Nedosáhne vám signál Wi-Fi, kam potřebujete? Je připojení k bezdrátové síti nestabilní a pomalé? Máme pro vás zásobu profesionálních triků, se kterými si svoji domácí síť vyladíte k dokonalosti.
Existuje řada cest, jak vylepšit domácí Wi-Fi síť. Náhodné zkoušení různých postupů ale zpravidla nepřinese potřebné zlepšení, navíc může napáchat i další škody a pokrytí prostor bezdrátovou sítí naopak ještě zhoršit. Proto vám ukážeme, jak postupovat systematicky. Začneme optimalizací signálu vysílaného z Wi-Fi routeru, který lze posílit lepším umístěním routeru nebo úpravou jeho antén. Pak vám poradíme, jak získat co nejlepší příjem Wi-Fi u každého koncového zařízení jeho správným nastavením i dalšími triky. Pokud jsou všechna zařízení nastavena správně, můžete získat ještě o kousek lepší připojení díky optimalizaci nastavení softwaru.
Když ani toto všechno nepomůže, neobejdete se bez nasazení dalšího hardwaru. Za určitých okolností vás ale ani tento krok nemusí stát další peníze - v případě, že máte k dispozici nějaký starší Wi-Fi router. Jinak můžete pro zvýšení dosahu signálu Wi-Fi použít opakovač, access point nebo powerline adaptéry. Moderním řešením pokrytí celého domu kvalitním signálem Wi-Fi jsou pak tzv. mesh systémy, které lze rozšiřovat přesně podle potřeby a jednotlivé prvky sítě ovládat centrálně.
Optimalizace signálu routeru
Optimální podmínky pro šíření signálu Wi-Fi sítě z routeru nenajdeme snad v žádné domácnosti. Wi-Fi router bývá obvykle umístěn někde ve skříni na chodbě, blízko DSL přípojky. Pro vysílání signálu Wi-Fi je to jedno z nejhorších možných umístění - podobně jako kdybyste do kouta pod stůl postavili lampu a chtěli, aby vám osvětlila celý pokoj. Vlny signálu Wi-Fi se totiž šíří podobným způsobem jako světlo - pouze mohou s větším či menším útlumem procházet pevnými překážkami. Právě proto je vhodné umístit Wi-Fi router co nejblíže ke středu prostoru, který má „rozsvítit“ svým signálem. V ideálním případě by tedy měl router být zhruba stejně vzdálený od všech koncových zařízení. Musí- te přitom počítat s překážkami v podobě zdí a dalších předmětů. Na přímou viditelnost přitom běžné routery nemají problém posílat signál Wi-Fi třeba i na 15metrovou vzdálenost, pokud ale stojí v cestě zdi, efektivní vzdálenost přenosu bezdrátového signálu se rychle zkracuje.
Při hledání optimální pozice Wi-Fi routeru nezapomeňte zohlednit možnost připojení koncových zařízení přes LAN kabely, které stále představují nejrychlejší a nejspolehlivější možnost datových přenosů. Podrobně jsme se domácímu Ethernetu věnovali v minulém vydání Chipu. Abyste mohli umístit Wi-Fi router dále od telefonní zásuvky, do lepší pozice z hlediska pokrytí Wi-Fi, bude vám stačit tenký telefonní kabel, s délkou až 15 metrů. Pokud je to jen trochu možné, umístěte Wi-Fi router co nejvýše - třeba na skříň nebo polici. Pak se budou vlny bezdrátového signálu šířit optimálním způsobem a navíc se díky odrazům zlepší i pokrytí dalších místností.
Perfektní nastavení antén
V našich testech dosahují nejlepších výkonů v měření přenosových rychlostí Wi-Fi routery s externími anténami. Tvar šíření signálu Wi-Fi se podobá disku, takže vhodnou úpravou sklonu antén můžete poslat signál do všech směrů. S nastavením externích antén Wi-Fi routerů můžete velmi snadno experimentovat a upravit směr a dosah vyzařování signálu tak, aby bezdrátová síť dosáhla i ke vzdáleným zařízením.
Ještě lépe jsou na tom majitelé Wi-Fi routerů s externími anténami, které lze odmontovat a nahradit výkonnějšími typy. Zoufat si ale nemusí ani uživatelé routerů se skrytými anténami. Výrobci si dávají s návrhem svých produktů hodně záležet a počítají přitom s nutností efektivního šíření signálu Wi-Fi všemi směry. I router se skrytými anténami lze navíc nastavit do různých poloh a experimentovat pro dosažení lepšího pokrytí.
Optimální umístění koncových zařízení
Pro koncová zařízení platí stejné doporučení jako pro Wi-Fi routery: jejich antény by měly být co možná nejvýše a neměly by je zakrývat překážky v podobě stolů či jiného nábytku. Již jsme přitom zmínili, že šíření vln signálu Wi-Fi pomáhají odrazy, takže na umístění koncového zařízení opravdu hodně záleží. Často pomůže i posun třeba jen o několik centimetrů - typicky v případech, kdy je anténa koncového zařízení umístěna blízko zdi.
Problematické je často připojení stolních počítačů přes Wi-Fi, i když je jejich síťová karta vybavena anténami na dlouhých drátech. Toto vedení totiž značně utlumuje již slabý signál Wi-Fi získaný z routeru. Proto je daleko vhodnější použít USB Wi-Fi adaptér na prodlužovacím USB kabelu a umístit jej třeba na poličku nad pracovním stolem. Použití USB prodlužovačky totiž přenosovou rychlost nijak nedegraduje. O použití USB Wi-Fi adaptéru se vyplatí uvažovat i v případě starších notebooků, jejichž interní Wi-Fi adaptéry nebývají z nejvýkonnějších. Aby ale takové vylepšení mělo smysl, musí být notebook vybaven rozhraním USB 3.0 a musíte použít kvalitní USB kabel.
Správná konfigurace routeru
Moderní Wi-Fi zařízení se mezi sebou dokážou velmi dobře dohodnout na vhodném kanálu pro bezdrátové datové přenosy. Pokud automatické nastavení zafunguje správně, máte už jen velmi malý prostor pro zvýšení výkonu manuální úpravou konfigurace. Počítejte také s tím, že když deaktivujete automatické nastavení a zvolíte si vysílací kanál sami, může to v budoucnu, když se změní okolní podmínky, znamenat problém a další vynucení úpravy nastavení.
Wi-Fi v pásmu 5 GHz netrpí rušením
Dovolujeme si tvrdit, že většina sousedních sítí, konkurujících vaší domácí Wi-Fi, bude vysílat v pásmu 2,4 GHz, které je kvůli tomu výrazně zarušené. Přechod na vysílání v pásmu 5 GHz proto může znamenat opravdu zásadní vylepšení kvality pokrytí a rychlosti datových přenosů. Problém je, že mnoho starších zařízení nebo třeba levných smartphonů podporuje Wi-Fi pouze v pásmu 2,4 GHz, které má zároveň lepší parametry pro průchod pevnými překážkami než výkonnější, ale co do dosahu přece jen omezenější vysílání v pásmu 5 GHz.
Těžké rozhodování mezi pásmem pro provoz domácí Wi-Fi sítě usnadňují výrobci routerů, které dnes v drtivé většině vysílají v obou pásmech. Lepší AC routery jsou pak vybaveny funkcí Smart Connect, což znamená, že vysílají jen jednu viditelnou Wi-Fi síť a na základě komunikace mezi routerem a koncovým zařízením se rozhodne, jaké pásmo bude pro datové přenosy použito. Nemusíte zoufat ale ani v případě, že váš Wi-Fi router funkci Smart Connect nepodporuje. Prostě si jen ve svém dvoupásmovém routeru nastavte dvě samostatné Wi-Fi sítě. K síti vysílané v pásmu 2,4 GHz se budou připojovat starší zařízení, zatímco rychlejší síť v pásmu 5 GHz využijí moderní smartphony a notebooky. Vzájemné rušení těchto dvou sítí vůbec nehrozí a vy si zajistíte nerušené pásmo pro koncová zařízení, která jsou pro vás nejdůležitější, a zařízení s podporou Wi-Fi jen v pásmu 2,4 GHz budou mít volnější přenosový kanál. Koncová zařízení s podporou Wi-Fi v obou pásmech se navíc samozřejmě mohou připojovat automaticky k vybrané síti podle toho, která z nich jim v dané chvíli poskytne lepší parametry.
Volba vhodného vysílacího kanálu
Wi-Fi v pásmu 5 GHz nabízí dostatek širokých přenosových kanálů, takže můžete s klidem nechat svůj router rozhodnout, na kterém kanálu bude bezdrátovou síť vysílat. Sousední Wi-Fi sítě, mikrovlnné trouby, DECT bezdrátové telefony nebo dětské chůvičky ruší především vysílání v pásmu 2,4 GHz. Automatická volba vysílacího kanálu funguje i pro toto pásmo, ale je třeba počítat s jednoduchým faktem, že router zvolí vhodný kanál podle svého umístění, bez ohledu na to, jaké síťové podmínky panují v místě, kde se k vaší Wi-Fi připojují koncová zařízení. Na opačném konci bytu přitom mohou vaši Wi-Fi rušit úplně jiné sousední sítě než v místě instalace routeru. Signál Wi-Fi se vzdáleností samozřejmě slábne a silná síť souseda, vysílaná na stejném kanálu, může rázně ukončit vaše snahy o kvalitní připojení.
Proto byste si měli sami zjistit, jaké okolní sítě ruší vaši domácí Wi-Fi v místech, kde se nejčastěji připojujete se svými koncovými zařízeními, a podle toho na svém routeru nastavit optimální vysílací kanál. Ten možná nemusí být ideální pro vaše další zařízení, ale ta zase budou těžit z kratší vzdálenosti k Wi-Fi routeru. Pro zjištění okolních Wi-Fi sítí a kanálů, na kterých vysílají, je nejlepší použít aplikace pro mobilní zařízení s Androidem, kterých na dotaz „Wi-Fi Analyzer“ najdete v Obchodě Play celou řadu. Pro iOS bohužel takový typ aplikací neexistuje.
Mobilní aplikace detekuje všechny okolní sítě a ukáže vám i kanály, na kterých vysílají. Vy byste pak pro svou Wi-Fi síť v pásmu 2,4 GHz měli zvolit vysílací kanál, který bude pokud možno co nejvíce vzdálený od nejsilnějších okolních sítí. Nejlepší volbou bývají zpravidla kanály 1, 6 nebo 11, které se musejí potýkat s nejmenší mírou rušení od sousedních sítí. V notebooku s Windows můžete pro zjištění vlastností okolních Wi-Fi sítí použít aplikaci Acrylic WiFi Home (acrylicwifi.com).
Rozšíření dosahu Wi-Fi pomocí hardwaru
Pokud všechna výše zmíněná opatření selžou a nepovedou ke zlepšení pokrytí a přenosové rychlosti vaší domácí Wi-Fi sítě, budete muset do hry zapojit další hardware. První volbou by měly být Wi-Fi opakovače, které prostě jen zesílí přijímaný signál Wi-Fi a pošlou jej dále k zařízením více vzdáleným od vašeho routeru. Nejlépe se přitom domluví routery a opakovače od stejného výrobce, ale platné Wi-Fi standardy samozřejmě umožňují kombinování síťových prvků různých značek. Wi-Fi opakovač pořídíte už za pár stokorun a jeho propojení s Wi-Fi routerem je díky funkci WPS otázkou stisknutí jediného tlačítka na každém z těchto dvou zařízení. Wi-Fi opakovač vytvoří bezdrátovou síť se stejným názvem a parametry zabezpečení, jako má vaše původní Wi-Fi síť šířená routerem, takže není nutné jakkoli přenastavovat koncová zařízení. Použití Wi-Fi opakovače má ale i své nevýhody. Tou hlavní je, že opakovač v jednom pásmu současně přijímá i vysílá data, takže je šířka využitelného pásma datového připojení redukována na polovinu běžné propustnosti.
Právě proto je možná vhodnější použít pro rozšíření dosahu Wi-Fi sítě access pointy, tedy trochu dražší síťová zařízení, která zvyšují dosah bezdrátové sítě bez omezení její propustnosti. Typický access point vyžaduje připojení k Ethernetu, a tedy natažené LAN kabely k místu svého umístění. To ale neplatí pro access pointy kombinované s powerline adaptéry. V tomto případě totiž můžete k access pointu dopravit datový signál prostřednictvím elektrických rozvodů, a tedy bez nutnosti natahovat nové LAN kabely. Pro umístění opakovače i access pointu přitom platí stejná pravidla jako pro instalaci Wi-Fi routeru - snažte se najít co nejvyšší pozici co nejblíže ke středu pokrývaného prostoru. Wi-Fi opakovač by se pak měl nacházet zhruba na polovině vzdálenosti mezi routerem a koncovými zařízeními, ke kterým je třeba rozšířit pokrytí bezdrátové sítě.
Zkušenější uživatelé si poradí i s přenastavením staršího Wi-Fi routeru na funkci access pointu či opakovače. Je přitom možné, že bude třeba do routeru nahrát alternativní firmware DD-WRT (dd-wrt.com), který do routeru přidá i funkci access pointu nebo opakovače Wi-Fi signálu. Firmware DD-WRT je k dispozici pro dlouhou řadu routerů různých výrobců, a pokud byste si nevěděli rady, použijte návody na stránce dd-wrt.com/wiki.
Mesh systémy: Alternativa k Wi-Fi routeru
Novým trendem v zasíťování rozlehlých bytů a domů jsou tzv. mesh systémy, které nahrazují jeden centrální Wi-Fi router hned několika zařízeními nazývanými satelity, které jsou navzájem propojeny a společně tvoří bezdrátovou síť. Mesh systémy jsou velmi efektivní v pokrývání prostoru signálem Wi-Fi sítě a lze je snadno a rychle nakonfigurovat pomocí mobilních aplikací - pak už pracují prakticky automaticky. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že běžný mesh systém stojí minimálně tolik co velmi kvalitní AC Wi-Fi router.
Foto popis| Router by měl být umístěn tak, aby vlny Wi-Fi signálu dosáhly ke všem koncovým zařízením. Dosah signálu Wi-Fi samozřejmě snižuje průchod zdmi, takže je vhodné kompenzovat tento útlum umístěním koncových zařízení blíže routeru.
Foto popis| Nastavení antén Wi-Fi routeru Wi-Fi routery s externími anténami 1 umožňují snadné nasměrování vyzařování signálu Wi-Fi sítě. Například přetočením antény do horizontální polohy lze vylepšit pokrytí dalšího patra vašeho domu. Routery s integrovanými anténami 2 vyzařují signál Wi-Fi všemi směry, ale pro detailnější ladění dosahu bezdrátové sítě je třeba měnit umístění a natočení celého routeru. Pokud lze antény routeru odšroubovat, můžete je nahradit jinými - výkonnějšími 3 .
Foto popis| Zlepšení příjmu signálu USB klienta s podporou AC Wi-Fi a rozhraním USB 3.0 lze díky dlouhému kabelu umístit do optimální polohy, aby příjem signálu nebyl blokován pracovním stolem a dalšími překážkami.
Foto popis| Funkce Smart Connect moderních Wi-Fi routerů zajistí, že se nebudete muset starat o to, zda se koncové zařízení připojuje k Wi-Fi operující v pásmu 2,4, nebo 5 GHz. Wi-Fi router přitom vysílá v obou pásmech, ale v koncovém zařízení vidíte jen jednu dostupnou síť.
Foto popis| Výběr optimálního vysílacího kanálu Program Acrylic Wifi 1 vám ukáže, jaké další sítě ve vašem okolí vysílají na stejném nebo sousedním přenosovém kanálu jako vaše domácí Wi-Fi. Může přitom být velký problém najít vhodný vysílací kanál v dnes velmi přeplněném pásmu 2,4 GHz. Pokud nezafunguje automatická volba vysílacího kanálu Wi-Fi routerem, upravte toto nastavení ručně v administračním rozhraní routeru 2 . Nejlepším řešením ale bude spíše přechod na 5GHz Wi-Fi, kde budete mít volných kanálů k dispozici dostatek.
Foto popis| Hardwarové doplňky Opakovače, jako je třeba FRITZ!WLAN Repeater 1750E 1, rozšíří dosah pokrytí Wi-Fi, ale zároveň redukují rychlost přenosu dat, resp. propustnost bezdrátové sítě. Powerline adaptéry vybavené Wi-Fi rozhraním 2 přivedou do potřebného místa síť prostřednictvím elektrických rozvodů a pak vytvoří vlastní Wi-Fi.
Foto popis| Wi-Fi opakovač je třeba umístit tak, aby měl dobrý příjem signálu z routeru a mohl jej poslat dál ke vzdáleným koncovým zařízením.
Foto popis| Proměna starého routeru na opakovač Alternativní firmware DD-WRT zvládne i do levných Wi-Fi routerů doplnit pokročilé funkce, jako je třeba Wi-Fi opakovač nebo access point.
Foto popis| Pro použití Wi-Fi routeru s firmwarem DD-WRT jako opakovače nastavte v administračním rozhraní »Wireless Mode« jako »Client Bridge« a pak použijte stejné parametry, se kterými pracuje i váš hlavní Wi-Fi router.
O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz