Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows 10 Návrat do poslední složky po restartu 2 Word Dělení textů do sloupců 3 Windows 10 Vypnutí návrhů aplikací k instalaci v nabídce Start 4 Windows 10 Vytvoření podpisu v e-mailové aplikaci 5 Windows Okamžité zobrazení vlastností souborů a složek 6 Excel Sdílení volných termínů s ostatními 7 Word 2013 Spouštění Wordu s prázdným dokumentem 8 Windows 10 Aktivace automatické optimalizace obsahu pevného disku 9 Windows 10 Prodloužení času zobrazení oznámení 10 Excel 2016 Lepší vizualzace dat pomocí doplňků 11 PowerPoint Výběr barev kapátkem 12 Windows Zkopírování cesty k souboru či složce do schránky 13 Windows Rychlé spuštění programů připnutých k hlavnímu panelu
Profitip
Udržte počítač v kondici
Hardware
14 Napájecí zdroje Optimální napájecí zdroj pro sestavený počítač 15 USB připojení Zabraňte blikání Hlavního panelu po připojení USB zařízení 16 Pevné disky Rychlá kontrola stavu pevných disků
Profitip
Více prostoru pro vaše data
Profitip
Webové album z vašich fotografií
Web & fotografie
17 WhatsApp Poslechněte si zvukový záznam v soukromí i bez sluchátek 18 Microsoft Edge Nechte si nahlas přečíst elektronické knihy ve formátu EPUB 19 Office Lens Skenování na cestách pomocí chytrého telefonu 20 YouTube Aktivujte na YouTube skrytý televizní mód 21 SmallPDF On-line úprava a převod PDF souborů 22 Google Stáhněte si data ze všech služeb Googlu a udělejte si zálohu
Protip
Kouzelné podzimní fotografie
Mobily a tablety
23 iOS/Android Jaká data o vás Apple a Google uchovávají?
24 Android Kontakty v novém designu 25 iOS Jak starý je váš iPhone 26 Android Úspora baterie zavřením panelů webového prohlížeče 27 iOS/Android Tmavý motiv pro YouTube 28 iOS Kontrola délky SMS zpráv 29 iOS Blokování nevhodných webů
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows 10 Návrat do poslední složky po restartu
Vypnutí nebo restart počítače znamená automaticky uzavření všech oken programů používaných ve Windows. Alespoň v Průzkumníku souborů si ale můžete jednoduchou úpravou nastavení zajistit, že se vám po restartu otevře poslední složka, se kterou jste pracovali.
Otevřete si Průzkumník souborů (například klávesovou zkratkou (Windows) + (E)) a přejděte v něm na kartu »Zobrazení«. Pak klikněte na tlačítko »Možnosti« a v nově otevřeném okně »Možnosti složky« přejděte na kartu »Zobrazení«. Pak v části »Upřesnit nastavení« vyhledejte a označte předvolbu »Obnovit předchozí složky při přihlášení«. Při následujících restartech počítače budou v Průzkumníku souborů obnoveny složky, se kterými jste pracovali naposledy.
2 Word Dělení textů do sloupců
Především při práci s rozsáhlejšími texty může jejich čitelnost zvýšit možnost jejich sazby do sloupců. Word za tímto účelem nabízí všechny potřebné funkce i detailní nastavení. Funkce pro dělení textu do sloupců najdete na kartě »Rozložení«, kde se v části »Vzhled stránky« nachází i tlačítko »Sloupce«. V jeho nabídce si můžete rovnou vybrat, jakým způsobem má textový editor text do sloupců zlomit. Změna toku textu pak proběhne automaticky, není třeba text k úpravám označovat.
Podrobnější nastavení funkce na sazbu do sloupců najdete pod volbou »Další sloupce«. V nově otevřeném okně »Sloupce« pak můžete nastavovat počet sloupců, jejich šířku a také velikosti mezer mezi sloupci. Předvolba »Čára mezi« zajistí oddělení sloupců tenkou linkou. Všechny provedené změny v nastavení toku textu rovnou uvidíte v malém náhledu.
3 Windows 10 Vypnutí návrhů aplikací k instalaci v nabídce Start
Operační systém Windows 10 průběžně analyzuje váš styl práce s počítačem a zájmy při surfování na internetu a na základě těchto zjištění vám občas nabízí ke stažení a instalaci aplikace z Microsoft Store. Je ale velmi pravděpodobné, že se bez jakýchkoli aplikací z Microsoft Store klidně obejdete, takže můžete s klidem návrhy aplikací vypnout.
Otevřete si Nastavení, například klávesovou zkratkou (Windows) + (I), a přejděte do nabídky »Přizpůsobení / Start«. Zde najdete i přepínač »Občas zobrazovat návrhy v nabídce Start«, který stačí vypnout. Pak ještě v Nastavení přejděte do nabídky »Soukromí /Obecné« a zde deaktivujte hned první předvolbu »Povolit aplikacím používat reklamní ID«.
4 Windows 10 Vytvoření podpisu v e-mailové aplikaci
Používáte-li aplikaci Pošta ze standardní výbavy operačního systému Windows 10 v jejím výchozím nastavení, přidává se do patičky každého nového e-mailu oznámení »Odesláno z aplikace Pošta pro Windows 10«. Tento výchozí podpis ale můžete snadno smazat a buďto jej zcela vynechat, nebo si nastavit vlastní podpis pro nové zprávy.
Otevřete si aplikaci Pošta a klikněte na tlačítko s ozubeným kolem v levé dolní části okna programu. Z nabídky »Nastavení« pak zvolte položku »Podpis«, která otevře samostatné okno »Podpis e-mailu«. Pak si můžete zvolit, pro který z vašich e-mailových účtů bude podpis používán, popřípadě označit předvolbu »Použít pro všechny účty«. Pak si v jednoduchém editoru můžete vytvořit podpis přesně podle své volby, včetně nastavení typu a barvy písma a vložení webových odkazů nebo obrázků. Jestliže naopak žádný podpis v e-mailových zprávách používat nechcete, stačí deaktivovat předvolbu »Používat podpis e-mailu«.
5 Windows Okamžité zobrazení vlastností souborů a složek
Je daný dokument určen pouze ke čtení? Jakým fotoaparátem byl pořízen tento snímek? A jaké má rozlišení? Soubory různých typů si s sebou nesou celou řadu vlastností, k jejichž přehledu se dostanete poté, co na ně kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Vlastnosti«. To samé můžete udělat i se složkami, kde by vás mohla zajímat například jejich celková velikost.
Existuje ale ještě rychlejší způsob, jak můžete okno »Vlastnosti« pro zvolený soubor či složku v Průzkumníku souborů otevřít. Stačí, když na soubor či složku dvakrát kliknete pravým tlačítkem myši (jako kdybyste jej chtěli spustit či otevřít) a současně budete držet stisknutou klávesu (Alt).
Tato klávesová zkratka nicméně funguje pouze na obsah zobrazený v pravé, hlavní části Průzkumníku souborů, nikoli v navigační, levé části. Pokud byste tedy chtěli tímto způsobem zobrazit například vlastnosti celého disku či diskového oddílu, musíte nejprve v levé části kliknout na »Tento počítač«, aby se vám v hlavní části Průzkumníku souborů zobrazil přehled lokálních a síťových disků. Pak použijte dvojité kliknutí kombinované s klávesou (Alt).
6 Outlook 2016 Sdílení volných termínů s ostatními
V kalendáři Outlooku máte k dispozici i pohled »Zobrazení časového plánu«. Tato funkce, dostupná v Outlooku od verze 2016, pomáhá s koordinací schůzek s dalšími uživateli, se kterými sdílíte přístup ke svému kalendáři. Běžně ale ostatní uživatelé nevidí přehled vašeho volného času, aby si s vámi mohli rychle naplánovat schůzku nebo jinou aktivitu. Můžete to ale snadno změnit jednoduchou úpravou nastavení Outlooku.
Přejděte do nabídky »Soubor / Možnosti« a pak v okně »Možnosti aplikace Outlook« klikněte na nabídku »Kalendář«. Přejděte do části »Možnosti zobrazení« a označte předvolbu »V zobrazení časového plánu zobrazovat volné události«. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.
7 Word 2013 Spouštění Wordu s prázdným dokumentem
V dřívějších verzích textového editoru Word startovala tato aplikace přímo zobrazením nového prázdného dokumentu, kam jste mohli ihned začít psát. Od Wordu 2003 však nastavil Microsoft tuto oblíbenou aplikaci tak, že se po jejím spuštění zobrazí okno s výběrem šablon a samozřejmě také s možností otevření prázdného textového dokumentu. Pokud byste se ale rádi vrátili k nastavení předchozích verzí Wordu, které otevíraly nový prázdný dokument rovnou, spusťte Word, otevřete si prázdný dokument a pak přejděte do nabídky »Soubor / Možnosti«. V okně »Možnosti aplikace Word« zůstaňte ve výchozí nabídce »Obecné« a v pravé části okna sjeďte téměř dolů až k části »Možnosti spouštění«. Zde pak zrušte označení předvolby »Při spuštění této aplikace zobrazovat úvodní obrazovku« a potvrďte nastavení tlačítkem »OK«. Při následném spuštění otevře Word rovnou nový prázdný dokument.
8 Windows 10 Aktivace automatické optimalizace obsahu pevného disku
Během používání se pevný disk počítače s Windows nutně zanáší různými dočasnými soubory, daty staženými z internetu i položkami vyhozenými do koše. Nakonec můžete mít v počítači mnoho GB zbytečných dat, což vám možná nebude vadit v případě několikaterabajtového magnetického pevného disku, ale v případě SSD se cení opravdu každý gigabajt místa. Opakovanou, rutinní práci při úklidu disku za vás ale může pravidelně provádět operační systém Windows 10.
Z nabídky Start nebo klávesovou zkratkou (Windows) + (I) si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Systém / Úložiště«. V okně »Úložiště« nyní uvidíte přehled všech pevných disků a oddílů instalovaných ve vašem počítači, společně s informací o jejich celkové kapacitě a stavu jejich zaplnění. Nás ale zajímá především funkce »Inteligentní úložiště«, která se stará o pravidelné čištění pevného disku od zbytečností. Funkce »Inteligentní úložiště« je ve výchozím nastavení Windows 10 deaktivována, takže ji nejprve zapněte a pak pokračujte volbou »Změnit způsob uvolňování místa automaticky«.
Pak se můžete rozhodnout, jak často bude operační systém optimalizaci obsahu pevného disku počítače provádět – zdali v pevně nastaveném intervalu, nebo v okamžiku, kdy se Windows 10 sama rozhodnou, že je vhodný čas provést údržbu. Dále určíte, zdali bude operační systém automaticky odstraňovat soubory umístěné do koše po uplynutí zvoleného počtu dní a také jestli budou po zadaném čase Windows 10 automaticky mazat obsah složky »Stažené soubory«.
Pokud máte akutní problém s prostorem na disku vašeho počítače, můžete tlačítkem »Vyčistit nyní« spustit čištění pevného disku podle aktuálního nastavení.
9 Windows 10 Prodloužení času zobrazení oznámení
Centrum akcí ve Windows 10 zobrazuje oznámení operačního systému i aplikací jednak v panelu vyvolávaném kliknutím na tlačítko v pravém dolním rohu pracovní plochy, ale také prostřednictvím krátce zobrazeného okna v pravé dolní části plochy. Pokud chcete oznámením věnovat pozornost, ale nestíháte si je přečíst, můžete úpravou nastavení Windows 10 prodloužit dobu, po kterou se budou na pracovní ploše zobrazovat.
Otevřete si klávesovou zkratkou (Windows) + (I) Nastavení a přejděte do nabídky »Usnadnění přístupu / Zobrazení«. Zde pak najděte předvolbu »Zobrazit oznámení po dobu« a pak si místo výchozích 5 sekund nastavte čas podle vaší volby. K dispozici jsou nastavení v řádu sekund až po zobrazení oznámení po dobu pěti minut. Úprava nastavení zobrazování oznámení je aktivní ihned, není třeba restartovat počítač.
10 Excel 2016 Lepší vizualizace dat pomocí doplňků
Tabulkový kalkulátor Excel má nepřeberné množství funkcí, jejichž nabídku můžete dále rozšiřovat prostřednictvím rozsáhlé nabídky doplňků. Ty slouží zpravidla ke zpracování dat z různých zdrojů nebo, jako v našem případě, k efektivnější prezentaci dat nebo výsledků výpočtů. Třeba s doplňkem People Graph můžete velmi efektně prezentovat údaje týkající se lidí, obyvatel, zákazníků atd.
Pokud máte připravenou například tabulku s počtem čtenářů konkrétních článků na webových stránkách nebo třeba návštěvníků vašeho blogu, můžete je graficky prezentovat postavičkami, vytvořenými právě doplňkem People Graph. V Excelu přejděte na kartu »Vložení« a zde klikněte na funkci »Získat doplňky« v části »Doplňky«. Otevře se vám kompletní nabídka doplňkových modulů Excelu, ve které můžete listovat podle kategorií nebo vyhledávat podle názvů doplňků. Náš doplněk People Graph najdete v sekci »Vizualizace«. Doplněk je k dispozici zdarma, takže pro jeho instalaci do Excelu stačí jen kliknout na zelené tlačítko »Přidat«. Doplněk People Graph se zobrazí jak na aktuálním listu sešitu, tak v nabídce »Moje doplňky«.
Doplněk People Graph pak můžete propojit se zdrojovými daty podobně, jako se to dělá v případě tabulek a běžných grafů. Zobrazení údajů v doplňku People se automaticky překresluje při každé změně zdrojových dat a také jej lze upravovat podobně jako v případě grafů. Výsledné zobrazení dat může vypadat velmi efektně a lze jej použít třeba v dokumentech nebo prezentacích.
11 PowerPoint Výběr barev kapátkem
U prezentací velmi záleží na jejich vizuální stránce – aby vypadaly opravdu dobře a diváky upoutaly. Pomohou vám s tím například i rozšířené možnosti PowerPointu pro práci s barvami, ve kterých nechybí ani funkce »Kapátko«, jinak známá spíše z grafických editorů. Kapátko se vám bude hodit třeba v případě, že budete chtít sladit barvu písma s logem nebo jinými grafickými prvky obsaženými na snímcích vaší prezentace.
Práce s kapátkem je velmi jednoduchá. Nejprve označte text, jehož barvu chcete upravit, a pak otevřete nabídku pro výběr barvy písma na kartě »Domů«. Mezi standardními barvami zde najdete i nástroj »Kapátko«, kterým kliknete na barvu, kterou chcete získat. Text se automaticky přebarví a nová barva se uloží mezi naposledy použité barvy. Stejně můžete postupovat také s funkcemi v nabídce »Kreslení«, kde najdete »Kapátko« i v nabídkách funkcí »Výplň obrazce« a »Obrys obrazce«.
12 Windows Zkopírování cesty k souboru či složce do schránky
Potřebujete-li někde použít systémovou cestu k nějakému souboru či složce, máte několik možností, jak si ji zkopírovat do schránky. Vždy budete potřebovat Průzkumník souborů, který nejrychleji spustíte klávesovou zkratkou (Windows) + (E) a ve kterém si nalistujte příslušný soubor či složku. Pak stačí klinout do adresního řádku v Průzkumníku, označit adresu myší nebo klávesovou zkratkou (Ctrl) + (A) a kombinací kláves (Ctrl) + (C) si ji zkopírovat do schránky.
Existuje ale ještě elegantnější postup. V Průzkumníku klikněte na zvolený soubor či složku pravým tlačítkem myši a držte přitom stisknutou klávesu (Shift). Pak z kontextové nabídky zvolte funkci »Kopírovat jako cestu«. Adresa se zkopíruje do systémové schránky a můžete ji klávesovou zkratkou (Ctrl) + (A) vložit, kamkoli je třeba.
13 Windows Rychlé spouštění programů připnutých k hlavnímu panelu
K hlavnímu panelu ve Windows 7, 8 nebo 10 si můžete připnout tlačítka nejčastěji používaných aplikací, a tak k nim získat velmi rychlý přístup. Slouží k tomu kontextová nabídka pravého tlačítka myši a funkce »Připnout na hlavní panel«.
Připnuté aplikace pak můžete spouštět kliknutím myší na jejich tlačítko, ale jde to dokonce ještě rychleji. Každý z programů připnutých na hlavním panelu má totiž přiděleno číslo dle svého pořadí (zleva od tlačítka Start), a pokud toto číslo stisknete v kombinaci s klávesou (Windows), příslušný program se hned spustí. To znamená, že například klávesovou zkratkou (Windows) + (1) spustíte první program zleva atd. U již spuštěných aplikací zajistí stejná klávesová zkratka jejich přesunutí do popředí. Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
14 Napájecí zdroje Optimální napájecí zdroj pro sestavený počítač
Při upgradu počítače nebo při sestavování zcela nového PC se uživatelé potýkají s otázkou, zda bude stávající napájecí zdroj stačit, případně jak výkonný napájecí zdroj je potřeba do připravované sestavy zakoupit. Může se totiž stát, že pokud bude mít počítač slabý zdroj, půjde zapnout, ale poté, co se spustí nějaká náročnější aplikace, rychle spadne, protože napájení přestane stačit. Pro správný výpočet potřebného výkonu napájecího zdroje je potřeba spočítat celkovou spotřebu energie všech komponent PC během plného zatížení. Rozhodující je spotřeba procesoru a grafické karty, tedy jejich TDP – Thermal Design Power. Tuto hodnotu najdete na obalu komponent, případně na internetu v technické specifikaci. Poté musíte připočítat i spotřebu všech ostatních komponent. Počítejte s tím, že každý pevný disk má spotřebu zhruba 10 W, SSD disk pouze 5 W, základní deska většinou 30 W a každý ventilátor přibližně 5 W. Mnoho výrobců základních desek, jako například MSI, nabízí na svých stránkách kalkulačku „Power Supply Calculator“, která vám s tímto výpočtem pomůže a pomocí které poměrně přesně zjistíte spotřebu komponent a potřebný výkon zdroje. Najdete ji na stránce msi.com/power-supply-calculator. Stačí vyplnit potřebné hodnoty, jako je typ procesoru a grafické karty a počet jednotlivých komponent, a kalkulačka červeně zobrazí požadovaný výkon zdroje. Důležitým parametrem při pořizování napájecího zdroje je také jeho účinnost. Můžete se orientovat podle loga na napájecím zdroji, například 80PLUS. Takto certifikované zdroje mají více než 80% energetickou účinnost při různých zatíženích. Zdroje s touto certifikací ztratí pouze 20 % nebo méně elektrické energie přeměnou na teplo. Více elektrické energie je tedy k dispozici pro napájení počítače, méně zaplatíme za spotřebovanou energii, zdroj nemusí být tolik chlazen, čímž poklesne i hlučnost počítače.
15 USB připojení Zabraňte blikání Hlavního panelu po připojení USB zařízení
Ti, kteří pracují na osobním počítači nebo notebooku a nepřetržitě připojují a odpojují různá USB zařízení ke stejnému USB portu, mohou mít časem problém s navázáním spojení. Může se to projevit tak, že ikony na Hlavním panelu začnou blikat, případně vůbec nezískáte přístup k datům uloženým na USB zařízení. V tomto případě je příčinou nesprávně fungující Průzkumník Windows, který se nepřetržitě pokouší o přístup k datům. Chcete-li tento problém vyřešit, spusťte Správce úloh stisknutím kombinace kláves (Ctrl) + (Alt) + (Delete). Na záložce »Procesy« najděte položku »Průzkumník Windows« buď podle názvu v běžících aplikacích, nebo v části »Procesy na pozadí«.
Všimněte si, že ve sloupci »Procesor« je u »Průzkumník Windows« poměrně vysoká hodnota (i přes 50 %), a to kvůli neustálým pokusům o přístup k zařízení. Přitom i otevřený Průzkumník Windows by si měl za normálních okolností vystačit s 2 % výkonu procesoru. Klikněte proto pravým tlačítkem myši na »Průzkumník Windows« a z nabídky vyberte »Restartovat«. Po několika sekundách by měl Hlavní panel přestat blikat a měli byste získat přístup k datům uloženým na externím USB zařízení jako obvykle.
16 Pevné disky Rychlá kontrola stavu pevných disků
Pro zjištění podrobných informací o stavu vašich pevných disků si v počítači většinou musíte instalovat nové softwarové nástroje, které jsou schopné přečíst hodnoty S. M. A. R. T. Pokud vám ale stačí pouze rychlé zhodnocení jejich stavu, můžete využít nástroje operačního systému Windows. Abyste to provedli, stiskněte kombinaci kláves (Windows) + (R) a do řádku »Otevřít« napište příkaz »cmd« pro otevření příkazového řádku. Do něj napište příkaz »wmic diskdrive get caption, status«. Následně se zobrazí seznam všech diskových zařízení v počítači a v části »Status« se také zobrazí jejich stav. Status »OK« znamená, že je s diskem vše v pořádku. Pokud není, doinstalujte nástroje, které vám poskytnou podrobnější informace. Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
17 WhatsApp Poslechněte si zvukový záznam v soukromí i bez sluchátek
Pokud vám prostřednictvím messengeru WhatsApp přijde zvuková zpráva, můžete si ji nechat přehrát prostřednictvím hlasitých reproduktorů smartphonu. Často ale nejste sami a nehodí se, abyste hlasitým zvukem obtěžovali okolí, nebo nechcete, aby zprávu slyšel ještě někdo další. Můžete samozřejmě použít sluchátka, ale obejdete se i bez nich. Stačí, když si necháte zprávu přehrát a smartphone přitisknete k uchu. WhatsApp automaticky rozpozná, že máte telefon u ucha a přehraje vám zprávu v reproduktoru, stejně jako při běžném telefonním hovoru – nikdo v okolí ji neuslyší.
Tip
: Zpráva se po přiložení k uchu přehraje od začátku, takže nemějte strach, že o něco ze zprávy přijdete.
18 Microsoft Edge Nechte si nahlas přečíst elektronické knihy ve formátu EPUB
Internetový prohlížeč ve své nové verzi umožňuje mimo jiné také otevírat a nahlas předčítat elektronické knihy. Nejjednodušší je otevřít elektronickou knihu v prohlížeči tak, že na soubor kliknete pravým tlačítkem myši, z nabídky vyberete volbu »Otevřít v programu« a následně vyberete Microsoft Edge. Po otevření knihy se v pravém horním rohu objeví symbol A s vlnovkami, na který když kliknete, začne prohlížeč předčítat knihu nahlas. Případně můžete použít nabídku »Nastavení a další«, kterou najdete vpravo nahoře pod symbolem tří teček. V nabídce najdete »Číst nahlas«. Další možností je stisknout kombinaci kláves (Ctrl) + (Shift) + (G), případně je tu i další varianta, kdy kdekoli na stránce kliknete pravým tlačítkem myši a opět vyberete »Číst nahlas«. Při čtení se pak objeví ovládací panel, pomocí kterého můžete předčítání pozastavit, posunout se dál, nebo ho přerušit. Kliknete-li na ikonu postavy, můžete nastavit i další parametry hlasu, tedy konkrétně rychlost předčítání. Hlas je zatím jen jeden – Microsoft Jakub. Přečíst si samozřejmě můžete i obsah webových stránek.
19 Office Lens Skenování na cestách pomocí chytrého telefonu
Mobilní aplikace Office Lens (jdem.cz/ ejtxu7) pro Android a iOS udělá z vašeho smartphonu praktický skener dokumentů na cestách. Nástroj umožňuje vyfotografovat a upravit různé dokumenty, jako jsou textové stránky, vizitky, knihy a podobně. Vyfotografované dokumenty si můžete uložit do Galerie ve vašem fotoaparátu, ale můžete také využít funkci OCR pro rozpoznávání a převod na text. V tom případě po vyfotografování dokumentu vyberte z nabídky »převést dokument pomocí OCR«. Při fotografování se na displeji zobrazí červený čtverec, který vám pomůže správně nastavit oblast, kterou chcete oskenovat. Chová se poměrně inteligentně a následně se ještě dokument vyrovná, aby nedošlo k jeho deformaci. Můžete také nastavit, zda jde o tabulku, dokument, vizitku nebo fotografii.
20 YouTube Aktivujte na YouTube skrytý televizní mód
Sledujete-li videoklipy ze služby YouTube v mobilním prohlížeči, malá tlačítka nejsou pro dotykové displeje právě ideální. Ani desktopové rozhraní YouTube není úplně optimální na multimediálních počítačích, které jsou připojeny k televizoru a ovládají se prostřednictvím ovladače. Ve službě YouTube je však k dispozici poměrně skrytá funkce, která zajistí, že se přepnete do režimu televize. Stačí, když otevřete stránku youtube.com/tv. Pak můžete videa z YouTube spouštět stejně snadno jako na chytrých televizorech. Na levé straně můžete procházet kanály a knihovny a kanály, které sledujete, v hlavní části si můžete vybrat jednotlivá videa. Spuštěné video se přehrává po celé ploše prohlížeče a nemusíte klikat na ikonu pro zvětšení.
21 SmallPDF On-line úprava a převod PDF souborů
Volně dostupná webová služba SmallPDF na stránce smallpdf.com nabízí řadu užitečných nástrojů pro úpravu a konverzi PDF dokumentů. Výhodou je, že do počítače nemusíte nic instalovat. Pokud chcete PDF dokument editovat, klikněte na »Edit PDF« a v tomto nástroji můžete otevřít buď přetažením metodou Drag and Drop, nebo kliknutím na »Choose file«. Následně můžete do dokumentu přidávat text, obrázky, kreslit do něj a provádět další úpravy. Při vládání textu si můžete vybrat typ písma i jeho velikost. Po dokončení úprav klikněte na tlačítko »Apply«. Další nástroje pak slouží například pro převod PDF souboru do Wordu, PowerPointu nebo Excelu, případně můžete naopak některé typy souborů konvertovat právě do PDF. K dispozici jsou i další nástroje známé z PDF editorů, tedy například nástroj na sloučení několika PDF stránek, otočení stránek, jejich rozdělení nebo kompresi. Nástroj má sice anglické rozhraní a k dispozici je i několik dalších světových jazyků, ale s převodem českých dokumentů nemá problém.
22 Google Stáhněte si data ze všech služeb Googlu a udělejte si zálohu
Téměř všichni uživatelé počítačů nebo smartphonů používají nějakou ze služeb společnosti Google, protože je jich skutečně hodně a řada z nich je praktická. Chcete-li zjistit, jaké údaje v nich máte uložené a jaké o vás shromažďuje tato společnost, a případně si udělat jejich zálohu, navštivte stránku takeout.google.com. Vyberte si služby, které používáte, a stáhněte si všechny údaje v jednom archivu. Pokud si například budete chtít udělat pouze zálohu fotografií, které máte uložené na Google Fotky, klikněte nejprve na »Nevybírat žádné« a následně zaškrtněte »Fotky Google«, případně ještě můžete upřesnit, jaká konkrétní fotoalba chcete zálohovat. V dalším kroku klikněte dole pod seznamem na »Další«, vyberte typ souboru (například zip), maximální velikost archivu a způsob dodání. Pak už stačí kliknout na »Vytvořit archiv«. Ten si stáhněte na svůj počítač. Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
23 iOS/Android Jaká data o vás Apple a Google uchovávají?
V souvislosti se zavedením evropské regulace GDPR upravil Apple svůj přístup k osobním údajům, které o uživatelích svých produktů uchovává. Zatímco dříve bylo možné vyžádat si přehled uchovávaných osobních údajů jen e-mailem na adresu uživatelské podpory Applu, nově máte ke všem údajům přístup prostřednictvím webové stránky určené ke správě vašeho uživatelského účtu Apple ID.
Otevřete si stránku privacy.apple.com a přihlaste se svým Apple ID a příslušným heslem. Dále bude třeba zodpovědět bezpečnostní otázky, aby se vám otevřela stránka »Data a soukromí«. Zajímá nás hned první nabídka »Získejte kopii svých dat«. Klikněte na odkaz »Začínáme«, abyste se dostali k výběru dat, která o vás Apple uchovává a jejichž kopii si můžete stáhnout. Úvodní informace obsahují i přehled formátů, ve kterých se budou data stahovat. Apple vám umožní stáhnout si například přehled aktivit v App Storu, kalendář, kontakty nebo třeba poznámky z iCloudu, osobní data z vašeho Apple ID i e-maily, fotografie a soubory, které máte uloženy v iCloudu. Označte požadované položky a klikněte na »Pokračovat«. V dalším kroku si můžete ještě zvolit, do jak velkých archivů Apple stahovaná data rozdělí, a pak už zbývá jen kliknout na »Dokončit žádost«.
Apple si s poskytnutím dat dává na čas – proces přípravy dat může trvat až sedm dní. Během této doby budete informováni o podání žádosti o kopii dat e-mailem a další zprávu obdržíte, jakmile budou data připravena.
Google nabízí možnost stažení dat uchovávaných o majitelích účtu Google již dlouhou dobu. Výběr dat ke stažení najdete po přihlášení na adrese takeout. google.com/settings/takeout. Google vám připraví vybraná data během několika hodin až dní a pošle vám odkaz na jejich stažení.
24 Android Kontakty v novém designu
Ukazuje se, že mnoho majitelů androidových telefonů spravuje svůj adresář kontaktů výhradně přímo ve svém smartphonu. Google ale nabízí i mnohem elegantnější způsob, jak zakládat nové kontakty a upravovat telefonní čísla, e-mailové adresy i další položky ve vašem adresáři. Webová aplikace Kontakty (contacts.google.com) se navíc nedávno dočkala nového designu ve stejném stylu, jako byla nedávno upravena i poštovní schránka Gmail.
V přehledném webovém rozhraní můžete pracovat s kontakty, vyhledávat je, pomocí štítků je třídit do skupin, importovat je či exportovat. Šikovnou funkcí pro pročištění adresáře je i automatická detekce duplicitních záznamů s možností jejich automatického sloučení. Všechny operace s kontakty jsou na webu, přičemž s použitím klasické klávesnice jsou mnohem pohodlnější než ve smartphonu a veškeré změny se obratem synchronizují s vaším telefonem.
Volbou »Přepnout na starou verzi« v levé dolní části uživatelského rozhraní webové aplikace Kontakty se můžete vrátit k předchozímu designu. Tato možnost ale bude podle Googlu dostupná nejvýše do února příštího roku. A naopak, jestliže se vám Kontakty spouštějí ve starém designu, najdete vlevo dole odkaz »Vyzkoušejte náhled Kontaktů«, který vede na novou verzi webové aplikace.
25 iOS Jak starý je váš iPhone?
Chystáte se koupit použitý iPhone či iPad a rádi byste věděli, jak je opravdu starý a další přesné specifikace daného přístroje? Nebo si chcete jen tak „proklepnout“ svůj přístroj? Je to celkem snadné, protože Apple všechny příslušné údaje kóduje do sériových čísel svých zařízení. Na webu pak existují různé služby, které umí sériové číslo iPhonu nebo iPadu dešifrovat.
Otevřete si například stránku sndeep. info a zde do připraveného okna zadejte sériové číslo vašeho iPhonu nebo iPadu. Zjistíte je velmi snadno, když ve svém zařízení přejdete do Nastavení a pak do nabídky »Obecné / Informace«. Po opsání sériového čísla klikněte na tlačítko »Show info« a webová stránka hned zobrazí informace o zařízení. Dozvíte se například rok (»Year«) a týden (»Week«) výroby, stejně jako informaci o továrně, ve které byl váš přístroj vyroben (»Factory«). Dále následují informace o interní a operační paměti smartphonu či tabletu, osazeném procesoru, rozlišení displeje a fotoaparátů, specifikace Wi-Fi, Bluetooth a další vlastnosti.
Jak na úvodní stránce webu sndeep. info uvidíte, je zde možné dekódovat také sériová čísla i IMEI kódy některých značek androidových smartphonů.
26 Android Úspora baterie zavřením panelů webového prohlížeče
Začala se vám z ničeho nic velmi rychle vybíjet baterie vašeho smartphonu? Příčin může být hned několik, ale jedna z nich je velmi snadno zjistitelná a řešitelná. Možná totiž máte ve webovém prohlížeči otevřené webové stránky, které konzumují velké množství výkonu, a tedy i energie akumulátoru vašeho smartphonu.
Pro vyřešení tohoto problému stačí jen v internetovém prohlížeči, ať už jde o Chrome, nebo Firefox, klepnout na tlačítko vpravo nahoře s číslem označujícím počet otevřených panelů a pak pokračovat klepnutím na tlačítko se třemi tečkami a volbou »Zavřít všechny panely«. Možná přitom zjistíte, že máte úplně zbytečně otevřených hned několik desítek panelů s webovými stránkami a váš smartphone se po této jednoduché operaci začne zase chovat normálně.
27 iOS/Android Tmavý motiv pro YouTube
V rámci aktualizací mobilní aplikace populárního videoserveru YouTube přidal Google i tmavý režim aplikace, který jistě bude pro mnoho uživatelů příjemnější – minimálně při sledování videí ve tmě. Pro aktivování tmavého režimu si otevřete hlavní nabídku aplikace YouTube, klepnutím na tlačítko se svou profilovou fotkou v pravém horním rohu. Pak pokračujte do nabídky »Nastavení / Obecná«, kde se nachází i předvolba »Tmavý motiv«. Bohužel, tmavý motiv YouTube je možné aktivovat pouze tímto způsobem, tedy ručně, bez možnosti automatického přepínání se západem a východem slunce, jak to umí některé další aplikace, například klient sociální sítě Twitter.
Když už máte otevřenou nabídku nastavení aplikace YouTube, doporučujeme vám aktivovat také předvolbu »Omezit využití mob. dat« (v Androidu) nebo »HD pouze přes Wi-Fi«, aby přehrávání videí z YouTube přes mobilní internetové připojení nečerpalo tak velký objem dat.
28 iOS Kontrola délky SMS zpráv
Díky iMessage nebo internetovým komunikátorům typu WhatsApp a Facebook Messenger jsme si úplně odvykli hlídat si rozsah našich textových zpráv. Tato informace ostatně nehraje prakticky žádnou roli, jelikož nás rozsah zpráv posílaných po internetu nemusí nijak trápit. Stále však existují situace, kdy se hodí ověřit si, že například rozsah SMS zprávy odesílané za velké peníze ze zahraničí nepřekročí limit znaků jedné zprávy. V iOS si můžete počítání znaků v SMS zprávách velmi snadno aktivovat.
Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Zprávy«. Zde sjeďte k nabídce »SMS/MMS« a aktivujte přepínač »Počet znaků«.
29 iOS Blokování nevhodných webů
Nová funkce »Čas u obrazovky« operačního systému iOS 12 umožňuje mimo jiné také omezit rozsah webových stránek, které bude možné v iPhonu nebo iPadu otevřít. Nastavení funkce je velmi prosté. Začněte tím, že si otevřete »Nastavení« a přejdete do nabídky »Čas u obrazovky / Omezení obsahu a soukromí«. Aktivujte přepínač »Omezení obsahu a soukromí« a pak pokračujte k nabídce »Omezení obsahu / Webový obsah«. Základní předvolbou je »Omezit stránky pro dospělé«, tedy filtrování webů s erotickým či pornografickým obsahem. Tuto volbu se samozřejmě hodí aktivovat především v iPhonu nebo iPadu, se kterým pracují děti, ale můžete pokračovat ještě dál a použít volbu »Povoleny jen stránky«. Následně můžete pomocí volby »Přidat stránky« sestavit seznam webů, které budou z mobilního zařízení dostupné.
Celé nastavení by samozřejmě nemělo velký smysl, pokud by jej bylo možné snadno změnit. Vraťte se tedy do hlavní nabídky funkce »Čas u obrazovky« a zde použijte volbu »Používat kód Času u obrazovky«. Pak můžete nastavení ochránit proti neoprávněné změně číselným kódem. Nastavené omezení funguje ve všech webových prohlížečích.
Foto popis| 1 Uložení otevřených složek Úprava nastavení Průzkumníku Windows zajistí obnovu naposledy používaných složek po restartu.
Foto popis| 2 Nastavení sloupců Word nabízí pro lámání textů do sloupců bohaté možnosti nastavení.
Foto popis| 3 Pryč s návrhy V nastavení Windows 10 můžete zakázat zobrazování návrhů aplikací v nabídce Start.
Foto popis| 4 Podpis v e-mailech Aplikace Pošta ve Windows 10 umožňuje vytvoření libovolného podpisu do e-mailů.
Foto popis| 5 Rychlé zobrazení vlastností Okno »Vlastnosti« otevřete v Průzkumníku souborů nejrychleji klávesovou zkratkou.
Foto popis| 6 Sdílení volného času Úpravou nastavení Outlooku můžete ostatním uživatelům rychle sdělit, kdy máte čas.
Foto popis| 7 Zrychlení Wordu Po úpravě nastavení se bude Word rovnou spouštět s novým prázdným dokumentem.
Foto popis| 8 Čištění disku Windows 10 se mohou automaticky starat o odstraňování nepotřebných souborů.
Foto popis| 9 Zobrazení oznámení Pokud nestíháte číst obsah oznámení, můžete si nastavit jejich delší zobrazování.
Foto popis| 10 Vylepšení grafů Doplňky pro Excel promění prezentaci dat v poutavou infografiku.
Foto popis| 11 Přizpůsobení barev Nástroj »Kapátko« vám umožní pracovat na snímcích prezentací přesně s takovými barvami, jaké potřebujete.
Foto popis| 12 Kopírování cesty Klávesová zkratka vám pomůže se zkopírováním cesty k souboru do systémové schránky.
Foto popis| 14 Výběr zdroje Pokud si sami sestavujete počítač, pro výpočet jeho spotřeby a výběr vhodného napájecího zdroje můžete použít šikovnou tabulku.
Foto popis| 15 Konec blikání Problematické USB zařízení můžete resetovat a znovu ho zprovoznit.
Foto popis| 16 Rychlá kontrola Pro běžnou kontrolu stavu pevných disků nemusíte instalovat specializované nástroje. Stačí nástroje Windows.
Foto popis| 18 Nechte si přečíst knížku Internetový prohlížeč MS Edge dokáže nahlas přečíst elektronikcé knížky.
Foto popis| 19 Ruční skener Aplikace pro Android Office Lens udělá ze smartphonu kapesní skener.
Foto popis| 20 Televizní mód Snadnější ovládání na televizorech nabízí televizní mód přehrávače YouTube.
Foto popis| 21 Práce s PDF Webová služba nabízí podobné nástoje s PDF dokumenty, jako aplikace. Nemusíte ale nic instalovat.
Foto popis| 22 Záloha Googlu Celý internet zálohovat nemůžete, ale svá data uložená u Googlu ano.
Foto popis| 23 Přehled osobních dat Apple nově umožňuje stažení dat, která o vás uchovává, prostřednictvím speciální webové stránky.
Foto popis| 24 Nové Kontakty Webová správa kontaktů má nový design – zatím jej lze přepnout do předchozí podoby.
Foto popis| 25 Dekódování sériového čísla Ze sériového čísla iPhonu zjistíte mnoho informací včetně roku a týdnu jeho výroby.
Foto popis| 26 Vyčištění prohlížeče Zavírejte pravidelně zbytečně otevřené panely webového prohlížeče – stránky konzumují výkon a baterii.
Foto popis| 27 YouTube v tmavém Po aktualizaci umí YouTube přepínat mezi světlým a tmavým designem svého uživatelského rozhraní.
Foto popis| 28 Počet znaků V aplikaci Zprávy si můžete aktivovat zobrazení počtu znaků SMS zpráv.
Foto popis| 29 Bezpečné surfování Dětským uživatelům můžete podstatně omezit dostupnost webových stránek s nevhodným obsahem.