Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší výbava pro váš smartphone

Bez úpravy nastavení a doinstalovaných aplikací by nebyly smartphony ani zdaleka tak užitečné, jako jsme zvyklí. Zaplevelit si telefon desítkami zbytečných aplikací ale také není nejlepší nápad. Proto vám představíme postupy konfigurace i výbavu, která by ve vašem smartphonu s Androidem nebo v iPhonu chybět neměla.

Dnešní smartphony se v zásadě nijak moc neliší od malých počítačů, jejichž operační systém Windows je také třeba správně nastavit a pečovat o něj, aby se časem nezpomaloval. Podobně i smartphony časem ztrácí svoji svižnost - ať už kvůli rostoucímu počtu stále náročnějších aplikací, nebo stárnoucímu hardwaru. Potíže se stárnutím svých zařízení má přitom i firma Apple, která, jak se nedávno ukázalo, brzdí výkon starších iPhonů s opotřebovaným akumulátorem, aby chránila citlivou techniku smartphonů.

Nepříjemným důsledkem takového řízení výkonu starších přístrojů je, že si zklamaní zákazníci, jejichž iPhone již není tak svižný, jak byli zvyklí, pořizují nové telefony. Přitom by pro navrácení výkonu jejich smartphonu stačilo vyměnit vysloužilý akumulátor. Jednoduchým servisním zásahem by majitelé ušetřili spoustu peněz. A možná se tento problém netýká jen iPhonů: Na internetu se objevují příspěvky majitelů androidových smartphonů, jejichž přístroje prý po výměně starého akumulátoru začaly také pracovat mnohem svižněji.

Výměna opotřebované baterie je prakticky jediným, ne zcela jistým, a přitom i celkem drahým způsobem, jak můžete úpravou hardwaru zkusit navrátit svému smartphonu jeho rychlost, jakou jste si mohli užívat po jeho vybalení z krabice. My se proto raději zaměříme na softwarové tipy a postupy, jak si pomocí úpravy nastavení nebo šikovných aplikací vyladit smartphone přesně podle vlastních představ.

Optimalizace Androidu

Na rozdíl od iOS je Android otevřenou platformou, která nabízí dlouhou řadu možností přizpůsobení operačního systému i jeho opětovného návratu do původní kondice. Bohužel, vlivem nesčetného množství zařízení od různých výrobců - s různými verzemi Androidu a jeho nadstavbami - je téměř jisté, že některá z dále popisovaných nastavení se budou právě ve vašem androidovém smartphonu jmenovat trochu jinak nebo je najdete na jiném místě.

Vyčištění a odbrzdění systému

Mezi zásadní brzdy androidových smartphonů patří zpravidla aktualizace a synchronizace aplikací a dat, probíhající na pozadí operačního systému. Pokud časté, automaticky spouštěné aktualizace brzdí i vás smartphone, můžete je velmi snadno zkrotit. Otevřete si Obchod Play, přejděte do »Nastavení« a vyhledejte položku »Automatické aktualizace«. Pak označte předvolbu »Neaktualizovat aplikace automaticky«. Android vás pak bude nadále informovat o dostupnosti aktualizací instalovaných aplikací, vy ale můžete sami rozhodnout o vhodné době pro jejich stažení a instalaci.

V novějších verzích umožňuje Android pouze centrální deaktivaci synchronizace dat na základě uživatelských účtů v různých aplikacích a internetových službách. Příslušné předvolby pak najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Účty« nebo (v nejnovějším Androidu) »Uživatelé a účty«. V některých aplikacích, například v e-mailových klientech, si můžete sami zvolit, jak často bude synchronizována nová pošta s e-mailovým serverem. Nové zprávy se, podle nastavení, mohou stahovat také třeba jen ve chvíli, kdy je poštovní aplikace aktivní. Kromě nastavení synchronizace u aplikací, které pravidelně používáte, byste měli odinstalovat již nepoužívané aplikace. Kromě toho si dejte pozor na aplikace, které pravidelně zjišťují vaši polohu, jako jsou třeba aplikace s předpovědí počasí, a případně tuto jejich funkci omezte. Především u méně výkonných smartphonů by měla již tato jednoduchá opatření přinést citelné zrychlení, a i u výkonných přístrojů byste měli zaznamenat delší výdrž na akumulátor.

Delší životnost akumulátoru

Stává se vám, že váš smartphone ztratí většinu kapacity svého akumulátoru již pár hodin po jeho plném dobití? Pak to mohou mít na svědomí aplikace, které často úplně zbytečně běží na pozadí Androidu. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Baterie«. Zde pod grafem spotřeby energie akumulátoru najdete přehled funkcí a aplikací, které konzumují nejvíce energie. Nacházejí se zde i aplikace, které již delší dobu nepoužíváte? Pak je rozhodně odinstalujte. Prověřte také nastavení funkce »Spořič baterie«, která se automaticky aktivuje při poklesu kapacity akumulátoru pod zvolenou úroveň a zastavením nepotřebných funkcí prodlouží výdrž smartphonu.

Novější verze Androidu nabízejí také funkci optimalizace výdrže na akumulátor a různé úsporné funkce nabízejí pro své přístroje i někteří výrobci smartphonů. V ultraúsporných režimech jsou pak k dispozici jen nejdůležitější funkce jako telefonování, adresář kontaktů nebo kalendář. Některé smartphony v rámci úspory energie snižují rozlišení displeje nebo se přepnou do omezeného grafického módu. Další možnosti optimalizace spotřeby přinášejí aplikace jako IFTTT nebo MacroDroid, ve kterých je možné nastavit pravidla pro (de)aktivaci energeticky náročných funkcí, jako je Wi-Fi, GPS atd.

Mobilní verze prohlížeče Chrome je vybavena režimem úspory datových přenosů, která šetří limit mobilního datového připojení a zrychluje načítání webových stránek. Tato funkce ale není aktivována automaticky. Otevřete si aplikaci Chrome, přejděte do »Nastavení« a zde zapněte funkci »Spořič dat«. Jakmile bude aktivovaný, začne vám »Spořič dat« ukazovat, jaký objem datových přenosů během surfování po internetu ušetřil. Tato šikovná funkce má pouze jeden háček: jelikož budou všechny webové stránky otevírány prostřednictvím serverů Googlu, bude o vás internetový gigant vědět zase o něco víc.

Nastavení notifikační diody

Některé smartphony s Androidem jsou vybaveny notifikační diodou, která odlišnými barvami blikání oznamuje různé události (příchozí zprávy, zmeškané hovory atd.). Aplikace Light Manager umožňuje detailně nastavit, jaká událost vyvolá zvolený typ blikání notifikační diody. Light Manager PRO, s plnou funkční výbavou a bez reklamního banneru, přijde na 37 korun.

Podle svých potřeb si můžete nastavit také hlavní ovládací tlačítko svého smartphonu (tlačítko Home). Pomůže vám s tím aplikace HomeBot, ve které je po jejím spuštění nutné klepnout na volbu »Enable«, abyste v nastavení »Asistence a hlasové zadávání« v nabídce »Asistenční aplikace« zvolili HomeBot jako novou asistenční aplikaci. Pak můžete v aplikaci HomeBot upravovat nastavení tlačítka Home, resp. si zvolit, jakou akci vyvolá jeho dlouhé stisknutí.

Optimalizace zobrazení

Uživatelské oblibě se v posledních letech těší smartphony s velkými displeji. Je proto praktické, že Android od verze 7.0 umožňuje současné zobrazení více aplikací. Pro aktivaci této funkce přidržte tlačítko multitaskingu, čímž rozdělíte displej na dvě části. V jedné zůstane aktuálně spuštěná aplikace a do druhé si můžete vybrat některou z aplikací běžících na pozadí Androidu. Režim rozdělené obrazovky ale nepodporují všechny aplikace z Obchodu Play.

S ohledem na velikost a rozlišení displeje si můžete v Androidu nastavit také velikost písma. Můžete tak na obrazovku dostat více obsahu nebo zlepšit čitelnost textu. Příslušné předvolby najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Obrazovka / Velikost písma«.

Android bez Googlu

Přestože Android umožňuje mnohem více možností a volnosti, pokud jde o nastavení, než silně restriktivní iOS, stále má své limity. Například je velmi těžké omezit sběr uživatelských dat nenasytným Googlem. Například před několika měsíci byl Google donucen přiznat, že jeho Android tajně sbírá lokalizační data, přestože si uživatel tuto funkci deaktivuje. Účinným opatřením před čmucháním Googlu ve vašem soukromí je instalace alternativního, na Androidu založeného mobilního operačního systému, jako je například LineageOS (viz samostatný rámeček). Tento klon Androidu, který neobsahuje služby Googlu, má výhodu také v tom, že v podobě LineageOS získají nové verze Androidu a jeho bezpečnostní aktualizace také majitelé mnoha různých modelů starších smartphonů, jejichž operační systém výrobce už dávno neaktualizuje.

Alternativy ke standardním aplikacím

Pokud se vám nebude chtít podstupovat ne zcela bezrizikovou instalaci LineageOS, stále máte možnost špehovací aktivity Googlu alespoň částečně omezit. Můžete totiž nahradit aplikace od Googlu, sbírající uživatelská data, jejich alternativami od jiných vývojářů. Například internetový prohlížeč Dolphin je zajímavou alternativou k prohlížeči Chrome, protože má i variantu, která nesbírá žádná uživatelská data. Tento prohlížeč se jmenuje Dolphin Zero Incognito Browser a ještě se k němu vrátíme v přehledu zajímavých aplikací pro Android. Namísto Gmailu pak snadno najdete jak alternativního poskytovatele e-mailových služeb, tak šikovnou poštovní aplikaci. My doporučujeme například aplikaci MailDroid.

Navíc jsou k dispozici i celé alternativní obchody s aplikacemi, takže se obejdete i bez Obchodu Play, pro jehož použití byste jinak potřebovali mít účet Google. Mezi nejznámější alternativní obchody s aplikacemi patří F-Droid a Amazon Appstore.

Oba obchody mají své vlastní aplikace, prostřednictvím kterých můžete vybírat a stahovat výbavu pro svůj smartphone, ale v Obchodě Play od Googlu je z pochopitelných důvodů nenajdete. Instalovat si je můžete z APK instalačních balíčků, které jsou k dispozici ke stažení na domovských stránkách těchto obchodů. F-Droid je charakteristický převažujícím podílem open-source aplikací, zatímco Amazon Appstore nabízí i komerční aplikace.

Průvodce aplikacemi

Kromě aplikací zmíněných v článku vám doporučujeme i následující výbavu, která například zajistí automatické provádění různých aktivit a procesů nebo zpřístupní obsah vašeho smartphonu ve vašem počítači. Představíme vám i náhrady aplikací od Googlu a další užitečné nástroje.

IFTTT

Název aplikace IFTTT je zkratkou pro „If This, Then That“, což můžeme přeložit třeba jako: „Pokud nastane toto, udělej tamto“. Aplikace IFTTT umožňuje automatizované provádění dlouhé řady různých akcí, například zapínat a vypínat funkce smartphonu podle nastavených pravidel, stahovat data nebo třeba odesílat zprávy a upozornění. Pravidla pro IFTTT si můžete nastavovat sami, ale určitě byste neměli minout rozsáhlou nabídku automatizovaných postupů, připravených na stejnojmenném webu. IFTTT navíc spolupracuje i s různými dalšími internetovými službami (Dropbox, Evernote, Facebook, Instagram, Flickr, Feedly a řada dalších), stejně jako se zařízeními chytré domácnosti a internetu věcí. Systém zdarma zdarma -

aCalendar

V kalendáři vestavěném v Androidu najdete jen základní funkce, takže pokud chcete něco navíc, musíte se poohlédnout po alternativních aplikacích. Například aCalendar nabízí i widgety na domovskou obrazovku nebo pokročilé funkce plánování (i opakovaných) událostí. Dále si můžete v tomto kalendáři nechat zobrazit narozeniny přátel, státní svátky nebo čísla týdnů, ale třeba také měsíční fáze. K dispozici jsou rovněž různé pohledy na kalendář a přehled událostí nebo třeba barevné odlišení různých typů záznamů podle vaší volby. Základní verze kalendáře aCalendar je k dispozici zdarma a nabídne většinu potřebných funkcí.
Systém zdarma zdarma Premium verze za 80 Kč

MacroDroid

Podobně jako IFTTT nabízí i MacroDroid funkce pro automatizaci práce se smartphony. Ale zatímco IFTTT se zaměřuje především na spolupráci s různými internetovými službami, MacroDroid je specialista na automatizaci funkcí samotného smartphonu. Nastavení automatického postupu začíná volbou spouštěcí události, na kterou navazuje akce, která má být provedena. Pro upřesnění můžete ještě přidat podmínky, které musejí být splněny. MacroDroid pracuje i se senzory smartphonů, takže například umí odmítnout příchozí hovor otočením smartphonu displejem dolů nebo třeba rozsvítit LED svítilnu po zatřesení telefonem.
Systém - zdarma -

AirDroid

Apliakce AirDroid propojí váš smartphone či tablet s vaším počítačem - samozřejmě bezdrátově prostřednictvím domácí Wi-Fi. Z počítače pak můžete smartphone na dálku ovládat, například psát SMS zprávy pohodlně na klávesnici nebo třeba přijímat hovory. K běžnému použití aplikace AirDroid si stačí vytvořit bezplatný uživatelský účet, pokročilejší funkce jsou pak k dispozici v placené verzi. AirDroid můžete dále použít například k úpravám seznamu kontaktů, nebo třeba k přenosu fotek, videí i dalších souborů mezi mobilním zařízením a počítačem.
Systém zdarma zdarma -

Stocard

Snad všechny maloobchodní řetězce se snaží zvyšovat loajalitu svých zákazníků různými slevovými programy, klubovými výhodami, věrnostními body i dalšími způsoby. Končí to tak, že nosíme v peněženkách mnoho různých zákaznických a klubových kartiček, které předkládáme při placení. Jelikož jde zpravidla jen o plastové kartičky s čárovým kódem, není problém je nahradit záznamem virtuální karty ve vašem smartphonu. Přesně takovou funkci nabízí aplikace Stocard, ve které stačí zákaznickou kartičku jen načíst fotoaparátem, aby se její záznam uložil do vašeho smartphonu a nemuseli jste ji nosit s sebou. Systém zdarma zdarma -

OpenVPN Connect

Technologie VPN (Virtual Private Network) je nezbytným předpokladem pro bezpečné surfování při použití veřejných Wi-Fi sítí. OpenVPN Connect je bezplatná služba, která zašifruje a ochrání data přenášená z a do vašeho smartphonu, ale zároveň se umí připojit k soukromému OpenVPN serveru. A jelikož většina lépe vybavených NAS severů má OpenVPN server integrován ve svém operačním systému, můžete se ke svému domácímu úložišti připojovat ze smartphonu či tabletu stejně bezpečně a pohodlně, jako kdybyste pracovali ve své vlastní Wi-Fi síti.
Systém zdarma zdarma -

Dolphin Zero Incognito Browser

Internetový prohlížeč Dolphin patří již dlouhou dobu k nejoblíbenějším alternativám výchozích webových prohlížečů ve smartphonech a tabletech. Velmi zajímavá je jeho varianta Dolphin Zero Incognito browser, která slouží k anonymnímu surfování, po kterém nezůstanou v mobilním zařízení data z vyrovnávací paměti, cookies ani jiné stopy. Další funkce prohlížeče jsou ve srovnání s hlavní konkurencí poměrně omezené a internetová komunikace není automaticky šifrována, takže například váš poskytovatel internetového připojení bude vědět, jaké webové stránky navštěvujete.
Systém 79 Kč zdarma -

Camera Zoom FX

Standardní aplikace pro fotografování smartphony nabízejí základní funkce pro rychlé pořizování jednoduchých snímků. Pokud ale chcete svoje fotografie vylepšit různými efekty a filtry, budete se muset poohlédnout jinde. Zkuste aplikaci Camera Zoom FX, která i ve své bezplatně použitelné verzi nabízí řadu způsobů, jak snímky rovnou upravit. Další funkce vám umožní automatické focení, vytváření koláží, aplikování HDR efektu nebo třeba vytváření časosběrných snímků. K dispozici je i manuální nastavení expozice nebo focení do formátu RAW. Systém 99 Kč zdarma Premium verze za 80 Kč

MailDroid

I v době internetových komunikátorů, jako jsou WhatsApp či Facebook Messenger, si asi málokterý uživatel smartphonu dovede představit život bez e-mailů Jestli byste rádi nahradili Gmail či jinou výchozí e-mailovou aplikaci nějakou chytřejší alternativou, zkuste MailDroid. Tento e-mailový klient obsahuje předvolby pro připojení s běžnými poštovními servery, ale poradí si i s ručním nastavením protokolů POP3, IMAP a SMTP, stejně jako s připojením k firemnímu Exchange serveru. Připravena je i funkce pro šifrování zpráv s využitím PGP. Volitelný filtr nevyžádané pošty přijde asi na 80 korun. Systém - zdarma Premium verze za 170 Kč

Vyladění zařízení s iOS

V porovnání s Androidem ponechává Apple uživatelům iPhonů a iPadů celkem malý prostor na optimalizaci operačního systému iOS. I tak ale můžete se správnými nástroji a postupy získat nějaký výkon navíc. Nejdříve byste ale měli zjistit, jestli vaše zařízení netrápí nějaká systémová brzda. Také vám ukážeme, jak můžete ochránit mobilní operační systém od Applu před útoky a jak zabezpečit svá osobní data před hackery. Nakonec se podíváme na nejlepší alternativy systémových aplikací.

Zabezpečení operačního systému

Jen za minulý rok bylo v iOS objeveno 387 bezpečnostních mezer. A i když Apple odhalené zranitelnosti ošetřuje poměrně rychle, ne každý si hned instaluje všechny uvolněné aktualizace. Například v loňském prosinci používalo nejnovější verzi iOS 11 jen kolem 60 procent majitelů iPhonů a iPadů. Takže i v případě iOS mohou hackeři využít chyby v zabezpečení, ovládnout různé funkce smartphonů či tabletů a získat uživatelská data. Do verze 11.1.2 bylo navíc možné provést tzv. jailbreak, takže opravdu bezpečná před známými typy útoků jsou jen zařízení s iOS 11.2.5. Abyste si ověřili, jestli není pro váš iPhone či iPad k dispozici aktualizace iOS, otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Aktualizace softwaru«. Pro iOS bohužel neexistuje žádný antivir nebo bezpečnostní aplikace, jako je známe z Androidu.

Ochrana před krádeží dat

Pro zabezpečení osobních dat ve vašem iPhonu nestačí jen pravidelně aktualizovat operační systém. Důležitá je také správná volba PIN kódu nebo přístupového hesla k zařízení. Příliš vám přitom nedoporučujeme používat čtyřmístný PIN, ale spíše šestimístný, nebo ještě lépe alfanumerické heslo. Pro změnu hesla si otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Touch ID a kódový zámek«. V nabídce »Změnit kód zámku« se po zadání současného PIN kódu zpřístupní funkce »Volby kódu«, která vám umožní vytvořit si nový alfanumerický kód. Když si ale aktivujete funkci Touch ID, tedy odemykání zařízení a ověřování uživatele prostřednictvím otisku prstu, bude po vás iOS chtít zadávat kód či heslo jen výjimečně. Pravda ale je, že již došlo k úspěšnému útoku na Touch ID, takže pokud chcete mít svůj iPhone či iPad opravdu perfektně zabezpečený, vsaďte minimálně na šestimístný PIN nebo delší heslo a Touch ID deaktivujte.

Chráněno může být i samotné zařízení - především proti krádeži. Díky tomu je možné smartphone na dálku uzamknout a bezpečně smazat jeho data. Zloději či nepoctivému nálezci pak zůstane v ruce jen bezcenné těžítko. Zařízení může znovu oživit jen oprávněný majitel příslušného účtu iCloud. Tento typ ochrany aktivujete v »Nastavení«, když klepnete na své jméno zcela nahoře, pak přejdete do nabídky nazvané podle vašeho zařízení a nakonec aktivujete funkci »Najít iPhone«.

Když svůj iPhone ztratíte, otevřete si v libovolném internetovém prohlížeči v počítači stránku icloud.com. Přihlaste se vaším uživatelským jménem a heslem a pak klikněte na tlačítko »Najít iPhone«. Ztracený iPhone můžete na dálku prozvonit, uzamknout, ale také resetovat do továrního nastavení a tak v něm smazat všechna data. Tuto možnost ale použijte opravdu jako poslední, protože po smazání iPhonu jej již nebude možné lokalizovat. Na druhou stranu se ale nikdo nedostane k vašim soukromým datům.

Analýza a optimalizace výkonu zařízení

Jakmile máte svůj iPhone zabezpečený, můžete se začít věnovat jeho výkonu. Především u zařízení, která nepatří k nejnovější generaci, jako je iPhone 7 či starší, můžete získat více výkonu relativně lehko. Pomůže vám s tím technologie Applu pro řízení spotřeby energie akumulátoru. Smartphony totiž potřebují, v závislosti na konkrétní úloze, poměrně velké dávky elektrické energie, které je navíc třeba získat velmi rychle. U starších baterií může požadavek na rychlou dodávku energie představovat úzké hrdlo celého fungování smartphonu. Výsledkem je, že se zařízení zasekne a je nutné jej restartovat. Aby k těmto stavům nedocházelo, omezuje Apple u iPhonů 7 i starších zařízení výkon procesoru. Ovšem pouze v případě, že elektronika smartphonu zaznamená zvýšené opotřebení akumulátoru.

Pokles výkonu ale může být opravdu citelný. Pokud chcete zjistit, zdali má i váš iPhone omezen výkon kvůli opotřebené baterii, můžete k tomu použít dva různé nástroje: aplikace Battery Life a CPU DasherX. Bezplatná aplikace Battery Life vás informuje o stavu opotřebení akumulátoru vašeho smartphonu či tabletu. Při vysokém stupni opotřebení si můžete být prakticky stoprocentně jistí, že Apple škrtí výkon procesoru vašeho iPhonu či iPadu.

Při přetrvávajících pochybnostech si instalujete aplikaci DasherX za 25 korun. Tato aplikace poskytuje v reálném čase informaci o aktuální rychlosti procesoru iPhonu či iPadu. V aplikaci přejděte do nabídky »Performance l CPU Frequency l Calculate« a hned zjistíte aktuální frekvenci procesoru vašeho zařízení »Current Frequency« v porovnání s nominální hodnotou, které by měl procesor vašeho iPhonu či iPadu dosahovat. V případě zásadního rozdílu mezi skutečnou a nominální hodnotou je výkon vašeho procesoru velmi pravděpodobně omezen.

Jediným řešením, jak získat ztracený výkon zpět, je výměna opotřebovaného akumulátoru za nový. V reakci na stížnosti zákazníků a hromadné žaloby Apple výrazně snížil cenu pozáruční výměny akumulátoru, takže se takové oživení staršího přístroje celkem vyplatí.

Náhrada systémových aplikací od Applu

Práci s mobilním zařízením zrychlí nejen dobrá baterie, ale také vhodná volba používaných aplikací. Přestože Apple dodává své iPhony a iPady s kompletní sadou základních aplikací, snadno je můžete nahradit lepšími alternativami. Například šikovnější než výchozí aplikace Mail je pro práci s elektronickou poštou Outlook od Microsoftu. Třeba i proto, že obsahuje funkci pro automatické vytřídění důležité pošty, integrovaný kalendář a další užitečné nástroje na práci s elektronickou poštou. Jako náhradu za výchozí kalendářovou aplikaci doporučujeme vaší pozornosti například Calendars by Readdle, se všemi potřebnými funkcemi i v bezplatně použitelné verzi.

Náhradou za výchozí aplikaci pro správu úkolů a jejich připomínek v iOS můžete použít například Wunderlist od Microsoftu. Poznámky pak můžete spravovat v aplikacích Evernote nebo OneNote, které mají kromě mobilních aplikací také webové rozhraní i programy pro instalaci do počítačů s Windows. Náhradu si žádají také Mapy v iOS, o výchozím internetovém prohlížeči Safari ani nemluvě. Zařízení s iOS sice skýtají poměrně málo možností systémových vylepšení, ale s našimi tipy z nich získáte maximum.

***

Alternativní launchery

U androidových smartphonů si můžete nastavit a upravit téměř vše - včetně vizuální podoby a funkcí domovské obrazovky (tzv. launcheru). V Obchodě Play najdete nepřebernou nabídku alternativních launcherů, které si můžete instalovat jako běžné aplikace. Mezi nejpopulárnější přitom patří velmi šikovný Nova Launcher, který obsahuje dlouhou řadu šikovných funkcí a možností nastavení. Nova Launcher umožňuje také používat různé sady ikon aplikací a obsahuje i přechodové efekty uživatelského rozhraní.

***

Off-line navigace

Mapy Google mohou pracovat i bez připojení k internetu. Stačí si přes Wi-Fi připojení stáhnout požadovaný výřez mapy. V hlavní nabídce aplikace Mapy Google k tomu slouží funkce »Offline mapy« a následná volba »Vyberte svou vlastní mapu«. Pak pomocí dvou prstů zvolte výřez mapy k uložení do paměti smartphonu a poté klepněte na tlačítko »Stáhnout«. V přehledu stažených map pak uvidíte i prostor, jaký ve vašem smartphonu zabírají. Objem datových přenosů přes mobilní síť ušetří také aktivování předvolby »Pouze Wi-Fi« v hlavní nabídce aplikace.

***

LineageOS - lepší zabezpečení pro staré androidové smartphony

LineageOS je nástupcem oblíbené alternativní verze Androidu CyanogenMod. Tzv. custom ROM kompletně nahradí Android předinstalovaný v mobilním zařízení výrobcem. Před instalací LineageOS si proto musíte ze svého smartphonu bezpečně zazálohovat všechna důležitá data, která pak nahrajete zpět. Pomůže vám s tím některá ze zálohovacích aplikací nebo třeba nástroj AirDroid. V nejhorším případě se může stát, že váš smartphone přestane během instalace alternativního operačního systému kompletně fungovat. Na podobné experimenty se pak pochopitelně nevztahuje záruka výrobce. Pokud odhlédneme od tohoto rizika, je LineageOS ideálním řešením pro starší smartphony, ke kterým jejich výrobci již dávno nedodávají žádné aktualizace Androidu ani bezpečnostní záplaty.

Kvůli neošetřeným bezpečnostním mezerám se pak tato zařízení mohou stát cílem úspěšného útoku hackerů nebo škodlivého softwaru. To je zvlášť kritické u smartphonů, obsahujících velké množství osobních dat. Vývojáři LineageOS oproti tomu svůj mobilní operační systém pečlivě aktualizují a řada uživatelů hlásí, že se po instalaci LineageOS jejich smartphone citelně zrychlil. Bohužel, instalace LineageOS není zrovna jednoduchá. Jde o sérii postupných kroků, které mohou vést jak k úspěšné instalaci nového operačního systému, tak ke kompletnímu znefunkčnění mobilního zařízení, když se během procesu něco pokazí. Hned na začátku musíte ve smartphonu odemknout tzv. bootloader, což je operace, která se u různých modelů smartphonů může lišit.

Například Sony poskytuje majitelům svých smartphonů při jejich experimentování příkladnou podporu. Informace potřebné pro odemknutí bootloaderu ve smartphonech Sony najdete na stránce developer.sonymobile. com/unlockbootloader. Samsung se naopak podobným postupům velmi brání. Jakmile máte bootloader odemknutý, budete potřebovat custom ROM LineageOS stejně jako tzv. recovery ROM. Balíček s LineageOS pro váš konkrétní model smartphonu najdete na webu download.lineageos.org a recovery ROM hledejte pod odkazem twrp. me/Devices. Pokud budete chtít po instalaci LineageOS používat aplikace od Googlu, budete potřebovat ještě instalátor GApps, který si můžete stáhnout z webu opengapps. org. Pro samotné provedení instalace alternativního operačního systému existuje řada různých nástrojů, jako je Minimal ADB and Fastboot nebo Odin. Instrukce, jak postupovat u konkrétního modelu smartphonu lze najít na YouTube nebo na vývojářském fóru XDA Developers.

***

Biometrie není stoprocentně bezpečná

Apple je na zabezpečení svých zařízení velmi pyšný. Způsob, jak prolomit šifrování v iOS, nenašla ani FBI. Byly však odhaleny možnosti, jak lze obejít biometrické zabezpečení smartphonů a tabletů s iOS a získat přístup k obsahu mobilních zařízení > TouchID Senzor otisků prstů skenuje prsty pouze v nízkém rozlišení. Pokud útočníci získají vzorek otisku oprávněného uživatele, mohou jej přenést na umělou hmotu a následně zařízení odemknout. > FaceID Nejnovější způsob biometrické ochrany v iPhonu X je podle Applu bezpečnější než TouchID. Specialisté z bezpečnostní firmy Bkav ale zjistili, že lze smartphone odemknout i modelem kopírujícím tvář uživatele. Dlužno říci, že vytvoření takového modelu je hodně drahé.

***

Užitečné i absurdní doplňky

I pro mobilní zařízení s iOS existují hardwarové doplňky, které se mohou na první pohled jevit jako užitečné. Občas se ale ukáže, že jejich nevýhody značně převáží potenciální přínosy.
> Dodatečné úložiště Starší iPhony s 16GB úložištěm rychle narazí na limit kapacity pro nové fotografie nebo další hudbu či aplikace. Řešením mohou být USB flash disky s konektory pro iPhony, ale k jejich obsahu mohou přistupovat jen speciálně k tomu určené aplikace. Operační systém ani další z instalovaných aplikací se k obsahu externího úložiště nedostanou. Navíc je třeba flash disk odpojit vždy, když jej nepoužíváte.
> Rozšiřující baterie iPhony zpravidla nemají problém vydržet na plně nabitý akumulátor v provozu celý den. Náročné aplikace ale mohou dostupnou energii velmi rychle spotřebovat. K iPhonům lze připojit speciální pouzdra s dodatečnými akumulátory, ta ale z elegantních přístrojů dělají tlusté a těžké cihly.
> Bezdrátové dobíjení Nejnovější iPhony konečně podporují bezdrátové dobíjení prostřednictvím standardu Qi. Apple ale nenabízí žádný hardwarový doplněk pro upgrade starších modelů o tuto užitečnou funkci. K dispozici jsou ale doplňky od jiných výrobců. Počítejte však s tím, že bezdrátové dobíjení standardu Qi je extrémně pomalé a dobití akumulátoru do plné kapacity může trvat až sedmkrát delší dobu než se standardní nabíječkou.

Foto popis| Prodloužení výdrže na akumulátor Android má vestavěny funkce pro úsporu energie akumulátorů, vlastní funkce pak přidávají i různí výrobci smartphonů.
Foto popis| Android vám vypočítá, jak dlouho vydrží při současném natavení a stylu používání váš smartphone v provozu.
Foto popis| Volba ruční instalace aktualizací instalovaných aplikací zajistí, že vás aktualizace nebudou zdržovat ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí.
Foto popis| V aplikaci Light Manager si můžete podle svého nastavit blikání notifikační diody při různých událostech.
Foto popis| Nastavení tlačítka Home Aplikace HomeBot umí nastavit funkci tlačítka Home při jeho dlouhém stisknutí. V našem příkladu se takto spustí mapová aplikace.
Foto popis| Od verze 7.0 umí Android současně zobrazit dvě aplikace na rozdělené obrazovce. Pro aktivaci této funkce stačí přidržet tlačítko multitaskingu.
Foto popis| Alternativní obchod s aplikacemi F-Droid se specializuje na open-source aplikace.
Foto popis| Amazon Appstore je alternativním zdrojem placených aplikací, pokud nechcete používat Obchod Play a vytvářet si kvůli tomu účet Google.
Foto popis| LineageOS lze nahrát i do starých smartphonů, jako je třeba Samsung Galaxy S3, a tím je aktualizovat na moderní bezpečnostní standardy.
Foto popis| IFTTT obsahuje dlouhou řadu připravených automatizovaných postupů a akcí, spouštěných na základě určitých podmínek.
Foto popis| aCalendar nabízí mnohem více funkcí i možností zobrazení než výchozí kalendářová aplikace v Androidu.
Foto popis| MacroDroid umí automatizovat celou řadu akcí a funkcí smartphonu, takže například po zatřesení telefonem rozsvítí baterku.
Foto popis| AirDroid propojí smartphone s vaším počítačem a umožní vám na dálku ovládat váš telefon i přenášet data prostřednictvím vaší domácí Wi-Fi sítě.
Foto popis| Stocard bude schraňovat všechny vaše věrnostní a klubové karty, takže pokud používáte i službu Google Pay, můžete vyrazit na nákupy jen se smartphonem.
Foto popis| OpenVPN Connect sestaví šifrovaný VPN tunel pro bezpečné připojení k internetu.
Foto popis| Dolphin Zero Incognito Browser nezanechává po vašem surfování na internetu žádné stopy a pozůstatky v paměti vašeho smartphonu či tabletu.
Foto popis| Camera Zoom FX podstatně rozšiřuje možnosti fotografování smartphonem a rovnou nabízí i celou řadu efektů a filtrů.
Foto popis| MailDroid si rozumí se všemi běžnými e-mailovými protokoly, podporuje šifrování a nabízí i volitelný filtr nevyžádané pošty.
Foto popis| Apple nepovoluje instalaci bezpečnostních aplikací do iOS, ale aplikace Lookout alespoň prověří stav zabezpečení vašeho smartphonu.
Foto popis| Cloudová služba iCloud vám pomůže najít ztracený iPhone. Předem si ale musíte aktivovat vyhledávací funkci.
Foto popis| Jakmile smažete obsah zařízení, nebude již možné ztracený smartphone vystopovat. Případný nálezce nebo zloděj se ale nedostane k vašim osobním datům.
Foto popis| Aplikace Battery Life prověří opotřebení akumulátoru vašeho iPhonu či iPadu a zjistí, zda je už čas na jeho výměnu.
Foto popis| CPU DasherX zjistí na základě porovnání skutečného a nominálního taktu procesoru vašeho zařízení, zda jej Apple nezpomaluje kvůli opotřebené baterii.
Foto popis| Powerpack, jako je třeba Morphie Juice pack, sice dodá iPhonu více energie, ale zároveň mu přidá i na hmotnosti a tloušťce.

O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: