Přejít k hlavnímu obsahu

Tuhý boj s aktualizacemi Windows 10

Průběžné vylepšování funkcí operačního systému Windows 10 v cyklu půlročních upgradů vypadá jako dobrý nápad – ale jen do okamžiku, než si vzpomeneme, že snad žádný z těchto velkých upgradů se v minulosti neobešel bez potíží.

Letos v červenci tomu byly tři roky, kdy Microsoft uvedl Windows 10 a sám je označil za svůj poslední operační systém, protože Windows 10 si ponechají svůj název a redmondský softwarový gigant je bude postupem času „pouze“ aktualizovat. Zároveň byl nastartován půlroční cyklus velkých upgradů, kterými Microsoft svoje Windows 10 vždy na jaře a na podzim vylepšuje o nové funkce a třeba i kosmetické změny v designu uživatelského rozhraní. V souvislosti s uvedením a upgrady Windows 10 by ale neměla zapadnout ještě jedna důležitá událost – Microsoft běžným uživatelům (a do jisté míry i firmám) téměř znemožnil se pravidelným upgradům vyhnout. Ve jménu boje za zabezpečení počítačů před škodlivým softwarem a kybernetickými útoky jsou aktualizace ve Windows 10 povinné – a to platí jak pro běžně distribuované bezpečnostní záplaty a opravy objevených chyb, tak i pro velké jarní a podzimní upgrady. Uživatelé mohou aktualizace oddalovat, ale úplně vyhnout se jim (za použití standardních prostředků operačního systému) nelze. Jak velké problémy tento přístup k aktualizacím způsobí, jsme si již před třemi lety mohli celkem snadno domyslet.

Když k tomu přidáme velmi náročný proces instalace velkých půlročních aktualizací – na jehož změně a zjednodušení sice Microsoft pracuje, ale který nyní představuje prakticky reinstalaci celého operačního systému –, vyjde nám, že bychom si měli každý půlrok vyhradit jedno dopoledne, kdy si bude náš počítač žít svým vlastním životem, a rozhodně bychom neměli počítat s tím, že budeme moci normálně pracovat. Problém je, že příliš nemůžeme ovlivnit, které dopoledne to bude. A to stále předpokládáme, že velké půlroční aktualizace Windows 10 proběhnou hladce.

Nepovedené upgrady

Že to s velkými aktualizacemi Windows 10 nebude tak lehké, poznalo mnoho uživatelů hned za rok, v létě 2016 v rámci tzv. Anniversary Updatu. V některých počítačích vybavených více než jedním pevným diskem se mohlo stát, že během instalace Anniversary Updatu došlo k poškození zaváděcí části druhého (nesystémového disku) a ten se pak v operačním systému tvářil jako nezformátovaný, a tedy nečitelný. Následující zásahy uživatelů pak mohly způsobit, že byla data na těchto discích nenávratně ztracena. Někteří uživatelé hlásili také problémy v počítačích s jediným pevným diskem, ale rozděleným na více oddílů.

Jarní aktualizace Creators Update z roku 2017 způsobovala problémy v počítačích s rozhraním USB 3.1 a následná běžná aktualizace způsobovala zamrzání některých počítačů s USB-C. V případě podzimní velké aktualizace z loňského roku se řada uživatelů potýkala už se samotným dokončením instalace upgradu, po instalaci pak následovaly problémy se zamrzáním a pády prohlížeče Microsoft Edge i potíže s ovladači grafických karet a síťových adaptérů.

Uvedení letošní jarní aktualizace Windows 10, tzv. April 2018 Update, bylo kvůli problémům při vývoji a testování odloženo téměř o měsíc, protože nová verze Windows 10 obsahovala kritickou bezpečnostní chybu, kterou bylo možné zneužít k napadení počítače. Tuto bezpečnostní mezeru se sice podařilo zacelit, ale přesto ve velkém upgradu zůstaly zásadní chyby. Některé počítače začaly po aktualizaci zamrzat, typicky při používání prohlížeče Chrome nebo asistentky Cortana. Uživatelé také hlásili problémy s kompatibilitou s některými disky typu SSD od Intelu a instalace upgradu končila modrou obrazovkou na počítačích, jejichž majitelé využívali antivirový program Avast. Nekompatibilita s aktualizací Windows 10 se týkala i různých dalších antivirových programů, které bylo před instalací upgradu operačního systému nutné odinstalovat nebo aktualizovat. Dalších problémů se uživatelé zbavili až s vydáním příslušné opravy od Microsoftu.

Potíže způsobované velkými upgrady Windows 10 vygradovaly letos na podzim, když Microsoft začal distribuovat Windows 10 October Update. Hned po uvolnění updatu, který si začali aktivně stahovat první zájemci o nejnovější verzi Windows 10, začali uživatelé hlásit problémy ve spojení s novými procesory Intel s jádrem Skylake, kde docházelo k zablokování ovladače Intel Display Audio. To vedlo ke zvýšení zátěže procesoru, a tedy například i zkrácení výdrže notebooků s těmito čipy při provozu na akumulátor. To je ale jen malý problém ve srovnání s hlavní chybou letošního podzimního upgradu, která vedla Microsoft k tomu, že šíření velké podzimní aktualizace už čtyři dny po jejím uvolnění zastavil. Krátce po spuštění upgradů začali totiž uživatelé hlásit, že se jim během aktualizace smazal obsah složky »Dokumenty« a nebylo možné jej obnovit. I když samotná instalace podzimní aktualizace proběhla korektně, ke smazání uživatelských dat došlo při následujícím restartu počítače. Jde zatím o největší debakl ve tříleté historii operačního systému Windows 10.

Obavy z aktualizací

Nejen sami uživatelé, ale i IT odborníci se nutně musí ptát, jak je možné, že prakticky každou velkou aktualizaci Windows 10 provázejí komplikace. Jak je možné, že chyby a hrozící problémy neodhalí testování, se kterým navíc Microsoftu pomáhají sami uživatelé zapojení do tzv. Insider programu, v rámci kterého je možné instalovat a testovat vývojové verze Windows 10? Jde přitom o přibližně 15 milionů uživatelů, kteří nahlašují chyby nových verzí operačního systému, které by měli vývojáři Microsoftu opravit dříve, než zahájí šíření aktualizací do počítačů dalších stovek milionů uživatelů po celém světě. I přes tuto obří armádu dobrovolných testerů ale především mezi profesionálními správci počítačů s Windows 10 roste vlna nespokojenosti s kvalitou softwaru, který Microsoft v posledních letech uvolňuje. Týká se to přitom nejen velkých, dvakrát ročně uvolňovaných upgradů Windows 10, ale také pravidelných měsíčních updatů, které mají ošetřovat odhalené bezpečnostní mezery a opravovat menší chyby. Namísto toho ale tyto záplaty často způsobují zásadní problémy s funkčností počítačů.

Síťová a bezpečnostní konzultantka a expertka na záplaty Windows Susan Bradleyová provedla průzkum mezi IT profesionály, kteří se starají o údržbu počítačů s Windows ve firmách. Zjistila přitom, že 64 procent z tisícovky respondentů průzkumu je s kvalitou aktualizací Windows „do značné míry nespokojeno“ nebo „nespokojeno“. Průzkum, s jehož výsledky Susan Bradleyová seznámila i nejvyšší manažery Microsoftu, se navíc odehrál ještě před velkým průšvihem s letošním podzimním upgradem Windows 10. Faktem přitom je, že zatímco pro běžné domácí uživatele znamená nepovedená aktualizace operačního systému jejich počítače sice nepříjemnou, ale přece jen nijak tragickou situaci (pokud se tedy nebavíme o ztrátě důležitých dat), komplikace s aktualizacemi v podnikovém provozu znamenají obrovské množství ztraceného času, práce a ve výsledku samozřejmě peněz. Správci firemního IT jsou pak stavěni před dilema, zdali bez otálení instalovat na všechny stroje čerstvé bezpečnostní aktualizace a záplaty, nebo vyčkat, jestli se neobjeví zprávy o problémech s jejich funkčností. Po nedávných zkušenostech se většina administrátorů přiklání k vyčkávací strategii.

Proč se Microsoftu nedaří?

Analytici dávají problémy s kvalitou aktualizací Windows 10 do souvislosti s propuštěním velkého počtu interních testerů, ke kterému došlo v roce 2014. Část procesů testování byla následně přesunuta na vývojáře, kteří pracují na nových funkcích operačního systému. S testováním má pomáhat také zmíněný Insider program, o kterém si ale analytici myslí, že by měl spíše prezentovat nové funkce a sbírat na ně od uživatelů zpětnou vazbu. Pro kvalifikované testování aktualizací a záplat ve firemním prostředí by měl Microsoft spíše oživit svůj testovací program SUVP (Software Update Validation Program), v rámci kterého pomáhal s testováním aktualizací v podnikovém prostředí okruh přizvaných firem, které softwarové záplaty otestovaly dříve, než je Microsoft uvolnil pro všechny koncové uživatele i firmy. Experti také Microsoftu doporučují trochu přibrzdit s přidáváním nových funkcí do Windows 10 a soustředit se spíše na bezproblémovou funkčnost – aby se již nemohly opakovat problémy s velkou aktualizací z letošního podzimu.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by Microsoft ustoupil ze své myšlenky, poskytovat operační systém Windows formou služby, která stojí za nastavením zcela nového stylu aktualizací a doplňování nových funkcí doslova za běhu. To je ale obrovský rozdíl oproti dřívějšímu stylu vývoje v Microsoftu, kdy se po uvolnění nové verze Windows začalo pracovat na budoucí verzi operačního systému, s plánovaným uvedením v horizontu dvou až tří let. Pak měli v Redmondu relativně dostatek času na plánování designu a funkcí nového operačního systému, vývoj, integraci funkcí i jejich důkladné otestování. Pokud chtěl Microsoft svůj aktuální operační systém v průběhu jeho životního cyklu vylepšit, udělal to formou Service Packu – balíčku aktualizací, s jehož důkladným otestováním si opět dal na čas a uživatele do jeho instalace nijak zvlášť nenutil.

Nicméně, dnes Microsoft sám sebe dostal pod značný tlak, kdy se očekává uvedení inovované verze Windows 10 dvakrát do roka. Něco takového přitom nezvládá ani Apple se svými systémy macOS a iOS nebo Google s Androidem – tyto společnosti se drží roční frekvence větších aktualizací se sadou nových funkcí. Výsledkem je, že ve snaze vyjít zákazníkům vstříc a velmi rychle reagovat na měnící se trh a požadavky uživatelů ztrácí Microsoft svoji důvěryhodnost, se kterou si získal drtivou převahu na počítačích soukromých i firemních uživatelů. Velmi často také dochází k tomu, že se již ohlášené funkce do upgradu vůbec nedostanou, protože je Microsoft zkrátka nestihne dodělat a otestovat včas.

Po odhalení problémů s podzimním updatem Windows 10 Microsoft slíbil, že upraví způsob, jakým uživatelé v rámci Insider programu nahlašují chyby v testovacích sestaveních operačního systému. V současné době se totiž z Insider programu sice schází obrovské množství chybových reportů, ale ty jsou nevalné kvality – neobsahují podrobné informace o tom, za jakých okolností k chybám dochází, aby je mohli vývojáři lépe identifikovat a ošetřit. Síla Insider programu přitom spočívá v tom, že jsou Windows 10 testována na opravdu rozsáhlém vzorku hardwarových konfigurací počítačů. Microsoft ale potřebuje získávat třeba i méně chybových hlášení, zato detailnějších.

Upgradovat ano, či ne?

Kardinální otázka, se kterou se na nás velmi často obracejí naši čtenáři, zní, zdali je tedy opravdu nutné (nebo spíše rozumné) instalovat všechny aktualizace, které Microsoft pro Windows 10 uvolní, zvláště pak půlroční velké upgrady. Mnoho uživatelů je totiž spokojeno s Windows 10 tak, jak jsou, a nijak zvlášť nestojí o aktualizace, které znamenají půlden laborování s počítačem a představují riziko pro jejich data a funkčnost počítače, pokud se objeví chyby, které Microsoft nedokázal ošetřit.

Faktem ale je, že nám Microsoft nedává příliš na výběr – menší měsíční aktualizace, které se občas také neobejdou bez větších či menších chyb a problémů, jsou do Windows 10 instalovány automaticky a my je jako uživatelé můžeme běžnými prostředky oddálit nejvýše o několik dní. Jinak aktualizační proces běží na pozadí operačního systému a uživatel je informován jen o provedení aktualizací nebo nutnosti provést restart počítače pro dokončení aktualizací (je-li nezbytný).

Existují samozřejmě softwarové nástroje, jako třeba aplikace StopUpdates10 (greatis.com), které umí aktualizace Windows 10 zcela zastavit. Ty vám ale doporučujeme používat jen v případě, kdy je pro vás z nějakého důvodu velmi důležité nezatěžovat počítač aktualizacemi a vyhnout se souvisejícím restartům. Průběžné měsíční aktualizace Windows jsou totiž velmi důležité, protože sice nepřinášejí nové funkce, ale především bezpečnostní záplaty na odhalené zranitelnosti. S velkými půlročními upgrady je situace poněkud jiná. Microsoft velké aktualizace distribuuje postupně, takže zatímco některým uživatelům jejich Windows 10 nabídnou stažení a instalaci upgradu hned po jeho uvolnění, jiní uživatelé mohou čekat dny i týdny. Velký upgrade se navíc neinstaluje do počítače bez vašeho vědomí na pozadí operačního systému jako běžné aktualizace. Jeho instalaci musíte potvrdit. I když už Windows 10 stáhnou data příslušného upgradu, stále můžete jeho instalaci oddalovat – ale ne donekonečna. Jaký vám tedy doporučujeme postup?

Ochrana důležitých dat

Naše doporučení zní: aktualizujte, ale s rozmyslem. Bezpečnostní aktualizace Windows jsou velmi důležité, takže určitě doporučujeme nezasahovat do procesu automatických aktualizací prostřednictvím služby Windows Update, kromě případů, kdy k tomu máte opravdu závažný důvod. V případě půlročních velkých aktualizací Windows 10 je naším doporučením obezřetnost. I když vám operační systém nabídne instalaci upgradu krátce po jeho uvolnění Microsoftem, vyčkejte s ní alespoň několik dní, zdali se neobjeví podobně fatální problémy jako v případě letošního podzimního upgradu. Upgrady se instalují na stovky milionů počítačů po celém světě, takže na nejzávažnější problémy se přijde relativně rychle.

Naprosté většině hrozících potíží se ale při pravidelných aktualizacích i velkých upgradech Windows 10 spolehlivě vyhnete, budete-li dodržovat základní pravidla ochrany svých důležitých dat. Windows 10 vám přitom nabízejí všechny nezbytné nástroje a prostředky, abyste mohli i v případě zásadních komplikací rychle vrátit svůj počítač do předchozího stavu a abyste nepřišli o žádná data.

Nejjednodušší možnost, jak ochránit důležitá data před jejich poškozením či ztrátou během aktualizací, je vytvoření jejich zálohy v cloudovém úložišti OneDrive, se kterým je operační systém Windows 10 velmi těsně propojen. V Průzkumníku souborů se nachází složka »OneDrive«, kde si můžete vytvořit vlastní systém adresářů, jejichž obsah bude automaticky synchronizován s cloudovými servery Microsoftu. Základní, bezplatně dostupná kapacita cloudového úložiště OneDrive činí 15 GB, pokud si ale předplatíte aplikace Microsoft Office ve formě služby Office 365, získáte pro svoje data rovný terabajt.

Windows 10 nabízejí i řešení zálohování dat pro uživatele, kteří nechtějí svoje data synchronizovat s cloudovými servery. Jde o funkci Historie souborů, kterou ale Microsoft ve Windows 10 docela dobře schoval. Najdete ji v Ovládacích panelech v nabídce »Systém a zabezpečení / Historie souborů«. Funkce Historie souborů bude automaticky ukládat kopie obsahu zvolených složek do zvoleného záložního úložiště. Může přitom jít o externí pevný disk připojený přes USB nebo zvolenou složku na NAS serveru. Po jednoduché úvodní konfiguraci, která zahrnuje aktivování funkce Historie souborů, dochází na výběr zálohovaného obsahu a cílového úložiště zálohy. Pokud mají Windows přístup k záložnímu úložišti, provádí funkce Historie souborů synchronizaci zálohovaných dat třeba i každých 10 minut, jinak dojde k automatickému zazálohování dat v okamžiku připojení úložiště k počítači. Velkou výhodou je, že (podle uživatelského nastavení) Historie souborů uchovává i postupné verze zálohovaných souborů. Používání funkce Historie souborů je základním krokem k tomu, ochránit vaše důležitá data nejen při aktualizacích a upgradech Windows. Snadný návrat zpět

Vynucené aktualizace kompenzuje Microsoft funkcí Windows 10, umožňující návrat k předchozí verzi operačního systému – během deseti dní po aktualizaci Windows. Tuto funkci najdete v Nastavení pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení / Obnovení«. V případě ztráty dat vám ale návrat k předchozí verzi Windows 10 nijak nepomůže.
Skutečně spolehlivý způsob, jak v případě problémů obnovit kompletní obsah počítače včetně bezchybně funkční verze operačního systému Windows 10 a všech instalovaných aplikací i uživatelských nastavení a dat, představuje funkce pro vytvoření bitové kopie obsahu systémového disku počítače. Najdete ji v Ovládacích panelech pod nabídkou »Systém a zabezpečení / Zálohování a obnovení (Windows 7)«, kde se v levé části okna nachází funkce »Vytvořit bitovou kopii systému«. Nevýhodou je, že takto vytvořená kopie obsahu počítače, přestože využívá kompresi dat, představuje poměrně rozlehlý archiv, který je třeba uchovávat na externím pevném disku nebo třeba NAS serveru. Pro možnost použití této zálohy je ještě třeba vytvořit si záchranný DVD nebo USB flash disk, ze kterého spustíte počítač a který nabídne prostředí pro obnovu dat ze zálohy. K vytvoření tohoto disku použijte funkci »Vytvořit disk pro opravu systému«.

Budete-li mít k dispozici alespoň trochu čerstvou bitovou kopii systému a aktivujete-li si funkci Historie souborů, můžete být při aktualizacích Windows 10 naprosto v klidu – vaše data i celý obsah počítače je v bezpečí a v případě závažných problémů jej můžete obnovit ze zálohy.

Podzimní Upgrade Windows 10

Microsoft bezpochyby podzimní upgrade Windows 10 rychle opraví a (pokud tak již v době vydání tohoto čísla Chipu neučinil) opět jej uvolní ke stažení a instalaci. Pokud budete mít zazálohována data dle našeho doporučení výše a udržíte si alespoň několikadenní odstup od uvolnění upgradu ke stažení, nemělo by vám nic bránit v instalaci velké podzimní aktualizace do vašeho počítače. A na jaké nové funkce a vylepšení se můžete těšit?

Designová vylepšení i nová schránka

Podzimní upgrade Windows 10 přináší další prvky tzv. Fluent Designu, který do uživatelského rozhraní operačního systému přidává efekty průhlednosti – nově například i na pozadí funkci Časová osa. V nabídce Start lze nově vytvářet složky dlaždic pomocí přetažení dlaždic na sebe myší, podobně jako to známe z domovských obrazovek Androidu a iOS. Průzkumník souborů po aktualizaci získá možnost přepnutí do tmavého designu.

Velkou novinkou, která má potenciál usnadnit uživatelům život, je tzv. Historie schránky, tedy uchovávání více záznamů v systémové schránce. Nová schránka se otevírá klávesovou zkratkou [Windows] + [V] a související nastavení schránky jsou k dispozici v Nastavení pod nabídkou »Systém / Schránka«. Najdete zde i předvolbu pro aktivování cloudové synchronizace obsahu schránky, která vám umožní používat stejný obsah schránky ve všech vašich počítačích, kde pracujete pod stejným účtem Microsoft.

Těsnější propojení s telefony

Pro ukončení vývoje mobilní verze Windows 10 pro smartphony se Microsoft soustředí především na platformu Android. Proto nová verze Windows 10 obsahuje i aplikaci Váš telefon, která slouží k propojení počítače s androidovým smartphonem. Po jednoduchém spárování si můžete ve Windows 10 prohlížet fotografie z mobilu a číst i odesílat SMS zprávy.

Další novou aplikací je Výstřižek a skica, která má nahradit nástroj Výstřižky na pořizování snímků obrazovky. S aplikací Výstřižek a skica je možné rychle pořizovat snímky obrazovky a následně do nich kreslit poznámky.
V aplikaci Kalendář je nově k dispozici funkce vyhledávání a lepší navigaci s našeptávačem umožňuje také Editor registru.

Vylepšený Edge i Poznámkový blok

Mnoho novinek si Microsoft nachystal pro svůj internetový prohlížeč Edge. Patří k nim například přehlednější navigace s novými klávesovými zkratkami, možnost ovládat automatické přehrávání multimediálního obsahu webových stránek, lepší organizování stránek uložených k pozdějšímu použití, rychlejší otevírání PDF dokumentů a řada dalších drobností.

Poznámkový blok si nově pamatuje poslední nastavení funkce pro vyhledávání v obsahu, umožňuje zoomovat velikost obsahu nebo přímo vyhledávat označená slova na internetu vyhledávačem Bing.

Do Nastavení se přesouvají další předvolby z Ovládacích panelů, například podrobná nastavení zvukových zařízení, která nyní najdete pod nabídkou »Systém / Zvuk / Vlastnosti zařízení«. V nabídce »Čas a jazyk« se nově nastavuje i styl zobrazení data a času – tedy předvolby dříve obsažené v Ovládacích panelech. V nabídce »Systém / Obrazovka« se nachází nové nastavení »Windows HD Color«, kterým se ovládá HDR zobrazení různých aplikací – pokud jej tedy displej podporuje.

Krkolomné »Centrum zabezpečení v programu Windows Defender« nahrazuje sada nástrojů, pojmenovaná jednoduše a jasně »Zabezpečení Windows«. Novinkou je zde funkce »Aktuální hrozby«, kterou najdete pod nabídkou »Ochrana před viry a hrozbami« a která obsahuje upozornění na potenciálně nebezpečné okolnosti, které můžete rovnou vyřešit. V rámci předvoleb zabezpečení počítače umí Windows 10 nově také spravovat instalované antivirové programy, firewally i další bezpečnostní software od jiných dodavatelů. Funkce na ochranu soukromí nově blokují i přístup aplikací k mikrofonu počítače a je na uživateli, aby aplikacím přístup k mikrofonu povolil.

Podpora LTE a další vylepšení

Podzimní upgrade přidává do Windows 10 například i univerzální ovladač pro LTE modemy, ať už interní v noteboocích, nebo modemy v podobě USB adaptérů. V souvislosti s tím zmiňme také novou funkci měření objemu dat přenesených právě přes mobilní internetové připojení. Správce úloh vám nově ukáže, které aplikace a procesy mají největší požadavky na spotřebu energie a systémová virtuální klávesnice nyní podporuje i psaní tahem prstu s predikcí slov. Klávesnice je postavená na technologii SwiftKey z mobilních telefonů, kterou Microsoft koupil a v Nastavení uvidíte i podrobné informace o tom, jak se klávesnice při používání učí předpovídat použitá slova.
Dalších vylepšení obsahuje podzimní upgrade Windows 10 ještě dlouhou řadu, takže až Microsoft tuto aktualizaci doladí, můžeme vám její instalaci, při dodržení našich bezpečnostních doplnění, určitě doporučit.

***

Nesplněno: Miliarda do tří let

V době uvedení Windows 10 v roce 2015 Microsoft prohlašoval, že tento operační systém bude do tří let pohánět miliardu zařízení po celém světě. Tak rychlý nárůst počtu instalací se ale nekonal a letos na podzim dosáhl Microsoft „teprve“ 700 milionů instalací. Nicméně 700 milionů instalací samozřejmě není malé číslo, ale ze statistiky vyplývá, že se Microsoftu stále nepodařilo sesadit z trůnu oblíbená Windows 7. Trend vzestupu instalací Windows 10 a poklesu Windows 7 ale celkem jasně ukazuje, že pravděpodobně do jara 2019 bude nový operační systém převažovat.

42 % Windows 7
35 % Windows 10
5 % Windows 8.1
1 % Windows 8
4 % Windows XP
13 % Ostatní

Zdroj: Net Marketshare, říjen 2018

Windows 10 v České republice

Globální statistiky sice ukazují jako nejrozšířenější desktopový operační systém Windows 7, ale v počítačích českých uživatelů dominují Windows 10 od přelomu letošního roku. Jistě to souvisí i s poměrně rychlou obměnou starších počítačů za nové, které již mají předinstalovanou nejnovější verzi Windows.

51 % Windows 10
34 % Windows 7
7 % Windows 8,1
3 % Windows XP
5 % Ostatní

Zdroj: Gemius, říjen 2018

Android jako největší hrozba

Pokud se díváme pouze na statistiky počítačů, resp. desktopových operačních systémů, je nadvláda Microsoftu a jeho Windows jasná a dlouhodobě neměnná. Svět se ale mění a stále více uživatelů se obejde bez počítače a vystačí si jen se smartphonem či tabletem. Pohled na statistiky operačních systémů všech těchto zařízení je pro Microsoft mnohem nepříjemnější, protože Windows jen občas přeruší nadvládu Androidu.

Celosvětové podíly operačních systémů

Android Windows iOS macOS

Zdroj: StatCounter, říjen 2018

Upgrady Windows 10 pro nedočkavé

Microsoft velké upgrady Windows 10 uvolňuje uživatelům postupně, aby nápor stahování unesly jeho aktualizační servery. My vám sice doporučujeme pár dní počkat, jestli se v aktualizaci neobjeví zásadní problémy, jako (nejen) letos na podzim, ale pokud jste nedočkaví, máme pro vás řešení.

1 Otevřete si v internetovém prohlížeči adresu microsoft.com/ cs-cz/software-download/windows10 a zde použijte volbu »Aktualizovat« 1 .

2 Stáhněte si a spusťte nástroj Pomocník s aktualizací Windows 10 2, který vám umožní ihned si stáhnout a následně instalovat nejnovější verzi Windows 10.

Aktualizace pro opatrné

Mnoho uživatelů má k povinným aktualizacím Windows 10 velmi rezervovaný, leckdy až odmítavý postoj. My vám sice nedoporučujeme pokoušet se aktualizace operačního systému zcela zablokovat, ale někdy je skutečně lepší počkat.

V Nastavení můžete v nabídce »Aktualizace a zabezpečení / Windows Update / Upřesnit možnosti« pozastavit automatické aktualizace až na 35 dní.

Aplikace StopUpdates10 nevypadá sice moc hezky, ale můžete v ní kliknutím na jediné tlačítko zablokovat automatické aktualizace Windows 10. Insider program: Armáda beta-testerů

V rámci tzv. Insider programu je možné stahovat si a používat testovací sestavení Windows 10. Insideři se dostanou k nejnovějším funkcím, ale musí počítat s tím, že jejich operační systém intenzivně reportuje provozní data a chyby Microsoftu.

Program Windows Insider najdete v Nastavení pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení« 1 . Zapojit se do něj může každý majitel účtu Microsoft.

Po přihlášení do Insider programu se můžete rozhodnout, jaká sestavení budou do vašeho počítače stahována a instalována 2 .

Když se nedaří: Krok zpět

Nepovedené aktualizace i celá sestavení Windows 10 je možné odinstalovat a vrátit tak operační systém do předchozího, funkčního stavu. Stejně tak je možné kdykoli ukončit stahování testovacích sestavení v rámci Insider programu.

Návrat k předchozí verzi Windows 10 najdete v Nastavení pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení / Obnovení«. Musíte to ale stihnout do 10 dní od instalace.

Při zastavení účasti v Insider programu vám Microsoft nabídne možnost dočasně pozastavit aktualizace, přejít na méně riskantní tempo aktualizací nebo vyčkat, až bude k dispozici nová verze Windows pro všechny uživatele. Bezpečné testování: Nasaďte virtualizaci

Provozovat testovací sestavení Windows 10 v počítači, se kterým potřebujete normálně pracovat, považujeme za velmi riskantní. Operační systém může být velmi syrový, a tedy nestabilní, nemusí v něm korektně pracovat nové funkce a může docházet k problémům s kompatibilitou s hardwarem. Existují ale způsoby, jak Windows 10 testovat zcela bezpečně.

Virtualizační programy jako open-source Oracle VM VirtualBox nebo VMware Workstation Pro vám umožní vytvořit si virtuální stroj pro bezpečnou instalaci Windows 10.

V obou případech stačí při úvodní konfiguraci nového virtuálního stroje určit, že do něj budete chtít instalovat operační systém Windows 10, a virtualizační program automaticky nastaví doporučené parametry hardwaru.

Pro svůj testovací stroj budete potřebovat instalační data Windows 10, která snadno získáte pomocí nástroje Media Creation Tool, staženého z webu microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10. Použijte v něm volbu »Vytvořit instalační média (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač« a pak si stáhněte ISO soubor s instalací Windows 10.

Pro používání Windows 10 ve virtuálním stroji byste samozřejmě měli mít licenci, ale krátkodobé testování vám umožní i neaktivovaná zkušební verze operačního systému. Některé funkce jsou v ní sice omezeny, ale přihlášení do Insider programu a stahování testovacích verzí Windows 10 je bez problému možné. Nejen kvůli aktualizacím: Zálohování dat

Prvním krokem před jakoukoli zásadní změnou v operačním systému Windows, a tedy i před velkým upgradem, by mělo být zazálohování všech důležitých dat. Uživatelé, kterým podzimní upgrade Windows 10 smazal data, to teď už určitě vědí, ale čtenáři Chipu si tuto bolestivou zkušenost jistě rádi ušetří.

Funkce Historie souborů ze základní výbavy Windows 10 bude v pravidelném intervalu synchronizovat obsah zvolených složek se záložním úložištěm. Jde o snadno ovladatelnou náhradu za zálohovací software.

Záložní kopie důležitých souborů může Historie souborů ukládat třeba každých 10 minut a udržovat více jejich postupných verzí. Pokud není záložní úložiště k dispozici, dojde k synchronizaci dat ihned po jeho připojení.

Vytvoření bitové kopie celého systému představuje jistotu pro všechny případy. I při fatálních problémech je z takové zálohy možné celkem rychle obnovit počítač do plně funkčního stavu.

Abyste mohli bitovou kopii systému v případě potíží použít, je nezbytné vytvořit si také spouštěcí disk pro nouzové nastartování počítače. Windows 10 mají ale také vlastní prostředí pro obnovu dat ze zálohy. Podzimní upgrade Windows 10: Cloudová schránka i propojení s mobily

Kvůli zásadním chybám musel Microsoft zastavit distribuci velké podzimní aktualizace už čtyři dny po jejím uvolnění. Jakmile ale bude podzimní update opraven a znovu zpřístupněn, můžeme se těšit na mnoho zajímavých novinek.

Jednou z velmi očekávaných funkcí je nová systémová schránka, která umí uchovávat více položek obsahu. Často používaný obsah si navíc můžete připnout na přední místa seznamu.

Konfiguraci nové schránky najdete v Nastavení pod nabídkou »Systém / Schránka«, kde můžete aktivovat i funkci sdílení obsahu schránky mezi více počítači, na kterých pracujete pod stejným účtem Microsoft.

Další již dříve Microsoftem slibovanou inovací Windows 10 je těsnější propojení tohoto operačního systému s androidovými smartphony. Nová aplikace Váš telefon vám po jednoduchém spárování s vaším smartphonem umožní prohlížet si 25 naposledy pořízených fotografií 1 i číst a odesílat SMS zprávy z počítače 2 . Přehlednější nastavení i nové funkce

Microsoft společně se samotným systémem Windows 10 vylepšuje také aplikace z jeho základní výbavy. Největším vývojem prochází webový prohlížeč Bing, ale nové funkce má třeba i Kalendář, Editor registru nebo Poznámkový blok.

Mnoho novinek a vylepšení podzimního upgradu Windows 10 se týká prohlížeče Edge. Jde například o nastavení automatického přehrávání video- a audioobsahu webových stránek.

Nastavení zvukových zařízení se z Ovládacích panelů přestěhovalo do Nastavení, stejně jako řada dalších položek, souvisejících například s lokálním nastavením Windows 10.

Centrum zabezpečení v programu Windows Defender se nyní jmenuje jednoduše Zabezpečení Windows. Nově se v něm také dozvíte, jestli vašemu počítači a datům nehrozí nějaké aktuální nebezpečí.

Pro monitory s podporou HDR nyní Windows 10 nabízejí možnost nastavení zobrazení pro konkrétní aplikace a například i přehrávání videa.

Foto popis|

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: