Jestliže u počítače pravidelně trávíte delší dobu, je důležité, abyste pohodlně seděli ve správné poloze a aby monitor i klávesnice byly umístěny tak, abyste při práci přehnaně nenamáhali svoje tělo.
Nejohroženější jsou páteř, zápěstí a zrak. Vinou dlouhodobého setrvávání v nepřirozené poloze (zakloněná nebo na stranu otočená hlava, zápěstí zvednuté nad klávesnicí apod.) dochází k jednostrannému namáhání šlach a svalových úponů, což může vést k bolestivým onemocněním. Nabízíme vám deset rad, jak by vaše sezení u počítače mělo vypadat.
1 Výška židle
Základem je pohodlná židle s nastavitelnou výškou sedáku. Sedět byste měli tak vysoko, abyste mohli položit ruce na klávesnici - přitom by vaše předloktí měla být přibližně vodorovně a lokty byste měli mít u těla, ohnuté přibližně do pravého (nebo o málo většího) úhlu.
2 Seďte zpříma
Pohodlnému sezení ve vzpřímené poloze pomáhá podepření bederní páteře. Kyčle, ramena a uši by měly být přibližně v jedné svislé rovině nad sebou.
3 Předloktí a zápěstí v rovině
Při psaní na klávesnici i při práci s myší by zápěstí mělo být v jedné přímce s předloktím. V této poloze lze ruce podepřít vhodně nastavenými loketními opěrkami a hlavně podložkami pod zápěstí.
4 Chodidla na zemi
Chodidla musí pohodlně spočívat na zemi. Musíte-li kvůli vyššímu stolu nastavit sedák židle výš, použijte vhodnou podložku pod nohy. Také kolena by měla být ohnutá přibližně do pravého úhlu.
5 Monitor v ose
Monitor umístěte přímo před sebe. Při delším otočení hlavy do strany riskujete ztuhnutí šíje a bolesti hlavy a zad.
6 Vzdálenost obrazovky
Obrazovku byste měli mít před sebou přibližně ve vzdálenosti natažené paže. Optimální vzdálenost je však individuální. Zejména je-li úhlopříčka displeje výrazně delší než 20 palců (cca 51 cm), můžete dát monitor dál.
7 Výškové nastavení monitoru
Na obrazovku nesmíte hledět vzhůru, to by vás brzy bolelo za krkem. Horní hrana displeje by měla být přibližně ve výšce očí - v případě většího monitoru může být tato hrana o několik centimetrů výš.
8 Kolmý pohled na monitor
Obrazovku nakloňte tak, abyste na její střed hleděli přibližně kolmo. Budete tak mít celou plochu displeje přibližně ve stejné vzdálenosti od očí a vaše oči nebudou nuceny přeostřovat.
9 Odrazy a protisvětlo
Neseďte čelem ani zády k oknu. Odráží-li se na displeji výrazný zdroj světla (to je problém zejména u displejů s lesklým povrchem), zvyšuje to námahu očí při čtení obsahu na obrazovce. Podobně nepříjemné je však také protisvětlo - to by vás oslňovalo.
10 Umístění klávesnice a myši
Stejně jako monitor, i klávesnice by měla ležet v ose vašeho těla, a to tak daleko od hrany stolu, aby vaše předloktí mohla pohodlně spočívat na stole v přirozené poloze. Ruce byste neměli ke klávesnici natahovat ani je krčit. Myš by měla ležet co nejblíže u klávesnice, přibližně ve stejné vzdálenosti, aby přehmatávání mezi klávesnicí a myší bylo co nejkratší.
Pořádek na pracovním stole
Samozřejmostí by měl být uklizený stůl, abyste klávesnici nebo myš nemuseli hledat pod stohy papírů a abyste myší nenaráželi do sklenic a hrnků. V takové situaci jsou všechny ostatní zásady ergonomie k ničemu, protože když pozornost a čas věnujete hledání potřebných věcí a utírání rozlitých nápojů, strávíte u počítače daleko delší dobu a fyzická i psychická únava poroste neúměrně k vykonané práci.
Střídejte ruku na myši
Dobrým tipem je občas si přehodit myš z jedné ruky do druhé. Jde to samozřejmě tehdy, když má myš symetrický tvar (takových myší je většina). Zkuste to, uvidíte, že si na ovládání myši druhou rukou rychle zvyknete. V některých situacích je myš v levé ruce navíc praktičtější, například když zapisujete čísla do tabulek (pravá ruka pak může zůstat na číselné části klávesnice) nebo když při práci s počítačem potřebujete pravou rukou něco psát na papír. Neměňte však přitom nastavení levého a pravého tlačítka myši, i když to systém umožňuje. Zaměníte-li tlačítka myši, zmatete tím nejen případné další uživatele společného počítače, ale i sami sebe (jestliže zapomenete, kterou rukou jste s myší pracovali naposledy).
Kromě výše uvedených zásad a doporučení platí jedno obecné pravidlo: Nezůstávejte dlouho v jedné poloze (ať je jakkoli pohodlná). Alespoň jednou za hodinu vstaňte, protáhněte si záda a všechny končetiny a proveďte několik cviků, které vám rozproudí krev a uvolní ztuhlé svalstvo.
***
Pozor na „myší syndrom“
Dlouhodobá jednostranná zátěž může způsobit bolestivé problémy se šlachami a svalovými úpony. Zánět šlach, zejména tzv. tenisový loket nebo syndrom karpálního tunelu, dokáže člověka vyřadit z pracovního procesu i z normálního fungování v rodině na dlouhé týdny i měsíce. Tento problém stále více postihuje i osoby, které většinu dne tráví u počítače. Ťukání do klávesnice a klikání myší u mnohých z nás dříve či později vyvolá tzv. „myší syndrom“, což je laický název pro zánět šlach či nervů ruky, způsobený opakovaným jednostranným pohybem.
***
Pomoci mohou enzymy
Některé enzymy v našem těle řídí a koordinují imunitní reakce v organismu. V případě zdravotních problémů, ke kterým patří i záněty a otoky, je vhodné dodat obdobné enzymy zvenčí. Enzymy, které obsahuje lék Wobenzym, působí proti zánětům a otokům a posilují imunitu. Při zánětech šlach a svalů včetně tenisového lokte, syndromu karpálního tunelu nebo tzv. „myšího syndromu“ urychlují vstřebávání otoků a léčbu zánětů a mohou tak významně zkrátit případnou pracovní neschopnost.
***
Syndrom karpálního tunelu
Toto onemocnění vzniká v důsledku opakovaných pohybů ztuhlé ruky (například při psaní na klávesnici nebo při hře na klavír) nebo při strnulém držení zápěstí ohnutého nahoru nebo dolů (například při špatném držení myši), případně po úrazu. Karpální tunel je štěrbina mezi zápěstními kůstkami a pevným zápěstním vazem, kterou prochází do dlaně devět šlach a důležitý mediánní nerv. Když některá šlacha oteče, stlačí a podráždí nerv v úzkém prostoru a to může způsobit bolest, nebo dokonce i zánět. Při prvních obtížích ruku přestaňte zatěžovat a zápěstí znehybněte - pomohou studené obklady a protizánětlivé léky.
Foto popis| Píšete-li všemi deseti, vyzkoušejte některou z klávesnic speciálně navržených tak, aby ruce při psaní zaujaly přirozenou polohu a všechny klávesy byly na dosah.
Foto popis| Velmi pohodlná Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse má na první pohled značně nezvyklý tvar. Její hlavní kouzlo je v tom, že při práci s ní je malíková hrana dlaně stále položená na stole
Foto popis| Zápěstí by při práci s klávesnicí a s myší mělo být v jedné přímce s předloktím. Této polohy dosáhnete jednak vhodnou volbou těchto zařízení, jednak použitím vhodné podložky pod zápěstí. Doporučujeme pořídit si textilní podložku vyplněnou silikonovým gelem, která je příjemná na dotyk a nezpůsobuje otlaky.
O autorovi| IVAN HEISLER, autor@chip.cz