Přejít k hlavnímu obsahu

Nové SSD: Rychlejší, větší a levnější

NVMe SSD lámou nové rekordy a příznivá cena SATA SSD s vysokou kapacitou láká k upgradu majitele starších notebooků a stolních počítačů. Představíme vám nejlepší novinky. 

Rychlý start počítače a programy, které se spouští v mžiku sekundy, to je největší přínos SSD disků. Tento typ úložiště je při připojení prostřednictvím SATA sběrnice minimálně čtyřikrát rychlejší než magnetické disky a u starších notebooků a PC přinese výměna HDD za SSD znatelné zrychlení celého systému. Hlavním argumentem proti SSD diskům byla vždy vyšší cena, ale nové modely jsou stále levnější a díky novým typům flashových pamětí jsou i nejlevnější SSD disky rychlejší než dříve. Dobrá zpráva zní: SSD disk s terabajtovou kapacitou si dnes může pořídit už opravdu každý.
Moderní notebooky a desktopy ale během posledních let začaly využívat ještě rychlejší typ rozhraní typu M.2, které používá přímo hlavní a mnohem rychlejší datovou sběrnici PCI Express. Nejnovější generace NVMe SSD disků připojených k základní desce pomocí M.2 PCIe rozhraní dosahuje přenosových rychlostí přes 3 000 MB/s, zatímco výkonnostní hranice SATA SSD disků nepřesahuje 550 MB/s. Díky své rychlosti jsou NVMe SSD disky ideální pro uložení operačního systému a programů, vzhledem ke stále ještě vysoké ceně 1TB NVMe M.2 SSD ale nemá smysl je používat v roli sekundárních datových úložišť. Vyzkoušeli jsme dvacet nejnovějších SATA a NVMe SSD disků s kapacitou 500 GB a vyšší. Pro doplnění testu jsme navíc otestovali i 25 externích 2,5” USB disků, které jsou ideálním přenosným doplňkem pro přenášení nebo archivaci větších datových objemů.

NVMe SSD na maximální rychlosti

Nejnovější základní desky jsou všechny osazeny rozhraním pro připojení jednoho nebo i dvou disků typu M.2 NVMe. Uživatelé, kteří kladou důraz na výkon svého počítače, by rozhodně měli zvolit tento typ rychlého úložiště. Rychlý pohled do naší výsledkové tabulky odhalí na prvních místech novou generaci NVMe M.2 disků Samsung 970 Pro a 970 Evo, během jejichž testu jsme zaznamenali nové rekordní přenosové rychlosti čtení a zápisu. Pouze modelová řada Samsung 970 Pro dosahuje rychlosti čtení přesahující 3 000 MB/s a zápisu přes 2 000 MB/s. Takovou rychlost ocení uživatelé hlavně při střihu videa, modelování větších projektů v CAD nebo při tvorbě hudby, ale výhodu rychlého úložiště poznáme i při práci s Photoshopem, kopírování 4K videa nebo hraní her. Vynikající výsledky předvedl v naší testovací laboratoři i NVMe SSD disk Adata Gammix S11, který se vedle vysokého výkonu může pochlubit i vynikající cenou.

Ne všechny testované M.2 SSD ale můžeme doporučit. V druhé polovině naší výsledkové tabulky najdeme několik modelů, jako je například Intel 760, které sice dosahují vysokých rychlostí čtení, ale v našich testech prokázaly pouze podprůměrné rychlosti zápisu. Průměrné rychlosti čtení a zápisu ale nevypovídají o kvalitách SSD disků úplně dokonale. Přenosová rychlost disků se například mění v případě, kdy na ně kontinuálně zapisujeme extrémně velké datové objemy, ale takovou činnost většina uživatelů běžně neprovádí. I slabší NVMe SSD disky dosahují při zápisu krátkodobě vysokých přenosových rychlostí, avšak po nějakém čase rychlost zápisu rapidně klesá. Na vině je částečně nedostatečné chlazení M.2 disku, ale hlavně méně kvalitní vyrovnávací paměť, ve které jsou zapisovaná data uschována do doby, než je řadič definitivně zapíše na SSD disk. Kvalitní SSD disky, jako je Samsung 970 Pro, používají v roli vyrovnávací paměti rychlé RAM moduly, ale levnější SSD disky, jako je například Intel 760p, používají pomalejší integrovanou flashovou paměť. Jakmile se tato vyrovnávací paměť naplní, dojde k výraznému zpomalení rychlosti zápisu.

Správná konfigurace M.2 slotu

Pro dosažení maximálního výkonu NVMe SSD disků je dobré dát si pozor na pár věcí, což se týká hlavně nejmodernějších disků, jako je například Samsung 970 Pro. M.2 konektor je k základní desce desktopu nebo notebooku připojen pomocí čtyř kanálů sběrnice PCI Express. Vítěz našeho testu dosahuje stejně jako několik dalších špičkových NVMe SSD disků přenosových rychlostí čtení přesahujících 3 000 MB/s, pouze pokud dokáže plně využít propustnosti všech čtyř PCIe kanálů. To znamená, že tyto čtyři kanály sběrnice PCIe 3.0 musí být exkluzivně vyhrazeny pouze pro datové přenosy mezi deskou a SSD diskem a nesmí je zbytečně ucpávat žádná jiná data, například datové přenosy z připojeného externího USB 3.1 disku. To samé platí i pro NVMe SSD disky, které se k základní desce připojují ne přes M.2 slot, ale pomocí přídavné PCIe karty (v našem testu se jedná o dva modely, konkrétně o Intel Optane a Plextor M8Se). Některé základní desky (většinou se jedná o levnější modely s limitovaným počtem kanálů sběrnice PCIe) omezí propustnost čtyř dedikovaných PCIe kanálů rozhraní M.2 v okamžiku, kdy je do PCIe slotu připojena nějaká přídavná PCIe karta. Zvláště náchylné jsou základní desky určené pro procesory AMD Ryzen, u kterých může v nejhorším případě dojít ke zpomalení M.2 rozhraní až na úroveň SATA sběrnice. Před výběrem základní desky tedy doporučujeme zkontrolovat, zda podporuje dostatečný počet PCIe kanálů.

Nové motherboardy bootují rychleji

Další problém M.2 SSD disků se týká jejich bootování. I když jsou základní desky tímto rozhraním osazeny již několik let, pouze nejmodernější motherboardy určené pro procesory AMD Ryzen nebo nejnovější čipové sady Intel umožňují opravdu rychlé bootování systému z M.2 SSD disku. U starších základních desek dokonce zabere bootování operačního systému z M.2 NVMe SSD disku často delší dobu než jeho start z klasického SATA SSD. Ovladače pro M.2 SSD v sobě obsahuje systém Windows 10 i nejnovější distribuce systému Linux. Pro starší systém Windows 7 je nutné ovladače předem nainstalovat.

SATA SSD za dobrou cenu

Potřebujete-li vybavit počítač se systémovým M.2 NVMe SSD diskem sekundárním datovým úložištěm s vyšší kapacitou, stále dostupnější variantu představují SATA SSD disky. Jejich cena totiž neustále klesá a běžně dostupné moduly s kapacitou okolo 1 TB dnes přijdou na méně než 5 000 Kč. 2,5” SATA SSD disky se dnes prodávají s kapacitou až 4 TB, ale modely s kapacitou přes 2 TB jsou stále příliš drahé. Nejlevnějším 2TB SATA SSD diskem mezi testovanými modely je Samsung 860 Evo, který je k sehnání za cca 11 000 Kč. Pro upgrade staršího notebooku doporučujeme dobře použitelné SATA SSD disky s kapacitou okolo 500 GB, které lze dnes sehnat za cenu lehce převyšující 2 000 Kč.

Levné SATA SSD mohou být rychlé

První místo v kategorii SATA SSD disků obsadil v našem testu poměrně drahý disk Corsair Neutron XTi s kapacitou 960 GB a naměřenou průměrnou přenosovou rychlostí dosahující až 549 MB/s. Kromě něj dominují na čele kategorie SATA SSD disků modely Samsung Pro a Samsung Evo. Korejský výrobce prakticky dominuje trhu s SSD disky, protože si sám vyrábí flashové čipy i řadiče. Samsung tradičně dělí své SSD disky do dvou modelových řad, označených Pro a Evo. První z nich je dražší a o něco výkonnější, ale při pohledu na výsledky našich testů zjistíme, že výkonnostní rozdíly ve většině testovaných scénářů jsou pouze marginální. Například 512GB model 850 Pro čte komprimovatelná data vynikající průměrnou rychlostí 551 MB/s, ale o 3 000 Kč levnější disk 850 Evo stejnou úlohu zvládá s jen o trochu nižší rychlostí 540 MB/s. Při zápisu nekomprimovatelných dat (např. DivX video) ale oba disky přenáší data prakticky stejně rychle. Naprostá většina uživatelů tedy může zvolit model řady Evo a ušetřit poměrně značnou částku. Bohužel to ale neplatí o všech modelových řadách disků Samsung. Například disky Samsung 860 Evo jsou s průměrnou rychlostí zápisu okolo 400 MB/s o poznání pomalejší než modely 860 Pro (s průměrnou rychlostí zápisu 521 MB/s).
Za cenu okolo 2 600 Kč je velmi dobrou volbou 500GB (dostupná kapacita 465,8 GB) SATA SSD disk Crucial MX500. Disk Crucial se s průměrnými přenosovými rychlostmi čtení okolo 550 MB/s a zápisu okolo 500 MB/s naprosto vyrovná diskům od Samsungu. Jediný rozdíl je v rychlosti přístupových dob čtení a zápisu, které jsou s prodlevou 0,034 ms pouze průměrné.

Jistou opatrnost doporučujeme v případě 512GB disku Intenso Top III. I když se disk mezi desítkami testovaných SATA SSD disků dostal až na celkové 20. místo našich žebříčků a prodává se za příjemnou cenu okolo 2 200 Kč, dosahuje při přenosu komprimovatelných dat pouze přenosové rychlosti okolo 264 MB/s, resp. při přenosu nekomprimovatelných dat hodnoty 395 MB/s. Hledáte-li cenově dostupný 500GB SATA SSD disk se slušnými přenosovými rychlostmi, doporučujeme zvolit model Crucial MX, který dosáhl na devátou příčku našeho testu. Stejně jako jeho 1TB varianta, kterou jsme ocenili jako nejlepší SATA SSD v poměru mezi cenou a výkonem, je i 500GB verze příjemnou levnější alternativou k SSD diskům od Samsungu.

Softwarová výbava SATA SSD disků

Zásadní výhodou SATA SSD disků je jejich snadné praktické použití. Na rozdíl od disků s rozhraním M.2 je lze použít prakticky ve všech počítačích s rozhraním SATA 600, a to bez větších problémů se ztrátou rychlosti. Samsung ke svým diskům nabízí možnost bezplatného stažení aplikace Magician, což je snadno ovladatelná a velmi výkonná aplikace pro přesun diskového oddílu ze staršího SATA HDD disku. Přehledná aplikace nabízí kromě toho možnost snadné aktualizace firmwaru SSD disku, stejně jako kontroly chybové tabulky S. M. A. R. T. Navíc nabízí možnost přepnutí do rychlého režimu, který o trochu zrychluje výkon disku prostřednictvím vyrovnávací paměti DRAM. Výhodná je i podpora funkce TRIM, která dokáže optimalizovat činnost SSD disku i po delším používání.

Řadu funkcí pro optimalizaci SSD disku nabízí standardní nástroje Windows nebo jiné volně dostupné aplikace, diskový nástroj Samsung Magician ale nabízí mnohem lepší funkční výbavu, díky čemuž značně zvyšuje uživatelskou hodnotu těchto disků. Programy pro klonování systémových diskových oddílů ale nabízí i ostatní výrobci, jako Corsair, Crucial nebo Kingston. USB HDD: Velké a levné

Externí USB 3.0 disky představují ideální doplňkové přenosné zařízení pro počítače osazené SSD disky. Externí USB SSD disk s kapacitou 256 GB přijde na cca 2 300 Kč, což jsou zhruba stejné peníze, jaké zaplatíte za 2TB externí HDD. Pro přenášení větších datových objemů jsou tedy logickou volbou magnetické 2,5” disky, které nabízí vysokou kapacitu za dostupné peníze. Například 4TB disk Seagate Backup Plus Portable lze pořídit už za 4 000 Kč. USB 3.0 externí disky nabízí relativně rychlé přenosové rychlosti, i když výraz „relativní“ je v tomto případě opravdu relativní. Nejrychlejší 2,5” USB 3.0 externí disky, jako je například Toshiba Canvio Advance 2TB, dosahují maximálních přenosových rychlostí čtení okolo 130 MB/s a zápisu na úrovni 120 MB/s. Většina běžných externích 2,5” USB disků pracuje s přenosovými rychlostmi okolo 100 MB/s.

Malé externí disky jsou ideální pro zálohování

Kompaktní 2,5” externí disky jsou obzvláště vhodné pro archivaci nebo přenášení většího množství fotografií, videa, hudby a dokumentů. Do našeho testu jsme kromě klasických 2,5” externích disků zařadili i 1,8” externí disky, které jsou ideální například pro připojení k televizoru, u nějž poslouží nejen pro přehrávání filmů, ale i jako záznamové médium. Jejich výhodou je nižší spotřeba, díky které je možné je napájet přímo z USB portu televizoru, i kompaktní rozměry, díky nimž lze externí disk snadno schovat za televizorem. O něco větší 2,5” disky s maximální kapacitou 4 TB také při připojení k počítači nepotřebují externí napájení, ale USB zdířka některých televizorů je pohánět nezvládne. Až na jednu výjimku je testovaných 25 disků osazeno rozhraním USB 3.0 a microUSB konektorem, oboustranný port typu USB-C (USB 3.1 Gen2) se zatím v této kategorii příliš nerozšířil.

SATA SSD:
cena za 1 GB
Srovnání ceny, kterou
je nutné vynaložit na
pořízení 1 GB úložného
prostoru ukazuje, že
SATA SSD jsou stále
dostupnější.

Kapacita Nejlevnější model Cena cena Celková za (1 Kč) GB /
4 TB Samsung 850 Evo 32 8,00 000 Kč Kč /
2 TB Samsung 860 Evo 13 6,84 000 Kč Kč /
1 TB MX500 Crucial 1TB 5,20 5 200 Kč Kč /
500 GB MX500 Crucial 500GB 2 5,20 600 Kč Kč /

1 Samsung 970 Pro 1TB (MZ-V7P1T0BW) 100 12 500 100 100 1 024 12,21 M.2 3 112 3 102 2 651 2 674 34 517 41 933
2 Samsung 970 Pro 512GB (MZ-V7P512BW) 99,1 6 000 100 97 512 11,72 M.2 3 056 3 056 2 297 2 320 37 553 57 150
3 Samsung 970 Evo 1TB (MZ-V7E1T0BW) 95,8 9 500 98 86 1 024 9,28 M.2 2 846 3 030 1 325 1 691 37 183 47 386
4 Samsung 960 Pro 1TB (MZ-V6P1T0BW) 95,8 15 000 96 95 1 024 14,65 M.2 2 731 2 735 2 123 2 183 38 707 52 107
5 Adata Gammix S11 480GB (AGAMMIXS11-480GT-C) 95,6 3 400 97 89 480 7,08 M.2 2 833 2 823 1 715 1 694 41 144 48 515
6 Samsung 960 Pro 2TB (MZ-V6P2T0) 95,0 30 000 96 92 2 048 14,65 M.2 2 711 2 715 1 942 2 079 36 160 43 971
7 Samsung 960 Pro 512GB (MZ-V6P512) 94,6 7 000 95 93 512 13,67 M.2 2 703 2 701 2 035 2 114 30 606 43 313
8 Intel Optane SSD 900p 480GB (SSDPED1D480GASX) 92,5 15 500 93 92 480 32,29 PCIe 2 341 2 303 1 969 1 939 54 283 43 590
9 Samsung 970 Evo 500GB (MZ-V7E500) 92,3 5 000 98 71 500 10,00 M.2 2 929 2 918 717 981 32 829 46 067
10 Corsair MP500 480GB (F480GBMP500) 91,5 6 700 94 81 480 13,96 M.2 2 714 2 511 971 1 336 30 367 29 474
11 Patriot Hellfire M2 480GB (PH480GPM280SSDR) 91,1 5 000 94 80 480 10,42 M.2 2 693 2 459 920 1 239 32 095 30 766
12 Samsung 960 Evo 1TB (MZ-V6E1T0) 91,0 8 700 91 89 1 024 8,50 M.2 2 356 2 356 1 777 1 796 33 595 42 386
13 Western Digital Black 1TB (WDS100T2X0C) 89,7 8 400 98 56 1 024 8,20 M.2 2 861 2 864 803 956 44 489 2 546
14 Samsung 960 Evo 500GB (MZ-V6E500BW) 88,6 4 700 94 66 500 9,40 M.2 2 609 2 617 639 894 34 250 51 645
15 Intel 760p 512GB (SSDPEKKW512G8XT) 80,7 5 500 97 14 512 10,74 M.2 2 799 2 813 212 234 45 232 189
16 Kingston A1000 960GB (SA1000M8/960G) 76,7 5 900 81 61 960 6,15 M.2 1 506 1 411 710 711 25 962 20 296
17 Kingston A1000 480GB (SA1000M8/480G) 76,2 2 800 80 60 480 5,83 M.2 1 502 1 455 697 699 21 768 20 013
18 Plextor M8Se 512GB (PX-512M8SeY) 74,8 4 900 88 22 512 9,57 PCIe 1 995 1 935 246 451 41 859 537
19 Intel 600p 512GB (SSDPEKKW512G7X1) 70,3 4 800 81 28 512 9,38 M.2 1 586 1 601 307 304 18 642 9 632
20 Adata SX8000 512GB (ASX8000NP-512GM-C) 69,2 6 500 68 74 512 12,70 M.2 992 986 870 941 27 639 41 837

1 Corsair Neutron XTi 960GB (CSSD-N960GBXTI) 99,1 22 000 100 96 960 894,3 22,92 0 549 549 519 517 0,026 0,033
2 Samsung 850 Evo 2TB (MZ-75E2T0) 99,0 17 000 99 99 2 000 1 863,0 8,50 0 548 514 525 498 0,029 0,026
3 Samsung 860 Evo 2TB (MZ-76E2T0BW) 98,7 14 000 99 98 2 048 1 863,0 6,84 0 550 550 524 524 0,032 0,029
4 Samsung 850 Pro 512GB (MZ-7KE512) 98,5 7 000 98 100 512 476,9 13,67 0 551 518 526 496 0,036 0,023
5 Samsung 850 Evo 4TB (MZ-75E4T0B) 98,4 32 000 98 99 4 000 3 726,0 8,00 0 544 543 523 523 0,028 0,025
6 Samsung 860 Pro 2TB (MZ-76P2T0BW) 98,0 21 000 98 97 2 048 1 907,7 10,25 0 548 548 520 520 0,033 0,029
7 Samsung 850 Pro 1TB (MZ-7KE1T0) 98,0 10 000 98 99 1 024 953,9 9,77 0 546 516 522 495 0,032 0,024
8 Samsung 860 Pro 512GB (MZ-76P512BW) 97,4 5 000 98 96 512 476,9 9,77 0 548 548 521 521 0,039 0,034
9 Crucial MX500 1000GB (CT1000MX500SSD1) 97,2 5 200 99 90 1 000 931,5 5,20 0 549 550 492 486 0,030 0,032
10 Crucial MX500 500GB (CT500MX500SSD1) 97,0 2 600 98 91 500 465,8 5,20 0 549 549 499 503 0,034 0,034
11 Kingston HyperX Savage 480GB (SHSS37A/480G) 97,0 4 800 97 98 480 447,1 10,00 0 552 518 533 505 0,067 0,037
12 Samsung 850 Evo 1TB (MZ-75E1T0B) 97,0 7 600 97 98 1 024 931,5 7,42 0 543 513 524 496 0,035 0,029
13 Transcend SSD370S 512GB (TS512GSSD370S) 96,3 3 600 99 87 512 476,9 7,03 0 551 519 460 440 0,033 0,029
14 Samsung 850 Evo 500GB (MZ-75E500B) 96,2 3 800 96 97 500 465,8 7,60 0 540 510 520 496 0,036 0,027
15 Samsung 860 Evo 500GB (MZ-76E500BW) 92,9 11 000 96 79 500 465,8 22,00 0 545 544 402 410 0,044 0,035
16 Adata Ultimate SU900 512GB (ASU900SS-512GM-C) 92,2 2 800 93 90 512 476,9 5,47 0 528 528 491 490 0,041 0,031
17 Toshiba Q300 Pro 1TB (HDTSA1AEZSTA) 91,3 11 400 91 93 1 024 953,9 11,13 0 538 539 506 507 0,122 0,033
18 Crucial MX300 525GB (CT525MX300SSD1) 90,7 3 000 91 91 525 489,0 5,71 0 519 518 512 484 0,039 0,033
19 Plextor M5 Pro Xtreme 512GB (PX-512M5Pro) 90,2 9 000 91 85 512 476,9 17,58 0 521 478 457 445 0,036 0,038
20 Intenso Top III 512GB (3812450) 89,6 2 200 96 65 512 476,9 4,30 0 548 526 264 393 0,033 0,220

1 Toshiba Canvio Advance 2TB (HDTC920ER3AA) 99,5 2 300 100 100 95 Toshiba MQ04UBD200 2 000 1 863 1,8 3.0 133,8 124,0 18,3 7,3 144
2 Toshiba Canvio Premium 2TB (HDTW220EB3AA) 99,4 2 600 100 99 95 Toshiba MQ04UBD200 2 000 1 863 1,8 3.0 133,8 121,2 18,3 7,5 144
3 Toshiba Canvio Basics 2TB (HDTB420EK3AA) 98,5 2 200 99 98 95 Toshiba MQ04UBD200 2 000 1 863 1,8 3.0 128,8 117,3 18,3 7,7 144
4 Toshiba Canvio Advance 3TB (HDTC930ER3CA) 94,7 3 000 96 93 87 Toshiba MQ03UBB300 3 000 2 795 1,8 3.0 112,4 113,5 17,8 20,3 210
5 Toshiba Canvio Premium 3TB (HDTW230ES3CA) 94,5 3 200 96 93 86 Toshiba MQ03UBB300 3 000 2 795 1,8 3.0 113,4 113,3 18,2 20,3 225
6 Seagate Backup Plus Portable 4TB (STDR4000200) 94,1 3 600 95 98 82 Seagate ST4000LM016 4 000 3 726 2,5 3.0 107,3 106,7 18,1 1,1 244
7 Verbatim Store 'n' Go 2TB (53177) 93,6 2 200 94 90 95 Segate ST2000LM003 2 000 1 863 2,5 3.0 104,0 102,9 18,4 20,5 166
8 Toshiba Canvio Connect II 3TB (HDTC830ER3CA) 93,5 2 900 95 91 86 Toshiba MQ03UBB300 3 000 2 794 1,8 3.0 105,9 106,3 17,8 20,8 206
9 Freecom Mobile Drive XXS 3.0 2TB (56334) 93,2 3 400 94 90 91 Segate ST2000LM005 2 000 1 863 2,5 3.0 102,9 102,9 18,1 20,4 174
10 Seagate Backup Plus Slim 2TB (STDR2000203) 93,0 1 600 93 90 96 Seagate ST2000LM003 2 000 1 863 2,5 3.0 99,3 99,3 18,1 19,8 159
11 Toshiba Canvio Premium 2TB (HDTW120EC3CA) 92,9 2 300 95 90 86 Toshiba MQ03UBB200 2 000 1 863 1,8 3.0 102,7 102,4 17,6 20,7 207
12 Toshiba Canvio Ready 3TB (HDTP230EK3CA) 92,7 3 200 94 90 83 Toshiba MQ03ABB300 3 000 2 794 1,8 3.0 103,0 103,1 17,7 20,8 216
13 Toshiba Canvio Basics 3TB (HDTB330EK3CA) 92,6 3 200 94 90 85 Toshiba MQ03ABB300 3 000 2 794 2,5 3.0 102,2 103,6 17,9 20,8 213
14 Toshiba Canvio Premium 3TB (HDTW130EB3CA) 92,5 3 200 94 90 85 Toshiba MQ03UBB300 3 000 2 795 1,8 3.0 101,6 103,0 18,0 20,2 216
15 Verbatim Store 'n' Go 2TB (53198) 92,4 3 000 93 89 92 Seagate ST2000LM003 2 000 1 863 2,5 3.0 98,3 98,4 17,9 20,6 175
16 Toshiba Canvio Basics 2TB (HDTB320EK3CA) 91,7 2 200 93 89 85 Toshiba MQ01ABB200 2 000 1 863 2,5 3.0 97,5 97,6 17,6 20,9 213
17 Maxtor M3 Portable 4TB (HX-M401TCB/GM) 91,7 3 400 92 97 81 Seagate ST4000LM016 4 000 3 726 2,5 3.0 100,0 104,0 20,0 0,7 242
18 Toshiba Canvio Connect II 2TB (HDTC820EW3CA) 91,1 2 400 92 88 86 Toshiba MQ01UBB200 2 000 1 863 2,5 3.0 94,9 94,4 17,5 20,8 207
19 Toshiba Canvio Ready 2TB (HDTP220EK3CA) 91,0 2 700 93 88 83 Toshiba MQ01UBB200 2 000 1 863 1,8 3.0 95,6 95,0 17,5 20,8 216
20 Toshiba Canvio Alu 2TB (HDTH320EK3CA) 90,7 2 200 92 87 86 Toshiba MQ01UBB200 2 000 1 863 2,5 3.0 93,3 92,9 17,5 20,7 222
21 Freecom Tough Drive 3.0 2TB (56331) 90,3 3 400 92 90 77 Segate ST2000LM003 2 000 1 863 2,5 3.0 97,2 97,1 18,6 18,8 243
22 Intenso Memory Case 2TB (6021580) 90,1 2 100 92 87 81 Toshiba MQ01ABB200 2 000 1 863 2,5 3.0 93,0 92,1 17,5 20,9 238
23 Buffalo MiniStation Safe 2TB (HD-PNF2.0U3GB-EU) 89,6 3 800 91 87 82 Toshiba MQ01ABB200 2 000 1 863 2,5 3.0 91,2 90,8 17,5 20,8 222
24 Transcend StoreJet 25H3P 2TB (TS2TSJ25H3P) 88,1 2 400 92 87 65 Toshiba MQ01ABB200 2 000 1 863 2,5 3.0 92,2 91,4 17,5 21,3 284
25 Seagate Ultra Slim 2TB (STEH2000201) 86,8 2 500 86 82 100 Seagate ST2000LM007 2 000 1 863 1,8 3.0 79,3 87,8 19,1 29,5 120

Dva způsoby připojení SSD Starší SATA SSD disky komunikují s počítačem po mnohem pomalejší sběrnicí než moderní NVMe M.2 modely. NVMe SSD disky dosahují až pětinásobných přenosových rychlostí. Průměrná přenosová rychlost čtení komprimovatelných dat (MB/s) NVMe: Samsung 970 Pro 3 112 SATA: Corsair XTi 960GB 549

M.2 slot na základní desce Moderní základní desky, jako například MSI X370 Xpower Gaming Titanium mohou být osazeny i dvěma M.2 sloty pro připojení NVMe SSD a podporují rychlé bootování z tohoto média.

Rychlost zápisu vypovídá o kvalitě Zatímco průměrné přenosové rychlosti čtení dat se u SSD disků příliš neliší, při měření rychlosti zápisu zaznamenáváme podstatné rozdíly. Levnější a méně kvalitní SSD se poznají právě podle pomalejší rychlosti zápisu. NVMe SSD: Průměrná přenosová rychlost zápisu nekomprimovatelných dat (MB/s) Samsung 970 Pro 1TB 2 674 Intel 760p 234 SATA SSD: Průměrná přenosová rychlost zápisu nekomprimovatelných dat (MB/s) Samsung 860 Evo 2TB 524 Intenso Top III 512GB 393 Nejlepší NVMe SSD s kapacitou od 480 GB

Samsung 970 Pro: Jednoznačný vítěz a nejrychlejší M.2 NVMe SSD disk v testu.

Adata XPG Gammix S11: Za cenu okolo 3 100 Kč nabízí dostatečnou kapacitu a vysokou přenosovou rychlost.

Intel Optane SSD 900p: Nejrychlejší SSD s rozhraním PCIe přijde na cca 15 000 Kč. Nejlepší SATA SSD s kapacitou od 480 GB

Corsair Neutron XTi Vysoká rychlost čtení i zápisu a nadstandardní kapacita, ale také vysoká cena.

Crucial MX: Rychlý a cenově dostupný SATA SSD se s kapacitou 250 GB i 500 GB stává naším cenovým tipem.

Samsung 850 Evo 4TB Jediný 4TB SATA SSD nabízí vysokou kapacitu za vysokou cenu. 1,8” a 2,5” externí magnetické disky

Toshiba Canvio Advance 2TB 1,8” externí pevný disk s kompaktními rozměry má vysokou kapacitu a k provozu potřebuje méně elektrického proudu než 2,5” modely. S průměrnou rychlostí čtení 133,8 MB/s a zápisu 124 MB/s je nejrychlejším externím HDD v testu.

Toshiba Canvio Basic 2TB Základní varianta vítězného modelu nabízí stejnou kapacitu, ale je o několik set korun levnější. 1,8” úsporný disk nabízí slušné přenosové rychlosti, které jsou však o pár MB/s nižší než u vítězného modelu.

Maxtor M3 Portable 4TB Uvnitř disku Maxtor M3 portable se nachází 2,5” pevný disk Seagate s kapacitou 4 TB. I když tento disk nepatří k nejrychlejším modelům v testu, představuje vzhledem k malým rozměrům, vysoké kapacitě a příjemně nízké ceně ideální řešení pro domácí archivaci dat.

O autorovi| MICHAL BAREŠ, ROBERT DI MARCOBERARDINO, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: