Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně nastavit ochranu chytrého domova

Ve druhé části našeho seriálu o nastavení chytré domácnosti se podíváme na ochranu příbytku proti škodám způsobeným vodou a ohněm a také vám poradíme, jak překvapit zloděje osvětlením a zvukovými sirénami.

Panuje mylná představa, že zloději vykrádají byty hlavně během letních prázdnin. Pravda je taková, že ta pravá sezona pro zloděje začíná na podzim, kdy se krátí dny a prodlužují noci, protože zloději s oblibou přicházejí v době, kdy jsou obyvatelé bytu stále v práci, ale venku už je tma. Ve tmě je totiž menší šance, že je uvidí sousedi, a zloději navíc podle rozsvícených oken snadno poznají, zda je někdo doma, či nikoliv. Pokud tedy plánujete zlepšit zabezpečení svého obydlí, doporučujeme začít hned. Ukážeme vám, jak snadno nastavit systém chytré domácnosti tak, aby co nejvíc ztížila práci zlodějům.

První stupeň obrany, která má znepříjemnit zlodějům přístup do cizích obydlí, představují klasické mechanické systémy zabezpečení. Zkušenějším zlodějům trvá vylomení nezabezpečeného okna jen pár sekund. Jejich nekalé úsilí jim ale může výrazně ztížit chytrý zabezpečovací systém.

Ochrana před vloupáním a požárem

Při plánování domácího bezpečnostního systému byste měli začít otázkou, kde a proti čemu se chci chránit. Nebezpečí představují nejen zloději, ale také oheň a voda. Pro ochranu před požárem jsou ideální detektory kouře. Otázka je, kam je vhodné je instalovat. Ideální lokací jsou ložnice, dětské pokoje a chodby vedoucí k obytným prostorám, případně i obývací pokoje. Výhodou síťově propojených detektorů kouře je, že se alarm ozve ve všech připojených prostorách. Vypukne-li tedy v noci na chodbě požár, okamžitě vám tuto informaci zprostředkuje detektor kouře umístěný v ložnici. Upozornění na unikající vodu

Porucha vodního potrubí nebo těsnění není sice tak akutním problémem jako požár, přesto je dobré informaci o závadě zjistit co nejrychleji. Na trhu jsou vodní detektory, které vám nahlásí vodu unikající z myčky nádobí nebo pračky, případně nečekanou přítomnost vody v suterénu nebo na půdě. Obzvláště praktická jsou zařízení, která kromě upozornění dokážou unikající vodu také zastavit, jako je například systém Grohe Sense Guard (základna se třemi detektory úniku vody za cca 13 000 Kč).

Před nákupem a nastavením optimální ochrany proti vloupání doporučujeme rovněž provést alespoň základní analýzu: Kudy by nejpravděpodobněji zloději do objektu vstupovali? Jaké je nejzranitelnější místo pro vloupání? Při plánování zabezpečovacího systému se vyplatí uvažovat jako zloději. Oblíbenou vstupní branou jsou okna a jim konstrukčně podobné balkónové či terasové dveře, protože nabízejí malý odpor. Bezpečnostní systém by proto měl poznat, že došlo k jejich nečekanému otevření. Řada systémů používá dvoudílné kontakty, připojené k oknům a rámům. Existují však také modely, které lze instalovat skrytě do okenního rámu, nebo senzory s detekcí vibrací, registrující pokus o vloupání. Díky možnosti spolupráce s okenní či dveřní pákou dokážou některé zabezpečovací systémy rozpoznat, zda jsou dveře či okna otevřeny záměrně, nebo zda jsou zavřené. V případě útoku na pákou zavřené dveře nebo okno pak dojde ke spuštění alarmu. Zloději se jen výjimečně snaží vyrazit celé okenní nebo dveřní sklo, protože to je příliš hlučné a hrozí jim zranění. Existují ale také snímače kontrolující rozbití skla.
Ve vícepodlažních domech je většinou zbytečné instalovat čidla na všechna okna. Zloději se zpravidla snaží do domu dostat přes snadno přístupná okna v přízemí. U bytů ve vyšších patrech bývají nejoblíbenějším cílem vstupní dveře.
Užitečnou dodatečnou ochranu před zloději představují také detektory pohybu. Je-li to možné, namontujte je na taková místa, kudy potenciální zloděj musí projít. Při instalaci věnujte hlavní pozornost tomu, aby detektory pohybu pokrývaly celou detekční oblast a zbytečně nevznikala slepá nepokrytá místa.

Nastavení řídicí jednotky

Po vytvoření ochranného plánu můžeme přistoupit k rozvahám o ovládání zabezpečovacího systému. Obzvlášť oblíbeným dálkovým ovladačem je v těchto případech chytrý telefon, jehož prostřednictvím můžete kdykoliv zjistit všechny potřebné informace. V případě potřeby lze systém snadno ovládat na dálku, případně jej aktivovat nebo při planém hlášení zase vypnout.

Uvnitř domácnosti však existují lepší alternativy. Nerychlejší a nejjednodušší způsob aktivace či deaktivace alarmu představuje jednoduché dálkové ovládání, které nevyžaduje tak složitou instalaci jako napevno zabudované přístupové klávesnice, vyžadující při každém příchodu nebo odchodu posledního obyvatele domácnosti zadání PIN kódu.

Nejjednodušší samozřejmě je, když poplachový systém automaticky pozná, zda je někdo doma, a podle toho se aktivuje či deaktivuje. U řady systémů to funguje automaticky prostřednictvím rozpoznání lokace chytrých telefonů obyvatelů domácnosti, v tomto případě je ale nutné, aby měli všichni členové aktivované sledování polohy. Jinak by se mohlo stát, že opustíte dům, ale například vaše dítě, které si na telefonu nezapnulo sledování polohy smartphonu, zůstalo stále doma. Bezpečnostní systém podle údajů z vašeho telefonu zjistil váš odchod a v rámci bytu nezjistil žádného dalšího člena s aktivovaným sledováním polohy, takže automaticky zapnul poplašný systém. Vaše dítě spustí poplach, jakmile projde okolo detektoru pohybu nebo otevře okno.

Užitečným doplňkem ke smartphonu a dálkovému ovladači je i nouzové tlačítko, které je možné například umístit k posteli a aktivovat je v případě, že se v noci probudíte a slyšíte v bytě zloděje.

Různé zvuky alarmu

V případě většiny upozornění není nutné sirénou probudit celou čtvrť. Některé systémy umožňují nejen zvukové, ale i vizuální upozornění. Ideálním zdrojem signalizace mohou být detektory kouře. Praktickou funkcí některých zabezpečovacích systémů je možnost vydávat různé tóny. V případě poškození vodou se tedy ozve slabší zvukový signál, než pokud dojde k nočnímu vloupání.

Nastavit bezpečnostní systém výhradně na notifikaci prostřednictvím mobilního telefonu je značně riskantní. Hlavně o dovolené se často stane, že trávíte zasloužený odpočinek na místech bez kvalitního internetového připojení, a pokud máte nastavené notifikace zabezpečovacího systému pouze na upozornění pomocí mobilního telefonu, nemusíte o právě probíhajícím vloupání vůbec vědět. I z toho důvodu některé bezpečnostní systémy kromě notifikace přes aplikaci také posílají SMS zprávy. U řady systémů můžete rovněž nastavit nouzový výjezd bezpečnostní agentury, která přijede během vaší dovolené zkontrolovat, zda se jedná o opravdový, nebo jen planý poplach.

Nastavení bezpečnostních funkcí

Pomocí aplikace chytrého telefonu nebo uživatelského rozhraní internetového prohlížeče můžete určit, kdy a jakým způsobem má být zabezpečovacím systémem spuštěn poplach. Většina systémů umožňuje dvojí nastavení ochrany. První je určen pro noční provoz, při kterém kontakty oken spouštějí poplach, ale detektory pohybu v domě jsou vypnuté. Plná ochrana je určena pro dobu, kdy nikdo není doma. V takovém případě jsou aktivní okenní kontakty i detektory pohybu a v případě jejich aktivace zazní poplach. U specializovaných bezpečnostních systémů si často můžete přesně zvolit, které snímače budou aktivovány v kterou denní dobu. U univerzálních systémů inteligentní domácnosti musíte pro dosažení maximální automatizace většinou vytvořit vlastní if-then pravidla (více v Chipu 11/2018, str. 118).

Způsob reakce chytré domácnosti na spuštěný alarm se liší systém od systému. U jednoúčelových specializovaných bezpečnostních systémů jsou možnosti nastavení často omezeny pouze na spuštění sirény. U univerzálně použitelných systémů spolupracujících s chytrými telefony můžete nastavit vlastní podmínková pravidla if-then: pokud detektor pohybu rozpozná pohyb okolo domu nebo pokud okenní snímač zjistí pokus o přerušení, měly by se zapnout všechny venkovní osvětlovací lampy a měly by se stáhnout rolety, které zlodějům ztíží cestu do bytu. Můžete se ale také rozhodnout, že v případě, kdy detektor pohybu zaregistruje pohyb uvnitř domu, měla by se rozsvítit všechna světla, automaticky zvednout žaluzie a rozeznít siréna, která může zloděje vyrušit a donutit je k útěku. V případě signalizace požáru můžete určit, že detektory kouře nejen spustí zvuk alarmu, ale také zapnou světla po celém domě a vysunou žaluzie, aby nebránily nouzovému opuštění bytu.

Zabraňte vloupání předem

Vždy je samozřejmě nejlepší, když k pokusu o vloupání vůbec nedojde. V tom ohledu je dobré, když dům nebo byt působí dojmem, jako by v něm někdo byl. Ideální jsou tedy univerzální systémy spolupracující s chytrými telefony, protože dokážou spojit všechny komponenty chytré domácnosti. Většina z nich umožňuje spojit separátní systémy, jako jsou žárovky, žaluzie a chytré reproduktory. Světla se náhodně rozsvěcují, žaluzie se stahují a vytahují a reproduktory pro vylepšení zvukové kulisy hrají běžné zvuky hlasů, vysavače nebo simulují štěkání psa.

Systémy chytré domácnosti mají z hlediska ochrany proti vloupání jednu nevýhodu. Zloději se je totiž mohou pokusit zablokovat tím, že byt nebo dům odpojí od internetu nebo elektrického proudu, a v takovém případě se hlavní základna ochromí a nemohou fungovat ani čidla. Proti tomu se ale také dá do určité míry ochránit.
Systém chytré domácnosti můžete nastavit tak, aby v případě odpojení od internetu aktivoval speciální mobilní telefon s baterií a vlastní SIM kartou. Některé routery mají USB port, který umožňuje dobíjení připojeného chytrého telefonu. Ten v případě odpojení routeru od běžného zdroje internetu dokáže posloužit jako nouzový zdroj internetové konektvity. V takovém případě je nutné v uživatelském rozhraní routeru nastavit v menu »Internet / Mobilní komunikace« a najít možnost »Přístup k internetu prostřednictvím chytrého telefonu nebo mobilní karty připojeného k USB se automaticky aktivuje, pokud je spojení přerušeno«. Pro případ ochrany před (záměrným) výpadkem proudu připojte router i základnovou stanici chytré domácnosti k záložnímu zdroji s integrovanou baterií. Tato záložní UPS jednotka dokáže router i základnu pohánět určitou dobu i v případě výpadku proudu.

Správný dozor nad domem

Doplnění bezpečnostního systému dohledovou kamerou je užitečné hned z několika důvodů. Za prvé, pokud obdržíte na smartphone nějaký alarm, chcete vědět, co se doma děje. Za druhé, kamera dokáže v případě, kdy zjistí pohyb nebo zvuk, sama aktivovat poplach. V neposlední řadě pak mohou videozáznam nebo pořízené fotografie zjednodušit vyšetřování a zrychlit identifikaci pachatele. V tomto případě je ale dobré dát si pozor. Bezpečnostní systémy totiž často dokážou spolupracovat pouze s vlastními kamerami nebo s několika vybranými typy jiných výrobců.

Pro výběr správného typu kamery je důležité vzít v potaz, kam budete chtít kameru nainstalovat. U venkovních modelů je nutné, aby byly odolné vůči povětrnostním vlivům. Pokud na místě instalace nemáte k dispozici napájení, můžete zvolit kameru s baterií. Chcete-li sledovat celou místnost nebo dálkově ovládat posun a naklánění kamery, doporučujeme některý z modelů se širokoúhlým objektivem. Pro rozpoznání detailů na větší vzdálenost (např. na zahradě) potřebujete kameru s vysokým rozlišením. Pokud byste si přáli, aby kamera nejen sledovala okolí, ale posloužila i pro odstrašení potenciálních zlodějů, doporučujeme model s integrovaným osvětlením.

Pro venkovní instalaci jsou obzvláště ideální kamery s inteligentní analýzou obrazu. V době vaší nepřítomnosti se totiž na zahradě nebo před domem neustále pohybuje řada objektů, jako jsou zvířata nebo stromy houpající se ve větru. U některých kamer existuje možnost přesného nastavení plochy sledovaného prostoru nebo nastavení citlivosti na falešné poplachy. Takové chyby minimalizují kamery jako je Netatmo Presence nebo venkovní model Nest Cam IQ, který k rozlišování mezi lidskými a jinými pohyby používá speciální systém analýzy.

Při výběru CCTV kamery byste měli také vzít na vědomí možnost dalších nákladů. To platí zejména pro kamery, které ukládají pořízený záznam do cloudu. V takovém případě je většinou nutné platit pravidelné částky za provoz cloudové služby.

Modely od výrobců, jako jsou Netatmo, D-Link nebo Foscam, nabízí možnost lokálního ukládání záznamu na SD kartu nebo do připojeného NAS systému, takže eliminují dodatečné náklady. U lokálních úložišť ale existuje určité riziko, že se profesionální zloději zmocní záznamu.

Výběr správného systému

Stejně jako u dohledových kamer je i u bezpečnostních systémů k dispozici celá řada různých zařízení. Primárně je lze rozdělit do tří kategorií: na klasické poplachové systémy, inteligentní zabezpečovací systémy a na zabezpečovací systémy chytré domácnosti. V základních funkcích jsou si všechny tři podobné. Používají senzory detekující vloupání, přítomnost ohně nebo vody, vydávají upozornění prostřednictvím chytrého telefonu nebo sirény a lze je ovládat prostřednictvím smartphonu nebo dálkového ovládání.

Rozdíly existují v úrovni zabezpečení. Klasické certifikované bezpečnostní systémy, jako jsou Abus nebo Telenot, instaluje odborná firma. Jejich centrální jednotky disponují nouzovou baterií a případná bezpečnostní upozornění dokážou odesílat do chytrého telefonu majitele. Skládají se z odolných součástí, které zloději nedokážou snadno odtrhnout nebo zničit. Nevýhodou takových systémů je velmi vysoká cena spojená s pravidelnými náklady na kontrolu a případné připojení k zálohovací službě nebo panelu bezpečnostní služby.

Inteligentní bezpečnostní systémy jako Somfy Home Alarm, Olympia ProHome nebo Abus Smartvest jsou levnější a uživatelé si je dokážou nainstalovat sami. Náklady na ochranu domácnosti se pohybují v řádu tisíců korun. Jejich součástí ale není modul pro nouzové připojení k internetu a nemají ani zvýšenou ochranu proti vandalům či poškození ze strany zlodějů.

Nechte alarm znít

U systémů chytré domácnosti záleží míra ochrany na schopnostech a dovednostech uživatele. Ne každý má doma k dispozici záložní baterii nebo externí 3G/LTE modem. V případě poplachu ale dokáže dům reagovat rozsvícením světel a vysunutím nebo stažením rolet. Taková míra automatizace však vyžaduje i větší úsilí při nastavení systému. Chcete-li nastavení zabezpečení domácnosti provést sami a nevyžadujete žádné další speciální funkce, nejlepší volbou je výběr inteligentního zabezpečovacího systému. Nevadí-li vám ale trochu si s nastavením pohrát, nejlepší volbou je zabezpečovací systém chytré domácnosti. Obě řešení nabízejí menší ochranu než klasické poplašné systémy, ale většinou stačí, protože zloději jdou většinou cestou nejmenšího odporu a raději si vyberou byt nebo dům, který není chráněný vůbec.

Tabulka

Tyto komponenty zabezpečí váš domov

Pro zabezpečení domu takovým způsobem, jaký ukazujeme na
našem úvodním schématu, potřebujete následující komponenty.
Všechny jsou připojeny k centrální řídicí jednotce připojené
k routeru. Přes něj se odesílají zprávy do chytrého telefonu.

Produkt Funkce Cena
1 Detektor dveří a oken otevření Kontrola a otevřených zapínání světel dveří a oken cca 800 Kč
2 Detektor pohybu Rozpozná bytě, pohyb zapíná v uzamčeném světla cca 1 200 Kč
3 Venkovní kamera Sledování odrazuje venkovního zloděje prostoru, cca 5 000 Kč
4 Detektor kouře Detekce možnost kouře, celém spuštění v případě domě alarmu vloupání po cca 1 200 Kč
5 Detektor vody Rozpoznání sklepě pračky nebo přítomnosti detekce nebo myčky protékající vody ve cca 1 200 Kč
6 Vnitřní alarm Odstrašení sousedů zlodějů, upozornění cca 2 000 Kč
7 Spínací zásuvka domu, Simuluje například přítomnost nebo rádio zapíná obyvatel lampy cca 1 000 Kč
8 Centrální jednotka ovládání Propojení inteligentní komponent domácnosti a routeru, cca 5 000 Kč
9 Router umožňuje Propojení s domácí ovládání chytré sítí a internetem, domácnosti smartphonem cca 5 000 Kč
10 Nouzové tlačítko V případě světlo nočního a alarm vloupání spustí cca 1 200 Kč
11 Dálkové ovládání Aktivuje zabezpečení a deaktivuje domu systém cca 700 Kč

Přehled bezpečnostních systémů
Pomocí těchto systémů můžete zvýšit bezpečnost bytu nebo
domu. Z přehledu vyplývá, že speciální systémy mají (s výjimkou
Gigaset) vlastní záložní baterii, smarthome systémy ne.

Cena Záložní baterie
Systém balíčku1 / mobilní Vloupání/ Kamera
(Kč) připojení oheň/voda
Abus Terxon SX cca 11 590 0 / • 0 / 0 / 0 0
Blaupunkt SA 2900-R cca 15 000 0 / 0 0 / 0 / 0 •
Bosch Smart Home cca 12 000 • / • 0 / 0 / • 0
devolo Home Control cca 10 000 • / • 0 / 0 / 0 •
eQ-3 Homematic IP cca 9 000 • / • 0 / 0 / 0 • 2
Gigaset Smart Home cca 9 000 • / • 0 / 0 / 0 0
innogy SmartHome cca 11 000 • / • 0 / 0 / 0 0
Lupus Plus Lupusec XT2 cca 26 000 0 / 0 0 / 0 / 0 0
Olympia ProHome 8 600 0 / 0 0 / 0 / 0 0
Somfy Home Alarm 13 800 0 / • 0 / • / • 0
Telekom SmartHome Magenta cca 10 000 • / volitelně 0 / 0 / 0 0

1 Obsahuje dálkové ovládání, ovládací alarm panel, (čtyři vnitřní) kontakty 2 Připravuje dveří, dva se detektory 0 ano • pohybu ne (vnitřní),

Detekce nebezpečí

Bateriové senzory jsou navrženy tak, aby po bezdrátovém připojení k chytrému systému zabezpečení domácnosti detekovaly otevření nebo poškození oken či dveří, požár a unikající vodu. Zde uvádíme přehled těch nejdůležitějších.

Dveřní a okenní kontakt Snímače otevření dveří a oken se skládají ze dvou částí, které jsou připevněny k oknu a rámu.

Detektor rozbití skla Některé detektory se lepí na okna, jiné, jako například tento model, jsou umístěny v místnosti.

Detektor pohybu Stejně jako řada dalších detektorů tohoto typu i tento rozpozná pohyb v místnosti na základě změny teploty ve sledovaném prostoru.

Detektor kouře Síťově propojené modely se z hlediska spolehlivosti neliší od klasických snímačů kouře, ale navíc poslouží i jako alarm.

Detektor vody Baterií napájené snímače, jako je model devolo, lze umístit kamkoliv do blízkosti pračky nebo myčky nádobí. Rozpoznajíli v okolí vodu, spustí alarm.

Foto popis| Systém zabezpečení Bedo Ajax nabízí bohaté možnosti propojení s různými senzory a přehledné rozhraní v aplikaci chytrého telefonu. V nabídce jsou detektory rozbití skla, pohybu, otevření oken a dveří, zaplavení i kouře.
Foto popis| Dálkové ovládání na klíče Pomocí dálkového ovládání v podobě klíčenky můžete při otevírání a zavírání hlavních dveří snadno aktivovat nebo deaktivovat systém zabezpečení.
Foto popis| Bezdrátová klávesnice Přístupová klávesnice umožňuje ovládat poplašný systém zadáním PIN kódu.
Foto popis| Systém Somfy spolupracuje s komponentami chytré domácnosti od různých výrobců. Aplikace umožňuje podrobné nastavení všech senzorů.
Foto popis| Většina aplikací pro ovládání systémů chytrého zabezpečení domácnosti umožňuje vytváření automatických scénářů. Například v případě detekce kouře se rozsvítí světla a vytáhnou žaluzie.
Foto popis| Aplikace Bedo umožňuje podrobné nastavení notifikací a spolupracuje s širokou škálou komponent systémů domácí bezpečnosti.
Foto popis| Některé routery, jako například tento od Asusu, umožňují v případě výpadku internetu přepnout na záložní USB modem nebo telefon s Androidem, který umožní nouzové odesílání stavu domácího systému zabezpečení.
Foto popis| Záložní baterie Záložní UPS baterie (jako například APC Back-UPS ES 400 za cca 2 200 Kč) ochrání systém domácího zabezpečení před výpadkem proudu
Foto popis| Pro snížení počtu falešných alarmů umožňují některé venkovní kamery přesně vyznačit sledovanou zónu. Díky tomu nebere kamera v potaz pohyb větví nebo okolo projíždějící automobily.
Foto popis| Systém zabezpečení domácnosti Somfy Home Alarm se skládá z vnitřní kamery, dálkového ovladače, dveřních a okenních senzorů, vnitřního alarmu, centrály, venkovního alarmu, detektoru pohybu a univerzálních kamer s integrovaným alarmem.
Foto popis| V České republice se zatím neprodává, ale na Slovensku pronajímá Telekom základní sadu systému Magenta za 9 eur měsíčně. K tomu je možné dokoupit nebo pronajmout i další komponenty chytrého zabezpečení.

O autorovi| ANDREAS FRANK, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: