Přejít k hlavnímu obsahu

Konec problémů s Windows

Žít bez Windows je určitě možné. Mnoho věcí funguje v novém Ubuntu 18.04 LTS lépe než v operačních systémech Microsoftu, a navíc se tato linuxová distribuce i snadno ovládá. Ukážeme vám, jak je přechod na Linux snadný. 

Nikdy nebyla vhodnější doba pro přechod na Linux. Zatímco se Microsoft opakovaně potýká s problémy s aktualizacemi Windows 10 a stále se snaží vodit uživatele za ručičku, Ubuntu pracuje s mnohem jednodušší filozofií, jejímž základem je jednoduchost a bezpečnost. Nové Ubuntu 18.04 je velmi vyladěný operační systém, díky kterému můžete dát Windows bez obav sbohem. Současná verze pod názvem Bionic Beaver je k dispozici od konce dubna a obsahuje dlouhou řadu užitečných novinek a vylepšení.

Speciální vlastnost Ubuntu 18.04 označuje zkratka LTS, která znamená „Long Term Support“. Vývojáři společnosti Canonical, tvůrce Ubuntu, budou tedy pro tuto verzi poskytovat podporu následujících pět let. K verzím bez označení LTS budou aktualizace k dispozici jen po následujících devět měsíců. Nová verze Ubuntu je uvolňována dvakrát do roka, zpravidla v dubnu a v říjnu. Číselné označení verzí pak vychází z termínů jejich uvolnění. To například znamená, že verze 18.04 byla uvolněna právě v dubnu roku 2018. A například Ubuntu 17.10, uvolněné v říjnu 2017, bude dostávat pravidelné aktualizace až do léta 2018.

LTS verze Ubuntu jsou určeny především pro nasazení ve firmách pro spolehlivý provoz serverů a pracovních stanic, u kterých je výhodou, že není nutné (jako u Windows 10) provádět rozsáhlé aktualizace každého půl roku. Z vysoké stability a perfektní funkčnosti Ubuntu LTS ale mohou těžit i domácí uživatelé.

Nové funkce

Od předchozí verze Ubuntu 17.10 udělala společnost Canonical velký skok a vyměnila několik hlavních komponent operačního systému. Uživatelé se tak například musí rozloučit s desktopovým prostředím Unity a přejít na prostředí Gnome. Display server Mir byl nahrazen Waylandem a Login Manager LightDM nyní zastupuje Gnome Display Manager (GDM).

Ikony na Gnome desktopu

Canonical nesplňuje specifikace Gnome ve všech ohledech. Gnome už například nepodporuje žádné ikony na pracovní ploše, ale vývojáři Ubuntu od uživatelů neočekávají, že se ikon zbaví, takže tuto funkci v Ubuntu 18.04 ponechali. V nejnovější verzi vývojáři opět změnili Display server, kdy namísto pokračování s Waylandem začali spoléhat na Xorg. Přínosem pro uživatele je větší stabilita a také možnost vzdáleného ovládání počítače, kterou Wayland neumožňuje.

Rozšířená integrace Snap balíčků

Při instalaci softwaru spoléhalo Ubuntu především na formát DEB, pocházející od Debianu. Ubuntu 18.04 poprvé přináší instalační balíčky v novém formátu Snap, který celý proces instalace zjednodušuje. Jeden Snap balíček totiž obsahuje všechna potřebná data, tedy spustitelné soubory, knihovny i konfigurační soubory. Vše je uloženo v jediném adresáři. V případě aktualizace je vytvořen nový adresář a zachovány jsou jen potřebné starší soubory. Jednou z prvních aplikací v novém formátu Snap je kalkulátor vestavěný v operačním systému.

Vyšší rychlost a zabezpečení

Vývojáři Ubuntu se velmi snažili zrychlit proces bootování operačního systému. Výsledkem je opravdu znatelně rychlejší start počítače. Ubuntu 18.04 by také mělo být celkově méně náročné na systémové zdroje, především výkon procesoru. Nová verze Ubuntu je rovněž ošetřena proti bezpečnostním mezerám Spectre a Meltdown. V některých situacích může toto opatření znamenat mírné snížení výpočetního výkonu.

V novém Ubuntu 18.04 je obsažena také šikovná aplikace Úkoly, která pomáhá s vytvářením a správou úkolů. Do Ubuntu je nově integrována i funkce telemetrie, která, podobně jako ve Windows, slouží ke sledování provozu počítače. Odesílání anonymizovaných dat z vašeho počítače společnosti Canonical ale můžete odmítnout.

Instalace do PC a notebooku

Ubuntu lze instalovat několika různými způsoby. Můžete kompletně přemazat pevný disk svého počítače a pak do něj Ubuntu instalovat jako jediný operační systém. Samozřejmě tím ale přijdete o všechna data, která jste si předem nezkopírovali do nějakého externího úložiště. Další možností je zmenšení diskového oddílu s Windows a paralelní instalace Ubuntu jako dalšího operačního systému. Tento úkol za vás zvládne instalátor Ubuntu. Pokud si chcete Ubuntu zatím jen vyzkoušet, můžete jej zcela bez rizika instalovat do virtuálního počítače.

Možnost vyzkoušet si Ubuntu představuje i tzv. live verze tohoto operačního systému, kterou lze spustit přímo z instalačního DVD a používat bez jakékoli instalace do počítače. Live verze je obsažena v každém ISO obraze instalace Ubuntu. Nejnovější verzi Ubuntu najdete vždy na adrese cdimage. ubuntu.com/daily-live/current, kde si můžete stáhnout obraz instalačního DVD v podobě souboru »bionicdesktop-amd64.iso«.

Zkouška Ubuntu bez rizika

Live verze Ubuntu představuje ideální možnost, jak si vyzkoušet Linux zcela bez rizika. Stažený ISO obraz je třeba vypálit na prázdné DVD a pak z něj spustit počítač. Stejně tak ale můžete použít i Chip DVD, na kterém je již Ubuntu připraveno. Bootování počítače z DVD spustíte některou z funkčních kláves [F2], [F8], [F10] nebo [F11] (záleží na verzi vašeho BIOS), kterou je třeba během spouštění počítače několikrát stisknout.

Po spuštění zobrazí Ubuntu uvítací okno, ve kterém si můžete rovnou přepnout uživatelské rozhraní do češtiny. Pak klikněte na volbu »Vyzkoušet Ubuntu«, která spustí live verzi operačního systému bez instalace jakýchkoli dat do počítače - vše poběží pouze v operační paměti. Žádná data live verze operačního systému se neukládají na pevný disk, takže se Ubuntu při každém restartu vždy vrátí k výchozímu nastavení. Tento postup tedy skutečně slouží jen k vyzkoušení Ubuntu.

Instalace Ubuntu

Než se pustíte do instalace Ubuntu do svého počítače, měli byste si pečlivě zazálohovat všechna data. Použít k tomu můžete například bezplatnou aplikaci Personal Backup (bit.ly/1PxCYgJ), která pro tento účel nabízí všechny potřebné funkce. Po spuštění vám Personal Backup nabídne průvodce vytvořením zálohovací úlohy, kde si zvolíte jak data k zálohování, tak umístění zálohy. Raději si zazálohování všech dat dvakrát překontrolujte - po instalaci Ubuntu již nebude existovat způsob, jak byste mohli svá původní data získat zpět.

Pak opět spusťte váš počítač z Chip DVD, v úvodním okně Ubuntu si přepněte češtinu a tentokrát použijte tlačítko »Nainstalovat Ubuntu«. Dále si můžete změnit rozložení klávesnice a po kliknutí na »Pokračovat« u notebooku, připojeného k internetu jen prostřednictvím Wi-Fi, zvolte síť a zadejte heslo pro připojení. V dalším kroku si můžete zvolit, jestli má Ubuntu rovnou instalovat i další software. Použijte k tomu předvolbu »Nainstalovat software třetích stran pro grafické karty, Wi-Fi hardware a dodatečné formáty médií«. Během instalace budou staženy a použity i nejnovější aktualizace.

V dalším kroku se můžete rozhodnout, zda instalátor Ubuntu provede čistou instalaci jediného operačního systému (»Vymazat disk a nainstalovat Ubuntu«), nebo jestli bude Linux instalován v počítači společně se stávajícími Windows (»Nainstalovat Ubuntu vedle Windows 10«). Pokud zvolíte druhou z možností, bude potřeba zmenšit velikost diskového oddílu, na kterém je instalace Windows, a přidělit nový diskový oddíl Ubuntu. Při každém spouštění počítače se pak můžete rozhodnout, zda se nahraje prostředí Ubuntu, nebo Windows.

Pokračujte k dalšímu kroku, ve kterém přidělíte Ubuntu samostatný diskový oddíl. Stačí k tomu jednoduše myší přetáhnout příčku oddělující prostor pro Windows a nově instalovaný Linux. Samozřejmě záleží na kapacitě vašeho pevného disku a na vašich plánech na používání Linuxu, ale Ubuntu byste měli přidělit alespoň 20 GB prostoru. Instalátor Ubuntu se pak postará o vše potřebné, včetně nastavení režimu dual-boot pro výběr použitého operačního systému. Pak pokračujte tlačítkem »Instalovat nyní«. Během procesu instalace si ještě můžete nastavit uživatelský účet a další podrobnosti a pak už jen počkáte na restart počítače s čerstvě instalovaným Ubuntu Linuxem.

První kroky v Ubuntu 18.04

Instalace Ubuntu netrvá nijak dlouho a po restartu počítače stačí jen vybrat pro spuštění nový Linux. Pokud jste se rozhodli používat jen Ubuntu, není samozřejmě při spouštění počítače nutné cokoli vybírat - linuxový operační systém se spustí automaticky.

Základní ovládání

Přechod z Windows 10 na Ubuntu 18.04 není zase tak složitý, jelikož mnoho prvků ovládání do značné míry odpovídá operačním systémům Microsoftu. Například tzv. Launcher, pruh na levém okraji pracovní plochy s tlačítkem vlevo dole, odpovídá hlavnímu panelu a nabídce Start ve Windows. Na Launcheru se zobrazuje nabídka obsahující ikony nejdůležitějších aplikací předinstalovaných v Ubuntu. Kliknutím na ikonu aplikaci spustíte, pokud ji chcete z panelu odstranit, použijte pravé tlačítko myši a z kontextové nabídky zvolte »Odstranit z oblíbených«. Pro přidání nové ikony je třeba požadovaný program nejprve spustit. Pak kliknete na jeho ikonu na Launcheru pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Přidat mezi oblíbené«. Pro úpravu pořadí ikon aplikací stačí jen chytit vybranou ikonu myší a přesunout ji na požadovanou pozici.

Vlevo nahoře najdete tlačítko »Činnosti«, kterým vyvoláte přehled aktuálně spuštěných programů. Ubuntu podporuje i práci s virtuálními plochami, jejichž přehled máte k dispozici na pravém okraji pracovní plochy. Ke stejnému přehledu se dostanete i po stisknutí klávesy [Windows], které se však pod Ubuntu říká klávesa [Super]. Přehled spuštěných aplikací se v Ubuntu nazývá Dash a má ještě další užitečnou funkci v podobě vyhledávacího pole, prostřednictvím kterého můžete rychle spouštět další aplikace vyhledané podle jejich názvu. Na rozdíl od předchozích verzí Ubuntu ale není toto vyhledávací pole přímo spojené s internetem. Pro spouštění a vyhledávání aplikací je možné v Ubuntu použít také obdobu tlačítka Start v levém dolním rohu. Vyvolaná nabídka obsahuje přehled nejpoužívanějších aplikací, ze kterého se můžete jedním kliknutím přepnout na seznam všech instalovaných programů.

Přepínání mezi okny a pracovními plochami

Úplně stejně jako ve Windows můžete mezi okny otevřených programů přepínat kombinací kláves [Alt] + [Tab]. Ubuntu navíc podporuje i již zmíněné virtuální pracovní plochy, takže si můžete aktuální obrazovku pěkně uklidit a zpřehlednit. Pracovnímu e-mailovému klientu a dalším programům můžete například věnovat jednu plochu a surfování na internetu nebo práci s dokumenty můžete věnovat další samostatné plochy. Pro přesun okna aplikace na jinou virtuální plochu klepněte na klávesu [Super] a pak myší přetáhněte zvolené okno aplikace k pravému okraji obrazovky. Otevře se přehled pracovních ploch, kam můžete aplikaci umístit. Mezi pracovními plochami můžete rychle přepínat klávesovou zkratkou [Super] + [PageUp] nebo [Super] + [PageDown].

Reinstalace jazykových balíčků

Přestože Ubuntu podporuje češtinu, může se stát, že některé části nebo výchozí aplikace operačního systému nebudou po instalaci přepnuty do českého rozhraní. Dostupnost překladu uživatelského rozhraní do češtiny můžete snadno zkontrolovat. Klepněte na tlačítko [Super] a do vyhledávacího pole napište »Nastavení« (bude stačit jen několik prvních písmen). Otevřete nabídku »Nastavení« a přejděte na »Region a jazyk / Spravovat instalované jazyky«. Otevře se nové okno, ve kterém můžete prostřednictvím nabídky »Přidat/odstranit jazyky« stáhnout chybějící jazykové balíčky. Jde o změnu na úrovni celého operačního systému, takže bude nutné zadat heslo k vašemu uživatelskému účtu. Ubuntu tím, podobně jako Windows, chrání operační systém před neautorizovanými změnami, provedenými například škodlivým softwarem.

Vypnutí telemetrie

Jak jsme již zmínili, nové Ubuntu je vybaveno telemetrickými funkcemi, které slouží pro sběr dat z používání počítače a jejich odesílání společnosti Canonical. Výrobce operačního systému uvádí, že jsou veškerá data odesílaná z počítače anonymizována a že slouží pro optimalizaci Ubuntu při jeho dalším vývoji a vylepšování. Nejjednodušší cestu, jak telemetrii v Ubuntu vypnout, představuje okno s přehledem novinek, které se otevře při prvním spuštění nově instalovaného operačního systému. Projděte v něm tlačítkem »Další« až ke kroku »Pomozte Ubuntu vylepšit«, kde označíte předvolbu »Ne, nezasílat systémové informace«.

Správa aktualizací

Podobně jako u Windows je třeba také v Ubuntu pravidelně instalovat bezpečnostní záplaty. Ve výchozím nastavení přitom tento operační systém vyhledává aktualizace každý den. To je celkem praktické, zvlášť když uvážíme, že se Ubuntu stejným způsobem stará také o instalované aplikace, což je činnost, kterou musíte ve Windows vykonávat zpravidla sami.

V Ubuntu se o aktualizace operačního systému i aktualizací stará »Správce aktualizací« a aktualizace k instalovaným aplikacím najdete v nástroji »Ubuntu software«, která nejsnáze spustíte z hlavního panelu na levém okraji obrazovky.

Důležité aplikace ze světa Windows

Mnoho uživatelů se obává přechodu na Linux z důvodu nedostupnosti aplikací, které nutně potřebují pro svoji práci, na linuxové platformě. To ale není tak docela pravda. Důležité aplikace, jako je kancelářská sada LibreOffice, prohlížeč Firefox nebo e-mailový klient Thunderbird, jsou v Linuxu standardně dostupné. Navíc existuje řada ekvivalentních náhrad dalších aplikací známých z Windows, které jsou funkčně stejné nebo i lépe vybavené. Jejich přehled najdete na předchozí stránce.

Pak je zde ještě možnost emulace prostředí Windows pod Ubuntu, k čemuž slouží bezplatně použitelný software Wine. Na webové stránce appdb.winehq.org můžete snadno zjistit, jestli je program, který potřebujete používat, s Wine kompatibilní. Nebo můžete použít virtualizační nástroj VirtualBox a pod Ubuntu si instalovat plnohodnotnou verzi Windows.

Obávaný terminál

Linux byl dlouhou dobu považován za příliš složitý operační systém, který je třeba ovládat prostřednictvím příkazového řádku. To už ale dávno neplatí. Aktuální linuxové distribuce, jako je třeba i Ubuntu 18.04, pracují velmi stabilně a ovládají se téměř výhradně prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní - tak jako jsme zvyklí z Windows. Samozřejmě, stále je možné vyvolat příkazový řádek (tzv. terminál) a jeho prostřednictvím systém konfigurovat a ovládat. Díky rozsáhlé komunitě zkušených uživatelů Ubuntu pak snadno na internetu najdete dlouhou řadu tipů a triků, stejně jako řešení všech problémů, které by vás mohly při používání této oblíbené linuxové distribuce postkat.

***

Uvolnění Ubuntu 18.04

Vývojáři Ubuntu postupně uvolňují veřejné testovací verze nového operačního systému. Kalendář uvolnění Ubuntu 18.04 je následující:

Ubuntu 18.04 Datum
Beta 1 8. března 2018
Beta 2 5. dubna 2018
Release Candidate 19. dubna 2018
Finální verze 26. dubna 2018

***

Linuxové alternativy k programům z Windows

Mezi hlavní důvody, proč uživatelé nechtějí přejít na Linux, patří obavy z nedostatku odpovídajících alternativ k jejich oblíbeným programům z Windows. Proto vám nabízíme alespoň krátký přehled užitečných linuxových programů. Kancelářský soubor LibreOffice i e-mailový klient Thunderbird jsou již v Ubuntu předinstalovány.

Software pro Windows Náhrada v Linuxu
Microsoft Office LibreOffice
Outlook Thunderbird + rozšíření Lightning
Photoshop GIMP
IrfanView XnViewMP
Visio yEd Graph Editor
7Zip, WinZip, WinRAR PeaZip

***

Testování ve VirtualBoxu

Nejlepším způsobem, jak si Ubuntu důkladně otestovat, je instalace Linuxu do virtuálního počítače, vytvořeného v open-source virtualizačním nástroji VirtualBox (virtualbox.org). Virtuální počítač poběží v samostatném okně ve vašem počítači s Windows, aniž by jeho obsah mohl jakkoli ovlivnit programy a data ve vašem fyzickém počítači. VirtualBox umožňuje detailní nastavení parametrů virtuálního počítače co do jeho výkonu i kapacity pevného disku. Ubuntu je celkem nenáročný operační systém, i tak byste ale měli namísto minimálně požadovaného 1 GB operační paměti přidělit virtuálnímu stroji alespoň 2 GB nebo více (maximálně však polovinu kapacity RAM vašeho fyzického počítače). Také kapacita pevného disku virtuálního počítače by měla být více než dostatečná. Nemusíte se přitom bát přidělit virtuálnímu stroji i hodně velký prostor, protože díky dynamické alokaci dat bude virtuální stroj na vašem pevném disku zabírat vždy jen tolik místa, kolik bude Ubuntu aktuálně potřebovat.

***

Instalace Ubuntu na počítačích s UEFI

Pokud máte novější počítač s UEFI a chcete si Ubuntu instalovat vedle současné instalace Windows, pak je třeba si dávat během instalace Linuxu dobrý pozor. Nenabídne-li vám totiž instalátor Ubuntu instalaci vedle stávajících Windows, pak se váš počítač pravděpodobně nabootoval v režimu BIOS. Jedinou nabízenou možností instalace bude přemazání pevného disku a čistá instalace Ubuntu. V takovém případě restartujte počítač a nabootujte jej z UEFI. Pak už byste měli v instalátoru vidět potřebnou nabídku »Nainstalovat Ubuntu vedle Windows 10«. Potíže s instalací Ubuntu vám může pomoci vyřešit i uživatelské fórum na webu forum.ubuntu.cz.

***

Otestování podpory ovladačů

Nejnovější verze Ubuntu poběží na většině běžných konfigurací počítačů a instalace zpravidla proběhne zcela bez potíží. Přesto se může stát, že narazíte na problémy - typicky u různých exotických konfigurací, jako například u notebooků, které používají disky typu SSD jako vyrovnávací paměť pro rychlejší načítaní dat, nebo u počítačů s některými RAID konfiguracemi pevných disků. Známý je například problém Ubuntu 17.10 v kombinaci s některými notebooky Lenovo. V tomto případě docházelo k poškození UEFI, takže pak nebylo možné bootovat počítače z USB flash disků. V reakci na tuto chybu Canonical dočasně stáhl Ubuntu 17.10 z nabídky ke stažení. Dále měla tato verze problémy s hardwarem a ovladači, které souvisely s přechodem na Gnome a Wayland. Ve verzi 18.04 ale podobné potíže neočekáváme, nicméně je potřeba počítat s tím, že Canonical ukončil podporu 32bitových počítačů, které svým výkonem na současnou verzi Ubuntu stejně nestačí. Pokud máte jakékoli pochybnosti o kompatibilitě vašeho počítače s Ubuntu, začněte vyzkoušením live verze tohoto operačního systému.

***

Linux přímo od výrobce

Na většinu současných notebooků je možné bez problému instalovat namísto Windows nějakou linuxovou distribuci. Výrobců, kteří by prodávali počítače přímo s předinstalovaným Ubuntu či jiným Linuxem namísto Windows, ale zatím mnoho není. Výjimkou je Dell, který, bohužel nikoli na našem trhu, nabízí některé ze svých modelů notebooků s předinstalovaným Ubuntu. Linux pohání i některé levné notebooky z nabídky českých e-shopů. Zde se ale mějte na pozoru - často se jedná o některou z jednoduchých distribucí bez grafického uživatelského rozhraní. Ubuntu či jiný Linux si do nich můžete instalovat sami.

Foto popis| Ubuntu bez telemetrie: Canonical implementoval do Ubuntu 18.04 telemetrické funkce odesílající data výrobci operačního systému, které ale můžete snadno vypnout hned po prvním spuštění.
Foto popis| Nová aplikace Úkoly ze základní výbavy Ubuntu vám pomůže s jasnou a přehlednou správou vašich každodenních i dlouhodobých úkolů.
Foto popis| Než se pustíte do instalace Ubuntu do svého počítače, měli byste si bezpečně zazálohovat všechna svá důležitá data. Pomůže vám s tím například bezplatně dostupný program Personal Backup.
Foto popis| Po spuštění instalátoru Ubuntu se můžete rozhodnut mezi live verzí na zkoušku nebo instalací Linuxu do vašeho počítače.
Foto popis| Ubuntu může v počítači fungovat vedle stávajících Windows. Stačí jen v instalátoru použít volbu »Nainstalovat Ubuntu vedle Windows 10«.
Foto popis| Pro instalaci Ubuntu vedle Windows na jeden pevný disk nepotřebujete žádné další nástroje. O vše se postará instalátor Linuxu.
Foto popis| Alternativa nabídky Start v Ubuntu obsahuje přehled nejpoužívanějších aplikací a také praktický vyhledávač, kam stačí napsat jen jedno písmeno a operační systém najde všechny aplikace a nastavení, které jej ve svém názvu obsahují.
Foto popis| Prostředí nového Ubuntu je velmi přehledné a tradičně podporuje například i virtuální pracovní plochy, se kterými přišel Microsoft až ve verzi 10.
Foto popis| Také Ubuntu je samozřejmě nutné pravidelně aktualizovat a instalovat do něj bezpečnostní záplaty. Ve výchozím nastavení se aktualizace kontrolují denně a bezpečnostní záplaty se instalují automaticky.
Foto popis| Nástroj Ubuntu Software obsahuje rozsáhlou nabídku softwaru, který si můžete do Ubuntu bezplatně instalovat. Najdete zde vše potřebné pro každodenní použití počítače.

O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: