Přejít k hlavnímu obsahu

Tři slova - a žádné další otázky

Start-up What3words vymyslel systém pro určení jakéhokoli místa na světě pomocí tří slov. Pracuje s přesností tři metry a už ho začaly používat i velké korporace. 

Poslíček s pizzou radostně oznamuje: „Tak jsem tady s tou pizzou, na Sokolovské, jak jste říkal…“ „Ale to byla Sokolská…“ To se může stát v Praze, kde se každé pojmenování ulice, náměstí, nábřeží, mostu nebo sadu smí vyskytovat pouze jednou. V jiných městech je ulic se stejným názvem více, nebo dokonce vůbec nemají pojmenování. To se pak i ten nejšikovnější messenger často ztratí.

Tradiční systém adres s čísly domů, názvy ulic a poštovními směrovacími čísly je někdy nepřesný i v našich zeměpisných šířkách. Londýňan Chris Sheldrick, který pracoval po celém světě deset let v hudebním průmyslu jako produkční, si toho všiml už před několika lety. Při pořádání koncertů opakovaně narážel na to, že kapely nebyly schopné včas najít vstup do klubu, netrefily do hotelu nebo se jim zatoulaly hudební nástroje a další vybavení. A to přesto, že posílal správné adresy i GPS souřadnice. Snažil se proto přijít s přesnějším systémem určení polohy. Spolu s matematikem Mohanem Ganesalingamem a jazykovým expertem Jackem Waley-Cohenem založili v roce 2013 společnost What3words. A dostali nápad - rozprostřeli po celé zeměkouli virtuální síť složenou z 57 bilionů čtverců o rozměrech 3 x 3 metry. Díky ní je možné přesně určit jakékoli místo na světě.

Tři slova místo souřadnic

Samozřejmě tohle a mnohem přesněji už dávno zvládá systém souřadnic a GPS. Ale kdo si má zapamatovat přesnou zeměpisnou šířku a délku? Navíc musíte být trochu nerd, abyste jako místo schůzky navrhli 50.0789358 severní šířky a 14.4600522 východní délky. Mnohem snadnější je kombinace slov, což je pro lidi obvyklá forma komunikace. Právě systém What3words kombinací tří slov přesně určuje konkrétní čtverec, na které je země rozdělena. Za tímto účelem bylo vybráno 40 000 slov, které dohromady dávají 64 bilionů možných trojic, což je více než dost.

Algoritmus při mapování navíc postupoval tak, že jednodušší a běžnější slova jsou používána pro více obydlené oblasti a delší a méně frekventovaná slova pro méně obydlené oblasti. Co se na první pohled zdá trochu bizardní, dovoluje nezaměnitelné zaměření všech bodů na světě pomocí tří slov. V současné době už What3words podporuje 14 jazyků včetně češtiny a další budou následovat. Zajímavé je, že nejde o překlad slov jednotlivých jazyků, ale pro každý jazyk jsou používána jiná slova. Pokud byste si tedy například chtěli dát sraz v Praze „pod ocasem“ koně svatého Václava, dostavíte se na „samci.školák.plná“, ale v angličtině na „fidget.mimics.legwork“, případně třeba v polštině „zboźowy.jemioĺa.dynie“. Jak vidíte, používá se i diakritika. Kdybyste chtěli k nám do redakce, tak vchod je „poctít.louže.školit“. Navíc by nemělo dojít k nechtěnému zaměnění slov, protože adresa s podobnými slovy je na úplně jiném místě na světě: podobně znějící „poctít.louže.školy“ odkazuje na místo v Jihoafrické republice a „poctít.louže.školka“ na místo v Polsku.

Polovina lidstva je bez přesného adresového systému

Ještě větší využití ale najde systém What3words v zemích, kde v podstatě žádný přesný adresový systém ani nebyl nikdy zaveden. Využívá ho například od roku 2016 mongolská státní správa pro efektivnější doručování. Jde totiž o zemi s ohromnou rozlohou (20x větší než ČR), ale s pouhými třemi miliony obyvatel. Ti přitom většinou žijí ve velmi odlehlých oblastech a často v osamocených, hodně vzdálených domech bez tradičních adres. Od 16. listopadu 2017 má tuto verzi adresy také Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Stalo se tak prvním českým zastupitelským úřadem na světě, který se do sítě What3words zapojil. Najdete ho tak na adrese „brána.použije.udělal“, v mongolštině pak „..“.

Podobné je to v Džibuti nebo Nigérii. Další využití najde tento systém například pro určení pádu letadla, pomáhá humanitárním organizacím pro určení polohy při katastrofách, zejména v těžko přístupných oblastech. OSN odhaduje, že asi čtyři miliardy lidí po celém světě nemají k dispozici spolehlivý způsob, jak popsat umístění svého domova. V důsledku toho zůstávají odříznuti od základních služeb a komunikačních možností.

Navíc lze systém What3words využít v oblasti cestovního ruchu, vládními úřady nebo v oblasti správy majetku. Snadno lze totiž pomocí něj zaznamenat a popsat například umístění pouličního osvětlení, pítek, laviček nebo vstupů do nemocničních zařízení a úřadů.

Standardně v nové třídě A

What3words však mohou samozřejmě použít i soukromé osoby v každodenním životě. Kdo si někdy dal sraz na Matějské, na Letné nebo v Brně, asi zjistil, že je přece jen lepší místo označit trochu přesněji - na tři metry. Praktičnost tohoto projektu uznal v roce 2017 i Mercedes-Benz a stal se prvním výrobcem automobilů, který ve What3words získal podíl, konkrétně desetiprocentní. Tříslovný adresní systém tak bude brzy použit i ve vozidlech Mercedes. Standardně jím bude vybavena nová verze třídy A, která by měla být uvedena na trh na jaře tohoto roku. Namísto adresy tak můžete v těchto vozech do navigace zadat tři slova. A pokud do ní vložíte „řasenky.paprsek.pruh“, skončíte svoji cestu v městské lékárně ve Wieslochu u Heidelbergu, která se stala první „čerpací stanicí“ na světě (v té době nebylo možné koupit benzin [Ligroin] jinde než v lékárně) a kde najdete desku připomínající průkopnickou cestu Berthy Benz, uskutečněnou před 130 lety.

Do britského systému určování polohy se v roce 2017 zapojily i Německé dráhy (Deutsche Bahn AG), což je největší železniční dopravce v Německu. Dlouho totiž působí i v oblasti logistiky a vidí v tomto systému potenciál, a to například i při dodávkách zboží drony nebo u služeb souvisejících s autonomním řízením. Očekávají, že v logistice pomocí něj ušetří až několik milionů eur díky vyšší efektivitě a snazší lokalizaci.

Od srpna roku 2017 dokonce najdete tříslovnou adresu napsanou u vstupu do sídla německé společnosti Deutsche Bahn v Berlíně na Potsdamer Platz. Díky slovíčkům „lebendig. webseiten.auflösen“ tak každý snadno najde vstup do budovy a ani poslíček s pizzou nemusí bloudit.

***

Nejen pro poštu a navigaci

Řidiči i zásilky dorazí na místo určení rychleji, pokud znají přesné a srozumitelně určené místo. Navíc kromě oblasti navigace, mobility, logistiky a poštovních služeb existuje i řada dalších průmyslových odvětví a oborů, které mohou z přesného určení polohy těžit.

Drony nebo helikoptéry mohou při humanitárních operacích rychleji a přesněji dopravit nouzové zásoby do oblastí postižených katastrofou.

Cestovatelům a turistům se otevírá cesta do vzdálenějších oblastí a místní orgány získají lepší přehled o národní a místní infrastruktuře.

Záchranná služba nebo hasiči se rychleji dostanou na správné místo a mohou zachraňovat životy a majetek. Přesné souřadnice pomáhají i při správě soukromého a veřejného majetku a při plánování rozvoje a na stavbě.

Foto popis| Rozčtvercovaný svět Každému z 57 bilionů čtverců je přiřazena jedinečná adresa sestávající ze tří slov - přesná a nezaměnitelná.
Foto popis| Pro navigaci můžete využít webovou stránku map.what3words.com, na cestách pak i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Slova „samci.školák.plná“ vás dovedou pod koně na Václavském náměstí, „poctít.louže.školit“ k nám do redakce.

O autorovi| RICHARD MEUSERS VON WISSMANN, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: