Zahrát si můžete na smartphonu, tabletu, PC, ale také na herní konzoli nebo notebooku. Máme pro váš přehled nejzajímavějších produktů z různých segmentů.
Jsme hravý národ a také umíme hry vyvíjet. Podle průzkumu společnosti PayPal, který probíhal ve 25 zemích včetně České republiky, je průměrný věk českého hráče 33 let, takže nehrají jen ti nejmladší a rozhodně ne jen muži. Ti ale zatím hrají nejčastěji. Podle Českého statistického úřadu jsou nejnáruživějšími hráči mladí muži ve věkovém rozpětí 16 až 24 let. Ženy v globálním měřítku tvoří 47 procent všech on-line hráčů, v České republice je to 33 procent.
Pro výrobce a vývojáře je výbornou zprávou, že uživatelé jsou stále častěji ochotni za hry i hraní platit. Pětina českých hráčů utrácí za počítačové hry nejčastěji 1 000 až 2 000 Kč za čtvrtletí a další částky investují do hardwaru. Hry na mobilu hraje pravidelně 61 procent uživatelů. Významný podíl ale v Česku stále mají i hráči na noteboocích (53 procent) a stolních počítačích (58 procent). Celkem 45 procent českých hráčů uvádí, že v posledních třech měsících hráli hru akčního typu. Těsné druhé místo v tomto souboji s podílem o jeden procentní bod nižším patří střílečkám.
Češi jsou také úspěšnými vývojáři počítačových her. Mezi celosvětově úspěšné herní tituly patří například Operace Flashpoint, Mafia, Vietcong, ArmA nebo Machinarium. Posledním herním hitem je pak Kingdom Come: Deliverance od herního studia Warhorse Studios. Jedná se historické RPG s otevřeným světem a děj je zasazen do českých zemí z počátku 15. století. Odehrává se v oblasti Sázavy, kde se díky tomu zvýšil počet návštěvníků. Už za týden od uvedení se prodalo milion kopií a zahrát si mohou hráči na PC i na konzolích. Pojďme se podívat na to, na čem všem si můžete zahrát a co budete potřebovat.
Herní PC – výkonu není nikdy dost
Běžných kancelářských počítačů se prodává méně, nejsou drahé a není potřeba je měnit tak často. Pro každodenní úlohy vystačí jejich výkon dlouhá léta. Úplně jiná situace je u herního počítače. Zde je výkon opravdu potřebný, protože nároky moderních her se neustále zvyšují. Náruživí hráči jsou navíc těmi, kteří jsou ochotni za svůj stroj zaplatit větší obnos a nevadí jim jej pravidelně upgradovat.
Tomu odpovídá i nabídka výrobců, kteří zde cítí příležitost prodat dražší hardware s vyšší marží. Každý velký světový hráč má proto speciální řadu nebo i značku herních počítačů. Ty se totiž od těch běžných liší nejen výkonem, ale i designem. Acer má proto svoji speciální řadu výkonných herních počítačů Predator, HP nabízí herní počítače Omen, Lenovo řadu Legion a Asus ROG.
Pro moderní hry a monitory s vysokým rozlišením není výkonu nikdy dost, takže herní počítače mají většinou nejnovější a nejvyšší řadu procesorů, nově i procesory Intel Core i9 a AMD Threadripper (podívejte se na stranu 122, kde je srovnání desktopových procesorů), dostatek paměti, rychlé SSD disky a především výkonnou grafickou kartu. Poslední novinkou, dalo by se říct dokonce převratnou, jsou grafické karty Nvidia GeForce RTX, které nabízejí dostatek výkonu pro tzv. raytracing v reálném čase. Více se o této technologii dozvíte na straně 110 v našem lexikonu. Díky této technologii bude možné herní scény zobrazit mnohem realističtěji, než tomu bylo doposud, takže hráči se mají opravdu na co těšit. Mezi hry, které raytracing podporují, patří například Battlefield V, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider nebo MechWarrior 5: Mercenaries. Z pohledu ceny a výkonu jsou ale příznivější sice méně výkonné grafické karty, ale cenově dostupné, vybavené grafickými čipy AMD Radeon RX 580 nebo Nvidia GeForce GTX 1060. Z těch výkonnějších pak cenově dobře vychází grafika Nvidia GeForce GTX 1070 Ti.
Herní notebooky – přenosný výkon
Z bohaté nabídky herního hardwaru musí mít radost ti uživatelé, kteří preferují hraní na notebooku. V poslední době se totiž na trhu objevila celá řada přenosných počítačů s výkonným procesorem a dedikovanou grafickou kartou. Velmi dobře použitelné herní notebooky, určené pro středně náročné hráče, se dají koupit již za cenu lehce převyšující 20 000 Kč. Typickým příkladem takového notebooku je například Lenovo Legion Y530, který za 24 000 Kč kombinuje vysoký výpočetní výkon procesoru Intel Core i5-8300H (4+4 jádra, 2,3–4 GHz) a obsahuje grafiku Nvidia GTX 1050. Tento notebook bohatě stačí na provoz i náročných her v rozlišení Full HD displeje, u nejnáročnějších titulů sice bude nutné trochu stáhnout detaily, ale na rekreační hraní je to stále velmi výkonný notebook. Podrobnou recenzi tohoto notebooku najdete na str. 85.
Ten, komu výkon grafiky Nvidia GTX 1050 nestačí a chtěl by si užít náročné hry s maximálními detaily, se bude muset podívat do vyšší cenové kategorie okolo 40 000 Kč. Za tuto cenu již dostane přenosný počítač s extrémním procesorem Core i7-8750H (6+6 jader, 2,2–4,1 GHz), 16 GB RAM a grafickou kartou Nvidia GTX 1060. Samozřejmostí je také rychlý NVMe SSD disk. Příkladem takového notebooku je novinka Asus ROG Strix Scar II, jejíž recenzi si můžete přečíst na str. 85. Tento notebook se kromě vysokého výpočetního i herního výkonu může pochlubit i kvalitním 15,6“ Full HD IPS displejem s podporou 144Hz obnovovací frekvence.
Profesionální hráči a zájemci o provozování her ve vyšším než Full HD rozlišení si pořizují nejvýkonnější herní notebooky, jejichž cena začíná okolo 80 000 Kč. V této cenové relaci obsahuje konfigurace momentálně nejvýkonnější mobilní grafiku Nvidia GTX 1080 8GB, procesor Core i7-8750H a 32 GB RAM. Za částku začínající na 130 000 Kč pak jsou k dispozici i notebooky se dvěma kartami GTX1080, spřaženými do režimu SLI. To už jsou ale spíše hračky ze říše snů.
Herní konzole – stejný hardware, lepší hry
V oblasti výkonných herních konzolí žádné novinky nenajdete, pouze se objevují stále nové a dokonalejší hry. Nejnovější konzole PlayStation 4 je totiž na trhu už od roku 2013, později, v roce 2016, pak byla uvedena ještě objemově menší verze PlayStation 4 Slim a výkonnější verze PlayStation 4 Pro, která už podporuje rozlišení 4K a HDR. Hardware je už tedy trochu zastaralý, zato měli vývojáři čas se s ním pořádně seznámit a dostat z něj mnohem více než v počátcích prodejů. Objevují se tak čím dál dokonalejší hry, takže je stále dost důvodů si konzoli pořídit, zvláště když je jejich cena poměrně příznivá – PlayStation 4 Pro pořídíte cca za 10 000 Kč, MS Xbox One X cca za 12 000 Kč, což jsou ceny za středně výkonnou grafickou kartu pro PC.
Podobně to probíhalo i u starší konzole PlayStation 3, kdy se v podstatě až na konci životnosti na trh dostaly opravdové herní pecky, jako například Last of Us. Teď se čeká na uvedení pokračování Last of Us 2 pro PlayStation 4 a další tituly, které vypadají opravdu skvěle, jako například Tom Clancy‘s The Division 2 (březen 2019). Na rozdíl od Xboxu některé herní tituly vychází pouze pro PlayStation, takže na jiných platformách si je nezahrajete. Jde například o sérii Uncharted, hry Horizon Zero Down, Spider-Man, nebo Bloodborne. A pro tuto konzoli se objevuje i nový typ her, které spíše než hrou jsou interaktivním filmem, u kterého můžete sami vybrat dějovou linii, a hra tedy pokaždé může skončit úplně jinak. Skvělým příkladem je Detroit: Become Human, odehrávající se v budoucnosti a pojednávající o vzpouře androidů, kteří si uvědomili svoji lidskost. Sony ke své konzoli PS4 Pro dodává i brýle pro virtuální realitu, které jsou cenově dostupné (stojí od 5 000 Kč), ale není pro ně zatím příliš zajímavých herních titulů. K nejlepším patří Farpoint VR.
Samozřejmě že už se spekuluje o nástupci, o kterém však zatím není jasné ani to, zda se bude jmenovat PlayStation 5 a kdy bude uveden na trh. Pravděpodobně to ale nebude před rokem 2021, takže PS4 má před sebou ještě poměrně dlouhý život. Srdcem nové konzole by měl být tradičně procesor od firmy AMD, patrně osmijádrový, a grafika Vega. Jednu z herních konzolí PlayStation od první do čtvrté generace si již zakoupilo více než půl miliardy lidí.
Podobná je i situace u konzole Xbox od Microsoftu. Verze Xbox One z roku 2013 prošla inovací, a tak zatím poslední verze z roku 2017 nese označení Xbox One X. Také ona podporuje rozlišení 4K a HDR. K populárním hrám pro Xbox v poslední době patří Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4, FIFA 19, Assassins Creed: Odyssey a GTA 5. Pro své konzole Microsoft virtuální brýle zatím nedodává. Specialitou Xboxu byl pohybový ovladač Kinect, u něhož uživatelé nepotřebují žádný hardware a hry mohou ovládat vlastním tělem. Zajímavý nápad, který se však příliš neujal: nebylo dost nadšenců ochotných před televizorem poskakovat a problémy byly i s přesností. Microsoft už tedy přestal Kinect vyrábět.
Herní konzole – menší a levnější
Trojlístek hlavních televizních konzolí pak uzavírá Nintendo Switch z loňského roku. Jde o přenosnou konzoli s displejem a baterií, se kterou si tedy můžete hrát i na cestách. Konzole má na obou bocích odnímatelné bezdrátové ovladače JoyCon, takže když konzoli připojíte k televizoru, můžete je odpojit a pohodlně hrát v sedě. Výkon této konzole je oproti Xboxu nebo PS4 mnohem nižší a podle toho vypadají i herní tituly. Ke klasikám patří Super Mario a Pokemoni, mezi oblíbené pak také Diablo 3, The Legend of Zelda: Breath of the Wild nebo Skyrim. Velkou výhodou je ale právě přenosnost. Novinkou pro hračičky je pak sada Nintendo Labo. Najdete v ní kartony, ze kterých si můžete sami postavit herní doplňky pro Switch, tedy například volant, řidítka, piano a další.
Mezi herní konzole by se dalo zařadit i multimediální zařízení Nvidia Shield TV, založené na procesoru Nvidia Tegra X1 a systému Android. Kromě her pro Android si na něm totiž můžete pustit i streamované hry na dálku přes službu GeForce Now. Ke hraní náročnějších her tak nepotřebujete vysoký výkon, protože na Shield TV se přenáší pouze obraz z výkonných serverů, takže si můžete pustit, samozřejmě za poplatek, i áčkové tituly, jako je Zaklínač, Metro 2033 Redux, Resident Evil: Revelations 2 nebo Batman: Arkham City.
V kategorii malých a levných konzolí chystá společnost Sony novinku, která se na trhu objeví 3. prosince. Potěší příznivce retrohračiček, kteří si rádi zavzpomínají na zlaté herní časy 90. let. Jde o minikonzoli PlayStation Classic, která je zhruba o 45 % menší než původní systém Sony PlayStation, který byl představen 3. prosince 1994 v Japonsku a vyráběl se až do roku 2006. V nové PlayStation Classic, která designově napodobuje originální konzoli a má stejné logo, rozvržení tlačítek i kryt, je předinstalováno 20 nejlepších her z původního systému PlayStation, mezi které patří Rayman, Metal Gear Solid, Tekken 3, Final Fantasy VII a další. Součástí balení jsou dva ovladače, HDMI kabel pro připojení k televizoru. Cena bude okolo 2 700 Kč.
Herní doplňky – jde o milisekundy
Stejně jako se hráči nespokojí s běžným počítačem nebo notebookem, nestačí jim ani běžné periferie, tedy myši, klávesnice a monitory. V situaci, kdy každá milisekunda ve hře rozhoduje o životu či smrti, prostě není možné hrát s myší, která se zadrhává, klávesnicí, u které nemůžete stisknout více kláves najednou, nebo s monitorem s nízkým rozlišením a frekvencí. Zatímco běžnou myš zakoupíte už za ceny okolo 100 Kč, za herní myš můžete zaplatit i přes 4 000 Kč. Nabízí ale vyšší spolehlivost, mnohem vyšší rozlišení, které dosahuje až 12 000 DPI, a hlavně rychlou odezvu okolo 1 ms. Měla by také více vydržet. Spínače herních myší totiž zvládnou až 50 milionů kliknutí a jsou mechanické. Ale hlavně si lepší herní myši můžete přesně přizpůsobit svým požadavkům. Nejen že mají množství nastavitelných tlačítek a vestavěnou paměť, ale pomocí závaží a podložek můžete seřídit jejich hmotnost a klouzavost – podle toho, jak vám to vyhovuje. Kromě toho si lze pochopitelně upravit i jejich podsvícení, různé efekty a volit mezi tím, zda má být myš připojena bezdrátově, nebo pomocí kabelu.
K profesionální herní mechanické klávesnici už také neodmyslitelně patří možnost nastavení jejího podsvícení a funkcí. Naprogramovat si můžete klávesy i makra, většinou nechybí multimediální tlačítka, regulátory hlasitosti a různé opěrky pro dlaně. Důležitá je i funkce anti-ghosting, kdy můžete bez problémů stisknout více než tři klávesy najedou, s čímž mají běžné klávesnice problém. Opět je důležitá rychlá odezva a odolnost.
Herní monitory – kvalita i rychlost
Na rozdíl od kancelářských monitorů i monitorů pro grafiky je u herních monitorů důležitá jejich rychlost, tedy doba odezvy a frekvence. Obraz nesmí hráči cukat, každý snímek navíc je důležitý. Běžná už je obnovovací frekvence 144 Hz a doba odezvy 1 ms. Asus už ale připravuje herní monitor Asus VG258QR, který se může pochlubit obnovovací frekvencí až 165 Hz a doba odezvy by u něj měla být dokonce pod 1 ms, což byla doposud v podstatě nejnižší hladina. Pro dosažení dokonalejší spolupráce a synchronizace s grafickou kartou se používají technologie G-Sync v případě grafických karet Nvidia a FreeSync v případě karet AMD.
Kromě klasických formátů obrazu si v současnosti mohou hráči vybrat širokoúhlé a navíc i zakřivené monitory, které je ještě více vtáhnou do děje. Záleží ale na tom, jakému hernímu žánru dáváte přednost. Přestože je řada monitorů kvůli dosažení rychlé odezvy stále vybavena panely TN, které nemají příliš vysoké pozorovací úhly ani dokonalé barvy, hraje kvalita zobrazení stále větší roli i u herních monitorů. Prvním monitorem s podporou standardu DisplayHDR 1000, tedy standardu pro vysoký dynamický rozsah obrazu, je Asus ROG Swift PG27UQ. Následovat budou patrně další.
Herní smartphony – příliš vysoké ceny
Nejběžnější herní platformou jsou smartphony. Každý je má po ruce, snadno se ovládají a pomohou překonat nudnou cestu autobusem. Zahrát si nějaké puzzle, „korálky“, vědomostní hry a další tak zvládne každý a tyto jednoduché hry zvládne i každý mobil. Pro skutečné nadšence jsou však připraveny speciální herní mobily, na kterých si můžete zahrát ty nejnáročnější hry.
Specializovaný herní smartphone má v nabídce Asus a jmenuje se ROG Phone. Vybaven je opravdu špičkovým hardwarem, tedy procesorem Snapdragon 845, 8 GB operační paměti a 128 až 512 GB flash paměti. Komponenty ochlazuje chladicí okruh GameCool a k dispozici jsou speciální senzorová tlačítka AirTrigger pro ovládání her. Velký 6“ AMOLED displej s rozlišením 2 160 × 1 080 bodů má obnovovací frekvenci 90 Hz s dobu odezvy 1 ms a podporuje také HDR. Nechybí stereoreproduktory, zesilovač NXP a Hi-Res zvuk. Zajímavé jsou i herní doplňky, například dokovací stanice pro připojení k PC nebo speciální ovladač. Hodně vysoký výkon ovšem doprovází i vysoká cena, která se pohybuje okolo 23 000 Kč. Levné není ani příslušenství: dokovací stanice TwinView Dock pro režim ručního ovládání na dvou obrazovkách stojí 5 690 Kč, dokovací stanice pro stolní počítače 3 490 Kč, ovladač Gamevice 2 190 Kč a WiGig Dock využívající technologii Wi-Fi 60 GHz pro hraní na velké obrazovce 6 490 Kč.
K hernímu hardwaru má blízko značka Razer a v nabídce má také herní smartphone Razer Phone. První verze byla uvedena už v roce 2017 a novější Razer Phone 2 nedávno. Designově se příliš neliší, ale uvnitř ano. Příjemnou novinkou je zvýšená odolnost IP67 a 7“ displej s rozlišením 1 440 × 2 560 bodů nabízí vyšší obnovovací frekvenci 120 Hz, vyšší jas a podporu HDR. Základem je stejně jako v případě Asus ROG Phonu výkonný Snapdragon 845 doplněný o 8 GB RAM. Cena v Kč ještě není známa, v zahraničí se prodává za 850 eur.
Black Shark je výkonný herní smartphone značky Xiaomi, ke kterému lze připojit gamepad. Systém kapalinového chlazení odvádí zbytkové teplo klíčových komponent, jako je procesor Snapdragon 845 a 8GB paměť, a tím zajišťuje vysoký výkon i při velké zátěži. Speciální SHARK One tlačítko spouští herní hub. Cena se pohybuje kolem 14 000 Kč. Dalším u nás dostupným herním smartphonem je ZTE Nubia Red Magic za cca 13 000 Kč. Speciální herní smartphony patrně chystá i Samsung a Nokia.
Tabulka
Nejlepší grafické karty
Jednou z nejdůležitějších komponent
herního počítače je grafická karta. Ty nejvýkonnější
zajistí plynulé hraní i v rozlišení
4K, ale ceny a spotřeba jsou vysoké.
První místo obsadila novinka Nvidia
GeForce GTX 2080 Ti.
Celkové hodnocení
cena Orientační
Výkon
Hlučnost
Vybavení
Spotřeba
čip Grafický
paměti Velikost MB)
paměti Typ
max. při Spotřeba W) výkonu (
hraní při Hlučnost sony)
portů HDMI Počet
Port Display Počet
sloty Obsazené
Benchmark: Spy Time 3DMark body)
1 Zotac Gaming GeForce RTX 2080 Ti AMP Edition 11GB GDDR6
2 MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X 11G 11GB GDDR5X
3 MSI GeForce RTX 2080 Gaming X Trio 8GB GDDR6
4 MSI GeForce GTX 1080 Ti Armor OC 11GB GDDR5X
5 PNY GeForce GTX 1080 Ti Blower Edition 11GB GDDR5X
6 Zotac Gaming GeForce RTX 2070 AMP Extreme 8GB GDDR6
7 Gigabyte GeForce GTX 1080 Windforce OC 8GB GDDR5X
8 MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8G 8GB GDDR5X
9 Zotac GeForce GTX 1070 Ti AMP Extreme 8GB GDDR5
10 Sapphire Radeon RX Vega 64 Nitro+ 8GB HBM2
96,2 36 700 100 79 98 68 GeForce RTX 2080 Ti
88,1 21 400 91 88 68 66 GeForce GTX 1080 Ti
85,2 23 600 86 92 79 67 GeForce RTX 2080
84,3 22 600 85 93 72 67 GeForce GTX 1080 Ti
83,0 21 000 85 75 82 70 GeForce GTX 1080 Ti
80,2 19 500 79 86 98 73 GeForce RTX 2070
75,7 15 300 73 93 78 77 GeForce GTX 1080
73,9 19 000 72 89 78 71 GeForce GTX 1080
73,2 16 000 70 82 100 79 GeForce GTX 1070 Ti
68,5 16 000 66 91 65 64 Radeon RX Vega 64
11 264 GDDR6 383 2,6 1 3 3 11 314
11 264 GDDR5X 410 2 2 2 3 8 883
8 192 GDDR6 390 1,4 1 3 3 9 597
11 264 GDDR5X 400 1,1 2 2 2 8 690
11 264 GDDR5X 369 3 1 3 2 8 015
8 192 GDDR6 341 1,6 1 3 3 8 539
8 192 GDDR5X 316 1,2 1 3 2 7 066
8 192 GDDR5X 354 1,9 1 3 2 7 186
8 192 GDDR5 293 1,8 1 3 3 6 622
8 192 HBM2 405 1,5 2 2 3 6 552
Herní monitory
Kromě kvality obrazu je u herních monitorů
důležitá i jejich rychlá doba odezvy.
Herní monitor by měl být vybaven
i moderními technologiemi pro synchronizaci
obrazu s grafickou kartou,
a to buď FreeSync, nebo G-Sync, podle
toho, zda dáváte přednost grafice od
AMD, nebo Nvidie.
hodnocení Celkové
Kč) cena (Orientační
obrazu Kvalita
Výbava
Ergonomie
Energetická úspornost
Úhlopříčka
displeje Typ
Synchronizační technologie
body) Rozlišení (
kontrast Šachovnicový
provozu při Spotřeba W) (
HDMI/ Videovstupy (další) DisplayPort/
) 2mcd/Jas (
mm) Rozměry (
1 Eizo Foris FS2735
2 ViewSonic XG2700-4K
3 Samsung C49HG90
4 Samsung C24FG70
5 ViewSonic XG3240C
6 Asus ROG Swift PG279Q
7 Samsung C32HG70
8 ViewSonic XG2703-GS
9 AOC Agon AG271QX
10 LG 34UC89G-B
96 28 000 96 100 93 95 27 " IPS Freesync
93,2 17 000 100 91 83 83 27 " IPS Freesync
90,2 30 000 92 85 87 99 49 " VA Freesync
86,3 7 000 94 48 100 100 24 " VA Freesync
85,4 12 500 85 75 96 86 32 " VA Freesync
85,3 20 000 92 69 92 74 27 " IPS G-Sync
85,1 16 500 84 75 96 91 32 " VA Freesync
84,3 21 500 88 66 96 78 27 " IPS G-Sync
84,3 11 700 78 88 96 86 27 " TN Freesync
84,2 16 500 89 61 90 96 34 " IPS G-Sync
2 560 × 1 440 193:1 41 2 / 1 / DVI-D 307 620 × 545 × 200
3 840 × 2 160 189:1 44 3 / 1 326 640 × 565 × 230
3 840 × 1 080 260:1 58 2 / 1 364 1 200 × 625 × 380
1 920 × 1 080 193:1 32 2 / 1 318 550 × 540 × 290
2 560 × 1 440 218:1 41 2 / 1 298 715 × 615 × 260
2 560 × 1 440 177:1 34 1 / 1 308 620 × 565 × 240
2 560 × 1 440 194:1 46 2 / 1 433 720 × 615 × 345
2 560 × 1 440 158:1 41 1 / 1 341 624 × 532 × 250
2 560 × 1 440 176:1 37 2 / 1 / D-Sub, DVI-D 329 623 × 563 × 218
2 560 × 1 080 193:1 38 1 / 1 309 820 × 565 × 250
***
Herní novinka
Očekávanou herní novinkou je už čtvrté pokračování série JUST CAUSE 4. Děj je zasazen do fiktivního otevřeného světa jménem Solis, který se nachází na území jižní Ameriky. Čtvrtá část přivádí pro tuto sérii tolik pověstné možnosti destrukce a unikátní fyziku na novou úroveň. Hra vychází ve verzích pro PC, PlayStation 4 a Xbox ONE.
Foto popis| Herní notebooky Dotahují se na své větší stolní kolegy a výrobci už zvládají umístit výkonný hardware do menších rozměrů a zajistit delší chod na baterii. Nechybí často ani takové technologie, jako G-Sync.
Foto popis| Mnohem realističtější zobrazení ve hrách slibují nové grafické karty Nvidia GeForce RTX, které zvládají tzv. raytracing v reálném čase. Efekty známé z hollywoodských filmů se tak brzy dostanou do her, jakou je Battlefield V.
Foto popis| Pro PlayStation 4 od Sony vychází řada exkluzivních titulů, jako například Spider-Man. Na jiné platformě si tyto hry nezahrajete, což přináší Sony řadu příznivců.
Foto popis| Hra Detroit: Become Human pro Sony PlayStation 4 je novým žánrem, protože jde spíše než o hru o interaktivní film se skvělým scénářem, u kterého můžete sami vybrat dějovou linii.
Foto popis| Hry si zahrajete i na multimediálním zařízení Nvidia Shield TV. Ty náročnější se streamují z výkonných serverů, takže budete potřebovat rychlé internetové připojení.
Foto popis| Nintendo Labo Novinkou pro hračičky je pak sada Nintendo Labo. Najdete v ní kartony, ze kterých si můžete sami postavit herní doplňky pro Switch, tedy například volant, řidítka, piano a další.
Foto popis| PlayStation Classic Novinkou je retro konzole Sony PlayStation Classic, která se podobá původní verzi PlayStation z roku 1994, ale je zhruba poloviční. Zakoupíte ji včetně dvaceti herních pecek z původní verze.
Foto popis| Zahrát hru si můžete téměř na jakémkoli smartphonu, ale v nabídce jsou i speciální herní mobily s výkonným hardwarem i zvukem, vylepšeným chlazením a většinou i s doplňující výbavou. Patří mezi ně například Asus ROG Phone, Razer Phone 2 nebo Xiaomi Black Shark.
Foto popis| Doplňky ke smartphonům K herním smartphonům je k dispozici řada doplňků a lépe vyřešené je i jejich napájení. Kabely se vám při hraní neplertou.
Foto popis| Hra Fortnite je velice populární a zahrát si ji můžete na smartphonech, počítačích i konzolích Nintendo Switch, Xbox One a PlayStation 4. Je k dispozici zdarma, ale za lepší výbavu si musíte připlatit. Hrají ji desítky milionů uživatelů a tvůrcům z Epic Games už vydělala miliardy korun.
Foto popis| Herní křeslo Kromě herních myší a klávesnic si jako specializovaný doplněk můžete zakoupit i herní křeslo, v případě Aceru dokonce celý trůn Predator Thronos se zpětnou vazbou, doplněný o držáky pro až tři monitory.
Foto popis| Herní myši mají vyšší citlivost, řadu programovatelných tlačítek, možnost nastavení podsvícení a často si u nich můžete regulovat i hmotnost.
Foto popis| Klávesnice pro hráče musí něco vydržet, musí v noci svítit a mít zvýrazněna nejpoužívanější tlačítka. Zkušení hráči si nastavují i funkce kláves a programují makra.
Foto popis| Mezi praktické doplňky herních monitorů patří držák na sluchátka.
Foto popis| Hráči se mohou těšit na tornáda, děsivé bouře a další extrémní počasí v odlišných biomech, jako jsou deštné lesy, hory a pouště, stejně jako na jízdu v mnoha typech aut, v tanku, ale i na let v bojové stíhačce.
O autorovi| PAVEL TROUSIL, MICHAL BAREŠ, pavel.trousil@chip.cz S