Jakmile se příroda ukáže v těch nejsytějších barvách, víte, že je ta správná chvíle pro vás jako fotografa obdivujícího krásy přírody. I za nepříznivého počasí lze nalézt zajímavé motivy.
1 Když se červená střetne s modrou: Hra s kontrasty
Každé roční období otevírá svou vlastní truhlu s pokladem: zatímco jaro vzkvétá svými čerstvými klíčky a něžnými květy, podzim je velmi okázalý. Listí na stromech, ale i padající s odstíny žluté, oranžové a červené se mohou stát krásnými objekty pro fotografii. Chcete-li co nejvíce zdůraznit barvy, je dobré pracovat s kontrasty: barevné listy mají příjemný kontrast vyfotografované proti modré obloze nebo zelené louce. Pokud lehce podexponujete takovýto motiv, můžete optimálně vykreslit všechny barvy.
2 Kaštany, houby a dýně
Spolu s pestře barevnými listy má podzim i několik dalších kuriozit, které jsou dostupné pouze v tomto ročním období. Pole posetá dýněmi, sklizená jablka nebo lesy plné hub. Při nepříznivém počasí pak můžete doma vytvořit zátiší z listí a spadaných kaštanů.
3 Jasné barvy pomocí polarizačního filtru
Pomocí polarizačního filtru lze na podzim fotografovat lépe a efektivněji: v případě pořizování snímků, na kterých je voda, vymaže tento filtr rušivé odrazy způsobené vlivem slunečních paprsků. Navíc také zaručí výraznější barvy a jasnou modrou oblohu. Vyzkoušejte ho například při fotografování barevného listí proti modré obloze.
4 Portréty ve zlatém světle
Podzim je perfektním obdobím pro venkovní portréty a rodinné fotografie. Barevné listí nabízí fascinující a harmonické pozadí. Kromě toho je světlo měkčí díky nižší poloze slunce. Pokud vznikají stíny, jednoduše nasvětlete tváře reflektorem.
5 Špatné počasí – dobré fotografie
Fotografování během deště? S chutí do toho! Špatné počasí se může stát dokonalým projektem pro pořizování vzrušujících fotografií. Se správnou ochranou pro váš fotoaparát – viz tip č. 8 – můžete podniknout kreativní výlet do venkovního nepokoje. Najděte místo, na kterém se shromáždil padající déšť, například sud s vodou nebo louži. S fotoaparátem poklekněte tak, aby při fotografování byla zachycena pouze kaluž, a to bez okrajů a jiných prvků. Zaměřte se poté na hlavní motiv – dešťové kapky. Pokud nastavíte expozici na 1/250 sekundy a kratší, kapky budou zachyceny v pohybu jako body, spolu se soustřednými kruhy vytvořenými na vodní hladině. Použijete-li delší expozici okolo 1/5 sekundy, vyfotografujete tzv. struny deště. Déšť není zachycen jako jednotlivé kapky, ale jako pruhy.
6 Krajina v mlze
Mystické záběry lze pořídit, pokud fotografujete krajinu a lesy během mlhy. Předem si promyslete motiv a nasvícení snímku a do akce vyrazte pokud možno časně ráno, kdy mlha ještě hustě obklopuje krajinu. Mlha se totiž může rychle rozplynout, takže času je málo. Jelikož se mlha často drží v údolích, budete-li snímek pořizovat ze zvýšené polohy, vznikne krásná perspektiva. Aby se fotografie s mlhou nezdály příliš jednotvárné, je důležité věnovat pozornost záběru: zaměřte se na hlavní motiv a nechte krajinu v pozadí přecházet do mlhy. Doporučuje se aktivovat funkci sériového snímání, jelikož atmosféra a světlo se mohou během sekundy změnit.
7 Fotografování zvířat ve volné přírodě
Ježci jsou sice noční zvířata, před odchodem do zimního spánku ale mohou shánět potravu i během dne. Zkuste sledovat hromady listí, ve kterých se často vyskytují. Také jeleni mohou být na podzim pozorováni častěji, jelikož jim holé stromy neumožňují dostatečné krytí.
8 Dobrá ochrana i při silném dešti
Ti, které neodradí ani špatné počasí, by měli na svůj fotoaparát používat ochranný kryt. Speciální kápě na objektiv poskytne ochranu před dopadem dešťových kapek na objektiv. Aby zůstal objektiv čistý a suchý, je dobré s sebou nosit hadřík z mikrovlákna na jeho očištění.
9 První mráz nabízí úchvatné motivy
Při poklesu teplot postupně dojde i k prvním mrazíkům – ideální pro ranní procházku zahradou, podél živých plotů, kdy lze zachytit trávu, listy a bobule pokryté jemnými ledovými krystaly. Vznikají tak fantastické motivy pro detailní záběry a makro snímky.
O autorovi| STEFANIE BIBERGER, autor@chip.cz S