Přejít k hlavnímu obsahu

Kompletní správa fotografií

Třídit, upravovat a prezentovat snímky v několika různých programech je velmi zdlouhavé a nepohodlné. Ideální je použít software, který zvládne všechny potřebné úkoly. 

Mnoho uživatelů má dnes ve zvyku nahrávat snímky pořízené smartphonem rovnou na sociální sítě nebo do cloudových úložišť, aniž by je dále třídili a upravovali. Pokud si ale na svých fotografických úlovcích zakládáte, jistě se vám bude hodit aplikace Ashampoo Photo Commander 15.

Aplikace Photo Commander vás provede všemi postupnými kroky zpracování digitálních fotografií v počítači. Na počátku je stažení snímků z paměťové karty fotoaparátu (nebo z úložiště smartphonu), během kterého vám pomůže i podpora různých typů RAW dat. Následujícím krokem je roztřídění fotografií do virtuálních alb a jejich pečlivé popsání pomocí štítků či hodnocení. Dále můžete doladit expozici snímků nebo také provádět jejich pokročilé úpravy. Photo Commander vám k tomu nabídne nástroje a funkce, pracující buďto v automatickém režimu, nebo umožňující detailní uživatelské nastavení. Vždy přitom budete mít k dispozici náhled výsledné podoby fotografie i automaticky vytvořenou zálohu původního snímku.

Posledním krokem při zpracování fotografií, pořízených na dovolené či při jakékoli další příležitosti, může být sestavení poutavé prezentace, kterou přehrajete přátelům, vytvoření zajímavé koláže nebo jiného atraktivního výstupu. Nechybí samozřejmě ani propojení se sociálními sítěmi, kam můžete nahrát celé série upravených snímků.

Jak na to

1 Přehledné rozhraní

Prostředí programu Photo Commander je rozčleněno na tři části - průzkumníka, okno se zvětšeným náhledem vybrané fotografie (doplněným o EXIF nebo IPTC data) a část s náhledy snímků ve vybrané složce. Zobrazeny mohou být buďto všechny typy multimediálních souborů, nebo jen obrázky, videa či hudební soubory ve zvolených formátech. Průzkumník umí rovněž zobrazit fotografie podle data jejich vytvoření, hodnocení nebo alba, ve kterém jsou zařazeny.

2 Virtuální alba

Fotografie můžete třídit podle základních kritérií (jméno, velikost, datum, typ souboru atd.) i podle hvězdičkového hodnocení, které fotografiím, filmům nebo hudebním souborům sami přiřadíte. Photo Commander umožňuje také vyhledávání snímků podle záznamů EXIF a IPTC. Snadno tak můžete najít například všechny fotografie pořízené konkrétním fotoaparátem, vyfocené s bleskem, s určitou ISO citlivostí atd. Metadata o snímcích Photo Commander zobrazuje také v prohlížeči fotografií a umožňuje je i upravovat (datum, komentář ad.). Fotografie a další soubory ke zpracování můžete také vložit do virtuálních alb. Fotografie přitom nejsou fyzicky přemisťovány ze složky, kde jsou uloženy. Alba lze ukládat, ale také do programu importovat.

3 Správa snímků

Pro správu fotografií je připraveno hned několik zajímavých funkcí. Jmenujme především funkci hromadného zpracování, která umí u vybrané skupiny fotografií upravit velikost, jas, kontrast či barevnou hloubku, otočit je, převrátit, aplikovat na ně efekty, vložit vodoznak nebo automaticky optimalizovat. Nástroj »Dávkové zpracování«, dostupný při aktivování nabídky »Organizovat«, toho umí ještě mnohem víc, včetně například konverze do některého z bezmála dvacítky nabízených výstupních formátů. Z dalších hromadných nástrojů jmenujme ještě třeba dávkové přejmenování, včetně šablon pro automatickou tvorbu názvů souborů.

4 Úpravy fotografií

Pro přechod k individuálním úpravám snímku stačí dvakrát kliknout myší na náhled vybrané fotografie nebo přepnout na záložku »Quick-Fix«. V prostředí editoru jsou k dispozici například funkce pro automatickou optimalizaci snímků, ruční korekce jasu, kontrastu a barev, srovnání horizontálních a vertikálních linií, rozostření pozadí snímků nebo odstranění efektu červených očí. Nechybí ani otáčení a ořezávání snímků, změna jejich velikosti (včetně předvoleb pro standardní formáty), klonovací razítko, guma nebo asi dvě desítky různých grafických efektů. U všech úprav je samozřejmě možné tlačítkem »Zpět« provedenou akci vrátit. Klávesou »Esc« se vrátíte zpátky do režimu prohlížení snímků.

Další možnosti vylepšení snímků najdete pod nabídkou »Objekty«. Nabízí se například vkládání textů, geometrických tvarů, bublin s popisky či šipek do fotografií. Vložené objekty se aplikují na novou vrstvu snímku, ke sloučení vrstev dojde až při uložení do některého z podporovaných grafických formátů. Dostupné funkce můžete použít například i pro vkládání vodoznaku.

5 Pochlubte se úlovky

Po úpravách fotografií v editoru můžete pokračovat v přípravě výstupů pomocí funkcí z nabídky »Vytvořit«. K dispozici je tvorba prezentací s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, s možností přehrávání v počítači a vypálení na CD či DVD. Dále se nabízí vytvoření HTML alba pro vystavení na internetu, kalendářů, koláží, panoramatických snímků, pohlednic, přehledů snímků, prolnutých fotografií nebo snímků ve formátu vícestránkových TIF souborů.

Další důležitou možnost výstupu pak najdete i v nabídce »Organizovat«. Jedná se o vypálení snímků na CD a DVD pro účely archivace originálů či upravených fotografií. Ze stejné nabídky můžete také přímo odeslat vybrané snímky e-mailem. Export snímků do formátu PDF dokumentů hledejte pod výchozí nabídkou »Obecné«, kde jsou k dispozici i tlačítka pro otáčení snímků nebo jejich promítnutí na celou obrazovku.

6 Speciální funkce

Výčet funkcí plné verze programu Photo Commander je ještě mnohem bohatší. Zmiňme například ještě bezeztrátové otáčení JPEG fotografií, snímání pracovní plochy Windows, převody barevné hloubky a kanálů, různé způsoby tisku nebo možnost načítat klasické fotografie přímo ze skeneru. Na záložce »Organizovat« najdete rovněž funkci pro vyhledávání identických či podobných fotografií (»Hledat duplikáty«).

Plnou verzi programu Ashampoo Photo Commander 15. najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: