Pro vytvoření efektního fotoalba na vaše webové stránky či blog nepotřebujete znát HTML, JavaScript ani další webové technologie – chytrý program odvede většinu práce za vás.
V době Facebooku a služeb typu Fotky Google se může vlastní web s fotkami jevit jako zbytečná práce, ale faktem je, že mnoho lidí si stále zakládá na pečlivé tvorbě vlastních webových stránek či blogu. Třeba už jen proto, že nechtějí všechny svoje fotografie svěřovat zrovna Googlu nebo Facebooku. Funkci, resp. modul fotogalerie obsahuje většina webových publikačních i blogovacích systémů, ale zpravidla se jedná jen o základní nástroj na vytvoření náhledů a fotogalerie snímků podle zvolené šablony. Oproti tomu aplikace jAlbum vytvoří webové fotoalbum s přechodovými efekty a dalšími vylepšeními, díky kterým můžete na internetových stránkách prezentovat svoje fotografie opravdu velmi zajímavou formou. Aby toho nebylo málo, pomůže vám jAlbum také vybrat nejlepší fotografie a před vystavením na webu je upravit a opatřit popisky, hodnocením nebo třeba klíčovými slovy. A to nejlepší na konec – fotoalba vytvořená v programu jAlbum můžete nejen nahrát na váš webový server, ale také je používat pro efektní prohlížení a prezentaci fotografií ve vašem počítači. Po instalaci a jednoduché registraci můžete plnou verzi programu jAlbum z Chip DVD využívat bez funkčních nebo časových omezení.
Jak na to
1 Instalace a aktivace
Pro použití plné verze programu jAlbum budete potřebovat uživatelský identifikační kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. V instalačním průvodci aplikace jAlbum potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a bez dalšího nastavování proveďte instalaci programu. Po prvním spuštění aplikace použijte nabídku »Nápověda / Activate license« a do nově otevřeného okna vložte získaný uživatelský identifikační kód. Klikněte na tlačítko »Activate license« a můžete začít program jAlbum používat. Aplikace jAlbum je z podstatné části přeložena do češtiny, což velmi zjednodušuje její používání.
2 Výběr fotografií
Prvním krokem postupu tvorby nového webového fotoalba v aplikaci jAlbum je výběr použitých fotografií. V hlavním okně programu proto klikněte na volbu »Přidat«, která otevře okno s výběrem fotografií do galerie. Aplikace vám dá následně na vybranou, zdali chcete zvolené soubory s fotografiemi zkopírovat do složky s webovým fotoalbem, nebo má jAlbum pracovat s odkazy na originální snímky. Z důvodu bezpečného uchování originálů snímků vám doporučujeme použít volbu »Kopírovat« a dále pracovat s kopiemi fotografií. Dalším krokem je volba názvu fotoalba a případně i jeho popisu a značek (tagů). Rozhodnout se můžete také o umístění souborů vašeho webového fotoalba.
3 Vzhled a styl fotoalba
Velmi důležité předvolby vašeho budoucího fotoalba najdete ve dvou nabídkách pod položkou »Vzhled a styl« v levé dolní části okna programu jAlbum. Nejprve si vyberte některý z dostupných vzhledů fotoalba, které se vám představí v náhledech, zobrazených po najetí myší na vybranou položku rozvíracího seznamu. Pak pokračujte volbou stylu fotoalba, kdy vám opět pomůže funkce náhledu. Abyste ale viděli vzhled vašeho konkrétního fotoalba ve zvoleném stylu, je třeba ještě použít tlačítko »Vytvořit fotoalbum«, které se rovněž nachází v levé dolní části okna aplikace jAlbum.
Vygenerování nového fotoalba může trvat i delší dobu, záleží přitom především na počtu použitých fotografií. Jakmile máte vygenerováno album, můžete změnit jeho vzhled i styl použitím jiných položek z příslušných nabídek. Program jAlbum hned vygeneruje nový náhled, což může ale opět nějakou dobu trvat.
4 Nastavení fotoalb
Volbou vzhledu a stylu fotoalba samozřejmě možnosti přizpůsobení ani zdaleka nekončí. Pokračovat můžete nabídkou »Nastavení alba«, kde můžete pracovat s jeho strukturou, vzhledem jednotlivých stránek s náhledy snímků i jejich zobrazením v plné velikosti. Zajímavou funkci pro vylepšení fotoalba pak najdete například na kartě »Základní volby«. Jde o funkci »Collaborative album«, která umožňuje přizvat další uživatele, aby do alba přispívali dalšími snímky. Na kartě »Stránky« pak můžete nastavovat styl propojení mezi fotografiemi a jejich náhledy, uspořádání náhledů do sloupců a řádků nebo způsob řazení snímků ve fotoalbu. Poslední karta v okně »Nastavení alba« obsahuje nastavení vybrané šablony fotoalba, včetně možnosti změny barev, rozlišení stránek s fotoalbem nebo třeba použitého písma a jeho velikosti i barvy.
5 Úpravy snímků
Rozsáhlé možnosti, jak vyladit vzhled vašeho budoucího fotoalba, najdete v okně »Nastavení alba« na kartě »Effects«. Můžete zde totiž upravovat jednotlivé snímky ve vašem fotoalbu. Jednak je můžete doplňovat textovými popisky a vkládat do nich vodoznak, převést barevné snímky do stupňů šedé a pak na ně aplikovat i funkce pro automatické vylepšení. Právě tyto funkce najdete v nabídce »Auto« a můžete jimi nechat program jAlbum automaticky vyladit barvy, kontrast i expozici snímků. Funkce pro automatické vylepšení lze aplikovat jednotlivě, nebo je předvolbou »Enhance all« použít všechny najednou. V nabídce »Arty« pak najdete několik kreativních filtrů, pomocí nichž můžete ze snímků udělat například staré zažloutlé pohlednice.
6 Dokončení a export fotoalba
Aplikace jAlbum sice v reálném čase generuje náhled fotoalba podle aktuálního nastavení, ale jak bude vypadat a fungovat fotoalbum v internetovém prohlížeči, zjistíte až po kliknutí na tlačítko »Náhled alba«. Pak si můžete vyzkoušet i všechny ovládací prvky a další součásti webové fotogalerie. Tlačítko »Vytvořit album« vygeneruje finální soubory do zvolené složky na pevném disku, odkud je můžete nahrát na webový server pro jejich vystavení na internetu. Nezapomeňte si ale také uložit rozpracované fotoalbum v podobě projektu (»Soubor / Uložit projekt«), abyste se k němu mohli kdykoli později vrátit a třeba do něj doplnit další snímky. V prohlížeči si můžete hotové album otevřít, když přejdete do složky s vaším albem a v podsložce »album« otevřete soubor »index. html«.
D Plnou verzi programu jAlbum Standard 14.1 najdete na CHIP-DVD c
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S