Zálohování důležitých dat je nezbytný úkol, se kterým si ale snadno poradí kvalitní zálohovací program, po jehož úvodním nastavení se o bezpečí svých souborů už nebudete muset tolik obávat.
O pravidelné zálohování dat z vašeho počítače se může postarat jednoduchý a do češtiny z velké části přeložený program Backup4all, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. Především ve zjednodušené verzi uživatelského rozhraní této zálohovací aplikace je velmi snadné vytvořit si potřebné zálohovací úlohy, připravené na pravidelné kopírování dokumentů, fotografií či dalších důležitých souborů z pevného disku počítače do záložního úložiště.
Pokročilé možnosti zálohování pak nabízejí například filtrování souborů k zálohování podle různých vlastností, kompresi a ochranu přístupu k záložním datům heslem nebo detailnější funkce pro plánování pravidelného provádění zálohy.
Jak na to
1 Instalace a aktivace
Pro použití plné verze programu Backup4all budete potřebovat produktový klíč, který získáte způsobem popsaným na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. Instalaci plné verze programu Backup4all spustíte tlačítkem »Instalovat nyní« v uvítacím okně instalátoru. Celá operace pak zabere jen několik okamžiků. Pokračujte tlačítkem »Spustit & navštívit web«. V úvodním okně programu Backup4all klikněte na tlačítko »Activate« a v dalším okně vložte získaný produktový klíč do prvního řádku, dále pak zadejte jméno i e-mail, použité při registraci na webu, a pokračujte kliknutím na tlačítko »Aktivovat online«. Tím je aktivace plné verze programu dokončena a před jeho použitím stačí už jen kliknout na tlačítko »Close«.
2 Zálohovací úlohy
Backup4all pracuje na základě zálohovacích úkolů, vytvořených podle nastavení uživatelem. Pro vytvoření nové zálohovací úlohy klikněte na tlačítko »New« v hlavní nabídce programu. Připravený průvodce vám pomůže s nastavením zálohování. V prvním kroku je třeba zadat název zálohovacího úkolu (»Backup name«) a následně pak umístění souboru se zálohou (»Destination«). Na výběr máte mezi lokálními disky v počítači (»Local«) a síťovými disky (»Network«). Pomocí tlačítka »Browse« vyberete přesné umístění souboru se zálohou. Nic vám samozřejmě nebrání použít pro zálohování pevné disky nebo flash disky, připojené přes rozhraní USB. Pak pokračujte tlačítkem »Next«.
3 Výběr souborů
V následujícím kroku průvodce je třeba zvolit soubory k zálohování. Pomocí tlačítek »Add folder« a »Add files« můžete přidávat adresáře a soubory, připravena je však také speciální funkce pro zálohování specifických typů dat. Kliknutím na rozbalovací nabídku v horní části okna programu se dostanete k výběru zálohování složky s dokumenty, obrázky, obsahu Outlooku či Thunderbirdu nebo nastavení a oblíbených položek Chromu, Firefoxu a Internet Exploreru.
4 Detailní nastavení
Tlačítko »Next« vás posune k dalším nastavením zálohy. Backup4all vám dá na výběr, zda chcete soubor se zálohou uložit jako komprimovaný ZIP archiv (volba »Zip the files«), a také nabídne ochranu zálohy heslem. Pro vytvoření zaheslovaného souboru se zálohou zvolte »Yes, use password protection« a do dvou připravených řádků zadejte dvakrát stejné heslo. Oproti vyšším verzím programu Backup4all zvládne plná verze z Chip DVD provádět pouze zrcadlové zálohování, které spočítá ve zkopírování zvolených souborů do cílového úložiště. Rozdílové nebo přírůstkové zálohy umí vytvářet program Backup4all v edicích Standard či Professional.
5 Opakování zálohy
Po kliknutí na »Next« vás čeká ještě nastavení automatického spouštění a opakování zálohy. V nabídce »How often?« máte na výběr mezi ručním spouštěním nastavené zálohy nebo opakováním denně, týdně, měsíčně a při každém vypnutí počítače. Podle svého výběru si pak můžete ještě zvolit i den a hodinu spouštění zálohování. Pak už zbývá jen kliknout na tlačítko »Save« a vybrat si mezi prostým uložením právě vytvořené zálohovací úlohy (»Save«) nebo jejím spuštěním hned po uložení (»Save and run«).
6 Obnova dat
Každý vytvořený zálohovací úkol se zobrazí na seznamu v hlavním okně aplikace Backup4all. Pokud kliknete na název úkolu, Backup4all zobrazí jeho popis a informace o jeho posledním průběhu a plánovaném spuštění. Zálohování spustíte ručně pomocí tlačítka »Backup«.
Pro obnovení dat ze zálohy slouží tlačítko »Obnovit«. V nově otevřeném okně si pak zvolíte, zda budou data obnovena do původního umístění (»Použít původní umístění«), nebo do umístění dle vaší volby (»Zvolte jiné umístění«). Volba způsobu obnovení dat dává na výběr mezi obnovou poslední verze zálohovaných souborů a výběrem souborů k obnově. Můžete například obnovit jen smazané soubory, aniž byste přepisovali další (»Obnovit vynechané a smazané soubory«). V obnově dat ze zálohy dle vašeho nastavení pak pokračujete pomocí průvodce.
7 Pokročilý režim
K dalším zajímavým funkcím programu Backup4all se dostanete, jestliže v prvním kroku průvodce vytvořením zálohovací úlohy kliknete na tlačítko »Advanced mode« v levém dolním rohu. Pokročilé možnosti nastavení zálohování nabízejí například podrobnější volby pro různá média pro uložení záložního archivu, filtrování souborů k zálohování podle uživatelsky definovaných kritérií (formát souboru, velikost, datum poslední změny a další vlastnosti), úroveň komprese zálohy nebo spouštění různých příkazů před a po provedení zálohy. Pro běžné zálohování dat však tato pokročilejší nastavení nebudete nutně potřebovat.
***
Plnou verzi programu Backup4all 7.1 najdete na CHIP-DVD
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz