Vodotěsné, odolné proti nárazu a praktické – outdoorové fotoaparáty mají co nabídnout. Prověřili jsme čtyři aktuální modely, abychom zjistili, zda obstojí i z hlediska kvality snímků.
Testované fotoaparáty mají charakteristický design outdoorových modelů. Musí totiž zajistit dostatečnou těsnost dvířek pro paměťovou kartu a baterii, přes ovládací prvky se nesmí dostat voda a navíc musí být dostatečně robustní i pro ovládání v rukavicích. Do vnitřních prostor nesmí proniknout ani jemný písek. A pro případ, že by vám fotoaparát vyklouzl z ruky, musí být jeho displej chráněn sklem odolným proti rozbití a poškrábání a dostatečně zajištěn musí být i objektiv. Plastové nebo pryžové prvky na okrajích krytu pak tlumí nárazy a v ideálním případě zabrání celkovému poškození aparátu. Se štíhlým tělem v případě těchto speciálních fotoaparátů tedy nepočítejte.
Stejně důležité jako robustnost konstrukce jsou ale i další outdoorové funkce fotoaparátů. Ty musí nabízet odpovídající rozsah zoomu, aby uživatel mohl zachytit přesně to, co potřebuje. Pro milovníky podvodního fotografování a filmování je zase důležité, aby přístroje nabídly odpovídající režim, zvládly optickou stabilizaci videa, a to nejlépe i v rozlišení UHD. Ne nezbytné, ale praktické jsou i další funkce, jako je integrovaná LED lampička, kompas nebo teploměr, které zařízením zajistily body navíc.
Co se týká kvality snímků, nemohou outdooroví specialisté držet krok s některými běžnými kompaktními fotoaparáty. Pokud jde o rozlišení a detaily snímků, jsou na tom tyto modely většinou hůře, protože jsou vzhledem ke svému zaměření do extrémních podmínek vybaveny poměrně malými optickými snímači. Olympus Tough TG-5 (cca 12 000 Kč)
Vítěz na body
Olympus TG-5 není na první pohled nijak výjimečný fotoaparát. Jeho snímač má dokonce nejnižší počet megapixelů, jeho displej má nízké rozlišení a nabízí jen objektiv se čtyřnásobným zoomem. Přesto si však v našem testu odnesl nejvyšší hodnocení. Důvodem je jeho rozsáhlé a praktické vybavení a dobrá kvalita obrazu, a to i přes to, že rozlišení 12 megapixelů na senzor o velikosti 1/2,3 palce zpočátku připomíná technické parametry starší generace fotoaparátů. Skutečnost, že se přes tento handicap podařilo Olympusu vyždímat z něj lepší výsledky, má na svědomí několik chytrých triků. Za prvé je Olympus TG-5 jediným ze čtyř testovaných aparátů, který je schopen ukládat snímky i ve formátu RAW. To umožňuje uživatelům při postprodukci kvalitu snímků zvýšit. Navíc jasný objektiv s f/2–4.9 a rozsahem 25–100 mm umožňuje udržet hodnotu ISO na nižší úrovni i v podmínkách slabého osvětlení.
Proto se nám v naší testovací laboratoři podařilo u tohoto modelu naměřit poměrně vysoké rozlišení, a to až do hodnoty ISO 400, a rovněž nejnižší obrazový šum v testovaném poli. Spokojeni jsme byli i s barevnou odchylkou a vinětace na okraji je dokonce přímo příkladná.
Outdoorové fotoaparáty obecně nevynikají kvalitou snímků, ale svým vybavením, a to je zvláště případ modelu Tough TG-5. Například může nabídnout i nahrávání ostrých videosekvencí, a to v rozlišení UHD (3 840 × 2 160 bodů při 30 snímcích za sekundu). Pochválit je možné i rychlé automatické zaostřování, kdy zvládne až 15 snímků za sekundu, rozpoznávání obličejů a sledování objektu. Plusem je i bezdrátová Wi-Fi komunikace a GPS pro určení polohy. Baterie poskytuje dostatek energie pro pořízení 340 fotografií a je uschována společně s SD kartou v zabezpečeném prostoru. Ale pozor. Pokud se budete chtít pustit do větší hloubky, než je 15 metrů, musíte si pořídit dodatečné vybavení. To ale představuje poměrně značnou investici: k ceně asi 12 000 Kč za samotný přístroj musíte připočítat dalších 8 000 Kč za podvodní pouzdro.
+ Nejlepší kvalita snímků v testu, světelný objektiv, rozsáhlá výbava.
- Krátká ohnisková vzdálenost, střední detaily, drahé potápěčské vybavení.
Panasonic Lumix DC-FT7 (cca 10 900 Kč)
Všestranný fotoaparát
Ze všech testovaných outdoorových modelů se fotoaparát Panasonic Lumix DC-FT7 asi nejvíce blíží dnešním klasickým kompaktům. Nabízí totiž rozlišení 20 megapixelů, rozsáhlé videofunkce, slušnou výbavu a hlavně se do odolného krytu vešel i elektronický hledáček. V oblasti kvality obrazu a autofokusu však došlo k určitým kompromisům.
Stejně jako ostatní soupeři má Lumix FT7 snímací senzor velikosti 1/2,3“, na který v tomto případě dopadá světlo skrz objektiv s ohniskovou vzdáleností 28–128 mm. Zoom je tedy až 4,7násobný. Jeho světelnost je f/3.3–5.9, což pro potápění pod vodou, kde rychle klesá množství světla, není zrovna ideální. Ve vyšších hloubkách je tedy nutné použít vyšší hodnoty ISO, což vede i k vyššímu obrazovému šumu. Model FT7 nás zklamal při měření rozlišení, kdy jsme z celkových možných 2 333 párů linií naměřili pouze 1 352 a při zvyšující se citlivosti ISO se rozlišení dále snižuje. Detaily a textury jsou naopak věrné i při vyšších hodnotách ISO.
Kvůli nízké svítivosti lze integrovanou lampičku Lumixu použít pouze v omezeném rozsahu. Lumix DC-FT7 splňuje standard IPX8, takže se s ním můžete potopit až do hloubky 31 metrů. Využít dále můžete rychlost snímání až 15 snímků za sekundu v sérii, stejně jako řadu praktických režimů fotografování, video ve 4K a režim 4K Foto, se kterým vám neunikne žádný rychlý pohyb. Skvělou nabídku funkcí doplňuje Wi-Fi připojení, stabilizátor obrazu, kompas a výškoměr. Nevýhodou je pomalejší automatické zaostřování tohoto všestranného outdoorového modelu.
+ Vysoké rozlišení snímače, skvělá výbava.
- Horší světelnost optiky, pouze střední ostrost 20 Mpx, pomalejší AF. Nikon Coolpix W300 (cca 10 400 Kč)
Robustní a dobře utěsněný
Outdoorový fotoaparát Coolpix W300 má poměrně velký rozsah ohniskových vzdáleností, který začíná už na 24 mm. Obrazový čip má stejnou velikost jako u ostatních testovaných modelů, tedy 1/2,3 palce a rozlišení 16 megapixelů. Podporován je optikou s 5násobným zoomem a světelností, která začíná na f/2.8 v širokoúhlém režimu a končí na f/4.9 při použití maximálního zoomu.
Videosekvence se na paměťovou kartu ukládají buď v rozlišení UHD s frekvenci 30 fps, nebo ve Full HD při 60 fps. Uživatelé mají k dispozici Wi-Fi připojení pro přenos snímků, dále GPS pro záznam polohy, kompas, a dokonce hloubkoměr a výškoměr – vývojáři u Nikonu tedy mysleli téměř na všechno. A dokonce i na vnitřní paměť s kapacitou 100 MB, což představuje dostatečný prostor pro asi 15 fotografií. S Coolpixem W300 se můžete ponořit až do hloubky 30 metrů. Do výčtu skvělé výbavy však nezapadá vyrovnávací paměť, která se při sériovém snímání rychlostí 7 sn./s zaplní již po vyfotografování pěti snímků.
Velmi dobrá výbava ale nezajistila Nikonu lepší celkový výsledek, protože se na něm odrazily i smíšené výsledky při hodnocení kvality fotografií. Zatímco při měření rozlišení pomocí párů linií za sebou Nikon nechal vítězný Olympus a i při vyšších hodnotách ISO, při bližším prozkoumání se ukázalo, že naměřené rozlišení směrem k okrajům snímků prudce klesá. Lepší výsledky má tedy jen uprostřed snímků. Dokonce i při ISO 400 se rozlišení na okrajích dostává pod hodnotu 1 000 párů linií na výšku obrazu. A dokonce i při ISO 125 je hodnota jen nepatrně vyšší. Spokojeni jsme nebyli ani s věrností detailů. Jemné detaily se stávají oběťmi jasně viditelného rozmazání při různém nastavení. Obraz kazí i aberace, tedy optická vada objektivu, která se projevuje v podobě barevných kontur na kontrastních částech snímku.
Stručně řečeno je Nikon Coolpix W300 skvěle vybaveným robustním fotoaparátem s mnoha praktickými funkcemi, kterému kazí lepší umístění slabší kvalita pořízených snímků.
+ Rozsah ohniskové vzdálenosti, skvělá výbava a funkce.
- Omezené sériové snímání, obraz s nízkými detaily, barevné odchylky.
Ricoh WG-50 (cca 6 000 Kč)
Levný model pro začátečníky
Výrobce u outdoorového fotoaparátu WG-50 vsadil především na příznivou cenu. To se samozřejmě projevilo i na technických parametrech tohoto přístroje. Konkrétně jde například o malý, 2,7“ zadní displej s rozlišením pouhých 230 000 bodů, který se může těžko rovnat s většími a podrobnějšími displeji konkurentů. Optika sice nabízí 5násobný zoom, ale světelnost začíná na f/3.5. U Ricohu budete také marně hledat GPS nebo Wi-Fi, stejně jako možnost nahrát video v rozlišení UHD. Obrazový čip, alespoň pokud jde o rozměry a rozlišení, které činí 1/2,3 palce a 15,9 Mpx, je ale na stejné úrovni jako u konkurentů. Chybí však optická stabilizace obrazu – ta digitální totiž není adekvátní náhradou.
Model Ricoh WG-50 se tak ve výbavě i kvalitě obrazu dostal za všechny své konkurenty z testu. Dokonce i při ISO 125 jsme u něj naměřili pouze 1 336 párů linií, a to ve středu snímku. Na okraji totiž Ricoh dosahuje pouze třímístných hodnot, a to ve všech použitých hodnotách citlivosti ISO, takže obrazový šum je zde hodně patrný. Měkké zaostření fotoaparátu má také vliv na horší věrnost detailů, nicméně ne tak výrazný, jako je tomu u Coolpixu. S aparátem Ricoh WG-50 však můžete fotografovat rychlostí 10 snímků za sekundu a zvládne jich 30.
Komu nevadí uvedená omezení v kvalitě i výbavě, může si tento outdoorový model pořídit za výrazně nižší cenu – stojí totiž jen okolo 6 000 Kč.
+ Levný fotoaparát pro začátečníky, snadné ovládání.
- Slabší obrazová kvalita, horší výbava.
Outdoorové 1. 2. 3. 4.
fotoaparáty v testu Olympus TG-5 Lumix Panasonic DC-FT7 Coolpix Nikon W300 WG-Ricoh 50
Orientační cena 12 000 Kč 10 900 Kč 10 400 Kč 6 000 Kč
Celkové hodnocení 74,4 67,9 61,3 53,9
Obrazová kvalita 74 64 63 55
Vybavení / ovládání 78 74 61 51
Rychlost 78 62 52 56
TECHNICKÉ PARAMETRY
Maximální rozlišení (bodů) 4 000 × 3 000 5 184 × 3 888 4 608 × 3 456 4 608 × 3 456
Efektivních bodů 12 mil. 20,2 mil. 15,9 mil. 15,9 mil.
Senzor (typ / velikost) CMOS / 1 / 2,33“ MOS / 1 / 2,3“ CMOS / 1 / 2,3“ CCD / 1 / 2,3“
Stabilizace obrazu Objektiv Objektiv Objektiv Senzor
Hledáček / blesk / sáňky • / 0 / • elektron. / 0 / • • / 0 / • • / 0 / •
Displej 3,0“ / 3,0“ / 3,0“ / 2,7“ /
(úhlopříčka / rozlišení) 460 000 bodů 1 040 000 bodů 1 040 000 bodů 230 000 bodů
Dotykový / výklopný • / • • / • • / • • / •
Optický zoom 4 × 4,7 × 5 × 5 ×
Ohnisková vzdálenost 25–100 mm 28–128 mm 24–120 mm 28–140 mm
Světelnost objektivu f / 2.0–4.9 f / 3.3–5.9 f / 2.8–4.9 f / 3.5–5.5
Režimy expozice P / A / S / M 0 / 0 / • / • 0 / • / • / 0 • / • / • / • 0 / • / • / •
Rychlost závěrky / Bulb 4–1 / 2000 s / • 4–1 / 16000 s / • 25–1 / 4000 s / • 4–1 / 4000 s / •
Hodnota ISO (bez / s rozšířením) 100–12 800 / 80–3 200 / 125–1 600 / 125–6 400 /
100–12 800 80–6 400 125–6 400 125–6 400
Obrazový formát RAW+JPEG JPEG JPEG JPEG
Rozlišení videa 2 160 / 30p / 1 080 / 2 160 / 30p / 1 080 / 2 160 / 30p / 1 080 / 1 080 / 30p /
60p / 720 / 30p 60p / 720 / 30p 60p / 720 / 30p 720 / 60p
Video: volitelný manuální AF bod / clona AF-C / / ISO Zoom / • / • / 0 / • / 0 • / • / • / 0 / 0 • / • / • / 0 / 0 • / • / • / • / 0
Wi-FI / NFC / GPS / Bluetooth 0 (b / g / n) / • / 0 / •0 (b / g / n) / • / • / • 0 (b / g) / • / 0 / • • / • / • / •
Paměťová karta SDXC SDXC SDXC SDXC
USB / HDMI microUSB / microUSB / microUSB / microUSB /
micro HDMI micro HDMI micro HDMI micro HDMI
Nabíjení přes USB 0 0 0 0
Konektor mikrofon / sluchátka • / • • / • • / • • / •
Náhradní baterie/orientační cena LI-92B / DMW-BCM13E / EN-EL12 / Pentax D-LI92 /
1 300 Kč 1 000 Kč 800 Kč 1 100 Kč
Odolnost / vodotěsnost 0 / do 15 m 0 / do 31 m 0 / do 30 m 0 / do 14 m
Rozměry / hmotnost (mm/g) 188 × 66 × 32 / 252 117 × 76 × 37 / 316 114 × 69 × 32 / 232 125 × 62 × 30 / 196
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Rozlišení – střed / okraje (páry linií)
ISO min 1449 / 1001 1352 / 1200 1500 / 1032 1336 / 986
ISO 400 1356 / 1006 1172 / 1027 1406 / 952 1229 / 959
ISO 800 1200 / 865 1044 / 875 1357 / 903 1146 / 837
ISO 1 600 1096 / 796 957 / 784 1203 / 764 1039 / 749
Rozlišení při max. zoomu – 1125 / 1039 1056 / 970 1159 / 1035 913 / 834
střed / okraje ISO min (páry linií)
Šum na monitoru (VN1) 1,6 / 2,5 / 2,4 / 3,2 / 2,2 / 3,1 / 2,8 / 4,1 /
ISO min / 400 / 800 / 1 600 2,7 / 3,0 VN 3,3 / 3,8 VN 3,7 / 4 VN 4,4 / 4,8 VN
Šum na výtisku (VN3) 1,1 / 1,7 / 1,9 / 1,9 1,5 / 2,1 / 1,8 / 2,2 1,5 / 2 / 2,3 / 2,3 1,8 / 2,3 / 2,9 / 3,3
ISO min / 400 / 800 / 1 600 VN VN VN VN
Věrnost detailů při ISO 69 / 62 / 88 / 80 / 62 / 62 / 77 / 79 /
min / 400 / 800 / 1 600 61 / 66 % 72 / 61 % 60 / 57 % 72 / 68 %
Sférické zkreslení (širokoúhlý / tele) -0,15 / -0,02 % -0,23 / 0,27 % 0,13 / 0,04 % -0,16 / 0,06 %
Vinětace (širokoúhlý / tele) 1,01 / 0,83 0,27 / 0,44 1,03 / 0,99 0,78 / 0,88
Chromatická aberace (širokoúhlý / tele) 1,2 / 1,0 0,9 / 1,0 3,4 / 3,4 1,9 / 3,3
Doba zapnutí (první snímek po) 0,8 s 2,4 s 1,4 s 1,8 s
Zpoždění závěrky s automatickým zaostřováním 0,52 / 0,61 s 0,43 / 0,49 s 0,44 / 0,52 s 0,38 / 0,70 s
(širokoúhlý / teleobjektiv)
Prodleva mezi dvěma snímky 0,3 s 0,8 s 1,5 s 1,4 s
Výdrž akumulátoru 340 fotek / 330 fotek / 320 fotek / 310 fotek /
102 minut videa 84 minut videa 70 minut videa 105 minut videa
Výborný (100–90,0) Velmi dobrý (89,9–75,0) Dobrý (74,9–60,0) Dostačující (59,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0), Všechna hodnocení v bodech (max. 100); 0 ano • ne c Chip tip
Šum a detaily: Všechny čtyři modely pod lupou V testovací laboratoři musely všechny outdoorové modely prokázat, jak si poradí v různých podmínkách. Při vyšších hodnotách ISO už se projevují jasné nedostatky v kvalitě snímků.
Závěr Kompaktní outdoorové fotoaparáty bohužel často trpí silnějším obrazovým šumem při vyšších hodnotách ISO. > Pokud jsou světelné podmínky horší, projevuje se i horší světelnost objektivů. S těmito přístroji se ale nemusíte ohlížet na to, jaké je venku počasí, přežijí i menší pády a prašné prostředí. Mají také chytré funkce a nadstandardní výbavu, kterou běžné kompaktní fotoaparáty nedisponují. > Pro potápění nebo na vodu jsou tedy ideální, protože k nim nemusíte dokupovat podvodní pouzdra a mají pro fotografování pod vodou připraven speciální režim. Kdo ale fotografuje převážně v běžných podmínkách, vystačí si s běžným kompaktem.
Foto popis| Do větších hloubek můžete jen se speciálním podvodním pouzdrem, které je ale dost drahé.
Foto popis| Panasonic Lumix DC-FT7 má jako jediný kromě displeje na zadní straně i hledáček. Při jasném slunci se může hodit.
Foto popis| Nikon Coolpix W300 má skvělou výbavu. Připojit se k němu můžete přes Wi-Fi i Bluetooth, má GPS, kompas, a dokonce hloubkoměr a výškoměr.
Foto popis| Kryt micoUSB portu pro přenos dat a napájení a HDMI portu pro připojení k monitoru, nebo televizoru.
Foto popis| Olympus TG-5
Foto popis| Panasonic FT7
Foto popis| Nikon W300
Foto popis| Ricoh WG-50
O autorovi| S. LUDWIG, PAVEL TROUSIL, pavel.trousil@chip.cz