Přejít k hlavnímu obsahu

Násobení motivu za pomoci vodních kapek

S trochou trpělivosti, vody, pipety, makroobjektivu a skleněné desky lze pořídit opravdu originální snímky. Vodní kapky se dají využít jako vhodná a originální náhrada lupy.

Vytváří tak novou perspektivu a násobí svým počtem vámi zvolený motiv. Tento motiv, v tomto případě gerbera, se minimalizuje do rozměrů kapek a promítne se v jejich odraze. Takto redukovaný odraz poskytne větší hloubku a dodá snímku na zajímavosti. Volba zátiší je velmi důležitá. Není příliš vhodné zvolit text či reálný předmět, mohlo by dojít k nejasnostem při vyobrazení z různých úhlů.

Při volbě abstraktního motivu je dobrým příkladem Op Art neboli optické umění. To se stalo populární v 60. letech a je specifické svými geometrickými a abstraktními tvary, které nevšedně působí na vnímání diváka. Mějte však na paměti, že čím je předmět abstraktnější, tím méně bude rozpoznatelný.

Pokud máte zvolený motiv, vytiskněte ho a dbejte, aby nedošlo k pixelizaci. Dále je třeba zvolit počet kapek a jejich uspořádání. V tomto kroku je nutné myslet na to, že méně je někdy více. Je téměř nemožné i nevhodné chtít dokonalé vzory a uspořádání, proto vyzkoušejte několik variant rozmístění, aby výsledek co nejvíce odpovídal vašim představám.

Jak na to

1 Nastavení pozadí

Ideálním prostorem je studio s výškově nastavitelným stolem. K zakrytí podlahy lze využít bílé papíry. Nejdůležitější částí projektu je skleněná či akrylová deska, která by měla být co nejtenčí a nejčistší. Čím výše ji nastavíte, tím bude motiv rozostřenější.

2 Očištění skleněné desky

Pro dokonalý výsledek je důležité, aby nebyly na snímku zachyceny žádné skvrny po vodě, prachové částice či jiné nečistoty. Pokud sklo vyleštíte čisticím prostředkem na sklo a bavlněným hadříkem, mělo by být vše v pořádku. Čím důkladněji odstraníte všechny nečistoty, tím méně budete mít práce při postprodukci.

3 Pozice fotoaparátu

Při volbě vhodné pozice je možné držet fotoaparát v ruce, ale při pořizování výsledného snímku je ideální umístit ho na stativ. Dále je důležité nastavit ho pomocí vodováhy tak, aby rovina snímače nebyla nakloněna směrem k fotografovanému předmětu ležícímu na zemi.

4 Uspořádání kapek

Ujistěte se, že vodní kapky rozmístěné na skleněné desce mají co možná největší rozměr. Každá kapka musí mít stejné množství vody i velikost. Tím se u všech kapek zajistí stejná ostrost odrazu. V opačném případě je pravděpodobné, že výsledek nebude příliš vzhledný.

5 Správné světlo

Vodní kapky jsou velmi citlivé na světlo. Jak už bylo řečeno, fungují jako lupa a odrážejí své okolí. Během nastavení je třeba nastavit světlo na zvolený předmět, a ne na kapky. Není vhodné využít stropní světlo, ale nejlépe dvě lampy nebo denní světlo procházející severním oknem.

6 Zpracování snímku

Jestliže na výsledném snímku objevíte nějaké nečistoty, lze je snadno upravit v programu Zoner Photo Studio X. K odstranění těchto nedostatků poslouží klonovací razítko nebo retušovací štětec. Saturaci, ostrost i expozici lze také následně upravit pomocí tohoto grafického programu.

O autorovi| LEA SCHOCH, autor@chip.cz

Příbuzná témata: