Lightpainting - neboli technika malování světlem - je ideální způsob, jak efektivně prezentovat objekty všech typů a velikostí.
Malování světelných stop v prostoru pomocí barevné LED pásky, prskavky nebo svítící tyče při dlouhé expozici je v současné době často využívaná technika. Není to však fotografická technika známá až z doby digitální fotografie. Již fotografové fotící analogem měli své fotoaparáty na stabilním stativu, provedli příslušná nastavení a otevřeli závěrku pro dlouhou expozici. Skutečné osvětlení objektu trvalo obvykle několik hodin, ambicióznější projekty ale mohly zabrat i několik nocí. Lidé oblečení do černých plášťů se pohybovali kolem objektů a vhodně je osvětlovali. Čím déle osvětlovali konkrétní oblast, tím jasněji byla zaznamenána.
Stejně jako dříve je i dnes, v době digitálních fotoaparátů, pro lightpainting rozhodující podmínkou tmavé prostředí. Digitální fotoaparáty a moderní světla pak podstatně rozšířily kreativní rozsah. Malování světlem je obor, který přitahuje čím dál více fotografů. Objekty všech typů a velikostí se dají vykreslit v úplně novém světle. Pro složitější motivy můžete jako v tomto příkladu využít několik expozic k sestavení konečného snímku. S podobným projektem ani nejsou spojené výrazné náklady, klasická baterka však není pro tyto účely vhodná kvůli ostrému světlu. My jsme se rozhodli pro LED trubici, kterou lze pořídit za pár stokorun. Výsledek vás určitě mile překvapí.
Jak na to
1 Vyčistěte vybraný objekt
Při fotografování produktu hraje čistota velkou roli. Jedná se hlavně o prach, ale i další nečistoty. Je třeba tyto nečistoty před začátkem fotografování odstranit. Používejte například stlačený vzduch, čisticí prostředek na sklo nebo mýdlovou vodu. U kovových součástí lze použít čisticí přípravek na kov.
2 Příprava vybavení
Abyste mohli využít dlouhé doby expozice a vhodného nasvětlování, je třeba fotoaparát umístit na stativ. Vhodná je také dálková spoušť. Pokud žádnou nevlastníte, alternativou je režim samospouště.
3 Nastavení fotoaparátu
Vyberte co nejnižší citlivost snímače - pro většinu fotoaparátů je to ISO 100. Clonu nastavte podle toho, jakou chcete hloubku ostrosti. Motiv by samozřejmě měl být ostrý, takže vhodnou hodnotou clony může být f/8. Zvolte dobu expozice tak, abyste měli dostatek času na osvětlení objektu.
4 Záznam pomocí správné techniky
Jakmile je zapnutá spoušť, můžete začít s nasvětlováním jednotlivých částí objektu. Jas je řízen délkou osvětlení a vzdáleností od objektu. Pokuste se udržet co největší vzdálenost, jinak by mohlo dojít ke ztrátě kontrastu.
5 Sestavení fotografie
Vložte různě exponované snímky ve vrstvách do Zoner Photo Studia. V režimu »Editor« zvolte možnost »Vylepšit« a v sekci »Rychlé úpravy« zvyšte hodnotu »Světla« dle potřeby. Poté umisťujte jednotlivé části co nejdokonaleji do výsledného snímku. S maskami lze úrovně kombinovat ještě přesněji.
6 Výsledek postprocesu
Nevhodné světlo nebo šmouhy lze odstranit pomocí nástroje »Klonovací razítko«, stačí jen vybrat čistou oblast pro překrytí rušivých částí. Držte stisknutou klávesu [Ctrl] a kurzorem naberte vhodnou oblast, kterou chcete klonovat. Pak už můžete přejet klonovacím razítkem přes místo, kterého se chcete zbavit.
Foto popis| Cílené zvýraznění: techniku malování světlem lze velmi dobře využít pro zdůraznění zakřivených hran a linek.
O autorovi| VABIAN VOGL, VOJTĚCH TROUSIL, autor@chip.cz