Přejít k hlavnímu obsahu

Kompletní Wi-Fi pokrytí díky mesh systémům

Mesh systém se skládá hned z několika vysílačů, které společně dokonale pokryjí rozlehlý byt či celý dům signálem Wi-Fi sítě. Ukážeme vám, jak tato alternativa klasického Wi-Fi routeru funguje a jaké jsou nejlepší mesh systémy na trhu.

Každá Wi-Fi síť má své limity. Bez ohledu na to, jak pokročilými technologiemi výrobce váš Wi-Fi router vybavil nebo jak pečliví jste byli při jeho umístění a nastavení, nedosáhne často vaše bezdrátová síť všude, kde byste potřebovali. Dosah Wi-Fi navíc nelze zvedat donekonečna, jelikož není možné překračovat zákonem stanovené limity vysílacího výkonu. Vzdálenost a překážky v cestě prostě po určité vzdálenosti signál Wi-Fi utlumí až k naprosté nepoužitelnosti bezdrátové sítě.

I když budete následovat všechny naše tipy a triky pro zvýšení dosahu a propustnosti Wi-Fi sítě, které v Chipu pravidelně publikujeme, fyzikální zákony zkrátka nepřelstíte. Musíte do hry zapojit další hardwarová zařízení - ať už Wi-Fi opakovače, access pointy či powerline adaptéry - nebo nejnověji mesh systémy složené z několika vysílacích jednotek.

Když se bedlivě podíváte na strop v moderních kancelářských prostorách, je pravděpodobné, že uvidíte hustou síť access pointů, umístěných po každých pár metrech, které zajišťují spolehlivé a rychlé připojení k internetu pro zaměstnance a třeba i návštěvníky kancelářské budovy. Doma ale nejspíše nemáte snadno přístupné podhledy, ve kterých lze rozvést LAN kabely, nezbytné pro připojení access pointů, a jistě ani přepínač s funkcí PoE (Power over Ethernet), který by je mohl napájet. A to už nemluvíme o tom, že nastavení Wi-Fi systému podnikové třídy s řadou samostatných access pointů není zrovna snadné. Vyspělé podnikové technologie pro spolehlivé šíření Wi-Fi signálu a centrální správu přístupových bodů integrovali výrobci síťových prvků do tzv. mesh systémů, tedy zařízení skládajících se ze dvou až tří vysílačů, které lze rozmístit kdekoli po domě. Jeden z vysílačů, kterým se říká satelity, je připojen k DSL nebo kabelovému modemu a slouží jako základna pro další satelity.

Ty jsou se základnou propojeny bezdrátově a potřebují jen připojení do elektrické zásuvky. Bezdrátové satelity jsou navzájem propojeny rychlou, tzv. Backhaul Wi-Fi sítí a koncová zařízení se pak automaticky připojují k nejbližšímu vysílači, resp. vysílači s nejsilnějším signálem. Po jednoduchém úvodním nastavení se pak celý systém řídí automaticky, bez dalších zásahů správce. V našem testovacím centru jsme vyzkoušeli mesh systémy dostupné na českém trhu, podělíme se s vámi o naše zkušenosti a poradíme vám, pro jaké situace je mesh systém nejlepším řešením pro domácí síť.

Wi-Fi pro rozlehlou rezidenci

O pořízení mesh systému by měli uvažovat především majitelé velkých bytů (přes 100 metrů čtverečních) a vícepatrových domů. Samozřejmě především v případě, že chtějí využívat bezdrátové připojení k domácí síti a internetu a nemají možnost vytvořit si základní infrastrukturu z LAN kabelů. Nemusíte přitom ale rezignovat ani na připojení stolních počítačů, NAS serverů a dalších vhodných zařízení LAN kabelem - jak základny, tak satelity mesh systémů jsou vybaveny ethernetovými porty, připravenými právě za tímto účelem. Data mezi takto připojenými zařízeními a zbytkem sítě pak putují právě přes rychlou Backhaul Wi-Fi.

Dedikované pásmo pro vysokou rychlost

Skutečné mesh systémy podporují hned tři přenosová pásma: jedno na frekvenci 2,4 GHz a dvě na frekvenci 5 GHz. Přenos v jednom ze dvou 5GHz pásem pak tvoří zmíněnou Backhaul Wi-Fi, která mezi sebou propojuje satelity, ale pro klientská zařízení zůstává neviditelná. Například mesh systém Netgear Orbi, který je i vítězem našeho testu, poskytuje za tímto účelem šířku pásma plných 1,7 Gb/s. Klientská zařízení se pak připojují k satelitům přes 5- nebo 2,4GHz pásmo podle toho, jaký vysílač jim aktuálně dle jejich polohy nabídne nejlepší parametry datového přenosu. Poměrně komplikovaná technologie třípásmových mesh systémů znamená, že právě tato řešení patří k nejdražším na trhu. V našem testu jde o mesh systémy Netgear Orbi, Asus Lyra Triband a Linksys Velop.

U ostatních mesh systémů se pro Backhaul Wi-Fi využívá část pásma dostupného i pro připojení koncových zařízení. To může celkem dobře fungovat v případě, že je k domácí Wi-Fi síti připojeno pouze několik klientů. Naše měření v praxi ale ukázala, že rychlost přenosu dat v rámci těchto jednodušších mesh systémů zásadně klesá ve chvíli, kdy je klientské zařízení připojeno nikoli k základně, ale k některému ze satelitů.

Výbava a vlastnosti

Výrobci mesh systémů slibují jejich snadné nastavení a ovládání prostřednictvím mobilní aplikace. Tu byste si měli do svého smartphonu či tabletu v každém případě instalovat jako první krok instalace vašeho mesh systému. Aplikace vás následně provede dalšími kroky instalace a také obstará většinu konfigurace nového Wi-Fi systému. Například aplikace k mesh systému Linksys vám poradí i s rozmístěním satelitů, když vám ukáže, zda nejsou příliš blízko nebo daleko od sebe. Mesh systém Netgear Orbi má podobnou funkci, ale při rozmisťování satelitů musíte sledovat špatně viditelnou indikační diodu, která navíc svítí jen krátkou chvíli. Pro rozmístění satelitů mesh systému přitom platí stejná pravidla jako pro instalaci dalších Wi-Fi zařízení - měly by být na co nejvyšším místě, neměly by kolem nich být žádné překážky v šíření signálu a měly by se nacházet co nejblíže středu pokrývané oblasti.

Jelikož výrobci počítají s umístěním satelitů mesh systémů v interiéru, jde o designově povedená zařízení, která na viditelném místě neudělají ostudu. Snad jen základna Netgear Orbi RBK50 je opravdu velká a asi ji tedy nebudete chtít vystavovat. Na druhou stranu, základna obsahuje tři LAN porty a satelity dokonce čtyři, takže vám tento mesh systém nabídne opravdu rozsáhlé možnosti připojení zařízení, jako jsou stolní počítače, herní konzole, chytré televize atd. Tato - na objem datových přenosů často velmi náročná - zařízení jsou pak se zbytkem sítě propojena přes rychlou Backhaul Wi-Fi síť. Netgear Orbi je navíc jediný mesh systém vybavený i USB portem, takže může sloužit i jako tiskový server pro všechna domácí zařízení, pokud k němu připojíte tiskárnu. Mesh systémy Orbi mají i kompletní webové administrační rozhraní, ve kterém lze do detailu nastavit všechny jejich funkce.

Ostatní mesh systémy lze ovládat jen prostřednictvím mobilní aplikace, což současně limituje rozsah jejich funkcí. Například dostupnost vaší domácí sítě po internetu prostřednictvím VPN lze nastavit pouze v systémech Netgear Orbi a Asus Lyra.

Nastavení prostřednictvím aplikací

Připojení k základně mesh systému je zpravidla velmi rychlé a snadné - například systém Tenda je v podstatě nakonfigurovaný již od výrobce. Když ale začnete konfigurovat celý systém, rychle se můžete dostat do úzkých - ve všech případech je nastavení přes mobilní aplikaci poměrně nevyzpytatelné. Někdy funguje všechno, jak má, a celá konfigurace je hotová za dvě minuty. Ale když se něco pokazí, například když se základně nepodaří spojit se satelity (což se nám občas stalo u všech testovaných mesh systémů), strávíte dlouhé minuty sledováním blikajících diod, když budete zařízení z mesh systému resetovat do továrního nastavení. Pak se můžete do konfigurace pustit znovu.

Například v případě systému Tenda jsme se marně snažili připojit třetí satelit - příslušné tlačítko v ovládací aplikaci bylo neaktivní. Nakonec se satelit připojil automaticky poté, co jsme všechna zařízení vypnuli a zase zapnuli. V návodu se o takovém postupu nedozvíte. Ani Mesh systém Linksys Velop nás nepotěšil - jeho úvodní nastavení trvalo skoro 20 minut, protože se při něm stahovala i aktualizace softwaru celého systému. Během přidávání dalších satelitů nebo při změně jejich polohy se jejich vzájemné spojení přerušilo a bylo nutné celý systém resetovat a znovu nastavit - opět včetně pomalého stahování aktualizace firmwaru.

Také výpadky proudu mohou vést k podobným potížím. Pokud jste zvyklí na noc nebo přes den, kdy nejste doma, Wi-Fi vypínat, musíte počítat s tím, že po opětovném spuštění nemusí mesh systém fungovat dle předchozí konfigurace. Netgear a Linksys poskytují ke svým mesh systémům webové administrační rozhraní, jehož odezva je ale v obou případech hodně pomalá. Naštěstí jej budete potřebovat jen během úvodní konfigurace, pak už bude mesh systém pracovat spolehlivě a vysílat Wi-Fi síť se všemi nezbytnými bezpečnostními funkcemi.

Netgear vede ve výkonu

Pokud jde o rychlost, naměřili jsme v našem testovacím centru opravdu podstatné rozdíly ve výkonech jednotlivých mesh systémů v různých scénářích. Nejprve jsme měřili propustnost sítě na krátkou vzdálenost při přímé viditelnosti mezi základnou a notebookem s AC Wi-Fi adaptérem a následně jsme provedli dvě měření v místnosti oddělené dvěma zdmi na vzdálenost zhruba 20 metrů. V místnosti mezi základnou a satelitem byly při druhém měření zavřeny dveře a při třetím měření jsme zavřeli i dveře mezi satelitem a koncovým zařízením (notebookem).

Pro měření propustnosti Wi-Fi jsme použili osvědčený nástroj iPerf (downloads.es.net/pub/iperf) a výsledky byly značně rozporuplné. Pokud si jako minimální hranici použitelného Wi-Fi připojení stanovíme hranici 100 Mb/s ve všech testovacích scénářích, zjistíme, že ji překonaly pouze mesh systémy Netgear Orbi a Asus Lyra a s hodně odřenýma ušima snad ještě systém Tenda Nova, který je alespoň hodně levný. Velmi přesvědčivý výkon podal jen Netgear Orbi RBK50 se slušnými přenosovými rychlostmi při všech měřeních - a přesně takový výkon od celkem drahých mesh systémů právě očekáváme. Druhý, menší a levnější mesh systém Netgear prokázal také své opodstatnění.

Přes domácí Wi-Fi síť jistě budete chtít přenášet větší soubory, zálohovat data a přehrávat hudbu i video. Proto vám, na základě našich měření v praxi, doporučujeme především mesh systémy, které dosáhly v hodnocení výkonu alespoň 70 bodů.

***

Nejlepší mesh systémy

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo
Netgear Orbi RBK50 Asus Lyra Triband Netgear Orbi RBK30 Linksys Velop Tenda Nova TP-Link Deco Google Wifi
Celkové hodnocení 95,2 92,8 80,7 70,3 69,9 59,1 52,5
Orientační cena 11 000 Kč 11 000 Kč 8 000 Kč 16 000 Kč 5 000 Kč 8 500 Kč 8 000 Kč
Hardwarová výbava 89 100 78 100 86 88 61
Nabídka funkcí 95 100 88 74 69 61 64
Instalace a konfigurace 100 97 100 81 60 42 60
Výkon 100 77 70 34 58 34 30
TECHNICKÉ ÚDAJE
Modelové označení RBK50-100PES 90IG04C0- -BM0B10 RBK30-100PES WHW0303 MW6 Deco-M5-3-Pack GA00190
Teoretická propustnost směrem ke klientům 2,4/5 GHz (Mb/s) 1) 400/867 400/867 400/867 400/867 300/867 400/867 300/867
Propustnost Backhaul sítě (Mb/s) 1) 1 733 867 867 867 * * *
Počet satelitů 1 2 1 2 2 2 1
Počet LAN portů základna/ satelity 3/4 2/2 4/* 2/2 2/2 2/2 2/2
Režim access point/VPN server */* */* */* */* */* */* */*
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Spotřeba (stand-by/provoz) 2) 12,4/15,8 W 8,7/14,4 W 11,8/14,8 W 9,8/13,1 W 7,7/11,8 W 7,7/10,1 W 6,3/7,8 W
Přenosová rychlost ve scénářích 1/2/3 (Mb/s) 3) 381/196/163 358/153/110 380/147/83 327/51/24 340/106/75 336/39/35 299/38/29

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne
1) Nominální rychlost
2) Základna a jeden satelit
3) Váhy: 75 % download, 25 % upload

***

D-Link Covr: Trochu jiný mesh systém

Vlastní mesh systémy dnes produkují všichni hlavní výrobci síťových zařízení pro domácí uživatele. Se zajímavým řešením rozšíření pokrytí většího bytu či domu signálem bezdrátové sítě přišla společnost D-Link v podobě zařízení Covr. D-Link Covr v sobě kombinuje technologie powerline, AC Wi-Fi (dokonce v konfiguraci Wave 2 MU-MIMO), gigabitový Ethernet a konečně i mesh. Na našem trhu se D-Link Covr prodává v konfiguraci dvou adaptérů pro připojení do elektrické zásuvky (COVR-P2502), opatřených třemi gigabitovými LAN porty, za cenu kolem 5 500 korun. > Princip použití je jednoduchý: První Covr adaptér připojíte do elektrické zásuvky a LAN kabelem jej propojíte se svým stávajícím Wi-Fi routerem. Zde je rozdíl oproti klasickým mesh systémům, jejichž základna Wi-Fi router nahrazuje. Další z adaptérů umístíte kamkoli po domě, přičemž vám indikační dioda na zařízení prozradí, zda je dané umístění z hlediska síly signálu vhodné. Párování proběhne automaticky, není třeba mačkat žádná párovací tlačítka. Backhaul propojení v tomto případě zajišťuje přenos dat po elektrických rozvodech. Při konfiguraci systému můžete postupovat pomocí mobilní aplikace D-Link Wi-Fi, dostupné pro Android a iOS, nebo prostřednictvím webového rozhraní. Průvodce vám krok za krokem pomůže s doplněním a nastavením dalšího adaptéru a umožní správu vytvořené Wi-Fi sítě. Pevná zařízení lze připojit k LAN portům adaptérů. > V detailnějším webovém administračním rozhraní je k dispozici mapa sítě se znázorněním routeru, řídícího Covr adaptéru i dalších připojených vysílačů a samozřejmě i klientů. U jednotlivých koncových zařízení lze nastavovat filtrování webových stránek v rámci rodičovské kontroly nebo prioritizaci služeb (Quality of Service, QoS). Nechybí ani kompletní konfigurace Wi-Fi s běžnými způsoby zabezpečení bezdrátové sítě. Systém D-Link Covr pracuje se standardem Homeplug, takže jej lze rozšířit i o powerline adaptéry dalších výrobců.

Foto popis| Šířka pásma: Oddělené propojení vítězí Mesh systémy využívající samostatné 5GHz pásmo pro přenos dat mezi základnou a satelity jasně vítězí nad systémy sdílejícími jedno pásmo pro Backhaul Wi-Fi i klientská zařízení.
Foto popis| Průvodce nastavením Mesh systém Linksys Velop má dobře zpracovanou ovládací aplikaci, která pomůže s nalezením správné pozice satelitů i spojením a konfigurací všech součástí systému.
Foto popis| Aplikace místo webového rozhraní Mesh systémy spoléhají při konfiguraci především na mobilní aplikace, ale pokud se při instalaci něco pokazí, je ovládání hodně frustrující. Webové rozhraní je zase pomalé.
Foto popis| Základna mesh systému Netgear Orbi RBK50 (vlevo) má jeden WAN port pro připojení k internetu a tři LAN porty pro další zařízení. Satelit (vpravo) má hned čtyři LAN porty, což by mělo stačit třeba i pro všechna zařízení v pracovně.
Foto popis| V rámci ovládací aplikace mesh systému TP-Link Deco lze nastavovat například i rodičovský filtr webových stránek pro konkrétní připojená zařízení.
Foto popis| Mesh systém s profesionálními funkcemi Firmware mesh systémů Netgear Orbi vychází ze softwaru pro Wi-Fi routery stejného výrobce. To například znamená, že základna systému zvládne třeba i přesměrování portů, nastavení připojení přes VPN, streamování multimédií přes UPnP a mnoho dalších úloh.
Foto popis| Měření na velkou vzdálenost Výkon mesh systémů jsme měřili ve třech různých scénářích: 1 na vzdálenost 1 metru od základny. Ve scénáři č. 2 byl klient (notebook s AC Wi-Fi adaptérem) vzdálený 20 metrů přes jednu místnost se satelitem uprostřed, přičemž dveře mezi základnou a satelitem zůstaly zavřené. A konečně ve scénáři č. 3 jsme zavřeli i dveře mezi satelitem a klientem.
Foto popis| V rychlosti dominuje Netgear Orbi Při testech jsme ve scénáři č. 3 mesh systémům naměřili větší rychlost uploadu než downloadu dat. Nejvyšší výkon při obousměrných přenosech dat prokázal mesh systém Netgear Orbi, který má zároveň nejrozsáhlejší možnosti nastavení.

O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: