Správný notebook by měl splňovat nároky uživatele od práce s kancelářskými aplikacemi až po úpravu videa. Při výběru konfigurace je ale nutné brát v úvahu finanční možnosti. Poradíme vám, jak správně vybírat.
Notebooky jsou už zase v módě. Poté, co si místo nich lidé raději kupovali tablety, už obrat z prodeje notebooků opět stoupá. Zásluhu na tom mají překvapivě hlavně dražší ultrabooky a herní notebooky, ale slušně si vedou i klasické univerzální přenosné počítače.
Tato situace se odráží i v nabídce zařízení. Zatímco laciné tablety prakticky zmizely z trhu (naštěstí) a prodávají se hlavně modely vyšší a nejvyšší třídy, nabídka notebooků se rozšířila a v prodeji jsou stovky modelů různých velikostí a konfigurací. Pro zjednodušení výběru jsme trh s notebooky rozdělili do tří kategorií: na základní modely pro práci s kancelářskými aplikacemi a webem s cenou do 15 000 Kč, na multimediální notebooky střední třídy s cenou do 30 000 Kč a na nejvyšší kategorii luxusních mobilních počítačů s cenou převyšující 30 000 Kč. Nezapomeneme se ale zmínit ani o stále oblíbené kategorii tzv. 2v1 notebooků a o třídě chromebooků, kterých se zatím v ČR stále mnoho neprodává, ale které mají ohromný potenciál, díky němuž jsou ve světě hodně oblíbené.
Notebooky s 10- až 17palcovými displeji
Nejmenších notebooků s 10,1- až 12“ úhlopříčkou a operačním systémem Windows není na trhu mnoho a patří zpravidla do nejnižšího kvalitativního a výkonnostního spektra. Nejnižší cenovou kategorii představovaly před pár lety tzv. netbooky, které za cenu pod 10 000 Kč nabízely dlouhou výdrž na baterii, ale pouze základní výkon. Dnes jsou oblíbené tzv. 2v1 notebooky, které však zpravidla stojí víc peněz. Zajímavou alternativou jsou cenově velmi příznivé chromebooky, které mají řadu výhod, ale plnohodnotně se s nimi dá pracovat pouze po připojení k internetu.
Mnohem lepší nabídku najdeme v kategorii 13,3- až 14palcových notebooků. Zde si již mohou uživatelé vybrat prakticky ze všech výkonnostních a cenových kategorií a jejich společným jmenovatelem zůstává špičková mobilita, tedy nejlepší poměr mezi rozměry, hmotností a dlouhou výdrží.
Nejlevnější notebooky tohoto typu začínají s cenou cca na 5 000 Kč, ale utratit za ně lze i hodně přes 50 000 Kč. Na zařízeních s 13,3- až 14“ úhlopříčkou lze již plnohodnotně pracovat a bývají nejčastější volbou pro uživatele, kteří potřebují notebook přenášet každý den a často pracují na cestách. Dříve tak oblíbená kategorie notebooků s 15,6“ displejem se stále ještě dobře prodává, ale dnes si takovéto stroje pořizují hlavně zájemci o cenově dostupný počítač s možností občasného přenášení. Stolní počítače pak v řadě domácností nahradily laptopy se 17“ úhlopříčkou, které jejich majitelé prakticky nikdy nepřenáší a které díky osazení desktopovými součástkami dosahují stejného výkonu jako stolní počítače. Samostatnou kategorií jsou pak dnes stále oblíbenější herní notebooky, z jejichž prodeje mají výrobci nejvyšší marži, a nabízí k nim tedy i bohaté stylové příslušenství.
Výběr procesoru a kapacity paměti
Téměř všechny současné notebooky jsou stále ještě postaveny na procesorech Intel. Existuje i pár notebooků s mobilními čipy od AMD, ale většinou se jedná o starší a levnější modely s procesory A6/8/10/12. Novější mobilní verzi procesorů Ryzen zatím prodává v podobě několika modelů Acer a HP a první testy ukazují, že ačkoliv disponují špičkovým výkonem, dosahují v porovnání s relevantními procesory Intel kratší výdrže na baterii.
Orientace v procesorech od Intelu je bohužel poněkud zmatečná. Výrobce sice používá známé označení Core i3, i5 a i7 s tím, že Core i3 je nejpomalejší, Core i5 středně rychlý a Core i7 nejvýkonnější a nejdražší, ale vzhledem k souběžnému prodeji různých generací mobilních řad Core iX nedoporučujeme se tímto označením řídit. Například mobilní CPU nejnovější generace Kaby Lake R s označením Core i5-8250U nabízí vyšší výkon než o generaci starší Core i7-7500 a prakticky stejný výkon jako nový Core i7-8550U, přitom je o poznání levnější.
Chcete-li tedy z nabídky Intelu vybrat momentálně co nejlepší procesor, doporučujeme se ohlížet na počet virtuálních výpočetních jader (čím více, tím lépe) a na základní a turbofrekvenci procesoru. Nebudete-li kupovat nějakou extrémně výhodnou výprodejovou nabídku, je sázkou na jistotu notebook s 8. generací procesorů Core, v nejhorším se 7. generací. Za modelovým číslem CPU uvádí Intel i písmeno. Procesory „U“ přináší rozumný kompromis mezi výkonem a úsporným provozem (15 W), procesory „HQ“ jsou určeny pro notebooky zaměřené na výkon (cca 45 W) a procesory „Y“ jsou nejúspornější, ale také nejméně výkonné (5 W). Procesory Core i3 nemají turborežim, procesory Core i5 nemívaly HyperThreading (technologie, díky které dokáže každé fyzické jádro procesoru zpracovávat najednou dvě výpočetní vlákna), ale od 8. generace jej již mají.
Základní notebook s cenou do 15 000 Kč se spokojí se dvěma až čtyřmi výpočetními vlákny CPU, u dražších přenosných počítačů jsou čtyři jádra minimem. Ideální volbou je notebook s osmou generací procesorů Intel Core a osmi výpočetními vlákny, případně (pokud vám tolik nejde o výdrž na baterii) notebook s procesorem AMD Ryzen 5 nebo 7.
Základní kapacitou, ze které rozhodně neslevujte, jsou dnes 4 GB RAM. Většina notebooků s cenou do 15 000 Kč se prodává právě se 4 GB RAM, i když i v této kategorii lze sehnat modely s 8 GB RAM. U běžných notebooků je možné RAM rozšířit, u stylových ultrabooků to ale prakticky nejde, takže zvlášť u nich volte raději modely s alespoň 8 GB RAM. Kapacita operační paměti má zásadní vliv na výkon notebooku používaného pro práci s větším množstvím zároveň otevřených aplikací a oken a kritický vliv na stroje zabývající se prací s videem a hraním her.
Grafická karta: Integrovaná, nebo dedikovaná?
Všechny notebookové procesory v sobě obsahují integrovaný grafický čip. Multimediální a herní notebooky mají ale navíc ještě samostatnou grafickou kartu. Moderní dedikované karty nabízí tak vysoký grafický výkon, že na notebooku lze ve vysokém rozlišení a s plnými detaily provozovat i nejnovější a nejnáročnější herní tituly.
Dedikovaný mobilní grafický čip ale nemusí být nutně výkonnější než integrovaná grafika procesoru. Například integrovaná grafika Vega, která je součástí nových mobilních APU AMD Ryzen, je v testech i v reálném provozu o poznání výkonnější než slabé grafické čipy Nvidia GeForce GTX950M a GTX940MX.
Jednoduchým parametrem pro výběr dostatečně rychlého mobilního grafického čipu je výsledek v benchmarku 3DMark Cloud Gate, ve kterém by měl zvolený model dosahovat minimálně 10 000 bodů. Takovou grafiku lze použít pro netrhané přehrávání her, i když je nutné mít na paměti, že každá hra je na výkon grafické karty jinak náročná. Plánujete-li na notebooku hrát každý den, ale nechce se vám utrácet nekřesťanské peníze za supervýkonné herní notebooky, vyberte si některý z modelů osazených grafickou kartou Nvidia GTX 1050 (Ti) nebo Nvidia MX150.
Úložiště: Flashový disk je nutnost
Pokud je to možné, vždy si vybírejte notebook v konfiguraci obsahující plnohodnotný SSD disk, i když jsou tyto modely o trochu dražší. Prakticky všechny moderní SSD SATA disky dnes dosahují přenosových rychlostí okolo 500 MB/s a rychlých přístupových dob. Pro rychlý běh notebooku používaného pro běžné účely naprosto stačí i SATA SSD disk, který zajistí rychlý chod Windows a svižné spouštění aplikací.
Nejlevnější notebooky mohou být osazeny mnohem pomalejším flashovým úložištěm typu eMMC. Výrobci většinou tento typ disku poctivě přiznávají a kupujete-li (většinou 2v1) notebook s pouze 32GB nebo 64GB diskem, můžete si být jisti, že se jedná právě o eMMC úložiště. eMMC disky zjednodušeně řečeno pracují stejně rychle (nebo pomalu) jako USB flash disky a jejich hlavní nevýhodou není ani tak relativně pomalá přenosová rychlost (většinou okolo 200-300 MB/s) nebo nízká kapacita, ale pomalá přístupová doba, která se projevuje pomalejším startem a chodem aplikací náročných na datové přenosy (antivirový program, e-mailový klient, vyhledávání v databázích). Herní a multimediální notebooky bývají často osazeny dvěma disky: systémovým SSD (většinou rychlejšího typu NVMe) a datovým magnetickým diskem s kapacitou jednoho nebo dvou terabajtů. Je to rozumné řešení, ale i zde je nutné počítat s tím, že řada aplikací (například Průzkumník) čeká před spuštěním na probuzení pomalejšího magnetického datového disku. Intel nedávno uvedl na trh povedený akcelerátor magnetických disků s označením Optane. Jedná se o hardwarový M.2 SSD disk s kapacitou 16 nebo 32 GB, který se v systému neprojevuje jako samostatný disk, ale slouží jako obří rychlá vyrovnávací paměť magnetického disku, ve které se ukládá operační systém a nejčastěji používané aplikace a data. Výsledky našich testů ukazují, že řešení Intel Optane dokáže zajistit velmi slušnou kombinaci přenosových rychlostí okolo 900 MB/s při čtení a 350 MB/s při zápisu. Potřebujete-li mít v notebooku 1TB nebo 2TB úložiště a nechcete utratit o 10 000 Kč víc za plnohodnotný SSD disk, je to ideální a spolehlivá volba.
Výdrž na baterii berte s rezervou
Většina moderních notebooků vydrží na baterii pracovat něco mezi sedmi a deseti hodinami, samozřejmě záleží na náročnosti aplikací a intenzitě podsvícení displeje. Uživatelé by si před nákupem měli rozmyslet, jak dlouhou výdrž na baterii budou potřebovat. U velkých notebooků, sloužících primárně jako náhrada stolního počítače, které majitelé prakticky nikdy nepřenáší, bude bohatě stačit tří- nebo čtyřhodinová výdrž na baterii. Pokud ale notebook přenášíte každý den, používáte jej ve škole nebo v práci a často s ním i jezdíte na cesty, vyberte model s alespoň devíti- nebo desetihodinovou výdrží.
Odhadnout výdrž notebooku podle specifikací lze jen těžko, protože nezáleží jen na kapacitě baterie či počtu jejich článků, ale i na spotřebě procesoru (maximální spotřebu procesoru popisuje hodnota udávaná jako TDP), grafické kartě a velikosti, rozlišení a jasu displeje. Výrobci často udávají i výdrž notebooku v hodinách, tyto informace je však nutné brát s podobnou rezervou jako údaje výrobců aut o spotřebě. Spoléhat lze pouze na ověřené výsledky testů, například těch z naší testovací laboratoře. Displej musí být dostatečně jasný
Pro práci ve venkovním prostředí je důležité, aby zobrazovací panel notebooku disponoval co nejvyšším jasem a slušným kontrastem. Budete-li na notebooku často pracovat venku, rozhodněte se pro model s matným povrchem displeje. Levnější notebooky bývají osazovány TN displejem, který pro kancelářskou práci stačí, ale jeho barvy nejsou tak jasné a horší jsou i úhly pohledu z boku. Hodláte-li notebook používat pro práci s fotografiemi nebo pro úpravu videa, pořiďte si IPS displej, který nabízí vyšší pokrytí barevného spektra a širší úhly pohledu.
Panely s nižším rozlišením 1 366 x 768 bodů jsou dnes akceptovatelné pouze u nejlevnějších notebooků. I u běžných pracovních notebooků je minimem Full HD rozlišení, které i na displeji s 13,3“ nebo 14“ displejem zajistí dostatečný pracovní prostor například pro tvorbu tabulek.
Rozhraní: Klasické USB a HDMI se hodí
I nejlevnější notebooky nabízí alespoň jedno rozhraní USB 3.1. Nejtenčí stylové notebooky jej zpravidla používají v podobě tenkého USB-C konektoru i pro přenos videosignálu, případně pro napájení. Pokud ale vyloženě nepotřebujete ultratenký stroj, praktičtější jsou velké konektory USB-A nebo HDMI, protože k propojení notebooku s monitorem nebo periferiemi nepotřebujete USB-C redukci nebo rozbočovač, které zpravidla nejsou součástí dodávky. Pracovní notebooky, které pravidelně připojujete i do firemní infrastruktury, by měly mít i LAN konektor nebo alespoň možnost připojení k dokovací stanici, i když tu dnes nahrazuje USB-C rozbočovač nebo monitor. Rozhodnete-li se pro ultratenký notebook osazený pouze konektory USB-C, můžete externí klávesnici a myš připojit přes Bluetooth. Levnější ultrabooky s omezenou kapacitou SSD by měly mít slot pro vložení SD karty, nejnáročnější profesionálové ocení i LTE modul.
***
Nejlepší mobilní procesory podle ceny
Cena notebooku odráží hlavně výkon jeho procesoru. Výpočetní výkon CPU spolehlivě změří test Cinebench.
Model Hodnocení výkonu Cinebench R15 (body)
> 30 000 Kč (výkon)
Intel Core i7-7700HQ (2,8 GHz) 100 734
Intel Core i7-5700HQ (2,7 GHz) 97 719
Intel Core i7-6820HK (2,7 GHz) 96 708
Intel Core i7-6700HQ (2,6 GHz) 92 677
Intel Core i5-6300HQ (2,3 GHz) 67 469
Intel Core i5-7Y54 (1,2 GHz) 41 257
Intel Core i7-7Y75 (1,3 GHz) 35 212
< 30 000 Kč (multimédia)
Intel Core i5-8250U (1,6 GHz) 85 617
AMD Ryzen 7 2700U (2,2 GHz) 81 603
AMD Ryzen 5 2500U (2,0 GHz) 81 598
Intel Core i5-7300HQ (2,5 GHz) 73 514
Intel Core i7-7500U (2,7 GHz) 56 363
Intel Core i5-7200U (2,5 GHz) 51 332
Intel Core i5-5200U (2,2 GHz) 41 260
Intel Core i3-6100U (2,3 GHz) 38 249
< 15 000 Kč (kancelář/web)
Intel Core i3-4100m (2,5 GHz) 38 251
Intel Core i3-4000M (2,4 GHz 36 240
Intel Core i5-4260U (1,4 GHz) 36 239
Intel Pentium 4405U (2,1 GHz) 34 218
Intel Core i3-5005U (2 GHz) 31 208
Intel Core m3-7Y30 (1 GHz) 29 171
Intel Pentium N3520 (2,16 GHz) 21 146
Nejvyšší třída (100-90,0) Vyšší třída (89,9-75,0) Střední třída (74,9-60,0)
Vstupní třída (59,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100)
***
Výkon mobilních grafických čipů
Výkonná integrovaná grafika AMD Radeon RX Vega je výjimkou: chcete-li na notebooku slušně hrát hry, vyberte si model s dedikovanou grafickou kartou.
Model Typ 3DMark Cloud Gate (body) 3DMark Cloud Gate (fps)
Nvidia Geforce GTX 1050 Ti dedikovaná 16 132 70
Nvidia Geforce GTX 1050 dedikovaná 15 679 68
Nvidia Geforce MX150 dedikovaná 13 749 60
Nvidia Geforce GTX960M dedikovaná 13 191 57
AMD Radeon RX550 dedikovaná 12 501 54
AMD Radeon RX Vega 8 integrovaná 10 985 48
AMD Radeon RX Vega 10 integrovaná 10 948 48
Nvidia Geforce GTX950M dedikovaná 10 733 47
Nvidia Geforce GTX940MX dedikovaná 9 617 42
Intel HD Graphics 550 integrovaná 8 270 36
Intel HD Graphics 540 integrovaná 7 746 34
Intel HD Graphics 620 integrovaná 5 947 33
Intel UHD Graphics 620 integrovaná 5 738 30
Intel HD Graphics 520 integrovaná 5 307 23
Intel HD Graphics 615 integrovaná 4 780 21
* Snímky za sekundu v herním a fyzikálním testu
***
Rychlé disky pro notebooky
První volbou je vždy notebook s SSD. eMMC úložiště netrpí problémy magnetických disků, ale nejsou tak rychlá. Kombinaci vysoké rychlosti a kapacity nabízí Intel Optane.
Typ úložiště Rozhraní Přenosová rychlost
SSD SATA cca 500 MB/s
eMMC SATA cca 200 MB/s
2,5“ HDD SATA cca 100 MB/s
SSD (externí) USB 3.0 cca 400 MB/s
***
Kancelář/web (do 15 000 Kč)
Notebooky s cenou pod 15 000 Kč jsou určeny pro základní použití (kancelářské aplikace, internet, e-mail). Hardwarová výbava odpovídá plánovanému způsobu využití a většinou obsahuje dostatek základních portů. Ani v této kategorii ale nedoporučujeme vynechat flashový pevný disk a baterii s rozumnou výdrží. Velmi dobrou nabídku v této kategorii představuje například Acer Swift 3.
CPU
Nejlepší poměr mezi výkonem a cenou představují v této kategorii rychlejší varianty procesoru Intel Pentium (> 2 GHz) nebo levnější verze Core i3. RAM Pro notebook se systémem Windows 10 jsou 4 GB
RAM
naprostým minimem, ideálně ale zvolte 8 GB.
GPU
V této kategorii narazíte jen na notebooky s integrovanou grafikou v procesoru.
Displej
Rozlišení: u menších notebooků stačí 1 366 x 768 bodů, ideálně ale vyberte model s Full HD displejem.
USB
V ideálním případě by měl notebook této kategorie obsahovat alespoň dva konektory typu USB 3.1.
SSD a HDD
Za tuto cenu se dají sehnat i notebooky s menším plnohodnotným SSD displejem. eMMC disk brát jen v nejnutnějším případě.
Baterie
Tato zařízení mají většinou maximálně šestihodinovou výdrž na baterii, menší výdrž je akceptovatelná pouze u velkých notebooků, které majitel nebude přenášet.
Rozhraní
HDMI nebo microHDMI (v případě 2v1 notebooků). U modelů s eMMC pamětí je zásadní přítomnost slotu pro SD nebo microSD kartu.
***
Chromebooky: Cloudové notebooky
Chromebooky jsou notebooky s operačním systémem ChromeOS, tedy primárně vylepšeným internetovým prohlížečem Chrome s možností instalace dalších aplikací.
> ChromeOS
je nenáročný a bezpečný: Až donedávna si uživatelé chromebooků museli vystačit s webovými aplikacemi od Googlu, hlavně s kancelářským balíkem Google Docs, s internetovým prohlížečem Chrome a s možností přehrávat videa, hudbu a fotografie. Aplikace pro Windows, jako například MS Office nebo Photoshop, na chromeboocích nativně nefungují. Na druhou stranu si ale chromebooky vystačí s malým úložištěm a slabším procesorem. Levné chromebooky u nás nabízí prakticky pouze Acer (a ve světě i Asus, HP a Lenovo). Chromebooky od Aceru stojí od 6 000 do 12 000 Kč a nabízí většinou velmi slušnou klávesnici a dlouhou výdrž na baterii.
> Už umí i Android:
Před nedávnem Google aktualizoval ChromeOS tak, že se do chromebooků dají instalovat i aplikace vytvořené pro platformu Android, tedy i sada MS Office nebo třeba hry. Kompatibilita je téměř stoprocentní. Tento krok ale bude možná znamenat konec chromebooků s matným nedotykovým displejem.
***
Multimédia (do 30 000 Kč)
Z hlediska výkonu stačí multimediální notebooky s cenou do 30 000 Kč i na provoz nejnáročnějších aplikací pro úpravu fotografií a videa. Prakticky ve všech případech nabízí plnohodnotný SSD disk a alespoň devítihodinovou výdrž na baterii. Pozor, levnější modely této kategorie mohou být osazeny slabšími displeji s menším jasem, kontrastem a omezenými úhly pohledu. Velmi dobrou volbou v této kategorii je například HP Probook 430 G5.
CPU
Výkonnější verze Core i5 (ideálně ve verzi 8250U) nebo starší a levnější Core i7 sedmé generace. Alternativně AMD Ryzen 5 nebo 7.
RAM
Minimálně 8 GB RAM. V ideálním případě vyberte notebook, na kterém je možné paměť upgradovat.
GPU
Pro práci stačí integrovaná grafika, pro hry je vhodná Nvidia MX150 nebo integrovaná AMD Vega 8.
Displej
V této kategorii je Full HD IPS displej prakticky povinností. Vyberte model s dostatečným jasem a kontrastem.
USB
Notebook musí obsahovat alespoň dva nebo tři rychlé konektory typu USB 3.1.
SSD a HDD
V této cenové třídě je minimem alespoň 256GB SSD disk. Potřebujete-li vyšší kapacitu, zvolte model se sekundárním datovým HDD diskem.
Baterie
Profesionální uživatelé, kteří často cestují, potřebují notebook s minimálně osmihodinovou výdrží.
Rozhraní
HDMI pro připojení externího monitoru. Někdy mají firemní notebooky i klasický VGA videovýstup pro snadné připojení starších projektorů.
***
Praktické konvertibilní notebooky
Zařízení označovaná jako 2v1 lze používat jak v podobě notebooku, tak jako tablet, proto jsou osazeny překlápěcím nebo oddělitelným dotykovým displejem. Tento typ přenosných notebooků lze najít ve všech cenových kategoriích.
> Lepší než tablety:
Oproti běžným tabletům mají 2v1 notebooky lepší hardwarovou výbavu, tedy výkonnější procesor a lepší nabídku portů. Dokážou bez problémů pracovat s operačním systémem Windows 10 a ve většině případů mají i delší výdrž na baterii než tablety.
> Nevýhody:
2v1 notebooky s Windows 10 dokážou v tabletovém režimu pracovat jen s omezenou nabídkou aplikací z obchodu Windows Store. Nabídka těchto aplikací se sice v poslední době zlepšila, ale stále představuje pouze zlomek aplikací, které nabízí iOS nebo Android. Konvertibilní notebooky jsou také často dvakrát těžší než klasické tablety, takže se hůře drží v ruce. U modelů s překlápěcím displejem se po čase opotřebují klouby, takže při výběru dbejte na to, aby byly kovové.
***
Výkonné a stylové notebooky (nad 30 000 Kč)
Nejvyšší cenová kategorie notebooků by měla sdružovat modely s nejvýkonnějšími procesory, bohatou výbavou a dlouhou výdrží na baterii. Hardwarové komponenty volte s ohledem na individuální požadavky. Herní notebooky potřebují výkonnou grafiku, silný procesor a velký displej, pracovní nástroje mohou mít i 13,3“ displej. Velmi dobrou nabídkou je v této kategorii Asus Zenbook UX331, kombinující vysoký výkon a dlouhou výdrž na baterii.
CPU
Nejnovější, osmá generace procesorů Intel Core i5 nebo Core i7, třeba i ve verzi s šesti fyzickými či 12 virtuálními jádry. Alternativou jsou rovněž procesory AMD Ryzen 7.
RAM
V této kategorii je standardem 16 GB RAM, ideálně fungujících v dvoukanálovém režimu.
GPU
Záleží na určení. Pro práci stačí integrovaná grafika, pro hry nabízí nejlepší poměr mezi výkonem a cenou Nvidia GTX 1050 (Ti).
Displej
Záleží na určení. Herní notebooky s rychlým TN displejem disponujícím technologií G-Sync nebo FreeSync, pracovní modely s IPS panelem a minimálně Full HD rozlišením.
USB
V ideálním případě by měl notebook této kategorie obsahovat alespoň dva nebo tři konektory typu USB 3.1 a moderní konektor typu USB-C, ideálně s podporou přenosu videa (Thunderbolt 3) a napájení (Power Delivery).
SSD a HDD
NVMe SSD disk s minimální kapacitou 256, ale raději 512 GB.
Baterie
U pracovních notebooků výdrž minimálně na úrovni 10 hodin, u herních alespoň pět hodin.
Rozhraní
Pro použití v rámci firemní infrastruktury je ideální přítomnost LAN konektoru. Připojení běžných monitorů usnadní HDMI.
***
Herní notebooky a náhrady desktopu
Notebooky určené pro náročnější hráče musí být osazeny dedikovanou grafickou kartou. Potřebujete-li, aby notebook zvládl moderní hry na maximální možné detaily s obnovovací frekvencí nad 60 fps, bude stále ideální model s desktopovými komponentami.
> Herní speciály
: Většina výrobců dnes nabízí herní notebooky již za cenu okolo 19 000 Kč. Bývají osazeny 15,6“ nebo 17“ displejem, desktopovým procesorem a většinou váží okolo čtyř kilogramů. Výdrž na baterii není v tomto segmentu důležitá a většinou se pohybuje okolo tří hodin. Standardem je výkonný procesor, minimálně 8GB, ale často i 16- až 32GB operační paměť, kombinace systémového SSD a datového HDD a většinou i Blu-ray mechanika.
> Náhrada desktopu
: Velikost už dávno neznamená i rychlost. Notebook se 17“ displejem dnes seženete i za cenu okolo 10 000 Kč. Záleží pouze na tom, jak vysoký výkon potřebujete.
Foto popis| Zajímavý systém od Googlu Chromebooky jsou terminály provozující prohlížeč Chrome a cloudové aplikace. Přesto je lze pro tvorbu dokumentů nebo prohlížení multimédií provozovat i offline.
Foto popis| Notebook a tablet v jednom Konvertibilní 2v1 zařízení nabízí prakticky stejný výkon jako klasické notebooky, ale mají omezenou portovou výbavu a často i kratší výdrž na baterii.
Foto popis| Přenosný herní počítač s 60 fps V současné době již není problém sehnat herní notebook s výkonem, který se prakticky rovná výkonnému stolnímu počítači. Tato kategorie notebooků je stále oblíbenější a patři k segmentům, ze kterých mají výrobci ještě slušné zisky.
O autorovi| ROBERT DIMARCOBERARDINO, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz