Přejít k hlavnímu obsahu

HWK – hardwarové krátké testy 7.2018

Krátké testy hardwarových zařízení, které se dostaly do naší redakce za uplynulý měsíc.

Quantum chameleon

Samsung QE65Q9FN

V kategorii televizorů nejvyšší třídy zuří bitva mezi obrazovkami typu OLED a QLED. Zatímco společnosti Sony, LG, Philips a Panasonic vsadily na tradičnější technologii OLED, Samsung (ačkoliv sám vyrábí nejlepší OLED panely pro mobilní zařízení) se rozhodl do svých nejlepších televizorů osadit značně vylepšené LCD panely, označené jako QLED.

Obě technologie mají své výhody i nevýhody, ale podle našeho anonymního testu, který jsme prováděli ještě na televizorech minulé generace QLED panelů, dalo víc laických uživatelů ve většině zkoumaných ohledů před QLED panelem přednost obrazu na OLED televizoru. Samsung ale nedávno uvedl novou špičkovou řadu televizorů s nejnovější generací QLED panelů, takže jsme neodolali a jeden jsme museli vyzkoušet. Samsung se u svého vlajkového televizoru soustředil nejen na obraz, ale i na design, zvuk, ergonomii a celkový uživatelský zážitek. Výsledkem je špičkové zařízení, jež si sice kvůli vysoké ceně pořídí jen málokdo, ale které odhaluje budoucnost televizorů.

Do naší laboratoře dorazil nejvyšší model QE65Q9FN s 65“ obrazovkou a doporučenou cenou 149 900 Kč (v praxi se ale prodává levněji, lze jej sehnat i za 99 990 Kč). 65“ obrazovka má 4K UHD rozlišení, podporuje HDR 10+ a může se pochlubit všemi vymoženostmi, které mají u televizorů smysl. Přes ohromnou plochu je televizor úžasně tenký. Ultratenkého a lehkého těla výrobce dosáhl přemístěním elektroniky do externí krabičky One Connect Box, která obsahuje veškeré tunery a porty a s televizorem je propojena tenounkým, prakticky neviditelným kabelem, po kterém se do zobrazovacího panelu přenáší nejen obrazové informace, ale i napájení. Součástí dodávky je pětimetrový kabel, delší, 15metrový lze dokoupit cca za 30 000 Kč. Díky tomu je extrémně jednoduché televizor instalovat nejen na běžný stojánek, ale i na stylovou trojnožku nebo na zeď. Na té se díky propojení jediným průhledným kabelem a díky jednomu efektnímu triku dokonce může stát téměř neviditelnou.

Díky prakticky bezrámečkovým okrajům, perfektnímu zobrazovacímu panelu a spolupráci s mobilní aplikací lze totiž vyfotit zeď, na kterou chcete televizor pověsit, a tento obrázek poté nahrát do televizoru, který jej v tzv. ambietním režimu bude promítat na obrazovce. Kromě chameleonského maskování ale lze v ambientním režimu přehrávat i jiné snímky, například vybrané obrazy nebo uklidňující vodní hladinu. U animovaných scén je k dispozici i patřičný zvukový doprovod. Funkce je to efektní a zábavná, ale uživatel by neměl zapomenout, že i v tomto úspornějším režimu činí příkon televizoru cca 100 W a navíc se logicky opotřebovává obrazovka. Na druhou stranu, pokud někdo dá za takovýto televizor sto tisíc korun, na pár desítek korun měsíčně navíc za elektřinu asi hledět nebude a životnost obrazovky udává výrobce 15 000 hodin, což při pětihodinovém každodenním provozu v ambientním režimu vydá na osm až deset let.

Z hlediska ergonomie získal televizor v naší testovací laboratoři stoprocentní hodnocení. Kromě snadné instalace kabelů jsme byli potěšeni i jednoduchým nastavením pomocí průvodce. Televizor položí pár otázek, pak si prakticky všechno nastaví sám. Praktická je možnost využít k instalaci i mobilní telefon (připojený do stejné Wi-Fi sítě jako televizor), který usnadňuje pohyb kurzoru i zadávání internetových dotazů. Součástí balení je minimalistický, ale ve své jednoduchosti geniální ovladač s pouze několika tlačítky, který ale plně nahradí běžné mnohatlačítkové ovladače.

Odsunutí elektroniky do externího boxu je výborný nápad. Uživatel má mnohem jednodušší přístup k portům, krabičku lze snadno umístit někam k Blu-ray 4K UHD HDR přehrávači a k televizoru nevede nevzhledný propletenec kabelů. Ke krabičce One Connect Box lze připojit až čtyři zařízení přes rozhraní HDMI 2.0, najdeme na ní tři USB porty, LAN zdířku pro zapojení do domácí sítě, konektory digitálního zvuku a je zde samozřejmě i slot pro CI/CI+ karty. Nechybí Wi-Fi, Bluetooth ani technologie Miracast. Pomocí telefonu nebo tabletu s aplikací lze dokonce obraz a zvuk běžící na televizoru streamovat i do mobilního zařízení, což je vhodné, když si potřebujete odskočit z obývacího pokoje a nechcete přijít o fotbalový zápas.

Obraz a zvuk: Jednoznačně špičkový

Přes všechny designové a funkční vychytávky je ale na televizoru vždy nejdůležitější kvalita obrazu a zvuku. Ta je v případě tohoto modelu v obou případech luxusní. Obrazovka televizoru je překryta antireflexním povrchem Ultra Black Elite, který zabraňuje odrazům světla a dává tak naplno vyniknout dokonalé černi tmavých scén, které jsou v podání tohoto televizoru díky přímému LED podsvícení kombinovanému s lokálním ztmavováním naprosto srovnatelné s nejlepšími OLED panely. Televizor nabízí excelentní podání barev a při přehrávání 4K HDR zdroje je obraz perfektně prokreslený a neuvěřitelně ostrý.

Obsahu ve zmíněné kvalitě je bohužel stále nedostatek, takže pro majitele tohoto televizoru je prakticky nutností účet na Netflixu nebo Amazon Prime Video. Potěšilo nás, že ačkoliv televizor pracuje s extrémním barevným rozsahem, barevné podání v běžném provozním režimu není přehnané a působí přirozeným dojmem. Naprostou spokojenost z praktického testování potvrdila měření naší laboratoře, ve které panel vykázal extrémní maximální svítivost dosahující téměř 1 500 cd/m2 a neuvěřitelný kontrast přes 5 000 : 1. Díky 60W reproduktorům a integrovanému subwooferu je zvuk televizoru i bez externích bedniček s ohledem na tenké tělo zařízení velmi dobrý.

***

Samsung QE65Q9FN

TECHNICKÁ DATA

Obrazovka 65“ / 3 840 x 2 160 bodů / QLED (VA-LCD, Direct LED)
Rozhraní 4 x HDMI, 3 x USB, LAN, Wi-Fi, Miracast, BT, CI/+
Max. kontrast /šach. 5 054:1 / 253 : 1
Max. jas 1 431 cd/m2
Spotřeba (spánek / provoz) 0,2 W / 140-240 W
Rozměry 145 x 83 x 4 cm
Tunery DVB-T2 (HEVC)/S2/C
Reproduktory 60 W
Cena 99 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,0)

Foto popis| Dokáže zmizet na zdi Televizor Samsung QE65Q9F dokáže splynout se zdí nebo na něm můžete v tzv. ambietním režimu promítat umělecká díla či přírodní scenerie.
Foto popis| Ať žije jednoduchost Minimalistický dálkový ovladač umožňuje intuitivní ovládání základních i pokročilých funkcí televizoru. Zvládne i ovládání internetových funkcí, ale kdo si chce usnadnit zadávání vyhledávacích hesel nebo adres, může použít aplikaci v mobilním zařízení.
Foto popis| Snadno dostupné konektory Veškeré konektory a tunery výrobce umístil do externího boxu, který je s televizorem spojen pouze téměř průhledným tenkým kabelem, jímž do TV prochází nejen signál, ale i napájení.
Foto popis| W-OLED Každý subpixel představuje samostatně ovladatelný světelný zdroj a v kombinaci slouží jako přesný zdroj bílého smíchaného světla. Barevný filtr rozděluje světlo do tří základních barev a v případě potřeby je možné intenzitu jasu každého bodu zesílit pomocí čtvrtého zdroje čistého bílého světla.
Foto popis| QLED Modré světlo LED podsvícení stimuluje kvantové body, které vydávají zelené a červené světlo o přesné vlnové délce. Bílé smíchané světlo pak prochází běžným LCD procesem.

Nejlepší levný notebook

Acer Swift 1 (SF114-32)

Levnější, lehčí, výkonnější, s delší výdrží a větší úhlopříčkou. To jsou ve zkratce proměny, kterými od minulé generace prošel Acer Swift 1. Kovové tělo velikosti 13,3“ notebooku obsahuje 14“ Full HD IPS displej s matným nedotykovým povrchem, přičemž v prodeji jsou různé barevně zajímavé verze. My jsme testovali růžovou s měděným nádechem (Sakura Pink), ale k dispozici je i zajímavá zelená (Aqua Green), zlatá a stříbrná verze. Notebook je díky nízké hmotnosti 1 316 gramů a velmi kompaktním rozměrům ideální pro časté přenášení, při kterém uživatel ocení i opravdu dlouhou výdrž na baterii.

Výrobce uvádí maximálně 17 hodin a nelže. V náročném testu PCMark 8 vydržel notebook deset až jedenáct hodin, při psaní textů a práci s internetem vydrží se staženým jasem displeje i přes avizovaných 17 hodin. S ohledem na nízkou hmotnost a kvalitní zpracování si dovolíme tvrdit, že notebook s takovou mobilitou za tak příjemnou cenu nemá ve své kategorii v současnosti konkurenci. Nový Swift 1 nezaostává ani portovou výbavou. K dispozici je velký HDMI konektor a celkem čtyři USB porty (2 x USB 3.1 Gen1, 1 x USB 2.0, 1 x USB-C 3.1 Gen1), přičemž nechybí ani 3,5mm audiojack a čtečka microSD karet. S ohledem na cenu nás potěšila přítomnost čtečky otisků prstů. Použitý zobrazovací panel je typu IPS, takže nabízí široké úhly pohledu i velmi dobrý barevný rozsah, intenzitu jasu lze korigovat od téměř minimální hodnoty vhodné pro noční práci až po jas dostačující pro práci na přímém slunečním světle. Klávesnice disponuje velkými tlačítky (15,4 x 14,4 mm) s dostatečným rozestupem.

Stisk je poměrně nízký a tuhost spíše slabší, ale během testování jsme na notebooku napsali pár desítek tisíc znaků a pracovalo se nám příjemně. Pro noční práci je k dispozici i podsvícení tlačítek, což v této cenové kategorii rovněž nebývá zvykem. Notebook s cenou okolo 13 000 Kč včetně DPH a Windows 10 Home (64 b) samozřejmě musí mít nějaké omezení. Tím je v tomto případě SSD disk o kapacitě 128 GB (M.2 SATA model s průměrnými rychlostmi čtení 465,8 MB/s a zápisu jen 125,9 MB/s), který lze ale po odšroubování devíti šroubků a sejmutí spodního kovového krytu snadno upgradovat. Zvýšit kapacitu 4 GB paměti RAM ale nelze, základní modul je naletován na desku a volný slot pro vložení dalšího modulu chybí. Příjemně překvapeni jsme byli výkonem nového čtyřjádrového procesoru Intel Pentium Silver N5000, který přes vysoce úsporný provoz (6 W TDP, 4,8 W SDP) prokázal v našich testech vyšší výkon než například Core i5-6200U a téměř dvakrát vyšší výpočetní výkon než předchozí Pentium N4200. Výkon integrované grafiky UHD Graphics 605 není určen pro hraní 3D her, ale streamování videa zvládne naprosto plynule i ve 4K rozlišení.

***

Acer Swift 1 (SF114-32)

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Pentium Silver N5000 / 1,1-2,7 GHz / 4 GB
Grafika Intel UHD Graphics 605
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14“ / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / HDD / ODD 128 GB /* /*
Výbava HDMI, 2 x USB 3.1, USB 2.0, USB-C, audio, SD, čtečka otisků prstů
PCMark 8 Home/Work 2 102 / 2 806 bodů
PCMark 8 Home/Work 9:56 h / 10:59 h
3DMark SD / Cinebench R15 1 652 / 225 bodů
Rozměry a hmotnost 322 x 226 x 15 mm, 1 316 g
Cena 12 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,9)

Foto popis| Acer Swift 1 bez krytu Spodní kryt notebooku lze snadno odšroubovat a pod ním se nachází výměnné moduly M.2 SATA SSD disku a Wi-Fi/ Bluetooth adaptéru. Slot pro rozšíření RAM bohužel chybí.
Foto popis| Kovové klouby Přes nízkou cenu má Acer Swift 1 pevné šasi, které je osazeno i kovovými klouby víka displeje.

2v1 par excellence

Microsoft Surface Pro

Microsoft u nás 2v1 počítač Surface Pro oficiálně neprodává, přesto jej lze koupit u vybraných distributorů. Zařízení spadá do nejvyšší cenové kategorie a Microsoft na něm demonstruje možnosti dotykového ovládání systému Windows 10, hlavně ve spolupráci s dokoupitelným perem Surface Stylus (cca 2 300 Kč). V základní verzi se tablet prodává bez klávesnice. Příplatková klávesnice Type Cover Platinum stojí cca 3 500 Kč. Celková cena testované sestavy s procesorem Core i5-7300U (2+2 jádra), 8 GB RAM a 256 GB SSD diskem tak dosahuje cca 43 000 Kč, což rozhodně není málo. Klávesnice navíc není lokalizovaná, takže postrádá popisky české diakritiky.

Odhlédneme-li ale od vysoké ceny, Surface Pro se nám (hlavně v kombinaci s perem) velmi líbil. Je to stylový lehký mobilní spolupracovník, který je určen hlavně pro kreativní profesionály. Zní to jako klišé, ale právě možnost kreslit obrázky, snadno doplňovat grafiku nebo upravovat fotografie je úžasná a naprosto srovnatelná s grafickým protějškem Apple iPad Pro. Možnosti pera jsou díky spolupráci s obsáhlejším operačním systémem ještě lepší než u iPadu Pro. Dotykové pero dokáže rozpoznat 4 096 úrovní přítlaku, podle náklonu mění kreslené čáry a samozřejmě s ním lze i gumovat. V tabletu pro něj není otvor, ale magneticky docela slušně drží při jeho okraji.

Klávesnice je poměrně měkká, ale je osazena velkými tlačítky s dobrým rozestupem. S tabletem je spojena magneticky, neobsahuje žádné porty ani interní baterii a rozhodně se za ni nedá tablet přenášet. Na druhou stranu je podsvícená.

Tabletová část disponovala v testované konfiguraci slušným výkonem pro jakoukoliv kancelářskou aplikaci a výraznější zpomalení jsme nezaznamenali ani při práci s grafickými programy. Při běžném používání je počítač bezhlučný, protože je chlazená pouze pasivně. To má trochu negativní vliv na výkon procesoru, který se při intenzivnějším používání nebo za teplého počasí nepracuje tak rychle, jak by v aktivně chlazeném notebooku mohl. Výkonnější modely s procesory řady Core i7 podle našich informací již aktivní chlazení mají.

12,3“ IPS displej má tabletový poměr stran 3 : 2 a rozlišení 2 736 x 1 824 bodů, vysoký jas (464 cd/m2) i vynikající šachovnicový kontrast 138 : 1, takže se na něm přes lesklý povrch dá pohodlně pracovat i za denního světla. Tabletová část má hmotnost 769 gramů (klávesnice 300 gramů), přesto se do ní vešla baterie schopná udržet přístroj v chodu až 10 hodin. Přehrávat streamované video dokázal počítač téměř devět hodin, skriptované prohlížení internetových stránek vydržel provozovat 8 hodin a 23 minut, v PCMarku jsme naměřili pět a půl hodiny. Do tenkého tabletového těla se nevešlo mnoho portů, jen jeden klasický USB-A konektor, miniDisplayport, audiojack a slot pro microSD kartu. Microsoft bohužel nevyužil nový konektor typu USB-C, který by uměl připojit externí monitor a tablet zároveň dobíjet. Namísto toho se nabíjí magneticky připojeným proprietárním konektorem.

Z hardwarového hlediska je Surface Pro nádherný ultrapřenosný počítač, ale spolupracovat s dotykovým perem a využít tak všech grafických vychytávek Windows 10 a grafických aplikací dokážou i jiné 2v1 notebooky s nižší cenou, lokalizovanou klávesnicí a rovněž výborným zpracováním, například lépe vybavený a pasivně chlazený Acer Switch 5.

***

Microsoft Surface Pro

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i5-7300U / 2,6Š3,5 GHz / 8 GB
Grafika HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 12,3“ / 2 736 x 1 824 / IPS / lesklý / dotykový
SSD / HDD / ODD 256 GB /* /*
Výbava 1 x USB 3.1, 1 x miniDisplayPort, 1 x microSD, audio
PCMark 8 Home 2 846 bodů / 4:40 h
Cinebench R15 345 bodů
Rozměry a hmotnost 290 x 202 x 8,5Š13,2 mm, 769 g (+ 300 g klávesnice)
Cena 36 990 Kč
Známka Chipu dobrý (1,4)

Dostupný BD HDR

Sony UBP-X700B

Sony UBP-X700B dokáže kromě klasických BD/DVD disků přehrávat i 4K Ultra HD Blu-ray disky s podporou HDR, takže je ideálním doplňkem pro moderní 4K HDR televizory. Filmů v 4K Ultra HDR kvalitě ale není stále k dispozici mnoho, takže nás potěšilo, že zařízení umí i upscalovat video v nižší kvalitě na 4K. Od této úpravy sice nelze čekat zázraky, streamované filmy v původním rozlišení 720p ale vypadají lépe než bez upscalingu a nárůst kvality reprodukce jsme zaznamenali i při přehrávání DVD filmů.

Potěšil nás velmi tichý provoz optické mechaniky, která není při chodu prakticky slyšet. Kromě optických disků umí krabička přehrávat i multimediální soubory z připojeného USB disku, ze síťového disku nebo z internetu. Během testu jsme se setkali s tím, že s některými videokodeky nedokázal přehrávač spolupracovat, ale díky možnosti upgradu firmwaru očekáváme, že podpora multimediálních formátů v budoucnu vzroste. Sony UBP-X700B lze připojit k LAN i Wi-Fi síti a rovněž umožňuje přímý bezdrátový přenos obrazu a zvuku z mobilních zařízení prostřednictvím funkce Miracast. Pokud váš telefon nebo tablet tuto funkci nepodporují, lze využít aplikaci Video & TV SideView (pro Android a iOS). 4K UHD HDR obsah lze sledovat i prostřednictvím instalované aplikace Netflix, zařízení podporuje instalaci dalších aplikací, předinstalován je Netflix, Spotify a YouTube. Instalace a ovládání jsou snadné, součástí dodávky je přehledný dálkový ovladač, který lze použít i pro ovládání připojených televizorů běžných značek.

***

Sony UBP-X700B

TECHNICKÁ DATA

Rozlišení / HDR 3 840 x 2 150 /*
Podporovaná média BD-HDR, BD, DVD, DVA Audio, CD
Vstupy USB, Wi-Fi 802.11ac DualBand, LAN
Výstupy HDMI 2.0, HDMI 1.4, BT, Wi-Fi, koax. audio
Rozměry / hmotnost 32 x 22 x 4,5 cm / 1,4 kg
Cena 5 600 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

 

Perfektní a dostupný

Honor 10

Honor 10 nabízí za příjemnou cenu vysoký výkon, velmi dobrou výbavu, slušnou výdrž na baterii a solidní fotoaparát. V mnoha ohledech je podobný s telefonem Huawei P20, ale za nižší cenu Honoru 10 zájemci zaplatí především kvalitou snímků pořizovaných za horších světelných podmínek. Honor 10 se stejně jako P20 pyšní „umělou inteligencí“ fotoaparátu, která dokáže rozpoznat stovky snímaných objektů a podle toho upravit expozici a barevnou podobu snímků.

Za dobrých světelných podmínek produkuje výborné snímky, ale za špatných světelných podmínek neumí kouzlit snímky tak, jako to zvládne P20 nebo P20 Pro. Na snímcích pořizovaných za soumraku se objevuje šum, který se sice umělá inteligence snaží zamaskovat, ale dochází přitom k ořezání detailů. Negativně se zde projevuje i absence optické stabilizace. Za slušného světla ale 16Mpx barevný snímač i 24Mpx černobílý fotoaparát se světelností f/1.8 produkuje výborné snímky. Umělá inteligence je na rozdíl od P20 defaultně vypnutá. Milovníky selfie potěší výborná kvalita snímků pořízených předním 24Mpx fotoaparátem.

Další úlitbou nižší ceně je absence krytí IP, takže Honor 10 není odolný vůči působení prachu a vody. USB-C konektor podporuje pouze USB 2.0. Ostatní výbava je ale opulentní. Nechybí 3,5 mm konektor pro připojení drátových sluchátek ani infračervený port. Samozřejmostí je LTE, NFC, MirrorShare (možnost bezdrátového posílání obsahu displeje na chytrou TV) a VoLTE (na obou SIM kartách).

Levnější verze Honoru 10 (10 990 Kč) má k dispozici 64GB úložiště a dražší varianta (12 490 Kč) 128 GB. U obou modelů chybí možnost instalace paměťové microSD karty. Jinak je ale výbava stejná. 4 GB RAM v kombinaci s procesorem Kirin 970 dávají telefonu rychlost, srovnatelnou s dvakrát dražšími modely. Díky 5,84“ displeji s módním poměrem stran 19 : 9, hmotnosti 154 gramů a tloušťce 8 mm se telefon příjemně drží v ruce a s jeho ovládáním nebudou mít problém ani drobnější ruce. Displej má moderní výřez, rozlišení 1 080 x 2 260 bodů a v naší laboratoři jsme mu naměřili výborné hodnoty jasu (max. 489,3 cd/m2) i šachovnicového kontrastu (154 : 1). Použitý LCD IPS panel pokrývá 136 % barevného prostoru RGB - v tomto ohledu je téměř srovnatelný s OLED displeji. Během testu prokázal dobrou viditelnost i na přímém slunci. Telefon dokáže spolehlivě rozpoznat obličej uživatele a je osazen novým typem snímače od společnosti Qualcomm, který je ukrytý pod krycím sklem displeje, a který dokáže přečíst i otisky mokrých prstů (pozor telefon nemá IP67).

Nový senzor podle nás nepracuje tak rychle ani tak přesně jako klasický model použitý v P20, ale někde je budoucí technologii třeba vyzkoušet. Příště už určitě bude pod displejem. Díky 3 400mAh baterii telefon vydrží i náročným uživatelům celý pracovní den. V laboratoři dokázal přehrávat on-line video devět a půl hodiny, v testu PCMark dosahoval okolo devíti hodin. Podobně vybavenému Huawei P20 jsme ale naměřili o půl hodiny delší výdrž. Samozřejmostí je nejnovější Android 8.1 s rozhraním EMUI 8.1. Pobavilo nás, že v úvodní prezentaci Honor označil operační systém jako EMUI 8.1, inspirovaný Androidem 8.1.

Samostatnou a v očích řady zájemců i tou nejdůležitější kapitolou je vzhled. Již od uvedení Honoru 8 sází výrobce na velmi lesklé lakované sklo s atraktivními barvami. V případě Honoru 10 dokážou některé varianty měnit barvy podle úhlu dopadu paprsků. Je to efektní a hezké, ale jako na každém lesklém povrchu, i na tomto ulpívají otisky prstů. Díky o 1,2 mm vyčnívajícím objektivům zadních fotoaparátů telefon tak neklouže po stole jako jeho předchůdci, ale otázkou je, za jak dlouho tato nezvyklá brzda ošoupe a zhorší se kvalita fotografií. Součástí balení je naštěstí průhledný silikonový obal, který sice poněkud snižuje atraktivitu zařízení, ale zabraňuje klouzání v ruce a minimalizuje poškrábání objektivů.

Honor 10 nabízí výborný poměr mezi výkonem a cenou, ale doporučujeme zvolit spíš verzi s vyšší kapacitou úložiště, která už tak levná není. Konkurence navíc prakticky neustále pořádá akce, během kterých lze za cenu 10 990 Kč koupit například Samsung Galaxy S8.

***

Honor 10

TECHNICKÁ DATA

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,8“ / 1 080 x 2 280 / IPS
Displej (max. jas / šach. kontrast) 489,3 cd/m2 / 154 : 1
CPU / GPU / RAM Kirin 970 (8 x 682Š2 360 MHz) / Mali-G72 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ac, LTE Cat. 18, USB-C (2.0), BT 4.2, NFC, 24+16 / 24 Mpx, 3 400 mAh
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB (111,4 GB) / * / *
Výdrž na baterii (on-line) 9:25 h
PCMark 1.0 / 2.0 9 004 / 7 249 bodů
PCMark 1.0 / 2.0 10:33 h / 8:55 h
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 2 940 / 204 548 bodů
Operační systém Android 8.1
Rozměry a hmotnost 71 x 149 x 8-9,2 mm, 157 g

HODNOCENÍ

Celkové hodnocení 90,8
Výkon & provoz 96
Výbava 91
Baterie 88
Displej 93
Fotoaparát 74
Cena 12 490 Kč
Známka Chipu výborný (1,5)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

 

Špičkový fotoaparát

Huawei P20

Tento telefon nemá nejjednodušší startovací pozici, přitom největší konkurencí jsou mu paradoxně příbuzní. Z jedné strany jej o pozornost obírá jeho vyšší bratr s označením Pro, ze strany druhé na něj tlačí bratranci Honor 10 a Honor View 10. Se všemi má společný výkonný procesor, přebytek operační i úložné paměti a pohledný design. Kromě drobných odchylek ve velikosti spočívá největší rozdíl ve fotoaparátu.

Ačkoliv na rozdíl od verze P20 Pro má jen dva zadní snímače, tak ve tmě a šeru fotí stejně dobře a má ladění od Leicy. P20 Pro nabízí za cca 5 000 Kč navíc ještě objektiv s trojnásobným optickým zoomem, o 2 GB větší RAM a OLED displej. Honor 10 ve srovnatelné 128GB verzi pak za cenu o cca 4 000 Kč nižší nabízí navíc audiokonektor a papírově srovnatelný fotoaparát. P20 ale fotí za špatných světelných podmínek výrazně lépe než Honor 10. Za dobrého světla je kvalita snímků srovnatelná, ale rozdíl mezi naměřeným šumem 1,1VN1 u P20 a 2,0VN1 u Honoru 10 je na první pohled znatelný. Kvalita IPS displeje je prvotřídní, výdrž na 3 500mAh baterii výborná. Líbila se nám nízká hmotnost a tenké tělo, ze kterého však příliš vystupuje objektiv zadního fotoaparátu.

***

Huawei P20

TECHNICKÁ DATA

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,8“ / 1 080 x 2 244 / IPS
Displej (max. jas / šach. kontrast) 445 cd/m2 / 139 : 1
CPU / GPU / RAM Kirin 970 (8 x 682-2 360 MHz) / Mali-G72 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ac, LTE Cat. 18, USB-C (3.1), BT 4.2, NFC, 20+12 / 24 Mpx, 3 500 mAh
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB (111,4 GB) / * / *
Výdrž na baterii (on-line) 10:07 h
PCMark 1.0 / 2.0 7 343 / 6 166 bodů
PCMark 1.0 14:14 h
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 3 002 / 206 650 bodů
Operační systém Android 8.1
Rozměry a hmotnost 71 x 149 x 7,8-9,8 mm, 165 g
Cena 16 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

 

Tradiční kvalita

Lenovo ThinkPad T480

Pro ThinkPady řady „T“ máme již dlouhá léta slabost. V záplavě dnešních mobilních počítačů sice s černým hranatým tělem vypadají poněkud nudně, ale hledáte-li spolehlivého mobilního pomocníka s vysokou odolností a nejlepší klávesnicí, stále se jedná o přirozenou volbu. ThinkPad T480 pokračuje v tradici. Testovaná konfigurace s velmi výkonným procesorem Intel Core i7-855U, 16 GB RAM a rychlým 512 GB NVMe SSD diskem (1 481 MB/s při čtení, 1 391 MB/s při zápisu) představuje to nejlepší, co lze dnes v kategorii notebooků pořídit.

Výkon procesoru neomezuje nedostatečné chlazení. 14“ Full HD IPS displej je tradičně matný a nedotykový, takže není problém s ním pracovat ani na přímém slunci. Šasi je dostatečně robustní, takže notebook přežije i časté přenášení. Klasický spodní port pro zapojení do dokovací stanice sice chybí, ale nahradil jej USB-C konektor pro výstup na monitor i nabíjení, ke kterému se prodává dokoupitelná dokovací stanice. Kromě toho jsou na notebooku k dispozici dva velké USB 3.1 konektory, velký HDMI port, LAN, a 3,5 mm audio. Nechybí čtečka SD karet, čtečka otisků prstů a slot pro Smart Card. Výdrž na baterii je ale pouze průměrná, s necelými čtyřmi hodinami v testu PCMark a lze přežít jen méně náročný pracovní den.

***

Lenovo ThinkPad T480

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i7-8550U / 1,8-4 GHz / 16 GB
Grafika HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14“ / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / HDD / ODD 512 GB /* /*
Výbava HDMI, 2 x USB 3.1, USB-C, LAN, audio, SD, čtečka otisků prstů, Smart Card
PCMark 8 Home/Work 3 317 / 4 879 bodů
PCMark 8 Home/Work 3:40 h / 3:06 h
3DMark SD / Cinebench R15 4 655 / 692 bodů
Rozměry a hmotnost 337 x 234 x 20 mm, 1 635 g
Cena 45 790 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,1)

 

Barevné pecky

Niceboy HIVE E2

Bezdrátové Bluetooth pecky Niceboy HIVE E2 se prodávají v několika zajímavých barevných verzích. Mají lehkou konstrukci (váží jen 14 g), díky které o nich na hlavě ani nevíte. Spojeny jsou pogumovaným kabelem, který můžete dle potřeby zkracovat. Obě pecky na sobě mají hned dvě gumové násadky, což zvyšuje hygieničnost používání a má i pozitivní vliv na pohodlí. V uších sedí opravdu dobře a zároveň pohodlně. Součástí balení jsou tři sady dvojitých nástavců. Hloubky jsou výrazné, ale nepříliš prokreslené. K reprodukci středů a výšek nemáme závažnější výhrady, kvalita odpovídá ceně.

Ovládání je jednoduché, dálkovým ovládáním lze regulovat hlasitost, přeskakovat skladby a přijímat hovory, protože sluchátka slouží i jako headset. Navíc disponují funkcí multipoint, neboli možností spárování se dvěma zařízeními, kdy můžete například využívat telefonní funkce u jednoho zařízení a s druhým poslouchat hudbu. Integrovaná baterie s udávanou kapacitou 110 mAh, která se dobíjí přes konektor microUSB umístěný na regulátoru hlasitosti, vydrží asi osm hodin provozu. Nabíjí se zhruba dvě hodiny a využít pro to můžete třeba powerbanku. Magnetické koncovky sluchátek vám usnadní jejich nošení ve chvílích, kdy neposloucháte hudbu.

***

Niceboy HIVE E2

TECHNICKÁ DATA

Konstrukce pecky, do uší Citlivost 92 dB/mW
Kmitočet min. 20 Hz
Kmitočet max. 20 000 Hz
Rozhraní micro USB, Bluetooth verze 4.2
Bluetooth profily a kodeky A2DP, AVRCP, HFP, HSP
Jmenovitá impedance 16 ohmů
Hmotnost 14 g Cena 999 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)

 

Vše, na co si vzpomenete

Garmin Forerunner 645 Music

Spousta lidí běhá a sportuje se smartphonem. Chce kompletní přehled o své aktivitě a také při běhu poslouchá hudbu. Běhání s velkým telefonem v pouzdru na paži nebo u pasu ale není nijak zvlášť pohodlné. Garmin teď nabízí nový model svých sportovních hodinek, který smartphone (kromě volání a SMS) plně nahradí. Forerunner 645 Music sice není prvním svého druhu (konkurence obdobné modely také nabízí), ale nabídka jeho funkcí a možnosti uživatelských nastavení jsou příkladné. Nechybí také optický senzor pro sledování srdečního tepu. To vše ve spojení s atraktivním designem sportovních hodinek (sklo Gorilla Glass) vybízí ke každodennímu nošení při všech činnostech. 

Použitelná kapacita vnitřního úložiště hudby je zhruba 3,5 GB, což dovoluje uložení až 800 průměrných skladeb ve formátech MP3 nebo AAC. Připojení bezdrátových sluchátek je řešeno přes Bluetooth a hodinky disponují i Wi-Fi, což je pohodlné při synchronizaci po bězích a updatech. Model 645 si nastavíte opravdu podle svého: vzhled hodinek včetně barev, datová pole, sledování aktivit, ovládací prvky, zvukové výzvy - prostě vše, na co si jen vzpomenete. Funkce hodinek analyzuje metriku běhu, sleduje vaši tréninkovou účinnost i doporučuje dobu regenerace. Někdo možná bude postrádat dotykové ovládání, při běhu i dalších sportovních aktivitách je to ale spíše plus. Pohybující se rukáv bundy na zápěstí vám při běhu nepřepne displej a funkce někam, kam vůbec nechcete.

Z dalších funkcí je potřeba zmínit propojení s telefonem, možnost stahování a instalace aplikací a widgetů z široké nabídky Garminu, možnost připojení dalších senzorů pomocí ANT+, výbavu v podobě kompasu, výškoměru a teploměru a vodotěsnost do 50 m. A ještě je tu NFC pro bezkontaktní platby (u nás zatím není podporováno). Opravdu těžko přijít na něco, co by těmto hodinkám chybělo. Ve spojení s výborným rozhraním mobilních aplikací pro Android nebo iOS a webovým portálem Garmin Connect dostanete kompletního tréninkového průvodce/trenéra, který vám i zahraje. Nějaké minus? Snad jen cena, ta by mohla být přece jen o něco nižší.

***

Garmin Forerunner 645 Music

TECHNICKÁ DATA

Displej/rozlišení 1,2“ (3,1 cm), barevný, bezdotykový / 240 x 240 bodů
Výbava GPS, snímač tepové frekvence, výškoměr, kompas, teploměr, NFC
Výdrž na baterie 7 dní / 5 hodin (GPS)
Připojení Bluetooth, Wi-Fi
Hmotnost 43 g
Cena 11 490 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,1)

 

Ze smartphonu počítač

Samsung Dex Pad

Smartphony Samsung Galaxy S9/S9+ sice mají poměrně velký displej, ale pokud chcete dokumenty nejen prohlížet, ale i vytvářet, je lepší notebook nebo PC. Díky nové dokovací stanici DeX Pad můžete ze smartphonu stolní počítač udělat. Stačí do ní telefon připojit pomocí USB-C konektoru. DeX Pad pak nabízí HDMI výstup na monitor, dva USB porty a USB-C port na nabíjení. Dobíječka i HDMI kabel jsou součástí dodávky. Na rozdíl od starší verze DeX Station ale není DeX Pad vybaven konektorem RJ-45, takže k síti se připojíte jen bezdrátově.

Verze DeX Station ve tvaru kolébky byla ale mnohem objemnější a těžší (230 g). DeX Pad je tedy skladnější, a navíc je v něm smartphone umístěn „naplacato“, čímž můžete jeho displej při práci použít jako touchpad. Přes HDMI připojený monitor může mít rozlišení až WQHD (2 560 x 1 440 bodů) a přes USB pak ještě lze k pracovišti doplnit klávesnici a myš, pokud vám nestačí touchpad. Rozhraní je pochopitelně jiné než na displeji smartphonu a upravené „desktopové“ rozhraní je podobné Windows.

Dole je lišta s ikonami a aplikace mohou běžet v okně. Pokud by některá aplikace měla problém běžet v tomto režimu (jako například TeamViewer), můžete ji upravit pomocí nástroje DeX MAX z Obchodu Play. Výkon smartphonu je dostatečný i pro práci více aplikaci a s vysokým rozlišením, ale zahřeje se. Původně měla stanice pracovat jen s S9/S9+, ale funguje i se Samsungem Note8 a po upgradu systému jsou podporovány i verze S8 a S8+. Během používání jako počítače fungují i všechny telefonní funkce, takže si můžete přečíst příchozí zprávy a zvedat hovory. Zkrátka šikovná věc, jak plně využít možnosti tak výkonného smartphonu. Cena stanice je poměrně vysoká, ale překvapivě nižší než u starší verze.

***

Samsung DeX Pad

TECHNICKÁ DATA

Rozhraní USB-C, HDMI, 2 x USB-A 2.0
Kompatibilita Samsung Galaxy S8, Galaxy S8+, Galaxy S8 Active, Galaxy Note8, Galaxy S9, Galaxy S9+, Android 8.0 a vyšší
Rozměry a hmotnost 16 x 8,5 x 1,5 cm, 136 g
Cena vč. DPH 2 499 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

 

Když není kam

Stell SOS 2010

Místa na pracovním stole není nikdy dost a jedním z předmětů, které ho zabírají nejvíc, bývá počítačový monitor. Řešením může být polohovatelný držák na monitor, který se připevňuje k okraji desky pracovního stolu a kromě úspory místa nabízí i vynikající možnosti ergonomického nastavení polohy monitoru. Výhodou polohovatelného držáku je i možnost snadno odsunout nepoužívaný monitor ke straně pracovního stolu.

Hlavním pozitivem je ale snadné nastavení monitoru tak, aby na něj uživatel hleděl zpříma a aby byl monitor ve správné výšce. Všechny tyto požadavky splňuje Stell SOS 2010, který je určen pro instalaci jednoho monitoru (existují i držáky na dva monitory) a na který lze pomocí VESA otvorů připevnit panel s úhlopříčkou od 13 do 32“ a hmotností až devět kilogramů. Při pohledu do krabice se může uživatel trochu vyděsit množstvím součástek, které se v ní nachází, ale montáž je jednoduchá a ne všechny komponenty budete potřebovat, protože balení umožňuje různé typy instalace. Nám montáž zabrala včetně prostudování návodu necelých deset minut. Kovové rameno má v základně porty pro připojení USB zařízení a sluchátek a mikrofonu. Potřebné kabely jsou součástí dodávky a lze je i odpojit. Výrobce myslel i na plastové držáky pro skryté vedení videokabelu a napájení monitoru. Velice praktický doplněk pro uživatele, kteří často a dlouho pracují s počítačem a stěžují si na bolesti zad.

***

Stell SOS 2010

TECHNICKÁ DATA

Počet monitorů 1
Způsob uchycení VESA 75 x 75 mm, VESA 100 x 100 mm
Rozsah úhlopříček 13-32“
Porty audio in/out, USB 3.0
Funkce výškově a stranově polohovatelný držák na monitor
Max. nosnost 9 kg
Materiál hliník/ocel
Cena 2 890 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

Průhledné a magnetické

CEL-TEC Stereo Master Transparent

Bluetooth reproduktorů je na trhu nepřeberné množství, takže zájemci si mohou vybrat i zajímavé designové kousky. Bluetooth reproduktorky CEL-TEC Stereo Master jsou zajímavé tím, že se prodávají i v atraktivní průhledné podobě a navíc jsou osazeny neodymovými magnety, díky kterým lze stereosadu snadno spojit a vytvořit z ní jeden snadno přenosný soundbar. Výkon dvou 5W reproduktorů stačí jak na ozvučení mobilních zařízení a pracoviště, tak i produkci ve větší místnosti. Zvukový zázrak čekat nelze, ale přesto reproduktorky hrají překvapivě příjemně.

Ladění je nečekaně neutrální a neutíká k přeplněným basům, velmi slušně si poradí i s výškami, i když při poslechu živého rockového koncertu se hudební nástroje výrazně slévají. Na svou velikost a cenu ale patří tato minisada k tomu lepšímu, co je na trhu. Instalace je příkladně jednoduchá. Oba reproduktorky mají samostatnou 1 000mAh baterii, takže je nutné je dobíjet oba. Při spuštění se ale levý reproduktor automaticky spáruje s pravým a navenek se tak sada jeví jako jedno zařízení, které lze snadno spárovat s mobilem, tabletem nebo notebookem.

Kromě napájecího konektoru a vstupního audiojacku nejsou na reproduktorech žádné ovládací prvky pro regulaci hlasitosti nebo posun mezi skladbami, ale to je nám vlastně sympatické. Konektory jsou kryté gumovou záslepkou a reproduktory jsou odolné vůči působení prachu a deště (IPX5). Na baterie vydrží cca 10 hodin provozu.

***

CEL-TEC Stereo Master Transparent

TECHNICKÁ DATA

Připojení Bluetooth 4.2
Výkon RMS 2 x 5 W
Kapacita akumulátoru 2 x 1 000 mAh
Porty microUSB, 3,5 mm audiojack
Rozměry a hmotnost 2 x 89 x 67 x 64 mm, 2 x 215 g
Cena 1 840 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)

 

Praktický tripod

Yenkee YSM301BK

Mobilní telefony mají stále lepší fotoaparáty, ty nejlepší dokonce s optickou stabilizací a umělou inteligencí, která umožní pořídit slušné snímky i za horšího světla. Pokud ale fotíte na delší čas, potřebujete stojánek neboli tripod. Na trhu je jich spousta, ale Yenkee YSM301BK nás zaujal velmi dobrým poměrem mezi funkčností a cenou. Stojánek za 490 Kč lze totiž díky ohebným nožičkám snadno polohovat v různých situacích a můžete jej i připnout například na dopravní značku nebo na jiný předmět, který by jinak pro uchycení mobilního telefonu nebyl vhodný. S hmotností 230 gramů sice představuje lehčí přídavnou zátěž, ale myslíte-li to s fotografováním na mobil vážně, je to nezbytná pomůcka. (yenkee.cz, 499 Kč)
Známka Chipu výborný 1,3

Ideální pro upgrade

Kingston SSDNow UV500

Oproti NVMe M.2 SSD disku A1000 nabízí nový SATA SSD disk Kingston při stejné kapacitě 480 GB nižší rychlosti, ale stále disponuje velmi dobrým poměrem mezi kapacitou a cenou. Při stavbě nového desktopu bychom dali přednost Kingstonu A1000, ale pro upgrade starších notebooků, které nedisponují M.2 NVMe slotem, je tento disk ideální. V naší laboratoři jsme disku naměřili průměrné přenosové rychlosti na úrovni 506 MB/s (čtení) a 280 MB/s (zápis). Přístupové doby činí 0,031 ms při čtení a 0,721 ms při zápisu. Výrobce disk zabalil do upgrade kitu obsahujícího i USB 3.1 rámeček s kabelem, redukci pro instalaci do skříně a k bezplatnému stažení nabízí klonovací program Acronis True Image HD. (cca 4 200 Kč, kingston.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)

 

Další iPad ovládaný tužkou

Apple iPad 9.7 LTE 128GB (2018)

Hlavní inovací letošní verze iPadu 9.7 je podpora ovládání prostřednictvím stylusu Apple Pencil. Tato lákavá možnost práce na dotykové obrazovce byla doposud vyhrazena jen výrazně dražšímu iPadu Pro s větší úhlopříčkou displeje. Ani iPad 9.7 v nejvyšší výbavě, zahrnující 128GB úložiště a LTE modem pro připojení k internetu, ale není zrovna levný. Apple Pencil je navíc nutné pořídit zvlášť za 2 590 korun. Vysoké ceny tabletů i příslušenství ale Apple vyvažuje opravdu komfortními a vysoce intuitivními funkcemi ovládání stylusem - ať už jde o kreslení, nebo psaní poznámek, dotykové pero s citlivostí na tlak poslouží perfektně. Zásadní nevýhodou používání Apple Pencil je ale způsob dobíjení jeho akumulátoru. Pro dobití se pero zasouvá do nabíjecího konektoru iPadu, takže je celkem zřejmé, že tyčka trčící z tabletu zásadně snižuje jeho použitelnost během dobíjení.

Majitelé loňské verze iPadu 9.7 si musí dobře rozmyslet, jestli jim podpora Apple Pencil za investici do nového modelu opravdu stojí. Nový iPad 9.7 má ale navíc i rychlejší čtyřjádrový procesor Apple A10 s taktovací frekvencí 2,34 GHz, který známe i z iPhonu 7. Na druhou stranu se však inovace podepsaly na zásadně nižší výdrži tabletu při provozu na akumulátor. Zatímco u loňské verze můžete počítat s asi 7,5 hodinami přehrávání videa, nový model nezvládne ani 6 hodin. Podobně velký rozdíl ve výdrži jsme naměřili také při surfování po internetu. Dobití akumulátoru do plné kapacity pak trvá 4,5 hodiny. Oproti loňskému modelu jsme novince naměřili poněkud menší jas displeje (482 cd/m2 oproti 510 cd/m2).

+ Podpora Apple Pencil, výborná ovladatelnost, dobrý displej.
- Slabá výdrž akumulátoru, Apple Pencil je třeba dokoupit.

***

Apple iPad 9.7 LTE 128GB (2018)

TECHNICKÁ DATA

Výbava Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ ac, LTE, Bluetooth 4.2 (LE), GPS, snímač otisků prstů,
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 9,7“ IPS LCD / 2 048 x 1 536 bodů
CPU / RAM Apple A10 + M10 Motion (2,34 GHz) / 2 GB
Uživatelská paměť (interní / externí) 128 GB / *
Operační systém iOS 11.3
Výdrž na akumulátor (video / internet) 5:49 / 5:59 h
Rozměry a hmotnost 24 x 17 x 0,8 cm, 478 g

HODNOCENÍ

Celkem 89,4
Ovládání (50 %) 98
Displej (20 %) 82
Mobilita (20 %) 76
Výbava (10 %) 87
Cena 14 990 Kč
Známka Chipu dobrý (1,6)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

 

Velmi dostupný smartphone

TP-Link Neffos X1 Lite

S cenou kolem 2 500 korun je TP-Link Neffos X1 Lite velmi levnou vstupenkou mezi androidové smartphony. Samozřejmě nečekejte nabitou výbavu, ale Neffos X1 Lite má hliníkové tělo, je kvalitně zpracovaný a na první pohled určitě levně nevypadá. Jeho displej s úhlopříčkou 5 palců a HD rozlišením (295 ppi) má slušný jas (338,0 cd/m2) i kontrast (140:1) a zobrazuje věrné barvy. Osmijádrový procesor MediaTek není žádným rekordmanem benchmarků, ale společně se 2 GB operační paměti nemá problém s plynulým provozem Androidu a běžných aplikací. Výdrž na akumulátor je slušná a v pořádku je i téměř tříhodinová doba dobíjení do plné kapacity (samozřejmě se u této kategorie smartphonů nebavíme o rychlodobíjení). Šetřilo se na výbavě telefonu, takže například chybí podpora AC Wi-Fi, ale LTE k dispozici je, stejně jako snímač otisků prstů. Snímky z hlavního fotoaparátu by mohly být ostřejší a mít jasnější barvy, ale na Facebooku nikoho neurazí.

***

TP-Link Neffos X1 Lite

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM/HSPA/LTE Cat. 4
Výbava Wi-Fi 802.11a/b/g/n, GPS, microUSB 2.0, Bluetooth 4.1, 13 + 4,9 Mpx fotoaparát, senzor otisků prstů
Displej (úhlopříčka/rozlišení) 5“ IPS LCD / 720 x 1 280 bodů
CPU/RAM MediaTek MT6750 (4 x 1,5 + 4 x 1 GHz) / 2 GB
Uživatelská paměť (interní/volná/externí) 16 GB/9,4 GB/microSD
Operační systém Android 7.0
Výdrž na akumulátor (on-line)/dobíjení 7:07/2:51 h
Rozměry a hmotnost 71 x 143 x 9 mm, 139 g

HODNOCENÍ

Celkem 69,1
Výkon/ovládání (35 %) 75
Výbava (25 %) 57
Akumulátor (15 %) 73
Displej (15 %) 77
Fotoaparát (10 %) 63
Cena cca 2 500 Kč
Známka Chipu dobrý (2,9)

 

Obrovská kapacita i výkon

Synology DiskStation DS1618+

NAS Synology DiskStation DS1618+ s šesti šachtami na pevné disky je na horní hranici mezi NAS serverů, u kterých má ještě smysl uvažovat o jejich domácím nasazení. Samozřejmě, pokud se bavíme o velmi náročné domácnosti - jak co do kapacity uskladněných dat, tak i požadavků na rychlost datových přenosů. V základní konfiguraci disponuje DS1618+ hned čtyřmi gigabitovými LAN přípojkami, které lze v nastavení buďto sloučit pro získání vyšší přenosové kapacity, nebo nakonfigurovat jako záložní připojení. Nechybí ani dostatek USB 3.0 portů a dva eSATA konektory. Standardní 4 GB operační paměti lze snadno rozšířit až na 16 GB a uvnitř NAS serveru se skrývá ještě PCIe slot, do kterého lze zasunout buďto rozšiřující kartu se dvěma sloty na M.2 SSD disky, které pak budou sloužit jako rychlá vyrovnávací paměť, nebo kartu s jedním či dvěma 10GbE porty pro zvýšení propustnosti datových přenosů. Synology DiskStation DS1618+ samozřejmě hravě zvládne všechny úlohy kolem zálohování a obnovy dat a díky šesti šachtám na pevné disky velmi efektivně využívá RAID-5 konfiguraci, kdy se pro spolehlivou ochranu před havárií využívá kapacita pouze jednoho z pevných disků.

***

Synology DiskStation DS1618+

TECHNICKÁ DATA

CPU/RAM Intel Atom C3538 4 x 2,1 GHz / 4 GB
Šachty na disky 6 x 3,5“ disk, až 72 TB
Rozšiřitelnost 2 x M.2 SATA SSD, 1 x 10GbE
Sekvenční čtení/zápis dat (10GbE) až 2 073/624 MB/s
Spotřeba (provoz/v klidu) 56,9/25,8 W
Rozhraní 4 x Gigabit LAN, 3 x USB 3.0, 2 x eSATA
Rozměry a hmotnost (bez disků) 17 x 28 x 24 cm, 5,1 kg
Cena (bez disků) cca 23 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

 

Záložní napájení

CyberPower CPS1000E

Se stále rostoucí vybaveností našich domácností moderní technikou a různými inteligentními zařízeními rostou také nároky na jejich napájení - ať už co do kvality (ochrana proti přepětí) nebo nepřetržité dodávky proudu. Není tedy daleko doba, kdy budeme v domácnostech běžně vídat zařízení na zajištění nepřerušeného napájení pro klíčové technologie inteligentních domů, vytápění a klimatizaci nebo třeba kamerový a bezpečnostní systém, jako jsme dnes zvyklí nacházet spíše v datových centrech nebo firemních serverovnách.

Právě pro domácnosti nebo menší kanceláře je přitom určen nouzový napájecí systém CyberPower CPS1000E, který ve spolupráci s akumulátory (nejsou součástí dodávky) nebo dokonce generátorem zajistí nepřerušené napájení hlavních systémů či konkrétních spotřebičů, pro které je dostupný výkon 700 wattů. K zařízení stačí připojit akumulátor (či více akumulátorů), který bude automaticky dobíjen a v případě výpadku elektřiny budou připojená zařízení automaticky napájena z této zálohy. Pro kontrolu stavu připojení i kapacity a dobíjení akumulátorů slouží stavový displej a také akustické výstrahy. Například při použití jednoho 200Ah 12V akumulátoru bude zařízení s odběrem 125 W napájeno až 10 hodin. Na plný 700W výkon bude napájení fungovat necelé dvě hodiny.

***

CyberPower CPS1000E

TECHNICKÁ DATA Výkon 1 000 VA / 700 W

Funkce automatická regulace napětí, ochrana proti přetížení, automatické nabíjení akumulátoru, automatické přepnutí při výpadku, přepěťová ochrana, akustické alarmy
Počet výstupních zásuvek 2
Rozměry a hmotnost (bez akumulátoru) 21 x 15 x 24 cm, 8,2 kg
Cena (bez disků) cca 6 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

 

HDMI - VGA adaptér

Axagon RVH-VGA

Pomocí adaptéru Axagon RVH-VGA můžete připojit zařízení s HDMI výstupem ke staršímu monitoru nebo třeba projektoru s VGA (D-Sub) vstupem. Podporováno je přitom rozlišení až do Full HD (1 920 x 1 080 bodů) a neztratí se ani zvuková složka výstupu, která je převedena do klasického 3,5mm sluchátkového konektoru. K dispozici je i microUSB vstup pro běžnou nabíječku pro smartphony (není součástí balení), kterým lze zajistit dodatečné napájení převodníku v případě slabé úrovně napájení z HDMI výstupu. Správnou funkci převodníku indikují diody. S rozměry krabičky sirek a hmotností 35 gramů s sebou adaptér Axagon RVH-VGA v pohodě unesete. (axagon.eu, cca 300 Kč)
Známka Chipu výborný (1,0)

 

Ultralehká myš

Logitech G305

S hmotností jen 99 gramů se bezdrátová herní myš Logitech G305 určitě nepronese. Nízké hmotnosti bylo dosaženo díky novému senzoru Hero a bezdrátové technologii Lightspeed, resp. díky jejich energetické efektivitě. Myš pak může být až 250 hodin poháněna jedinou baterií typu AA. Přepočítáno na běžný provoz by mělo jít až o 9měsíční výdrž. Herní zaměření myši podtrhuje rozlišení snímače nastavitelné v rozmezí 200 až 12 000 DPI, stejně jako 6 tlačítek, programovatelných v prostředí aplikace Logitech Gaming software. Hlavní tlačítka by měla snést až 10 milionů kliknutí a kluzné plošky by se neměly ošoupat dříve než po najetí 250 kilometrů. Myš padne dobře i do větší dlaně, ale na přední přídavné tlačítko pro palec se dosahuje poměrně těžko. (logitech.cz, cca 1 600 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

 

Výkonný MU-MIMO Wi-Fi router

TP-Link Archer C2300

AC Wi-Fi router vyšší třídy slibuje výkon a funkce za rozumnou cenu. Předně jde o technologii MU-MIMO, díky které může současně zásobovat daty hned několik různých zařízení. Velmi užitečná je ale také funkce agregování gigabitových LAN portů (které má router klasicky čtyři), díky které lze zvýšit propustnost domácí sítě nad hranici 1 Gb/s. Hodí se to zejména v případě, kdy máte NAS server se dvěma gigabitovými LAN porty, které je rovněž možné agregovat. Administraci Wi-Fi routeru lze provádět prostřednictvím mobilní aplikace Tether nebo webového rozhraní, které je přeloženo i do češtiny. K dispozici je řada pokročilých funkcí, včetně řízení kvality provozu, podrobně nastavitelné rodičovské kontroly a antivirové ochrany - vše v rámci služby HomeCare, na které TP-Link spolupracuje s Trend Micro. Na krátkou vzdálenost jsme s routerem dosáhli přenosových rychlostí přes 700 Mb/s, na větší dálku pak propustnost neklesala pod 200 Mb/s. Oproti některým routerům jiných výrobců, které ohromují stromořadím antén, si TP-Link Archer C2300 vystačí jen se třemi. Přesto poskytuje velmi široké pokrytí v pásmech 2,4 i 5 GHz.

***

TP-Link Archer C2300

TECHNICKÁ DATA

Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac
Porty 4 x 1 Gb/s LAN, 1 x 1 Gb/s WAN, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
DSL modem *
Maximální naměřená datová Wi-Fi 726 Mb/s
Funkce MU-MIMO, rodičovská kontrola, mobilní aplikace, agregování LAN portů
Spotřeba (stand-by / přenos) 7/13 W
Rozměry a hmotnost (bez antén) 216 x 164 x 37 mm; 613 g
Cena cca 4 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)

 

Levný „soundbar“

Trust GXT 664 Unca

Nazývat reprosoustavu Trust GXT 664 Unca soundbarem, jak to činí její nizozemský výrobce, je trochu zavádějící. Na rozdíl od soundbarů určených k prostorovému ozvučení domácího kina, aniž byste museli řešit umístění a zapojení zadních surround reproduktorů, jde spíše o klasickou 2.1 sestavu. Trust GXT 664 Unca se totiž skládá ze subtilního subwooferu s 10cm reproduktorem a bassreflexem a podlouhlého, bezmála půl metru dlouhého „soundbaru“ se dvěma měniči. Jde tedy spíše o alternativní design přední stereosestavy, od které prostorový efekt určitě nečekejte.

Na druhou stranu můžete reproduktor umístit pohodlně pod monitor a ušetřit si místo na pracovním stole. Soundbar se se subwooferem propojuje jedním kabelem a s počítačem nebo jiným zdrojem zvuku běžným audiokabelem s 3,5mm koncovkou. Do elektrické zásuvky se zapojuje jen subwoofer. Na pravém boku soundbaru najdete tlačítkové ovladače hlasitosti a intenzity basů. S celkovým RMS výkonem 16 wattů neočekávejme od Trust GXT 664 Unca zázraky. Pro ozvučení počítače v pracovně nebo herní konzole v dětském pokoji svým výkonem rozhodně stačí, ale k domácímu kinu nebo Hi-Fi soustavě v obýváku nepatří. Reprosoustava má poněkud plošší zvuk a ani při maximálním nastavení basů její subwoofer moc nezaburácí. Na svoji cenu ale Trust GXT 664 Unca převádí přiměřený výkon.

***

Trust GXT 664 Unca

TECHNICKÁ DATA

Typ soustavy 2.1
Jmenovitý RMS výkon 2 x 4 W + 8 W
Frekvenční rozsah 20Š20 000 Hz
Připojení 3,5mm audiojack
Vstupy 1 x 3,5mm line-in
Rozměry a hmotnost (soundbar) 10 x 48 x 8 cm, 0,9 kg
Rozměry a hmotnost (subwoofer) 17 x 24 x 26 cm, 1,9 kg
Cena cca 1 600 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (2,2)

 

Kamera pro chytrou domácnost

D-Link DCS-8525LH

Nedílnou součástí výbavy inteligentní domácnosti jsou bezpečnostní kamery, integrovatelné s dalšími systémy. Novou sadu kamer, určených pro chytré domácnosti, uvedl na trh D-Link a testovaná kamera DCS-8525LH je nejvyšším modelem této nové řady. Jedná se o interiérovou kameru s připojením přes Wi-Fi (podporována je nejvýše N Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz) nebo LAN, kterou lze díky vestavěnému servopohonu horizontálně natáčet v rozsahu 340 stupňů a vertikálně pak v rozsahu 110 stupňů. Záznam z kamery v rozlišení až Full HD při 30 sn./s lze ukládat na microSD kartu vloženou do podstavce kamery, nebo do cloudového úložiště. Základní kapacita úložiště je k dispozici zdarma, pro více kamer a delší uchovávání záznamu je třeba si zvolit některý z plánů předplatného.

Kamera se plně ovládá prostřednictvím aplikace mydlink, kde lze sledovat živý záznam, natáčet kameru do zvoleného směru a také například řídit detekci pohybu a zvuku. Propojení s technologiemi inteligentní domácnosti zajišťuje spolupráce se systémy Google Assistant a Amazon Alexa, prostřednictvím kterých lze kameru ovládat. České majitele kamery bude ale asi spíše zajímat podpora plánů automatizace přes systém IFTTT. Například ve spolupráci s chytrými zásuvkami lze při detekci pohybu rozsvítit světlo nebo ovládat další spotřebiče.

***

D-Link DCS-8525LH

TECHNICKÁ DATA

Snímač 1/2,7“ CMOS
Maximální rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, 30 sn./s
Funkce IR diody, detekce pohybu a zvuku, časovač záznamu, notifikace, záznam na microSD a do cloudu, obousměrný přenos zvuku, servopohon
Připojení 802.11b/g/n Wi-Fi, 100 Mb/s LAN, Bluetooth 4.0
Kompatibilita Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT
Rozměry a hmotnost 12 x 11 x 14 cm, 330 g
Spotřeba 8,5 W
Cena cca 3 300 Kč
Známka Chipu výborný (1,3)

 

Dlouhá výdrž

Logitech MK240 Nano

Zaměření nové sady klávesnice a myši Logitech MK240 Nano nám popravdě trochu uniká. Svou velikostí a nízkou hmotností by se klávesnice hodila k tabletům či smartphonům, jako užitečný doplněk pro práci na cestách. Jenže pro tento účel není klávesnice ani myš vybavena Bluetooth rozhraním. Obě periferie totiž využívají jeden společný miniaturní USB přijímač. Pak se samozřejmě nabízí využití klávesnice a myši pro ovládání notebooku. Ale proč si k přenosnému počítači pořizovat klávesnici, která je ještě menší, než jakou má běžně velký notebook? Logicky lepší volbou by přece byla plnohodnotná externí klávesnice s numerickým blokem.

Jednu přednost ale musíme klávesnici ze sady Logitech MK240 Nano přece jen přiznat - je odolná proti polití. A také se na ní, i přes její velikost, celkem dobře píše. Klávesy jsou dostatečně velké, mají přiměřený zdvih a jejich spínače jsou příjemně tiché. Myš ze sady Logitech MK240 Nano je zcela symetrická, a tedy vhodná pro praváky i leváky, s rozlišením snímače 1 000 DPI. Žádná dodatečná programovatelná tlačítka na jejím těle nejsou. Klávesnice by měla se dvěma AAA bateriemi vydržet až 3 roky, myš se stejným počtem baterií pak jeden rok.

***

Logitech MK240 Nano

TECHNICKÁ DATA

Kompatibilita Windows XP a novější; Chrome OS
Připojení Logitech Unifying, 2,4 GHz
Rozložení kláves americké QWERTY, funkční klávesy
Rozměry a hmotnost (klávesnice) 288 x 139 x 21 mm, 312 g
Rozměry a hmotnost (myš) 60 x 100 x 32 mm, 53 g
Cena cca 550 Kč
Známka Chipu výborný (1,5)

 

Fotopast s GSM modulem

s880g

Fotopast s880G se skládá ze dvou částí: fotoaparátu a odolného pouzdra, vyvedeného v maskovacích barvách, které lze pomocí popruhu připevnit třeba na strom, kde dobře splyne s okolním prostředím. Kamera je vybavena PIR senzorem se zorným úhlem 52 stupňů a dosahem až 20 metrů, který spouští záznam v případě detekce pohybu. V případě, že PIR senzor nedetekuje ve svém záběru pohyb, kameru uspí a šetří tak její baterie. V noci pomáhá s pořizováním fotografií a videozáznamů hned 56 přisvětlovacích infračervených diod, které jsou v případě fotopasti s880G pro lidi a zvířata neviditelné (na rozdíl od červeně svítících diod bezpečnostních IP kamer).

Přístup ke kameře je chráněn heslem a každou kameru lze označit unikátním identifikátorem, který je následně vkládán do snímků a videozáznamů (společně s datem a časem nebo třeba záznamem okolní teploty). Pořízený obrazový materiál se ukládá na microSD kartu, ale vestavěný GSM modul jej může odesílat na nastavené telefonní číslo formou MMS, na e-mail nebo ukládat na FTP server. Obraz z fotopasti je velmi kvalitní, a to i za úplné tmy, kdy dobře zafunguje infračervené přisvětlení. Při pořizování 100 snímků denně vydrží kamera na 8 AA baterií v provozu asi měsíc, s vypnutým IR přisvícením se pak tato doba přibližně ztrojnásobí.

***

s880g

TECHNICKÁ DATA

Snímač 5Mpx CMOS
Rozlišení snímků/videa 5, 8 nebo 12 Mpx/Full HD při 15 sn./s
Funkce IR přísvit, PIR senzor, záznam na microSD, odesílání snímků přes MMS, e-mail a FTP, časové razítko
Provozní teplota/vlhkost -30 až +60 °C / 5-90 %
Rozměry a hmotnost 12 x 11 x 14 cm, 330 g
Cena cca 7 700 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

 

Gigabit do kapsy

Axagon ADE-SRC

Síťový adaptér s gigabitovým LAN rozhraním zastane hned několik funkcí. Především umožní připojení ke gigabitové LAN síti notebookům, které jsou opatřeny jen USB-C portem. Dále může nahradit nefunkční síťovou kartu počítače nebo notebooku a do třetice také doplnit do počítače záložní LAN rozhraní. Adaptér o rozměrech balíčku žvýkaček a hmotnosti jen 23 gramů nepotřebuje žádné dodatečné ovladače - stačí jej pouze zasunout do USB-C portu a operační systém počítače se o vše postará sám (kromě Windows je podporován i macOS a Linux). Zajímavá je i možnost zapojení adaptéru Axagon ADE-SRC k některým typům smartphonů (jako je například Samsung Galaxy S9+) a připojit je tak k vašemu gigabitovému Ethernetu. (axagon.eu, cca 400 Kč)
Známka Chipu výborný (1,0)

 

Bezdrátová nabíječka

Choetech T511

Za cenu kolem 300 korun patří Choetech T511 k nejlacinějším bezdrátovým nabíječkám standardu Qi, které si můžete pořídit. Háček je v tom, že za takto nízkou cenu není přibalen síťový adaptér, takže budete muset použít nějaký vlastní. Bezdrátové nabíjení je obecně hodně pomalé, ale my jsme v testu změřili dobíjení iPhonu 8 Plus, iPhonu X a Samsungu Galaxy S8+ vždy za necelé 4 hodiny, což není zase tak špatný výsledek. Nabíječka má běžný tvar a telefon je při dobíjení nutné položit co nejvíce k jejímu středu. Účinnost nabíjení pak snižují, ne-li zcela znemožňují, různé obaly na smartphony. (choetech.com, cca 300 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Příbuzná témata: