Kaleidoskop zajímavostí za uplynulé období
Vizuální rádio
Český rozhlas hledá další způsoby, jak se prosadit i ve vizuální oblasti. Kromě internetového portálu tak investuje také do „vizuálního rádia“. Prvním experimentem bude vysílání v rámci internetové televize 02TV. Podstata vizuálního rádia spočívá v tom, že zvuk doplňuje obrazová informace - ať už doplňkové údaje k vysílanému pořadu, úryvky z webového zpravodajství, zprávy z Twitteru, nebo obraz z webkamer ve studiu. Český rozhlas chce také rozvíjet vizuální digitální přenos DAB+.
Pronikněte do tajů Java světa
Pokud chcete rychle a od těch nejpovolanějších zjistit, co hýbe Java světem, nenechte si ujít konferenci Java Days.
Pro „javisty“ je na listopad připravený již třetí ročník konference Java Days. Jedná se o dvoudenní akci připravenou speciálně pro Java komunitu, která letos proběhne v pondělí a úterý 12.-13. listopadu. Jde o největší událost svého druhu u nás, jež nabídne ucelený přehled o novinkách, informace o zajímavých programovacích nástrojích a technikách a jejich využití. Nabídne také možnost potkat se s nejvýznamnějšími osobnostmi Java scény od nás i ze zahraničí. Výjimečná je také příležitost setkat se s ostatními vývojáři, programátory a Java nadšenci a navázat kontakty v této odborné komunitě.
V rámci konference Java Days 2018 je připraveno 18 přednášek předních odborníků na Java platformu - například Kamila Ševečka, Jiřího Pinkase nebo Petra Ferschmanna. Přednášky budou například na téma „Moderní Java aplikace v cloudu“, „Jak psát dlouhodobě udržovatelnou aplikaci“ a „Bitcoin - základy kryptoměny“. Dalšími diskutovanými okruhy bude problematika mikroslužeb, jazyk Kotlin, Java 9, ale také Spring Boot, Single page aplikace, Firebird a další. Konference Java Days proběhne v prostorách Premiere Cinemas, VIVO! Hostivař. Na stránkách www.javadays.cz jsou k dispozici podrobné informace o akci, jejím programu i jednotlivých přednášejících. Je zde i možnost registrovat se jako účastník konference.
Plnoformátová bezzrcadlovka Panasonic
Po Canonu a Nikonu oznámil vstup do nové kategorie plnoformátových bezzrcadlovek také Panasonic. Na výstavě Photokina 2018 představil dvojici systémových kompaktů se snímačem velikosti 35mm filmového políčka. Jde o modely LUMIX S1R a S1. Jako první na světě dovedou nahrávat videozáznamy v rozlišení 4K frekvencí 60p/50p. Do jejich výbavy patří též systém obrazové stabilizace Dual I. S., umožňující účinně kombinovat stabilizaci ve fotoaparátu i v objektivu.
Model S1R bude mít rozlišení 47 megapixelů a model S1 24 megapixelů.
Poprvé u značky Panasonic se u nich setkáme se dvěma sloty pro paměťové karty (XQD a SD). Displej na zadní straně se vyklápí ve třech osách. Díky bajonetu Leica L lze využívat kompatibilní výměnné objektivy značek Leica a Sigma. Modely řady LUMIX S se dostanou na trh počátkem roku 2019. Panasonic kromě toho hodlá rozšířit řadu výměnných objektivů pro modely LUMIX S. Do roku 2020 jich chystá na trh více než deset, například pevné sklo 50 mm f/1.4, standardní zoom 24-105 mm nebo zoomový teleobjektiv 70-200 mm.
Apple kupuje start-up Akonia
Apple zkoumá vlastní řešení pro rozšířenou realitu. Podle agentury Reuters společnost začátkem letošního roku zakoupila start-up Akonia, který založili experti z oboru holografie. Firma vyvíjela technologii speciálních sklíček, která jsou průhledná a zároveň dokážou vytvořit plnobarevný obraz. Její řešení má široký zorný úhel, což je problém jak brýlí Hololens, tak i nově uvedeného produktu Magic Leap One. Brýlí pro rozšířenou realitu od Applu bychom se mohli dočkat nejdříve kolem roku 2020.
Jasnovidec v autě
Pro autonomní vozidla představují jednu z největších výzev chodci, protože jejich pohyb se dá dopředu jenom obtížně odhadovat.
Start-up jménem Perceptive Automata se nyní pokouší vyvinout technologii strojového učení, díky níž autonomní vozidla lépe pochopí chování chodců, cyklistů a dalších účastníků provozu. Na základě analyzovaných videí se algoritmy pokoušejí učinit stejný úsudek, jako člověk. Technologie vyvolává velký zájem.
Například Nvidia označila start-up za svého partnera.
USB-C do vozidla
Univerzální napájecí adaptér do automobilu s konektorem USB-C má v nabídce Hama. Je vhodný pro notebooky a ultrabooky a použít ho lze i k smartphonů, tabletů a dalších zařízení s tímto novým konektorem. Podpora USB PowerDelivery a Thunderbolt 3 umožňuje nabíjení s napětím5/9/15/20 V a proudem až 3 A.
Integrovaná řídicí elektronika zajišťuje bezpečné a rychlé nabíjení všech typů zařízení. Adaptér má navíc standardní USB-A zásuvku. Cena je 1 100 Kč.
Světelný buben
Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vynalezli přístroj pro pořizování vzhledu povrchů. „Světelný buben“ může podle nich změnit automobilový průmysl, architekturu i počítačové hry.
Tým vedený docentem Vlastimilem Havranem z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) sestrojil speciální měřicí přístroj nazvaný Lightdrum, který dokáže velmi přesně změřit vzhled povrchu reálných objektů a následně jej reprodukovat ve virtuálním prostředí počítačového programu. Tím se řeší známý problém počítačových vizualizací a virtuální reality, kde se povrchy objektů často zobrazují příliš zjednodušeně a nerealisticky.
Výhodou zařízení z FEL ČVUT proti jiným přístrojům je kromě přesnosti také jeho kompaktnost a snadná přenositelnost.
Měřicí přístroj lze pomocí držáků přiložit téměř k jakémukoliv povrchu a následně přesně změřit, jak bude povrch vypadat při libovolném osvětlení. Přístroj vypadá jako válec, v jehož nitru je ukrytých šest kamer pořizujících snímky s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a dále kupole se 139 LED moduly poskytujícími osvětlení měřeného vzorku. Celý proces měření vyprodukuje 16 680 HDR fotografií za 17 minut. Vynález může v budoucnu posloužit všude tam, kde je třeba vytvořit realistickou virtuální prezentaci návrhu - například v automobilovém průmyslu, architektuře nebo v módním návrhářství.
3D tisk v kovu
Po technologii LaserJet, InkJet a OfficeJet je tu HP Metal Jet pro 3D tisk v kovu. Podle HP oproti jiným metodám 3D tisku zajistí až 50× vyšší produktivitu výroby kvalitních finálních součástek. HP také spouští službu Metal Jet Production Service. Ta zákazníkům umožní rychle realizovat nové návrhy 3D dílů, vyrábět hotové díly ve velkém objemu a integrovat HP Metal Jet do svých výrobních plánů.
Tisková podložka má rozměry 430 × 320 × 200 mm.
Novinky Synology
Na letošní podzim si společnost Synology nachystala aktualizaci operačního systému DSM, vylepšení některých aplikací a nový mesh router.
Operační systém DSM, který pohání všechny NAS severy Synology, bude povýšen na verzi 7.0. Uživatelské rozhraní získá přepracovaný design v moderním stylu, se kterým bude DSM ještě přehlednější a intuitivnější. Nově bude také lépe odlišeno přihlašování do různých aplikací, jako je MailPlus nebo Chat.
Se zajímavou novinkou přichází služba Surveillance Station 8.2, která představuje centrum kamerových systémů, běžících na NAS serverech Synology. Vedle IP kamer od desítek různých výrobců lze nově k Surveillance
Station připojit i smartphony a tablety s Androidem a iOS a proměnit jejich fotoaparát v IP kameru. Stačí si do mobilního zařízení instalovat bezplatně dostupnou aplikaci LiveCam. Přepracována byla rovněž aplikace DS cam, která je nyní výrazně rychlejší, a obraz lze ze Surveillance Station nově streamovat i na YouTube.
Hlavní hardwarovou novinkou je Wi-Fi mesh router MR2200ac. Lze jej provozovat buďto samostatně, nebo v mesh síti tvořené hned několika těmito zařízeními, navzájem propojenými bezdrátově, nebo kabelem.
Mesh síť tvořená routery MR2200ac se centrálně ovládá prostřednictvím aplikace DS router a kromě značného dosahu a propustnosti nabízí i zabezpečení připojených klientských zařízení před útoky z internetu a pokročilé řešení rodičovské kontroly přístupu na web.
Kamerka GoPro Hero7 Black se stabilizací
Nová akční kamerka Hero7 Black má funkci stabilizace videa, která podle výrobce funguje podobně jako při použití gimbalu. Dále se může pochlubit funkcemi živého přenosu, funkcí Video TimeWarp, vylepšenou kvalitou zvuku a detekcí tváře, úsměvu a scény.
Funkce HyperSmooth je podle firmy GoPro tou nejlepší stabilizací videa, jaká kdy byla do kamery zabudovaná, funguje i pod vodou, během vysokého nárazového zatížení i ve větrných podmínkách.
Nová funkce TimeWarp na videa aplikuje efekt velmi rychlé jízdy, připomínající „let na kouzelném koberci“. Projížďka, potápění v moři nebo procházka městem se tak může zhustit do stabilizované a zrychlené verze, kdy se celý zážitek přehraje během několika sekund. Hero7 Black je také první kamerou GoPro s funkcí živého přenosu, která uživatelům umožňuje v reálném čase automaticky sdílet videa na platformy, jako je Facebook, Twitch, YouTube, Vimeo a další. Cena kamerky Hero7 Black je 11 100 Kč. Řadu Hero7 doplňují kamery Hero7 Silver (rozlišení 4K za 8 500 Kč) a Hero7 White (rozlišení 1 080p za 5 700 Kč) pro začínající a středně pokročilé uživatele. Jsou odolné, malé a vodotěsné do deseti metrů.
Inspirace pergamenem
Kanadští výzkumníci z Queen’s University předvedli prototyp zařízení s dotykovým displejem, které není ani smartphone, ani tablet – ale něco mezi tím. Svůj produkt nazvali MagicScroll. Výzkumný tým byl při tvorbě inspirovaný starodávnými pergamenovými svitky. Zařízení je možné srolovat do tvaru válce a umístit do pouzdra, což umožňuje 7,5palcový flexibilní dotykový displej. Přecházet obsahem je možné otáčením kolečka na okraji tohoto zařízení.
Firefox pro VR
Mozilla vydala volně ke stažení Firefox Reality, což je prohlížeč, který je vytvořený pro brouzdání ve virtuální realitě. Účastník VR tak může vyhledávat internetové stránky, prohlížet obsah a dělat téměř vše, co na klasickém prohlížeči – jenom se k tomu nepoužívá myš, ale ovladač virtuální reality. Aktuálně je Firefox Reality dostupný pro Oculus Rift, HTC Vive a Daydream.
Nefungují v něm ale záložky a chybí podpora pro 360stupňová videa. Mozilla slibuje, že nedostatky vyřeší další verze.
Pětibarevný inkoustový systém
Portfolio tiskáren společnosti Epson bez inkoustových kazet bylo rozšířeno o nové modely. Dva modely nabízejí nový pětibarevný inkoustový systém a v rámci základní řady získaly tiskárny nové funkce a praktičtější design.
Uživatelé, kteří potřebují tiskárnu bez inkoustových kazet, vhodnou pro kreativní i kancelářské úlohy, mohou využít nové modely Epson EcoTank 3 v 1. Jde o tiskárny L7160 a L7180, které mají nový pětibarevný inkoustový systém, jenž obsahuje černý fotografický inkoust i černý pigmentový inkoust, a jsou tedy vhodné pro tisk fotografií, výkresů a grafů i kancelářských dokumentů. Tyto modely mají řadu funkcí, například umožňují mobilní tisk, mají integrovanou čtečku paměťových karet, dokážou potisknout CD a zvládají oboustranný tisk. Model L7160 podporuje tisk ve formátu A4, zatímco model L7180 až formát A3. Novinkou jsou také modely základní řady L3110/1 a L3150/1, které nabízejí lepší funkce a vylepšený kompaktní design. Inkoustové nádržky byly přesunuty z boční části do přední, čímž došlo k vytvoření kompaktnějšího a elegantnějšího designu. Díky této úpravě lze také snadněji zjistit, kolik inkoustu ještě zbývá. Upravený design podporuje rovněž vylepšený systém doplňování inkoustu. Tyto modely jsou dodávány s dostatkem inkoustu až na tři roky tisku.
AI maluje obrazy
Aukční síň Christie’s do své nabídky zařadila obraz, na němž je zobrazen muž jménem Edmond de Bellamy. Jde ovšem o dílo umělé inteligence, a Bellamy je ve skutečnosti vymyšlený. Portréty byly vytvořeny skupinou nazvanou Obvious, která použila algoritmy známé jako GAN. Členové skupiny do systému nahráli zhruba 15 tisíc klasických obrazů a generativní část algoritmu poté začala tvořit svá vlastní díla. Portrét by mohl být prodán za částku mezi 7 až 10 tisíci eur.
Nákupy u Instagramu
Z Instagramu se stává čím dál významnější služba v rámci portfolia Facebooku. Proto není divu, že se firma snaží o silnější komercionalizaci a chystá speciální aplikace pro nakupování. Nový Instagram Shopping by měl sloužit pro nakupování výrobků ze sledovaných profilů bez nutnosti opustit aplikaci.
Již nyní je na Instagramu přes 25 milionů firemních profilů a mnoho z nich využívá možnost inzerce v aplikaci, kde je možné označit produkty na fotografiích a odkázat na vlastní e-shop.
Konkurence pro InDesign
Britské softwarové studio Serif představilo nový přírůstek do rodiny produktů Affinity. Již dříve vydalo produkty Designer a Photo, které jsou alternativami k nástrojům Photoshop a Illustrator od Adobe. Oba programy je možné sehnat za cca tisíc korun.
Nyní firma přichází s třetím do party, díky čemuž je nabídka pro vytváření publikací kompletní. Nový nástroj se jmenuje Publisher a je pomocí něj možné vytvářet letáky, tiskovou grafiku či profesionální produkci s desítkami stran. Lze ho považovat za konkurenci InDesignu.
Tři fotoaparáty a boční snímač otisků
Nejnovějším přírůstkem do produktové řady Samsung Galaxy A je model A7. Smartphone má na zadní straně tři fotoaparáty. Hlavní má rozlišení 24 Mpx AF a objektiv s výbornou světelností f/1.7. Druhý je širokoúhlý (120°), má rozlišení 8 Mpx a jeho objektiv má světelnost f/2.4. Poslední z nich umožňuje selektivní hloubku ostrosti (funkce Live Focus) a má rozlišení 5 Mpx při f/2.2. Kvalitní snímek byste měli pořídit i za špatných světelných podmínek, a to nejen díky vysoké světelnosti objektivu, ale i díky funkci, kdy se přepočítá výstup čtyř pixelů snímače do jednoho. Galaxy A7 dále nabízí šestipalcový displej Super AMOLED a technologii prostorového zvuku Dolby Atmos. Pohání ho osmijádrový procesor s frekvencí 2,2 GHz + 1,6 GHz, který má k dispozici 4 GB operační paměti. Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB a rozšířit ji můžete prostřednictvím microSD karty až na 512 GB. Nechybí AC Wi-Fi, NFC a 3 330mAh baterie. Smartphone je k dispozici ve třech barvách – modré, černé a zlaté, za doporučenou cenu 9 000 Kč.
Proměna mimiky
Výzkumníci Institutu Maxe Plancka pro informatiku na letošní konferenci SIGGRAPH ve Vancouveru představili software, který dokáže fotorealisticky změnit videa s blízkými záběry na libovolné osoby.
Dosavadní aplikace jenom přizpůsobovaly výraz obličeje, nyní dokážou upravit pozici hlavy a její otáčení, výraz tváře, směr pohledu a mrkání. Tým kolem Hyeongwoo Kima to demonstroval na záběrech britské premiérky Theresy Mayové. Na originálním videu mluvila a její hlava se otáčela doprava a doleva, zatímco ve změněném videu se dívala zpříma do kamery a mrkala častěji. Mimika jiného člověka dokonce může být přenesena na originální video – umělá inteligence analyzuje pohyby obličeje a hlavy ze zdrojového videa a přenese je na originál. Demonstrace nástroje na záběrech prezidenta Obamy a Reagana působily velmi přesvědčivě. Potenciální využití autoři vidí ve filmovém průmyslu. Mimika herců by mohla být přizpůsobena synchronnímu mluvčímu, což by zlepšilo úroveň dabingu. Nová technologie však zároveň znamená nové možnosti při vytváření falešných zpráv.
Virtuální učebna anatomie
Virtuální realita vstupuje i do výuky medicíny. Studenti dvou středních zdravotnických škol budou mít od letošního školního roku možná nové nejoblíbenější předměty – anatomii a fyziologii, a to díky učebnám se speciálním vybavením, které usnadní žákům studium lidského těla a učiní jej zábavnějším. Učebny ve Střední zdravotnické a Vyšší odborné škole zdravotnické v Mladé Boleslavi a ve Střední zdravotnické škole v Šumperku vybavila společnost Samsung 16 sety pro virtuální realitu, dotykovou interaktivní obrazovkou a zařízením Google Chromecast, které učitelům umožní zrcadlit právě probírané učivo z virtuální reality na obrazovku. Každý set se skládá z telefonu Samsung Galaxy S8, brýlí pro virtuální realitu Samsung Gear VR a aplikace VAU Virtuální anatomická učebna. Unikátní projekt finančně podpořil také provozovatel sítě nemocnic Penta Hospitals CZ.
Klonování disků
Stanici Evolveo Dion lze využít jako externí disk pro připojení k počítači nebo jako samostatný duplikátor disků bez nutnosti připojení k PC. Klonování začne po vložení disků a stisknutí příslušného tlačítka. O průběhu kopírování informují barevné diody. Dion 1 nabízí rozhraní USB 3.0 a podporuje disky až do velikosti 2 TB. Dion 2 s rozhraním USB 3.1 Gen 2 podporuje vyšší přenosové rychlosti a disky o velikosti až 8 TB. Doporučená cena je 600 Kč za Dion 1 a 1 100 Kč za Dion 2.
Alcatel s vykousnutým displejem
Nová vlajková loď smartphonů Alcatel nese označení 5V. Má populární vykousnutý bezrámečkový displej s poměrem stran 19 : 9 a úhlopříčkou 6,2“, duální fotoaparát s umělou inteligencí a pěkný design. V prodeji je za necelých pět tisíc Kč.
Zadní duální fotoaparát (12 + 2 Mpx) využívá umělou inteligenci k automatické detekci scény a optimálnímu nastavení v různých podmínkách. Nechybí rychlá čtečka otisků prstů ani odemykání pomocí funkce rozpoznání obličeje. Snímač otisku prstu zároveň slouží k odemknutí oblíbených aplikací, zabezpečení citlivých informací či focení selfie snímků. Novinka podporuje všechny evropské LTE sítě a pojme buď dvě SIM karty, nebo SIM kartu a paměťovou kartu ke zvýšení kapacity interního úložiště. O provoz telefonu Alcatel 5V se stará osmijádrový procesor Helio P22 v kombinaci s 3GB operační pamětí. Telefon běží na operačním systému Android 8.1 Oreo. Úložiště o kapacitě 32 GB, ze kterého je 23,1 GB vyhrazeno pro uživatele, lze pomocí paměťové microSD karty rozšířit až o dalších 128 GB.
Minipočítač s USB-C
Nejmenší počítač firmy Fujitsu se jmenuje Esprimo G558. S celkovým objemem menším než jeden litr je dostatečně malý, aby jej bylo možné připojit k zadní části monitoru – a přesto je dostatečně výkonný pro běh desktopových i webových kancelářských aplikací. Při propojení s vhodným monitorem umí jediný kabel USB-C zprostředkovat napájení i síťové připojení a synchronizovat vypínání napájení mezi monitorem a počítačem. Počítač je vhodný pro kancelářské prostředí, především ve státní a finanční sféře, kde prostor, zabezpečení a ekonomika vedou k zavádění menších, úspornějších zařízení s vestavěnými bezpečnostními funkcemi. Boduje i v oblasti bezpečnosti – díky vestavěnému kryptografickému modulu TPM, slotu na zámek Kensington pro zabezpečení, držáku a monitoru a také volitelnému řešení ochrany dat EraseDisk, které trvale odstraní data, jakmile zařízení dosáhne konce životnosti. Ceny se liší podle parametrů a začínají zhruba na 15 000 Kč, včetně systému Windows 10 Pro.
Google+ končí
Google oznámil, že od srpna příštího roku ukončí provoz své sociální sítě Google+ pro běžné uživatele. Pro obchodní sféru nechá tuto službu běžet. Důvodem je jednak nízká popularita této sociální sítě, jednak obavy z bezpečnosti. Objevená, ale dlouho nepřiznaná bezpečností mezera v API umožňovala neoprávněným osobám získat jména, e-maily, adresy a další údaje z cizích účtů. Uživatelé mají možnost si všechna data z této sítě stáhnout v archivu a Google přislíbil další zjednodušení tohoto procesu. Síť Google+ vznikla v roce 2011 jako konkurence Facebooku.
Alternativa WhatsAppu
Google a Samsung oznámily, že v budoucnu budou spolupracovat na spojení obou svých messengerů – Android Messages a Samsung Messages. Měla by se při tom zejména uplatnit technologie RCS, což je sada služeb vyvinutá mezinárodním sdružením pro mobilní komunikace GSMA jako standard pro integrované messengery, na kterém se provozovatelé sítí dohodli. Standard byl původně určen k nahrazení klasických SMS a je mimo jiné silně podporován společností Google. Také Samsung věří v RCS a chce v budoucnu implementovat tuto technologii do všech smartphonů s Androidem 9.0 a vyšším.
65× zoom a vzhled zrcadlovky
Nejnovější fotoaparát Canonu PowerShot SX70 HS s 65násobným optickým zoomem využívá technologie, díky kterým se může pochlubit kvalitními výstupy ve vysokém rozlišení – v případě fotografií jde o rozlišení 20,3 megapixelu a u videí pak o rozlišení 4K Ultra HD. Aparát má podobu i ergonomii digitální zrcadlovky a představuje ideální fotoaparát typu vše v jednom. Jde o dobře skladný univerzální přístroj, který se hodí i pro pořizování snímků z velké vzdálenosti. S focením rychle se pohybujících objektů pomůže v případě velkého zoomu funkce Zoom Frame Assist Lock, která zjednodušuje udržení objektu fotografova zájmu v záběru. Pozornost si zaslouží i podpora makrofotografie – s novým modelem lze fotit již od 0 cm. PowerShot SX70 podporuje nejen formát JPEG, ale také nekomprimovaný RAW. Zjednodušuje také přenášení snímků do chytrých zařízení a počítačů.
První se čtyřmi fotoaparáty
Samsung Galaxy A9 je prvním smartphonem na světě, který má čtyři fotoaparáty. Nechybí mu však ani výkon, dlouhá výdrž baterie a elegantní design. Kromě hlavního fotoaparátu, který má rozlišení 24 megapixelů a jeho objektiv světelnost f/1.7, má totiž navíc jeden širokoúhlý (8 Mpx, 120°, f/2.4), jeden zoom (10 Mpx, f/2.4, 2× zoom) a poslední fotoaparát umožní pohrát si s hloubkou ostrosti. Díky technologii rozpoznání scény s využitím umělé inteligence je fotoaparát nyní chytřejší a je schopen rozpoznat fotografovaný objekt a odpovídajícím způsobem přizpůsobit nastavení pro dosažení co nejlepšího výsledku. Baterie telefonu Galaxy A9 má kapacitu 3 800 mAh. Díky 128GB internímu úložišti, které lze rozšířit pomocí SD karty až o dalších 512 GB, můžete fotografovat bez omezení. Operační paměť má kapacitu 6 GB a provoz zajišťuje osmijádrový procesor.
Testy autopilotů
Americký Institut pro bezpečnost na dálnicích (IIHS) zkoumal úroveň schopností současných asistentů pro sledování jízdní dráhy. Institut, který je financován americkými pojišťovnami, podrobil testům BMW řady 5, Mercedes třídy E, Volvo S90, Tesla Model S a Tesla Model 3. Výsledky zkoušek by měly ukázat cestu k dalšímu vývoji asistenčních systémů.
Asistenti pro sledování jízdy byli testováni především v zatáčkách a při jízdě přes kopce, protože právě tam je obtížně viditelné značení silnice, podle nichž se systémy orientují. Pouze oba modely od Tesly prokázaly dostatečnou podporu řízení. Nejhůře přitom dopadlo BMW řady 5. Podle výzkumníků IIHS bude vývoj schopnosti plně automatické jízdy trvat ještě dlouhou dobu.
Počet chyb asistentů sledování
jízdní stopy (přejetí a dotyky linie)
BMW 27
Volvo S90 15
Mercedes E-class 11
Tesla Model 3 1
Tesla Model S 14