Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky

Krátké zprávy, novinky a trendy z oblasti digitální techniky

Seriály na výšku

Ve snaze najít nové zdroje příjmů oznámila sociální síť Snapchat, že bude vytvářet nové programy, zhotovené přímo na míru této službě. Videa budou nést název Snapchat Originals. Všechny programy jsou natočené jako vertikální video a jednotlivé epizody trvají v průměru pět minut. Videa natočená na výšku jsou určena pro mladé diváky a jsou navržena tak, aby okamžitě upoutal jejich design.

10“ levný tablet s klávesnicí

Tablet Alcatel 1T 10 společnosti TCL Communication je určen pro celou rodinu. Novinka je vybavena velkým 10,1“ IPS displejem s HD rozlišením, a je proto vhodná k prohlížení webu, hraní her nebo sledování videí.

Tablet ve své kategorii vyniká nízkou hmotností, funkcemi rodičovské kontroly, ale i možností připojení volitelné klávesnice, která umožňuje psaní delších textů. Zařízení je díky stupni krytí IP52 odolné i vůči prachu a stříkající vodě.
Hmotnost tabletu je jen 415 gramů.

O jeho chod se stará čtyřjádrový procesor a pouze 1GB operační paměť. Ze 16GB úložiště je k dispozici 11 GB uživateli a kapacitu lze navíc rozšířit až o dalších 128 GB díky paměťové microSD kartě. Tablet obsahuje baterii s kapacitou 4 000 mAh, která postačí pro celodenní běžný provoz. Nechybí sada předinstalovaných dětských aplikací a dětský režim (Kids Mode) s panelem rodičovské kontroly. Ten umožní omezit dobu používání tabletu nebo vybrat aplikace, které mohou děti používat, případně omezit přístup na webové stránky. O chod zařízení se stará operační systém Android Oreo Go Edition, odlehčená verze Androidu určená pro zařízení s menší operační pamětí. Tablet obsahuje i řadu Go aplikací od Googlu, např. Google Go, Google Maps Go, Gmail Go a další. Cena tabletu je 2 790 Kč, s Bluetooth klávesnicí 3 290 Kč.

Mikrofon ke smartphonu

Sennheiser Memory Mic je mikrofon s bezdrátovým připojením ke smartphonu, který váží jen 30 g a umožňuje zachycení zvuku v profesionální kvalitě i jeho spojení s videem. Ocení ho žurnalisté, tvůrci on-line obsahu na Youtube i nároční uživatelé. Mikrofon, který se připojuje přes Bluetooth a Wi-Fi, má baterii na 4hodinový provoz a integrovanou paměť. Aplikace pro smartphony umožňuje spojení nahrávky s videem i přimíchání okolních ruchů. Ty mohou v průběhu natáčení zachytit mikrofony mobilního telefonu. Výhodou bezdrátového spojení je i zachování volných konektorů telefonu. Není tak problém upnout telefon do stabilizátoru, připojit druhý kabelový mikrofon pro záznam moderátora či zapojit nabíjecí kabel.

Například při natáčení tiskové konference umožní externí mikrofon komponovat záběr na celek a zároveň snímat zvuk v blízkosti prezentujícího.
Výrobce nezapomněl ani na magnetický klip.
Ten umožní nejen uchycení mikrofonu na oděv nahrávané osoby, ale také na kovový předmět.
Memory Mic je dostupný za cenu 5 180 Kč.

Spotify slaví 10 let

Hudební služba Spotify slaví tento rok deset let od svého spuštění.
V současnosti funguje v 65 regionech včetně České republiky a může se pochlubit 180 miliony aktivních uživatelů. Z nich bezmála polovina (83 milionů) využívá výhody pro předplatitele. Často se vedou spory o tom, zda Spotify ovlivňuje pirátské stahování hudby. Spotify je švédská firma, která v severských zemích zaznamenala prudký nárůst uživatelů – například v Norsku klesl počet nelegálně stažených skladeb z 2,1 miliardy v roce 2008 o čtyři roky později na 210 milionů. Nakolik to ale bylo ovlivněno existencí snadno dostupné streamovací služby, zůstává otázkou.

U firem vede Facebook

Sociální sítě jsou pro malé firmy důležité především z důvodu hledání nových zaměstnanců či udržení konkurenceschopnosti.

Podle průzkumu agentury IPSOS využívají tři čtvrtiny malých společností především Facebook, na druhém místě se s necelými 30 procenty drží Instagram. Sociální sítě jsou podle agentury nejdůležitějším nástrojem u projektů, za nimiž stojí ženy-podnikatelky. Po Facebooku (75 %) a Instagramu (30 %) následuje co do oblíbenosti u firem LinkedIn (28 %), YouTube (20 %) a Twitter (11 %).

První ohebný tabletosmartphone

Nakonec to nebyl ani Samsung, ani LG, ani Lenovo. První smartphone FlexPai s ohebným displejem
představila málo známá společnost Royole.

Jde v podstatě o kombinaci telefonu a tabletu, protože ze smartphonu můžete jeho rozložením udělat tablet.
FlexPai lze sklápět od 0 do 180 stupňů a nemá pevný povrch.

V rozloženém stavu má jeho AMOLED displej úhlopříčku 7,8 “, poměr stran 4 : 3 a rozlišení 1 920 × 1 440 bodů. Po složení se přitom vejde i do kapsy a nabízí pak v podstatě tři displeje. Primární displej s formátem 16 : 9 má rozlišení 810 × 1 440 bodů, sekundární pak 720 × 1 440 bodů a na ohybu, na kterém se zobrazují notifikace, je 390 × 1 440 bodů. Royole tvrdí, že FlexPai snese až 200 000 ohybů. Po složení můžete přijímat hovory na obou displejích.

Hardwarové podrobnosti nejsou zatím zcela známé, ale základem by měl být nový osmijádrový procesor Snapdragonu 855 s frekvencí 2,8 GHz, 6 nebo 8 GB operační paměti a 128 nebo 256 GB flash paměti. K dispozici je dvojice fotoaparátů s rozlišením 20 a 16 megapixelů. Smartphone pracuje na systému Water OS, což je nadstavba Androidu. Rozměry zařízení FlexPai v rozevřeném stavu jsou 190 × 134 × 7,6 mm a hmotnost je 320 gramů. Objednávky začínají v prosinci tohoto roku a vývojářský model stojí 1 318 dolarů.

Větší a levnější SSD disky

Samsung zahájil hromadnou výrobu prvních 4bitových SSD disků a dalších pamětí. Objem dat uložených v jedné paměťové buňce se tak u těchto disků zvýšil ze tří bitů na čtyři, a proto je tato paměť označována jako QLC (Quad-Level Cell). To zlevní výrobu paměti a umožní zvýšení kapacity, ale u těchto disků se očekávaly nižší přenosové rychlosti. Samsung však uvádí, že SSD disky dosahují výkonu odpovídajícího 3bitovým SSD diskům, a nabízí tedy rychlost čtení 540 MB/s a rychlost zápisu 520 MB/s. Cena disků bude 3 890 Kč za 1TB model, 7 890 Kč za 2TB model a 18 390 Kč za 4TB model. Díky novému 4bitovému čipu postavenému na 1Tb technologii V-NAND bude společnost Samsung schopna vyrábět 128GB paměťovou kartu pro chytré telefony, což povede k poptávce po vyšších kapacitách vysoce výkonných paměťových úložišť pro různé aplikace.

Proti šikaně

Sociální síť Instagram přichází s dalším způsobem, jak omezit nepřátelské chování na své síti. Společnost oznámila, že začala používat technologii strojového učení pro automatické detekování možné šikany na fotografiích a v textu. Jakmile algoritmus zachytí potenciálně závadný obsah, odešle ho konkrétnímu člověku, který věc vyhodnotí. Jako potenciálně závadná může být vyhodnocena například fotografie, na níž bude porovnání člověka s někým jiným v negativním kontextu.

Apple Pay také v ČR

Společnost Apple spustila svou platformu pro mobilní platby s názvem Apple Pay již v roce 2014. Stále jsme čekali, kdy služba dorazí i k nám, a nyní přišlo potvrzení od Komerční banky. Novou vlastností Apple Pay je posílání plateb mezi kontakty v iMessage nebo třeba v podporovaných obchodech, jejichž webové stránky si prohlížíme třeba v MacBooku s biometrickým ověřením Touch ID. Lze předpokládat, že funkčního Apple Pay se u nás dočkáme ještě letos.

Skener bakterií

Pro léčení ran je důležité udržet čistotu. Dosud si lékaři nebyli jisti, zda v okolí rány nejsou mikroorganismy. Kanadská firma MoleculLight nyní uvádí nový typ skeneru, nazvaný MoleculLight i:X. Ten bakterie osvětlí fialovým světlem a tím je zviditelní a zobrazí se na jeho displeji. Lékař tak může napadené oblasti léčit nebo odoperovat. Kromě toho je také možné upustit od podávání antibiotik, nejsou-li rány infikované. Pomocí daného zařízení je také možné rány lépe změřit a dokumentovat.

Novinky s nabíjením Power Delivery

U smartphonů, tabletů i notebooků stále častěji najdete konektor USB-C, který nabízí řadu výhod, mimo jiné možnost vyššího nabíjecího výkonu.

Díky technologii Power Delivery je možné přes USB-C port nabíjet výkonem až 100 W při až 20 V. Na českém trhu se začínají objevovat první Power Banky a nabíječky s podporou Power Delivery.

Power Banka AVACOM Prisma PD-20 má kapacitu 20 000 mAh, což je dostatečné pro nabití notebooků, a je dodávána s kvalitním 60 W kabelem, který technologii Power Delivery podporuje. Ne každý USB-C kabel je totiž schopen přenést tak vysoký výkon. Na cestách vám pomůže Prisma PD-20 a v autě nabíječka AVACOM CarPRO. Umí pomocí zeleného podsvícení USB-C konektoru signalizovat, že probíhá nabíjení technologií Power Delivery. Seznam zařízení, která jsou kompatibilní s Power Delivery technologií, se postupně rozrůstá. Najdete v něm Apple Mac Booky i nové iPhony, smartphony LG G7 ThinQ, G6, V30, Google Pixel 2, notebooky Acer Swift 3, Dell XPS 13, HP EliteBook Folio nebo tablet Lenovo ThinkPad X1.

Počítač pro děti

Když firma Kano v roce 2013 nechala na Kickstarteru financovat svou první kutilskou sadu minipočítače pro děti, zaznamenala obrovskou podporu. Nyní britská společnost svou sadu dokončila a přidala dotykový displej. K původnímu Computer Kit Touch patří kromě Raspberry Pi3, klávesnice a šasi také 10,1palcový dotykový displej, který v předcházejících verzích chyběl. Mladí uživatelé jsou nyní krok za krokem vedeni při konstruování přístroje. Cena celé sady činí 300 eur.

Jeden přenosný, druhý odolný

Externí pevný disk Adata HD680 má robustní provedení pro zajištění ochrany dat, model HV320 pak přichází s obří kapacitou až 5 TB v tenkém těle.

Model HD680 má certifikaci podle standardu americké armády MIL-STD-810G 516.6. Pádům a nárazům odolá díky silikonovému krytu, robustnímu nárazníku a polstrovanému uchycení pevného disku. Díky této trojici ochran přežije pád až z 1,22 m. Navíc obsahuje senzor, který pomocí diody upozorní uživatele, že došlo k otřesům nebo nárazu. Uložená data chrání šifrování AES s 256bitovým klíčem. HD680 bude k dispozici ve třech barevných provedeních – černém, modrém a žlutém. Disk HV320 se pak díky tloušťce jen 10,7 mm snadno vejde do kapsy nebo kabelky. Uživatelé si mohou vybrat ze tří barevných provedení a různých kapacit. Maximem je 5 TB. Podobně jako HD680 je i HV320 vybaven protišokovými senzory a silnou 256bitovou AES kryptografií.

Skenovat můžete kdekoli

Nejmenší a nejlehčí řadou mobilních skenerů se pochlubila společnost Epson. Dva nové mobilní skenery slouží pro snadnou a efektivní správu dokumentů na cestách nebo v omezeném pracovním prostoru.
Jde o mobilní skenery formátu A4 DS-70 a DS-80W, které lze připojit drátově i bezdrátově a které podporují papír s gramáží od 35 g/m2 až po 270 g/m2. Vlajkový model DS-80W má vestavěné rozhraní Wi-Fi a baterii s LCD panelem. Umožňuje tak skenovat skutečně kdekoli rychlostí 4 sekundy na stránku. Při plném nabití zvládne podle Epsonu naskenovat až 300 stran bez nutnosti připojení ke zdroji napájení. S modely DS je dodáván software Document Capture Pro 2 a Epson Scan 2.0. Zařízení také podporuje ovladač TWAIN, což usnadňuje skenování, ukládání a sdílení informací v celé firmě. Soubory lze ukládat a zasílat v běžných formátech, jako je PDF, JPEG, TIFF a mnoho dalších.

Brýle pro cyklisty

Nejprve to byli piloti bojových letadel, potom řidiči automobilů a nyní jsou head-up displeje určené i pro cyklisty. Brýle Raptor od firmy Everysight do sklíček promítají údaje o rychlosti, vzdálenosti, pulzu, výkonu a také tréninkové plány, navigační informace nebo textové zprávy. Zařízení však se svými 100 gramy není lehké. Jeho součástí je Snapdragon 410E, GPS, 2 GB RAM a 16 až 32 GB úložného prostoru. Jako operační systém slouží Android ve verzi 5.1.1. Oproti konkurenci však brýle nevyžadují připojení ke smartphonu.

Speciální telefon

HTC představilo světově první blockchainový telefon EXODUS 1. Smartphone je vybaven zónou, která je zabezpečená a oddělená od systému Android. Zde budou uloženy klíče od kryptoměn, NFT cenností a v blízké budoucnosti i klíče od uživatelských dat uložených v blockchainové síti.

Zajímavý je systém obnovení klíčů Social Key Recovery, vyvinutý pro případ ztráty nebo odcizení telefonu. Řeší i situaci, kdy majitel zapomene svůj kód. EXODUS 1 je možné předobjednat za 0,15 BTC nebo 4,78 ETH.

Mikrofon na zubu

Kalifornský start-up Sonitus Technologies vyvinul komunikační systém, který policistům či záchranářům umožní nerušený hovor i při silném hluku okolí.

Mikrofon a reproduktor jsou umístěny přímo v ústech, takže jsou odstíněny okolní ruchy. Technika je upevněná na stoličce vzadu a obsahuje mimo jiné bezdrátově nabíjenou baterii a mikrofon. Ten je spojený s pásem na krku, který předává zaznamenané zvuky prostřednictvím Bluetooth přímo na vysílač nebo na smartphone. Zakladatel firmy Sonitus Amir Abolfathi slaví se svým zařízením úspěch – americké ministerstvo obrany dalo společnosti k dispozici několik milionů dolarů k tomu, aby ho dovedla do stavu připraveného pro trh.

Nabíječky Hama

Univerzální USB nabíječky Hama do sítě a do vozidla podporují nejnovější verze rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 4+. Umožňují tak rychlejší nabíjení a méně se zahřívají. Integrovaná elektronika zařízení rozpozná, zajistí nabíjení maximální rychlostí a má ochranu proti přebíjení, přepětí a zkratu. Navíc jsou kompatibilní s technologií USB Power Delivery, takže nabijí i třeba Apple iPhone. Nabíječky Hama mají maximální výkon 27 W. Verze do elektrické sítě stojí 879 Kč a verze do auta 799 Kč.

Odolné notebooky Dell

Pro záchranné složky, do skladů, na ropné plošiny a pro další extrémní pracoviště jsou určeny speciální notebooky a 2v1 zařízení Latitude Rugged od Dellu. Tato modelová řada je podle Dellu konstruována, navržena a testována pro dosažení výkonu pro náročné zákazníky z různých oblastí. Mezi nejnovější přírůstky do této rodiny patří Latitude 7424 Rugged Extreme a notebooky Dell Latitude 5424 a 5420 Rugged. Kromě odolnosti proti otřesům a dopadům nabízí i něco navíc, a to snadnější prohlížení obsahu v interiéru i exteriéru, ať už v dešti, nebo na přímém slunci. Zajistí to jasnější (1000-NIT) a ostřejší displeje s lepším barevným gamutem. Nová generace notebooků nabízí i delší, až 14 hodinový provoz na baterie. Výbava je variabilní a modely 7424 a 5424 nabízejí dokonce volitelnou optickou mechaniku Blu-ray. Uživatelé získají i vylepšenou bezpečnost, možnost rychlejšího přihlášení díky funkci rozpoznávání obličeje Windows Hello a výrazně lepší výkon díky nejnovější generaci čtyřjádrových procesorů Intel, grafickým čipům AMD, obrovskému úložišti dat a nově řešenému chlazení.

Radar na kriminalitu

Tým výzkumných pracovníků z Indie vyvinul nástroj na vyhledávání osob na záběrech kamer. Vědci naučili neuronovou síť rozpoznávat různé biometrické prvky. Do systému je tak například možné zadat požadavek „ženy s červenými košilemi s výškou do 153 cm“. Systém pak zredukuje celý videoklip na odpovídající snímky. Nástroj by mohl mít význam při hledání nezvěstných osob nebo zločinců – často není možné sledovat miliony hodin videonahrávek z konkrétních oblastí.

USB-C rozbočovač

Verbatim má v nabídce nový USB-C rozbočovač s několika výstupy, který umožňuje snadno připojit několik zařízení současně, a to včetně 4K monitoru přes HDMI port. Rozbočovač má kompaktní design a je vhodný především pro majitele moderních notebooků s USB-C rozhraním, které nemají klasický HDMI výstup a mají omezený počet USB portů. Jeden port USB-C pomocí něj snadno rozmnožíte na dva porty USB 3.0, konektor USB-C pro napájení a port HDMI. Podporuje nabíjení o výkonu až 14,5 V/2 A a jeho cena je 1 400 Kč.

Data z vody

Až dosud nebylo možné informace bezdrátově posílat z místa pod hladinou vody. Ponorky se musely kvůli odesílání dat vynořovat.

Výzkumníci MIT nyní vyvinuli techniku, která dokáže bezdrátově posílat signály přes vodní hladinu.
Použili k tomu zvukové vlny, které sonar pošle na povrch. Tam vyvolají malé vlny na vodní ploše, jež detekuje velmi citlivý radar na palubě letadla. Pro svůj systém, který nazývají TARF (Translational AcousticRF), používají výzkumníci zvukové vlny v pásmu od 100 do 200 hertzů pro sonar a frekvence od 30 do 300 gigahertzů pro radar.

Ohebný displej smartphonů Samsung

Samsung přadstavil na své konferenci SDC zajímavou novinku: smartphone se dvěma displeji, z nichž jeden je ohebný.

Infinity Flex Display má úhlopříčku 7,3“ a jde o displej typu AMOLED. Na zařízení je ještě druhý displej, který se používá stejně, jako u dnešních klasických smartphonů a má úhlopříčku 4,6“.

Při používání aplikací je podle Samsungu možné rozbalením přístroje hladce přejít z menšího na větší displej. Uživatelé tak mohou snadněji brouzdat po internetu, sledovat média, být ve spojení a plnit několik úkolů naráz, aniž by jim cokoli uniklo, protože mohou současně na větším displeji používat tři aktivní aplikace. Samsung chce využít i nově představené rozhraní nazvané One UI. U něj je nejrelevantnější obsah ve spodní polovině obrazovky, což je podle Samsungu přirozenější a pohodlnější v případě držení jednou rukou. Díky odstranění zbytečných a rozptylujících prvků se uživatel může lépe soustředit a rychleji se ve svém telefonu orientuje. Protože Infinity Flex Display bude součástí smartphonů až další generace, Samsung zve vývojáře, aby se účastnili vývoje a vyvinuli aplikace, které Flex Display využijí.

Odolné repro

Česká společnost Emos rozšiřila svou nabídku spotřební elektroniky a uvádí na trh nové Bluetooth reproduktory se zajímavým designem a parametry.

V nabídce se objevily čtyři řady – praktický a kompaktní Freestyler, designový a lehký Tiffy, extrémně odolný a výkonný Boomer a prémiový Soundboss s možností spárování do podoby stereo výstupu. Všechny reproduktory se vyznačují vysokou odolností, praktickou velikostí a nadprůměrným výkonem. Jsou voděodolné, takže je můžete provozovat téměř kdekoli.

V Ostravě bude nový superpočítač

Na VŠB v Ostravě byla podepsána smlouva na dodávku nového superpočítače pro IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Jedná se o nástupce klastru Anselm a dodá jej společnost Atos IT Solutions and Services. Nový superpočítač bude mít teoretický výkon přesahující 800 teraflopů. Nový počítač tedy bude více než 8krát výkonnější než jeho předchůdce, který byl spuštěn v roce 2013. Výpočetní kapacity systémů, které provozuje IT4Innovations, jsou v rámci grantových soutěží k dispozici celé vědecké komunitě České republiky. Termínem dodání nového stroje je duben 2019. Superpočítač je postaven na HPC architektuře BullSequana X.

Čeští vědci tak získají přístup k nejmodernější generaci procesorů Intel a také k nejvýkonnějším GPU akcelerátorům od firmy Nvidia. Dodaný superpočítač navýší výpočetní kapacity a pomůže vyřešit problém se zvýšenou poptávkou českých vědců. Čeští vědci současně dostanou k dispozici stroj s nejmodernějšími technologiemi, což jim umožní si tyto technologie osvojit a držet tak krok se světem.

V Ostravě počítají vědci z českých univerzit i prestižních vědeckých center. Výkon superpočítačů je využit z více než 50 % na vývoj nových materiálů a léků, ale také na biovědy, inženýrské úlohy, astrofyziku a celou řadu dalších vědních oborů. IT4Innovations národní superpočítačové centrum v současné době provozuje dva superpočítače – Anselm (instalován v létě 2013) a Salomon (instalován v létě 2015).

Kamera do auta ve zpětném zrcátku

Nová vlajková loď mezi palubními kamerami značky CEL-TEC se jmenuje M10 DUAL GPS Premium. Nabízí bohatou výbavu a funkce, jako je GPS modul, bezpečnostní asistent hlídající jízdní pruhy, dotykový IPS displej, zadní AHD kamera, noční záznam a podpora až 128GB microSD karet. Celá odrazová plocha zrcátka slouží zároveň jako velký 9,88“ dotykový IPS displej o rozlišení 400 × 1 600 bodů, pomocí kterého lze nastavovat funkce, prohlížet pořízené záznamy, sledovat obraz ze zadní kamery např. při couvání, kdy se obraz automaticky přepne právě na zadní kameru. Přední HD kamera (1296P) je umístěna přímo v zrcátku, kloubové upevnění a horizontální posun umožňuje její nastavení. Úhel záběru je 140° a světelnost objektivu f/2.2.
Přední kameru doplňuje vodotěsná zadní AHD kamera. Kamera má také g-senzor.

Nové funkce Google Map

Kdo používá aplikaci Google Mapy pro navigaci může brzy očekávat praktickou novinku. Google totiž momentálně testuje novou funkci, která umožní uživatelům nahlásit a také zobrazit informace o dopravních nehodách a o radarech.
Google se tedy spolehne na příspěvky uživatelů. Uživatelé navigační aplikace Waze, kterou Google v roce 2013 zakoupil, tuto funkci dobře znají. Od té doby se spekuluje, kdy se funkce z Waze dostanou do aplikace Google Mapy.

80 let xerografie

První fotokopie byla vytvořena v roce 1938, v provizorních laboratořích salonku hotelu Astoria v newyorském Queensu a bylo na ní napsáno „10-22-38 ASTORIA“.

Tento unikát si dnes můžeme prohlédnout v muzeu Smithsonian Institution. Kopie je sice trochu rozmazaná, ale to nic nemění na skutečnosti, že jde o první xerografickou kopii v dějinách. Tento vynález vědce a patentového advokáta Chestera Carlsona vedl později k založení společnosti Xerox a vzniku nového průmyslového odvětví. Fotokopie totiž neunikla pohledu Josepha C. Wilsona, který v té době vlastnil společnost Haloid a rozhodl se od Chestera Carlsona patent odkoupit. Svým experimentem chtěl Carlson zvýšit produktivitu a zjednodušit práci kancelářských pracovníků. Odmítl tehdejší fotografické postupy a experimentoval s elektrostatickými vlastnostmi a materiály, které byly fotoelektrické, a jejich elektrické vlastnosti se při ozáření světlem měnily.

Tento proces dostal název xerografie.
Vychází z řeckých slov xerosis (suchý) a graphein (psaní). Společnost Xerox vznikla v roce 1946.
První kopírovací stroj určený pro komerční použití byl představen v roce 1959 a šlo o stroj Xerox 914.

Růžová myš

Některé věci nemusí být dokonalé, hlavně, když jsou růžové. Potenciální zákaznice myši Trust Yvi Fabric ocení kromě barvy hlavně miniaturní rozměry, hmotnost jen 54 g a možnost bezdrátového připojení k notebooku. Komunikaci mezi ním a myší zprostředkovává růžový USB dongl pracující na 2,4GHz frekvenci, který lze při přenášení vložit do těla myši. Není nutné odklápět dvířka baterie, prostor pro dongl je přístupný zvenčí. Pod kryt se vkládá jedna baterie typu AAA. Myš bohužel nemá vypínač, a tak až do usnutí prakticky pořád pracuje. Umí sice po čase usínat, nicméně probuzení je otázkou drobného pohybu, takže nastává i nechtíc. Jinak je ale myš s ohledem na cenu vynikající. Disponuje otočným promačkávacím kolečkem i tlačítkem pro změnu rozlišení snímače (tedy pro zrychlení kurzoru) a dvěma klasickými tlačítky. Spolu s vloženou AAA baterií činí hmotnost myší 60 gramů. Oceňujeme látkový potah horní části myši, který je příjemný na dotek a zabraňuje klouzání myši v ruce. Myš nemá problém pracovat bez podložky na hladkém stole, ale už ne na skle. K dostání je i v černé nebo modré barvě. Myš poslouží jak pravákům, tak levákům a stojí 350 Kč.

Výkonná powerbanka Varta

Nová powerbanka Varta LCD Power Bank 7 800 mAh nabízí kombinaci větší kapacity a příjemných rozměrů. Potěší zejména integrovaným displejem, který informuje o zbývající energii, stejně jako o nabíjení. Má integrované dva USB porty (nabíjecí proud 2,4 A a 1 A), které je možné použít oba najednou. Praktickým doplňkem je integrovaná svítilna.
Součástí balení je 50cm microUSB kabel. Powerbanka má ochranu proti zkratu, přebití a přehřátí, její hmotnost je 197 g a cena 600 Kč.

15 TB pevný disk

Pevným diskem s momentálně největší kapacitou je 15TB Ultrastar DC HC620 společnosti Western Digital.
Jde o 3,5“ disk s rozhraním SATA 6Gb/s a SAS 12Gb/s. Jde o disk určený pro především pro datová centra a enterprise uživatele. Při zápisu je využívána technologie SMR (Shingled Magnetic Recording) s překrývajícími se stopami. Je plněn heliem a má poměrně nízkou spotřebu. Podle technických specifikací je jeho přenosová rychlost 255 MB/s.

Příbuzná témata: