Přejít k hlavnímu obsahu

Zbrusu nový antivir

Několik let v řadě mohou čtenáři Chipu využívat moderní bezpečnostní program AVG Internet Security pro komplexní ochranu svých počítačů připojených k internetu. Samozřejmě pokračujeme i další sezonu. 

Bezpečnostní řešení AVG Internet Security tradičně nabízí komplexní ochranu počítače před škodlivým softwarem a útoky z internetu v přehledném a snadno ovladatelném uživatelském rozhraní. Jelikož v AVG Internet Security fungují všechny mechanismy ochrany počítače zcela automaticky, není nutné tento program po instalaci jakkoli nastavovat. Zkušení uživatelé ale zároveň nezůstanou ochuzeni o možnost podrobné konfigurace jednotlivých komponent programu. AVG Internet Security navíc stále podporuje i Windows XP, takže si s ním mohou zabezpečit svůj počítač i uživatelé starších počítačů s operačním systémem, který Microsoft již dávno nepodporuje bezpečnostními záplatami. Pro detekci zatím neznámých hrozeb využívá antivir i cloud a technologii umělé inteligence, která včas zablokuje nové typy škodlivého softwaru na základě podezřelého chování programů.

Automatická kontrola

Automaticky probíhá jak kontrola souborů a síťové komunikace na pozadí operačního systému, tak samozřejmě i aktualizace virových definic nebo pravidel pro rozpoznávání nevyžádané pošty a phishingových e-mailů. Sami se prakticky nemusíte o nic starat, naopak se můžete při úpravě nastavení rozhodnout o potlačení většiny oznámení AVG Internet Security, aby vás antivir nerušil v práci a i s případnou nákazou se vypořádal automaticky a škodlivý kód rovnou zlikvidoval nebo umístil do karantény.

Ve výchozím nastavení nemá AVG Internet Security nakonfigurovány žádné pravidelné, kompletní testy obsahu počítače, ale kontroluje všechny spouštěné, otevírané a stahované soubory. Pokud budete chtít, můžete si snadno nastavit pravidelný test obsahu celého počítače, zvolených disků nebo konkrétních složek. Také tyto testy pak probíhají na pozadí, konzumují jen malou část výkonu počítače, a pokud jde o notebook, nespustí se, když není přenosný počítač připojen k napájení.

Ochrana před havětí

Hlavní funkcí AVG Internet Security je ochrana počítače před různými typy škodlivého kódu, tedy viry, červy, rootkity a podobnou havětí. Nezbytnou součástí je samozřejmě integrovaný firewall, který bedlivě sleduje síťovou komunikaci a blokuje nežádoucí pokusy o spojení z vnějšku i zevnitř počítače. S bezpečností v síti souvisí i nástroj, jenž monitoruje podezřelé chování aplikací a automaticky blokuje všechny aktivity, které by mohly vést k nechtěnému provádění nebezpečných operací se soubory. S tím samozřejmě souvisí ochrana před vyděračským softwarem (ransomwarem), která kontroluje přístup programů k souborům s důležitým obsahem.

E-maily bez virů a spamu

AVG Internet Security kontroluje samozřejmě také příchozí e-maily, bez ohledu na to, jaký e-mailový server nebo poštovní aplikaci používáte. Ochrana e-mailové komunikace umí například i automaticky odstraňovat přílohy vybraných typů (spustitelné soubory ad.) a rozpozná i tzv. phishingové e-maily, prostřednictvím kterých se vás kybernetičtí útočníci snaží dostat na podvržené webové stránky a zde z vás vylákat přihlašovací údaje k internetovým službám. Používání AVG Internet Security čtenáři Chipu je opět založeno na pravidelném zadávání licenčního klíče, který najdete vždy v nejnovějším vydání Chipu – tištěném i elektronickém.

Zabezpečení počítače s AVG Internet Security

1 Instalace

Podobně jako další moderní antiviry se také AVG Internet Security distribuuje v podobě malého instalátoru, který si během instalace stáhne z internetu nejnovější data programu. Z toho samozřejmě vyplývá, že je během instalace nezbytné mít počítač připojený k internetu. Než se ale do instalace nového AVG Internet Security pustíte, je třeba s nástrojem AVG Remover z počítače dokonale odstranit předchozí verzi AVG, popřípadě kompletně odinstalovat jakýkoli jiný, dříve používaný antivir. O Windows Defender, který je součástí operačního systému Windows, se starat nemusíte, deaktivuje se automaticky.

V úvodním okně instalátoru AVG Internet Security se rozhodněte, zda budete chtít používat i zabezpečený webový prohlížeč AVG Secure Browser a jestli si jej nastavíte jako výchozí aplikaci pro procházení internetu. Pokud chcete instalovat AVG Internet Security ve výchozí konfiguraci, pokračujte tlačítkem »Nainstalovat«.

2 Výběr modulů

Jestliže si chcete sami zvolit, jaké moduly AVG Internet Security budou do vašeho počítače instalovány, použijte možnost »Přizpůsobit«. V následujícím okně si můžete sami zvolit, které komponenty AVG Internet Security budou použity. Připraveny jsou i předvolby od minimální úrovně ochrany (instaluje se jen základní antivirová ochrana) přes doporučenou úroveň (všechny komponenty kromě antispamu) až po ochranu zahrnující všechny moduly AVG Internet Security. Po výběru komponent klikněte na zelené tlačítko »Nainstalovat«. Instalátor se minimalizuje do pravého dolního rohu pracovní plochy, stáhne si potřebná data a instaluje AVG Internet Security. Po instalaci se AVG Internet Security bez restartu spustí a začne chránit váš počítač.

3 Hlavní ovládací panel a aktivace

Po spuštění AVG Internet Security se zobrazí ovládací panel programu, kde rychle zjistíte aktuální stav zabezpečení vašeho počítače, resp. aktivitu jednotlivých modulů. Plnou verzi programu AVG Internet Security z Chip DVD je třeba aktivovat a pravidelně tuto aktivaci obnovovat pomocí licenčního klíče, který najdete vždy v aktuálním vydání Chipu. V hlavním okně AVG Internet Security klikněte na nabídku »Moje AVG« a pokračujte volbou »Moje předplatné«. V následujícím okně klikněte na »Zadat licenci«, použijte licenční klíč z Chipu a tlačítkem »Zadat licenci« potvrďte aktivování plné verze programu AVG Internet Security.

4 Virová kontrola

Uživatelé plné verze antiviru AVG z Chipu jsou již zvyklí na to, že AVG Internet Security pracuje na pozadí operačního systému a prakticky bez jakékoli péče chrání počítač před škodlivým softwarem a útoky z internetu. To samozřejmě platí i pro novou verzi AVG Internet Security, která ihned po instalaci aktivuje všechny bezpečnostní komponenty a také si automaticky stahuje z internetu nejnovější virové definice. Základní ochrana počítače kontroluje veškeré stažené a otevírané soubory, včetně například i příloh e-mailů, na výskyt škodlivého softwaru.

Pokud chcete sami aktivně spustit test počítače na výskyt škodlivin a rizik, jednoduše klikněte na tlačítko »Otestovat počítač«. Následně proběhne nejen antivirová kontrola, ale také identifikace citlivých dokumentů, uložených na disku vašeho počítače, které je vhodné ochránit před ransomwarem.

Stačí kliknout na červené tlačítko »Ochránit vše« a AVG Internet Security se již postará o zbytek. Také nová verze AVG Internet Security identifikuje potíže s výkonem počítače, typicky v podobě nepotřebných systémových souborů, neplatných položek v registru Windows nebo programů, svým automatickým startem zbytečně zpomalujících počítač. K vyřešení těchto problémů je ale nezbytné pořídit si licenci nástroje AVG PC TuneUp, která již není součástí plné verze AVG Internet Security pro čtenáře Chipu. Roční předplatné AVG PC TuneUp vyjde na 809 korun.

5 Speciální typy testů

AVG Internet Security nabízí samozřejmě více možností, jak prověřit obsah počítače a chránit jej před různými typy škodlivého softwaru. Klikněte na tlačítko s ozubeným kolem vedle tlačítka »Otestovat počítač« pro nabídku různých typů testů. K dispozici je například »Hloubkový test«, který sice zabere více času, ale odhalí i dobře skrytý malware. Pro detekci a odstranění tzv. rootkitů pak slouží »Test po restartu«, který provede kontrolu obsahu počítače ještě před spuštěním operačního systému Windows. Dále je možné zkontrolovat vybrané složky a soubory, obsah výměnných médií a samozřejmě si také naplánovat pravidelné testy počítače.

6 Ochrana před ransomwarem

Velmi aktuální hrozbou je tzv. ransomware, tedy vyděračský software, který zašifruje důležitá data ve vašem počítači, aby kyberútočníci mohli požadovat výkupné ze jejich opětovné dešifrování. Že ani po zaplacení výkupného k dešifrování dat nedojde, je asi nasnadě.

Na tuto hrozbu musí reagovat i výrobci bezpečnostního softwaru, takže funkce pro ochranu důležitých souborů nechybní ani v novém AVG Internet Security. Najdete ji pod nabídkou »Hackerské útoky«, kde je třeba dále kliknout na tlačítko »Otevřít« u funkce »Ochrana před ransomwarem«. V okně nastavení funkce pro ochranu před vyděračským softwarem se nachází jednak velký přepínač pro její (de) aktivaci, jednak možnost vlastní volby složek s chráněným obsahem a aplikací, kterým bude zakázáno, nebo naopak povoleno s chráněnými soubory manipulovat. Volit můžete i mezi přednastavenými režimy ochrany před ransomwarem.

7 Zajištění soukromí

Pod nabídkou »Soukromí« najdete ve výbavě AVG Internet Security hned dvě užitečné funkce. První z nich řeší ochranu před špehováním prostřednictvím webové kamery počítače. V nastavení se můžete rozhodnout, kterým aplikacím přístup k webkameře povolíte a zakážete, nebo můžete zakázat použití webkamery všem aplikacím. Ve výchozím nastavení povolí AVG Internet Security přístup k webkameře pouze důvěryhodným aplikacím a u všech ostatních si vyžádá vaše svolení.

Funkce »Štít citlivých dat« se, podobně jako funkce ochrany před ransomwarem, postará o bezpečné uložení dokumentů s citlivým obsahem na disku vašeho počítače. AVG Internet Security zabrání přístupu k těmto souborům uživatelům ostatních účtů v operačním systému Windows a vy sami pak můžete určit, které aplikace budou moci s chráněnými soubory pracovat. Zajímavé je, jak přesně dokáže AVG Internet Security mezi soubory na pevném disku počítače identifikovat například letenky, cestovní dokumenty nebo jiné soubory s citlivým obsahem.

8 Bezpečné nakupování a platby na internetu

Pod volbou »Platby« najdete funkce AVG Internet Security na ochranu při nakupování na webu a používání internetového bankovnictví. Jednak jde o antispam, který zastaví pokusy o útok na vaše finance prostřednictvím phishingových e-mailů, a druhou funkcí je filtr podvržených webových stránek, prostřednictvím kterých se útočníci pokoušejí od uživatelů získat přihlašovací údaje. V hlavním okně aplikace AVG Internet Security můžete tyto funkce jen aktivovat či deaktivovat, pro jejich podrobnější nastavení je třeba přejít do nabídky konfigurace programu.

Otevřete si menu »Nabídka« v pravém horním rohu okna AVG Internet Security a přejděte do »Nastavení Komponenty Antispam«, kde po kliknutí na »Přizpůsobit« můžete upravovat nastavení filtru nevyžádané pošty. Nastavit si můžete například citlivost detekce spamu a phishingu, stejně jako stahování nových pravidel pro detekci těchto útoků a chování e-mailového klienta Outlook. Nechybí ani nastavitelný seznam povolených a zakázaných adres odesílatelů e-mailů.

9 Detailní nastavení

Podobně jako antispam lze detailně nastavit také další komponenty programu AVG Internet Security. Například si kromě akcí, které má AVG Internet Security provést při detekci škodlivého softwaru, můžete nastavit také výjimky pro zrychlení testování obsahu počítače nebo programy, jejichž činnost bude antivir ignorovat. Nechybí ani nastavení citlivosti detekce, která samozřejmě souvisí s případnými falešnými poplachy.

Užitečné jsou například i předvolby komponenty »Webový štít«, protože i když nemá AVG Internet Security přímo funkci rodičovské kontroly, můžete zde snadno zablokovat přístup na zvolené webové stránky. Detailní nastavení nabízí také firewall, rozlišující různé sítě, pro které si můžete nastavit odlišná pravidla síťového provozu.

Nastavení programu AVG Internet Security jsou opravdu rozsáhlá, ale není nezbytně nutné s nimi trávit spoustu času. AVG Internet Security totiž už ve výchozím nastavení pracuje spolehlivě a vyžaduje pouze minimální zásahy uživatele. Pokud nějaká nastavení změníte a chcete AVG Internet Security vrátit do výchozí konfigurace, použijte nabídku »Řešení problémů« a zde funkci »Obnovit tovární nastavení«.

10 Další nástroje

AVG Internet Security má ještě další funkce spojené s ochranou soukromí a pohodlím při používání počítače. Klikněte na volbu »Nabídka« v pravém horním rohu, abyste se dostali k funkcím »Skartovač souborů« a »Režim Nerušit«.
Nástroj »Skartovač souborů« slouží k bezpečnému mazání nepotřebných dat, která již nebude možné obnovit. Stačí jen zvolit soubory nebo celou složku ke smazání a AVG Internet Security bez dalšího nastavování provede bezpečné smazání.

Funkce »Režim Nerušit« se hodí ve chvíli, kdy chcete hrát hry, sledovat filmy nebo jinak pracovat s počítačem bez vyrušování oznámeními antiviru či dalších instalovaných aplikací. V nastavení této funkce si můžete určit, po spuštění kterých aplikací se »Režim Nerušit« automaticky aktivuje.

AVG 2019: Pokročilé funkce pro větší soukromí a uživatelský komfort

Uživatelé AVG IS z Chipu mají k dispozici vždy nejnovější verzi a proto se mohou těšit i na funkce AVG 2019 včetně rozšířené ochrany soukromí, vylepšenou detekci hrozeb pomocí umělé inteligence či snížení počtu notifikací ostatních aplikací a programů. > Silnější ochrana soukromí Jedna z nových funkcí ochrany soukromí v sadě AVG 2019 je Štít pro citlivá data, který dovoluje uživatelům verze premium chránit osobní údaje, které mají uložené v domácích zařízeních, před spywarem nebo kyberzločinci. Štít pro citlivá data identifikuje soubory obsahující citlivé osobní informace, jako jsou záznamy o zaměstnancích, zdravotní záznamy nebo cestovní dokumenty a poté nabídne uživatelům možnost tyto soubory ochránit a zablokovat proti neoprávněnému (např. i škodlivému) softwaru či proti otevírání a změnám souborů ze strany jiných osob.

> Detekce phishingu pomocí umělé inteligence AVG 2019 díky umělé inteligenci lépe rozpoznává phishingové webové stránky. Tato technologie nové generace automaticky kontroluje adresy stránek kvůli podezřelým tokenům, prověřuje metadata domén a zkoumá i vizuální podobu stránek. To se děje zcela automaticky a není třeba nic nastavovat. Nástroj v 99 % případů dokáže rozpoznat phishingovou stránku za méně než deset sekund a rychle vytvoří detekci k ochraně ostatních uživatelů AVG před phishingovými podvody.
Všechny produkty AVG 2019 obsahují ochranu v reálném čase proti virům, spywaru, ransomwaru, rootkitům, trojským koním a jinému škodlivému softwaru.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: