Přejít k hlavnímu obsahu

Nový mechanismus pro Windows Update

V připravovaném jarním updatu plánuje Microsoft vyřešit letitý problém svého operačního systému - Windows se přestanou kvůli aktualizacím restartovat v nejméně vhodnou dobu. 

Tato nepříjemnost je stará stejně jako automatické aktualizace prostřednictvím služby Windows Update -operační systém vyžaduje restart počítače ve chvíli, kdy potřebujete pracovat, a následná aktualizace trvá celou věčnost. To vše se odehraje ve všední den dopoledne, kdy opravdu nutně potřebujete dokončit rozdělanou práci. Brzy by ale měl být tomuto trápení konec. Microsoft totiž pracuje na zásadní změně služby Windows Update, která by nově měla automaticky poznat nejlepší vhodný čas pro instalaci aktualizací. Využije k tomu technologii umělé inteligence, která na základě stylu používání počítače zjistí, kdy nebudete pracovat, a kdy je tedy možné provést velkou aktualizaci bez zdržování nebo dokonce ztráty otevřených dat. Nový systém by měl být dokonce tak chytrý, že pozná, zda právě pracujete na počítači na něčem důležitém nebo jestli jste si dali jen krátkou přestávku na kávu.

Na rozdíl od současného, velmi neohrabaného řešení nasadí Microsoft do nového mechanismu aktualizací Windows technologii strojového učení. Tento systém byl již interně velmi pečlivě a úspěšně otestován, a jak Microsoft uvádí, nejde o statické řešení, ale o systém, který se bude dále průběžně zlepšovat. Algoritmus, který bude určovat, zda je nyní opravdu nejvhodnější chvíle na aktualizaci operačního systému vašeho počítače, ale nepoběží lokálně, nýbrž v cloudové infrastruktuře Microsoftu. To mimo jiné umožní nepřetržité trénování učícího se algoritmu na základě zpětné vazby od dalších uživatelů Windows.

Centrální aktualizační algoritmus v cloudu

Pro tuto zpětnou vazbu využívá Microsoft tzv. Feedback Hub, který se již nachází v předchozích verzích operačního systému Windows 10. Prostřednictvím této aplikace pak budou moci uživatelé nahlásit a popsat každý obtěžující restart vyvolaný aktualizacemi operačního systému. Tyto informace pak Microsoft využije k dalšímu vylepšování algoritmu pro řízení aktualizací všech počítačů s Windows 10.

Testovací sestavení Windows 10, distribuovaná v rámci tzv. Insider programu, konkrétně buildy 17723, 17733, 17735 a 17738, již představují zběžnou ukázku toho, jak bude služba Windows Update nově řešena. Nový způsob aktualizací ještě ale nebude součástí velkého podzimního upgradu Windows 10 (kterému se budeme podrobněji věnovat v příštím vydání Chipu), který nese kódové označení Redstone 5. Tato verze bude ostatně pravděpodobně poslední, která kódové označení Redstone ponese. Od následujícího roku totiž Microsoft přejde na nové schéma kódových označení chystaných verzí Windows 10. Následující jarní update bude označován jako 19H1, podzimní velká aktualizace pak jako 19H2. V prvním pololetí roku 2020 můžeme očekávat update označený jako 20H1 a tak dále. Stále přitom platí, že i běžní uživatelé mohou instalovat a testovat vývojové verze Windows 10 v rámci Insider programu. Podrobný popis, jak se do Insider programu zapojit, najdete v minulém vydání Chipu. Další připravované změny

Nový mechanismus aktualizací Windows 10 slibuje podstatně větší možnosti, jak zkrotit službu Windows Update. Například doposud bylo možné specifikovat nejvýše 18hodinové okno, kdy s počítačem obvykle pracujete a nepřejete si jeho restartování. Pokud ale máte rozdělanou práci i mimo tento čas, riskujete ztrátu dat vinou nečekaného restartu počítače.

Jak moc inteligentně a nezávisle bude nový systém rozpoznávání práce s počítačem fungovat, ukáže teprve praxe. Malou ukázku ale můžeme vidět v nejnovějších verzích Windows 10, uvolněných v rámci Insider programu. Změny se ale týkají především technologií běžících na pozadí operačního systému, na které nemají uživatelé přímý vliv. Nicméně možnost dalšího dynamického zlepšování algoritmu použitého v procesu aktualizací Windows 10 vypadá velmi slibně. Strojové učení se ostatně již velmi úspěšně využívá i v dalších oblastech, jako je třeba boj proti novým typům škodlivého softwaru, rozpoznávání spamu nebo zlepšování výsledků automatických překladů. Další aplikace technologií umělé inteligence pak budou nepochybně přibývat.

V blogovém příspěvku už Microsoft poodhalil i další změny, na které se mohou uživatelé Windows 10 v blízké budoucnosti v rámci updatu Redstone 5 těšit. Některá vylepšení ale budou jen kosmetická. Například brýle HoloLens pro rozšířenou realitu získají nový režim použití, v rámci kterého si bude moci uživatel do brýlí promítnout výřez okolního prostředí a propojit jej s virtuálním světem. K tomu se můžeme těšit také na nové vlastnosti internetového prohlížeče Edge, nový časový systém Windows 10 a samozřejmě opravu odhalených chyb. Velmi zajímavou novinkou je také tzv. kioskový mód, který známe z mobilních zařízení s Androidem a iOS. V tomto režimu bude moci uživatel pracovat pouze v rámci aplikace aktuálně „připnuté“ na obrazovce počítače a nebude ji moci opustit. Pokud si za tuto aplikaci zvolíte právě prohlížeč Edge, můžete použití počítače omezit na jednu konkrétní webovou stránku.

Kromě toho uvolnil Microsoft také první preview verzi upgradu Windows 10, chystaného na příští jaro. V zásadě má ale stejné funkce jako současná verze Redstone 5 a novinky do ní budou přibývat postupně během následujících měsíců. Jako první je opět vyzkouší uživatelé zapojení do Insider programu.

Jako vždy se ale musíme připravit na to, že novinky představované v testovacích verzích Windows 10 i prezentacích a článcích Microsoftu nemusejí být nutně součástí následující velké aktualizace operačního systému. Pokud totiž v Redmondu nejsou s výsledky vývoje a testování spokojeni, posunou integraci nových funkcí do pozdějších verzí Windows 10.

S

Instalované sestavení Přesné označení verze operačního systému Windows 10, instalované ve vašem počítači, zjistíte po zadání příkazu »winver« do okna »Spustit«, vyvolaného klávesovou zkratkou [Windows] + [R].

Otravné restarty Větší aktualizace Windows 10 vyžadují restart celého počítače. Můžete jej oddálit nebo naplánovat, ale nevyhnete se mu. Může dojít i k tomu, že se počítač restartuje sám a ztratíte neuložená data.

Okamžitý přístup k aktualizacím Microsoft uvolňuje velké aktualizace Windows 10 postupně a ani členství v Insider programu automaticky nezaručuje, že obdržíte nejnovější verzi operačního systému mezi prvními. Řešením je stáhnout si z webové stránky microsoft.com/cscz/software-download/windows10 nástroj na stažení a instalaci nejnovější verze Windows 10.

Kioskový režim Tzv. kioskový režim, ve Windows 10 označený jako »veřejný terminál«, umožňuje omezit oprávnění uživatele na použití jediné vybrané aplikace nebo třeba jen na určitou webovou stránku. Novou funkci najdete v Nastavení pod nabídkou »Účty Rodina a jiní uživatelé Nastavit veřejný terminál«.

O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: