Dříve či později se každé IT zařízení porouchá. Namísto toho, abyste je vyhodili a utráceli peníze za nové, je vhodnější a levnější je opravit. Ukážeme vám, jak na to.
Občas máme pocit, že výrobci navrhují počítače, notebooky, mobilní telefony a tablety tak, aby se krátce po uplynutí záruční doby rozpadly. Staré baterie už nejdou dobít, ventilátory začnou zoufale vřeštět, displeje a kryty se rozbíjejí snad samy od sebe. V případě poruchy nebo poškození nám výrobci dávají extrémně vysokými cenami za náhradní díly a servis najevo, že by byli mnohem raději, kdybychom si u nich namísto opravy rovnou koupili nové zařízení. Řadu hardwarových závad je ale možné s trochou nadšení a pomocí několika nástrojů a dobrých rad opravit vlastnoručně. Ukážeme vám, jak správně diagnostikovat a opravit běžná hardwarová poškození stolních i přenosných počítačů, mobilních telefonů a tabletů a vyvarovat se tak nákladů za opravu nebo nákup nového stroje.
Notebooky: Pozor na ty lehké
Domácí opravy notebooku se většina uživatelů obává. Natěsnané komponenty znesnadňují práci a k jejich vymontování jsou třeba speciální šroubováky. Lehké komponenty navíc zvyšují možnost poškození jiných součástek notebooku. Obávat se ale musíte jen složitých oprav. Většinu běžných závad lze totiž v notebooku opravit překvapivě snadno.
Zařízení nejde zapnout
Zmáčknete-li vypínač a nic se nestane, nejprve zkontrolujte všechny možné příčiny závady. Spuštění notebooku může například bránit poškozená baterie, a to i v případě, že je přenosný počítač připojen do napájecího adaptéru.
Rozmontování notebooku je u starších zařízení poměrně triviální. Většinou stačí uvolnit zámek baterie vyjmout ji. U moderních lehkých a tenkých ultrabooků je bohužel přístup k baterii složitější, protože ta totiž bývá napevno připevněna uvnitř šasi. Začne-li po vyjmutí baterie a připojení k napájecímu adaptéru notebook nabíhat, je problém v baterii a bude nutné ji vyměnit. Pokud notebook ani tak nestartuje, vyzkoušejte ještě do adaptéru připojit jiný napájecí kabel, případně vyzkoušejte jiný adaptér. Na trhu je dnes k sehnání řada univerzálních napájecích adaptérů pro notebooky s cenou cca od 500 Kč, ještě levněji je seženete v bazaru s počítačovou technikou. Pokud ani to nepomůže, pravděpodobně je závada na vypínači nebo na základní desce. S oběma problémy je ale lepší se obrátit na servis. Výměna vypínače sice není tak složitá, nicméně vyžaduje pájení, a výměna základní desky znamená kompletní rekonstrukci notebooku a většinou se u starších zařízení nevyplatí. Samozřejmě můžete zkusit z druhé ruky koupit identický notebook, například s rozbitým displejem, a desku vyměnit, což bývá nejlevnější varianta opravy základní desky, ale ani to není práce vhodná pro nezkušeného uživatele.
V případě, že notebook zjevně pracuje (fungují ventilátory, svítí LED diody), ale na displeji se nic nezobrazuje, nemusí se nutně jednat o závadu. Problém může být způsoben například tím, že videovýstup notebooku je přepnutý na externí monitor. Okno přepínání videovýstupu se objeví po stisknutí kombinace tlačítek [Windows] + [P]. Některé starší notebooky ale mají pro volbu videovýstupu hardwarové přepínače nebo vlastní kombinaci kláves. Neobjeví-li se žádná možnost změny videovýstupu, zkuste notebook restartovat. Po restartu by si měl sám najít dostupnou aktivní obrazovku. Pokud žádný z výše uvedených postupů nepomůže, zkuste notebook připojit k externímu monitoru. Bude-li tento fungovat, pravděpodobně došlo na notebooku k poruše datového kabelu vedoucího k displeji nebo k poruše samotného zobrazovacího panelu. Obojí se dá vyměnit i v domácích podmínkách, ale vyžaduje to správné náhradní díky, nástroje a trpělivost. Návod k opravě najdete na internetu, například na YouTube nebo na výborných stránkách ifixit.com.
Počítač odmítá bootovat
Pokud displej funguje, ale počítač odmítá nastartovat operační systém, přejděte do BIOS. U notebooků s Windows 7 je nutné po zapnutí opakovaně stisknout některou z kláves [F2], [F8] nebo [Delete], u notebooků se systémem Windows 10 můžete do UEFI vstoupit z prostředí běžícího systému tak, že přidržíte klávesu [Shift] a kliknete myší na tlačítko Restartovat. Po restartu se objeví menu, ve kterém vyberte možnost »Odstranit potíže / Upřesnit možnosti / Nastavení firmware UEFI / Restartovat«. V rozhraní UEFI vyhledejte položku »Boot Priority« a zkontrolujte, zda obsahuje záznam o vašem systémovém disku, případně že je tento disk nastaven jako primární bootovací zařízení. Jestliže v rozhraní UEFI svůj systémový disk neuvidíte, došlo pravděpodobně k poškození boot sektoru na disku. Pokud jste předtím prováděli nějaké hlubší softwarové úpravy (například instalaci druhého operačního systému) nebo jste se potýkali s malwarovým napadením, budete muset notebook nastartovat z instalačního DVD nebo USB disku a pokusit se poškozený boot sektor a systém obnovit se zachováním stávajících dat. Máte-li všechna data zálohována, doporučujeme raději provést kompletní obnovu celého systému. Objevil-li se ale problém s bootováním poté, co prošel notebook nějakým fyzickým otřesem (pád, přenášení, velké množství kopírovaných dat), došlo pravděpodobně k fyzickému poškození disku a bude nutné jej vyměnit.
Instalace nového systémového disku bývá u starších notebooků s 2,5“ SATA diskem zpravidla jednoduchá. Pevný disk je u firemních a profesionálních notebooků uložen pod snadno přístupnými dvířky na spodní straně notebooku, která lze otevřít běžným křížovým šroubovákem. U levnějších spotřebních notebooků bývá nutné pro výměnu disku odmontovat celý spodní kryt notebooku a někdy i klávesnici. 2,5“ magnetický HDD bývá v notebooku uložen do rámečku zvyšujícího odolnost vůči nárazům. Rámeček odšroubujte ze starého disku, namontujte jej na nový disk, upevněte jej do notebooku a nainstalujte operační systém. Starý disk můžete vložit do externího USB rámečku a z prostředí funkčních Windows se můžete pokusit o obnovu dat. Můžete k tomu použít například programy Recuva nebo Test Disc/Photorec (najdete je na našem DVD). Ultrabooky jsou většinou osazeny miniaturními SSD disky formátu M.2/AHCI. Přístup k nim bývá složitější, ale samotná výměna je snadná. Na trhu je celá řada M.2/AHCI disků s cenami od cca 1 200 Kč za 128 GB SSD. Lepší poměr mezi cenou a kapacitou a dostatek místa pro instalaci systému i běžně používaných programů ale nabízí 256GB M.2 SSD disky s cenou začínající na 2 000 Kč.
Systém běží, ale není stabilní
Příčinou pádů běžícího systému mohou být poškozené periferie i softwarové chyby. Nejprve od notebooku odpojte všechny nepotřebné periferie, odinstalujte veškerý nepoužívaný software a aktualizujte zbylé aplikace a operační systém. U hodně starých modelů bývá příčinou pádů systému i prachem ucpaná ventilace notebooku, která způsobuje přehřívání CPU. Ucpaný notebook se projevuje vysokou hlučností ventilátoru, který běží na maximum již od samotného spuštění notebooku. Přezkoumat stabilitu systému můžete za pomoci nástroje Prime95 (najdete jej na našem DVD), který po zvolení možnosti »Torture test« naplno vytíží hardwarové komponenty notebooku. Testovaný notebook by měl vydržet alespoň 15 minut běhu tohoto testu. Dojde-li k pádu systému do 15 minut, notebook má pravděpodobně ucpané chlazení.
Rozhodnete-li se notebook vyčistit od naneseného prachu, znamená to většinou, že bude nutné odmontovat minimálně spodní kryt, pokud byste spolu s očistou notebooku chtěli nanést i novou teplovodivou pastu mezi procesor a jeho chladič, budete jej muset rozmontovat až na základní desku. Postup demontáže svého notebooku nebo tabletu najdete například na YouTube. Budete-li mít štěstí, spodní kryt vašeho notebooku bude možné sejmout po odmontování několika šroubků. V nejhorším případě se ale k ventilátoru a chladiči na procesoru dostanete až po vyjmutí základní desky, což se neobejde bez odpojování drobných kabelů.
Ventilátor procesoru je nasazen na chladič překrývající CPU a případně i GPU notebooku. Prach se většinou usazuje nejen ve ventilátoru, ale hlavně v prostoru mezi chladičem a ventilátorem, budete jej tedy muset odejmout. Někdy je pouze přicvaknutý, jindy je upevněn drobnými šroubky, které mohou být překryty lepicí páskou. I v tomto ohledu vám pomůže videonávod na YouTube. Necítíte-li se na demontáž chladiče, můžete se pokusit odstranit prach vysavačem, plechovkou se stlačeným vzduchem nebo drobnou pinzetou. V ideálním případě doporučujeme sejmout chladič z procesoru, vyčistit starou zaschlou teplovodivou pastu na procesoru i na chladiči a nanést novou.
Oprava stolních počítačů
Klasické stolní počítače se opravují nejsnadněji, protože jsou uloženy do rozměrných skříní s dostatkem prostoru a všechny jejich komponenty lze snadno vyměnit za jiné. K opravě vám navíc stačí jen pár nástrojů (viz vpravo). Než se pustíte do jakékoliv opravy stolního počítače, nezapomeňte jej odpojit od sítě, abyste se vyvarovali nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Než se budete dotýkat citlivých součástí uvnitř skříně nebo než vybalíte nové komponenty z ochranného obalu, nezapomeňte se zbavit elektrostatického náboje tím, že se dotknete počítačové skříně nebo například ústředního topení či vodovodního kohoutku.
Následujte cestu elektrického proudu
Nejsložitější fází opravy stolních počítačů je správná diagnóza problému. Řada závad totiž na první pohled vykazuje stejné symptomy. Odmítá-li počítač po sepnutí vypínače nastartovat, může být příčinou vadný vypínač, poškozený zdroj, nefunkční nebo špatně připojený napájecí kabel nebo chybně zapojené či povytažené piny na základní desce.
Nejlepší je proto postupovat systematicky a kontrolovat komponenty v pořadí, jakým do počítače směřuje elektrický proud. Nejprve tedy zkontrolujte, zda je funkční samotná elektrická zásuvka nebo jestli není náhodou vypnutá řízená elektrická rozdvojka. Poté se ujistěte, zda není poškozený nebo špatně zasunutý napájecí kabel. Řada zdrojů je osazena vlastním vypínačem, který mohl někdo omylem přepnout. Pokud nic z toho nepomůže, podívejte se, zda jsou správně zasunuty všechny kabely vedoucí ze zdroje na základní desku. Podívejte se na koncovky kabelů vedoucích k motherboardu. Jsou-li začernalé, může to indikovat poškození zdroje a základní desky způsobené přepětím v síti či vadný zdroj. V případě poškození přepětím například od blesku většinou dojde k nevratnému poškození základní desky, procesoru a paměťových modulů. V takovém případě většinou nestojí za to počítač opravovat a musíte koupit všechny zničené součásti znovu. Rozhodně nezapomeňte koupit i nový zdroj, ačkoliv ten starý možná funguje.
Jestliže žádný z výše uvedených postupů nepomůže, zkontrolujte další potenciální problematická místa, jako je vypínač na čelní straně skříně. Není mechanicky poškozený nebo zaseknutý? Jsou kablíky vedoucí od vypínače do základní desky zapojené a vedou do správných pinů? Příčinou nefunkčního vypínače může být i zkratované tlačítko reset, takže jej raději odpojte od pinů na základní desce. Pokud se problém odstraní a počítač začne po stisknutí hlavního vypínače pracovat, nechte reset odpojený a případné nouzové restartování počítače provádějte několikasekundovým stisknutím hlavního vypínače. Jestliže ani odpojení resetu nepomůže, zkuste kablík s označením Reset SW připojit k pinům dedikovaným vypínači (tedy namísto konektoru s nápisem Power SW) a spustit počítač stiskem tlačítka reset. Nastartujeli, je poškozený hlavní vypínač. V takovém případě buď můžete nadále počítač spouštět tlačítkem reset, případně můžete v BIOS nastavit zapínání počítače stiskem jakékoliv klávesy na klávesnici. Zajímavým doplňkem jsou také externí vypínače připojené přes USB port.
Kontrola přepínačů a konektorů
Odmítá-li počítač i dále startovat, dalšími přirozenými podezřelými jsou napájecí zdroj a základní deska. Výměna napájecího zdroje je snadnější než demontáž základní desky, takže nejprve zkuste vyměnit zdroj. Máte-li k přístup k jinému funkčnímu počítači, můžete si pro potřeby přezkoušení vypůjčit zdroj z něj, abyste jej rovnou nemuseli kupovat. Poté odpojte všechny kabely vedoucí od starého zdroje k základní desce, diskům a mechanikám a případně i ke grafické kartě. Z venkovní strany skříně uvolněte čtyři šroubky držící zdroj a zdroj vyjměte ze skříně bočním otvorem. Pak již stačí instalovat jiný zdroj a připojit dva hlavní napájecí svazky vedoucí k základní desce, případně konektory vedoucí ke grafické kartě. Pro kontrolu funkčnosti nemusíte připojovat všechny disky.
Pokud se v počítači otáčí ventilátory a svítí kontrolní diody, ale přesto operační systém nenabíhá, může to mít také více důvodů. V případě, že se vám po každém odpojení počítače ze sítě při dalším startu na obrazovce objeví varovné hlášení o tom, že došlo k resetování nastavení BIOS, asi bude vybitá záložní baterie na motherboardu. Tato baterie slouží k tomu, aby hodnoty uložené v BIOS zůstaly správně nastavené i po odpojení počítače od proudu. Knoflíková baterie se dá snadno vyjmout a seženete ji v každém hodinářství nebo obchodě s elektrickými potřebami. Dále vyzkoušejte všechny návody popsané výše v oddíle věnovaném řešení problémů u notebooků. Navíc se přesvědčte, zda není odpojen nebo poškozen videokabel a napájecí kabel monitoru. Můžete rovněž vyzkoušet, zda není poškozený některý z videovýstupů grafické karty, základní desky nebo monitoru. Většinou stačí namísto HDMI připojit nějaký jiný kabel (DVI, VGA, DisplayPort). Případně můžete vyjmout grafickou kartu, půjčit si na chvíli z jiného počítače náhradní a vyzkoušet tak, zda není příčinou problému.
Test RAM modulů
Závada některého z modulů operační paměti bývá příčinou nevyzpytatelného chování počítače, občasných pádů systému, ale i nepravidelných problémů se spouštěním počítače. Diagnostikovat závadu modulů RAM můžete tak, že vyjmete všechny tyto moduly až na jeden a nabootujete počítač z USB disku s nástrojem Memtest86 (najdete jej na našem DVD). Tato utilita dokáže provést komplexní test paměťového modulu, a pokud test dopadne dobře, objeví se hlášení »Pass complete, no errors, press Esc to exit«. Rychlost testu záleží na procesoru a typu a kapacitě instalovaných pamětí, ale jeden běh může trvat i několik hodin. Po úspěšném dokončení testu vyjměte prověřený paměťový modul a vyzkoušejte postupně všechny další. Pokud některý z modulů neprojde testem, nahraďte jej novým se stejnými parametry.
Stolní počítače se mohou ucpat nashromážděným prachem stejně dobře jako notebooky. Chuchvalce prachu ve spodní části skříně ani tak moc nevadí, nicméně je pro jistotu vyfoukejte nebo vysajte vysavačem s umělohmotnou náhubkou. V každém případě ale odstraňte prach usazený v chladiči CPU a v prostoru mezi chladičem a ventilátorem. Pokud nestačí vysavač, použijte pinzetu a v případě značného množství prachu doporučujeme chladič vymontovat, pořádně vyčistit a před jeho opětovnou montáží vyměnit i teplovodivou pastu mezi chladičem a CPU. Zjistíte-li po otevření skříně, že je napájecí zdroj plný prachu, můžete jej zkusit vyluxovat, ale v případě, že se z něj ozývají divné zvuky, raději jej vyměňte, mohlo by dokonce hrozit riziko požáru.
Smartphony a tablety
Jakožto naši neustálí společníci musí smartphony a tablety vydržet mnohem víc než notebooky nebo stolní počítače. Očekáváme od nich, že je nepoškodí neustálé přenášení a ohýbání v kapse u kalhot, přítomnost prachu nebo občasná vlhkost při dešti, případně polití kapalinou. K tomu všemu musí být lehké, musí se dobře držet v ruce a vyžadujeme od nich také, aby dobře vypadaly. Z toho důvodu výrobci smartphonů a tabletů dnes namísto šroubků používají lepidlo. Řešení je to praktické, ale bohužel značně znesnadňuje opravy. I lepené telefony a tablety ale můžete při dostatečné opatrnosti, trpělivosti a při použití správných nástrojů opravit doma.
Příprava: Záloha se vyplatí
Pro případ, že by se vám oprava nepovedla, je důležité předem zálohovat všechna důležitá data, aplikace a nastavení. Ideální je tedy provést kompletní zálohu mobilního telefonu nebo tabletu. Někteří výrobci pro tento účel nabízí vlastní pohodlné nástroje (Samsung SmartSwitch, Huawei Phone Backup), které kromě běžných dat (fotografie, dokumenty, hudba, video atd.) dokážou zálohovat i data uložená v externích aplikacích. Z Obchodu Play si navíc můžete stáhnout i nezávislé synchronizační aplikace, jako je například kombinace nástrojů Helium - App Sync and Backup pro mobilní zařízení a Helium Desktop pro PC.
Zálohu lze uložit do cloudu, na microSD kartu, na připojený USB OTG flash disk (se souborovým systémem FAT32) nebo do počítače. Nejlepší řešení je kombinace zmíněných médií. Pracovní data, jako jsou kontakty, kalendáře a e-mail, je ideální zálohovat do cloudu. Obsáhlejší data (hudba, videa, fotografie) je vhodné uložit na microSD kartu a hesla do nějaké aplikace pro správu hesel. O zbytek se postará zálohovací a synchronizační nástroj výrobce telefonu. Majitelé iPhonů to mají jednodušší, protože jejich telefony neustále ukládají všechna systémová data na iCloud. Všechna ostatní data lze přesunout do počítače pomocí nástroje iTunes.
Nejdřív se informujte, poté začněte montovat
Kromě našich článků a videonávodů na YouTube je dalším skvělým zdrojem informací server ifixit.com. Na žádném jiném serveru na internetu nenajdete tolik praktických a ověřených návodů na opravu. Videa na YouTube jsou snadno pochopitelná a leckdy z nich lze pochopit demontáž a opravu notebooku či mobilního zařízení snadněji než z bodového návodu z řadou fotografií, který nabízí server ifixit.com, ale videa na YouTube bohužel ne vždy ukazují kompletní postup. V případě, že měl autor videa problém s demontáží některé součástky, často video sestříhá tak, aby vše vypadalo důvěryhodně, ale pokud se budete řídit pouze jedním videonávodem, můžete se dostat do slepé uličky. Na videu vše vypadá snadněji a rychleji, což je dané tím, že opravu prezentují většinou zkušení technici. Právě zdánlivá jednoduchost opravy sledované na videorecenzi často v domácích podmínkách vede ke zbytečnému poškození opravovaného zařízení nebo komponent.
Pořiďte si vhodné nástroje
Některé komponenty, jako jsou například náhradní baterie, skla nebo kryty pro mobilní telefony, se dnes dodávají v balení se základními nástroji pro opravu mobilního zařízení. Někdy je součástí balíčku trsátko a přísavka pro snadné sejmutí krytu, jindy v něm najdeme i speciální šroubováky. S ohledem na co nejnižší cenu jsou tyto nástroje ale vyrobeny z levných materiálů a v nejlepším případě je lze použít jednorázově, spíše se ale během opravy mobilního zařízení samy rozpadnou. Lepší je pořídit si kvalitní sadu nástrojů, které vydrží déle a nepoškodíte si jimi ještě více opravované zařízení.
Řadu užitečných nástrojů máte již doma a nemusíte o tom ani vědět. Například pro otevírání microSD a SIM slotů můžete použít běžnou kovovou sponku a pro vypáčení krytů notebooku nebo tabletu se dokonale hodí starší platební karta. Rozhodnete-li se očistit klávesnici nebo displej, nejlepší je zajít do lékárny a koupit tam kvalitní isopropylalkohol. Na stejném místě většinou seženete i nahřívací polštářek pro snadnější demontáž lepených tabletů a telefonů.
Pro bezpečné uložení různých šroubků, kablíků a dalších komponent mobilních zařízení stačí například prázdný obal na vajíčka nebo papír složený do tvaru harmoniky. Pro lepší opětovnou montáž doporučujeme mít při ruce i papír, tužku pro pořízení nákresu a fotoaparát pro podrobnou dokumentaci.
Nákup správných náhradních dílů
Většina výrobců dodává originální náhradní díly (jako jsou baterie nebo displeje) pouze autorizovaným servisům. Náhradní díly, které můžete sehnat na volném trhu většinou pochází z nadprodukce asijských výrobců komponent. Zvláště u nejlevnějších nabídek se ale jedná o použité díly nebo méně kvalitní neznačkové kopie. Při výběru náhradních dílů na některém z řady čínských on-line obchodů si dejte dobrý pozor. Pokud bude mít displej třeba jen o desetinu milimetru jiné rozměry, nepodaří se vám jej správně zasadit do šasi, proto je lepší utratit o pár korun víc a nakupovat od spolehlivých prodejců (iFixit, eBay prodejci s tisícovkami spokojených referencí), kteří zároveň nabízí možnost zboží vrátit. Při výběru náhradního dílu nespoléhejte na fotografii prodejce, ale na přesné modelové označení. Například displej čtvrté generace iPadu se drobným konektorem liší ve verzi pro modely s Wi-Fi adaptérem a modely se 4G LTE adaptérem. Rozhodnete-li se pro nákup použitých náhradních dílů, zvolte pouze ty méně důležité, jako je například sluchátkový konektor, a v žádném případě si nepořizujte použité baterie.
Poškodí-li se tlačítko Home
Starší mechanická tlačítka Home se občas poškodila, moderní varianty se snímačem otisků prstů už ale nejsou mechanické, tak s nimi nebývají problémy. Přestalo-li vám fungovat tlačítko Home, nemusíte telefon opravovat, stačí si z Obchodu Play stáhnout miniaplikaci Multi-action Home Button, která vytvoří alternativní Home na displeji telefonu. Telefony Apple iPhone mají možnost zobrazení virtuálního tlačítka v nabídce »Nastavení / Obecné / Zpřístupnění / AssistiveTouch«.
Rozebrání a složení smartphonu
I telefony, které nenabízí zvýšenou odolnost (IP67 a vyšší) vůči vodě a prachu, dnes bývají lepené a v některých případech navíc i sešroubované. Lepené telefony poznáte snadno, protože na nich nenajdete žádný prostor pro vypáčení zadního krytu. Lepicí materiály lze ale naštěstí uvolnit prostřednictvím tepla. Namísto brutálního a pro telefon nebezpečného zahřívání pomocí tepelné pistole nebo fénu doporučujeme koupit nahřívací gelový polštářek. Zahřejte jej a položte jej na pár minut na telefon. Poté na zadní část krytu telefonu přilepte přísavku (můžete použít běžně prodejné přísavky do koupelny) a do druhé ruky vezměte trsátko nebo starou platební kartu. Jednou rukou táhněte za přísavku, druhou můžete opatrně páčit kryt a zbývajícími prsty přidržujte telefon na stole (viz vlevo). Pokud se telefon brání otevření víc, než jste čekali, možná jste jej dostatečně nenahřáli nebo jste přehlédli nějaký šroubek.
Než přitlačíte zadní kryt zpátky na telefon, musíte dokonale očistit zbytky starého lepidla (například dřevěnou špachtlí nebo párátkem, které nepoškrábe zařízení). Neseženete-li vhodné lepicí proužky pro váš typ telefonu, můžete použít univerzální lepidlo. Je pružnější než vteřinové lepidlo a dá se opět uvolnit působením tepla. Lepidlo opatrně naneste párátkem a nechte jej na chvíli zaschnout. Poté přiložte kryt zpět a několik minut jej pevně přitlačujte.
Výměna rozbitého displeje
Až na několik výjimek, jakými byly například starší telefony Google Nexus, je horní vrstva digitizéru displeje pevně spojena se zobrazovacím panelem. I když to na videu z YouTube vypadá snadně, rozpojení těchto dvou komponent není snadné a přilepení nového digitizéru UV lepidlem na starý panel bez vytvoření bublin je prakticky nemožné, takže se do toho raději ani nepouštějte. Při naprosté většině domácích oprav tohoto typu stejně dojde k poškození panelu displeje, takže máte jednodušší rovnou koupit celý set digitizéru a panelu.
Ve většině případů se k výměně displeje dostanete až po téměř kompletní rozborce mobilního zařízení. Proto je velmi důležité dokumentovat každý krok opravy. Šroubky, které při demontáži mobilu vymontujete, vypadají skoro stejně, takže je raději na stole uspořádejte tak, abyste je poté dokázali vrátit do původních pozic. Například Apple používá v blízkosti reproduktoru nemagnetické šroubky, které zabraňují bručení reproduktoru. Při uvolňování plochých kšandových vodičů z konektorů nikdy nepoužívejte sílu. Tyto kablíky jsou v konektoru většinou přichyceny závlačkou, kterou je nutné odklopit. Po vložení nového displeje jej na okamžik připojte a vyzkoušejte, teprve poté telefon opět smontujte.
To platí i pro další komponenty, jako jsou moduly fotoaparátů a mikrofon nebo reproduktor. Nezkušeným opravářům vůbec nedoporučujeme měnit bezpečnostní moduly, jako je například snímač otisků prstů, protože tato oprava může vést k permanentnímu zablokování telefonu.
Trik pro výměnu baterie
Rozhodnete-li se vyměnit baterii, pořiďte si výhradně nový kus se stejnou velikostí a kapacitou. Spodní část baterie bývá zpravidla přilepena ke krytu telefonu. Baterie mají většinou po stranách plastové proužky, jejich prostřednictvím je můžete snadno odlepit. Baterii opatrně oddělte od krytu pomocí izolované špachtle a v žádném případě ji neohýbejte. Demontáž usnadní opatrné zahřátí lepidla pod baterií.
Cizí předměty v audiokonektoru
3,5mm audiokonektor se často zacpe prachem nebo jinou nečistotou. Tu lze odstranit tenkou pinzetou nebo například odsávačkou cínu (například conrad.cz, cca 200 Kč). Zůstaneli v konektoru kus ulomeného audiojacku, nezkoušejte oblíbený trik z videoklipů na YouTube se šroubovákem a instantním lepidlem. Tímto způsobem většinou jack pouze zatlačíte hlouběji do konektoru a zalepíte jej tam lepidlem. Většinou je lepší vyvrtat do jacku tenký otvor a do něj zašroubovat tenký šroubek, podobně jako vytahujete špunt z láhve vína. Pokud ani to nepomůže, nezbývá než konektor vymontovat a udělat v plastovém spodku konektoru otvor nažhavenou jehlou. Vzniklým otvorem pak můžete zaseklý předmět vytlačit.
Poškození vodou
Proniknutí vody do vnitřku telefonu po krátké nedobrovolné koupeli nebo promoknutí v kapse většinou zabrání lepený kryt telefonu. Pokud se ale začne telefon chovat divně, okamžitě vyjměte baterii a telefon uložte do nádoby s rýží. Pokuste se zařízení co nejrychleji rozmontovat. Součástky omyjte v isopropylalkoholu, který vytěsňuje vodu. Přesto je v takovém případě naděje na záchranu malá. V každém případě určitě vyměňte baterii.
Smrt po aktualizaci
Jestliže po vadné aktualizaci přestane telefon fungovat, je to důvod pro reklamaci u výrobce. Pokud telefon z nějakého důvodu nechcete posílat do opravy, můžete zkusit hloubkovou obnovu pomocí bootloaderu. U naprosté většiny zařízení se do něj dostanete tak, že při zapínání stisknete a budete několik sekund držet zároveň vypínač a tlačítko pro snížení úrovně hlasitosti.
Permanentní osvobození telefonu
Rozhodne-li se výrobce, že váš starší oblíbený telefon přestane zásobovat bezpečnostními záplatami, ale vy se jej stále nechcete zbavit, nastal čas pro instalaci alternativního operačního systému. Na stránce lineageos.org najdete kompletní instalační obraz tohoto prakticky čistého Androidu snad pro všechny běžné telefony. Výhodou je, že při instalaci LineageOS se rovněž zbavíte všech nechtěných aplikací od výrobce a budete si konečně moci říct, že telefon patří jen vám.
***
Diagnóza a oprava: Notebooky
Po zapnutí počítače se nic neděje
Napájecí adaptér Vyměnit za jiný
Baterie Vyměnit za jinou
Vypínač Oprava v servisu
Počítač běží (LED, ventilátory), ale displej je tmavý
Správný videovýstup [Windows] + [P], hardwarové tlačítko?
Poškozený displej (kabel) Výměna displeje
Vypínač nebo základní deska Oprava v servisu
Počítač nebootuje
Nastavení BIOS Reset
Poškozený OS Oprava nebo přeinstalování systému
Vadný disk Výměna, reinstalace
Počítač nepracuje stabilně
Zbytečný software a hardware Odinstalovat, odpojit
Vadná RAM Otestujte každý instalovaný modul RAM
Počítač je hlučný Vyčistit chladič a ventilátor CPU
Mechanická poškození / opotřebení
Nefunkční klávesy Výměna klávesnice, externí klávesnice
Trhliny / praskliny šasi Dvousložkové lepidlo
Displej nedrží polohy / nejde zavřít Výměna pantů
Baterie vydrží jen chvíli Výměna
***
Diagnóza a oprava: Stolní PC
Po zapnutí počítače se nic neděje
Poškozený napájecí kabel / zásuvka
Výměna / jiná zásuvka
Vypnutý napájecí zdroj Zapněte jej
Není napájen motherboard
Překontrolovat zasunutí / poškození kabelů
Počítač běží (LED, ventilátory), ale monitor je tmavý
Monitor Zkontrolujte napájecí kabely a videokabely, nastavení zdroje signálu
Vadná grafická karta Vyzkoušejte jinou nebo přepněte na integrovanou grafiku CPU
Počítač a monitor pracují, ale nebootuje systém
Resetuje se BIOS Vyměňte baterii na základní desce
Poškozený OS Softwarový problém (malware?) nebo výměna disku
Vadný disk Výměna, reinstalace
Počítač nepracuje stabilně
Zbytečný software a hardware Odinstalovat, odpojit
Vadná RAM Otestujte každý instalovaný modul RAM
Počítač je hlučný
Vyčistit chladič a ventilátor CPU, kontrola napájecího zdroje (není slabý nebo starý?), Vyčištění vnitřku skříně, přídavný ventilátor?
Nepracují komponenty
Není zvuk Použijte reproduktory monitoru připojeného přes HDMI nebo instalujte PCIe či USB zvukovou kartu
Disky a mechaniky Vyměnit
***
Diagnóza a oprava: Smartphony a tablety
Přípravné práce
Vytvoření kompletní zálohy Data zařízení do cloudu, uložení fotografií, hudby, videa atd. do počítače, provést zálohy jednotlivých aplikací
Získání informací Najít návod na věrohodném serveru, videa na YouTube berte s rezervou
Pořízení nástrojů a dílů ifixit.com, conrad.cz, avacom.cz, ebay, aliexpress.com
Oprava poškozeného hardwaru
Poškrábaný, rozbitý displej Demontáž, výměna digitizéru nebo raději celého setu digitizéru a displeje
Ucpaný sluchátkový konektor Vysavač, pinzeta, odsávačka, demontáž, proděravění konektoru zespodu horkou jehlou nebo šroubem
Utlumený reproduktor nebo mikrofon Vysát a vyčistit otvory, demontáž a výměna modulů
Rozmazaná kamera Vyčištění krycího skla a objektivu, výměna zadního panelu
Poškozený autofokus kamery Demontáž, vyčištění nebo výměna modulu
Slabá baterie Výměna
Poškození vodou Okamžitě vypnout a vyměnit baterii, uložit mobil do rýže nebo sušicího prostředku, otevřít a omýt isopropylalkoholem
Řešení softwarových problémů
Nefunkční po aktualizaci Hluboký reset přes bootloader
Výrobce ukončil podporu Instalace alternativního systému LineageOS
Foto popis| Nástroje na opravu notebooku Abyste byli lépe při opravě notebooku připraveni na veškeré alternativy, doporučujeme vám pořídit si kvalitní sadu nástrojů.
Foto popis| Častou příčinou nestability systému je u notebooků ucpaný ventilátor. Ve většině případů se k němu dostanete až po sejmutí spodního krytu.
Foto popis| Výměna vestavěné baterie V ultraboocích je baterie ukryta pod spodním krytem notebooku a upevněna šroubky, což poněkud znesnadňuje její výměnu. Většina ultrabooků ale stále není lepená a spodní kryt lze snadno otevřít po uvolnění několika šroubků.
Foto popis| 1 Nejprve vyšroubujte šroubky držící spodní kryt šasi. V některých případech je kryt ještě přichycen západkami, které lze poměrně snadno uvolnit plastovou špachtlí nebo starou platební kartou.
Foto popis| 2 Baterii lze vyjmout až po uvolnění několika dalších šroubků a odpojení napájecího kabelu od základní desky. K tomu se ideálně hodí zahnutá pinzeta.
Foto popis| 3 Náhradní baterie lze sehnat na internetu (dobrou nabídku má například avacom.cz). Vyhledávejte podle přesného modelového označení notebooku.
Foto popis| Pozor: 2v1 notebooky, jako je například Microsoft Surface Book, se prakticky v domácích podmínkách nedají opravit.
Foto autor| Foto: Chip studio; výrobci (notebooky)
Foto popis| Nástroje na opravu PC Kromě klasického křížového šroubováku vám pro opravu stolního počítače stačí jen pár dalších nástrojů. Užitečná je čelovka, talířek pro odkládání šroubků, vazače kabelů a teplovodivá pasta na procesor.
Foto popis| Startu počítače mohou bránit špatně zasunuté kabely od vypínače a resetu, případně poškozené spínače. Zkuste zaměnit vypínač za reset.
Foto popis| V případě poškození tlačítek vypínače a resetu na skříni počítače můžete aktivovat probouzení klávesnicí nebo koupit externí USB vypínač
Foto popis| V případě vybití záložní baterie na základní desce dochází k resetování nastavení BIOS při každém odpojení počítače ze zásuvky.
Foto popis| Vyčištění chladiče a ventilátoru CPU Zanesený ventilátor a chladič CPU se projevuje hlasitým chodem a sníženou stabilitou a rychlostí systému. Usazený prach z chladiče můžete vysát vysavačem. Přidržujte lopatky ventilátoru, aby se netočil.
Foto popis| Vadné RAM moduly dokáže odhalit nástroj Memtest86. Spusťte jej z bootovacího USB disku a otestujte každý modul zvlášť.
Foto popis| Pohodlná záloha dat Někteří výrobci smartphonů, jako například Huawei nebo Samsung, nabízí ke svým produktům jednoduše ovladatelný nástroj pro zálohu veškerého obsahu telefonu
Foto popis| Kromě běžných nástrojů a pomůcek se pro otevření mobilních zařízení hodí i nahřívací polštářek 1 a kytarové trsátko 2 . Pro čištění použijte isopropylalkohol 3 .
Foto popis| Návody na serveru ifixit.com jsou dostatečně podrobné a můžete jim věřit.
Foto popis| Exotické komponenty a náhradní díly seženete hlavně od výrobce. Při nákupu na internetu dobře zkontrolujte, zda se opravdu jedná o správný díl.
Foto popis| Softwarové tlačítko Někdy vás před opravou hardwaru zachrání softwarová aplikace, jako například v případě poškozeného tlačítka Home.
Foto popis| Demontáž mobilního telefonu Nejprve nahřejte záda telefonu zahřívacím polštářkem 1, který uvolní lepidlo. Poté záda opatrně oddělte a sejměte pomocí trsátka a přísavky 2 .
Foto popis| Některé baterie mají po stranách plastové pásky, které usnadní jejich odlepení od základny.
Foto popis| Nečistoty zaražené do audiokonektoru můžete v nejhorším případě odstranit tak, že konektor propíchnete zespodu horkou jehlou.
O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, MARTIN JÄGER, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz-