Chcete ve všech svých zařízeních ve vaší domácí síti přehrávat filmy, poslouchat hudbu nebo si prohlížet fotografie z centrálního úložiště? Pak je mediacentrum Kodi mimořádně zajímavým řešením.
Mediacentrum Kodi je výborným řešením pro uživatele, kteří ve svém počítači spravují sbírky filmů, hudby a fotografií a zároveň chtějí tento obsah přehrávat v jiných počítačích, v televizi nebo v mobilních zařízeních. Obrovskou výhodou Kodi přitom je nejen rozsah funkcí tohoto mediacentra, ale také prostý fakt, že je jeho použití vždy zcela zdarma: ať už máte svá multimédia uložena na lokálním disku počítače, externích discích, nebo třeba v NAS serveru, a bez ohledu na to, v jakém koncovém zařízení budete obsah přehrávat.
Nabídka funkcí aplikace Kodi je opravdu velmi rozsáhlá, a komu by základní výbava nestačila, může si snadno doplnit další funkce pomocí dlouhé řady bezplatně dostupných plug-inů. Kodi navíc využívá připojení do internetových databází a automaticky stahuje informace, grafiku i další obsah k multimédiím ve své databázi. Automaticky vám tedy popíše filmy i seriály, a pokud se splete a nerozpozná titul správně, můžete to snadno napravit. Dalším důvodem popularity mediacentra Kodi je také jeho dostupnost pro mnoho různých platforem - od NAS serverů přes mikropočítače Raspberry Pi až po smartphony, tablety nebo set-top-boxy poháněné operačním systémem Android. Ukážeme vám, jak si správně instalovat a nastavit Kodi v počítači s Windows 10, jak vytvořit databázi multimédií i jak efektivně používat Kodi ve vaší domácí síti.
Bezplatné ovládací aplikace
Málokdy je mediacentrum Kodi používáno jen na počítači. Daleko častěji běží na mikropočítačích připojených k televizi v obýváku nebo třeba rovnou ve Smart TV. Pak se velmi hodí možnost ovládat mediacentrum prostřednictvím mobilních zařízení s Androidem nebo iOS. Komfort používání Kodi nejen v obývacím pokoji zvýší dvě bezplatné aplikace: Official Kodi Remote (pro iOS) nebo Kore (pro Android), které promění váš smartphone nebo tablet v dálkový ovladač. Jak tyto aplikace použít, vám ukážeme na poslední stránce tohoto článku.
Ve funkční výbavě mediacentra byste jen těžko narazili na nějaký nedostatek. Snadno si můžete přehrávat hudbu, filmy či seriály, prohlížet fotografie či vytvářet playlisty - to vše ve velmi přehledném rozhraní, které je automaticky vylepšováno grafikou související s tituly ve vaší databázi multimédií. Prostřednictvím doplňků pak můžete sledovat internetové televize, přehrávat rádia nebo čerpat informace ze světa.
Jednu nevýhodu jsme ale přece jen našli. Jestliže budete pro dálkové ovládání mediacentra používat oficiální aplikaci, musíte se obejít bez funkce streamování obsahu do mobilního zařízení. Jestli je pro vás právě streaming důležitou vlastností mediacentra, pak se podívejte na aplikaci Yatse pro Android, ve které si můžete funkci streamování do mobilních zařízení dokoupit.
Instalace a nastavení Kodi
Na instalaci mediacentra Kodi není nic složitého, ale je zde pár drobností, na které byste si měli dát pozor. Celý instalační proces je pak hotový během pár okamžiků.
1 Výběr správné verze
Na webu kodi.tv najdete v sekci »Download« vždy nejnovější verze mediacentra ke stažení. Můžete si přitom všimnout, že kromě instalátoru pro počítače s Windows je Kodi k dispozici také pro macOS, Linux, Raspberry Pi nebo již zmíněný Android. Kodi je open-source software s poměrně rychlým cyklem uvolňování nových verzí. Aktualizace instalace mediacentra vás ale nemusí příliš trápit, protože probíhají zcela automaticky a nevyžadují ani restart.
2 Instalace Kodi
Pro samotnou instalaci mediacentra je připraven klasický průvodce, ve kterém nejprve kliknete na »Next«, pak potvrdíte souhlas s licenčními podmínkami tlačítkem »I Agree«, a tím přejdete k výběru rozsahu instalace. Zde vám doporučujeme ponechat výchozí předvolbu »Full«, která potřebuje asi 155 MB prostoru na pevném disku a zároveň instaluje všechny součásti aplikace Kodi. Pak dvakrát po sobě pokračujte tlačítkem »Next« a nakonec klikněte na »Install«. Po dokončení instalace můžete Kodi rovnou spustit - není potřeba žádná registrace či aktivace programu.
3 Spuštění Kodi a změna jazyka
Pokud se vám při prvním spuštění mediacentra Kodi zobrazí varovné okno firewallu Windows, jednoduše potvrďte tlačítkem »Ano« možnost přístupu aplikace Kodi k internetu. Pak byste si měli upravit nastavení jazyka i dalších parametrů uživatelského rozhraní podle svých preferencí. Klikněte na tlačítko s ozubeným kolem v levé horní části uživatelského rozhraní programu a pokračujte k nabídce »Interface settings«. Klikněte na nabídku »Regional« a zde si jako »Language« nastavte »Czech«. Ihned dojde ke stažení českého jazykového balíčku a přepnutí uživatelského rozhraní Kodi do češtiny.
4 Výběr složek s hudbou a fotografiemi
Když chcete použít Kodi jako přehrávač vaší hudební sbírky, musíte této aplikaci sdělit, kde se hudební soubory nacházejí. Proto z hlavního menu aplikace zvolte nabídku »Hudba« a pokračujte volbou »Soubory / Přidat hudbu«. V okně »Přidat zdroj hudby« klikněte na tlačítko »Procházet« a následně vyhledejte složku s vaší hudební knihovnou. Skvělé přitom je, že Kodi umožňuje jak napojení lokálních složek, tak i složek sdílených v rámci vaší domácí sítě. To znamená, že můžete obsah k přehrávání čerpat z dalších počítačů v síti, nebo ještě lépe z NAS serveru. Vyhledejte tedy zdroj hudby a pokračujte tlačítkem »OK«. V následujícím okně můžete zvolit název pro tento zdroj hudby a pak už stačí jen potvrdit nastavení tlačítkem »OK«. Kodi si pak automaticky načte informace o hudebních albech ve zvoleném zdroji. Stejným způsobem můžete postupovat i v případě fotografií, pouze je třeba na začátku zvolit funkci »Obrázky«.
5 Filmy a seriály
Doplnění filmů a seriálů do knihovny Kodi se od přidávání složek s hudbou a fotografiemi liší jen v detailech. V hlavní nabídce zvolte »Seriály« a pokračujte nabídkou »Přidat videa«. V okně »Přidat zdroj videa« použijte tlačítko »Procházet« a následně zvolte složku se seriály. Pokračujte stejně jako v předchozím bodu tohoto návodu, s tím rozdílem, že je zde ještě okno »Nastavit obsah«, kde v nabídce »Tento adresář obsahuje« vyberete předvolbu »Seriály«. Díky tomu Kodi načte informace o seriálech uložených ve zdrojovém umístění z internetové databáze. Jde především o obrázky k seriálům a textové popisy. Pokračujte ještě volbou »Nastavení« a následně jako »Jazyk« zvolte »cs«.
V případě filmů postupujete prakticky úplně stejně, jen je třeba na začátku zvolit funkci »Filmy« a pak pokračovat nabídkou »Přidat videa«. V nastavení obsahu poté zvolte, že adresář obsahuje právě filmy. Je třeba počítat s tím, že u rozsáhlých sbírek filmů, seriálů a hudby zabere jejich uspořádání a stažení informací do Kodi i několik hodin.
6 Přehrávání filmů a seriálů
Na přehrávání obsahu knihovny Kodi není vůbec nic složitého - prostě jen z hlavní nabídky aplikace zvolíte »Filmy« nebo »Seriály« a můžete začít vybírat obsah k přehrávání podle různých kritérií. Filmové a seriálové tituly jsou řazeny například podle názvu, roku premiéry, žánru atd. Sami si navíc můžete zvolit styl, jakým bude Kodi obsah své knihovny zobrazovat. Pak už jen kliknete na vybraný film nebo díl seriálu a Kodi jej začne přehrávat. K dispozici jsou samozřejmě funkce pro posun vpřed a vzad a výběr zvukové stopy či titulků. Šikovné je, že můžete přehrávání pozastavit a pak opět spustit klepnutím na mezerník.
Dálkové ovládání mediacentra
Pro přehrávání filmů a seriálů, stejně jako hudby, je samozřejmě velmi komfortní používat dálkové ovládání. Kodi za tímto účelem umožňuje ovládání prostřednictvím smartphonu či tabletu - a to hned několika různými způsoby.
1 Výběr aplikace pro dálkové ovládání
Pokud chcete Kodi ovládat ze smartphonu či tabletu s Androidem, navštivte Obchod Play a zde do vyhledávače zadejte klíčové slovo »Kore«. Obchod Play vám na tento dotaz nabídne i zdarma dostupnou, aplikaci nazvanou Kore, Official Remote for Kodi.
2 Instalace aplikace Kore
Běžným způsobem si do svého smartphonu či tabletu (s Androidem 4.0.3 či novějším) instalujte aplikaci Kore a přidělte jí oprávnění, o která si požádá. Při prvním spuštění vás v aplikaci Kore uvítá průvodce úvodním nastavením, resp. propojením aplikace ve vašem smartphonu či tabletu s programem Kodi ve vašem počítači či jiném zařízení.
3 Nastavení Kodi
Abyste mohli vaši instalaci Kodi propojit s dálkovým ovládáním v mobilním zařízení, je třeba provést drobné změny v nastavení aplikace. Přejděte proto do nabídky »Nastavení / Nastavení služby« a k položce »Ovládání«.
4 Aktivování dálkového ovládání
Důležitá je především položka »Povolit vzdálené ovládání prostřednictvím HTTP«, kterou je třeba aktivovat. Následně si zvolte uživatelské jméno a heslo a pokračujte aktivováním předvolby »Povolit vzdálené ovládání z aplikací v jiných systémech«. Pak přejděte do nabídky »Obecné« a zde aktivujte předvolbu »Oznamovat služby ostatním systémům«. Nakonec přejděte do nabídky »UPnP / DLNA« a zde aktivujte oba dostupné přepínače.
5 Nastavení mobilní aplikace
Nyní můžete pokračovat s nastavením mobilní aplikace ve vašem smartphonu či tabletu s Androidem. V úvodním okně průvodce konfigurací »Přidat multimediální centrum« pokračujte jednoduše tlačítkem »Dále«.
6 Přidání mediacentra
Aplikace Kore by měla automaticky vyhledat mediacentrum Kodi ve vaší domácí síti. Pokud se tak nestane, bude třeba zadat parametry připojení k počítači s běžícím mediacentrem Kodi ručně - především jeho IP adresu, port 8080 a uživatelské jméno a heslo. Po otestování připojení zobrazí aplikace Kore informaci o úspěšném propojení a můžete dokončit konfiguraci.
7 Hlavní nabídka aplikace
Prostřednictvím hlavní nabídky aplikace Kore můžete ovládat i několik mediacenter Kodi, pokud jich v počítačích ve své domácí síti provozujete více. Například můžete prostřednictvím nabídek »Filmy« či »TV Show« procházet obsah multimediální knihovny a také prostřednictvím nabídky »Ovládání« aktivovat rozhraní dálkového ovladače.
8 Přehrávání multimédií
Přehrávání filmu či vybraného dílu seriálu spustíte jednoduše tak, že jej zvolíte v nabídce knihovny. Následně můžete ovládat posun v přehrávaném obsahu, hlasitost atd. Používání aplikace Kore je přitom velmi snadné a intuitivní.
***
Vše o NAS serverech
Speciální vydání Chipu se věnuje síťovým úložištím, která mohou sloužit nejen k bezpečnému zálohování dat, ale také jako centrum domácí zábavy. Poradíme vám s nákupem vhodného NAS serveru a pevných disků, provedeme vás úvodní konfigurací síťových úložišť od hlavních výrobců a představíme vám jejich hlavní funkce i možnosti rozšíření o doplňkové aplikace. Ukážeme vám, jak si zpřístupnit obsah úložiště ve smartphonech a tabletech i jak nastavit pravidelné zálohování důležitých dat ze všech vašich zařízení. Navrch přidáváme i tipy na zrychlení a zvýšení dosahu vaší domácí Wi-Fi sítě. Chip Speciál NAS & domácí síť si můžete zakoupit v digitální verzi na webu chip.cz/digi.
O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz