Přejít k hlavnímu obsahu

Levné nákupy v říši středu

Čínské internetové obchody nabízejí špičkové technologie za neuvěřitelné ceny. Nakupování na Dálném východě má ale svá rizika a řada nakupujících je zklamaná. Ukážeme vám, kde je potřeba si dát pozor. 

Už delší dobu není Čína jen levnou továrnou pro západní firmy. Sama často vyvíjí a dodává špičkové technologické produkty. Například Huawei se aktuálně stal druhým největším výrobcem mobilních telefonů, které jsou v mnoha ohledech lepší než konkurence, a dvě třetiny všech civilních dronů dodává společnost DJI ze Shenzhenu. Kromě těchto velkých značek ale existuje nespočet malých i větších čínských firem, o kterých často nikdo ani neví, a přesto dodávají své na první pohled zajímavé produkty za ceny, které se zdají až nesmyslně nízké.

Mekka lovců slev

Většina těchto společností vyrábí zboží určené především pro domácí čínský trh, ale řada z nich se zaměřuje na koupěchtivé zákazníky z Evropy nebo USA. V mnoha internetových obchodech tak máte šanci objednat si levnou elektroniku a další produkty z celého světa, a to často bez poplatků za dopravu. Doprava sice většinou trvá dva až čtyři týdny, ale když je cena tak lákavá, není to při nákupu taková překážka.

Nákupy přes internet ale nejsou bez rizika. Musíte totiž věřit prodávajícímu, že jeho zboží má špičkovou kvalitu. Pokud se ale na tohle tvrzení spolehnete, budete často zklamáni, protože zboží, které vám po několika týdnech dorazí, nemusí stát ani za tu směšně nízkou cenu. A můžete se setkat i se zbožím, které je životu nebezpečné a neodpovídá našim normám. V našem testu jsme nakoupili několik LED žárovek vyrobených v Číně a dodávaných několika internetovými obchody. Nechali jsme je otestovat z hlediska bezpečnosti ve zkušebně. Výsledek: šest ze sedmi testovaných žárovek mělo významné technologické vady, které by mohly vést k tomu, že při jejich instalaci dostanete ránu. Prodej takovýchto zařízení není samozřejmě v EU povolen.

Neplatí to ale obecně. Někdy totiž v čínských obchodech můžete narazit na zajímavé zboží za velmi příznivé ceny, které svou kvalitou může soutěžit s mnohem dražšími značkovými produkty, a mnoho z těchto výrobků je skutečně tak lákavých, že nějaký ten nedostatek jim prostě odpustíte. Svoje šance na získání zajímavého zboží při nákupech na internetových obchodech z Dálného východu značně zvýšíte, pokud budete věnovat pozornost několika věcem.

Při levných nákupech mějte otevřené obě oči

Pokud chcete najít zajímavé čínské produkty, široký výběr najdete na takových serverech, jako je ightinthebox.com, banggood.com, gearbest.com nebo také aliexpress.com. Orientovat se na nich je ale dost obtížné, protože nabízejí neuvěřitelně rozsáhlý sortiment. Proto je lepší hledat i na českých nebo zahraničních fórech a stránkách s doporučením, případně i s testy, jako je například china-gadgets.com. Srovnávací server en.pandacheck.com vám zase pomůže s nalezením nejlevnějšího dodavatele vybraného produktu.

Další problém nastává, když chcete předem zjistit kvalitu vybraného produktu. Stejně jako například na českých e-shopech, jako je Alza, Mall nebo CZC, najdete u produktů recenze a hodnocení. A často vypadá hodnocení senzačně, ale je jednoduše vylhané. Je proto lepší věnovat před nákupem trochu úsilí a vyhledat si na internetu nějaké další reference a hodnocení vybraného produktu. Falešné recenze a hodnocení často poznáte podle jejich nízké jazykové úrovně, protože je z čínštiny překládal translátor. Reálné zkušenosti s produkty, hlavně například s mobily, proto hledejte jinde než v těchto obchodech, tzn. na různých fórech a stránkách, jako je chinamobiles.org. Užitečné mohou být i facebookové stránky, jako třeba facebook.com/ groups/AliExpressCZ.

Riziko při placení a omezená práva spotřebitelů

Určitému riziku při nákupu nezabráníte, ani když budete hodně obezřetní. I když řada prodejců nabízí velkorysé záruky a možnost vrácení zboží, a to často i po 30 a více dnech, náklady na dopravu obvykle jdou za zákazníkem. A doprava se může značně prodražit, takže často překoná hodnotu nakoupeného zboží. U České pošty vyjde prioritní kilový balíček do Číny na 661 Kč bez DPH, standardní pak na 387 Kč.

Zákon na ochranu spotřebitele se na nákupy v čínských internetových obchodech nevztahuje. Pokud obchodník nedodrží své závazky a nelze se s ním domluvit na nápravě, samozřejmě máte možnost to řešit právní cestou. Ale i když se svým nárokem uspějete u českého soudu, je pak vynucení v Číně problematické. Úsilí a náklady s tím spojené se tedy vyplatí jen ve vzácných případech.

Abyste se pojistili proti problémům s doručením, měli byste upřednostnit platební metody, které vám určitou záruku poskytují, tedy například platební kartu nebo PayPal. V případě, že obdržíte vadný nebo nesprávný produkt, můžete ho vrátit do osmi týdnů po transakci. Služba PayPal pak nabízí ochranu kupujícího po dobu až 180 dní. Pokud platíte platební kartou, můžete žádat vrácení peněz, ale důkazní břemeno je na vaší straně. K platbě předem byste se neměli uchylovat. Náhražky značkových produktů

V Číně se stále vyrábí nespočet různých klonů nejrůznějších drahých značkových technologických produktů. Zakoupit si tedy můžete i náhražky špičkových smartphonů iPhone X nebo Galaxy S9, které vypadají podobně jako originál a stojí přitom zlomek jejich ceny. Většinou na nich ale nenajdete originální software, zejména nejnovější verzi systému, kterou ani není možné doinstalovat. To ale samozřejmě nemusí každému vadit, stejně jako to, že v klonech nenalezne špičkovou technologii. Nicméně kvalita je někdy tak mizerná, že se zařízení nevyplatí kupovat ani za velmi nízkou cenu.

Může se vám samozřejmě stát i to, že za značkový produkt zaplatíte značnou sumu a přitom jde o plagiát. Pokud jste ale zaplatili prostřednictvím PayPal, můžete požádat o vrácení peněz a zpravidla uspějete.

Cla a daně

Všechny zásilky, které dorazí do České republiky z jiné země než z EU, jsou kontrolovány celním úřadem. V některých případech tedy musíte počítat ještě s dodatečnými náklady k zakoupenému zboží. Zjednodušeně řečeno – pokud cena zásilky nepřesahuje 22 eur, neplatíte nic, pokud vám přijde balík v ceně 22 až 150 eur, zaplatíte ještě navíc DPH, tedy 21 % z ceny zboží, případně poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností. Ten se v případě pošty pohybuje kolem 5 eur, kurýrní společnosti mají poplatky různé. Pozor na to, že částka 22 eur se počítá včetně poštovného. Dobrou zprávou je, že v drtivé většině případů dopravu neplatíte, protože ji máte zdarma. Pokud je však cena zakoupeného produktu nad 150 eur, zaplatíte ještě navíc clo a z celkové částky pak ještě DPH. Clo tvoří 3–11 % z celkové hodnoty zboží a přesná výše cla závisí na typu zboží.

Někteří obchodníci se snaží o to, aby se jejich zákazníci dodatečným poplatkům vyhnuli, takže na zásilce uvádějí nesprávnou, tedy nižší cenu. Zásilka pak může přes celní úřad projít bez poplatků, ale pokud pojmou celníci podezření, mohou hodnotu zboží přezkoumat. Velmi kreativní obchodníci pak ještě vystavují falešné potvrzení například z PayPal, na kterém je uvedena nižší částka. V některých případech dokonce nabízejí pojištění proti clu, a pokud vám bude clo vyměřeno, proplatí vám ho.

Podvodné jednání ale samozřejmě nedoporučujeme, protože se tím vystavujete riziku stíhání. Pokud například úředníci pochybují o pravosti potvrzení, mohou požádat kupujícího, aby se přihlásil na svůj PayPal účet a ukázal jim transakci, kde je samozřejmě uvedena správná částka. Úřední řečí „celní úřad přistupuje k vydání výzvy k odstranění pochybností, tzn. požaduje doložit dodatečný důkaz o ceně skutečně placené“.

Přes celní orgány jen se značkou CE

Problémem na celním úřadě může být i chybějící značka CE. Označení CE dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru a splňuje legislativní požadavky EU, tedy potvrzuje, že výrobce ověřil to, že výrobek splňuje všechny příslušné základní požadavky, např. bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí. Pokud zboží označení nemá, může být zničeno.

Označení CE však nezaručuje, že výrobek byl skutečně zkontrolován a je bezpečný. Levní čínští výrobci jednoduše značku CE na výrobek dají, a to i v případě, kdy žádným testem neprošel. Klasickým příkladem jsou již uvedené LED žárovky, které potenciálně ohrožují jejich uživatele a přitom všechny značku CE nesly.

Kontrolní seznam při nákupu v Číně

> Použijte srovnávač cen Při hledání zajímavých produktů v čínských obchodech můžete využít různé blogy a stránky, které se zabývají jejich hodnocením, a pro srovnání cen můžete využít i portál Pandacheck.com. > Ověřte recenze Nespoléhejte se na recenze a hodnocení v obchodech. Mohou být falešné. Hledejte recenze českých zákazníků. > Věnujte pozornost právům spotřebitele Mějte na paměti, že nákupy v čínských e-shopech nepodléhají

českému zákonu na ochranu spotřebitele. Platí smluvní podmínky, které jsou uvedené na internetovém obchodě, tedy například právo na vrácení zboží. > Pozor na celní podvody Prodejci často neuvádějí na zboží správnou cenu. Za daňový podvod ale hrozí postih. > Ověřte si bezpečnost produktu U technologických produktů věnujte pozornost označení CE. Pokud chybí, celní orgán může zakázat jeho dovoz. Celní poplatky za vybrané technické produkty

Kromě daně z přidané hodnoty je při ceně nad 15 eur nutné zaplatit ještě clo. Zde je přehled některých kategorií zboží a celních sazeb.

Produkt sazba Smartphony do 170 × 10 × 45 mm 0 % Digitální fotoaparáty 0 % Objektivy 6,7 % Notebooky, tablety 0 % Monitory 0–14 % Čtečky e-knih 3,7 % USB flash disky 0 % DVD přehrávače 13,9 % Herní konzole 0 % Elektrokola 6 %

Nákupy v Číně stále oblíbenější

V čínských e-shopech nakupuje již 42 procent českých uživatelů internetu. Vyplynulo to z průzkumu pro společnost ESET. Obchody jako Aliexpress.com, Dresslink.com, dx.com, Tinydeal. com, Lightinthebox.com, Choies.com či Everbuying.net jsou v popularitě na druhém místě hned za českými internetovými obchodníky.

Foto popis| Na komerčních stránkách, jako například Banggood.com, najdete obrovskou nabídku produktů z Číny.
Foto popis| Na srovnávacím portálu PandaCheck můžete porovnat nabídky různých obchodů a najít si nejvýhodnější cenu daného zboží.
Foto popis| Na webových stránkách jako například China Gadgets najdete nové nabídky obchodů, hodnocení zboží a také recenze.
Foto popis| Falešné zboží Klony značkových produktů, jako například Goophone X, stojí sice jen zlomek ceny originálu, ale neobsahují tak kvalitní komponenty a aktuální verzi operačního systému.

O autorovi| HEIKO BAUER, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: