Zamyšlení šéfredaktora nad událostmi uplynulého měsíce.
Bezpečí, nebo pohodlí?
Vážení čtenáři,
tématem dubnového Chipu je zabezpečení našich digitálních zařízení při pohybu na internetu. Detailně pro vás popisujeme, co všechno byste měli dělat, aby se z vás nestaly oběti kyberkriminality a abyste ani nebyli nedobrovolnými dárci svých dat firmám, jako jsou Google a Facebook, které je obratem v reklamách pěkně zpeněží.
Co si ale budeme nalhávat, digitální bezpečnost je pěkná otrava. Budete-li se k vlastnímu zabezpečení a ochraně svých dat v digitálním světě stavět opravdu zodpovědně, může to začít připomínat paranoiu. Abyste měli alespoň částečnou jistotu, kromě standardních antivirů, firewallů a neustálého pořizování záloh musíte dbát při pohybu na internetu důsledně na svou anonymitu, používat VPN, alternativní browsery, virtuální stroje a zabezpečený e-mail a šifrovat vše, co jen jde. Pak ale možná zjistíte, jak náročná všechna tato opatření jsou, jak moc zpomalují vaše stroje i vaši práci a kolik času jim musíte věnovat. Mnoho odborníků na internetovou bezpečnost tvrdí, že používat internet zcela anonymně už vlastně ani není možné. V našem článku na straně 36 se vás snažíme přesvědčit o opaku, ale jak asi tušíte, je to něco za něco. Relativní bezpečnost je vykoupena mnoha omezeními.
A absolutní bezpečnost? Tu v počítačích, smartphonech a na internetu nenajdete určitě. V poslední době se bezpečnostní chyby objevovaly tam, kde je předtím nikdo nečekal, a tak často, že iluze ztratil snad každý. Průšvih se zranitelnostmi Meltdown a Spectre u moderních procesorů nás po příslušných záplatách stál i trochu výkonu našich počítačů (psali jsme o tom už v minulém Chipu). Bezpečnostní mezera v protokolu WPA2, používaném pro zabezpečení Wi-Fi, sice naše domácí bezdrátové sítě v praxi snad neohrozí, ale i ta je důkazem, že to, co je dnes označováno jako naprosto bezpečné, se zítra může změnit v bezpečnostní past.
Nezbývá než celý ten digitální svět brát trochu s rezervou, chovat se k němu opatrně a rozhodně mu 100% nedůvěřovat. Pokud mluvíme o našich vlastních soukromých zařízeních, pak je volba jen na nás, kolik pohodlí jsme ochotni za vyšší stupeň zabezpečení obětovat -může se to vyplatit. V každém případě v Chipu pro to najdete ty nejlepší návody.
Přeji vám příjemné čtení v jarním Chipu a hodně užitečných informací.
O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz