Nejvyšší liga notebooků nenabízí jen skvělý design a prvotřídní materiály. Vyzkoušeli jsme prémiové vlastnosti šesti špičkových notebooků a zaměřili jsme se na speciality jednotlivých výrobců.
Kdyby se jednalo o test nejluxusnějších automobilů, našli byste v našem startovním poli značky jako Porsche, Lexus, Maserati nebo Aston Martin. Notebooky, které jsme si tentokrát objednali do testu, snesou v porovnání s modely střední třídy přirovnání k rozdílu mezi Audi A8 a Škodou Fabií. Obě kategorie vozů nás dovezou z bodu A do bodu B, ovšem ty prémiové tak učiní luxusně a pohodlně.
Rozdíl mezi špičkovými notebooky a střední třídou by měl být patrný na první pohled, protože pokud se rozhodnete utratit za přenosný počítač víc než 50 000 Kč, očekáváte perfektní zařízení bez kompromisů. Při této příležitosti se v naší testovací laboratoři utkaly notebooky Lenovo ThinkPad X1 (62 000 Kč), Dell XPS 13 (49 000 Kč), Apple MacBook Pro (60 000 Kč), HP x360 (36 000 Kč), Fujitsu S938 (52 000 Kč) a Microsoft Surface Laptop (64 000 Kč). Většinou jsme si s nimi užili zábavu, jakou lze od této cenové třídy očekávat, ale zjistili jsme rovněž, že ani vysoká cena leckdy neznamená, že se uživatel nemusí smířit s jistými kompromisy.
V některých případech se ukázalo, že dobré záměry mohou vést ke špatným koncům, jako například u nevhodně umístěné webkamery notebooku Dell nebo u podivného designu šasi notebooku Fujitsu. Ačkoliv se nejedná o diskvalifikující chyby, srovnatelné s převrácením automobilu v losím testu, nemůžeme se smířit s tím, že i v nejvyšší kategorii notebooků dokážou výrobci spáchat tak neuvěřitelné školácké chyby. Na druhou stranu s podobnými problémy se někdy setkávají i majitelé luxusních automobilů.
Štíhlé, stylové a dokonale zpracované
Hliníkové unibody šasi Apple MacBook Pro stále slouží jako zdroj inspirace pro řadu výrobců PC notebooků, ale u svých nejvyšších modelů se Dell, Microsoft, Lenovo a další snaží jít vlastní cestou. Například nejnovější verze Dell XPS 13 s hliníkovokarbonovým tělem se dodává v několika barevných variantách. Díky minimálním rámečkům displeje je šasi tohoto 13,3“ notebooku s rozměry 30,2 × 20 cm dokonce menší než MacBook Pro se shodnou úhlopříčkou. To však znamená, že spolu s celkovými rozměry těla notebooku došlo i ke zmenšení klávesnice, což nevyhnutelně vede k jistým odchylkám od standardního rozložení kláves. Uživateli je taková klávesnice zpočátku nepříjemná, ale nakonec si na ni zvykne. Nejviditelnější úlitbou tenkým rámečkům je u Dellu XPS 13 umístění webové kamery pod spodní hranu displeje. Z tohoto úhlu dokáže kamera snadno snímat obličej uživatele, ale bohužel se dívá přímo do jeho nosních dírek, což není zrovna příjemné. Během webových konferencí tedy musí majitel pro eliminaci tohoto neestetického efektu posunout notebook co nejdále od sebe. Patříte-li k lidem, kteří tráví víc času na webových konferencích, doporučujeme vám si kvalitu webkamerky před nákupem vyzkoušet.
Špičkové materiály a perfektní kvalitu zpracování mají i jediný zástupce konvertibilních notebooků v testu HP x360 a Microsoft Surface Laptop. Microsoft dokonce v honbě za co nejpříjemnějším povrchem zašel tak daleko, že pro překrytí klávesnicového bloku a opěrek dlaní použil tkaninu Alcantara, kterou běžně používají výrobci luxusních aut, nábytku nebo kabelek. Tato látka má na dotek příjemný teplý povrch, který doslova hýčká zápěstí uživatele notebooku. To je hezké u nového notebooku, ale po čase se látka ošoupe a zašpiní, a pokud je nám známo, nelze ji snadno sejmout a zaměnit za novou.
U vítězného notebooku Carbon X1 (6. generace) ukazuje Lenovo, že i dnes je možné zůstat věrný tradici, nabídnout vynikající ergonomii a přitom vytvořit moderně vypadající tělo. Klávesnice, osazená nejen touchpadem, ale i tradičním TrackPointem, zajišťuje při psaní textů famózní pohodlí a přesný a pohodlný stisk. I když na těle Lenova Carbon X1 najdeme v porovnání s ostatními účastníky testu poněkud více plastových částí, tento notebook ani v nejmenším nepůsobí levným dojmem. Smysl pro detail je patrný i z toho, že webová kamera je vybavena hardwarovou krytkou, zvyšující soukromí a klid uživatele.
Co se týče těla, vybočuje z řady testovaných notebooků zařízení od Fujitsu. Je sice příjemné, že se do 13,3“ zařízení vešla při hmotnosti 1,5 kg i optická DVD mechanika, ale design a použité materiály připomínají spíš kategorii mnohem levnějších notebooků. To samé se týká i klávesnice a touchpadu. Vše funguje sice dobře, ale napohled vypadá o poznání laciněji než u cenově srovnatelných konkurenčních modelů. Musíme ale uznat, že Fujitsu směřuje se svými notebooky k trochu jinému segmentu uživatelů, a proto nabízí i zmíněnou DVD mechaniku nebo dnes již zcela jasně zastaralý VGA port. S notebookem Fujitsu Lifebook S938 se ale i špičkový technický vývojář bude schopen připojit prakticky k jakékoliv infrastruktuře. Není to elegán, ale je to špičkový pracovník.
Vynikající výdrž s jistým omezením
Stylový notebook s pohledným tělem a nízkou hmotností je do značné míry ukázkou postavení majitele, ovšem v praktickém provozu je důležité, aby kromě lehkého šasi nabídl i dostatečně dlouhou výdrž na baterii. I v tomto ohledu nejlépe projevil své kvality notebook Lenovo Carbon X1. S hmotností pouhých 1,1 kg jsme mu při práci s kancelářskými aplikacemi naměřili výdrž na úrovni 14 hodin a 31 minut a při nonstop přehrávání filmů jej baterie dokázala pohánět bez deseti minut 10 hodin. Lenovo ThinkPad Carbon X1 je dokonalým společníkem, který zvládne běžný osmihodinový den, ale když musíte pracovat, zvládnete s ním bez problému i cestu z Prahy přes Londýn do Singapuru.
Podobně skvělá je i výdrž notebooku Microsoft Surface Laptop, který nám s (o něco vyšší) hmotností 1,3 kg v průměru vydržel na baterii pracovat okolo 13 hodin. Velmi dobrou výdrž okolo 10 hodin práce s kancelářskými aplikacemi prokázaly v testu i notebooky Fujitsu, Dell a HP s hmotností okolo 1,2 kg. Fujitsu je s 1,5 kilogramu nejtěžší, což ale není s ohledem na přítomnost DVD mechaniky a bohaté portové výbavy překvapivé.
V porovnání s notebooky pracujícími s Windows váží MacBook Pro sice 1,4 kg, ale s 16mm tělem zůstává (spolu s HP) nejtenčím notebookem v testu. Co se výdrže na baterii týče, MacBook Pro dosahuje hodnot pouze okolo osmi až devíti hodin, tedy zhruba o třetinu kratší doby než Lenovo X1 nebo Microsoft Surface Laptop.
Výkon stačí na všechny běžné úkoly
Při pohledu na výkonnostní výsledky vypadají věci poněkud jinak, protože nejvyššího výkonu dosáhl MacBook Pro. Přes osazení vcelku průměrným procesorem Core i5-8295U a pouze 8 GB RAM předběhla testovaná konfigurace MacBooku Pro veškerou konkurenci, i když Dell XPS 13 pouze lehce. Ten byl ale vybaven výkonnějším CPU Core i7-8550U a 16 GB RAM. Pro úplnost musíme dodat, že jsme na MacBook Pro nainstalovali systém Windows 10. Učinili jsme tak proto, abychom notebook mohli podrobit stejným testům, ale uznáváme, že pod macOS X mohl notebook dosáhnout delší výdrže na baterii.
V praktickém provozu jsme ověřili, že všechny zkoušené modely ideálně vyvažují výkon s mobilitou. Testované aplikace, od Skypu po úpravu videa a fotografií, zvládly všechny stroje rychle a potichu. S výjimkou náročných her nebo úpravy videa v 4K jsou všechny ideálně vybavené pro každodenní práci.
Displeje s vysokým rozlišením
Apple dosahuje nejvyšších hodnot, i co se displeje týče. 13,3“ displej s rozlišením 2 560 × 1 600 bodů nenašel s maximální svítivostí 521 cd/m2 a šachovnicovým kontrastem 205 : 1 mezi testovanými modely přemožitele. Jen o kousek za ním ale skončil Dell XPS 13, který navzdory malé úhlopříčce nabízí UHD rozlišení 3 840 × 2 160 bodů. V testu šachovnicového kontrastu dokonce Dell XPS 13 s poměrem 209 : 1 MacBook Pro lehce porazil.
Nejlepší pokrytí barevného spektra nabízí Lenovo Carbon X1. Při pokrytí 100 % sRGB nebo 99,8 % AdobeRGB prostoru je výrazně před konkurencí. Lenovo Carbon X1 tedy dokáže zobrazovat barvy přesněji než MacBook Pro, možná téma k zamyšlení profesionálním grafikům.
Relativně nejslabší displeje v testu jsme naměřili u Fujitsu Lifebook S938 a Microsoft Surface Laptop. Přestože displeje testovaných zařízení dosahují v porovnání s levnější konkurencí vynikajících hodnot, mezi supertřídou vykazovaly panely HP, Fujitsu a Microsoft slabší výsledky. Kromě Lenovo X1 a Apple MacBook Pro byly všechny ostatní notebooky osazeny dotykovým displejem, a tedy víceméně lesklým povrchem.
Vynikající výbava s moderními USB porty
Všechny testované modely byly osazeny 512GB SSD disky, které jsou stále o poznání levnější než 1TB verze. Samozřejmostí je výbava v podobě webové kamerky, Wi-Fi adaptéru a Bluetooth. Microsoft a Fujitsu vynechaly čtečku otisků prstů, ale Fujitsu má místo ní bezpečnější senzor krevního řečiště.
Nejvyšší hodnocení výbavy obdržel Fujitsu Lifebook, který jako jediný v této kategorii obsahuje DVD mechaniku, LTE modem (k dispozici i u Lenova X1 Carbon) a nechybí ani čtečka SDHC/XC karet nebo LAN konektor. Připojení k LAN je u ostatních modelů možné pouze pomocí USB-C rozbočovače (u Lenova součástí dodávky).
Fujitsu disponuje HDMI, a dokonce VGA videovýstupem, což je praktické, hlavně pokud k němu potřebujete připojit starší videoprojektor, kterými bývají stále ještě vybaveny firemní videokonferenční místnosti. Lifebook S938 nabízí z hlediska portové výbavy stejné konektory jako přenosné počítače z doby před pěti lety, což je jistá výhoda. Kromě starších portů totiž obsahuje i moderní USB 3.1 včetně USB-C. Z hlediska konektivity je to nejlepší notebook v testu. Chcete-li mít jistotu, že se připojíte prakticky kdekoliv, je to vynikající volba.
Spolu s notebooky od Lenova a Microsoftu nabízí Fujitsu možnost připojení dokovací stanice. Pro Dell XPS 13 je za 4 000 Kč k dostání hybridní řešení v podobě napájecího adaptéru osazeného USB konektorem.
Z hlediska USB konektorů jsou na tom testované modely velmi dobře a všechny nabízí porty standardu USB 3.1 Gen1 nebo 3.1 Gen 2. Pouze některé z nich ale mají USB-C konektor s podporou nabíjení nebo přenosu videa. Z testovaných notebooků tento port ignoroval jen Microsoft, který u modelu Surface Laptop nabízí jen běžný USB port typu A.
Na druhou stranu Apple MacBook Pro nabízí čtyři Thunderbolt 3 porty v podobě USB-C konektorů, které rovněž podporují standard USB 3.1. Výhradní osazení moderními porty ale znamená, že k plnohodnotnému provozu notebooku je nutné přikoupit externí USB-C rozbočovač.
Tabulka
Prémiové Lenovo
notebooky
Celkové hodnocení
Orientační cena (Kč)
Mobilita (25 %)
Výbava (25 %)
Displej (20 %)
Výkon (15 %)
Ergonomie (15 %)
VÝBAVA
Operační systém
Procesor / jádra
Frekvence CPU
(nominální/turbo)
Grafika
RAM
Pevný disk (SSD/HDD)
Wi-Fi/Bluetooth/LAN
USB (3/3.1)/Typ C
Videorozhraní
Čtečka karet/webcam
Další výbava
DISPLEJ
Úhlopříčka
Rozlišení
Dotykový displej
Max. jas displeje
Šach. kontrast displeje
NAMĚŘENÉ HODNOTY
PCMark 8 (Creative)
PCMark 8 (Storage)
Výdrž na baterii: Office
Výdrž na baterii: Video
Hlučnost
Rozměry
Hmotnost
2018
Carbon X1 1. místo
Lenovo
ThinkPad X1 Carbon G6
92,2
62 000
100
83
85
93
100
Windows 10 Pro
Intel Core i5-8250U/4
1,6 GHz/ 3,4 GHz
UHD Graphics 620
8 GB
512 GB/•
802.11ac/0/0 (adaptér)
4/2
HDMI
microSD/0
Čtečka otisků prstů, dokovací
stanice, LTE
14“
2 560 × 1 440 bodů
•
475,4 cd/m2
146:1
4 582 bodů
360 MB/s
14:32 h
9:50 h
velmi dobrý
32,2 × 21,7 × 1,7 cm
1,1 kg
2. místo
Dell
XPS 13 9370
91,3
49 000
94
86
91
95
89
Windows 10 Home
Intel Core i7-8550U/4
1,8 GHz/4,0 GHz
UHD Graphics 620
16 GB
512 GB/•
802.11ac/0/•
3/3
Thunderbolt
(USB Typ-C)
microSD/0
Čtečka otisků prstů
13,3“
3 840 × 2 160 bodů
0
421,8 cd/m2
209:1
4 933 bodů
312,3 MB/s
11:06 h
9:53 h
velmi dobrý
30,2 × 20 × 2 cm
1,2 kg
3. místo
Apple
MacBook Pro 13,3
87,0
60 000
87
64
100
100
83
mac OS X
Intel Core i5-8259U/4
2,3 GHz/3,8 GHz
UHD Graphics 655
8 GB
512 GB/•
802.11ac/0/•
4/4
Thunderbolt
(USB Typ-C)
•/0
Čtečka otisků prstů,
TouchBar
13,3“
2 560 × 1 600 bodů
•
521,4 cd/m2
205:1
5 072 bodů
307 MB/s
8:18 h
8:55 h
dobrý
30,4 × 21,3 × 1,6 cm
1,4 kg
4. místo
HP
Spectre x360
84,3
36 000
88
88
75
93
74
Windows 10 Home
Intel Core i7-8550U/4
1,8 GHz/4,0 GHz
UHD Graphics 620
16 GB
512 GB/•
802.11ac/0/•
3/2
Thunderbolt
(USB Typ-C)
microSD/0
Čtečka otisků prstů,
otočný
13,3“
3 840 × 2 160 bodů
0
335,3 cd/m2
155:1
4 805 bodů
411,1 MB/s
10:08 h
8:55 h
velmi dobrý
30,6 × 21,8 × 1,6 cm
1,2 kg
5. místo
Fujitsu
Lifebook S938
82,8
52 000
77
100
69
93
74
Windows 10 Pro
Intel Core i7-8650U/4
1,9 GHz/4,2 GHz
UHD Graphics 620
16 GB
512 GB/•
802.11ac/0/0
3/1
HDMI, VGA
SDHC/XC/0
DVD-RW, LTE,
dokování, PalmSecure
13,3“
2 560 × 1 440 bodů
0
319,4 cd/m2
183:1
4 832 bodů
342 MB/s
12:33 h
9:34 h
velmi dobrý
31,6 × 21,4 × 2,9 cm
1,5 kg
6. místo
Microsoft
Surface Laptop
82,5
64 000
93
73
72
88
84
Windows 10 S
Intel Core i7-7660U/2
2,5 GHz/4,0 GHz
UHD Graphics 640
16 GB
512 GB/•
802.11ac/0/•
1/•
miniDisplayport
•/0
Dokovací stanice
13,5“
2 256 × 1 504 bodů
0
371,3 cd/m2
145:1
4 446 bodů
302,5 MB/s
13:33 h
13:19 h
velmi dobrý
30,8 × 22,3 × 1,7 cm
1,3 kg
Všechna Výborný hodnocení (100–90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9–0 ano 75,0) • ne Dobrý c Chip (74,9–tip 60,0) Dostačující (59,9–45,0) Nelze doporučit (44,9–0)
Trendový notebook s tenkým rámečkem
Nejužší rámeček okolo displeje má Dell XPS 13. Díky tomu může být menší, ale webová kamera si musela najít místo pod displejem a pracuje tedy v nevhodném úhlu.
Úžasná klávesnice
Nejlepší klávesnici a možnost ovládání kurzoru nabízí Lenovo Carbon X1. Kromě klasického touchpadu obsahuje i praktický trackpoint.
Porovnání naměřeného výkonu
Nejvyšší výkon předvedl Apple MacBook Pro, který o něco předběhl papírově silnější Dell XPS 13. Microsoft Surface s papírově nejvýkonnějším CPU skončil poslední.
PCMark 8 Creative (body) Apple MacBook Pro 5 072 Dell XPS 13 4 933 Fujitsu Lifebook S938 4 832 HP Spectre x360 4 805 Lenovo ThinkPad X1 4 582 Microsoft Surface Laptop 4 446
Výdrž skvělá až velmi dobrá
Při práci s kancelářskými aplikacemi vydržel Lenovo Carbon X1 vynikajících 14 a půl hodiny. MacBook Pro na druhou stranu zvládne jen něco přes osm hodin. Výdrž na baterii (kancelářské aplikace)
Lenovo ThinkPad X1 14:32 h Microsoft Surface Laptop 13:33 h Fujitsu Lifebook S938 12:33 h Dell XPS 13 11:06 h HP Spectre x360 10:08 h Apple MacBook Pro 8:18 h Hebký povrch pod zápěstím
Povrch Microsoft Surface Laptopu je potažený příjemnou a hebkou Alcantarou. Otázkou ale zůstává, za jak dlouho se Alcantara ošoupe a jak dlouho vydrží čistá.
Tablet a notebook
Jako jediný z testovaných supernotebooků nabízí HP Spectre x360 s dotykovým displejem i možnost přetočení do režimu tabletu.
Klasická výbava
Fujitsu Lifebook S938 je jako jediný vybaven optickou DVD mechanikou, klasickým LAN konektorem, a dokonce i VGA videovýstupem. MacBook Pro potřebuje USB rozbočovač
Vzhledem k výbavě v podobě čtyř USB-C konektorů se pro připojení periferií neobejdete bez USB-C rozbočovače.
Foto autor| Foto: Chip; výrobci (Surface, Spectre)
O autorovi| ROBERT DI MARCOBERARDINO, autor@chip.cz S