Přejít k hlavnímu obsahu

Postřehy redakce – 5.2018

Události uplynulého měsíce očima redakce Chipu.

Postřehy redakce

+/ - App Store vs. Google Play: Analýza agentury Appfigures ukazuje, že loni ubylo aplikací v obchodě Applu, a naopak přibylo na Google Play. Konkrétně je na App Store 2,1 milionu aplikací (meziročně minus 5 %), na Google Play se jich nabízí 3,6 milionu (meziročně plus 30 %). Zajímavé je, že jen asi 8,5 % všech aplikací je multiplatformních, tedy že je k dispozici jak pro iOS, tak pro Android. Ukazuje se, že pro řadu vývojářů je obtížné tvořit a udržovat aplikace v obou obchodech.

+ Ohebný iPhone? Již delší dobu se mluví o tom, že dalším krokem ve vývoji elektroniky budou ohebné displeje. Technologie vyvíjejí všichni hlavní výrobci v čele s firmami Samsung a LG. Do rozjetého vlaku nastoupila i společnost Apple, která údajně pracuje na prototypu ohebného iPhonu. V rozloženém stavu by zařízení mohlo nahrazovat také malý tablet. Nový přístroj by se mohl na trhu objevit v roce 2020.

- Stále těžíme kryptoměny - nedobrovolně: Počítače uživatelů v ČR nadále nejvíce ohrožuje javový skript JS/CoinMiner, který běží na pozadí internetových stránek a zneužívá výpočetního výkonu napadeného zařízení pro těžbu kryptoměn. Už několik měsíců po sobě si drží pozici nejčastěji detekovaného škodlivého kódu v České republice. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky společnosti Eset.

+ Microsoft i Seznam.cz jako oceňovaní zaměstnavatelé: Nejatraktivnějším zaměstnavatelem na českém trhu se dle průzkumu společnosti Randstad stal Microsoft. Druhou příčku zaujala Škoda Auto, na třetím místě skončil Seznam.cz. V České republice se do průzkumu zapojilo téměř 7 500 zaměstnanců, kteří hodnotili atraktivitu 150 největších českých zaměstnavatelů z privátního sektoru. Firmy z oboru IT zaujaly ještě další místa v první desítce: čtvrtá byla IBM, šestý pak SAP Services.

+/ - Macy s vlastními CPU: Nejpozději od roku 2020 už Apple nechce mít ve svých počítačích Mac žádné procesory Intel. Místo toho chce používat speciálně vyvinuté procesory, jak tomu bylo již v případě iPhonu. CPU od Intelu využívá Apple už více než deset let. Pro Intel to určitě není dobrá zpráva, po prohraném souboji ve světě mobilních zařízení mu další rány zasazuje i Apple. O to víc se teď pravděpodobně soustředí na byznys kolem nových datových center a na automobilový průmysl.

- Zamilovaní se šmírují: Kaspersky Lab se ve svém novém výzkumu zaměřil na zamilované páry a bezpečnost jejich osobních dat. Partneři často sdílejí citlivá data nebo samotná digitální zařízení. Polovina uživatelů zná PIN kódy a přístupová hesla k zařízením svého protějšku. Čtvrtina zamilovaných si zvolila jako alternativní možnost pro odemknutí přístroje otisk prstu svého partnera. To vede často ke zneužití, protože třetina z nich přiznala, že šmírovala on-line aktivity svého partnera nebo partnerky.

Příbuzná témata: