Přejít k hlavnímu obsahu

#MWC2018

Na přelomu února a března se ve španělské Barceloně konal už tradiční Mobile World Congress. Využívají ho výrobci mobilních zařízení k představení svých novinek. Nejinak tomu bylo i letos a o zajímavé produkty nebyla nouze. 

Akce nazvaná Mobile World Congress je kombinací největší světové výstavy mobilního průmyslu a konference předních firem z tohoto oboru a mobilních operátorů. Těší se velké pozornosti a každý rok je na ní představena řada zajímavých novinek. Letos se výstavy zúčastnilo 2 400 vystavovatelů na ploše 120 000 m2. Co se týká letošních trendů, lze je shrnout takto: displeje jsou krásnější, prodlouženější a s menšími okraji, na fotoaparátech je stále co zlepšovat, o nové nápady i recyklované starší verze není nouze. Hodně bylo slyšet a vidět o technologii 5G, tedy o rychlejším mobilním internetovém připojení, naopak virtuální realita už moc netáhne. Zatímco minulé roky stačilo ukázat brýle pro virtuální realitu a zájemci o jejich vyzkoušení se jen hrnuli, letos jste se k nim dostali zcela bez problémů. Pojďme se podívat na nejzajímavější novinky letošního roku.

Huawei - skvělý notebook i tablety

Společnost Huawei si pro letošní MWC přichystala o něco větší mobilní zařízení, konkrétně nádherný notebook MateBook X Pro a tablety nové řady MediaPad M5. Na notebooku MateBook X Pro firma Huawei předvedla, že i v této oblasti je co vylepšovat. Předně do víka se podařilo vměstnat tzv. Full View dotykový displej, který má kolem sebe minimální okraje. Aby ve víku nepřekážela webová kamerka, přesunuli ji vývojáři mezi funkční klávesy a je vyklápěcí. Pokud ji nepotřebujete, zaklopíte ji, což je nakonec i šikovná bezpečnostní funkce. 13,9“ displej s rozlišením 3 000 x 2 000 bodů tak zabírá 91 procent plochy, což je patrně nový rekord, notebook si však přesto zachoval malé rozměry i hmotnost. Tloušťka se pohybuje od 4,9 do 14,6 mm a váha je jen 1,33 kg.

Značka Huawei nešetřila ani na výkonu a výbavě. Můžete si vybrat procesor Core i5 až i7, 8 nebo 16 GB paměti a všechny modely mají i dedikovanou grafickou kartu GeForce MX50 a až 512GB SSD disk. Nechybí ani zvuk Dolby Atmos Sound System. Stejně jako u starší verze se notebook zapíná tlačítkem, ve kterém je integrován snímač otisků prstů. Start i přihlášení notebooku jsou tak velice rychlé - 8 sekund. Má to všechno jeden háček - cena notebooku se podle výbavy pohybuje od 1 500 do 1 900 eur.

Levné nebudou ani nové tablety MediaPad M5 ve verzi 8,4“ a 10,8“ s Wi-Fi, případně i LTE, 4GB operační pamětí a až 128 GB flash paměti. Oficiálně se budou prodávat i u nás, a to za ceny od 8 599 Kč do 11 499 Kč. K větší, 10,8“ verzi se bude prodávat i klávesnice, která z tohoto tabletu udělá výkonný pracovní nástroj, a pero M-Pen s 4 096 úrovněmi citlivosti. Firma Huawei podpořila možnost snazší práce tzv. Desktop View módem, do kterého se tablet přepne a pracovní plocha se změní ve stylu osobního počítače. Okna aplikací v ní mohou mít libovolnou velikost.

LG - více světla při fotografování

Ve stánku společnosti LG nás zaujala hlavně temná místnost, ve které byly prezentovány možnosti fotoaparátu nového smartphonu LG V30S ThinQ. Ten je totiž po přepnutí do režimu Bright Mode schopen pořizovat snímky i téměř ve tmě. Technicky jde o to, že pro pořízení jednoho obrazového bodu se použijí čtyři buňky obrazového snímače, které jsou pak schopné zachytit více světla a rozlišit více barev. Výsledný snímek má sice pochopitelně čtyřikrát nižší rozlišení, ale je na něm něco vidět. Nejde ale samozřejmě o jedinou novinku vylepšeného modelu V30. Je to totiž i první smartphone z řady inteligentních produktů ThinQ s umělou inteligencí pro rozpoznávání hlasu a okolí. Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 835 má také nově k dispozici 6 GB operační paměti a úložný prostor byl zvětšen až na 256 GB.

Samsung - fotoaparát s clonou!

Samsung na MWC představil své stěžejní produkty - smartphony Galaxy S9 (5,8“ displej) a Galaxy S9+ (6,2“ displej) se skvělým výkonem, nádherným displejem a především vylepšeným a v podstatě převratným fotoaparátem. Zadní fotoaparát obsahuje vůbec poprvé objektiv s variabilní clonou. Většina smartphonů má totiž fotoaparát s pevnou clonou, zatímco modely S9 a S9+ mají clonu buď F1.5, nebo F2.4 - ta pak automaticky vpouští v tmavém prostředí světla více a za jasných podmínek světla méně a vytváří tak v různém prostředí ostré a jasné snímky. Fotoaparát navíc nabízí možnost snímání superzpomalených záběrů (až 960 snímků za sekundu) a vytváření animovaných emoji za pomoci rozšířené reality. Větší verze S9+ má zadní fotoaparáty dva. Novinkou jsou i stereofonní reproduktory vyladěné od AKG, které podporují technologii prostorového zvuku Dolby Atmos.

Ostrý Super AMOLED displej Infinity, který byl poprvé představen v telefonech Galaxy S8, je zakomponován do telefonu prakticky bez rušivého rámečku - radost pohledět. Přístroje také podporují tři různé možnosti biometrického ověření totožnosti - rozpoznávání oční duhovky, otisků prstů a obličeje. Zaujala nás i nová dokovací stanice Dex Pad, která ze smartphonu udělá počítač, ke kterému můžete připojit monitor, klávesnici a myš. Smartphony se budou prodávat ve třech barevných provedeních - model Galaxy S9 za 21 999 Kč (64 GB) a 24 499 Kč (256 GB), a model Galaxy S9+ za 24 499 Kč (64 GB) a 26 999 Kč (256 GB).

Nokia - inovace a hlavně banán

HMD Global, výrobce telefonů Nokia, oznámil na MWC čtyři přírůstky do svého portfolia chytrých telefonů. Aktuální modely doplní Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus, nová Nokia 6 a Nokia 1. Budou mít novou verzi systému Android Oreo a slíbenou pravidelnou aktualizaci.

Nokia 8 Sirocco se odkazuje na slavný luxusní model Nokia 8800 Sirocco z roku 1998, ale vypadá samozřejmě úplně jinak. Má 5,5“ P-POLED displej s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů, zahnutý až do okrajů, a nechybí jí výkon ani skvělá výbava, do které patří i dva zadní fotoaparáty (jeden je širokoúhlý) s optikou Carl Zeiss. Procesor Snapdragon 835 doplňuje operační paměť s kapacitou 6 GB. Potěší i zvýšená odolnost dle standardu IP67 a rychlé nabíjení. Následují cenově dostupnější modely Nokia 7 Plus a Nokia 6 (je podle výrobce o 60 % rychlejší než předchůdce) a nejlevnější Nokia 1, která má stejně jako Alcatel 1X jen 1GB operační paměť a operační systém Android 8.0 Oreo Go Edition.
Avšak ani nejvýkonnější smartphony, ani levnější varianty nevyvolaly u návštěvníků MWC tolik zájmu jako reinkarnace legendárního „banánu“, tedy Nokie 8810, která se objevila i v kultovním snímku Matrix. Nokia ji vyrábí i ve žluté barvě a na rozdíl od svého předchůdce nabízí technologie jako 4G a Wi-Fi a aplikace Facebook, Gmail, Google Maps - a samozřejmě nechybí hra had. Ale stále jde o tlačítkový telefon, který nemá systém Android, ale nabízí dlouhou výdrž na baterii.

Sony - video v HDR

Zaklínadlem posledních let u televizorů a dalších zařízení je vysoký dynamický rozsah (HDR) obrazu. Pořízení HDR videa však není tak jednoduché a vyžaduje speciální kameru. To na MWC změnila společnost Sony. Představila zde smartphone Xperia XZ2 s ohromující výbavou a funkcemi. Jeho jasný 5,7“ displej dokáže HDR video zobrazit, ale jeho fotoaparát ho navíc dokáže i nahrát, a to v rozlišení 4K - to bylo hlavní, co na tomto modelu Sony prezentovalo. Stejně jako u Galaxy S9 dokáže kamera zaznamenat i zpomalené záběry s frekvencí 960 snímků za sekundu v rozlišení Full HD. Nechybí však ani stereoreproduktory, podpora Hi-Res Audia a výkon zajištěný procesorem Qualcomm
Snapdragon 845 a 4 GB paměti. Podobné vlastnosti (až na podporu HDR) má i kompaktnější verze s 5“ displejem. Kompaktních modelů, které zvládnete ovládat jednou rukou, už v nabídce výrobců moc nenajdete, v tomto směru je tedy Sony výjimkou. A menší v tomto případě neznamená špatně vybavený. Doporučená cena je však v tomto případě dost vysoká - 15 490 Kč. Levná samozřejmě nebude ani vlajková loď Xperia XZ2 (prodej začne v dubnu). Cena bude kolem 20 000 Kč.

Alcatel - displeje na široko

Společnost TCL Communication, která je výrobcem smartphonů značky Alcatel, kompletně přepracovala i přejmenovala své portfolio a u všech telefonů přešla na stále populárnější displej FullView formátu 18 : 9. Smartphony tak mohou být menší a štíhlejší a přitom mají větší displeje. Nové smartphony jsou rozděleny do tří řad - 1, 3 a 5. Alcatel se také v Barceloně zavázal poskytovat u nových produktů pravidelné bezpečnostní aktualizace systému Android -alespoň jednou za čtvrtletí.

Asi nejzajímavější je Alcatel 5 s velmi pěkným designem i slušnou výbavou za rozumnou cenu 6 000 Kč. Má 5,7“ displej téměř bez rámečků, 3 GB operační paměti, osmijádrový procesor (MediaTek) a přední duální fotoaparát se širokoúhlým záběrem 120° a LED bleskem. Co se týká zabezpečení, kromě snímače otisků prstů (slouží i jako rychlá spoušť selfie kamery a pro uzamčení citlivých dat) nabízí smartphone i technologií FaceKey. K odemknutí telefonu se stačí podívat na obrazovku. Proces trvá asi půl vteřiny a technologie ověří více než 100 bodů na obličeji. Recenzi si přečtete v příštím čísle.

V řadě 3 jsou zatím smartphony 3, 3X a 3V s displejem o úhlopříčce 5,5, 5,7 a 6 palců a s cenou 3 490, 4 490 a 4 990 Kč. Modely 3X a 3V mají zadní duální fotoaparáty a model 3V Full HD+ displej s rozlišením 2 160 x 1 080 bodů. Cenově nejdostupnějšími smartphony z nového portfolia Alcatelu jsou modely řady 1. Alcatel 1X z této řady stojí jen 2 500 Kč a jako jeden z prvních je založen na operačním systému Android 8.0 Oreo Go Edition. Ten byl vyvinut právě pro levnější telefony s menší operační pamětí. Alcatel 1X má 1GB paměť a 16GB úložiště. Jeho 5,3“ displej má rozlišení 960 x 480 pixelů a hlavní fotoaparát rozlišení 13 Mpx. Na první pohled funguje i s jedním GB paměti svižně. Cenově dostupné budou i nově představené tablety Alcatel. Menší z nich má 7“ displej, větší pak 10,1“ a dodává se k němu i klávesnice.

Asus - ve stylu iPhonu X

Elegantní telefon s celoplošným a vykouslým displejem nemusí mít jen Apple. Podobný design byl na MWC vidět i u několika u nás ne tak známých značek, ale také na novém Asusu ZenFone 5 a 5Z. Jejich Full HD+ displej má úhlopříčku 6,2 palce a zabírá 90 % přední strany telefonu. Obě novinky dále nabízejí duální fotoaparát s nejnovějším senzorem Sony IMX363. Vlajkový model ZenFone 5Z pohání procesor Qualcomm Snapdragon 845 s až 8 GB operační paměti a v nabídce je až 256GB vnitřní úložiště. Telefon proto poskytuje masivní výkon, který využívá technologie umělé inteligence. ZenFone 5 je zase vůbec první celosvětově dostupný smartphone, který obsahuje zcela nový procesor střední třídy Qualcomm Snapdragon 636.

Parametry a design jsou jedna věc, druhá je pak cena. Ta by v případě ZenFonu 5Z v základním provedení (4 GB RAM) měla začínat na 479 eurech, tedy v přepočtu na 12 tisících korunách, a to vůbec nezní špatně. Smartphone by se měl prodávat v květnu. To je ale stále dost vysoká částka, takže Asus bude nabízet i 6palcovou variantu ZenFone 5 Lite se dvěma fotoaparáty na každé straně. Výbava bude slabší, ale ne špatná - procesor Snapdragon 630, 4 GB RAM, NFC a čtečka otisků prstů. Přesná cena ale není zatím známa.

Co nás dále zaujalo

> Napodobit Apple iPhone X se snaží více výrobců. Patří mezi ně Doogee se svým modelem V, který má 6,21“ AMOLED displej s výkusem, který zabírá dokonce 94,85 procenta přední strany a má rozlišení 2 248 x 1 080 bodů. Další zajímavostí tohoto zařízení je to, že má přímo v displeji i technologii pro snímání otisků prstů, kterou označuje jako in-screen fingerprint. Displejem ve stylu iPhonu X se pak pochlubily i další značky - Leagoo se svým modelem S9, Wiko se smartphonem View 2 Pro.

> Smartphone ZTE Axon M displejem také zaujal, ale trochu jinak. Jde totiž o patrně první skládací mobil, který má displeje dva. Jde o dva stejné 5,2“ displeje s Full HD rozlišením, z nichž jeden je umístěn na zadní straně a lze ho překlopit dopředu, aby doplnil ten první. Je ale mezi nimi docela velká mezera a smartphone je veliký a těžký. Otázkou tedy je, zda se tato „revoluční“ novinka ujme.

> Množství módů, kterými můžete rozšířit smartphony Motorola, se rozrostlo. Na zadní stranu smartphonu si tak můžete přilepit instantní tiskárnu fotografií a udělat z něj Polaroid, nebo k němu můžete připojit chytrý reproduktor Alexa či tzv. Healt Mod, který vám po vložení prstu změří krevní tlak, srdeční frekvenci, rychlost dýchání a puls. Mezi další mody patří 360° kamerka a výsuvná klávesnice.

Foto popis| Displej notebooku Huawei MateBook X Pro vyplňuje skoro celé víko, takže vysunovací kamerku bylo potřeba přesunout mezi funkční klávesy.
Foto popis| Tablet Huawei MediaPad M5 pracuje i v tzv. Desktop módu - počítač už potřebovat nebudete.
Foto popis| Smartphone LG V30S ThinQ má na zadní straně dva fotoaparáty jako jeho předchůdce, navíc ho ale můžete přepnout do Bright módu, kdy fotografuje téměř ve tmě.
Foto popis| Samsung Galaxy S9+ je mimo jiné vybaven fotoaparátem s clonou. Fotografie by tedy měly být zase o něco dokonalejší.
Foto popis| Novináři ale raději zkoušeli novou funkci animovaných emoji, vytvořených podle fotografie.
Foto popis| Nokia má sice čtyři přírůstky do svého portfolia chytrých telefonů, více ale zaujal reinkarnovaný „banán“ Nokia 8810.
Foto popis| Pro pořízení HDR videa už nepotřebujete speciální kameru. Zvládne to smartphone Sony Xperia XZ2 se skvělou výbavou.
Foto popis| Alcatel předělal a přejmenoval celou modelovou řadu svých smartphonů a přešel na formát 18 : 9. Alcatel 5 s Full View displejem vypadá pěkně a bude stát jen 6 000 Kč.
Foto popis| ZenFone 5Z od Asusu má displej i výbavu podobnou iPhonu X. Běží ale na Androidu a měl by stát jen 12 000 Kč.
Foto popis| Skládací displej telefonu ZTE Axon M nás sice zaujal, otázkou ale je, zda jde opravdu o praktickou funkci, na kterou se čeká.
Foto popis| Leagoo S9 a Wiko View 2 Pro také chtějí vypadat jako iPhone.
Foto popis| Doogee V ve stylu iPhonu X a se čtečkou otisků v displeji.
Foto popis| Díky módům si můžete ze smartphonu Motorola udělat Polaroid.

O autorovi| PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: