Přejít k hlavnímu obsahu

Editorial 2.2018

Úvodní zamyšlení šéfredaktora nad událostmi uplynulého měsíce.

2018: Jaký vlastně bude?

Vážení čtenáři,

křišťálovou kouli pro nahlížení do budoucnosti by chtěl mít kdekdo. Hodila by se i v IT. Právě tento obor ale pomáhá budoucnost z velké části vytvářet, a asi i proto se jeho zástupci odvažují odhadovat nejbližší trendy a směry vývoje víc než kdokoliv jiný. Začátkem nového roku se sešlo hned několik takových predikcí. Na co se tedy můžeme v blízké i vzdálenější budoucnosti s největší pravděpodobností těšit?

Chytré telefony, kam se podíváš: Počet lidí, kteří si pořizují chytrý telefon, stále roste. Agentura Deloitte tvrdí, že v roce 2023 se bude prodávat 5 milionů smartphonů denně a v rozvinutých zemích bude vlastnit chytrý telefon více než 90 % dospělých. Chytré telefony navíc proniknou i mezi „staříky“, ve věkové kategorii 55-75 let je bude vlastnit 85 % lidí. Za pět let budeme prý smartphone používat průměrně 65krát denně, tedy ještě o pětinu častěji než dnes. Na druhou stranu tato „epidemie“ povede i ke snaze o vědomé omezování telefonní závislosti (alespoň u těch rozumnějších).

Nasadíme si brýle pro rozšířenou realitu: Prý to nebude dlouho trvat a hranice mezi „reálnou“ a rozšířenou realitou se začnou rozmazávat, předpovídá průzkum Dell EMC. Rozšířená realita (augmented reality) je totiž mnohem lépe využitelná v praxi než komplexní realita virtuální. Už dnes se využívají například náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu k vizualizaci nových staveb a ke školení pracovníků. Naproti tomu virtuální realita zůstane nadále spíše doménou zábavy.

Nástup umělé inteligence: To je to, na čem se shodují úplně všichni. Společnost RTB House odhaduje, že během roku 2018 projdou všechny formy umělé inteligence mnohem důkladnějším vývojem. Obzvláště velkou šanci na rychlý vývoj má jedna z nejdůležitějších disciplín -hloubkové učení. To velmi věrně napodobuje fungování lidského mozku při zpracování dat a vytváření vzorců rozhodování. Tato technologie ovlivní mnoho oborů, jako např. zdravotnictví, samořiditelná auta a velký dopad bude mít i na reklamní sektor.

A to samozřejmě není všechno: Internet věcí povede k nasazování analýz a lepšímu řízení domácností, organizací i celých měst. Už letos prý lidstvo zdolá hranici bilionu připojených zařízení. Bude také stoupat využití mobilního internetu jako jediného připojení - v domácnostech v Evropě i jinde ve světě. Lidé (především ti mladší) budou čím dál méně sledovat tradiční televizi. Místo toho si stovky milionů hráčů a diváků naladí přenosy utkání v elektronických sportech, které se stanou zábavou pro široké vrstvy.

Bude toho zase spousta, o čem bude možné psát. I při tom všem pokroku je ale dobré zůstat oběma nohama na zemi, protože se i nadále budou objevovat chyby, promyšlené bezpečnostní útoky i obyčejná lidská selhání. Ať je jich co nejméně.

Přeji vám příjemné čtení v novém Chipu.

O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz

Příbuzná témata: