Jednoduché a levné zařízení od Googlu zajistí propojení vašeho NAS serveru a mobilních zařízení s televizí ve vašem obýváku. Úvodní konfigurace Chromecastu je přitom velmi snadná.
Chromecast od Googlu promění každou televizi s HDMI rozhraním během několika okamžiků na zařízení schopné přehrávat multimediální obsah z internetu i vaší domácí sítě. Velkou výhodou je, že Chromecast 2 dnes v českých e-shopech pořídíte za cenu kolem 1 100 korun. Přehrávání multimediálního obsahu pak můžete řídit prostřednictvím vaší domácí Wi-Fi sítě z počítače, smartphonu či tabletu, přičemž potřebné aplikace pro Android a iOS najdete snadno v Obchodě Play nebo App Storu.
V tomto návodu vám poradíme, jak instalovat a používat Chromecast první či druhé generace. Instalace samotného hardwaru je přitom velmi jednoduchá, protože vám stačí zasunout Chromecast do volného HDMI konektoru na televizi a zajistit jeho napájení. Zde máte na výběr, zda použijete dodávaný síťový adaptér, který se nijak neliší od běžné nabíječky pro smartphony, nebo budete Chromecast napájet z USB portu vaší televize. Druhá varianta je určitě lepší, jelikož bude Chromecast napájen pouze při zapnuté televizi.
Po zapnutí televize je ještě třeba přepnout vstup na HDMI, ke kterému je připojen Chromecast. Nyní byste měli vidět zaváděcí obrazovku Chromecastu, který je nutné ještě nakonfigurovat softwarově. K tomu můžete použít svůj počítač nebo mobilní aplikaci Google Home, dostupnou pro smartphony a tablety s Androidem a iOS.
Ať už se rozhodnete pro konfiguraci z jakéhokoli zařízení, otevřete si v něm internetový prohlížeč a zadejte do něj adresu chromecast.com/setup. Pak si můžete stáhnout příslušnou verzi aplikace Google Home podle vašeho mobilního zařízení nebo pokračovat v konfiguraci prostřednictvím internetového prohlížeče. Samozřejmě je také možné stáhnout si a instalovat aplikaci Google Home rovnou a pak se pustit do konfigurace Chromecastu. Vše bude probíhat prostřednictvím vaší domácí Wi-Fi sítě.
Jak na to
1 Připojení k Chromecastu
Spusťte aplikaci Google Home, která rovnou vyhledá Chromecast (resp. jakékoli jiné zařízení s podporou streamování přes protokol Cast) ve vaší domácí síti. Pak vypíše seznam nalezených zařízení a nabídne vám jejich úvodní nastavení. Proto klepněte na tlačítko »Nastavit« a vyčkejte, než se váš smartphone či tablet připojí k Wi-Fi síti, kterou Chromecast vysílá.
2 Autorizace zařízení
Na obrazovce televize i displeji svého smartphonu či tabletu byste nyní měli vidět stejný autorizační kód, prostřednictvím kterého spárujete Chromecast se svým mobilním zařízením. V našem případě jde o kód »N5H8«. Potvrďte tento kód volbou »Ano« a pokračujte k výběru místnosti, ve které je Chromecast umístěn. Máte přitom na výběr z běžných místností, jako obývací či dětský pokoj, ložnice atd., ale pokud si nevyberete, najdete na konci seznamu ještě volbu »Přidat vlastní místnost«, která vám umožní zadat jakékoli jiné umístění Chromecastu. Pak pokračujte volbou »Další«.
3 Přihlášení Chromecastu k Wi-Fi
Následuje velmi důležitý krok, kterým je připojení Chromecastu k vaší domácí Wi-Fi síti. Zatímco Chromecast první generace podporoval jen Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz, Chromecast 2 i zatím nejnovější Chromecast Ultra lze připojit i k AC Wi-Fi v pásmu 5 GHz. Zvolte tedy vhodnou Wi-Fi síť a pokračujte tlačítkem »Další«. Pokud jde o síť, ke které se připojuje i vaše mobilní zařízení, ze kterého Chromecast konfigurujete, může být automaticky použito heslo k síti, uložené ve vašem smartphonu či tabletu. Pak můžete rovnou pokračovat tlačítkem »OK«. V ostatních případech použijte volbu »Zadat ručně« a následně vložte heslo k Wi-Fi síti. Připojování k Wi-Fi by mělo proběhnout během pár okamžiků a následně si ještě Chromecast vyžádá potvrzení propojení s vaším účtem Google. Před úplným dokončením instalace se ještě zobrazí přehled zvoleného nastavení (umístění zařízení a zvolená Wi-Fi síť), kde stačí klepnout na tlačítko »Pokračovat«.
4 Streamování přes Chromecast
Průvodce instalací Chromecastu vám ještě na závěr nabídne jednoduchý výukový program, ve kterém si můžete vyzkoušet, jak se odesílají videa z aplikací Netflix, YouTube a Google Play Movies & TV ze smartphonu či tabletu do Chromecastu, ale ten můžete klidně přeskočit a pustit se do používání nově instalovaného zařízení.
Daleko zajímavější je následný přehled aplikací instalovaných ve vašem smartphonu či tabletu, které umí streamovat video do Chromecastu. Jistě mezi nimi nebude chybět klientská aplikace videoserveru YouTube nebo aplikace Fotky Google, se kterou můžete na televizi v obýváku prohlížet fotografie a přehrávat videa pořízená vaším smartphonem. Mnoho dalších aplikací s podporou streamování přes Chromecast si pak můžete doinstalovat sami. Přehled nejlepších aplikací podporujících Chromecast najdete v minulém vydání Chipu.
Na streamování videí se kromě YouTube výborně hodí především mediacentrum Plex, které může běžet přímo ve vašem NAS serveru nebo v počítači, a streamování do televize přes Chromecast budete ovládat prostřednictvím aplikace ve vašem smartphonu či tabletu. Majitelé NAS serverů Synology se pak obejdou i bez Plex serveru, jelikož si mohou do svého síťového úložiště instalovat doplňkový balíček Video Station, který bude sloužit jako mediaserver, a do mobilního zařízení aplikaci DS video, která umí streamovat obsah do Chromecastu.
Foto popis| Google Chromecast 2 Uvnitř nevelkého streamovacího zařízení z dílny Googlu se nachází dvoujádrový procesor s taktovací frekvencí 1,2 GHz, 512 MB operační paměti a 256MB flashové úložiště.