Přejít k hlavnímu obsahu

Více prostoru pro vaše data

Prostoru pro data není nikdy dost. Pokud již nevíte, jaká data smazat nebo zálohovat jinam, nezbude vám nic jiného než vyměnit pevné disky za větší nebo dokoupit další. 

Mohli bychom říci, že bez ohledu na to, jakou úložnou kapacitou vaše síťové úložiště disponuje, dříve či později se dostanete do situace, kdy vám bude pro uložení nových dat zbývat jen několik posledních gigabajtů. Prvním logickým krokem je samozřejmě vyčištění úložiště od zbytečností: duplicitních souborů, starých a nepotřebných záloh nebo filmů a seriálů, na které se již neplánujete dívat. Pokud ale taková očista již nestačí, nezbývá než pořídit si nové, větší disky. Ve velké výhodě jsou přitom majitelé čtyřšachtových NAS serverů, kteří se při jejich pořízení rozhodli osadit nejprve dva pevné disky. Mohou dokoupit další dva pevné disky se stejnou kapacitou a kapacitu svého síťového úložiště výrazně navýšit. Ztraceni však nejsou ani majitelé NAS serverů se dvěma šachtami – jen musí zvolit nové disky s větší kapacitou, přičemž ty stávající jim už v NAS severu nebudou k ničemu užitečné (ale mohou je použít jako disky externí, nebo si je nainstalovat do počítače).

O tom, jaká kapacita disků je optimální či dostatečná, nelze hovořit univerzálně. Pro rozsáhlou sbírku filmů ve Full HD rozlišení budete potřebovat několik TB místa, zatímco pro zálohování fotografií a dokumentů nemusíte nutně pořizovat drahé disky s kapacitou 6 či 8 TB.

Výměna disků v RAID-0/JBOD

Instalace nových disků do NAS serveru není nijak komplikovaná, jak ostatně ukazuje postup s využitím úložiště Synology, uvedený na následující stránce, ale jedná se o časově náročnou operaci. Operační systém NAS serveru totiž musí zrekonstruovat svazek, ve kterém se data automaticky zálohují. NAS lze i během této operace používat, ale je třeba počítat se sníženým výkonem při datových operacích.

Jednoduchá je výměna disků, které nejsou zapojeny v RAID poli s automatickým zrcadlením dat. Budete k ní ale potřebovat jiné úložiště, kam nahrajete veškerá data z disků instalovaných v NAS serveru, stejně jako zálohu kompletní konfigurace NAS serveru. Pak disky přemontujete, inicializujete NAS server a ze zálohy přehrajete jak konfigurační soubor, tak veškerá data do sdílených složek, kde se nacházela na předchozích dících. V konfiguraci RAID-0 ani JBOD totiž nelze prostým způsobem nahradit jeden disk za jiný.

Změna disků v RAID-1/5 poli

V postupu, který vám ukážeme, předpokládáme, že máte ve svém dvoušachtovém serveru instalovány dva pevné disky v konfiguraci RAID-1 – tedy s automatickým zrcadlením obsahu. Podobný je však postup i v případě konfigurací RAID-5 u čtyř- a vícešachtových úložišť. Pokud jen nahrazujete porouchaný disk, použijte nový se stejnou kapacitou. Pro navýšení kapacity musíte u RAID-1 použít dva větší disky. U RAID-5 pole je nezbytné nahradit všechny čtyři pevné disky za větší. Synology (a podobně i další výrobci) ale nabízí obdobu konfigurace RAID-5, nazvanou SRH (Synology Hybrid RAID), kdy lze kapacitu čtyřšachtového NAS serveru efektivně navýšit výměnou dvou disků za větší – včetně zachování režimu bezpečného zálohování.

Jak na to

1 Vypnutí NAS serveru

Většina pokročilejších modelů NAS serverů se dvěma a více šachtami umožňuje provést tzv. hot-swap, tedy výměnu jednoho pevného disku za nový během provozu. Pokud si nejste jisti, zdali hot-swap zvládne právě váš NAS, rozhodně z něj disky za chodu nevyndávejte. Ani u NAS severu s podporou hot-swap samozřejmě nic nezkazíte, pokud jej před manipulací s pevnými disky vypnete. V případě zařízení Synology klikněte v administračním rozhraní na ikonu s postavou v pravém horním rohu a z nabídky zvolte »Vypnout«. Proces vypnutí nějakou dobu trvá, takže počkejte, než zhasnou všechny kontrolky.

2 Výměna prvního disku

Vysuňte šuplík s prvním diskem a namontujte do něj nový, větší disk. Vraťte šuplík zpět a spusťte svůj NAS. Nejprve zvukovým signálem a poté i oznámením v administračním rozhraní NAS serveru budete informováni o chybě ve svazku, resp. že vaše data nejsou chráněna automatickým zálohováním na obou discích. Nemusíte mít obavy, o žádná data nepřijdete, jen je třeba provést nezbytnou konfiguraci. V automaticky otevřeném okně »Ovládací panel« klikněte na tlačítko »Zvukový signál je vypnut«, abyste vypnuli zvukové upozornění, a pusťte se do opravy svazku.

3 Použití Správce úložiště

Klikněte na tlačítko v levém horním rohu administrátorského rozhraní a spusťte »Správce úložiště«. V nabídce v levém sloupci klikněte na »Svazek«, abyste se dostali ke správě RAID pole. Opět uvidíte mnoho výstražných oznámení o tom, že je svazek zhroucený, jeden z disků je poškozený a data nejsou zálohována. Zůstaňte v klidu, jde jen o to, že nový disk není inicializován a nejsou na něm replikována data z druhého disku.

4 Rekonstrukce svazku

Abyste dokončili výměnu prvního disku, je třeba vytvořit nové RAID pole. V okně »Správce úložiště / Svazek« klikněte na »Správa«, otevřete »Průvodce správou svazku«, ve kterém použijete volbu »Opravit«. Pokračujte tlačítkem »Další«, v následujícím okně ponechejte označený nový disk a potvrďte, že rozumíte, že všechna data na tomto disku budou smazána. Dokončete průvodce až k potvrzení nastavení. Tlačítkem »Použít« pak spustíte proces vytvoření RAID-1 pole. Především u několikaterabajtových disků bude oprava RAID pole trvat několik hodin, během kterých však můžete se svým NAS serverem normálně pracovat. Proces replikace dat běží na pozadí a o jeho průběhu se můžete informovat v okně »Správce úložiště«. Jakmile bude svazek rekonstruovaný, můžete zopakovat celý postup a vyměnit i druhý disk.

5 Správná konfigurace disků

Operace výměny disků a opravy či rozšíření svazku je ve dvoušachtovém NAS serveru snadná a logická. U čtyřšachtových úložišť už ale musíte dobře rozmyslet, jakou kombinaci disků zvolíte (pokud se nejedná o disky se stejnou kapacitou). Problém je v tom, že v režimech RAID-5 nebo SRH nemusí být vždy optimálně využita nominální kapacita všech disků. S volbou správné kombinace kapacity pevných disků vám proto pomůže služba RAID Calculator, kterou najdete na webu Synology pod odkazem bit.ly/2bmdO1m. Do modelu síťového úložiště si naklikejte disky o zvolené kapacitě a níže okamžitě zjistíte, jakou kapacitu využije NAS pro data (»Available space«) a jejich zálohování (»Used for protection«), resp. jaká část kapacity zůstane nevyužita (»Unused space«). Můžete zde dobře porovnat výhodnost různých konfigurací.

O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: