Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows 10 Smazání nepotřebných souborů prostřednictvím vyčištění disku
2 Windows 10 Přesunutí systémových knihoven na uživatelská data
3 Windows Vyřešení problémů s DNS serverem
4 Outlook Ukládání částí textů pro jejich rychlé vkládání do e-mailů
5 Windows 10 Zálohování důležitých dat s použitím »Historie souborů«
6 Excel Vložení tlačítka pro spuštění makra
7 Windows 10 Zrychlení Windows prostřednictvím nastavení napájení
8 Word Psaní horních a dolních indexů ve Wordu
9 Windows 10 Rozšíření knihoven pro zálohování funkcí »Historie souborů«
10 Excel Vkládání ručně psaných vzorců do tabulek
11 Excel Vkládání komentářů do vzorců
Profitip
Vyžeňte výkon na maximum
Hardware
12 Amazon Echo Nastavte basy hlasovým příkazem
13 Notebooky ThinkPad Výměna pantů staršího notebooku
14 Notebooky Výměna baterie ultrabooku Toshiba Portege Z930
15 Routery Rychlejší Wi-Fi síť díky 5 GHz
16 Chytré žárovky Použijte žárovky Philips Hue bez bridge
17 Android Snadná změna PIN vaší SIM karty
18 USB flash paměti Použijte USB flash disk v chytrém telefonu
19 Flash paměti Kontrola flash karet a USB flash disků
Profitip
Hudba streamovaná z vašeho NAS serveru
Web & fotografie
20 Fotografické techniky Jak správně fotografovat skupinové fotografie
21 WhatsApp Použijte vtipné emoji jako profilovou fotografii
22 Facebook Nejlepší kvalita snímků při nahrávání fotografických alb
23 Facebook Jak zjistit, co o vás Facebook všechno ví
24 Android Povolte v chytrém telefonu s Androidem nastavení možnosti pro vývojáře
Profitip
Dokonalý snímek pomocí lightpaintingu
Mobily a tablety
25 Android Testovací verze aplikace Telefon
26 iOS Softwarové vypnutí iPhonu či iPadu
27 Android Vlastní nastavení lišty notifikací
28 Android Automatické skrolování stránek
29 Android Přehled zakoupených aplikací
30 Android Úspora mobilních dat při přehrávání videí z YouTube
31 iOS Kam zmizelo ovládání funkce »Night Shift«?
32 iOS Konec žádostí o hodnocení
Profitip
Kompletní správa fotografií
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows 10 Smazání nepotřebných souborů prostřednictvím vyčištění disku
Dočasná data stažená z internetu, miniatury souborů i mnoho dalších zbytečných dat můžete snadno odstranit pomocí nástroje »Vyčištění disku« ze standardní výbavy operačního systému Windows. Najdete jej v Ovládacích panelech, když přejdete do nabídky »Systém a zabezpečení / Nástroje pro správu / Uvolnit místo na disku«.
Nástroj »Vyčištění disku« během svého spouštění automaticky vyhledá nepotřebná data a následně vám ukáže jejich přehled společně s celkovou velikostí diskové kapacity, kterou je možné uvolnit. Označte soubory ke smazání a pak pokračujte tlačítkem »OK«. Otevře se ještě okno s dotazem, zda skutečně chcete zvolená data odstranit. Klikněte na »Odstranit soubory« a čisticí proces bude zahájen.
Dále můžete pomocí nástroje »Vyčištění disku« odstranit také nepotřebné systémové soubory. Slouží k tomu volba »Vyčistit systémové soubory« a po analýze obsahu disku můžete opět zvolit, jaká již nepotřebná data operačního systému smažete. Celkem takto můžete uvolnit třeba i několik desítek GB prostoru na pevném disku.
2 Windows 10 Přesunutí systémových knihoven na uživatelská data
Operační systém Windows ve výchozím nastavení ukládá dokumenty, fotografie nebo třeba hudební soubory a videa do připravených, stejnojmenných složek, umístěných v systémovém oddílu pevného disku, označeného jako (»C:«). Toto nastavení může ale způsobovat poměrně zásadní problémy s kapacitou. Zejména v případě, kdy jako systémový pevný disk používáte SSD s menší kapacitou, na který se musí vejít Windows, instalace programů i uživatelská data. Proto může být lepší přesunout standardní složky na jiný interní disk s větší kapacitou.
Sice nelze jednoduše přesunut přímo hlavní složku s uživatelskými daty, to ale nijak dramaticky nevadí, jelikož konkrétní soubory obsahují příslušné podsložky. Ty lze přesunout velmi snadno, a navíc je nemusíte přemisťovat všechny - možná si vystačíte s přesunem složek pro fotografie, videa a hudbu, jejichž obsah zpravidla zabírá na pevném disku nejvíce místa. Kdykoli v budoucnu, například když vyměníte systémový SSD za větší, můžete vrátit tyto osobní složky zase zpět.
Výchozí složky pro dokumenty, fotografie či videa najdete na systémovém disku ve složce »Tento počítačC:Users vaše-uživatelské-jméno«. Abyste se k této složce dostali co nejrychleji, použijte klávesovou zkratku [Win] + [E] a přejděte do výše uvedené složky. Pak klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete přesunout, například »Hudba«, a z kontextové nabídky zvolte položku »Vlastnosti«, která se nachází až úplně na konci. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Umístění« a zde pokračujte tlačítkem »Přesunout«. Pak vyberte a potvrďte nové umístění složky.
A jako vždy, když manipulujete s důležitými daty: Přestože je velmi nepravděpodobné, že by se během přesunu složky s uživatelskými daty něco pokazilo, měli byste mít všechny soubory bezpečně zazálohovány na nějakém externím médiu.
3 Windows Vyřešení problémů s DNS serverem
Jestliže se vám ve Windows objevují chybová hlášení o neodpovídajícím DNS serveru a nedostupnosti požadovaných webových stránek, můžete se tuto situaci pokusit vyřešit několika způsoby. Pokud se k internetu připojujete prostřednictvím své domácí sítě a Wi-Fi routeru, je pravděpodobnější, že problém bude právě v routeru - spíše než v nastavení vašeho počítače. Často pomůže prostý restart Wi-Fi routeru, který zařídíte jeho odpojením od elektrické sítě. Vytáhněte napájecí adaptér Wi-Fi routeru z elektrické zásuvky a počkejte zhruba deset sekund, než jej zapojíte zpět. Routery lze také běžně restartovat prostřednictvím příslušné funkce v jejich administračním rozhraní nebo pomocí hardwarových vypínačů přímo na routeru.
Pokud restart Wi-Fi routeru nepomůže, bude třeba pátrat dál. Možným viníkem problémů s připojením může být i firewall, doinstalovaný například společně s nějakým řešením pro komplexní ochranu počítače před viry a útoky hackerů. Zkuste firewall zcela vypnout, a pokud se tím problém s připojením k internetu vyřeší, musíte zapátrat v nastavení routeru a deaktivovat funkci či pravidlo, které připojení k webu blokuje.
Problém s připojením k internetu může způsobit také instalace nového internetového prohlížeče. Zkuste jiný prohlížeč, a pokud bude fungovat, přeinstalujte ten, který se k odmítal připojit k webu.
Dalším řešením může být změna výchozího DNS serveru. Otevřete si administrační rozhraní svého Wi-Fi routeru, najděte nastavení DNS (záleží na firmwaru daného modelu routeru od určitého výrobce) a přepište IP adresu DNS serveru na »8.8.8.8«. Tento DNS server provozuje Google a lze jej použít jako alternativu k DNS serveru přednastavenému výrobcem Wi-Fi routeru. Používaný DNS server lze změnit také v konfiguraci síťového připojení v nastavení operačního systému Windows.
4 Outlook Ukládání částí textů pro jejich rychlé vkládání do e-mailů
Píšete-li hodně e-mailů, je velmi pravděpodobné, že často opakujete určité pasáže textu, jako je třeba oslovení nebo pozdrav a podpis na konci. Pro podpis má Outlook speciální funkci, ale ani další opakovaně používané části textu nemusíte psát stále znovu. Můžete si je uložit jako tzv. rychlé části a pak do nových e-mailů vkládat velmi jednoduchým způsobem - stačí napsat několik prvních znaků uložené fráze a editor e-mailů text automaticky doplní.
Pro vytvoření nové rychlé části si otevřete nový e-mail v samostatném okně a napište požadovaný text. Pak jej označte, klikněte na kartu »Vložení« a zde v části »Text« použijte funkci »Rychlé části / Uložit výběr do galerie rychlých částí«. V nově otevřeném okně bude automaticky předvyplněn název nového stavebního bloku (typicky jde o první slova ze zvolené fráze) a také zde můžete nastavit formátování textového bloku. V nabídce »Možnosti« můžete zvolit, aby se text vkládal bez dalšího formátování, nebo třeba do nového odstavce či na novou stránku. Potvrďte uložení nového stavebního bloku tlačítkem »OK« a pak již můžete připravené části textu začít používat. V rozepsaném e-mailu stačí jen napsat první písmena uložené fráze a editor vám nabídne automatické doplnění. Alternativní možností vkládání připravených částí textu je použití funkce »Rychlé části« na kartě »Vložení«.
5 Windows 10 Zálohování důležitých dat s použitím »Historie souborů«
Vždy se vyplatí mít důležité dokumenty bezpečně zazálohovány pro případ, že byste si je nechtěně smazali nebo třeba přepsali. Od Windows 8 je pro tyto případy připravena funkce »Historie souborů«. Pokud je aktivována, automaticky na pozadí zálohuje data uložená ve standardních knihovnách. Pro aktivování této funkce otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení«, kde najdete i položku »Zálohování«.
Klikněte na tlačítko »Přidat jednotku« a Windows vám nabídnou přehled úložišť, kam lze záložní data nahrávat. Může jít o druhý pevný disk instalovaný ve vašem počítači nebo záložní disk připojený přes USB. Klikněte na zvolený disk a tím aktivujte funkci »Historie souborů«. Na záložním disku bude vytvořena složka »FileHistory«, kam budou ukládány záložní verze souborů.
Pro ukládání záložních souborů se samozřejmě výborně hodí NAS server ve vaší domácí síti. Pokud takovou možnost máte, použijte v nabídce »Zálohování« volbu »Další možnosti«, v následujícím okně sjeďte až úplně dolů a klikněte na »Zobrazit upřesňující nastavení«. Otevře se nové okno, ve kterém je třeba kliknout na »Vybrat jednotku« a v dalším okně pak na »Přidat umístění v síti«. Následně stačí už jen vybrat příslušnou složku ve vašem síťovém úložišti.
V případě ztráty důležitých souborů, zálohovaných pomocí funkce »Historie souborů«, si otevřete Ovládací panely a přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Historie souborů«. Data k obnově pak najdete v levé části okna pro volbou »Obnovit osobní soubory«.
6 Excel Vložení tlačítka pro spuštění makra
Makra obsažená v excelových sešitech lze spouštět jediným kliknutím myší, když si do Excelu přidáte příslušné tlačítko. K tomu ale budete potřebovat aktivovat kartu »Vývojář«, pokud ji tedy zatím ve svém Excelu nemáte. Klikněte proto na nabídku »Soubor« a přejděte na »Možnosti«. V nově otevřeném okně pokračujte kliknutím na »Přizpůsobit pás karet« a pak z nabídky »Zvolit příkazy z« v levém sloupci vyberte »Všechny karty«. Níže klikněte na položku »Vývojář« a pak na tlačítko »Přidat« mezi oběma sloupci. Pak si ještě šipkami zcela vpravo můžete určit pořadí nově přidané karty. Po kliknutí na »OK« se na pásu karet zobrazí nová karta »Vývojář«.
Nyní na kartě »Vývojář« v části »Ovládací prvky« klikněte na tlačítko »Vložit« a zde ve skupině »Ovládací prvky formuláře« zvolte příslušné tlačítko. Přetáhněte tlačítko na požadované místo a případě jej dále upravte podle své volby.
7 Windows 10 Zrychlení Windows prostřednictvím nastavení napájení
Hned několik výchozích nastavení operačního systému Windows může mít na svědomí přinejmenším mírné zpomalení vašeho počítače. Jedním z nich může být i nastavení režimu napájení, jelikož Windows obsahují i režim, který šetří spotřebu energie za cenu snížení výkonu počítače. V případě notebooku má toto nastavení bezpochyby svůj význam, ale u stolního počítače se bez něj jistě obejdete. Pro změnu nastavení napájení počítače si otevřete Ovládací panely a přejděte do nabídky »Hardware a zvuk / Možnosti napájení«. Otevře se nové okno, ve kterém bude pravděpodobně označena předvolba »Rovnováha (doporučeno)«. Výkon počítače odbrzdíte přepnutím na volbu »Vysoký výkon«. Kromě vyšší spotřeby může být nevýhodou režimu maximálního výkonu také vyšší hlučnost počítače, kvůli jeho zvýšeným nárokům na chlazení.
V závislosti na výrobci počítače můžete mít v nabídce »Možnosti napájení« k dispozici i další různé profily nastavení, určené pro různé příležitosti.
8 Word Psaní horních a dolních indexů ve Wordu
Občas se najde dokument, v jehož obsahu je třeba použít horní či dolní index - může jít třeba o dokument obsahující vzorce chemických sloučenin, plošné míry v metrech čtverečných atd. Horní či dolní index přitom můžete ve Wordu napsat hned několika způsoby. Začátkem je ale vždy zápis v běžném textu, tedy například „H2O“. Pak označíte znak, který chcete změnit na horní či dolní index. Následně přejděte na kartu »Domů«, kde se v části »Písmo« nacházejí tlačítka »x2« a »x2«, určená pro psaní dolních a horních indexů. Alternativním způsobem, jak napsat index, je použití klávesové zkratky [Ctrl] + [#] pro dolní index a [Ctrl] + [+] pro horní index.
Chcete-li horním či dolním indexem psát více textu nebo číslic, umístěte kurzor na začátek takového obsahu a pak klikněte na tlačítko horního či dolního indexu v části »Písmo« nabídky »Domů«. Cokoli následně napíšete, bude, dle vaší volby, psáno horním či dolním indexem. Na konci textu pak opět použijte tlačítko pro horní či dolní index, aby Word psal opět běžným způsobem.
9 Windows 10 Rozšíření knihoven pro zálohování funkcí »Historie souborů«
Funkce »Historie souborů«, kterou popisujeme o několik tipů dříve, automaticky zálohuje soubory ze standardních knihoven pro uživatelská data v operačním systému Windows (složky jako »Dokumenty«, »Obrázky« atd.). Pokud si ale svá data ukládáte do vlastního systému složek, třeba i na jiném než systémovém disku, nebudou funkcí »Historie souborů« automaticky zálohovány. Nic vám ale nebrání zařadit i tyto složky do systémových knihoven a zařídit tak jejich zálohování.
Otevřete si Průzkumník souborů a přejděte ke složce, jejíž obsah chcete zálohovat pomocí funkce »Historie souborů«. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a pak z kontextové nabídky zvolte funkci »Zahrnout do knihovny«. Pak si můžete vybrat, jestli tuto složku zařadíte do některé z existujících knihoven, nebo si vytvoříte knihovnu novou. Funkce »Historie souborů« pak bude vytvářet záložní kopie i k souborům z této složky.
10 Excel Vkládání ručně psaných vzorců do tabulek
Preferujete-li vkládání rovnic či vzorců do tabulek prostřednictvím kreslení myší nebo prstem na dotykovém displeji, můžete takto pracovat i v tabulkovém kalkulátoru Excel ve verzi 2016. Nakreslení vzorců a rovnic myší nebo prstem či stylusem je přitom většinou výrazně rychlejší než jejich vkládání do tabulek prostřednictvím klávesnice.
Potřebnou funkci najdete v Excelu na kartě »Vložení«, kde se v části »Symboly« nachází i tlačítko »Rovnice«. Klikněte na malou šipku, která se nachází vedle tohoto tlačítka, a z otevřené nabídky zvolte položku »Rukopisná rovnice«. Otevře se okno, do jehož žluté části můžete zapsat požadovanou rovnici či vzorec - prstem na displeji nebo myší. Excel automaticky rozpozná rukopisný text a přepíše rovnici včetně indexů, matematických znamének a dalšího obsahu. Tlačítkem »Vložit« pak umístíte napsanou rovnici nebo vzorec do právě otevřeného excelového sešitu.
11 Excel Vkládání komentářů do vzorců
Při vytváření komplikovaných tabulek v Excelu, obsahujících řadu složitých vzorců, se vám vyplatí přidávat si k jednotlivým vzorcům poznámky, abyste se v nich později vyznali vy sami nebo kolegové, kteří budou s vámi vytvořenou tabulkou dále pracovat.
Excel pro tyto účely nabízí možnost vkládat komentáře přímo do vzorců. Váš komentář přitom bude vidět jen v řádku vzorců, a nikoli v buňkách, kam se zapisují výsledky výpočtů. Pro zobrazení vzorce i s komentářem pak stačí jen kliknout na buňku se vzorcem.
Komentář vložíte tak, že za vzorcem uděláte mezeru a pak budete pokračovat textem »+N („Zde napíšete váš komentář“)«. V případě jednoduchého vzorce pak může celý výraz i s komentářem vypadat například takto: »ZSUMA(D2:D218) +N(„Součet nákladů“)«.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
12 Amazon Echo Nastavte basy hlasovým příkazem
Mnoha uživatelům chytrého reproduktoru Amazon Echo nepřipadal jeho zvuk dostatečně kvalitní. S verzí firmwaru 595479920 ho Amazon podstatně vylepšil, především basy jsou výrazně čistší a výraznější. Zda už váš reproduktor Echo aktualizaci na novější verzi dokončil, zjistíte pod položkou »Info«. Pokud ano, můžete basy nastavit pomocí hlasového příkazu v angličtině „Alexa, turn up/down the Bass“. Následně by se měla změna nastavení basů projevit.
13 Notebooky ThinkPad Výměna pantů staršího notebooku
Starší notebooky Lenovo ThinkPad řady T (například ThinkPad T420) jsou už sice morálně zastaralé, méně náročným uživatelům ale mohou stále ještě dobře posloužit. Mají totiž skvělou klávesnici, stále ještě přijatelný výkon a nabízí i vysokou odolnost. Jedním z mála nedostatků, kterými po intenzivním používání trpí, je to, že už správně neslouží panty a víko s displejem nedrží ve správné poloze. Ani v tomto případě však nemusíte na notebook zanevřít. Stále jsou pro něj dostupné náhradní díly. Panty pro starší notebooky ThinkPad zakoupíte například na eBayi nebo Aliexpresu za ceny od 10 eur. Výměna přitom není složitá. Většina postupů je dobře zdokumentována a na YouTube najdete i instruktážní videa s postupem. Stačí vyhledat například „ThinkPad T420 hinges replacement“. Připravte si potřebné šroubováky, vhodné, dobře osvětlené místo a jednotlivé šroubky popisujte, abyste je nezaměnili. Většinou budete muset rozebrat displej, odmontovat klávesnici a horní kryt. Samotná výměna pantů je pak jednoduchá. Do dvaceti minut byste měli být hotovi a ThinkPad může dál sloužit.
14 Notebooky Výměna baterie ultrabooku Toshiba Portege Z930
Jeden z prvních ultrabooků, Toshiba Portege Z930, je už téměř šest let starý model, který byl v době svého uvedení poměrně populární a na běžnou kancelářskou práci i dnes ještě bez problémů stačí. Po letech však u něj pochopitelně dochází ke snížení výdrže na baterii. Ta se tak může dostat až téměř na nulu. Notebooku se ale kvůli tomu zbavovat nemusíte. Pořiďte si baterii novou a její výměnu také zvládnete ve vlastní režii - stejně už notebook není v záruce. Nová neoriginální baterie stojí cca 1 300-3 000 Kč a snadno ji zakoupíte jak v českých e-shopech, tak na zahraničních serverech. Výměna je opravdu jednoduchá.
Postup výměny najdete například na YouTube, třeba na jdem.cz/dyrkf8. Stačí do vyhledávání napsat „Toshiba Portege Z930 - battery replacement“ - podobné je to i s jinými modely. Jediným problémem při výměně baterie je to, že spodní kryt, který je nutné při výměně odšroubovat a odstranit, je přichycen šroubkem s hvězdičkou. Budete si tedy muset obstarat příslušný šroubovák. Kromě něj drží spodní kryt už jen 13 dalších šroubků s křížovou drážkou. Po odstranění krytu je pak ještě potřeba odšroubovat baterii a odpojit plochý konektor, kterým je připojena k základní desce. Opět nic složitého. Když už máte notebook otevřený, využijte toho a vyčistěte ho. Prach odstraňte především z ventilátoru a notebook se pak nebude tak zahřívat. Následně místo původní baterie připojte k základní desce notebooku novou baterii, přišroubujte ji a instalujte a přišroubujte spodní kryt notebooku. Notebook by vám měl opět na baterii vydržet několik hodin.
15 Routery Rychlejší Wi-Fi síť díky 5 GHz
Používáte-li běžný Wi-Fi router, obvykle funguje na frekvenci 2,4 GHz. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale problém je, že v této frekvenční oblasti je poměrně plno, protože ji využívají také bezdrátové telefony, Bluetooth zařízení, bezpečnostní kamery a samozřejmě i okolní bezdrátové sítě. Naproti tomu pásmo 5 GHz není zdaleka tak zaplněné. Routery Wi-Fiac, které 5GHz síť podporují, kromě toho nabízejí i další funkce a lepší šíření signálu. Podstatně se zlepšila modulace, která v tomto případě využívá více virtuálních kanálů s až »256 QAM«, což je standard pro satelitní přenosy. To vše zajišťuje vyšší přenosové rychlosti. Jedinou nevýhodou je to, že 5GHz síť má kratší dosah. I tak stojí přechod na ni zvažovat, pokud váš router je standardu N nebo AC, tedy konkrétně IEEE-802.11ac. Jestliže router tohoto standardu nemáte, podívejte se na náš Top 10 a nějaký z široké nabídky si vyberte.
16 Chytré žárovky Použijte žárovky Philips Hue bez bridge
Chcete-li ovládat chytré žárovky Philips Hue pomocí aplikace Philips Hue gen 2 pro Android nebo iOS, potřebujete k tomu Hue Bridge 2.0, což je hlavní ovládací prvek. Tato malá krabička je srdcem systému a zajišťuje komunikaci mezi smartphony a světelnými zdroji v domácí síti nebo na dálku přes internet. Pomocí aplikace pak můžete ovládat až 50 žárovek Philips Hue a vytvářet různé scénáře osvětlení. Existuje ale i možnost ovládat žárovky bez Hue bridge, a to například prostřednictvím chytrého reproduktoru Amazon Echo Plus, který již má kompatibilní Smart Home Hub integrovaný. Umožní vám tedy zhasnout a rozsvítit světlo nebo ho ztlumit, ale nic kromě toho zatím nezvládne.
17 Android Snadná změna PIN vaší SIM karty
Výchozí PIN kód své SIM karty můžete kdykoli změnit například na ten, na který už jste zvyklí. Pokud máte telefon s Androidem, najdete tuto možnost pod nabídkou »Nastavení«. Pak už záleží na konkrétní verzi Androidu, ale většinou možnost změny PIN najdete v nabídce »Zabezpečení«. Ve smarphonech Samsung je to konkrétně v části »Zamykací obr. a zabezp. / Další nastavení zabezpečení«. V nabídce »Nastavit zámek SIM karty« pak máte možnost »Změnit PIN kód SIM karty«. Následně budete vyzváni k zadání starého PIN a poté můžete vyplnit a potvrdit nový PIN. Od té chvíle už bude fungovat nový PIN.
18 USB flash paměti Použijte USB flash disk v chytrém telefonu
Řada uživatelů už si pro mnoho činností vystačí se smartphonem a počítač nebo notebook moc nepoužívá. Stále schopnější chytré telefony umožňují i práci s USB flash disky. Musí jít však o telefon, který podporuje funkci USB OTG, tedy On-The-Go. Pak také záleží na tom, jaký konektor váš smartphone má, tedy zda má microUSB, případně USB Type C. V prodeji jsou už USB flash disky vybavené tímto konektorem, případně tímto i standardním konektorem. Pokud ale chcete být připraveni na práci s jakýmkoli USB flash diskem, pořiďte si redukci z microUSB, případně USB Type C, na USB. Stojí asi 50-100 Kč. Stačí ji připojit ke konektoru smartphonu a do USB portu pak připojíte USB flash disk. Pokud ve smartphonu nemáte správce souborů, můžete si nějaký stáhnout z obchodu Google Play - například Total Commander nebo ES File Explorer File Manager.
19 Flash paměti Kontrola flash karet a USB flash disků
Máte-li podezření, že váš USB flash disk nepracuje správně či má menší kapacitu, než by měl mít, můžete si to ověřit. Stejně tak si můžete zkontrolovat paměťovou flash kartu, například před cestou, kde budete chtít fotografovat a natáčet, a chcete mít jistotu, že je karta v pořádku. K těmto účelům existuje řada softwarových nástrojů. Můžete použít nástroje systému Windows nebo speciální nástroje. Co se týká nástrojů Windows, stačí kliknout pravým tlačítkem na USB flash disk nebo paměťovou kartu a z nabídky vybrat »Vlastnosti«. Potom zvolte záložku »Nástroje« a klikněte na tlačítko »Zkontrolovat«. Postupujte podle pokynů. Speciální nástroje mohou být sofistikovanější. Například nástroj H2testw (jdem.cz/dyzr63) zapíše na celou paměť data a pak jejich zápis ověřuje čtením. Stačí po instalaci vybrat správný disk a kliknout na tlačítko »Write + Verify«. Použít můžete i program Check Flash (jdem.cz/dyztq8), který zkontroluje celý obsah paměti disku nebo karty. Spustit můžete test čtení, případně zápisu i čtení.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
20 Fotografické techniky Jak správně fotografovat skupinové fotografie
Dobrou a profesionálně vypadající skupinovou fotografii zvládnete s trochou úsilí vyfotografovat i vy. Máme pro vás několik tipů, které vám to usnadní a pomocí kterých dosáhnete lepších výsledků.
Osvětlení:
Zajistěte si, aby byl prostor dobře osvětlený. To je samozřejmě základ. V tmavých prostorech může blesk fotoaparátu části snímku přeexponovat a světlo blesku může také vytvářet stíny a tvrdé přechody.
Semkněte skupinku: Zorganizujte si fotografované osoby tak, aby skutečně tvořily skupinku a nebyly mezi nimi velké mezery. Pokud jde třeba o narozeninovou party nebo svatbu, zvýrazněte oslavence nebo novomanžele. Oslavenci můžete dát například klobouk nebo výrazné oblečení.
Kreativita:
Také při skupinové fotografii můžete využít fantazii. Vyzkoušejte neotřelé nápady, skupina nemusí nutně stát - nechte ji klečet, ležet na břiše, nebo skákat do vzduchu.
Bez mrkání:
Mrkání je naprosto normální, ale u fotografie je rušivé. Pořiďte proto více snímků se stejným záběrem, abyste získali snímek, kde nikdo nebude mít zavřené oči. Můžete také větší skupinku rozdělit, například po třech. Pak budete mít mnohem větší pravděpodobnost, že na fotografii budou mít všichni otevřené oči.
Komunikace:
Fotograf by měl být v nepřetržitém kontaktu s osobami, které fotografuje, a měl by jim vydávat jasné pokyny - ovšem ne příkazy. Snažte se navodit veselou atmosféru. Pokud máte s fotografovanými osobami bližší kontakt, budou se chovat přirozeněji a uvolněněji a získáte zajímavější snímky.
Načasování:
Do fotografování celých skupin se pusťte co nejdříve. Účastníci akce jsou ještě v dobré náladě a ochotní se fotografovat. Čas hraje roli i z hlediska osvětlení. Příliš jasné slunce vrhá nepříjemné ostré stíny, takže je lepší využít odpolední osvětlení, kdy už slunce není tak ostré a může být za mraky.
Místo:
Pro pořízení skupinové fotografie vyberte vhodné místo - to také hraje podstatnou roli. Pro fotografované osoby musí být bezpečné a dobře osvětlené. Pokud se má na snímek vejít hodně osob, lépe je umístíte například na schody nebo na mírný svah.
Perspektiva
: Pro fotografování využívejte různé pohledy. Jiný úhel pohledu přinese zcela nový snímek. Nebojte se udělat více snímků z několika úhlů záběru a vyberte ten nejzajímavější.
21 WhatsApp Použijte vtipné emoji jako profilovou fotografii
Oblíbený messenger WhatsApp obsahuje stovky emoji, tedy smajlíků, které mohou vtipně vyjádřit náladu či postoje uživatele. Můžete si některý z nich vybrat a použít ho také jako svoji profilovou fotografii pro WhatsApp. Bohužel to nejde úplně snadno, ale zase tak složité to není. Nejprve svým smartphonem vyfotografujte bílou plochu, třeba list papíru, která bude sloužit jako podklad pro novou profilovou fotografii. Otevřete nějaký chat a na pravé straně textového řádku najdete ikonu fotoaparátu. Klikněte na ni a z nabízených fotografií vyberte snímek bílé plochy. Zobrazí se po celé ploše displeje. Následně na horní liště nástrojů klikněte na ikonu smajlíku a vyberte preferované emoji. Zobrazí se na bílém podkladu a můžete ho pomocí dvou prstů roztáhnout asi na dvě třetiny plochy displeje. Kliknutím na zelenou šipku vytvořený obrázek odešlete a ten se objeví v chatu. Klikněte na obrázek, který se opět zvětší na celou plochu, a na horní liště vyberte ikonku tří teček. Ze zobrazené nabídky vyberte »Nastavit jako profilovou fotografii«. Tu můžete ještě následně podle potřeby oříznout. Její výběr potvrdíte pomocí »Hotovo«. Od té chvíle bude nová profilová fotografie aktivní.
22 Facebook Nejlepší kvalita snímků při nahrávání fotografických alb
Facebook vámi nahrané fotografie automaticky zmenšuje a komprimuje, aby nezabraly tolik místa. Používá přitom tři velikosti obrázků, které mají na šířku 720, 960 a 2 048 bodů. Pokud si sami fotografie zmenšíte na tyto rozměry před jejich nahráním na Facebook, snížíte tím riziko snížení kvality snímků při zmenšování a kvalita zobrazení pak bude vyšší. Velký význam má i formát souborů. Facebook převádí fotografie na komprimovaný formát JPEG. Znamená to ale i to, že pokud na Facebook nahráváte už zkoprimované JPEG, budou se komprimovat ještě jednou, takže jejich kvalita viditelně utrpí.
Je proto lepší, když pro nahrání použijete snímky uložené v bezeztrátovém formátu PNG nebo TIFF. A pokud chcete obrázky na Facebook posílat v optimální kvalitě, musíte při vytváření alba aktivovat volbu »Vysoká kvalita«. Tuto funkci najdete buď v levém panelu v části »Další možnosti«, nebo pod fotografiemi. Použití vyšší kvality samozřejmě zpomalí dobu nahrávání fotografií, ale podstatně se zvýší kvalita jejich zobrazení.
23 Facebook Jak zjistit, co o vás Facebook všechno ví
V souvislosti s únikem osobních dat z Facebooku se začalo více mluvit o soukromí a zneužití dat. Facebook proto pro uživatele připravil novou funkci, která jim umožní zjistit, co vše o nich Facebook uchovává za informace. Pokud se to chcete dozvědět, není to naštěstí takový problém. Spusťte v prohlížeči stránku s Facebookem, příhlašte se pod svým účtem a dostaňte se přes šipku na pravé straně horní lišty do »Nastavení«. Zůstaňte v rubrice »Obecné« a dole v části »Obecné nastavení účtu« najdete položku »Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku«. Klikněte na ni a v dalším okně vyberte »Spustit archivaci«. Budete následně vyzváni k zadání hesla. Klikněte na příkaz »Spustit archivaci« a Facebook pro vás připraví archiv, který obsahuje všechny vaše sdílené příspěvky, fotografie a videa, vaše zprávy a chatové konverzace a informace z vašeho profilu. Seskupení vašich fotografií, příspěvků, zpráv a dalších informací může chvíli trvat. Samozřejmě záleží na tom, kolik informací jste Facebooku poskytli a podle toho bude i archiv velký. Až bude soubor připravený ke stažení, Facebook vám na e-mailovou adresu pošle zprávu. Archiv ve formátu zip si pak můžete stáhnout a prozkoumat. Informace jsou k dispozici ve formátech HTML, JPG, PNG, MP4 a TXT, takže si je můžete snadno projít.
24 Android Povolte v chytrém telefonu S Androidem nastavení možnosti pro vývojáře
Pokud máte smartphone nebo tablet s operačním systémem Android 4.1 a novějším, můžete si v nastavení povolit tzv. »Možnosti pro vývojáře«. Ve starších systémech Android najdete tuto volbu přímo v nabídce »Nastavení«, případě v části »Nastavení / Aplikace / Možnosti pro vývojáře«. Pak můžete využít funkce, které se hodí právě vývojářům, jako například USB debugging (ladění USB). Od Androidu 4.2 je však tato volba poněkud skryta, aby ji omylem nezapnuli méně zkušení uživatelé tohoto systému. I tak ji ale můžete aktivovat. Provedete to tak, že vyvoláte nabídku »Nastavení«, vyhledáte v ní část »O telefonu« a »Informace o softwaru«. Zde najdete položku »Číslo sestavení«. Záleží ale na konkrétním modelu, zda se k číslu sestavení dostanete tímto způsobem - někdy je ještě nutné jít do nabídky hlouběji a zvolit například »Další možnosti«. Jakmile informaci o číslu sestavení najdete, sedmkrát na něj klepněte. Objeví se upozornění, kolik kroků ještě zbývá, a pak informace o tom, že »Vývojářský režim byl zapnut«. V případě operačního systému Android Oreo a novějším budete ještě vyzváni k zadání PIN nebo vzoru pro odemčení telefonu.
Z bezpečnostních důvodů byste však měli možnosti pro vývojáře využít a pak je zase deaktivovat. U některých telefonů to ale není tak jednoduché a je nutný jejich reset. Některé však umožňují snadné vypnutí prostřednictvím nabídky »Nastavení / Vývojářské možnosti«. V horní části najdete přepínač »Zapnuto«. Další možností, jak funkci deaktivovat, je otevřít »Nastavení / Aplikace«. Najděte aplikaci »Nastavení«, klikněte na »Úložiště« a následně na »Vymazat paměť« a »Vymazat data«. Volbu potvrďte a restartujte zařízení. Poté by měla ze zařízení zmizet položka »Vývojářské možnosti«.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
25 Android Testovací verze aplikace Telefon
Mnoho vývojářů mobilních aplikací pro platformu Android umožňuje stahování a instalaci testovacích verzí svých aplikací, které jsou v rámci beta-programu dostupné v Obchodě Play. Ze známých aplikací lze takto testovat například vývojové verze klientské aplikace komunikátoru WhatsApp nebo třeba aplikaci Mapy.cz od českého Seznamu. Nově je možné testovat také vývojovou verzi aplikace Telefon, tedy výchozí aplikace pro telefonování od Googlu, kterou najdete předinstalovanou ve smartphonech s Androidem.
Vše, co pro to musíte udělat, je navštívit webovou stránku pod odkazem bit.ly/2HqxtPy a zde kliknout na modré tlačítko »Chci se stát testerem«. Jakmile Google uvolní novou, ale neveřejnou testovací verzi aplikace Telefon, získá váš smartphone tuto aktualizaci. Jelikož jde skutečně o vývojovou verzi klíčové aplikace pro smartphony, nedoporučuje Google účastnit se testovacího programu s vaším hlavním smartphonem, který používáte k práci nebo komunikaci s rodinou. V případě, že se budete chtít vrátit ke stabilní, veřejně uvolněné verzi aplikace Telefon, použijte na stejné webové stránce volbu »Opustit program«.
26 iOS Softwarové vypnutí iPhonu či iPadu
Pokud z nějakého důvodu nemůžete k vypnutí svého iPhonu či iPadu použít hardwarové vypínací tlačítko, máte v iOS 11 ještě jednu možnost. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné«, kde zcela dole najdete volbu »Vypnout«. Použijte ji a mobilní zařízení zobrazí vypínací obrazovku.
Jak můžete svůj iPhone nebo iPad bez hardwarového vypínače opět zapnout? Velmi jednoduše - stačí jej připojit ke zdroji napájení.
27 Android Vlastní nastavení lišty notifikací
Když použijete ke stažení notifikační lišty tah dvěma prsty od horní hrany obrazovky vašeho androidového smartphonu či tabletu, zobrazí se vám všechna aktuálně dostupná tlačítka pro ovládání hlavních funkcí mobilního zařízení. Jde ale jen o výchozí nabídku standardních tlačítek, se kterou můžete dále pracovat. Klepněte na malé tlačítko s ikonou tužky v pravé dolní části staženého panelu a otevřete tak nastavení tlačítek v notifikační liště. Následně můžete měnit umístění tlačítek a přidávat další - prostým přetažením z nabídky ve spodní části na požadované místo na ovládacím panelu. Na jednu obrazovku se vejde nejvýše devět tlačítek, dalších devět lze umísit na druhou obrazovku, na kterou se následně dostanete posunem prstu.
28 Android Automatické skrolování stránek
Některé webové stránky jsou tak dlouhé, že si při jejich čtení málem ušoupete prst, jak posouváte obsah po displeji. To samé platí i pro aplikace sociálních sítí Facebook nebo Twitter, jejichž obsah lze skrolovat prakticky donekonečna. S pohodlnějším posunem obsahu obrazovky vám pomůže aplikace Automatic Scroll.
Aplikaci Automatic Scroll si instalujte z Obchodu Play a následně ji spusťte. Zapněte přepínače »Start service« a »Global activation«, přičemž si aplikace vyžádá potřebná oprávnění v Androidu. Pak použije tlačítko se symbolem »+« v pravém dolním rohu, abyste přidali aplikace, ve kterých budou funkce automatického skrolování k dispozici. Automatic Scroll následně v těchto aplikacích zobrazí plovoucí panel pro ovládání automatického posunu obsahu obrazovky, resp. pro skok na začátek či konec stránky. Ovládací panel si můžete umístit kamkoli na obrazovku nebo jej otočit z výchozí vertikální do horizontální polohy. V nastavení aplikace Automatic Scroll lze aktivovat automatické spouštění aplikace nebo třeba zobrazení ovládacího panelu skrolování po zatřesení telefonem, ale pokud byste chtěli upravovat rychlost posunu obsahu na obrazovce, musíte si pořídit placenou verzi aplikace za necelých 40 korun.
29 Android Přehled zakoupených aplikací
Chtěli byste vědět, kolik aplikací jste do svého smartphonu nebo tabletu s Androidem již zakoupili v Obchodě Play? Existují nejméně tři cesty, jak to zjistit. První z nich vede přes aplikaci Obchod Play ve vašem mobilním zařízení, kde tlačítkem v levém horním rohu vyvoláte hlavní nabídku a pak přejdete na položku »Účet / Historie objednávek«. V následujícím seznamu najdete všechny aplikace, které jste si od založení svého účtu Google v Obchodě Play pořídili. V seznamu lze vyhledávat, ale není jej možné nijak třídit.
Druhou možnost představuje webová stránka na adrese play.google.com/ store/account, kde kromě přehledu platebních karet propojených s vaším účtem Google najdete také seznam »Historie objednávek« a v něm i zakoupené aplikace, filmy, hudbu či knihy. Podle těchto kategorií obsahu lze historii objednávek také třídit.
Poslední z cest, jak se dopátrat přehledu zakoupených aplikací, představují speciální aplikace, jako je třeba Purchased Apps, aplikace zdarma dostupná ke stažení v Obchodě Play. Když aplikaci Purchased Apps povolíte přístup k vašemu účtu Google, zobrazí vám váš přehled nákupů s možností jeho řazení podle data zakoupení aplikace, jejího názvu nebo ceny. Dále jsou aplikace zařazeny i do skupin podle funkce (komunikace, vzdělávací aplikace, akční hry atd.) a rovněž získáte informaci o celkové ceně pořízených aplikací.
30 Android Úspora mobilních dat při přehrávání videí z YouTube
Přehrávač YouTube v internetovém prohlížeči má šikovnou funkci automatického přehrávání následujícího videa, kterou oceníte třeba při domácí party, když si pouštíte videoklipy nebo hudbu. Stejnou funkci má také mobilní aplikace YouTube, ale zde už tak užitečná být nemusí. Pokud totiž bude YouTube automaticky přehrávat další a další videa při mobilním připojení k internetu, rychle vyčerpáte svůj měsíční datový limit. Funkci automatického přehrávání videí z YouTube si proto ve svém smartphonu dobře ohlídejte a případně ji i vypněte.
Spusťte aplikaci YouTube a klepněte na tlačítko s vaším avatarem v pravém horním rohu obrazovky. Otevře se hlavní nabídka, ze které vyberte »Nastavení«. Pak pokračujte k volbě »Automatické přehrávání« a následně vypněte funkci »Automaticky přehrát další video«.
Další možností, jak ušetřit cenná mobilní data, je snížení kvality přehrávaného videa, resp. jeho streamování v nižším než HD rozlišení. Příslušnou předvolbu najdete v aplikaci YouTube v »Nastavení / Obecná«, kde si aktivujete přepínač funkce »Omezit využití mob. dat«. V YouTube aplikaci pro iOS se tato předvolba nachází rovněž v »Nastavení« a jmenuje se »HD pouze přes Wi-Fi«.
31 iOS Kam zmizelo ovládání funkce »Night Shift«?
Funkce »Night Shift« snižuje emisi modrého světla z displeje smartphonu, a hodí se tedy především v noci, třeba když si čtete před spaním. V novějších verzích iOS se ale přemístilo ovládání této funkce. Nyní ovládací tlačítko funkce »Night Shift« najdete v panelu »Ovládací centrum«, který se vytahuje ze spodní hrany obrazovky, kde musíte ještě přidržet prst na ovladači jasu displeje. Otevře okno se zvětšeným posuvníkem pro regulaci jasu displeje a tlačítkem funkce »NightShift«.
Samozřejmě stále zůstala zachována i možnost automatické aktivace funkce »Night Shift« - buďto dle vlastního nastavení času aktivace a vypnutí, nebo automaticky od soumraku do úsvitu. Tyto předvolby funkce »Night Shift« najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Zobrazení a jas / Night Shift«. Pro automatickou aktivaci aktivujte přepínač »Zapnout podle rozvrhu« a následně zvolte buďto »Vlastní rozvrh«, nebo automatickou aktivaci »Od soumraku do úsvitu«.
32 iOS Konec žádostí o hodnocení
Vývojáři se často prostřednictvím svých aplikací ptají, jak se vám s jejich funkcemi pracuje a zda byste je třeba i doporučili dalším uživatelům. Jistě není na škodu poskytnout tvůrcům aplikací zpětnou vazbu, ale někdy je frekvence žádostí o hodnocení až obtěžující. V iOS můžete žádosti o odezvu zcela zakázat. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »iTunes a App Store«, kde téměř na konci najdete přepínač »Hodnocení a recenze«. Ve výchozím nastavení operačního systému je tato funkce aktivována, vy ji ale můžete snadno vypnout.
Foto popis| 1 Vyčištění disku Funkce pro odstranění nepotřebných dat může ušetřit i desítky GB místa.
Foto popis| 2 Změna umístění Výchozí složky pro uživatelská data lze snadno přesunout na jiný pevný disk.
Foto popis| 3 Změna DNS DNS servery Googlu jsou rychlé a mohou vyřešit problém s nedostupností webových stránek.
Foto popis| 4 Stavební bloky V Outlooku si můžete uložit často používané texty pro jejich rychlé vkládání.
Foto popis| 5 Zálohování souborů Funkce »Historie souborů« automaticky ukládá záložní kopie souborů.
Foto popis| 6 Tlačítka pro makra Pro vkládání tlačítek na ovládání maker do tabulek jsou potřeba nástroje pro vývojáře.
Foto popis| 7 Vyšší výkon pro Windows Přepnutí profilu napájení může přinést další potřebný výkon pro aplikace a hry.
Foto popis| 8 Indexy ve Wordu Při psaní rovnic či vzorců se nevyhnete používání horních a dolních indexů.
Foto popis| 9 Zahrnutí do knihoven Soubory z vlastních složek můžete ochránit zálohováním jejich zahrnutím do knihoven.
Foto popis| 10 Ručně psané vzorce Excel obsahuje funkci pro psaní vzorců a rovnic myší nebo prstem na displeji.
Foto popis| 11 Komentáře k vzorcům Pro lepší přehled je vhodné popsat si vzorce v excelových tabulkách.
Foto popis| 12 Lepší zvuk U reproduktorů Amazon Echo si můžete vylepšit zvuk.
Foto popis| 13 Oprava pantů U starších notebooků Lenovo může dojít ke zničení pantů. Oprava není složitá.
Foto popis| 14 Zase dostatek proudu Výměna baterie není často komplikovaná ani u modelů, které ji mají integrovanou.
Foto popis| 15 Vyšší rychlost Wi-Fi Přechodem na 5GHz síť získáte kvalitnější připojení k internetu.
Foto popis| 16 Ovládání hlasem Rozsvítit chytré žárovky Philips Hue můžete i prostřednictvím chytrého reproduktoru.
Foto popis| 18 USB flash disk v telefonu Stačí redukce a i v chytrém telefonu si prohlédnete obsah USB flash disku.
Foto popis| 19 Kontrola Flash paměti různých typů můžete ověřit nástroji systému Windows nebo specializovanými programy.
Foto popis| 20 Skupinová fotografie Zorganizujte si fotografované osoby tak, aby skutečně tvořily skupinku a nebyly mezi nimi velké mezery.
Foto popis| 20 Fotografie dětí Vyzkoušejte neotřelé nápady, skupina nemusí nutně stát -nechte ji klečet, ležet na břiše, nebo skákat do vzduchu.
Foto popis| 21 Nová profilová fotografie Z emoji messengeru WhatsApp si můžete udělat profilovou fotografii.
Foto popis| 22 Kvalitní snímky Na Facebook můžete umístit fotografie v lepší kvalitě.
Foto popis| 23 Kopie obsahu Facebooku Nová funkce Facebooku vám umožní si ověřit, co všechno o vás ví.
Foto popis| 24 Režim pro vývojáře Na zařízení s Androidem si můžete zprovoznit speciální režim pro vývojáře.
Foto popis| 23 Balík dat Až bude archiv s informacemi připraven, Facebook vám dá vědět.
Foto popis| 25 Testování Telefonu Google spustil veřejný program beta-testování aplikace Telefon, kterého se můžete účastnit.
Foto popis| 26 Softwarový vypínač Svůj iPhone či iPad můžete vypnout příslušnou funkcí v nastavení iOS.
Foto popis| 27 Úprava tlačítek Pořadí i funkce tlačítek v notifikační liště si můžete libovolně upravovat.
Foto popis| 28 Automatický posun Aplikace Automatic Scroll vám bude při čtení posouvat obsah obrazovky.
Foto popis| 29 Přehled nákupů Aplikace Purchased Apps vám ukáže přehled aplikací koupených v Obchodě Play.
Foto popis| 30 Nastavení YouTube Na mobilním připojení možná nebudete chtít automaticky přehrát další video a obejdete se i bez HD.
Foto popis| 31 Dobře schováno V novějších verzích je funkce »Night Shift« skrytá pod ovladačem jasu.