Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 6.2018

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.

Windows a Office

1 Windows 10 Používání virtuálních pracovních ploch
2 Windows 10 Umístění lístků s poznámkami na pracovní plochu
3 Windows 10 Uložení důležitých systémových informací do textového souboru
4 Windows 10 Stažení map k off-line použití
5 Word Konverze wordových dokumentů na PDF
6 Windows 10 Výchozí pořadí tiskáren
7 Outlook 2016 Synchronizace kontaktů z Gmailu s Outlookem
8 Excel Rychlé vkládání většího počtu sloupců
9 PowerPoint Ukládání prezentací do samospustitelných souborů
10 Windows 10 Nastavení šetřiče displeje
11 Outlook Hromadné smazání starých záznamů v kalendáři

Profitip

Procesy pod kontrolou

Hardware

12 iPhone Otestujte si baterii smartphonu pomocí volně dostupných nástrojů
13 Amaxon Alexa Zabraňte odposlouchávání z digitálního asistenta
14 USB flash disky Zbavte se otravných hlášek po připojení disku

Profitip

Ochrana před ransomwarem

Profitip

Správa událostí v kalendářové aplikaci

Web & fotografie

15 Microsoft Edge Ochraňte nastavení prohlížeče před změnami
16 Facebook messenger Šifrování zpráv pro zajištění bezpečnosti
17 VLC Player 3.0 Převod videa z digitálního fotoaparátu
18 Úpravy fotografií Základní úpravy fotografií z mobilu
19 Využití výběru Naučte se pracovat jen s částí fotografie
20 Fotografování Zachycení bouřkových scén

Profitip

Perfektní pozadí

Mobily a tablety

21 Android Přidání ikony »Moje aplikace« na domovskou obrazovku
22 Android Rychlý přechod k informacím o aplikaci
23 Android Gesta na senzoru otisků prstů
24 Android Zrychlení smartphonu vypnutím animací
25 Android Vyhledávání telefonních čísel na internetu
26 Android Mírnější způsob blokování
27 Android Informace pro případ nouze

Profitip

Trezor na hesla

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 10 Používání virtuálních pracovních ploch

Operační systém Windows tradičně zobrazuje na hlavním panelu pro každou spuštěnou aplikaci (resp. instanci aplikace) příslušné tlačítko, prostřednictvím kterého lze vyvolat okno aplikace. Čím více aplikací máte současně otevřeno, tím méně je hlavní panel přehledný. Proto jsme se mohli jen zaradovat, když od Windows 8 zavedl Microsoft do svého operačního systému konečně funkci virtuálních ploch, jakou znají uživatelé Linuxu již spoustu let. Pro spuštění nové virtuální plochy ve Windows přitom stačí jen pár kliknutí a hned budete mít k dispozici samostatný prostor, kam si můžete přehledně rozmístit například všechny pracovní aplikace nebo třeba aplikace používané na úpravy fotografií atd.

Pro vytvoření nové virtuální pracovní plochy klikněte na tlačítko »Zobrazení úloh« v levé dolní části pracovní plochy, hned vedle tlačítka vyhledávače, a poté na tlačítko »Nová plocha«, které se objeví v pravém dolním rohu obrazovky. Windows vytvoří novou pracovní plochu, kam si můžete přesunout okna otevřených aplikací nebo si zde otevřít aplikace nové. Mezi virtuálními plochami se pak přepíná opět pomocí tlačítka »Zobrazení úloh«.

2 Windows 10 Umístění lístků s poznámkami na pracovní plochu

Ve Windows 10 si můžete snadno přidávat na pracovní plochu barevné lístečky s poznámkami. Je to velmi užitečná funkce, například na vytváření seznamů denních úkolů, nákupních seznamů atd. Aplikace s touto funkcí je ve Windows 10 již předinstalována a nese název Sticky Notes. Snadno ji najdete mezi ostatními instalovanými aplikacemi v nabídce Start a pro rychlé použití si ji můžete připnout na hlavní panel. Pokud byste snad neměli aplikaci ve svých Windows 10 předinstalovanou, najdete ji v obchodě Microsoft Store. Po spuštění aplikace se na pracovní ploše objeví první lístek na poznámky, který si můžete přesunout na zvolené místo a po kliknutí na tlačítko se třemi tečkami v pravé horní části také změnit jeho barvu. Nové lístečky můžete vytvářet klikáním na tlačítko »+« v levém horním rohu lístečku. K odstranění lístku s poznámkou slouží tlačítko s ikonou popelnice v pravém horním rohu.

K dispozici jsou i funkce pro formátování textů poznámek, takže například klávesová zkratka [Ctrl] + [Shift] + [F] změní běžný text na tučný, [Ctrl] + [Shift] + [U] text podtrhne a klávesovou zkratkou [Ctrl] + [T] můžete splněné úkoly přeškrtnout. Pro vytváření odrážkových seznamů slouží kombinace kláves [Ctrl] + [Shift] + [L]. Opakované stisknutí příslušné klávesové zkratky vrátí text do výchozího formátování.

3 Windows 10 Uložení důležitých systémových informací do textového souboru

Přehled základních informací o konfiguraci vašeho počítače se vám může hodit v celé řadě situací. Typicky pokud například hledáte pomoc s problémy s vaším počítačem v internetových fórech nebo u kamarádů, vždy se vás budou na základní informace o počítači ptát - typicky na přesné označení vaší verze Windows a další podrobnosti o hardwaru a softwaru.

Potřebné informace naštěstí nemusíte nikde zdlouhavě hledat, ale můžete je mít vždy při ruce v jednoduchém textovém dokumentu. Získáte jej snadno. Začněte kliknutím na tlačítko Start v levém dolním rohu pracovní plochy počítače a vyhledáním funkce »Příkazový řádek«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Spustit jako správce«. Otevře se vám příkazový řádek, do kterého zadáte příkaz »systeminfo > c:systeminfo.txt«. Název výstupního TXT souboru je přitom volitelný, stejně jako jeho umístění na disku počítače. Po odeslání příkazu dojde k vygenerování textového souboru s přehledem konfigurace počítače a jeho uložení do zvoleného umístění. Pokud ale chcete přehled systémové konfigurace jen vypsat na obrazovce, použijte pouze příkaz »systeminfo« bez dalších parametrů.

4 Windows 10 Stažení map k off-line použití

Mnoho uživatelů Windows 10 si možná ani nevšimne, že standardní součástí výbavy tohoto operačního systému je i mapová aplikace, nazvaná jednoduše Mapy. Mezi šikovné funkce této aplikace patří i možnost stahování map vybraných oblastí pro jejich následné použití i bez připojení k internetu.

Spusťte z nabídky Start aplikaci Mapy, klikněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu jejího okna a přejděte do »Nastavení«. Hned první položkou je funkce »Offline mapy«, ovládaná tlačítkem »Zvolit mapy«. Po kliknutí se otevře nové okno Nastavení, ve kterém můžete pokračovat volbou »Stáhnout mapy«. V dalším okně si zvolte nejprve kontinent a pak i konkrétní zemi, jejíž mapové podklady chcete mít uloženy ve svém zařízení. V případě větších zemí, jako jsou třeba Německo nebo Itálie, si můžete zvolit i konkrétní oblast ke stažení, abyste šetřili prostor na disku vašeho počítače nebo v paměti vašeho tabletu s Windows 10.

V případě použití stažených map bez připojení k internetu bude možné v mapách vyhledávat a plánovat trasy, ale pochopitelně nebudou k dispozici dopravní informace ani jiná aktuální data. Nepotřebné mapy můžete kdykoli smazat.

5 Word Konverze wordových dokumentů na PDF

Chcete-li své dokumenty sdílet s někým dalším a zajistit přitom jejich plnou kompatibilitu s různými platformami a aplikacemi, měli byste je nejprve převést do formátu PDF. Příjemce dokumentu si pak může být jistý nejen tím, že jej ve svém zařízení bez problému otevře, ale také že dokument nebude nakažen škodlivým softwarem.
Velmi jednoduchý způsob převodu textových dokumentů na soubory ve formátu PDF nabízí textový editor Word ze souboru Microsoft Office 2010 či novějšího. Zde stačí jen otevřít zdrojový dokument a pak ve Wordu použít nabídku »Soubory / Uložit jako«. Následně jako formát výstupního souboru zvolíte právě PDF.

Od Microsoft Office 2016 se dokumenty ukládají do PDF trochu jiným způsobem. Opět je třeba použít nabídku »Soubor«, ale dále pokračujte volbou »Exportovat« a tlačítkem »Vytvořit dokument PDF/XPS«. Pak si zvolíte název a umístění souboru a vytvoříte nový PDF soubor tlačítkem »Publikovat«.

6 Windows 10 Výchozí pořadí tiskáren

Pokud máte ve svém počítači instalováno hned několik tiskáren, což může být typicky případ notebooku, který používáte jak doma, tak i v kanceláři, může se stávat, že nedojde ke správnému, automatickému přepnutí výchozí tiskárny a tisková úloha zahlásí chybu, jelikož Windows nenajdou správnou tiskárnu a budou se snažit tisknout na stroji, který aktuálně není k počítači vůbec připojen. Řešením je vymazání neprovedené tiskové úlohy z tiskové fronty a její odeslání na správnou tiskárnu.

Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Zařízení / Tiskárny a skenery«. Zobrazí se vám přehled instalovaných tiskáren, ve kterém je třeba kliknout na použitou tiskárnu a následně na tlačítko »Otevřít frontu«. V nově otevřeném okně uvidíte přehled tiskových úloh, tedy seznam dokumentů odeslaných do tiskárny, který můžete promazat klávesou [Del] a následným potvrzením odstranění tiskové úlohy. Odstranění dokumentu z tiskové fronty přitom může trvat i několik sekund.

Bohužel, výše uvedený postup ne vždy povede k úspěšnému pročištění tiskové fronty a vyřešení chybových hlášení tisku. V tomto případě otevřete klávesovou zkratkou [Windows] + [R] okno »Spustit« a zde zadejte příkaz »net stop spooler«. Tím kompletně deaktivujete službu tisku ve Windows. Pak pokračujte příkazem »%windir% System32SpoolPRINTERS«, kterým otevřete Průzkumník souborů a složku se soubory odeslanými k tisku. Smažte veškerý obsah této složky a pak opět použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R]. Zadejte příkaz »net start spooler«, kterým tiskovou službu opět spustíte. Počítejte s tím, že tento postup povede ke smazání všech aktuálních tiskových úloh.

7 Outlook 2016 Synchronizace kontaktů z Gmailu s Outlookem

Synchronizaci kontaktů mezi Gmailem a Outlookem není možné provádět přímo, ale musíte si poradit malou oklikou: nejprve si exportujete kontakty z Gmailu do souboru ve formátu CSV a pak je importujete do Outlooku. V prvním kroku si tedy otevřete stránku s kontakty na adrese contacts.google. com, popřípadě si otevřete Gmail a zde použijte volbu »Kontakty«. V nabídce na levé straně webové stránky se všemi kontakty najdete i položku »Více«, která skrývá funkci »Exportovat«. Klikněte na ni a v nově otevřeném okně zvolte možnost »Kontakty« a »Outlook CSV«. Pak pokračujte tlačítkem »Exportovat« ke stažení CSV souboru s kontakty.

Nyní můžete přejít k importu kontaktů do Outlooku. Spusťte si poštovní aplikaci od Microsoftu a přejděte do nabídky »Soubor / Otevřít a exportovat«. Zde použijte tlačítko »Import nebo export«, které otevře okno »Průvodce importem a exportem«. Označte volbu »Importovat z jiného programu nebo souboru« a pokračujte tlačítkem »Další«. Nyní zvolte možnost »Hodnoty oddělené čárkami« a pak označte stažený CSV soubor s kontakty z Gmailu. Následně se rozhodněte pro některou z možností importu, resp. řešení případných duplicitních záznamů. Doporučujeme vám předvolbu »Neimportovat duplicitní položky«. Dále jako cílovou složku zvolte »Kontakty« a opět pokračujte tlačítkem »Další«.

V dalším okně průvodce ještě nespouštějte samotný import dat, ale nejprve ověřte a popřípadě upravte přiřazení hodnot v jednotlivých polích adresáře kontaktů odpovídajícím záznamům v kontaktech Outlooku. Teprve pak konečně povolte import dat z Gmailu do vašeho Outlooku.

8 Excel Rychlé vkládání většího počtu sloupců

Vkládat do tabulek v Excelu nové sloupce po jednom, když potřebujete posunout ty stávající a doplnit do tabulky nový obsah, je zdlouhavá a otravná práce. Můžete si ji ale podstatně ulehčit. Kliknutím na písmeno sloupce, před který chcete vložit další sloupečky, jej celý označte a pak přejeďte přes stejný počet sloupců, jako chcete vložit. Výsledkem mohou být například tři označené sloupce nalevo od sloupku, který se bude posouvat. Pak klikněte kamkoli do označené plochy pravým tlačítkem myši a použijte funkci »Vložit buňky«. Excel pak odsune původní sloupec o zvolený počet nových sloupků. Místo funkce »Vložit buňky« můžete použít i klávesovou zkratku [Ctrl] + [+].

9 PowerPoint Ukládání prezentací do samospustitelných souborů

Běžně se powerpointové prezentace ukládají do souborů ve formátech PPT nebo PPTX, což ale znamená, že se před spuštěním prezentace otevře soubor v PowerPointu v režimu editoru. Prezentace se ale mohou spouštět také přímo v prezentačním režimu, aniž by bylo třeba mít v počítači instalovaný PowerPoint ze sady Microsoft Office. Jediné, co pro to musíte udělat, je výběr jiného formátu souboru při ukládání prezentace. Namísto PPTX použijte formát PPSX nebo PPS, označení jako »Předvádění PowerPointu«.

10 Windows 10 Nastavení šetřiče displeje

Některé dříve populární funkce sice Microsoft z operačního systému Windows 10 neodstranil, ale protože z praktického hlediska již nejsou tolik potřeba, schoval je na méně nápadná místa. To je i případ integrovaného šetřiče obrazovky, který pro dnešní displeje nemá praktický, ale snad jen estetický význam.

Abyste se dostali k nastavení šetřiče, otevřete si Nastavení (nejrychleji to jde klávesovou zkratkou [Windows] + [I]) a přejděte do nabídky »Přizpůsobení / Zamykací obrazovka«. Zde na úplném konci okna najdete i odkaz »Nastavení šetřiče obrazovky«, který otevře stejnojmenné okno. To má obsah důvěrně známý z předchozích verzí Windows, takže si v něm můžete zvolit některý z nabízených typů šetřičů, zobrazit si jeho náhled na celé obrazovce a pak nastavit časový limit jeho spuštění v minutách. Pro lepší zabezpečení vašeho počítače vám doporučujeme aktivovat také předvolbu »Při obnovení zobrazit přihlašovací obrazovku«, aby bylo nutné pro opětovný přístup k počítači zadávat příslušné heslo k uživatelskému účtu. Načasování spouštění šetřiče obrazovky je vhodné zvolit s ohledem na nastavení vypínání displeje podle aktuálního schématu napájení. Po kliknutí na volbu »Změnit nastavení napájení« si proto ověřte, za jakou dobu se displej vašeho počítače zcela zhasne - bez ohledu na spuštěný šetřič obrazovky.

11 Outlook Hromadné smazání starých záznamů v kalendáři

Jestli se vám z nějakého důvodu nelíbí zaplnění kalendáře v Outlooku již uplynulými událostmi a schůzkami, můžete si jej pohodlně pročistit -aniž byste museli mazat každý záznam zvlášť. Stačí si jen přepnout záznamy v kalendáři do vhodnějšího zobrazení.

Přejděte v Outlooku do kalendáře a zde klikněte na kartu »Zobrazení«. V části »Aktuální zobrazení« najdete zcela vlevo tlačítko »Změnit zobrazení«. Klikněte na něj a z nabídky zvolte možnost »Seznam«. Outlook vám následně zobrazí přehled všech událostí zanesených v kalendáři, které lze řadit podle předmětu, místa konání a času začátku či konce. Pomocí myši a přidržení kláves [Ctrl] nebo [Shift] můžete označit vybrané záznamy a pak je klávesou [Del] hromadně z kalendáře vymazat. Pak nezapomeňte opět použít tlačítko »Změnit zobrazení« a vrátit kalendář zpět do běžného zobrazení v režimu »Kalendář«.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

12 iPhone Otestujte si baterii smartphonu pomocí volně dostupných nástrojů

Jednou z největších slabostí smartphonů, ale i tabletů a dalších zařízení, bývá baterie, respektive akumulátor. Příliš rychle se vybije, její stav se rychle horší a klesá její maximální kapacita. Pokud jste si dříve chtěli zkontrolovat baterii svého iPhonu nebo iPadu, museli jste do servisu, zahraniční uživatelé pak třeba i do Genius Baru obchodu Apple Store.
Nyní mohou uživatelé těchto zařízení použít bezplatný nástroj, který se jmenuje CoconutBattery pro macOS, takže si baterii ověří snadno doma. Skvěle pracující volně dostupný nástroj pro počítače Mac, který najdete i na Chip DVD, zkontroluje zdraví vaší baterie a například i počet nabíjecích cyklů. Podrobnosti najdete na stráncecoconutflavour.com/coconutbattery. Nově si můžete program CoconutBattery spustit i na zařízení s iOS. Nástroj vás po spuštění informuje o výsledku posledního nabíjení, o maximální kapacitě a stavu baterie. Dozvíte se také, kolik již proběhlo nabíjecích cyklů. Na základě těchto informací můžete zjistit, jak na tom vaše baterie je a proč se zařízení tak rychle vybíjí.

13 Amaxon Alexa Zabraňte odposlouchávání z digitálního asistenta

Alexa se stává součástí mnoha domácností. Někteří uživatelé se ale obávají o svoje soukromí a nechtějí, aby se z chytrého asistenta stalo odposlouchávací zařízení. Alexa je totiž praktická, pouze když je zapnutá a připojená k internetu. Důvod je jasný - hlasový asistent musí být stále v pohotovosti a poslouchat, zda nezazní aktivační příkaz. Jakmile takové slovo zaznamená, pošle následující hlasový příkaz na servery Amazonu, kde je vyhodnocen. Pouze tak je zařízení schopné správně odpovědět na otázky nebo provést požadované akce.

Data, která byla přenesena do serveru, lze zjistit pomocí aplikace Alexa. Otevřete nabídku a zvolte »Account Settings / History«. Následně se zobrazí seznam všech identifikovaných hlasových příkazů, které můžete v případě potřeby smazat. Více informací je uvedeno na stránce 102 v článku Zastavte všechny pokusy o špionáž.

Jeden pohled na váš reproduktor Amazon Echo vám řekne, zda je Alexa aktuálně aktivní a posílá data: pokud LED dioda svítí modře, pak Alexa naslouchá. Blikání signalizuje přenos dat. Jsou-li LED diody vypnuté, Alexa čeká na aktivační slovo.

Pokud se chcete dozvědět o hlasovém přenosu i jinak, můžete v aplikaci Alexa aktivovat hlasové upozornění. Provedete to tak, že v aplikaci Alexa v nabídce nastavíte »Settings / [jméno zařízení] / Sounds / Request Sounds«. Zde aktivujte volbu »Start the request« and »End the request«, abyste měli přehled o začátku i konci požadavku. Jestliže se chcete vyhnout detekci aktivačního slova, stiskněte tlačítko pro vypnutí mikrofonu na horní straně reproduktoru Echo. Červená LED dioda bude dávat najevo, že je mikrofon vypnutý. Reproduktor Amazon Echo nemá vypínač, takže pokud ho budete chtít vypnout úplně, musíte ho odpojit od zásuvky. Elegantněji to provedete, pořídíte-li si prodlužovačku s vypínačem.

14 USB flash disky Zbavte se otravných hlášek po připojení disku

Když do svého počítače připojíte USB flash disk, operační systém Windows ho rozpozná a nabízí několik možností, co je s diskem možné provést. Vy sami ale nejlépe víte, co hodláte s USB flash diskem dělat, takže se těchto automaticky otevíraných oken systému můžete snadno zbavit.

Provedete to tak, že stisknete kombinaci kláves [Windows] + [R] a do řádku »Otevřít« v okně »Spustit« napíšete příkaz »services.msc«. Následně vyhledejte v seznamu služeb položku »Rozpoznání hardwaru« v okně »Služby«. Otevře se nové okno, kde v záložce »Obecné« změňte nastavení u »Typ spuštění« z »Automaticky« na »Zakázáno« a dále změňte »Stav služby« ze »Spuštěno« na »Zastavit«. Volbu potvrďte kliknutím na tlačítko »OK« a zavřete všechna otevřená okna. Po připojení USB flash disku už se nebudou zobrazovat žádné hlášky.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

15 Microsoft Edge Ochraňte nastavení prohlížeče před změnami

Prohlížeč Microsoft Edge si můžete snadno přizpůsobit a provést v něm řadu změn. Stačí do adresního řádku napsat »about:flags«. Některá nastavení v části »Nastavení pro vývojáře« však mohou vést k nestabilitě tohoto prohlížeče. Pokud nechcete, aby se tak stalo, můžete změnám v nastavení prohlížeče zamezit. Ve verzích Pro, nebo Enterprise v operačním systému Windows 10 otevřete Editor místních zásad skupiny. Stiskněte kombinaci kláves [Windows] + [R] a do okna »Otevřít« napište příkaz »gpedit.msc«. Otevře se nové okno, kde postupně vyberte »Konfigurace počítače / Šablony pro správu / Součásti systému Windows«. Najděte položku »Microsoft Edge« a klikněte na ni. V seznamu Nastavení v pravé části vyhledejte položku »Znemožnit přístup ke stránce about:flags v Microsoft Edgi«. V následně otevřeném okně klikněte na »Povoleno« a potvrďte pomocí »OK«.

Ve Windows 10 Home není Editor místních zásad skupiny k dispozici. V tomto případě je tedy třeba upravit registr. Stiskněte kombinaci kláves [Windows] + [R] a zadejte příkaz »regedit«. V novém okně Editor registru postupně klikněte na »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPolicies Microsoft«. Klikněte pravým tlačítkem na »Microsoft« a z nabídky vyberte »Nový / Klíč«. Novému klíči přiřaďte název »Microsoft Edge« a znovu po kliknutí zadejte »Nový / Klíč«. Tentokrát se bude jmenovat »Main«. Vyberte »Main« a pak pravým tlačítkem klikněte na pravou část okna. Z nabídky vyberte »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«. Jako hodnotu zadejte »PreventAccessToAboutFlagsInMicrosoftEdge«. Následně na tuto položku klikněte a jako novou hodnotu zadejte »1«. Potvrďte kliknutím na »OK« a zavřete registr. Přístup k nastavení Edge bude zablokován. Pokud změníte hodnotu z »1« na »0«, opět se do nastavení dostanete.

16 Facebook Messenger Šifrování zpráv pro zajištění bezpečnosti

Opatrnosti není nikdy dost. Kromě „běžných“ konverzací proto můžete spustit i šifrovaný chat. Klikněte na obrázek profilu a spusťte tak konverzaci s požadovanou osobou. Vpravo nahoře je ikona „i“ v kolečku. Klikněte na ni a z nabídky vyberte »Přejít na tajnou konverzaci«. Spustí se tajná, tedy šifrovaná komunikace s druhým uživatelem Facebook Messengeru. Kromě toho, že je šifrovaná, lze využít i další funkce. Všimněte si v okně pro psaní textu ikony hodin. Klikněte na ni a následně máte možnost zadat, po kolika sekundách má konverzace zmizet. Můžete nastavit časový limit od pěti sekund do jednoho dne. Zpráva se pak po zadaném časovém úseku automaticky smaže a tím se bezpečnost ještě zvýší. Další možností, jak zahájit tajnou konverzaci, je kliknout v programu Facebook Messenger na profilovou fotografii (vpravo nahoře vedle ikony f) a z nabídky vybrat »Tajné konverzace«. Následně si vyberete, s kým chcete konverzovat.

17 VLC Player 3.0 Převod videa z digitálního fotoaparátu

Pokud jste si například na dovolené nahráli video na novějším digitálním fotoaparátu, může mít videosoubor koncovku MTS. Takovouto koncovku mají videa v HD rozlišení ve formátu AVCHD (Advanced Video Coding High Definition). Problém je, že pokud takového video chcete publikovat na Facebooku, musíte ho nejprve převést do formátu MP4 nebo jiného, který Facebook podporuje. Už starší verze programu VLC Media Player uměly převést video v MTS, ale kvalita nebyla ve většině případů dobrá a často chyběl zvuk. Multimediální přehrávač VLC od verze 3 si už s MTS videem ve vysokém rozlišení poradí dobře. Chcete-li video převést, spusťte tento program a přejděte na »Media / Převést/Uložit« nebo stiskněte kombinaci kláves [Ctrl] + [R]. Následně se otevře okno, kde máte v záložce »Soubor« možnost přidat multimediální soubory, které chcete převést do jiného formátu. Pak stiskněte tlačítko »Převést/Uložit«. V okně »Převést« vyberte v části »Profil«, do jakého formátu se má video převést, a v »Cílový soubor« upřesněte, kam a pod jakým jménem se má výsledné video uložit. Pak už stačí kliknout na tlačítko »Spustit«.

18 Úpravy fotografií Základní úpravy fotografií z mobilu

Některé smartphony již fotografují velmi dobře a jsou vždy po ruce. Pokud se ale se snímky chcete pochlubit, věnujte přesto pozornost jejich úpravě v počítači, čímž obejdete nevýhody, které smartphony stále mají. Otevřete snímek v programu Zoner Photo Studio X a přejděte do režimu »Vyvolat«. Úpravu můžete začít nástrojem »Ořez a otočení«, abyste ořezem upravili kompozici. Smartphony nemají zoom, takže často je v záběru více, než potřebujete, a důležitý objekt by na fotografii zanikl. Můžete pokračovat nástrojem »Vyrovnání bílé«, kde máte možnost změnit teplotu bílé barvy a odstín. Pokud má snímek modrý nádech, teplotu zvyšte. Když jsou naopak barvy příliš do žluta, posuňte táhlo doleva. Pomocí funkce »Odstín« se zbavíte barevného nádechu. Následně v části »Expozice« podle potřeby upravte hodnoty expozice, kontrastu a světla. Je zde i posuvník »Zřetelnost«, který vám pomůže zvýraznit hrany a přidat snímku vnitřní kontrast a dynamiku. Jestliže chcete mít fotografie výraznější a pro někoho poutavější, v části »Barva« zvyšte hodnotu u »Sytost« a »Živost«. Není-li snímek dostatečně ostrý, otevřete ještě panel »Ostrost« a nastavte »Sílu doostření«. Pak už se snímkem můžete pochlubit na sociálních sítích.

19 Využití výběru Naučte se pracovat jen s částí fotografie

Výkonnější grafické programy, jako například Zoner Photo Studio X, nabízí pokročilé nástroje pro úpravy fotografií. Často je ale zajímavější změnit jen některou jejich část, například ztmavit oblohu, rozostřit pouze okolí objektu nebo zanechat část snímku barevnou a ostatní změnit na černobílé. V Zoner Photo Studiu X je k dispozici hned několik výběrových nástrojů, které najdete v panelu »Editor« v části »Nástroje pro práci výběrem«. V našem případě jsme pro výběr vláčku použili nástroj »Magické laso«, které vám s výběrem dost pomůže, protože funguje na principu přichytávání se ke kontrastním hranám objektu. Můžete u něj nastavit řadu parametrů, aby byl výběr přesnější. Použít ale můžete samozřejmě i další nástroje, jako je například »Kouzelná hůlka« - záleží na tom, jak členitý objekt chcete vybrat. Až budete s výběrem hotovi, můžete provádět změny pouze na něm. My jsme ale chtěli změnit naopak okolí výběru, takže jsme použili funkci »Invertovat výběr«. Následně jsme si ze sady nástrojů pro »Úpravy« vybrali »Odstíny šedi« a fotografie s výjimkou vybraného vláčku se změnila na černobílou a získala tak nový rozměr. Následně klikněte na tlačítko »Použít« a můžete pokračovat dalšími úpravami nebo můžete snímek uložit.

20 Fotografování Zachycení bouřkových scén

Blíží se léto, takže možná budete mít příležitost vyfotografovat nějakou pěknou večerní scénu osvícenou bleskem. Při fotografování blesku při bouřce máte samozřejmě velmi malou šanci stihnout stisknout spoušť zrovna ve chvíli, kdy se na obloze objeví blesk. Musíte proto na fotoaparátu nastavit dlouhý expoziční čas. Ideální jsou expoziční časy mezi 30 sekundami a jednou minutou - podle frekvence blesků. Abyste si při delší expozici nerozhýbali fotoaparát, použijte při fotografování stativ, nebo alespoň nějaký pevný podklad - například parapet. Použijte také 2sekundovou samospoušť nebo dálkovou spoušť, abyste s fotoaparát při stisku spouště nerozvibrovali. Při fotografování využijte pokud možno širokoúhlý objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 až 20 mm. Za tmy je vhodná clona f/11. Je-li to možné, vypněte automatické zaostřování - většina fotoaparátů s ním má ve tmě problémy. Vzdálenost nastavte na nekonečno. Aby se zabránilo rozptýlení světla, vypněte v okolí všechny zdroje světla, najděte si místo s co nejnižším světelným znečištěním. Abyste se při použití delšího expozičního času vyhnuli přeexponovaným snímkům, nastavte nižší hodnotu ISO nebo situaci vyřešte použitím tzv. neutrálního filtru. Jako další opatření můžete změnit nastavení clony na f/22. Udělejte si několik pokusných snímků a nastavení fotoaparátu upravte podle výsledků.

Foto popis| 1 Virtuální pracovní plochy Samostatné virtuální plochy poskytnou více prostoru pro mnoho otevřených aplikací.
Foto popis| 2 Poznámky na ploše Aplikace Sticky Notes umí přilepit lístečky s poznámkami na pracovní plochu.
Foto popis| 3 Informace o počítači Jednoduchým příkazem zobrazíte konfiguraci počítače a také ji rovnou exportujete do souboru.
Foto popis| 4 Off-line navigace Mapová aplikace ze základní výbavy Windows 10 umožňuje stahování map pro off-line použití.
Foto popis| 5 Ukládání dokumentů do PDF PDF je univerzální formát, se kterým si poradí každý jeho příjemce.
Foto popis| 6 Nastavení pořadí tiskáren Špatné řazení tiskáren může způsobovat problémy při tisku.
Foto popis| 7 Synchronizace kontaktů Kontakty z Gmailu je třeba nejprve exportovat do CSV souboru s ten pak importovat do Outlooku.
Foto popis| 8 Vkládání více sloupců Do excelových tabulek můžete rychle vkládat větší počet sloupců.
Foto popis| 9 Automatické spuštění prezentace Prezentace uložené v souborech typu PPTX nebo PPT se automaticky spustí v režimu přehrávání.
Foto popis| 10 Šetřič displeje U dnešních obrazovek nemá šetřič takový význam jako dříve, nastavit si jej ale můžete.
Foto popis| 11 Vyčištění kalendáře Zobrazení seznamu záznamů v kalendáři představuje pohodlnou cestu k jejich promazání.
Foto popis| 12 Kontrola baterie iPhonu Abyste zjistili stav baterie iPhonu, nemusíte do specializovaného servisu. Stačí šikovná aplikace.
Foto popis| 13 Konec odposlechů Nastavte chytrý reproduktor Amazon Echo tak, aby vás neodposlouchával.
Foto popis| 14 Bez hlášení Změnou nastavení zabráníte vyskakování oken při každém vložení USB flash disku.
Foto popis| 15 Změna zakázána Systém Windows můžete nastavit tak, že uživatelé nebudou moct konfigurovat prohlížeč Edge.
Foto popis| 16 Hlavně tajně Facebook Messenger umožňuje zasílání šifrovaných zpráv, které se následně smažou.
Foto popis| 17 Převod videa VLC Media Player neslouží jen pro přehrávání, ale i pro převod videa do jiného formátu.
Foto popis| 18 Základní úpravy Fotografie ze smartphonu vylepšíte v grafickém editoru. Začít můžete ořezem.
Foto popis| 18 Další úpravy Nedokonalosti v barevném podání může odstranit Zoner Photo Studio.
Foto popis| 19 Snadný výběr Naučte se upravovat pouze část fotografie. Vzniknout může zajímavý snímek.

Příbuzná témata: