikací dostupných ke stažení z Obchodu Play.
Foto popis| 33 Dokumenty v DOCX Aplikace Dokumenty od Googlu může vytvářet i soubory ve formátu pro Microsoft Word.

Příbuzná témata: