Přejít k hlavnímu obsahu

Škrábance na telefonu

Nové start-upy prezentují ochranu displejů smartphonů založenou na tekutině, která slibuje skutečné zázraky. Vše jsme vyzkoušeli v testovací laboratoři. 

Největší obavou každého majitele smartphonu je pravděpodobně to, aby si nerozbil displej. K tomu dochází již při pádu z výšky několika centimetrů - a oprava bývá drahá. Řešení tohoto problému nyní slibuje start-up z německého Düsseldorfu. Jeho zakladatelé - Pascal Buchen a Anthony Filipiak - chtějí vyvinout takovou metodu ochrany displeje, která chrání obrazovky mobilu nebo tabletu proti poškrábání, a dokonce i proti rozbití. Jednoduše se na displej nanese speciální kapalné sklo obsahující nanočástice, které slibuje 600% tvrdost po 12 hodinách vytvrzování.
Svůj údajný vynález ProtectPax představili tito dva mladí muži v září loňského roku v televizním pořadu na německé TV stanici VOX; podobný koncept nabídla kdysi i ČT pod názvem Den D. Působivě tloukli kladivem na předem ošetřené displeje smartphonů, které tomuto násilí odolaly. Jeden z přihlížejících investorů byl tak nadšený, že okamžitě nabídl 150 000 eur za 20% podíl na společném podniku.

Mohlo by se zdát, že to byla předčasná investice. Když se výrobek dostal v polovině října na trh, objevily se hned zpočátku právní problémy kvůli přehnaným reklamním slibům. ProtectPax pak stáhl obal s formulacemi typu „100% nerozbitné a odolné proti poškrábání“, „12měsíční trvanlivost“ a symbolem ukazujícím, jak ProtectPax chrání proti úderům kladiva. Nový obal pak představoval neškodnou verzi bez kladiv a se (zcela pravdivými) sliby „snadné použití“.

Pseudovynález a falešné důkazy

Mnohé určitě napadne, že o vlastním vynálezu nemůže být řeč, protože téměř stejné výrobky jsou na trhu už celá léta: první videa s takovými ochrannými roztoky se datují na YouTube už od roku 2012. Chip dokonce kontaktoval jednoho prodejce, který již řadu let nabízí podobnou ochranu displejů, ale který se kvůli nevalnému úspěchu s podobnými produkty nyní zaměřuje na další výrobky. Nechce být jmenovitě citován, ale v rozhovoru nám potvrdil to, co jsme také předpokládali: důkaz v podobě ran kladivem, uváděný v televizním pořadu, bude pravděpodobně falešný. Má tedy ProtectPax vůbec nějaký účinek? Získali jsme k otestování tento plus další tři srovnatelné výrobky a vzali jsme si je v pravém smyslu slova pod drobnohled. Pro náš test jsme nejprve připravili redakční iPad: na polovinu jeho displeje jsme nanesli přípravek přesně tak, jak je popsáno v návodu k ProtectPax, druhou polovinu displeje jsme nechali v původním stavu. Po testu v podobě škrábance nůžkami a steakovým nožem nás překvapil první dojem. Neošetřená polovina displeje se zdála mnohem méně postižená než ta ošetřená prostředkem ProtectPax.

Škrabací nástroj a kuchyňská houbička

Abychom mohli vyloučit náhodu, začali jsme se touto záležitostí zabývat systematicky. S ProtectPaxem a třemi dalšími konkurenčními produkty jsme postupovali shodně na čtyřech identických, zbrusu nových smartphonech - to vše stejným způsobem jako v případě iPadu. Pro zkoušku poškrábání jsme ale nyní zvolili odborný testovací přípravek, který se běžně používá k otestování odolnosti proti oděru a poškrábání barev. Nástroj se skládá z hrotu z karbidu wolframu o průměru 0,5 milimetru, který je přitlačován pružinovým mechanismem s přesně vymezenou silou na testované plochy a tažen po nich. Naši technici stanovili jedenáct úrovní mezi třemi a třiceti Newtony a tímto „sofistikovaným“ způsobem poškodili testovací displeje. Navíc potřeli povrch displeje jemným pískem a vyzkoušeli, jaké stopy zanechává přejíždění hrubým povrchem kuchyňské houby tisknutým na displej silou 1,5 N.

Výsledek dopadl zcela jinak, než jsme očekávali po prvním praktickém vyzkoušení. Žádný z našich čtyř smartphonů neprokázal po testu poškrábáním rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným povrchem. Všechny displeje byly shodně poškozeny napříč celou obrazovkou, ani jedna z ochranných kapalin nesplnila svoje sliby ohledně nemožnosti poškrábání displeje smartphonu. Test pomocí kladiv jsme si samozřejmě ušetřili.

Obaly a prosté ochranné sklo

Nechceme striktně vyloučit, že tzv. tekuté sklo může způsobit, že displeje mobilních telefonů jsou odolnější vůči běžným každodenním účinkům - jako jsou klíče nebo mince uložené společně se smartphonem v kapse kalhot. V žádném případě ale neposkytují účinnou ochranu proti silným mechanickým vlivům - to naše testy, které je možno kdykoliv reprodukovat, jasně prokázaly. Pádovou zkoušku jsme neprováděli, ani jsme nezkoušeli odolnost proti úderu, protože tenká ochranná fólie může být sotva spolehlivým prostředkem proti podobnému zacházení.

Naše doporučení proto zní: Jako nejlepší ochranu proti poškrábání můžete použít ověřené ochranné fólie. Pro smartphony s plochým displejem jsou první volbou. V případě zakřivených displejů se mohou fólie na okraji poměrně rychle odlepovat, zde je nejlepší možností skleněný kryt. Ty jsou k dostání pro všechny oblíbené modely mobilních telefonů. Podle našich zkušeností se vyplatí věnovat na tyto (v konečném důsledku ne tak drahé) skleněné nebo plastové kryty trochu více peněz, výrobky s nízkými cenami totiž v našich praktických testech příliš neobstály. Navíc u jednoho modelu voda pronikla mezi ochranu a displej, což sice není dramatické, ale vedlo to k poškození. Před pohromami způsobenými pádem z výšky chrání ochranné obaly, pouzdra s flipem také ochrání displej poměrně spolehlivě. S výjimkou úmyslných úderů kladivem.

Foto popis| Vlastní vynález? Produktů jako ProtectPax najdete spoustu, většinou se liší jen kartuší a potiskem.
Foto popis| Profesionální škrabka S tímto nástrojem můžete poškrábat displej přesně definovanou silou.
Foto popis| Ochrana zakřivených displejů Přesně tvarované plastové nebo skleněné kryty ochrání mobilní telefony se zakřiveným displejem.
Foto popis| Profesionální ochrana Přestože výrobky, jako je například OtterBox Strada, stojí přes 1 000 korun, chrání smartphony před silnými mechanickými vlivy poměrně spolehlivě.

O autorovi| ANDREAS HENTSCHEL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: