Na nově vznikající varianty škodlivého softwaru reagují výrobci antivirů s odlišnou rychlostí. Proč se tedy spoléhat jen na jedno antivirové řešení?
Používat počítač připojený k internetu bez antivirové ochrany je hazard, který se vám určitě nevyplatí. Pro jaké antivirové řešení se ale rozhodnout, když se objevují stále nové a nové varianty škodlivých kódů, na které musí výrobci antivirů co nejrychleji reagovat?
Máme pro vás zajímavou alternativu, která vám náročné rozhodnutí usnadní. SecureAPlus je speciální typ antivirového programu, který sice běžným způsobem kontroluje počítač na pozadí operačního systému Windows, ale navíc přidává ještě jednu důležitou vrstvu zabezpečení před viry, ransomwarem, spywarem a dalšími škodlivinami. Podezřelé soubory, které mohou obsahovat pro antivir zatím neznámé varianty škodlivého kódu, jsou programem SecureAPlus automaticky odesílány do cloudu ke kontrole dalšími antiviry. Výrobce SecureAPlus za tímto účelem používá hned dvanáct různých antivirových enginů, například AVG, Bitdefender, Eset, McAfee, Sophos a další.
Mezi další bezpečnostní prvky aplikace SecureAPlus pak patří například i blokování instalace neznámých aplikací, stejně jako možnost omezení konkrétních aplikací při práci se soubory v počítači. Plná verze bezpečnostní aplikace SecureAPlus Premium bude váš počítač chránit před škodlivým softwarem po dobu dvou let od instalace a aktivace.
Jak na to
1 Instalace a aktivace
V popisu na Chip DVD a v elektronické verzi Chipu najdete postup, jak získat speciální kód, potřebný pro aktivaci plné verze aplikace SecureAPlus. Instalace antivirového programu SecureAPlus proběhne prakticky okamžitě po otevření instalačního balíčku a potvrzení souhlasu s licenčními podmínkami, není třeba cokoli potvrzovat či nastavovat. Před samotnou instalací byste se však měli ujistit, že ve všem počítači není instalován žádný další antivirový program. Pravděpodobně se vám na pracovní ploše zobrazí varování o deaktivaci aplikace Windows Defender, standardní součásti operačního systému, které však můžete bez obav zavřít.
Po instalaci se program SecureAPlus automaticky spustí a jeho ikonu najdete v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin). Otevřete SecureAPlus a klikněte na tlačítko »Info & Licenses«. Následně použijte volbu »Enter Activation Code« a pak vložte aktivační kód z e-mailu a do dalších dvou polí ještě vaši e-mailovou adresu. Aktivaci antiviru potvrďte tlačítkem »Redeem«. O úspěšném aktivování programu vás bude informovat e-mail a dobu platnosti vaší licence si můžete ověřit v nabídce »License«.
2 Ochrana v reálném čase
Základním prvkem ochrany počítače před škodlivým kódem je kontrola souborů v reálném čase antivirovým programem běžícím na pozadí Windows. SecureAPlus za tímto účelem využívá spolehlivý antivirový engine ClamAV. Stav zabezpečení svého počítače můžete zkontrolovat v úvodním okně programu, kde byste v levém horním rohu měli vidět zelené oznámení »You are Fully Protected«. Aktualizace databáze škodlivého softwaru potvrzuje oznámení »Software Update«, ale nemusíte se o ně příliš starat, protože probíhají automaticky. Kontrolu počítače na vyžádání můžete spustit tlačítkem »Full System Scan«. Výsledky kontrol zobrazíte tlačítkem »View UAV Status«.
3 Kontrola souborů v cloudu
Ani funkci antivirové kontroly podezřelých souborů v cloudu nemusíte sami nijak řídit. SecureAPlus odesílá podezřelé soubory k analýze automaticky, a pokud se podezření potvrdí, umístí je do karantény. Když přejdete do nastavení »App Settings« k položce »Universal AV«, můžete si zvolit, které antivirové technologie budou k analýze v cloudu využívány (»Customize Active AV Engines«), stejně jako omezit objem dat, která bude možné každý den odeslat k analýze (»Daily Upload Limit«). Budete-li chtít pozastavit nahrávání vzorků potenciálně škodlivého kódu do cloudu až do následujícího restartu počítače, použijte přepínač »Auto Upload Sample File«. Celkem zbytečné může být zobrazování oznámení o bezpečnosti vašeho počítače při každém restartu, takže klidně deaktivujte přepínač »Good News«.
4 Blokování neznámých programů
Důležitou součástí zabezpečení počítače je blokování spuštění a instalace neznámých programů, které mohou být zdrojem ohrožení. V hlavním okně aplikace SecureAPlus je u blokování neznámých programů ve výchozím nastavení aktivována volba »Interactive«, která znamená, že se vás antivir zeptá, zda chcete spuštění neznámého programu povolit. Předvolba »Lockdown« zcela zablokuje všechny nedůvěryhodné programy, a naopak volba »Trust All« umožní spouštět programy bez omezení. Základní nastavení důvěryhodnosti programů se řídí v »App Settings« pod nabídkou »Application Whitelisting / Basic Settings«. Výchozí předvolbu »Name in Trusted Certificate List« byste neměli bezdůvodně měnit.
5 Řízení programů
Možnosti řízení programů jsou v antiviru SecureAPlus ještě mnohem bohatší. Přejdete-li do nabídky »Application Whitelisting / Advanced Settings«, najdete na seznamu »Restricted Applications« programy, které mohou pracovat se soubory z externích zdrojů, u kterých existuje riziko poškození dat v počítači. Proto nebudou spustitelné soubory vytvořené těmito aplikacemi antivirem automaticky pokládány za důvěryhodné. Sami můžete se seznamem dále pracovat - přidávat na něj další programy, nebo z něj některé vyřadit.
6 Nastavení pro USB
V nastavení »Application Whitelisting / Removable Device« najdete ještě předvolby pro používání úložných zařízení připojovaných k počítači prostřednictvím USB. První dva přepínače povolují, resp. zakazují čtení a zápis dat na externí paměťová média. Na seznam pod nimi můžete zařadit konkrétní úložná zařízení, která budou vždy považována za důvěryhodná. V nabídce »Scan Settings« najdete na kartě »USB« i předvolbu, která zajistí antivirovou kontrolu obsahu USB flash disku po jeho připojení k počítači (»Automatically scan«).
***
Plnou verzi programu SecureAPlus Premium 4.7.5 najdete na CHIP-DVD
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz