Slovo šéfredaktora
Stále ta Windows
Vážení čtenáři,
nic tak nepoutá pozornost nás „drobných“ uživatelů, jako operační systém, se kterým musíme dennodenně žít a pracovat, občas i bojovat. Ano, řeč je o Windows 10. Spousta z nás si myslí, že nad touto verzí jsme už definitivně ztratili kontrolu, na jakou jsme bývali zvyklí – nevíme přesně, co a kam o nás Desítky posílají, kdy se budou aktualizovat a jak ta aktualizace dopadne. Umějí nám rozházet naše pracovní zvyklosti, a pár méně šťastným uživatelům dokonce poslední nevydařené updaty smazaly privátní data. Často na Windows nadáváme, svalujeme na ně vinu, když něco nefunguje, a voláme po jejich starých prověřených verzích. Je to i o tom, že čím déle s počítačem a Windows žijeme, tím více zátěže v podobě problematicky kompatibilních zařízení, starých dokumentů a nestandardních nároků s sebou vláčíme. A zatímco nám Microsoft stále cpe nejrůznější vylepšení, není už vždy schopen, nebo možná spíše ochoten, tyhle staré problémy řešit. Dnešní Microsoft v čele se Satyou Nadellou břemeno svých Windows tak nějak zdědil od svých otců zakladatelů a postaral se o to, že Windows přestala být jeho hlavním byznysem. Microsoft roku 2018 vydělává především na cloudu a své výpočetní platformě Azure, analytici tvrdí, že obratově se Windows i Office už ocitly na vedlejší koleji. Pro firmu z Redmondu je to určitě dobře, pro uživatele už tolik ne. Navíc podíl zařízení, na kterých vládnou Windows, se neustále snižuje, minimálně tím, jak dlouhodobě klesá počet prodaných PC.
Pro kritiky není těžké si vzpomenout, co vše se Microsoftu na té více než třicetileté cestě s Windows nepovedlo a co nejspíš také negativně ovlivnilo současné priority uvnitř firmy. Zpětně se zdá, že to byl především neúspěch mobilní verze (kéž bychom tu dnes nějakou smysluplnou alternativu k všeobjímajícímu Androidu měli). Přesto si lze jen těžko představit, že by se Microsoft svému stále ještě klíčovému produktu dostatečně nevěnoval. Přiznejme si, že naprostá většina uživatelů s Windows 10 žije spokojeně, updaty přidávají nové funkce (ne vždy je potřebujeme), a to, že přicházíme o část kontroly a soukromí, tak nějak bohužel patří k této době. Je zajímavé, že třeba u Androidu podobné praktiky lidem tolik nevadí.
Máme ale dnes opravdu šanci si vybrat, existují nějaké lákavé alternativy k Windows? Uživatelé Applu mi určitě odpovědí hned, ale ne každý z nás chce přecházet na dražší variantu hardwaru a zvykat si na jiné prostředí. Chrome OS nebo Linux? Koneckonců, proč ne – šikovnou verzi Ubuntu vám přinášíme i na aktuálním Chip DVD. Ať ale chceme nebo ne, většina z nás je „odpradávna“ vychovávána Microsoftem a jeho produkty – doma i v zaměstnání. A nějakou dobu to tak ještě určitě bude. Pojďme se tedy zatím snažit žít s Windows tak, aby nám to dávalo smysl – bez zbytečných omezení nebo lpění na nezabezpečených starých verzích. V tomto vydání Chipu vám kromě řady dalších témat přinášíme obsáhlý materiál o upgradech, o nejlepším nastavení a vůbec o tom, jak z vašich Windows bez zbytečných nervů dostanete maximum užitku. Věřím, že se vám i tento prosincový Chip bude líbit.
Josef Mika, šéfredaktor josef.mika@chip.cz