Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky – 4.2018

Kaleidoskop novinek z oblasti ICT a digitální techniky, které nás v uplynulém měsíci zaujaly.

Zrcadlovky pro začínající fotografy

Canon představil dva přírůstky do řady digitálních zrcadlovek určených pro začátečníky.

Jde o modely EOS 2000D a EOS 4000D. Fotoaparát EOS 2000D nabízí obrazový snímač velikosti APS-C s rozlišením 24,1 megapixelu, zatímco verze 4000D snímač s rozlišením 18 megapixelů. Oba zvládnou nahrávat video v rozlišení Full HD a poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami, a to díky citlivosti ISO až 6 400, která je rozšiřitelná až na hodnotu 12 800. Na zadní straně je LCD displej s úhlopříčkou 7,5 cm v případě modelu EOS 2000D a 6,8 cm u EOS 4000D. Nechybí ani centrální optický hledáček. Oba nové fotoaparáty se mohou propojit přes Wi-Fi s chytrým zařízením s iOS nebo Androidem. V případě zrcadlovky EOS 2000D je propojení jednodušší, protože podporuje funkci NFC. První kroky se zrcadlovkou Canon fotografům usnadní vestavěný průvodce funkcemi a nastaveními. Nové fotoaparáty budou k dispozici jak v podobě samostatného těla, tak i v sadě s objektivem EF S 18 55mm f/3.5-5.6 IS II za ceny od 9 300 Kč.

Expanze služby

Předplacená služba YouTube Red se brzy rozšíří do stovky nových zemí. Pravděpodobné, mezi nimi bude i Česká republika. O expanzi se zmínila šéfka YouTube Susan Wojcicki v rozhovoru pro web ReCode. V současnosti služba funguje v Austrálii, Jižní Koreji, Mexiku, na Novém Zélandu a v USA. Videa na YouTube přehrává bez reklam, dává přístup k exkluzivnímu obsahu a umožňuje stahovat videa pro off-line přehrávání. Aktuálně stojí služba YouTube Red v přepočtu kolem 200 Kč měsíčně.

Prohnutý monitor s reproduktory

Asus představil zakřivený monitor Designo Curve MX32VQ s úhlopříčkou 31,5“. Novinku charakterizuje bezrámečkový displej, výkonné audio a LED osvětlená základna. Monitor má zakřivení 1800R a vytváří tak širší zorné pole a také zajišťuje, že každý bod je stejně vzdálen od očí uživatele. Díky rozlišení WQHD (2 560 x 1 440) zobrazuje monitor o 77 % více pixelů než běžné monitory s rozlišením Full HD. Designo navíc pokrývá 125 % barevného gamutu sRGB a nabízí vysoký kontrastní poměr 3 000 : 1. Základnu monitoru lze osvětlit kruhovým osvětlením Halo Lightning a nastavit různé světelné efekty. Monitor MX32VQ je možné využít i jako náhradu domácího kina zásluhou dvou 8W reproduktorů s integrovanou technologií ASUS SonicMaster. Prodává se za 16 200 Kč.

Závislost na mobilech

Rozsáhlý průzkum zaměřený na užívání smartphonů si nechala vypracovat společnost Huawei. Průzkum potvrdil trend nadměrného užívání mobilních telefonů zejména u mladé generace. Podle průzkumu 78 procent Čechů před spaním brouzdá po sociálních sítích nebo píše e-maily. Ve výzkumu se ukázalo, že 44 procent Čechů kontroluje svůj chytrý telefon několikrát za hodinu. Během dne pak smartphony používáme nejen k volání a posílání SMS, ale také k brouzdání na internetu, procházení e-mailů nebo hraní her. Ze shromážděných dat je patrné, že užívání mobilního telefonu u nás se nijak výrazně neodchyluje od zvyklostí v dalších evropských zemích.

Holografický průvodce

Ruská firma Hologroup vydala zajímavý nástroj pro vlastní holografické průvodce, určený pro brýle rozšířené reality HoloLens. Software se jmenuje MR Guide a umožňuje vytvořit propracované informativní prohlídky bez nutnosti programování. Aplikace vyjde na necelých 1 000 dolarů. Uživatel může doplňovat muzea, výstavy nebo showroomy o digitální obsah - například při procházce zoologickou zahradou si přímo před oči vyvolávat informace o rostlinách či ptácích.

Odolné disky

Externí disky Adata HD710M Pro a HD710A Pro mají odolný design - překračují požadavky normy IP68. To v praxi znamená, že disky jsou neproniknutelné pro drobné prachové částice nebo vlhkost. Vydrží dva metry pod vodou po dobu 60 minut, aniž by je to nějak poškodilo. Oba disky také přežijí pád z výšky až 1,5 m. Nabízejí kapacitu až 2 TB a rychlé rozhraní USB 3.1. Doporučená koncová cena je 1 700 Kč.

Matný dotykový displej

Nástup počítačových operačních systémů, které předpokládají možnost dotykového ovládání, zkomplikoval situaci výrobcům profesionálních přenosných počítačů.

Jejich uživatelé totiž pracují často v terénu a potřebují displej dobře viditelný za všech podmínek, tedy matný. Dotykové vlastnosti však byly zajišťovány zpravidla tenkou skleněnou vrstvou, jinými slovy dalším sklem. Tento způsob neumožňoval dosáhnout skutečně matné, antiodrazové povrchové úpravy. Někteří výrobci, jako například Toshiba, problém řešili nanesením speciální fólie na dotykové sklo. Průlom však přineslo zcela nové technologické řešení - displeje označované jako Cell-In-Touch. V jejich případě je dotyková vrstva v nitru samotného displeje. Tím odpadá potřeba vrchní skleněné vrstvy a výrobci mohou využívat osvědčené způsoby speciálních povrchových úprav samotných displejů, které skutečně eliminují odrazivost a displej zmatňují při zachování barevné přesnosti. Mezi první výrobce, kteří tyto displeje zakomponovali do svých výrobků, patří japonská Toshiba. Její prémiové notebooky X30 a X40, které patří mezi nejlehčí přístroje ve své kategorii, mají integrovány právě displeje Cell-In-Touch.

Cestovní 4K foto&video se zoomem

Novou vlajkovou lodí panasonicu v řadě TZ neboli Travel Zoom je fotoaparát Lumix DMc-TZ200.

Jde o univerzální, kompaktní fotoaparát vhodný na cesty. Vybaven je objektivem s patnáctinásobným zoomem, začínajícím na širokoúhlém ohnisku 24 mm. Optický snímač High Sensitivity MOS je na kompaktní fotoaparáty relativně velký - 1“. S TZ200 se tak můžete těšit na vynikající fotografie se spoustou detailů, ale také na videozáznamy v rozlišení 4K s frekvencí 30 snímků.

Mezi další přednosti patří vylepšený elektronický hledáček s rozlišením 2,33 Mpx. Hledáček má oproti běžnému displeji na zadní straně výhodu zejména za jasného slunečného počasí. Displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a umožňuje dotykové ovládání. K dispozici jsou všechny prověřené a oblíbené možnosti, jako zvětšený dynamický rozsah, speciální barevné ladění, efekt miniatury apod., a teď k nim přibyla i černobílá varianta L. Monochrome. Přibyly také dva zajímavé kreativní režimy: bracketing ostření a clony. Panasonic Lumix TZ200 je vybaven Bluetooth a Wi-Fi, což usnadňuje fotografování i sdílení fotografií.

Měření pulzu

Krevní tlak či pulz je stále ještě možné měřit přímo na těle, je k tomu ale potřeba mít připevněný senzor. Mnohem elegantnější by byly rádiové etikety. Myšlenku rozvinul výzkumník Edwin Kan a jeho kolegové z Cornellovy univerzity. Základem je detailní analýza mikrovln odražených tělem. Vědci nejprve simulovali na počítači, jak tlukot srdce nebo pohyby hrudníku při dýchání ovlivňují odraz slabých mikrovln s frekvencí od 950 MHz. Testované osobě pak dali na zápěstí a na hruď malou rádiovou etiketu. Dýchání a proudění krve tyto etikety ovlivňovaly a jejich vlny potom dorazily k přístroji v místnosti. Je možné je přijmout a detailně analyzovat do vzdálenosti až dvou metrů. Výzkumníci vidí aplikaci své technologie u pacientů, kterým jsou nepříjemné náplasti trvale přilepené na těle. Centrálně instalované zařízení v místnosti by dokonce mohlo přijímat data od většího počtu pacientů.

Pracovní projektor

Novinka v portfoliu projektorů Optoma je určena především pro zasedací místnosti či učebny. Projektor WUXGA má rozlišení 1 920 x 1 200 s poměrem stran 16 : 10 a oproti tradičnímu Full HD rozlišení nabízí 120 px na výšku navíc, což se výborně hodí pro prezentace. Jas 3 600 lumenů vytvoří jasný obraz i v hůře zatemněných místnostech. Projektor disponuje bohatou konektivitou, výdrž jeho lampy je až 15 000 hodin, lze ho ovládat přes RJ45 nebo RS232 a má vlastní reproduktor. Jeho doporučená cena je 16 990 Kč.

Identifikace

Policisté v Číně nyní používají brýle s funkcí pro rozpoznání tváří. Policistům se díky nim podařilo zadržet sedm lidí spojených se závažnými zločiny a odhalili také 26 osob, které používaly falešné doklady. Brýle vyvinula pekingská společnost LLVision Technology. Brýle dokážou identifikovat tvář za 100 milisekund a rozpoznat až 100 tisíc různých tváří. Na rozdíl od jiných systémů, které používají cloud, brýle berou obrazová data z příručního zařízení. Je-li tvář rozpoznaná, policistovi se objeví její jméno a adresa.

Šestá generace ThinkPadu X1 Carbon

Již šestou generaci jednoho z nejlehčích, nejtenčích a nejodolnějších byznysových notebooků má v nabídce Lenovo.

Nový ultrabook ThinkPad X1 Carbon nabízí výkon až osmé generace procesorů Intel Core i7. Hmotnost začíná na pouhých 1 130 gramech a se svým profilem 15,95 mm je Carbon také úžasně tenký, i když má v sobě 14“ displej s podporou HDR a rozlišením WQHD.

U nejnovějšího ThinkPad X1 Carbonu mysleli vývojáři i na zabezpečení. Uživatelé tak mají k dispozici vylepšenou čtečku otisků prstů s dotykovým senzorem Match-on-Chip, infračervenou kameru pro rozpoznání tváře ThinkShutter nebo slot pro zámek Kensigton.

Kamerku lze nově zakrýt posuvným zámkem. ThinkPad X1 Carbon vám díky bezdrátovému připojení LTE-A zajistí připojení k internetu i ve chvíli, kdy jste mimo dosah Wi-Fi. Notebook má výdrž baterie až 15 hodin. Nový ThinkPad X1 Carbon je na českém trhu dostupný za cenu od 50 800 Kč. Model s otočným displejem X1 YOGA se prodává za cenu od 76 800 Kč.

Nástupce Androidu?

Následovníkem Androidu a Chrome OS by mohl být operační systém Fuchsia, na němž Google pracuje již déle než rok. Dosud běžel jenom na notebooku Acer Switch Alpha 12 a na minipočítači Intel NUC. Nyní byl k seznamu přístrojů fungujících na Fuchsii přidán také Pixelbook.

Oproti Androidu a Chrome OS nestaví Fuchsia na jádru Linuxu, ale na kernelu Zircon, vyvinutém firmou Google. Přesto je možné Fuschii jakožto open-source libovolně rozšiřovat. Navíc je tímto systémem podporován programovací jazyk Swift od Applu. Fuschsia je založená na tom, že může pracovat na mnoha zařízeních - počínaje PC přes tablety a smartphony až po malá zařízení internetu věcí.

Rychlejší ThinkPady pro podnikání

Lenovo uvedlo několik novinek z řad univerzálních firemních notebooků.

Jedná se o nové modely ThinkPad řady T a L. Mají rychlejší procesory, zakrývatelnou kamerku a nový konektor pro připojení rozšiřující stanice.

Novinky ThinkPad T480, T480s a T580 disponují až osmou generací procesorů Intel Core a operačním systémem Windows 10 Pro. Jejich paměť může mít kapacitu až 32 GB. O zabezpečení přístupu k notebookům se stará čtečka otisku prstu s dotykovým senzorem Match-on-Chip (sleduje změny otisku prstu uživatele), infračervená kamera pro rozpoznání tváře, krytka kamery ThinkShutter pro zabezpečení soukromí a slot pro zámek Kensighton.
Vybrat si můžete buď 14“ nebo 15“ displej s rozlišením FHD a technologií IPS. V případě modelu T580 máte možnost si vybrat i dotykový displej. Tento model má také vysokou kapacitu baterie a více jak den si s nabíjením nemusíte dělat starosti. Baterie totiž vydrží až 27 hodin.

Tělesný skener

Informace o hmotnosti neříká mnoho o tom, jak je cvičení účinné. Americký start-up Shape chce nyní úspěchy v tréninku zobrazit názorněji. Jeho přístroj na měření hmotnosti je vybaven ramenem s kamerou a infračerveným senzorem, který uživatele během minuty obkrouží a přitom skenuje. Systém potom vypočítá data a vytvoří fotorealistického avatara. Každý se tak na změny svého těla může podívat v příslušné aplikaci, která přibývající nebo mizející oblasti těla v průběhu času ukazuje barevně odlišené. Prodeje systému, jehož cena se má pohybovat kolem 700 dolarů, začnou v dubnu.

AI odhalí infarkt

Nová technika dokáže poměrně přesně určit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Stačí jí k tomu snímek oka a počítač s vytrénovanou neuronovou sítí. Stojí za ní společnosti Verily a Google. Své poznatky publikovaly v časopisu Nature. Riziko těchto onemocnění se odvíjí od věku, pohlaví, dědičnosti nebo krevního tlaku. Vliv má také kouření, cukrovka nebo obezita. Propojit všechny možné faktory a předpovědět, že pacientovi hrozí infarkt nebo mrtvice, je ale složité. Technika dosáhla přesnosti kolem 70 procent.

Sebevražedná elektronika

Inženýři z Cornellovy univerzity přišli s návrhem samodestrukční elektroniky. Když už zařízení nebude potřeba, jednoduše zmizí. Jsou v něm totiž zaplombované chemikálie, které na příkaz rozleptají jeho obvody. Uvolnit je lze pomocí rádiových vln. Pokud se tedy zařízení s tímto druhem elektroniky zmocní zloději, okradený může na dálku nařídit jeho samodestrukci a vymazání dat. „Doslova se rozplyne do ovzduší,“ říká Amit Lal z Cornellovy univerzity, jeden z tvůrců návrhu.

Hezký obraz i design

Monitory Philips označené E9 nabízí skvělý design a podle výrobce i vynikající zobrazovací vlastnosti. Všechny modely z nové série přichází s 27palcovým IPS panelem, který zaručuje široké pozorovací úhly a přesné podání barev. To se hodí nejen domácím uživatelům pro prohlížení fotek, sledování filmů nebo brouzdání po webu, ale i profesionálům, kteří požadují přesnost barev a rovnoměrné podsvícení.

Technologie Ultra-Wide Color obdařila monitory série E9 širokým barevným gamutem pro přirozeně vypadající barvy. Díky technologii Flicker-Free, která reguluje podsvícení a snižuje nepříjemné blikání panelů, jsou šetrné i k lidskému oku. Monitory jsou dostupné v lesklém černém provedení s kovovým podstavcem. Všechny tři 27“ modely s rozlišením Full HD jsou vybaveny tenkým panelem, který má tloušťku pouhých 9,94 mm, technologií AMD FreeSync, která synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru s grafickou kartou. Monitory navíc mají minimalistický rámeček a jsou vybaveny 3W reproduktory. Jejich použití je skutečně univerzální, od profesionálních aplikací až po hraní her. Liší se způsobem připojení. Vybrat si můžete z VGA, DVI-D, HDMI a DisplayPort. Kromě nových 27“ plochých modelů bude série E9 postupně rozšířena jak o nové ploché monitory, tak i o zakřivené panely.

Lepší výslovnost

Výzkumníci Googlu vyvinuli software pro syntézu řeči, jehož výslovnost se nedá rozlišit od projevu člověka. Doposud zněl hlas uměle, protože systémy jenom sestavily dohromady dříve zaznamenané úseky řeči. Výzkumníci Jonathan Shen a Ruoming Pang z Googlu proto zvolili zcela jinou metodu s použitím dvou neuronových sítí. První síť trénovali na tom, jak z textů a zvukových dat extrahovat specifické znaky. Z tohoto mezikroku pak druhá síť jménem vytvoří vlnový tvar řečového signálu.

Powerbanka i pro notebooky

Česká firma AVACOM uvedla na trh novou powerbanku Prisma PD-20 s kapacitou 20 000 mAh.

Na vstupu i výstupu můžete využít technologii USB Power Delivery, se kterou velmi rychle nabijete zařízení připojená prostřednictvím konektoru USB-C. Připojit můžete notebook, MacBook, tablet nebo smartphone. Technologií Power Delivery lze také rychle nabít i samotnou powerbanku - i přes její velkou kapacitu za méně než 3 hodiny. Je schopná se nabíjet výkonem až 30 W a stejným výkonem může nabíjet připojené zařízení. Nabízí přitom možnost připojení až tří zařízení najednou. Kromě konektoru USB-C fungují na výstupu také dva konektory USB-A. Maximální výstupní výkon až 32 W je dostatečný pro nabíjení notebooku i smartphonu zároveň. Kapacita stačí pro několikanásobné nabití smartphonu. Cena powerbanky je 2 000 Kč.

Herní ovladač

Bluetooth gamepad GXT 590 BOSI značky Trust lze použít pro počítače i chytré telefony. Tradiční tvar ovladače se zakulacenými úchopy ukrývá na středu složitelný držák na chytrý telefon o maximální velikosti 6,8 palce. Nabízí celkem 13 tlačítek, mezi které patří dva analogové joysticky, 8cestný křížový D-Pad a klasické A, B, X Y. Ovladač disponuje integrovanou dobíjecí baterií s výdrží až 30 hodin hraní. Připojení je řešeno pomocí Bluetooth, resp. přes dodávaný USB přijímač. Cena je 1 400 Kč.

Televizor s mimikry

Samsung představil novou modelovou řadu QLED televizorů pro rok 2018. Kontrastní technologií přímého zadního podsvícení Direct Full Array (DFA) budou vybaveny výhradně modely televizorů Q9F. Systém přesně řízených LED diod zajišťuje čistý kontrast napříč všemi záběry zobrazenými na obrazovce. Lepšímu vzhledu nové modelové řady televizorů napomáhá režim Ambient, který nabízí přidanou hodnotu v době, kdy zákazníci televizor nesledují. Režim Ambient přes mobilní aplikaci rozpozná barvu a vzor zdi, na které je televizor nainstalován, a dokáže obrazovku přizpůsobit dekoru interiéru. Vznikne tak elegantní, zdánlivě průhledná obrazovka a zákazníci již tak na vypnutém televizoru neuvidí jen prázdnou černou obrazovku. Díky integrovanému pohybovému senzoru dokáže televizor rozpoznat přítomnost člověka a aktivovat obsah na obrazovce a zase ho vypnout, když z místnosti všichni odejdou. Novinkou je i jediný kabel One Invisible Connection, který postačí k propojení televizoru, externích zařízení a elektrické zásuvky.

AI tvoří články

Tým Google Brain se věnuje vývoji umělé inteligence. Jedním z produktů má být nástroj, který si poradí s vytvářením encyklopedických článků, podobných těm na Wikipedii. Umělá inteligence shrne dlouhé texty do krátkých výtažků, z nichž se čtenář dozví to nejdůležitější z původního textu. Zádrhelem bývá chybějící kreativita, velmi krátké věty a chybějící rytmus v textu, který je typický pro dílo vytvořené člověkem. Google má v tomhle ohledu náskok oproti svým konkurentům, jako je například společnost Salesforce.

Bezdrátová sluchátka pro sport

Bose SoundSport Free je nová, absolutně bezdrátová generace sluchátek pro sport.

Novinku charakterizuje speciálně navržený design pro sportovní využití a dva malé sluchátkové špunty s vestavěnými bateriemi. Do obou částí je vestavěna technologie Bluetooth, která zajišťuje jejich spojení s telefonem nebo tabletem, ke kterému jsou spárována. Bezdrátový dosah je 10 metrů, takže můžete mít zdroj hudby položený třeba v tělocvičně nedaleko sebe. Sluchátka jsou odolná vůči vodě i potu a používají speciální hydrofobní membrány, které propouští ven zvuk v celém frekvenčním pásmu, ale brání proniknutí byť jen kapky tekutiny k reproduktorům. Kromě poslechu hudby plní také funkci handsfree pro telefonování. K tomuto účelu je na pravý náušník vestavěno tlačítko pro příjem a ukončení hovoru. Každý ze špuntů váží 18 gramů a je veliký 2,5 x 3,1 x 3 cm. Doporučená cena je 5 300 Kč.

Kompaktní Full Frame

Nová bezzrcadlovka Sony 7 III (ILCE-7M3) se může pochlubit novým obrazovým snímačem velikosti Full Frame, tedy velikosti filmového políčka. Jde o snímač Exmor R CMOS se zadním osvětlením a rozlišením 24,2 megapixelu, který nabízí zvýšenou citlivost a je doplněn přepracovaným procesorem BIONZ X, který zvyšuje rychlost zpracování. Fotoaparát je tak schopen snímat vyšší rychlostí až 10 snímků za sekundu a zároveň nabízí rozsah ISO 100-51200. Fotoaparát také zvládá sériové snímání rychlostí až 8 fps v režimu živého náhledu (live view) s minimální prodlevou hledáčku nebo LCD displeje. Nová 7 III je také výjimečná jako videokamera, nabízí nahrávání videa ve 4K (3 840 x 2 160 bodů) v celé šíři plnoformátového obrazového snímače. V režimu nahrávání videa využívá fotoaparát technologii „full pixel readout“ bez slučování pixelů, takže shromažďuje přibližně 2,4x množství dat potřebných pro nahrávání ve 4K, které převzorkuje tak, aby vytvořila kvalitní záznam ve 4K. Pohotový hledáček fotoaparátu XGA OLED Tru-Finder má rozlišení 2,3 milionu bodů. Umí také plynule přenášet soubory do chytrého telefonu, tabletu, počítače nebo na FTP server prostřednictvím Wi-Fi. Nabízí rovněž superrychlé USB 3.1 typu C.

Příbuzná témata: