Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 2.2018

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších. 

Windows a Office

1 Windows 10 Přehrávání filmů z DVD a Blu-ray disků
2 Windows Nalezení ztraceného licenčního klíče
3 Word Vložení tlačítka »Uložit jako« do panelu Rychlý přístup
4 Windows Nastavení 32bitového operačního systému pro využití více RAM
5 Excel Otevírání sešitů v XLSX ve starších verzích Excelu
6 Windows 10 Skenování dokumentů a fotografií s využitím aplikace od Microsoftu
7 Outlook Vytvoření zálohy a obnova dat
8 Windows 10 Aktivace a nastavení spořiče obrazovky
9 Word Sledování změn v textových dokumentech
10 Windows 10 Oprava chyby Runtime-Broker a normalizace vytížení procesoru
11 Excel Třídění tabulek podle různých kritérií
12 Windows 10 Kontrola a úprava nastavení firewallu
13 Word Kombinace horizontálních a vertikálních stránek v jednom dokumentu
14 Windows Vyhledání a odstranění duplicitních souborů
15 Outlook Zmenšení a odesílání velkých příloh
16 Windows 10 Opětovná instalace přehrávače Windows Media Player
17 PowerPoint Přizpůsobení titulní stránky tématu a posluchačům

Profitip

Bezpečný přístup do vaší domácí sítě

Hardware

18 MicroSD karty Bezpečné vymazání citlivých dat z paměťové karty
19 PlayStation 4 Záloha dat a výměna disku na herní konzoli PlayStation 4
20 Osobní počítače a notebooky Jak spustit systém Windows v nouzovém režimu
21 Baterie notebooku Analyzujte a vyřešte problém s akumulátorem notebooku
22 Chytré telefony Přinuťte telefon s Androidem, aby se mu znovu otáčel obraz na displeji
23 MicroSD karty Obnovte přístup k paměťové kartě smartphonu

Profitip

Neprůstřelná ochrana počítače

Web & fotografie

24 Fotografické techniky Využijte mlhu pro pořízení efektních snímků
25 E-mail Zabezpečte si Gmail od Googlu pomocí nástrojů této firmy
26 Sdílení fotografií Sdílení fotografií přes Zoner Photo Studio X
27 Messenger Nainstalujte si WhatsApp na osobní počítač
28 Darknet Prohledejte anonymní internet pomocí Grams
29 Fotografování Skvělé snímky za správného osvětlení
30 Fotografování Použití stativu pro fotografování z nízké perspektivy

Profitip

Dokonalý panoramatický snímek

Mobily a tablety

31 Android Prohlížeč v režimu rozdělené obrazovky
32 Android Věrnostní karty v aplikaci Android Pay
33 Android Test výkonu paměti
34 Android Počasí od Googlu na domovské obrazovce
35 Android Rychlé psaní zlomků
36 Android Aplikace v plovoucích oknech
37 Android Omezení modrého světla

Profitip

Důkladná očista pro váš iPhone

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 10 Přehrávání filmů z DVD a Blu-ray disků

V operačním systému Windows 10 není se standardní výbavou možné přehrávat filmové DVD a Blu-ray disky. Tento úkol ale hravě zastane celá řada různých aplikací, které si můžete snadno sami kdykoli doinstalovat.
Například bezplatný program Leawo Blu-ray (leawo.com) Player si poradí s filmy na Blu-ray i DVD a navíc přehrává i disky s různým regionálním kódováním. Samozřejmostí jsou také funkce pro výběr zvukové stopy i titulků, pokud jich má filmový titul na DVD či Blu-ray disku uloženo více. Svým designem Leawo Blu-ray Player dobře zapadne do vizuálního stylu uživatelského rozhraní Windows 10 a také se velmi snadno ovládá. V přehrávači nechybí ani podrobnější nastavení obrazu a zvuku přehrávaných filmů (jas, kontrast, atd.).

2 Windows Nalezení ztraceného licenčního klíče

Až budete, typicky kvůli reinstalaci celého počítače, potřebovat najít ztracený licenční klíč vašeho operačního systému Windows, a nepřečtete jej z dávno ošoupaného štítku nalepeného na počítači nebo notebooku, neobejdete se bez pomoci speciálního nástroje.

Jedním z takových programů je i zdarma použitelná aplikace Magical Jelly Bean Keyfinder (magicaljellybean. com), která umí v registru operačního systému najít licenční klíče nejen k Windows, ale i k více než třem stovkám dalších komerčních programů (od Microsoftu, Adobe a mnoha dalších výrobců).

Pro překontrolování nalezeného licenčního klíče pak použijte program Ultimate PID Checker (bit.ly/2CYafkW), který ověřuje platnost licencí operačních systémů Windows XP, Vista, 7 a 8/8.1, včetně všech jejich variant, jako jsou Home, Professional atd. Ultimate PID Checker navíc ověřuje i hromadné multilicence, používané pro aktivaci Windows ve firemním prostředí. Vložte v programu Ultimate PID Checker do řádku »Key« nalezený licenční klíč, klikněte na »Go!« a následně zkontrolujte údaj v řádku »Validity«. Váš klíč bude buďto platný (»Valid«), nebo neplatný (»Invalid«). Ultimate PID Checker ověřuje také licenční klíče serverových edic operačního systému Windows (ve verzích 2012, 2008 R2, 2008 a 2003), stejně jako klíče ke kancelářským sadám Office ve verzích 2013 a 2010. Pokud máte licenční klíče uloženy v textovém souboru ve formátu TXT, může Ultimate PID Checker ověřit hned několik klíčů současně. Slouží k tomu funkce na kartě »From File«. Další možnost, jak získat ztracený licenční klíč k operačnímu systému Windows, představuje například program Windows Product Key Viewer (rjlsoftware.com).

3 Word Vložení tlačítka »Uložit jako« do panelu Rychlý přístup

V levém horním rohu okna textového editoru Word najdete panel Rychlý přístup, obsahující tlačítka nejčastěji používaných funkcí. Mezi nimi nechybí ani tlačítko »Uložit«, ale důležitou funkci »Uložit jako« zde nenajdete. Přidat tlačítko, pomocí kterého můžete velmi rychle ukládat kopie nebo různé verze dokumentů pod novými názvy, však není vůbec žádný problém. Klikněte na tlačítko se šipkou na konci panelu a z nabídky »Přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup« zvolte položku »Další příkazy«. V nově otevřeném okně »Možnosti aplikace Word« vyberte z nabídky »Zvolit příkazy« možnost »Všechny příkazy« a následně dole, podle abecedy, vyhledejte příkaz »Uložit jako«. Klikněte na něj a pak na tlačítko »Přidat«. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK«, nebo si ještě přidejte další příkazy podle vlastního výběru.

4 Windows Nastavení 32bitového operačního systému pro využití více RAM

Pro pohodlné používání Windows by váš počítač měl být vybaven alespoň 4 GB operační paměti, ale více je v tomto případě rozhodně lépe. Pokud však z nějakého důvodu stále používáte operační systém Windows ve 32bitové verzi, nemůžete využít více než 4 GB RAM.

Problém spočívá v tom, že 32bitový operační systém pracuje s adresami dlouhými 32bitů. To znamená, že lze adresovat nejvýše 232 bajtů operační paměti, což odpovídá právě kapacitě 4 GB. Moderní procesory ale pracují se 36bitovou adresní směrnicí, takže mohou adresovat 236 bajtů, tedy kolem 64 GB RAM. Takové adresování operační paměti však musí podporovat i jádro operačního systému. Operačním systémům Windows proto již od verze 2000 se správným adresováním operační paměti pomáhá technologie PAE (Physical Address Extension). Zároveň je ale třeba jádru operačního systému sdělit, že chcete využívat technologii PAE.

Abyste ve svém počítači s 32bitovou verzí Windows mohli adresovat větší množství operační paměti, musíte nejprve zjistit, zdali BIOS vaší základní desky podporuje funkci zvanou »Memory Remapping«. V dalším kroku je třeba jádru operačního systému sdělit, že budete do budoucna chtít používat právě technologii PAE. Proto si otevřete nabídku Start, napište do ní »cmd« a následně klikněte na nalezenou položku »Příkazový řádek« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Spustit jako správce«. Do okna s příkazovým řádkem pak napište příkaz »bcdedit«, kterým spustíte nástroj »Boot Configuration Data Editor«, který umožňuje konfigurovat proces bootování počítače. Pokračujte příkazem »bcdedit/ set pae forceenable«, abyste aktivovali technologii PAE.

Dále budete potřebovat ještě bezplatně použitelný nástroj Gavotte RamDisk (bit.ly/2Df2bsG), abyste mohli adresovat více operační paměti. ZIP balíček s programem stačí jen stáhnout, rozbalit a spustit soubor »ramdisk.exe«. Pak se ujistěte, že je označena předvolba »Fixed Media« v části »Media Type«. Následně potvrďte dotaz Windows na instalaci nových ovladačů programu a nakonec klikněte na volbu »Install Ramdisk«. Pokud vše proběhne, jak má, objeví se v Průzkumníku nový disk označený písmenem »R«, jehož obsah bude při každém restartu Windows vymazán.

5 Excel Otevírání sešitů v XLSX ve starších verzích Excelu

Díky režimu kompatibility je možné otevírat sešity z novějších verzí Excelu také ve starších verzích tohoto oblíbeného tabulkového kalkulátoru ze sady Microsoft Office. Rozdíl mezi soubory z různých verzí Excelu je na první pohled viditelný i podle jejich koncovky: zatímco starší verze (od 97 do 2003) ukládaly sešity do souborů s koncovkou XLS, od Excelu 2007 se používá koncovka XLSX.

Abyste měli jistotu, že váš excelový sešit otevře i uživatel některé ze starších verzí Excelu, budete jej muset převést do kompatibilního formátu. Přejděte proto do nabídky »Soubor / Uložit jako« a zde jako typ souboru zvolte možnost »Sešit Excelu 97-2003 (.xls)«.

Když naopak v novější verzi Excelu otevíráte sešit ve formátu XLS, otevře se v tzv. režimu kompatibility. Přejdeteli v XLS sešitu do nabídky »Soubor«, najdete v části »Informace« na prvním místě »Režim kompatibility«. Po kliknutí na tlačítko »Převést« můžete sešit zkonvertovat do nového formátu XLSX. Nový soubor pak bude podporovat i všechny novější funkce Excelu, například pro podmíněné formátování atd. Zároveň může někdy dojít k menším změnám ve formátu buněk, ale například vzorce zůstanou i v novém formátu bez problému funkční.

6 Windows 10 Skenování dokumentů a fotografií s využitím aplikace od Microsoftu

Ke skenerům sice výrobci běžně dodávají i příslušný ovládací software pro skenování dokumentů či fotografií, ale ve Windows 10 si v zásadě vystačíte i bez něj.

Jakmile máte skener (resp. jeho ovladač) instalovaný, otevřete si obchod Windows Store a zde vyhledejte aplikaci Windows Skener. Používání aplikace Windows Skener, kterou Microsoft poskytuje zcela zdarma, je velmi snadné a najdete v ní všechny potřebné funkce.

Po vložení předlohy do skeneru můžete použít tlačítko »Náhled« pro naskenování předlohy. Pak můžete obraz předlohy oříznout, zvolit si formát výstupního souboru (PNG, JPEG, TIFF nebo třeba PDF) a po kliknutí na volbu »Zobrazit víc« také jeho kvalitu (rozlišení) a umístění na disku počítače. Skenování podle nastavených parametrů poté zahájíte kliknutím na tlačítko »Skenovat«. Naskenovaný obraz bude uložen do zvoleného místa.

7 Outlook Vytvoření zálohy a obnova dat

Outlook ze sady Microsoft Office zpravidla obsahuje velmi důležité zprávy, kontakty nebo třeba celý kalendář. Proto určitě není na škodu obsah Outlooku pravidelně zálohovat. K tomuto účelu nebudete potřebovat žádný speciální zálohovací software - vystačíte si jen s běžnými funkcemi Outlooku.

Přejděte do nabídky »Soubor« a zde k položce »Otevřít a exportovat«. Dále klikněte na tlačítko »Import nebo export«, kterým otevřete okno »Průvodce importem a exportem«. V prvním kroku průvodce zvolte funkci »Export do souboru« a po kliknutí na tlačítko »Další« zvolte »Datový soubor aplikace Outlook (PST)«. Otevře se nové okno, kde si zvolíte složku k exportu. Zde jednoduše zvolte název nadřazeného poštovního účtu (na prvním řádku přehledu) a ujistěte se, že je označena předvolba »Včetně vnořených složek«. Po kliknutí na »Další« zvolte umístění záložního archivu na pevném disku vašeho počítače nebo jiném úložném médiu. Po kliknutí na »Dokončit« se ještě zobrazí okno, ve kterém můžete zadat heslo na ochranu obsahu záložního archivu Outlooku.

V případě nutnosti obnovy obsahu Outlooku ze zálohy opět použijte nabídku »Soubor / Otevřít a exportovat« a funkci »Import nebo export«. V průvodci ale tentokrát zvolte funkci »Importovat z jiného programu nebo souboru« a následně opět zvolte možnost »Datový soubor aplikace Outlook (PST)«. V dalším okně pokračujte tlačítkem »Procházet« a vyhledejte dříve vytvořený záložní soubor Outlooku. Aplikace z něj obnoví veškerý obsah.

8 Windows 10 Aktivace a nastavení spořiče obrazovky

Operační systém Windows 10 přišel s vlastní novou funkcí spořiče obrazovky, ale zároveň je stále možné vrátit se k jeho předchozí verzi. Klasický spořič obrazovky lze aktivovat jen několika kliknutími myší. Otevřete si Nastavení, buďto prostřednictvím tlačítka s ozubeným kolem v nabídce Start, nebo klávesovou zkratkou [Win] + [I]. Zde přejděte do nabídky »Přizpůsobení« a pak k položce »Zamykací obrazovka«. Poté v pravé části okna sjeďte až téměř dolů k odkazu »Nastavení šetřiče obrazovky«.

Kliknutím na něj se otevře okno »Nastavení šetřiče obrazovky«, kde si můžete vybrat styl šetřiče, stejně jako nastavit dobu nečinnosti (v minutách), než se spořič aktivuje. Některé styly spořičů přitom umožňují i vlastní uživatelská nastavení.

9 Word Sledování změn v textových dokumentech

Pokud na textových dokumentech ve Wordu spolupracuje více uživatelů, je velmi užitečné aktivovat funkci »Sledování změn«, abyste měli přehled o postupných úpravách obsahu.

Otevřete si upravovaný dokument ve Wordu a přejděte na kartu »Revize«. Zde najdete i oddělení funkcí nazvané »Sledování« a důležité tlačítko »Sledovat změny«. Nyní se budou zaznamenávat všechny změny provedené v obsahu dokumentu. Pokud bude na daném řádku dokumentu provedena nějaká změna, zobrazí se u jeho levého okraje červená čárka. Když na ni kliknete myší, zobrazí se zvýrazněné změny v obsahu. Jestliže je k nějaké části textu vložen komentář, bude tato část označena v dokumentu červeně. V závislosti na nastavení se všechny provedené změny a komentáře zobrazují buďto přímo v textu, nebo v bublinách na pravém okraji stránky.

Možnosti nastavení sledování změn najdete pod malým tlačítkem se šipkou v pravém dolním rohu oddílu »Sledování« na kartě »Revize«. V nově otevřeném okně můžete změnit předvolby zobrazení revizí a třeba si také aktivovat samostatné okno pro revize, které přijde vhod, pokud je změn v dokumentu opravdu hodně.

Když budete pokračovat dál tlačítkem »Upřesnit možnosti«, dostanete se i k předvolbám vizuálního stylu zobrazování revizí v dokumentu. Další důležité funkce související se sledováním změn najdete na kartě »Revize« v oddílu »Změny«. Zde můžete přijímat, nebo naopak odmítat úpravy obsahu dokumentu, provedené ostatními uživateli, ale také hromadně přijmout nebo odmítnout všechny změny a zastavit jejich sledování. Využijte k tomu funkce pod šipkami u tlačítek »Přijmout« a »Odmítnout«. Aby nikdo ze spolupracovníků nemohl v dokumentech provádět nezaznamenané změny, použijte funkci »Zamknout sledování«, dostupnou pod tlačítkem »Sledovat změny«. Pak si zvolte heslo k uzamknutí této funkce.

10 Windows 10 Oprava chyby Runtime-Broker a normalizace vytížení procesoru

Ve Windows 10 se může občas stávat, že ve chvíli, kdy svůj počítač zrovna nepoužíváte, najednou výrazně naroste vytížení procesoru, což se například projeví i zvýšenou hlučností ventilátoru počítače. Tento stav je nežádoucí především pro uživatele přenosných počítačů, jelikož se tím zkracuje doba jejich práce na akumulátor. Uživatel pak může být na cestách nepříjemně překvapený, že je jeho počítač brzy vybitý.

Za tento problém je zodpovědný proces »Runtime Broker«, který můžete najít i ve Správci úloh a který spolupracuje s funkcí »Zobrazovat tipy, triky a návody při používání Windows«. Abyste se této chyby zbavili, nemusíte nutně řešit proces »Runtime Broker«, ale můžete jednoduše zastavit zmíněnou funkci pro zobrazování (prakticky zbytečných) tipů.
Potřebnou předvolbu najdete mezi nabídkami Nastavení. Použijte proto tlačítko s ozubeným kolem v nabídce Start nebo klávesovou zkratku [Win] + [I] a v okně Nastavení přejděte do nabídky »Systém / Oznámení a akce«. Pak v pravé části okna pod nabídkou »Oznámení« deaktivujte poslední přepínač »Zobrazovat tipy, triky a návrhy při používání Windows«. Aby se provedená změna projevila, stačí už jen restartovat počítač.

11 Excel Třídění tabulek podle různých kritérií

Při správné úpravě excelových tabulek bude výsledkem mnohem lepší přehled o jejich obsahu. Tabulkový kalkulátor přitom za tímto účelem nabízí řadu užitečných funkcí. Začít byste měli na kartě »Domů«, v jejíž pravé části najdete oddíl »Úpravy«, kde se nachází tlačítko »Seřadit a filtrovat«. Nejprve ale označte oblast tabulky, kterou chcete setřídit. Pak použijte buďto některé z připravených řazení (abecedních a číselných, vzestupných a sestupných), nebo použijte volbu »Vlastní řazení«.

Poté si totiž v nově otevřeném okně můžete sami volit sloupce a kritéria řazení jejich obsahu, stejně jako pořadí pravidel pro řazení. Kromě řazení podle číselných hodnot nebo abecedního pořadí můžete v podmínkách vlastního třídění zohlednit třeba i barvy výplní buněk, jejich podmíněné formátování nebo třeba barvy písma. Také si můžete vytvořit své vlastní seznamy s individuálními kritérii řazení.

12 Windows 10 Kontrola a úprava nastavení firewallu

Nemáte-li ve svém počítači instalované jiné bezpečnostní řešení, zahrnující i vlastní firewall, určitě byste neměli firewall vestavěný v operačním systému Windows deaktivovat. Můžete si ale překontrolovat a případně upravit jeho nastavení. Otevřete si nabídku Start, napište »firewall« a pak klikněte na nalezený výsledek »Zkontrolovat stav brány firewall«.
Otevře se okno nastavení firewallu Windows v Ovládacích panelech, kde mimo jiné okamžitě zjistíte, zda je firewall aktivní pro kontrolu datových připojení v privátních a veřejných sítích. Síťová pravidla pro konkrétní instalované aplikace pak můžete nastavovat po kliknutí na volbu »Povolit aplikaci nebo funkci průchod přes Firewall v programu Windows Defender«.

Detailní pravidla síťového provozu je možné konfigurovat po kliknutí na volbu »Upřesnit nastavení«. Ke standardním předvolbám firewallu se můžete vrátit prostřednictvím volby »Obnovit výchozí«.

13 Word Kombinace horizontálních a vertikálních stránek v jednom dokumentu

V rámci jednoho textového dokumentu, vytvářeného či upravovaného ve Wordu, se nemusíte nutně držet jediného vzhledu stránek. Můžete například libovolně přecházet mezi horizontální a vertikální orientací stránek, podle toho, jak to vyžaduje struktura a formát jejich obsahu.

Nejprve označte část textu, kterou chcete umístit na jinak formátovanou stránku, a následně přejděte na kartu »Rozložení«, kde najdete i oddíl »Vzhled stránky«. Klikněte na malou šipku v pravém dolním rohu, abyste otevřeli okno »Vzhled stránky«. Zde pak můžete upravit nastavení »Orientace«, ale zároveň musíte přepnout předvolbu »Použít na« na možnost »na vybraný text«. Podobně lze pracovat i s okraji stránek a pak už stačí jen potvrdit nové předvolby formátu tlačítkem »OK«.

14 Windows Vyhledání a odstranění duplicitních souborů

Duplicitní soubory, nejčastěji asi špatně roztříděné fotografie nebo hudební MP3, zbytečně zabírají místo na pevném disku vašeho počítače. Aplikace jako AllDup (alldup.de) vám s vyhledáním a likvidací takových duplicit pomohou. Po instalaci a spuštění programu AllDup si zvolíte složku, ve které se mají duplicitní soubory vyhledávat, stejně jako kritéria jejich rozpoznávání. Můžete přitom zohlednit nejen název souboru, ale také jeho koncovku a samozřejmě i datovou velikost. AllDup navíc umí vyhledávat i duplicitní soubory v komprimovaných archivech ve formátech ZIP nebo RAR. Stačí jen použít příslušnou předvolbu v nastavení programu. Po analýze souborů se duplicity zobrazí v novém okně, včetně cesty k jejich umístění na pevném disku. Můžete se pak sami rozhodnout, který z duplicitních souborů smažete. Pochopitelně nemusíte postupovat po jednotlivých souborech, ale můžete je zlikvidovat všechny najednou.

15 Outlook Zmenšení a odesílání velkých příloh

Příjemci vašeho e-mailu mohou mít problém, pokud ke zprávě přidáte velkou přílohu. Proto byste měli zvážit možnost komprese nebo jiného způsobu zmenšení přílohy, než ji spolu se zprávou ze svého Outlooku odešlete.
Otevřete si nový e-mail a přiložte k němu například vybrané fotografie - ať už přetažením do okna zprávy z Průzkumníku, nebo prostřednictvím funkce »Připojit soubor«. Pak přejděte do nabídky »Soubor«, která se rovnou otevře na položce »Informace«. Ve žlutém poli v pravé části okna pod nabídkou »Obrázkové přílohy« klikněte na předvolbu »Při odesílání této zprávy změnit velikost velkých obrázků«. Outlook následně zmenší všechny obrázky v příloze na velikost maximálně 1 024 x 768 pixelů, čímž se zmenší i jejich datová velikost.

Další možností, která ale funguje především u dokumentů, a nikoli u fotografií a obrázků, je komprese příloh do archivu ve formátu ZIP. Nejjednodušší je, když všechny soubory, které chcete v příloze e-mailu odeslat, nakopírujete do jedné složky, pak na ni v Průzkumníku kliknete pravým tlačítkem a z kontextové nabídky zvolíte funkci »Odeslat / Komprimovaná složka (metoda ZIP)«. Vytvořený komprimovaný ZIP archiv pak odešlete v příloze e-mailu. Příjemce jej snadno rozbalí pomocí funkce vestavěné ve Windows.

16 Windows 10 Opětovná instalace přehrávače Windows Media Player

Během aktualizací Windows 10 byl ze základní výbavy operačního systému odstraněn multimediální přehrávač Windows Media Player. Abyste jej vrátili zpět, přejděte do Nastavení (kliknutím na tlačítko s ozubeným kolem v nabídce Start) a poté do nabídky »Aplikace«. V nabídce »Aplikace a funkce« použijte volbu »Spravovat volitelné funkce« a v nově otevřeném okně sjeďte dolů až k položce »Windows Media Player«. Kliknutím na tlačítko »Instalovat« můžete multimediální přehrávač snadno vrátit na své místo.

Pokud byste snad Windows Media Player v seznamu volitelných funkcí nenašli, otevřete klávesovou zkratkou [Win] + [R] okno »Spustit«, »zadejte do něj příkaz »OptionalFeatures« a klepněte na [Enter]. Pak v nově otevřeném okně »Funkce systému Windows« vyhledejte položku »Media Features«, označte »Windows Media Player« a klikněte na »OK«. Pak je třeba ještě restartovat počítač.

17 PowerPoint Přizpůsobení titulní stránky tématu a posluchačům

Titulní stránka prezentace by měla upoutat pozornost vašeho obecenstva, takže se vyplatí věnovat její přípravě patřičnou pozornost. PowerPoint vám za tímto účelem nabízí desítky různých tematických šablon. Určitě se nespokojte s omezenou nabídkou zobrazovanou v úvodním okně PowerPointu, ale klikněte na některou z navrhovaných kategorií nebo rovnou použijte okno vyhledávače pro vyhledání vhodné šablony na internetu. Šablony řeší nejen grafiku na pozadí titulního snímku, ale také vhodné rozložení textů do jednotlivých textových polí. Výchozí vzhled a rozložení si samozřejmě můžete upravit podle svých představ.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

18 MicroSD karty Bezpečné vymazání citlivých dat z paměťové karty

Soukromé fotografie a data se často vyskytují na kartách microSD. Jestliže takovou paměťovou kartu nebo zařízení, které ji obsahuje, někomu prodáváte nebo předáváte, měli byste obsah karty důkladně vymazat. Nestačí použít formátování karty nebo prosté mazání - data pak totiž není problém obnovit. Doporučujeme proto použít specializovaný nástroj, jako je Eraser (na Chip DVD), který paměťovou kartu spolehlivě vymaže.

Po instalaci programu vložte například do USB čtečky paměťovou kartu, aby se zobrazila v Průzkumníku Windows. Následně vytvořte novou úlohu »New Task« pomocí nabídky »Erase Schedule« a v následujícím okně »Task Properties« klikněte na tlačítko »Add Data«. Otevře se další okno »Select Data to erase«, ve kterém musíte definovat, jaká data chcete vymazat. Pod »Target Type« je možné zadat, že chcete vymazat celý disk, tedy »Drive/Partition«, a v rozbalovací nabídce můžete vybrat konkrétní disk - v tomto případě jde o »Removable Media«, tedy výměnné médium. Úloha se poté zobrazí v plánu. Chcete-li ji provést hned, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte »Run now«. Jestliže tuto operaci provedete, data budou vymazána a na rozdíl od běžného vymazání je ani nebude možné obnovit.

19 PlayStation 4 Záloha dat a výměna disku na herní konzoli PlayStation 4

Pevný disk vaší herní konzole Sony PlayStation 4 lze celkem snadno vyměnit za větší. Před výměnou si ale zálohujte uložené herní pozice. Provedete to tak, že do herní konzole připojíte externí disk nebo USB flash disk a přejdete do nastavení »Settings«, kde najdete »Application Saved Data Management«. Zde vyberte možnost »Saved Data in System Storage« a »Copy to USB Storage Device«. Následně stáhněte nejnovější verzi firmwaru PS4 a zkopírujte ji do složky »PS4UPDATE« na USB flash disku.

Při instalaci nového pevného disku odpojte napájecí zdroj konzole a také všechny ostatní kabely, které k ní vedou. Pomocí šroubováku odšroubujte kryt konzole a uvolněte šrouby, které fixují pevný disk, a také kabely, které k němu vedou. Disk je ke konzoli přichycen pomocí čtyř šroubků. Stejným počtem šroubků připevněte i nový pevný disk s větší kapacitou. Přišroubujte i kryt konzole PlayStation a připojte všechny potřebné kabely. Pomocí USB kabelu připojte i herní ovladač. Následně stiskněte a po dobu nejméně sedmi sekund držte stisknuté tlačítko pro zapnutí konzole - dokud neuslyšíte druhé pípnutí. Potom na herním ovladači stiskněte tlačítko PS a do USB konektoru připojte připravený USB flash disk se zálohami. Následně v nabídce konzole vyberte možnost »Initialise PS4 (Reinstall system software)« a výběr potvrďte. Operační systém potom na USB disku vyhledá aktualizace a zálohy a nainstaluje je. Pak už stačí konzoli nastavit tak, jak jste zvyklí, a můžete pokračovat v hraní.

20 Osobní počítače a notebooky Jak spustit systém Windows v nouzovém režimu

Prostřednictvím nouzového režimu systému Windows můžete často vyřešit problémy se startem systému či provést změny v nastavení, které byste v normálním režimu provést nemohli. V nouzovém režimu se spustí systém Windows pouze se základními ovladači a službami. Do nouzového režimu se většinou dostanete tak, že po startu počítače stisknete ve vhodnou dobu klávesu [F8]. Někdy však na ni počítač nereaguje nebo ji ani nemá. Pak musíte vyzkoušet jiný postup. Pokud počítač běží, klikněte v případě Windows 10 na ikonu Windows vlevo dole a na »Vypnout« (v případě Windows 8 stiskněte kombinaci kláves [Windows] +[I]). Z nabídky vyberte »Restartovat«, ale držte přitom stisknutou klávesu [Shift].

Další možností, jak se dostat do servisního režimu, je stisknout kombinaci kláves [Windows] + [R], do řádku »Otevřít« napsat »shutdown /r /o /t 001« a potvrdit [Enter]. Do nouzového režimu se dostanete i tak, že ještě na přihlašovací obrazovce stisknete a podržíte klávesu [Shift], kliknete na ikonu vypínače vpravo dole a z nabídky vyberete »Restartovat«. Po restartu počítače na obrazovce »Zvolte možnost« vyberte »Poradce při potížích« a dále »Upřesnit možnosti / Nastavení spouštění / Restart«. Po restartu počítače se zobrazí seznam možností. Výběrem 4 nebo F4 spustíte počítač v nouzovém režimu. Budete-li potřebovat internet, vyberte 5 nebo F5 pro »Nouzový režim se sítí«. Na výběr máte také volbu »Nouzový režim s příkazovým řádkem« a »Povolit protokolování spuštění«. V tomto případě se vytvoří soubor ntbtlog.txt se seznamem všech ovladačů, které se nainstalovaly během spouštění počítače a který můžete využít při pokročilém řešení problémů. Pomoci vám může i režim »Poslední známá funkční konfigurace«, ve kterém se systém Windows spustí s poslední konfigurací registru a ovladačů, která úspěšně fungovala.

21 Baterie notebooku Analyzujte a vyřešte problém s akumulátorem notebooku

Zjistíte-li, že se baterie notebooku nenabíjí nebo jsou s ní jiné problémy, nejprve notebook vypněte a pokuste se baterii ze zařízení vyjmout. V případě většiny notebooků je baterie umístěna ze spodní strany a je v přístroji zajištěna dvěma zámečky, které přepnete na opačnou stranu. Zkontrolujte kontakty baterie i notebooku a případně je vyčistěte měkkým hadříkem. Po vyčištění kontaktů připojte napájecí zdroj, ale baterii zatím nechte vyjmutou.

Pokud počítač bez problémů startuje, vyzkoušejte ho znovu i s baterií. Jestliže se baterie stále nenabíjí, zvažte, zda se bez ní obejdete. Pokud ne nebo je ještě v záruce, obraťte se na výrobce nebo prodejce. Baterie má však většinou kratší záruční dobu než vlastní notebook. Je-li baterie v notebooku napevno, v některých případech vám při analýze problémů mohou pomoci softwarové nástroje, které najdete na Chip DVD. Jde o Battery Optimizerm a BatteryInfoView. Jestliže je baterie špatná a není už v záruce, pořiďte si novou. Levnější alternativy najdete například na eBay.

22 Chytré telefony Přinuťte telefon s Androidem, aby se mu znovu otáčel obraz na displeji

Jestliže se obraz na displeji vašeho smartphonu neotočí, když přístroj přetočíte na formát na šířku, může to mít několik důvodů. Většinou jde o softwarovou záležitost, ale může jít i o problém se senzorem, například o jeho špatnou kalibraci. Příčinu často odstraníte v nastaveních, kdy jste omylem aktivovali uzamčení displeje na výšku. Pokud nastavení chcete zkontrolovat, stáhněte dolů lištu s oznámeními a nastavením, kde máte možnost nastavit jas displeje, Wi-Fi, Bluetooth a podobně. Najdete zde většinou i ikonu »Automaticky otočit«, případně »Portrét«. Po kliknutí na tuto ikonu se možnost otáčení obrazu na displeji znovu aktivuje. Když pak přetočíte smartphone do polohy na šířku, měl by se obraz otočit. Pokud se tak nestane, je možné, že je problém se senzorem otáčení - gyroskopem.

Máte-li smartphone Galaxy, můžete gyroskopit ověřit tak, že otevřete aplikaci pro telefonování a místo čísla zadáte kód »*#0*#« (bez uvozovek a mezer). Otevře se nabídka, kde najdete i část nazvanou »Sensor«, a pod »Gyroscope Sensor« by se měly měnit hodnoty, pokud se smartphonem hýbete. Gyroskop můžete kalibrovat pomocí »Gyro Selftest«. Jestliže se nezdaří ani tento pokus, jde patrně o hardwarovou závadu a měli byste kontaktovat servis nebo prodejce.

23 MicroSD karty Obnovte přístup k paměťové kartě smartphonu

V případě, že váš mobilní telefon nerozpozná vloženou microSD kartu, může to mít jako vždy více příčin. Nejprve zkontrolujte, zda je karta správně vložena do slotu pro karty. Vyjměte ji ze slotu, zkontrolujte, zda není poškozena a znovu ji opatrně vložte do smartphonu. Příčinou špatné funkce mohou být i nečistoty na kartě nebo konektorech. V tom případě vyčistěte kontakty kartičky bavlněným tamponem namočeným v lihu - vodu nepoužívejte, protože by mohlo dojít ke zkorodování konektorů. Pokud se jedná o novou kartu, zjistěte, zda ji vůbec váš smartphone podporuje - může mít moc velkou kapacitu nebo je zformátována na nevhodný souborový systém. Kartu můžete formátovat ve smartphonu, nebo prostřednictvím PC.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

24 Fotografické techniky Využijte mlhu pro pořízení efektních snímků

Fotografování v podzimní mlze je pro fotografa samo o sobě výzvou. Lze ale také využít postupy, které by jindy selhaly. Můžete se například postavit přímo proti slunci a zachytit tak nejen pronikající světelné paprsky, ale také efekty, které způsobí právě mlha. Nejlepší světelné podmínky jsou většinou ráno, ale můžete využít i jiné zdroje světla, než je slunce. Za těchto podmínek je však kontrast výrazně snížen, takže budete těžko zaostřovat. Buď tedy zaostřete manuálně, nebo do motivu zaberte i stromy, pouliční lampy či jiné zajímavé objekty a konstrukce, které se nacházejí v dostupné vzdálenosti. Fotografie tak získá potřebnou hloubku. Okrajový objekt by se měl nacházet blízko fotoaparátu. 

V těchto případech se vyhněte automatické expozici a vypněte blesk. Nastavte o něco vyšší expozici, než jakou doporučuje fotoaparát, protože na něj mají vliv odrazy světla od mlhy. Předejdete tak šedému odstínu fotografie. Při fotografování mlhy se může jako užitečný ukázat i stativ. Jinak si budete muset fotoaparát o něco opřít nebo položit na pevnou podložku. Světelné podmínky si totiž vyžádají delší expoziční čas a bez stativu by hrozilo riziko rozmazaného snímku. Stiskněte jemně spoušť a experimentujte s nastavením expozice. Příliš dlouhý čas ale nepoužívejte, jinak bude mlha příliš hustá a nezajímavá. Na více snímcích můžete také zachytit, jak se mlha valí.

25 E-mail Zabezpečte si Gmail od Googlu pomocí nástrojů této firmy

Společnost Google upravila svou poštovní službu Gmail podle vylepšených bezpečnostních standardů. Lepší zabezpečení můžete nastavit v části »Pokročilá ochrana«. Důležitým prvkem této ochrany je dvoufázová autentizace. Pokud se budete chtít přihlásit ke svému účtu z jiného počítače, budete potřebovat kromě jména a hesla i kód, který vám dorazí prostřednictvím SMS, nebo můžete využít USB klíč. Společnost Google také omezila pravomoci aplikací. Mnoho aplikací totiž chtělo přistupovat k e-mailu uživatele a například prostřednictvím pošty posílat zpětnou vazbu vývojářům této aplikace. Zbytečně mnoho aplikací má také přístup k Disku Google a ukládá tam fotografie. To způsobuje, že Gmail a Disk Google jsou náchylné k útokům.

Pomocí funkce »Pokročilá ochrana« může Google zablokovat přístup k e-mailům a Disku ze všech ostatních aplikací a budete k nim moc přistupovat pouze prostřednictvím služby Gmail a aplikace Disk Google. Chcete-li zlepšit zabezpečení svého účtu, nejlepší možností je aktivovat dvoufázovou autorizaci, do které spadá i možnost využití fyzického USB klíče. Google uživatelům doporučuje si projít kontrolou nastavení a zabezpečení účtu a v případě nějakých problémů vás upozorní na chyby zabezpečení. Heslo byste měli měnit alespoň jednou ročně a mělo by být bezpečné. Pravidelně kontrolujte stránku, která se týká zabezpečení účtu, a ověřte si, jaké aplikace jsou s vaším účtem propojeny a na kterých zařízeních jste se přihlásili. Pokud aplikaci nebo zařízení nepoužíváte, můžete je ze seznamu odebrat. Měli byste také omezit sběr údajů ze strany společnosti Google.

26 Sdílení fotografií Sdílení fotografií přes Zoner Photo Studio X na Instagram a další sociální služby

Grafický program Zoner Photo Studio X zvládne úpravu a správu fotografií, ale fotografie z něj také můžete sdílet. Připraven je pro sdílení na Facebook, e-mail nebo Twitter, ale co je zajímavější, zvládne sdílení i na sociální síť Instagram, což jinak z počítače není tak jednoduché. Aplikace totiž existuje pouze pro mobilní telefony a na počítači si můžete obrázky jen prohlížet. Zoner k tomu využívá službu Pixbuf.

Otevřete si požadovanou fotografii, a to buď v režimu »Správce«, »Vyvolat«, nebo »Editor«. V bočním panelu vpravo [F8] najdete vedle tlačítka »Export« zelenou ikonu pro sdílení. Klikněte na ni a z nabídky vyberte »Naplánovat přes Pixbuf«. Fotografie se nahraje, můžete ji pojmenovat, přidat klíčová slova a poté buď ihned sdílet (stisknete tlačítko »Sdílet nyní«), nebo snímek přidat do fronty (»Přidat do fronty«). Pixbuf je česká fotografická služba, která plánuje uvést i samostatný nástroj na sdílení fotografií pro operační systém Windows a MacOS.

27 Messenger Nainstalujte si WhatsApp na osobní počítač

Oblíbený messenger WhatsApp můžete používat také na osobním počítači s Windows. Je to pohodlnější především při zasílání delších zpráv. Stačí otevřít internetový prohlížeč a přejít na webovou stránku https://web.whatsapp.
com. Při prvním spuštění se vám na této stránce objeví pouze QR kód a budete tento nástroj muset spárovat se svým chytrým telefonem.

Otevřete aplikaci WhatsApp v mobilním telefonu s Androidem, klikněte na tři tečky vpravo nahoře a z nabídky vyberte »WhatsApp Web«. Podobně to funguje i s iOS, kde kliknete na »Nastavení«, zde najdete volbu »WhatsApp Web/Desktop«. Následně pomocí smartphonu oskenujte QR kód z monitoru. Na počítači se pak zobrazí známé rozhraní messengeru WhatsApp. Používáte-li WhatsApp na počítači pravidelně, můžete si také nainstalovat 64bitovou aplikaci pro PC. Najdete ji na www.whatsapp.com/ download a její první spuštění probíhá podobně.

28 Darknet Prohledejte anonymní internet pomocí Grams

Darknet je temná a anonymní strana internetu, kde se pohybují uživatelé, kteří za sebou nechtějí nechat žádné stopy. Webové stránky Darknetu tedy nemůžete prohledávat standardními službami a používat například vyhledávač Google. Na Darknet získáte přístup díky balíčku Tor browser paket (najdete jej na našem Chip DVD) a vyhledávat na něm můžete pomocí nástroje Grams, který pracuje pouze s Tor paketem.

V zásadě funguje Grams podobně jako Google. Grams však neindexuje konvenční webové stránky, ale skryté služby a stánky, tj. adresy, které končí na ».onion« a lze je volat pouze prostřednictvím sítě Tor. Najdete zde ale i nabídky na pochybné nebo vysloveně nelegální zboží a služby, protože Darknet využívají i zločinci pro své obchody. Při surfování a vyhledávání přes Grams byste tedy měli být více než opatrní.

29 Fotografování Skvělé snímky za správného osvětlení

Správně světlo může být pro pořízení hezkého snímku rozhodujícím faktorem. Například měkké světlo, které se přirozeně vyskytuje během zamračeného dne, je vhodné pro portréty. Pozadí u nich není tak významné. Zajímavý efekt můžete získat i vyžitím světla, které dopadá zezadu z boku. Výrazně totiž oddělí model od pozadí a zvýrazní ho. Chcete-li zachytit pouze siluetu postavy, měli byste pracovat s podsvícením. V krajinné fotografii dosáhnete působivých výsledků během tzv. modré hodiny.

Krátce před svítáním a po západu slunce má obloha intenzivní modrou barvu a to je právě ta správná doba. Toho můžete využít právě při fotografování krajiny. A fotografové mají rádi i tzv. zlatou hodinu - jde o první a poslední hodinu slunečního denního svitu. V tomto období je světlo měkčí a teplejší v barevných odstínech. Vržené stíny jsou pochopitelně delší a efektnější. Komplikovanější, ale často velice hezké jsou pak noční fotografie, při nichž využijete umělé světlo. Doporučujeme používat co nejnižší hodnoty ISO a stativ. Jinak budou fotografie rozmazané, nebo s výrazným šumem.

30 Fotografování Použití stativu pro fotografování z nízké perspektivy

Změna perspektivy může při fotografování zcela ovlivnit dojem z fotografie, a z nezajímavého objektu se najednou stane objekt zajímavý. To je také důvod, proč byste měli při fotografování svou amatérskou digitální zrcadlovkou častěji používat tzv. žabí perspektivu, tedy pohled na objekt zdola. Váš stativ však často neumožňuje posadit aparát dostatečně nízko. Kromě stativu můžete k fotografování z žabí perspektivy použít i jednoduché nástroje, jako například plátěný pytlík naplněný fazolemi. Fotoaparát pak na něj můžete položit a máte dostatek možností, jak ho nasměrovat tam, kam potřebujete.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

31 Android Prohlížeč v režimu rozdělené obrazovky

Ne všichni majitelé smartphonů a tabletů s novějšími verzemi Androidu, podporujícími režim rozdělené obrazovky, a tedy zobrazení dvou aplikací vedle sebe, znají jeden šikovný trik. Kromě dvou různých aplikací je totiž možné zobrazit si v rozděleném režimu vedle sebe dvě okna internetového prohlížeče Chrome.

Postup je velmi snadný. Nejprve si otevřete prohlížeč Chrome a přidržením tlačítka multitaskingu vyvolejte režim rozdělené obrazovky. Nyní máte dvě možnosti, jak zobrazit dvě okna Chromu vedle sebe. První z nich spočívá v otevření nového webového odkazu v samostatném okně. Přidržte proto prst na vybraném odkazu na webové stránce, a jakmile se zobrazí kontextová nabídka, zvolte hned první možnost »Otevřít v jiném okně«. Druhý postup vede přes hlavní nabídku aplikace Chrome, dostupnou pod tlačítkem se třemi tečkami vedle adresního řádku, a volbu »Přejít do jiného okna«.

32 Android Věrnostní karty v aplikaci Android Pay

Služba Android Pay je v České republice k dispozici od poloviny loňského listopadu a zatím ji podporují banky Moneta, mBank, J&T a Komerční banka. Kdo má možnost platit místo kartou svým smartphonem, bude jistě souhlasit, že je to velmi příjemné a komfortní. Pokud se ale chcete úplně zbavit peněženky a vystačit si jen s mobilem, budete potřebovat vyřešit digitalizaci i dalších karet, které asi s sebou také neustále nosíte. Také s tím vám ale může pomoci aplikace Google Pay.

V úvodním okně aplikace, kde najdete přehled svých platebních karet, se nachází důležité tlačítko se symbolem »+«, kterým se vyvolá nabídka vložení dalších karet. Nemusí to ale nutně být jen platební karty - dalšími položkami jsou totiž i karty věrnostních programů a dárkové karty. Prostřednictvím fotoaparátu lze do aplikace Android Pay načíst čárové kódy různých zákaznických karet, například obchodních řetězců IKEA, Tesco, Billa, Penny Market, Makro a dalších. V zásadě lze ale přidat prakticky jakoukoli zákaznickou kartu s čárovým kódem, protože aplikace umožňuje libovolně měnit popisky i čísla karet. U pokladny v obchodě si pak vystačíte jen se svým smartphonem, ze kterého nejdříve načtete kód zákaznické karty a pak i za svůj nákup zaplatíte.

33 Android Test výkonu paměti

Většina benchmarkových aplikací, jako je třeba AnTuTu, 3DMark či PCMark, se zabývá především výpočetním a grafickým výkonem hardwaru mobilních zařízení, důležitým pro hraní her, popřípadě práci s běžnými aplikacemi. Nástroj A1 SD Bench se ale zaměřuje na výkon neméně důležitých součástí každého mobilního zařízení - operační paměti, vnitřního úložiště a případně i použité paměťové karty.

Podle toho, zda je ve vašem smartphonu či tabletu vložena paměťová karta, se vám po stažení a instalaci aplikace A1 SD Bench zobrazí v jejím uživatelském rozhraní (nabídka »Benchmarks«) dvě nebo tři položky. Jedním klepnutím pak můžete spustit test rychlosti čtení a zápisu dat do interního úložiště, vnitřní přenosové rychlosti operační paměti nebo kopírování dat mezi interní pamětí a paměťovou kartou. Test trvá jen několik okamžiků a hned je zobrazen výsledek. Hodnoty naměřené ve vašem zařízení můžete následně porovnat s žebříčkem »Results«, kde najdete výsledky naměřené dalšími uživateli aplikace A1 SD Bench v jejich mobilních zařízeních. Aplikace A1 SD Bench je k dispozici zdarma a bez reklamy.

34 Android Počasí od Googlu na domovské obrazovce

V rámci Chytrých karet, tedy funkce operačního systému Android, prostřednictvím které nám Google do smartphonů servíruje aktuální informace či zajímavé články, nechybí ani informace o počasí společně s předpovědí na následující hodiny a dny. Mezi Chytrými kartami najdete jen základní informace, ale když na proužek s počasím klepnete, zobrazí se stránka s detaily. To je ale poměrně zdlouhavá cesta k podrobnější předpovědi, takže si ukážeme, jak ji zkrátit.

Posuňte stránku s informacemi o počasí prstem jen o kousek dolů, než se objeví kulaté tlačítko s šipkou dolů. Klepněte na něj a zobrazí se vám podrobné počasí ve vaší aktuální lokalitě. Pokračujte klepnutím na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu obrazovky a pak z otevřené nabídky zvolte funkci »Add to home screen«. Na volné místo na domovské obrazovce se vloží nová ikona »Počasí« - zástupce pro rychlý přístup k aktuálním informacím a předpovědi.

35 Android Rychlé psaní zlomků

Psát zlomky v neformátovaném tvaru, jako třeba „1/4“, zabere na klávesnici smartphonu či tabletu hned několik klepnutí - především je třeba přepnout na klávesnici se speciálními symboly. Přitom je mnohem jednodušší psát zlomky ve správném formátu „1/4“, jen o této možnosti každý neví. Klávesnice od Googlu má totiž v Androidu kontextovou nabídku nejen pro písmena (přidržením prstu na vybraném písmenu se zobrazí jeho verze s diakritikou), ale také pro číslice. Přidržením prstu na zvoleném čísle na klávesnici vyvoláte kontextovou nabídku s nejčastěji používanými variantami jeho zlomků.

A když už jsme u triků s klávesnicí -na klávesnici od Googlu můžete rychle a jedním tahem psát i velká písmena. Stačí klepnout na klávesu [Shift], nechat prst na obrazovce a přejet na písmeno, které chcete napsat jako velké. Stejný trik platí i na speciální znaky, skryté pod klávesou [?123]. Opět stačí jen přidržet prst na obrazovce a přejet nad požadovaný znak.

36 Android Aplikace v plovoucích oknech

V nejnovějších verzích Androidu nenajdete jen funkci rozdělení obrazovky a zobrazení dvou aplikací zároveň, ale rovněž i možnost zobrazení některých aplikací v plovoucích oknech (například Mapy, YouTube či další). Problém ale je, že Android 8 a všechna jeho vylepšení dorazí jen k malému zlomku současných majitelů androidových smartphonů.
Aplikaci Floating Apps je oproti tomu možné instalovat na smartphony i tablety s Androidem 4.1 a novějším. Floating Apps se po instalaci a získání nezbytných oprávnění (především pro vykreslování nad ostatními aplikacemi) usídlí v podobě plovoucího tlačítka na obrazovce mobilního zařízení. Po klepnutí na toto tlačítko si pak můžete vybrat, jakou aplikaci má Floating Apps spustit v samostatném okně. Na výběr je například YouTube, Kalendář, Telefon, Kalkulačka, webový prohlížeč, správce souborů, přehrávač hudby a řada dalších aplikací. Plovoucí okna aplikací poté můžete umístit kamkoli na obrazovku a měnit jejich velikost.
Aplikace Floating Apps má bezplatnou verzi, která zobrazuje reklamu, i placenou verzi (cca za 60 Kč) bez reklamy a s několika dalšími plovoucími aplikacemi navíc.

37 Android Omezení modrého světla

Nový Android 8 má funkci, která automaticky (od západu do východu slunce) nebo podle uživatelského nastavení řídí barvy a podsvícení displeje smartphonu, aby omezila tzv. modré světlo. Teplejší tón podsvícení je vhodný pro čtení za tmy, typicky před spaním v posteli.

Stejnou funkci, navíc s mnohem širšími možnostmi nastavení, přinese do vašeho androidového smartphonu aplikace Twilight. Můžete si v ní velmi přesně nastavit teplotu barev, jejich intenzitu i jas a řídit nastavení obrazovky manuálně, podle času nebo dle západu a východu slunce. Pro různé příležitosti si můžete připravit odlišné profily nastavení a pak mezi nimi snadno přepínat. V nastavení aplikace Twilight také můžete určit, pro které z aplikací instalovaných ve vašem smartphonu nebude upravené nastavení displeje používáno. Za 74 korun získáte plnou verzi bez reklamy a s kompletní nabídkou funkcí.

Foto popis| 2 Vyhledání licenčního klíče Pro získání licenčních klíčů z hlubin registru Windows je třeba použít specializovaný nástroj.
Foto popis| 3 Další tlačítka V nastavení Wordu můžete do panelu Rychlý přístup doplňovat tlačítka dalších funkcí.
Foto popis| 4 Využití více RAM Aktivování technologie PAE prostřednictvím příkazového řádku zajistí adresování větší kapacity RAM.
Foto popis| 5 Kompatibilita sešitů Režim kompatibility umožňuje otevírat v novějších verzích Excelu sešity ve formátu XLS.
Foto popis| 6 Skenování Ve Windows Store najdete šikovnou aplikaci pro skenování dokumentů či fotografií.
Foto popis| 7 Záloha Outlooku Přímo v aplikaci Outlook najdete průvodce zálohováním a obnovou dat.
Foto popis| 8 Nastavení spořiče obrazovky Spořič obrazovky najdete v Nastavení, společně s příslušnými předvolbami.
Foto popis| 9 Vývoj obsahu dokumentů Ve Wordu se můžete snadno zorientovat v postupných změnách obsahu dokumentů.
Foto popis| 10 Snadná oprava chyby Vypnutím nepotřebné funkce v Nastavení se zbavíte nepříjemné chyby Windows 10.
Foto popis| 11 Kritéria řazení Hodnoty v tabulkách v Excelu si můžete snadno seřadit podle svých požadavků.
Foto popis| 12 Kontrola firewallu K detailním nastavením firewallu Windows se dostanete přes Ovládací panely.
Foto popis| 13 Změna formátu V jednom wordovém dokumentu lze kombinovat formát papíru na výšku i na šířku.
Foto popis| 14 Odstranění duplicit Pomocí nástroje AllDup můžete ve svém počítači vyhledat duplicitní soubory a odstranit je.
Foto popis| 15 Zmenšení příloh Komprese do formátu ZIP podstatně zmenší velikost některých typů příloh e-mailů.
Foto popis| 16 Doplnění Media Playeru Windows Media Player si můžete doinstalovat jako volitelný doplněk.
Foto popis| 17 Design titulní stránky Při tvorbě nové prezentace vám PowerPoint nabídne řadu různých stylů.
Foto popis| 18 Důkladné smazání Než někomu předáte paměťovou kartu, důkladně z ní odstraňte data. Využijte k tomu program z našeho DVD.
Foto popis| 19 Výměna disku Hry pro PlayStation jsou stále objemnější. Výměna disku za větší ale není obtížná.
Foto popis| 20 Pomoc v nouzi Systém Windows nabízí možnost spuštění v nouzovém režimu a někdy je schopen sám potíže odstranit.
Foto popis| 21 Problém s akumulátorem Než si koupíte nový akumulátor, prověřte všechny možnosti.
Foto popis| 22 Kontrola funkci Smartphony Samsung Galaxy nabízí možnost ověření funkcí jednotlivých komponent.
Foto popis| 22 Senzor funguje Pokud je senzor vašeho smartphonu v pořádku, zobrazí se tato informace na displeji.
Foto popis| 23 Zprovoznění microSD Pokud v telefonu nefunguje paměťová karta, může to mít více důvodů.
Foto popis| 24 Mlha jako difuzér Využijte podzimní mlhu pro rozptýlení slunečního světla. Efekty bývají zajímavé.
Foto popis| 25 E-maily v bezpečí Zkontrolujte si zabezpečení svého účtu dříve, než bude pozdě.
Foto popis| 26 Snadné sdílení Pomocí grafického programu Zoner Photo Studio X a služby Pixbuf dostanete snadno fotografii z počítače na Instagram.
Foto popis| 28 Prohledání darknetu Na darknetu klasické vyhledávače nefungují. Zkuste to přes Grams.
Foto popis| 27 WhatsApp i na počítači Messenger WhatsApp můžete používat i na osobním počítači.
Foto popis| 29 Dobré světlo Pro fotografování je ideální modrá nebo zlatá hodina.
Foto popis| 31 Dva prohlížeče V režimu rozdělené obrazovky je možné mít vedle sebe i dvě okna prohlížeče Chrome.
Foto popis| 32 Kartičky nechte doma V aplikaci Android nemusíte mít jen platební karty, ale třeba i zákaznické kartičky.
Foto popis| 33 Výkon RAM a úložiště V aplikaci A1 SD Bench si můžete otestovat rychlost čtení a zápisu paměti vašeho smartphonu.
Foto popis| 34 Rychlý přístup k počasí Na domovskou obrazovku si můžete přidat zástupce pro otevření Chytré karty s počasím.
Foto popis| 35 Psaní zlomků Kontextová nabídka číslic na klávesnici v Androidu obsahuje zlomky.
Foto popis| 36 Plovoucí okna Aplikace Floating Apps umí provozovat aplikace v Androidu v samostatných oknech.
Foto popis| 37 Modré světlo Twilight bude řídit barvy a podsvícení obrazovky podle denní doby nebo vašeho nastavení.

Příbuzná témata: