Krátké testy produktů, které jsme měli šanci v naší redakci otestovat.
Nejlepší Xperia
Sony Xperia XZ3
Na letošním veletrhu IFA představila firma Sony třetí verzi své nejvyšší řady Xperia XZ. Z hlediska hardwarového výkonu je prakticky shodná s předchozí Xperií XZ2, přesto se jedná o naprosto jiný telefon. Zásadní rozdíl představuje použití 6” OLED panelu (512 cd/m2, 154:1) s excelentním obrazem, vysokým rozlišením 2 880 × 1 440 bodů a zaoblenými okraji. Model XZ3 je stejně široký jako XZ2 s 5,7” panelem, o pět gramů lehčí a o milimetr tenčí. Stejně jako u předchůdce je tělo na zádech zaoblené, takže se telefon příjemně drží v ruce, ale zároveň kvůli skleněné zadní straně samovolně klouže po stole. Snapdragon 845 v kombinaci s 4 GB RAM nabízí stále vysoký výkon, díky kterému telefon reaguje svižně a pohotově v jakékoliv situaci. Použitý Android 9 výrobce nechal prakticky v čisté podobě, jen s několika předinstalovanými aplikacemi Sony, takže z 64GB úložiště mají uživatelé při prvním spuštění telefonu k dispozici 46,9 GB místa. Specialitou ovládání je tzv. Side Sense, tedy okénko s nejčastěji používanými aplikacemi a soubory. Nabídka se přizpůsobuje chování uživatele, což je vynikající nápad, bohužel provedení je alespoň prozatím nedotažené. Aktivace Side Sense je v podstatě náhodná, někdy vyskočí okénko samo, někdy se odmítá spustit. Nepomohla ani ruční úprava prodlevy poklepání. Jedno poklepání palce na boční okraj displeje (funguje na obou stranách) vyvolá příkaz „Zpět“, což je opět dobrý nápad, ale svévolné vyskakování z aplikací nebo webových stránek nás tuto funkci donutilo po pár dnech vypnout. Side Sense navíc při praktickém používání často způsoboval předčasné ukončení hovoru. Xperia XZ3 dostala oproti předchůdci baterii s vyšší, 3 300mAh kapacitou, ovšem pravděpodobně kvůli většímu displeji s vyšším rozlišením dosahuje v testech o třetinu kratší výdrže na baterii než XZ2. Ta vydržela přehrávat naši testovací videosmyčku po dobu 11 hodin a 6 minut, XZ3 vydrží ve stejném testu 7 hodin a 25 minut. Rozdíl ve výdrži je ale tak markantní, že je možná částečně způsoben i předprodejním firmwarem, se kterým jsme telefon zkoušeli. Xperia XZ3 podporuje bezdrátové i rychlé nabíjení, ale součástí dodávky je pouze 1,5A adaptér, kterému 100% doplnění energie zabere celé tři hodiny a 6 minut. V běžném provozu nám XZ3 vždy vydržela až do večera – při průměrném dni se zbytkem okolo 40 %, při extrémním používání zbývalo 15 %.
Jednou z nejdůležitějších vlastností špičkového smartphonu je kvalita fotoaparátu. V případě XZ3 se Sony drží osazení jediným hlavním 19Mpx snímačem s clonou f/2.0 a elektronickou stabilizací. Selfie kamera má 13Mpx rozlišení. Na základě našeho měření i snímků pořízených jak v laboratoři, tak v praktickém provozu hodnotíme fotoaparát jako výborný. I s jedním objektivem dokáže XZ3 díky vysokému rozlišení produkovat detailní snímky. Vysoké rozlišení v kombinaci s clonou f/2.0 zajišťuje za dobrého osvětlení vynikající snímky a překvapivě dobře si vede i za setmění, i když zde již logicky nastupuje šum. Fotoaparát telefonu se nechlubí „umělou inteligencí“, ale automaticky rozpoznávat scény a podle nich nastavit parametry expozice umí. Snímky působí přirozeně. Nechybí funkce tvorby snímků s rozostřeným pozadím, řada kreativních režimů, podpora Google Lens ani možnost záznamu krátkého zpomaleného videa s frekvencí 120 nebo 960 snímků za sekundu. Natec Tetra
4v1 za výbornou cenu
Majitelé notebooků periferie, jako jsou klávesnice, myš a reproduktory, prakticky nepotřebují, přesto se jim někdy mohou hodit. Vše potřebné najdou v sadě Natec Tetra, která za opravdu nízkou cenu okolo 550 Kč obsahuje bezdrátovou klávesnici, bezdrátovou myš, dvojici drátových minireproduktorů a podložku pro myš. S ohledem na cenu jsme nečekali žádné zázraky, ale tato sada nás příjemně překvapila. Nesouhlasíme s výrobcem, který tvrdí, že je vhodná pro kancelářské použití, používat ji osm hodin denně bychom nechtěli, ale pro občasnou práci naprosto stačí. První dojem z klávesnice je, že je příliš lehká a plastová, ale díky gumovým nožičkám a nízké hmotnosti překvapivě dobře sedí na stole a neklouže. Rozložení tlačítek je příkladně jednoduché, žádné nelogické finty jsme nenašli, nechybí české popisky. Tlačítka jsou opravdu velká (15,7 × 15,7 mm), ale jejich 3,5mm stisk je málo přesný a při psaní jsme zaznamenali větší než běžný výskyt nedoklepů. Nakonec jsme se však s klávesnicí po nějakém čase spřátelili. Škoda, že není podsvícená, ale to bychom za tu cenu chtěli moc. Klávesnice je napájena jednou AAA baterií, která je součástí dodávky, stejně jako 2,4GHz USB dongl, sloužící zároveň pro připojení klávesnice i myši. Ta má notebookovou velikost a hmotnost, dvě tlačítka, kolečko a měnič citlivosti snímače až na 1 600 dpi. Pro celodenní práci je malá a při dlouhodobém používání by nás z ní jistě bolela ruka. Na druhou stranu je obouruká a na dodávané podložce pracuje přesně. Uživatelé zvyklí na rychlý kurzor mohou zvýšit citlivost snímače, my jsme jej používali na nejnižší rozlišení. Optický snímač myši je standardní, s dodávanou podložkou funguje dobře, ale na lesklém stole jsme zaznamenávali výpadky. Podložka je ale velmi dobrá, je dostatečně těžká, drží krásně na stole a přitom je díky 3mm výšce i měkká. Reproduktory jsou samozřejmě pouze základní. K PC nebo notebooku se připojí 3,5mm audiojackem a vedle něj je na konci 130cm kabelu i USB konektor pro napájení. Na kabelu je i regulátor hlasitosti s mikrofonem, takže speakery poslouží i jako základní handsfree. Kabel je pevně zapuštěn do těla reproduktorů, takže hrozí vytržení. Zvuk je ale celkem slušný, na vytvoření pracovní zvukové kulisy stačí, na vážnější poslech hudby ale ne.
Acer Swift 3 (NX. H1MEC.005)
Povedený notebook
S notebookem Acer Swift 3 je radost pracovat. Je vybaven velkým, 15,6” displejem s matným povrchem, klávesnicí s numerickým blokem a štíhlým hliníkovým tělem s příjemnou hmotností 1,8 kg. Hliníkové tělo notebooku zajišťuje výbornou pevnost. Navzdory opravdu štíhlému profilu je šasi tuhé, neprohýbá se a kryt bezpečně chrání displej. Na jeho matném povrchu se zobrazuje obraz v rozlišení 1 920 × 1 080 bodů. Technologie IPS zajišťuje velké zorné úhly a syté barvy. Při práci jsme byli spokojeni s klávesami s příjemně velkými rozměry (15,5 × 14,4 mm), které umožňují pohodlnou tvorbu dokumentů o délce několika desítek tisíc znaků. Musíte-li pracovat s tabulkovým editorem, potěší také přítomnost numerické části.
Ve výbavě notebooku je vše podstatné. V nabídce portů najdete jak velké USB porty, tak USB-C a HDMI. Nechybí čtečka SD karet, 3,5mm audiokonektor ani snímač otisku prstů.
Díky výkonnému procesoru, 4 GB operační paměti a 16GB diskovému akcelerátoru Intel Optane nabízí notebook s 1TB HDD rychlý start i provozování neherních aplikací. Testovaný model obsahoval čtyřjádrový procesor Intel Core i5-8250U, který díky technologii Hyper-Threading dokáže zároveň pracovat na osmi výpočetních procesech. Obsahuje také grafický čip Intel UHD Graphics 620. Líbil se nám velmi tichý provoz a dlouhá výdrž na baterii. V testu PC Mark 8 vydržel při maximálním vytížení pracovat přes čtyři a půl hodiny, v běžném provozu lze počítat i s deseti hodinami. Sencor SSS 6400N
Za dobrou cenu
Zájemci o co nejlevnější Bluetooth reproduktor s velmi dobrou zvukovou kvalitou by měli zbystřit. Sencor SSS 6400N silně připomíná design konkurence od JBL nebo Sony, ale volba válcovitého těla je v této kategorii logická. V souladu s moderním trendem je reproduktor vybaven barevným podsvícením a odolnou tkaninou, která je pohledná, příjemná na dotyk a zjednodušuje přenášení. Reproduktor je odolný vůči stříkající vodě (podporuje IPX6). Kvůli tomu jsou také konektory pro připojení překryty gumovou záslepkou. Konektorová část se bohužel nachází v ploché části, na které reproduktor běžně stojí na stole, s připojeným audiokabelem ale musí ležet na boku, což nemá zásadní vliv na kvalitu reprodukce, ale na stole již nesedí tak dobře. Většina uživatelů ale bude stejně používat Bluetooth připojení. Párování s mobilním zařízením usnadňuje NFC. Uvnitř reproduktoru se nachází 4 000mAh akumulátor, který v praxi zajišťuje výdrž na cca pět až šest hodin při vysoké úrovni hlasitosti. Nejdůležitější ze všeho je však kvalita reprodukce, která je vynikající. Sencor SSS 6400N nemá výrazné slabiny. Basy jsou sice trochu intenzivnější, ale tak to má cílová skupina teenagerů raději, středy zase nejsou tak detailní a prostorné jako u větších beden, ale stále jsou příjemně poslouchatelné. Výšky jsou v pořádku, ne příliš ostré, ale ani nepříjemně dominantní. Reproduktor je poměrně univerzální a poradí si s různými typy hudby přibližně stejně dobře. Výrobce bohužel k reproduktoru nenabízí možnost stažení mobilní aplikace s ekvalizérem. Sencor SSS 6400N za cenu 1 600 Kč dává hodně dobrou muziku.
Hama uRage M3chanical
Pro zábavu i práci
Mechanická klávesnice Hama uRage M3chanical sice na první pohled vypadá jako výhradně herní doplněk, ale bez ohledu na poněkud extravagantní design se nám na ní i velmi příjemně pracovalo. Mechanické klávesy se spínači JWH Blue jsou při stisku poměrně hlučné, takže se příliš nehodí na open-space pracoviště. Spínače mají spíše lehčí, ale dostatečně hluboký a přesný stisk, příjemný povrch a samozřejmě jsou podsvícené. Barvu kláves i styl a intenzitu podsvícení lze nastavit v aplikaci, kterou je možné stáhnout ze stránek výrobce. RGB podsvícení lze nastavit pro každou klávesu zvlášť. V jednoduchém, ale funkčním prostředí aplikaci nechybí možnost přiřadit jednotlivým klávesám různé funkce nebo makra. Funkční klávesy jsou od výrobce nastaveny i pro sekundární, převážně multimediální provoz. Klávesnice je lokalizovaná do češtiny, ale popisky znaků české diakritiky jsou hůře čitelné. Kovové tělo klávesnice mohou nadzvihnout sklápěcí nožičky, ale ty jsou bohužel plastové. Díky poměrně značné hmotnosti a gumovým podložkám však klávesnice na stole sedí pevně. O připojení k počítači se stará ke klávesnici napevno připojený 160cm USB kabel s nemotavým látkovým povrchem. Výhodou je (na poměry herního příslušenství) příjemná cena. S provozem klávesnice jsme byli velmi spokojeni, hlavně nás potěšila svou univerzálností a absencí pro většinu rekreačních hráčů zbytečných přídavných tlačítek, které se sice hodí při hraní, ale překážejí při práci.
Sony SRS-XB21
Odolný a pohledný
Kompaktní Bluetooth reproduktor od Sony nabízí kombinaci nevšedního designu, vynikající hudební reprodukce a voděodolné konstrukce. Půlkilový válec obsahuje baterii, na kterou dokáže podle výrobce pracovat cca 12 hodin, avšak na maximální hlasitost se zapnutým bass boosterem jsme dosáhli maximálně tří hodin. Při tišším poslechu jsme se dostali až na sedm hodin provozu, což považujeme spíš za zklamání. Kvalita reprodukce je s ohledem na rozměry a hmotnost zařízení velmi dobrá. V továrním nastavení reproduktor se dvěma 42mm měniči a pasivním tunelem pouze lehce preferuje basy (méně, než bývá v této kategorii zvykem), výšky jsou spíše potlačené a středy působí trochu slitě a hubeně. K dispozici je ale aplikace Sony Music Centre, jejímž prostřednictvím lze nejen měnit přednastavené provozní režimy, případně ručně upravovat ekvalizér, ale i ovládat styl podsvícení (případně jej vypnout) nebo aktivovat funkci Party Booster. Po její aktivaci poslouží reproduktor jako jednoduchý hudební nástroj, stačí do něj plácat z různých stran. Zařízení je odolné vůči nárazu, takže jej to nepoškodí, může dokonce spadnout až z výšky 1,2 metru. Stejně tak je i odolné vůči prachu a podporuje standard IP67, takže jej lze ponořit na 30 minut do hloubky jednoho metru. Při tom ale musí být zavřen zadní gumový kryt konektorů a tří tlačítek, sloužících pro spuštění hlasového oznámení stavu baterie (a vypnutí osvětlení), párování s jinými reproduktory nebo pro přidání druhého reproduktoru do stereosoustavy. Párování s telefonem je snazší díky NFC. Ovládací tlačítka na vrchní straně regulují hlasitost a přerušení/spuštění přehrávání, tlačítka pro posun mezi skladbami chybí.
Sony Xperia XZ3
TECHNICKÁ DATA
Displej 6“ / 2 880 × 1 440 bodů /
(úhlopříčka / rozlišení) OLED
Displej
(max. jas / šach. kontrast) 512 cd/m2 / 154 : 1
Snapdragon 845
CPU / GPU / RAM (8 × 825–2 800 MHz) /
Adreno 630 / 4 GB
2 × nanoSIM nebo 1 × nanoSIM
+ 1 × microSD,
Výbava Wi-Fi 802.11ac, LTE,
USB-C (3.1), BT 5.0, NFC,
19 / 13 Mpx, IP65/68
Uživatelská (int. / ext. / USB paměť OTG) 64 GB (46,9 GB) / 0 / 0
Výdrž na baterii (on-line) 7:25 h
PCMark 2.0 8 413 bodů / 8:53 h:m
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 3 406 / 218 600 bodů
Operační systém Android 9.0
Rozměry a hmotnost 158 194 × g 73 × 10,2 mm,
Cena 19 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
Natec Tetra
TECHNICKÁ DATA
Výbava klávesnice, myš, reproduktory, podložka
Připojení bezdrátové 2,4 GHz
Klávesnice 104 tlačítek, bezdrátová (USB dongl)
Myš bezdrátová optická, 1 600 dpi, 2 tlačítka, kolečko
Repro 2 × 6 W, 3,5mm audiojack, 1,3m kabel
Podložka 265 × 215 × 3 mm
Cena cca 550 Kč
Známka Chipu výborný (2,1)
Acer Swift 3 (NX.H1MEC.005)
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Core i5-8250U / 1,6–3,4 GHz / 4 GB
Grafika HD Graphics 620
Displej (matný úhlopříčka / 1 920 / rozlišení) × 1 080 bodů 15,6“, IPS, nedotykový,
SSD / HDD / ODD 16 GB / 1 TB / •
Výbava Wi-USB Fi 2.0, (802.11ac), snímač BT, otisku HDMI, prstů, 2× SD USB 3.0, USB-C,
PCMark 8 Home 3 302 bodů / 4:35 h
3DMark SD / Cinebench R15 3 957 / 523 bodů
Rozměry a hmotnost 357 × 242 × 20 mm, 1 794 g
Cena 17 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)
Sencor SSS 6400N
TECHNICKÁ DATA
Reproduktory 2 × 40 mm
Max. udávaný výkon 30 W
Akumulátor (kapacita / výdrž) 4 000 mAh / cca 6 hodin
Frekv. rozsah 80–16 000 Hz
IPX7, Bluetooth 4.1,
Výbava 3,5mm audio,
microUSB, NFC
Rozměry a hmotnost 189 × 78 × 78 mm, 614 g
Cena 1 599 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)
Hama uRage
M3chanical
TECHNICKÁ DATA
Počet kláves 105
Připojení USB kabel
RGB podsvícení
s možností individuálního
Další funkce nastavení kláves,
makra, anti-ghosting,
winlock
Hmotnost 920 g
Rozměry 47 × 21 × 5 cm
Cena 1 900 Kč
Známka Chipu výborný (1,6)
Sony SRS-XB21
TECHNICKÁ DATA
Reproduktory 2 × 42 mm
Akumulátor (výdrž) cca 7 hodin
Frekv. rozsah 20–20 000 Hz
Výbava IP67, 3,5mm Bluetooth audio, microUSB 4.1,
Rozměry a hmotnost 193 × 72 × 65 mm, 535 g
Cena 2 290 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)
Foto popis| Přestože je Xperia XZ3 vybavena jen jedním hlavním fotoaparátem se světelností f/2.0, dokáže pořizovat pohledné snímky i při večerních procházkách.
Foto popis| Specialitou Xperie XZ3 je Side Sense, tedy okénko s nejčastěji používanými aplikacemi a soubory, které se aktivuje dvojitým poklepáním palce na bok displeje. Bohužel vyvolání Side Sense není přesné a my jsme jej po pár dnech vypnuli.
Dostupný Surface
Microsoft Surface Go
Notebooky a 2v1 zařízení Microsoft Surface patří k těm nejdražším na trhu, nedávno k nim ale přibyl zajímavý, cenově dostupný lehký tablet s názvem Go. Výrazem lehký v tomto případě nemyslíme pouze nízkou hmotnost, ale hlavně o něco slabší výbavu v podobě procesoru Intel Pentium Dual Core 4415Y Gold a omezeného úložiště. Testovaný model s 8 GB RAM a 128GB SSD je za cenu 15 990 Kč vyšší dostupnou konfigurací, v prodeji je ještě 4GB verze s 64GB eMMC diskem za 11 990 Kč. S ohledem na nemožnost upgradu a jen drobný rozdíl v ceně doporučujeme vyšší verzi. I tu bude naprostá většina uživatelů používat s ohledem na malý displej a slabší výkon pravděpodobně pouze jako sekundární mobilní počítač, něco jako bývaly netbooky nebo jsou dnes nejlevnější chromebooky. Surface Go je sice dražší, ale Microsoft v něm použil nezvykle kvalitní IPS displej s rozlišením 1 800 × 1 200 bodů, které na 10“ úhlopříčce vytváří dokonale ostrý a prokreslený obraz. Displej je dotykový a dokáže spolupracovat s perem Surface Pen, což z tabletu činí malý praktický nástroj pro grafické kreativce. Pero ale není, stejně jako magneticky připojitelná klávesnice s alcantrovým povrchem, v ceně. Za tyto doplňky je nutné připlatit 2 290 Kč (pero) a 3 590 Kč (klávesnice). Klávesnice není vůbec levná, ale nabízí se v různých barevných provedeních, včetně atraktivní burgundské. Přes malé rozměry (248 × 164 mm) a blízké umístění kláves se na ní pracuje překvapivě dobře. Při psaní se prohýbá pouze minimálně a je podsvícená (ve třech úrovních), nechybí ani 11cm touchpad s příjemně přesnou odezvou. Při prvním spuštění tabletu nás překvapily poměrně tlusté, 16mm rámečky okolo displeje. Ty zde sice mohou být proto, aby se tablet lépe ovládal v ruce, přesto bychom si je rádi odpustili. Samotný obraz na displeji je ale perfektní.
Od použitého CPU nelze čekat zázraky, ale pracuje se čtyřmi výpočetními vlákny. V testované konfiguraci s 8 GB RAM nás nechal čekat hlavně při instalaci a spouštění benchmarků, při přehrávání multimediálních souborů či malování perem reagoval tablet dostatečně rychle. Přes vysoké rozlišení displeje má tablet slušnou výdrž na baterii. V PCMarku 8 vykázal cca pětihodinovou minimální výdrž, při běžné práci jsme dosahovali s polovinou intenzity podsvícení displeje hodně přes 10 hodin, při displeji staženém na minimální jas (v tomto režimu lze pracovat pouze v noci bez osvětlení) tablet vydržel dokonce 14 hodin práce. S ohledem na hmotnost 525 gramů (tělo bez klávesnice) patří Surface Go k šampionům v kategorii mobility.
Zpracování tabletové části i použité materiály odpovídají vysokou kvalitou rodině Surface. Na zadní straně je ručně výklopný stojánek, který umožňuje naklopení tabletu až téměř do roviny stolu, takže jej lze používat jak jako notebook, tak jako jen lehce nadzvižený nástroj pro kreslení. I když je vnitřek Surface Go chlazený pasivně, povrch se ani při náročných testech nepříjemně nezahřívá. Portová výbava je velmi omezená. Kromě proprietárního napájecího adaptéru je zde už jen slot pro microSD kartu, audiokonektor a USB-C zdířka, která ale pracuje v režimech USB 3.1 Thunderbolt 3 a Power Delivery, takže slouží i pro napájení z univerzálního USB-C zdroje, pro výstup videa na kompatibilní monitory (redukce USB-C na HDMI není součástí dodávky) a samozřejmě pro rychlou datovou komunikaci. Poté už je na okrajích tabletu pouze vypínač a regulátor hlasitosti. Samozřejmě nechybí možnost datových přenosů přes Bluetooth a podpora Wi-Fi 802.11ac v obou frekvenčních pásmech. Pozitivně hodnotíme kvalitu webové kamerky, která může posloužit i pro přihlášení do Windows.
Microsoft defaultně osadil Surface Go systémem Windows 10 S, ale po přihlášení do účtu Microsoft a obchodu s aplikacemi lze rychle stáhnout aplikaci pro změnu Windows 10 S na Windows 10 Home, za verzi Pro je třeba připlatit. Windows 10 S jsme si krátce vyzkoušeli, ale vzhledem k tomu, že umožňuje pouze instalaci aplikací z omezené nabídky Microsoft Store, jsme ji rychle přepnuli do plnohodnotného režimu W10 Home. Přechod je rychlý a bezproblémový, potenciální návrat do Windows 10 S vyžaduje obnovení systému z tovární image na disku, ale je možný.
Celkově můžeme Surface Go zájemcům o ultramobilní, téměř plnohodnotný přenosný počítač s operačním systémem Windows 10 vřele doporučit. Za překvapivě příjemnou cenu (pravda, k nejlepšímu zážitku je nutné připočítat předraženou klávesnici) je to výborná volba. Niceboy HIVE XL
Dobrá sluchátka
Bluetooth reproduktory a Bluetooth sluchátka jsou hitem sezony. Sluchátka s velmi dobrým poměrem mezi výkonem a cenou uvedla na trh společnost Niceboy. Hive XL fungují jako klasická Bluetooth sluchátka s možností propojení i pomocí audiokabelu s 3,5mm jackem. Samozřejmě nechybí ani interní baterie, která sluchátka zvládne pohánět až 20 hodin provozu. V praktickém provozu jsme je jednou nabili a po týdenním používání (každý den cca hodinu a půl) sluchátka stále měla dost energie. Circumaurální sluchátka s hmotností 198 gramů mají skládací konstrukci, která usnadňuje jejich přenášení, obal ale není (na rozdíl od napájecího microUSB kabelu a audiokabelu) součástí dodávky. Díky polstrovanému mostu a příjemným vycpávkám ozvučnic sedí Hive XL pohodlně na hlavě, netlačí a lze je nosit i delší dobu. Líbilo se nám gumové pokrytí plastových ploch, které je příjemné na dotyk. Na levém sluchátku se nachází trojice tlačítek (vypínač a regulátory hlasitosti), která slouží i pro párování sluchátek nebo opakovaným stisknutím pro posun mezi skladbami. Po připojení k mobilnímu telefonu lze sluchátka používat i jako headset pro příjem hovorů. Kvalita reprodukce je s ohledem na cenu překvapivě vysoká a díky 40mm měničům sluchátka produkují plný a dostatečně hlasitý zvuk. Sluchátka mají systém zesílení basů, což některé uživatele potěší, jiné méně, ale bass booster lze vypnout.
Samsung Galaxy Tab S4
Nejlepší tablet s Androidem
Galaxy Tab S4 je momentálně nejlepší tablet se systémem Android a nabízí řadu vylepšení oproti předchozímu modelu, přesto ale není dokonalý. Namísto 9,7” AMOLED displeje u S3 Tab dostal S4 Tab 10,5” displej s vyšším rozlišením, přesto zůstaly rozměry tabletu podobné a přes navýšení kapacity baterie (a prodloužení výdrže) se výrazněji nezměnila ani jeho hmotnost. Samozřejmě je osazen výkonnějším, i když již o generaci starším procesorem, nechybí 4 GB RAM a 64GB datové úložiště. Z hlediska výkonu nelze tabletu vůbec nic vyčítat, bez zadýchání si poradil se všemi aplikacemi, které jsme zkoušeli. Na 10,5” AMOLED displej s rozlišením 2 560 × 1 600 bodů je radost hledět, při přehrávání videa jsme ocenili i čtveřici výkonných reproduktorů AKG s vynikajícím zvukem. Ve výbavě testovaného modelu nechyběl LTE modem pro přístup k mobilnímu internetu, jehož prostřednictvím lze tablet používat i pro telefonování. Systémový konektor dostal upgrade v podobě USB-C portu a nechybí ani 3,5mm audiozdířka nebo slot pro vložení až 400GB microSD karty. Výdrž na baterii je výborná. V benchmarcích dokázal S4 Tab pracovat okolo 12 hodin, v reálném provozu vydržel skoro 17 hodin práce s internetem a přehrávání videa. Z hardwarového hlediska nemáme k tabletu žádné výhrady, ale nelíbil se nám skleněný kryt zad, který je sice dnes moderní, ale zároveň příliš kluzký na držení a zachycují se na něm otisky prstů. Starší S3 Tab s lehce pogumovaným potahem se držel mnohem lépe. Specialitou tabletu je podpora systému DeX, který známe z řad telefonů Galaxy S8 a S9. V tomto případě je ale poprvé integrován do tabletu, který by se tak mohl stát náhradou pracovního počítače. Nápad je to dobrý, ale provedení stále není dokonalé. Je sice lepší než kdysi Microsoft Continuum a umožňuje na připojeném monitoru provozovat multitasking více oken, ale plnohodnotná náhrada pracovního počítače to není. Optimalizovaných aplikací je málo a nejsou ještě plně stabilní. V režimu DeX je například nutné doinstalovat i Google Disk a Dokumenty. Základní myšlenkou technologie DeX je možnost propojit tablet s velkým monitorem a připojit k němu klávesnici a myš. U telefonů Galaxy S8 a S9 k tomu byla potřeba speciální dokovací krabička, Galaxy Tab S4 stačí pro propojení s monitorem USB-C kabel. Majitelé USB-C monitorů mohou klávesnici a myš připojit přímo k zobrazovači, majitelé monitorů bez USB-C mohou využít USB-C/HDMI redukci a klávesnici s myší připojit k tabletu pomocí Bluetooth. Další variantou je přikoupit za cca 3 200 Kč doplňkovou klávesnici Bookcover Keyboard, která slouží i jako kryt tabletu. Tu jsme měli také možnost vyzkoušet, ale příliš se nám nelíbila. Za vysokou cenu totiž nabízí jen průměrnou kvalitu, malá a nepohodlná tlačítka a umožňuje postavení tabletu pouze pod jedním sledovacím úhlem. Tablet vyrobený ze špičkových materiálů by si zasloužil lepší klávesnici, jako má například Microsoft Surface Go. Sony WH-1000XM3
Budete poslouchat ticho
Loňské a předloňské modely řady Sony WH-1000 patřily mezi nejlepší bezdrátová sluchátka s aktivním odhlučněním okolních ruchů a nedávno uvedená třetí generace dokázala, že i dokonalé lze ještě trochu vylepšit. Všechny inovace 1000XM3 jsou k lepšímu, nový model nabízí o malinko lepší zvuk než 1000XM2, o trochu pohodlnější design a výrazně delší výdrž na baterii při současném lehkém snížení hmotnosti. První novinkou je poněkud upravený vzhled – došlo k faceliftu nosníkového mostu i náušníků. Most je více polstrovaný a o něco oválnější, mušle mají hladší povrch a barevně zvýrazněný otvor. Praktickou novinkou je záměna dobíjecího microUSB konektoru za USB-C. Ovládací prvky zůstávají na svých místech a inovace se nedotkla ani dotykového ovládání. To nám na sluchátkách vadí asi nejvíc, protože se něj těžké zvyká a dost často se nechtěně aktivuje fukce při nandávání sluchátek.
Co je na těchto sluchátkách ale dokonalé, je pohodlný posaz a neuvěřitelná síla systému aktivního noise cancellingu. Ten je v nové generaci řízen samostatným procesorem, který svou kvalitou nechává konkurenci o několik délek za sebou. Potlačení okolních ruchů je tak dobré, že jsme si 1000XM3 navykli v práci nosit jen tak, kvůli tichu. Díky pohodlnému designu není problém sluchátka nosit prakticky celou pracovní dobu.
Přes dokonalé ticho vyvolávající pocit soukromí i v zástupech lidí je ale u sluchátek důležitá i zvuková reprodukce. Ta je v tomto případě opět parádní a mezi ANC sluchátky těžko hledá přemožitele. Těšit se z ní mohou jak uživatelé preferující bezdrátové Bluetooth připojení s aktivovaným rušením okolních ruchů, tak náročnější hifisté, kteří si hudbu pustí do sluchátek přes audiokabel a ANC vypnou, protože nechtějí, aby jim do prožívaných hudebních frekvencí zasahovala deformující automatika. Rozdíl v kvalitě reprodukce se zapnutým nebo vypnutým ANC je ale na cestách neslyšitelný a prožitek z hudby poslouchané ve zvukovém soukromí drobné nepřesnosti vyváží, navíc je díky aktivovanému potlačení okolních ruchů možné poslouchat hudbu tišeji a nenamáhat tak sluch. Minulou generaci sluchátek máme naposlouchanou a nová generace nabízí podle nás lepší a živější atmosféru. Sony WH-1000XM3 nejsou studiová sluchátka s naprosto věrným zvukem, ale nástroj, který je vyladěn podle požadavků vývojových pracovníků Sony. Ti vytvořili zařízení s příjemnou atmosférou, poněkud zesílenými basy, dobře prokreslenými, ale stále ještě trochu nudnými středy, a jemnými výškami, které nevyvolají husí kůži, a přitom neztrácí detaily. Z hlediska hudebních žánrů se jedná o široce univerzální sluchátka, která si poradí jak s vážnou hudbou, tak s vokály nebo elektrickou či elektronickou hudbou. Vše zvládají s klidem profesionálního řidiče limuzíny.
Lenovo Yoga 530-14ARR (81H9000ACK)
Dotyk s Ryzenem
Lenovo Yoga 530 je konvertibilní notebook, který lze po otočení displeje o 360 stupňů používat jako tablet. Díky dotykovému peru, které je součástí dodávky, nejsou uživatelé při ovládání omezeni jen na pohyby prstů po displeji, ale mohou snadno ovládat i drobné objekty a navíc i kreslit. Dotykový displej má 14” úhlopříčku a zobrazuje se na něm ostrý obraz v rozlišení Full HD. Dotykový displej samozřejmě znamená i lesklý povrch. 2v1 notebook má kovové a velmi pevné tělo. Displej má úzké, pouze 9mm okraje po stranách a vzdálenost horního okraje od displeje činí sice jen 12 mm, ale do horního okraje se vešela i webkamerka. Nadmíru spokojeni jsme byli i s klávesnicí, která je osazena příjemně velkými tlačítky a nabízí dvouúrovňové podsvícení. Na 2v1 notebook nabízí přístroj i velmi dobrou portovou výbavu v podobě plnohodnotného HDMI, USB 3.0 a USB-C portů, 3,5mm zvukového výstupu a napájecí zdířky. Nechybí ani slot pro SD kartu a čtečka otisku prstů. O výkon, který je velmi slušný, se stará čtyřjádrový procesor AMD Ryzen 5 2500U, obsahující grafiku AMD Radeon Vega 8. Operační paměť má ideální kapacitu 8 GB a SSD disk nabízí 256 GB úložného prostoru. Díky tomu notebook i aplikace startují rychle a je radost je používat. Ani výdrž baterie není špatná. V reálném provozu vydrží při práci s kancelářskými aplikacemi, internetem a při přehrávání videa okolo sedmi až osmi hodin.
Microsoft Surface Go
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel 4415Y Pentium / 1,6 GHz Dual / 2+2 Core / 8 GB
Grafika HD Graphics 615
(úhlopříčka / rozlišení)
Displej 10“ / 1 800 × 1 200 /
IPS / lesklý / dotykový
SSD / HDD / ODD 128 GB /•/•
1 × USB-C, 1× audio,
Výbava 1× proprietární microSD, BT, napájení,
Wi-Fi 802.11ac
PCMark 8 Home 1 886 bodů / 4:50 h:m
PCMark 10 1 795 bodů
3DMark R15 SD / Cinebench 2 934 / 160 bodů
Rozměry a hmotnost 245 (s klávesnicí × 173 × 8,3 767 mm, g) 525 g
Cena 15 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,5)
Niceboy HIVE XL
TECHNICKÁ DATA
Typ sluchátek circumaurální
Připojení Bluetooth, 3,5mm
Měniče 2 × 40 mm
Frekv. rozsah 20–20 000 Hz
Výdrž na baterii cca 20 hodin
Citlivost sluchátek 102 dB
Cena 1 690 Kč
Známka Chipu výborný (1,7)
Samsung Galaxy
Tab S4
TECHNICKÁ DATA
Displej 10,5“ /
(úhlopříčka / rozlišení) 2 560 × 1 600 bodů / OLED
Displej
(max. jas / šach. kontrast) 478 cd/m2 / 141 : 1
Snapdragon 835
CPU / GPU / RAM (8 × 300–2 360 MHz) /
Adreno 540 / 4 GB
USB-C, LTE (nanoSIM),
Výbava Wi-Fi 802.11ac, LTE, BT,
NFC, audio, 13 / 8 Mpx
Uživatelská paměť
(int. / ext. / USB OTG) 64 GB (52,7 GB) /0/0
Výdrž na baterii (on-line) 10:44 h
PCMark 2.0 6 697 bodů / 11:46 h:m
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 3 405 / 165 348 bodů
Operační systém Android 8.1
Rozměry a hmotnost 249 × 163 × 7,1 mm, 480 g
Cena 19 490 Kč
Známka Chipu výborný (1,2)
Sony WH-1000XM3
TECHNICKÁ DATA
Typ sluchátek circumaurální
Připojení Bluetooth aptX), 3,5 mm (LDAC, AAC/
Výdrž ANC 30 hodin
Impedance 47 Ohm
Frekvenční rozsah 4–40 000 Hz
Citlivost sluchátek 104,5 dB
Hmotnost 253 g
Cena 9 999 Kč
Známka Chipu výborný (1,0)
Lenovo Yoga 530-
14ARR (81H9000ACK)
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM AMD (2 GHz) Ryzen / 8 GB 5 2500U
SSD / HDD / ODD 256 GB /•/•
Grafická karta AMD Radeon Vega 8
2× USB 3.0, USB-C, SD,
Výbava Wi-čtečka Fi (802.11ac), otisku prstů, BT,
dotykové pero
PCMark 8 Home / Work 3 195 bodů / 3:48 h
Cinebench 3DMark 2.0 R15 (SD) / 606 / 5 458 bodů
Rozměry a hmotnost 328 × 229 × 19 mm, 1 603 g
Cena 19 400 Kč
Známka Chipu výborný (1,7)
Výborný fotomobil s menšími vadami
HTC U12+
Model U12+ je dalším dokladem toho, že HTC smartphony prostě umí. Skvěle vypadá, výkonu má na rozdávání, perfektně fotí a obejde se bez jakýchkoli mechanických tlačítek. HTC U12+ má kovový rám, displej bez výřezu a zahnutí a ve své modré verzi i zajímavě zpracovaný kryt. Je totiž částečně průhledný a odkrývá některé prvky hardwaru. Můžete si ale vybrat i konzervativní černou nebo extrémně líbivou červenou verzi, jejíž metalický lak přechází až do zlaté. Telefon je odolný vůči prachu a vodě dle standardu IP68.
Displej má úhlopříčku 6 palců, poměr stran 16:9 a UHD rozlišení. Softwarově jej ale můžete snížit na Full HD a šetřit tak energii. Stejně tak můžete poklepáním na hranu smartphonu stáhnout displej na 4 palce a pohodlně jej ovládat jednou rukou. Se svými 537 ppi je displej velmi ostrý a s 135% pokrytím sRGB rozsahu a podporou HDR slibuje perfektní podívanou. Bohužel, naměřili jsme mu jen 290 cd/m2, což například v porovnání se Samsungem Galaxy S9 a jeho 740 cd/m2 představuje hodně slabý výsledek, který se odrazí především ve zhoršené viditelnosti obsahu obrazovky na ostrém slunci.
S výkonem nemá HTC U12+ sebemenší problém, jeho Snapdragon 845, dopovaný 6GB RAM, nezaváhá ani u nejnáročnějších aplikací a her. Výkonný smartphone ale poměrně rychle vysaje energii ze svého 3 500mAh akumulátoru, který se do plné kapacity dobíjí přes tři hodiny. Polehčující okolností ale je, že během prvních minut se smartphone nabije na několik dalších hodin a upgrade firmwaru slibuje výrazné zlepšení hospodaření s energií.
Silnou stránkou smartphonů HTC je jejich fotoaparát, který je v HTC U12+ dotažen takřka k dokonalosti. Kombinace 12- a 16Mpx snímače se světelností f/1.7 a f/2.6 nabízí dvojnásobný optický zoom i možnost dodatečného zaostření a rozmazání zvolených částí snímků. HTC U12+ navíc exceluje nejen za dobrého světla, ale i v šeru. Vysokou kvalitu mají i pořízené videozáznamy, kdy se hned čtyři mikrofony postarají o prostorový zvuk. V UHD rozlišení lze natáčet tempem 60 sn./s., ve Full HD pak dokonce 240 sn./s.
Třešničkou na dortu je nové ovládání Edge Sense 2, ve kterém jsou i hlavní ovládací tlačítka smartphonu nahrazena dotykovými ploškami s hmatovou odezvou. Dále je možné nastavit si akce při pevném stisknutí i poklepání na rám smartphonu a také dotykem na libovolné straně vyvolat nastavitelnou nabídku nejpoužívanějších aplikací, nástrojů a nastavení. Ovládání Edge Sense 2 má rychlou odezvu a manipulaci s telefonem výrazně zjednodušuje.
S ohledem na velkou konkurenci mezi smartphony musíme být na HTC U12+ při opravdu přísní, ale faktem je, že směle konkuruje mnohem dražším přístrojům. QNAP TS-932X-2G
Monstrum mezi NAS servery
Za překvapivě dostupnou cenu nabízí QNAP nový NAS server TS-932X s devíti (!) šachtami na pevné disky, výkonným procesorem a ultimátní výbavou pro připojení k Ethernetu. Anoncovanou cenu 17 tisíc korun však berte s velkou rezervou, protože plné osazení NAS serveru pevnými disky vás přijde na pěkných pár (desítek) tisíc. Při takové investici bychom vám také doporučovali pořízení verze s 8 GB RAM, která začíná na 22 tisících korunách. Dále si můžete připlatit ještě za dalších 8 GB RAM až do finální konfigurace s 16 GB operační paměti. Nezbytné investice ale ani tímto nekončí, protože budete potřebovat přepínač s 10Gb SFP+ porty, SFP+ kabely a 10Gb ethernetovou kartu do počítače. Vše potřebné má QNAP ve své nabídce, například přepínač QNAP QSW-12088C za nějakých 14 tisíc korun. Nechme už ale nudných počtů a podívejme se, co za cenu ojetého auta od QNAP dostanete.
Pět 3,5“ šachet NAS severu QNAP TS-932X je připraveno na osazení vysokokapacitními HDD, zapojenými v režimu RAID-5. Další čtyři 2,5“ šachty jsou určeny pro rychlé SSD, jejichž kapacita bude sloužit jako vyrovnávací paměť. Automatická optimalizace rozmístění dat (tzv. tiering) zajistí, že na SSD budou uloženy nejčastěji využívané soubory, které se pak budou načítat maximální rychlostí. Při využití duálního Gb/s LAN nebo 10Gb/s SFP+ rozhraní jsou data (šifrovaná i nešifrovaná) přenášena opravdu rychlostí blesku. QNAP TS-932X je díky tomu velmi vhodný pro datově extrémně náročné úlohy, typicky zpracovávání videa v UHD rozlišení. Kapacitu operační paměti se vyplatí navýšit především kvůli úlohám z oblasti virtualizace a souběžnému provozu velkého množství aplikací (zálohování dat, vytváření snímků atd.) pro mnoho připojených klientů. Tento NAS podnikové třídy také podporuje novou surveillance aplikaci QVR Pro (s bezplatnou licencí pro 8 IP kamer) a je připraven na provoz výkonného soukromého cloudu i aplikací z oblasti internetu věcí. Zachovává si přitom snadnou ovladatelnost a výběr z obrovské nabídky aplikací pro operační systém QTS.
SteelSeries Arctis Pro + GameDAC
Špičkový Hi-res zvuk
K čemu je vám hudební sbírka v bezeztrátové kvalitě a špičková sluchátka, když vám zážitek z poslechu zkazí mizerný zvukový výstup z počítače? Dánská firma SteelSeries, která je primárně výrobcem herního počítačového příslušenství, na takovou situaci myslí a sestavila ze svého pohledu ideální kombinaci pro dokonalý poslech – nejen při hraní her. Sada SteelSeries Arctis Pro + GameDAC obsahuje výkonná sluchátka a vlastní DAC převodník opatřený certifikací Hi-res Audio.
Uzavřená sluchátka Arctis Pro mají bytelnou konstrukci kombinující ocel a matný hliník, což sice trochu zvyšuje jejich hmotnost, ale provedení hlavového mostu i velkorysé polstrování náušníků zajistí pohodlí i při velmi dlouhém nošení. Externí DAC převodník, nebo chcete-li zvuková karta, který se připojuje k počítači přes USB rozhraní nebo k herní konzoli optickým kabelem, se postará o zpracování zvuku daleko nad rámec běžných zvukových výstupů počítače.
GameDAC má vlastní zesilovač, procesor prostorového zvuku a také ekvalizér. Máte přitom na výběr, zda budete upravovat nastavení zvuku prostřednictvím ovládacích prvků a bodového displeje přímo na GameDAC (to je ostatně jediná volba při připojení k herní konzoli), nebo použijete ovládací aplikaci SteelSeries Engine, instalovanou v počítači. Kromě zvukového výstupu lze přitom ovládat i podsvícení mušlí sluchátek a špičky vysouvacího mikrofonu.
Přestože se jedná o audiosadu, určenou primárně k umocnění zážitku z počítačových a konzolových her, SteelSeries Arctis Pro + GameDAC vás nezklame ani při poslechu hudby či sledování filmů. Sluchátka produkují v celém spektru velmi čistý a sytý zvuk s výborným podáním prostoru a posluchače nijak neunavují. Externí převodník zbaví zvuk hrozícího rušení od dalších komponent počítače a umožňuje doladit přednes sluchátek gustu každého posluchače. Sada SteelSeries Arctis Pro + GameDAC nestojí málo, ale její cena má své opodstatnění.
HTC U12+
TECHNICKÁ DATA
Nejvyšší standard
mobilní sítě LTE Cat. 18
Displej (velikost / rozlišení) 6“ 1 440 IPS × LCD 2 880 / pixelů
Wi-Fi 802.11ac, GPS, USB
Type-C, Bluetooth 5.0,
Výbava NFC, 12 + 16 hlavní Mpx, fotoaparát selfie
fotoaparát 8 + 8 Mpx,
senzor otisků prstů
Qualcomm Snapdragon
CPU / GPU / RAM 845 + 4× (4× 1,7 GHz) 2,8 GHz /
Adreno 630 / 6 GB
Operační systém Android 8.0
Úložiště (interní / volné / rozšíření) 64 GB / 51 GB / microSD
Výdrž na akumulátor
(internet) 7:38 hodin
Rozměry a hmotnost 7,5 × 15,7 × 1 cm, 188 g
HODNOCENÍ
Celkem 83,0
Výkon/ovládání (35 %) 94
Výbava (25 %) 81
Akumulátor (15 %) 60
Displej (15 %) 79
Fotoaparát (10 %) 100
Cena cca 17 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)
QNAP TS-932X-2G
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM AnnapurnaLabs 2 GB DDR4 Alpine AL-324 4 × 1,7 GHz /
Šachty na disky 5× 3,5/2,5“ + 4× 2,5“
Rozšiřitelnost 1× SODIMM
Sekvenční čtení / zápis dat až 1 966 / 835 MB/s
Spotřeba (provoz / pohotovostní režim) 42,2 / 21,7 W
Rozhraní 2× 1× 3,5mm Gigabit line-LAN, in 2× 10GbE SFP+, 3× USB 3.0,
Rozměry a hmotnost (bez disků) 22,5 × 18,2 × 22,4 cm, 3,5 kg
Cena (bez disků) cca 17 000 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)
SteelSeries Arctis Pro + GameDAC
TECHNICKÁ DATA
Výbava Hi-3,5mm res Audio line-in/certifikace, line-out optický digitální vstup,
Konstrukce supraaurální, uzavřená
Velikost měničů 40 mm
Frekvenční (sluchátka / rozsah GameDAC) 10–40 000 Hz / 5–40 000 Hz
Impedance 32 ohmů
Hmotnost (sluchátka) 349 g
Rozměry a hmotnost (GameDAC) 127 × 57 × 45 mm, 116 g
Cena cca 7 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,0)
+ Perfektní zpracování, vysoký výkon, skvělý fotoaparát. - Podprůměrný jas displeje, slabší výdrž na akumulátor.
Foto popis| Průhledná záda Modrá verze HTC U12+ má částečně průhledný zadní kryt, odhalující některé prvky hardwarové výbavy. Jestli se nechcete dívat pod kapotu, zvolte černou nebo exkluzivní červenou variantu.
Foto popis| Extrémní LTE S LTE Cat. 18 je možné v mobilní síti stahovat data rychlostí až 1 200 Mb/s. Kdyby snad některý z českých operátorů takto rychlé LTE spustil, vyčerpáte měsíční příděl mobilních dat za pár sekund.
Foto popis| Dokonalý fotoaparát Hlavní i selfie fotoaparát HTC U12+ jsou duální. HTC se již dlouho nehoní za megapixely, ale za kvalitou snímků. HTC U12+ je v tomto ohledu prakticky dokonalý.
Vize přítomnosti
BMW i8 roadster
Psal se rok 2011 a automobilka BMW představila na autosalonu ve Frankfurtu koncept, který se jmenoval BMW i8. To je dlouhých sedm (!) let zpět. Auto tehdy vypadalo neuvěřitelně futuristicky. O pár let později se model i8 opravdu dostal do prodeje. V téměř nezměněné podobě od automobilu, který jsme mohli vidět na autosalonu. Přišel rok 2017 a BMW odhalilo novou karosářskou variantu – dvoumístný roadster. Teď máme rok 2018 a BMW i8 roadster, ač téměř nezměněný oproti roku 2011, stále vypadá jako auto z daleké budoucnosti.
Proč vůbec původní BMW i8 vzniklo? Kdyby inženýři v BMW chtěli postavit brutální sporťák, mohli by to udělat velmi jednoduše. Jenže tehdy se v Mnichově dívali dále do budoucnosti. Do budoucnosti, se kterou se právě teď střetáváme a která naplno dorazí v následujících dvou až třech letech. Potřebovali totiž ukázat, že hybrid může být zábavné auto. Že maloobjemový motor se třemi válci může být tím nejlepším motorem, jaký jste kdy řídili.
O pohon zadních kol se stará benzinový tříválec o objemu 1,5 litru. Ale nejde o žádné ořezávátko, spalovací motor nabídne 170 kW. Pohon předních kol zajišťuje elektromotor s výkonem 105 kW. Každý z motorů se tak postará o jednu nápravu, jejich výkon tedy stačí sečíst a dostanete se k číslu 275 kW. To, že jde o čtyřkolku, je z popisu jasné. Elektromotor čerpá energii z lithiumiontového akumulátoru s kapacitou 11,6 kWh. Teoretický dojezd na elektřinu je 53 km, v praxi pak počítejte spíše s 30–40 km. Nejčastěji se ale budete pohybovat v hybridním režimu, kdy bude v provozu i spalovací motor. Udávaná kombinovaná spotřeba v tomto případě je 2,1 litru benzinu na 100 km a znamená, že pojedete krátkou trasu a plně využijete možnosti elektromotoru. Ostatně, pokud budete využívat jen elektromotor, vlastně ani benzin potřebovat nebudete. Čistě na elektřinu umí jet roadster rychlostí až 120 km/h.
Baterii můžete dobíjet třemi způsoby. Při jízdě se baterie začne dobíjet vždy, když začnete brzdit. Elektromotory rekuperují a energie, která by se proměnila v teplo, se v podobě elektřiny uloží do akumulátorů. Částečně může baterie dobíjet i spalovací motor – to je druhý způsob dobíjení. A třetí způsob je jednoduše z elektrické zásuvky.
Nic nestárne tak rychle jako interiéry aut. I při usednutí dovnitř tohoto „ufouna“ se najednou cítíte velmi civilně a poznáte, že auto je s námi už několik let. Zobrazení tak probíhá na displeji s úhlopříčkou 8,8“ a rozlišením 1 280 × 480 bodů. Ovládání je stejné jako u všech BMW, jednoduché, přehledné a intuitivní. Naopak velkým zklamáním interiéru jsou odkládací místa. Sednete si do auta a nemáte kam odložit ani peněženku, ani telefon. Kapsy ve dveřích neexistují, držák na nápoje je vhodný jen pro menší telefony, loketní opěrka pak není ideálním místem. Vyřešíte to tak, že si věci položíte na zem vedle sedačky.
To nejlepší na celém autě je samozřejmě jízda. Sedíte prakticky na zemi, máte těžiště tak nízko, že se auto vůbec nenaklání – ani nemá kam. Je neustále přilepené k silnici. Převodovky má automobil dvě – spalovací motor má klasický šestistupňový automat, přední elektromotor má k dispozici dvě rychlosti. Tak či tak, stačí zatlačit pedál do podlahy a auto vystřelí vpřed. Pokud jedete velkou „pilu“, je třeba myslet na to, že silný motor na zadních kolech by uměl zadek vytlačit ven. Ale v tomto případě zasáhne stabilizace, takže i v zatáčce můžete mít plyn až na podlaze a přední kola se postarají o neuvěřitelné zrychlení i v místech, kde na vás působí boční přetížení. Díky použití pevného karbonu se auto ani trochu nekroutí. Tohle je zkrátka paráda.
Když se pokocháte a začnete uvažovat o nákupu, stačí jeden pohled do ceníku. Auto tak, jak jej vidíte na obrázku, vyjde na 4 708 729 Kč. A to je hodně. Za tyhle peníze můžete mít skvělý supersport s brutálním osmiválcem a téměř dvojnásobným výkonem. Většina zákazníků tak zatím sahá po těch ryzích sporťácích. V BMW ale asi tušili, že na i8 nezbohatnou. Auto mělo být předělem mezi minulostí a budoucností. Jeho úkolem je ukázat, že maloobjemový tříválec doplněný o elektromotor může fantasticky jezdit, může to být zábava, emoce, rychlost, láska. A to se povedlo na 100 %.
BMW i8 Roadster
TECHNICKÁ DATA
Výkon 275 kW
Zrychlení 0-100 km/h 4,6
Rozměry 4 689 × 1 942 × 1 291 mm
Provozní hmotnost 1 595 kg
Cena testovaného vozu 4 708 729 Kč
Známka Chipu dobrý (1,3)
Foto popis| BMW i8 se dobíjí i externě. Plné dobití zabere cca 2 hodiny, rychlodobíjení stejnosměrným proudem není kvůli malé kapacitě baterií podporováno.
O autorovi| vratislav.klega@gmail.com
Efektivní videoeditor pro náročné
Magix Video Pro X
Videoeditor Magix Video Pro X je starším, mnohem lépe vybaveným sourozencem programu Magix Video deluxe. Jeho rozsáhlou výbavu demonstruje plných 6 GB efektů a šablon, které jsou obsaženy v instalaci – Magix Video deluxe nabízí oproti tomu jen asi polovinu materiálu. Program Magix Video Pro X je určen pro náročné videoamatéry, kteří si chtějí vytvářet vlastní filmy a videoklipy ze záběrů pořízených smartphony, akčními kamerami či z jiných zdrojů. Za tímto účelem podporuje všechny běžné formáty videa i zvuku, což v praxi znamená, že byste jen těžko hledali soubor s videem či hudbou, který byste v tomto programu neotevřeli. Podporováno je dokonce i rozlišení obrazu až 6K, pouze je nutné nejdříve aktivovat příslušný MPEG-4 kodek, ale jen z licenčních důvodů, jinak jej můžete používat bez dalších poplatků.
Uživatelské rozhraní programu Magix Video Pro X vychází z osvědčeného stylu ovládání videoeditorů. Nechybí tedy okno pro výběr zdrojového materiálu ke zpracování, náhledové okno pro sledování výsledků úprav a samozřejmě ani stopy pro vkládání videozáběrů, zvuku a efektů, kterých může být v programu Magix Video Pro X použit v podstatě neomezený počet. Uživatelské rozhraní programu je do značné míry nastavitelné a podporuje i použití více monitorů. Výběr efektů a filtrů pro úpravy obrazu videa je skutečně enormní. Pořízené videozáběry je možné rozsáhle upravovat a vkládat mezi ně přechodové efekty. K dispozici jsou například i efekty na umělé „zestárnutí“ filmů, vytváření světelných odlesků, rozostření záběru atd. Jednou z novinek videoeditoru Magix Video Pro X je možnost oddělené editace obrazové a zvukové složky filmu. Magix také výrazně vylepšil rychlost programu a přepracoval sekci pro výběr a nastavení efektů. Celkově se může prostředí programu Magix Video Pro X především začátečníkům jevit jako nepřehledné, ale to je důsledkem rozsáhlé nabídky funkcí a jejich detailního nastavení. Pokud ale videoeditoru věnujete čas, zjistíte, že je práce s ním intuitivní, a najdete si vlastní zkratky k nejčastěji používaným funkcím. Pomoci vám může i rozsáhlá uživatelská příručka.
Power2Go 12 Platinum
Multifunkční vypalovač
Soubor CyberLink Power2Go 12 kromě vypalovacích funkcí nabízí i mnoho dalších modulů, především pro zálohování dat a práci s multimédii. Navíc nabízí velmi jednoduché ovládání, kdy stačí soubory k vypálení jednoduše myší přetáhnout do plovoucího okna programu v podobě miniaplikace na ploše. Při vytváření videodisků pak Power2Go pracuje se všemi běžnými typy videí, které si program automaticky převede do potřebného formátu.
Nástroje na práci se zvukem se postarají o uložení stop z hudebních CD na disk počítače a případně i jejich převod do běžných komprimovaných formátů. Funkce pro stahování videí z internetu si poradí s videoklipy na YouTube a Facebooku, které si můžete uložit do počítače nebo vypálit. Pokud je to třeba, převádí Power2Go videa do formátů používaných mobilními zařízeními. Nová verze programu přitom pracuje i s kodekem H.265 (HEVC) a samozřejmě i s videem ve vysokém rozlišení. Speciální funkce pak zahrnují například i editor bookletů, vypalování bootovacích záloh diskových oddílů a mnoho dalšího. WebAnimator Plus 3
Animace pro webové stránky
Létající objekty, rotující nebo skákající text, dynamické změny barev a velikostí i další divoké animované efekty internetových stránek dnes zvládnou zpracovávat webové prohlížeče i bez doplňkových modulů jako Flash nebo Sliverlight. Vlastní vytváření takových animací však zrovna jednoduché není. Pomocí aplikace WebAnimator ale můžete vytvářet i poměrně komplikované animace a efekty i bez znalosti programování. Znalost technologií jako HTML, CSS3 a JavaScript se při práci v programu WebAnimator sice hodí, ale není úplně nezbytně nutná.
WebAnimator totiž nabízí šablony a předvolby, se kterými můžete dále pracovat a vytvářet si vlastní animace pro webové stránky. Stačí vám jen zvolit konkrétní objekt a nadefinovat dobu trvání jeho animace. Pak objekt přesunete do požadované pozice. Připraveny jsou i šablony pro složitější animace, jako je poskakování nebo zoomování, u kterých si jen detailně nastavíte požadované parametry. Hotové animace můžete exportovat ve formátu HTML5 nebo jako animované obrázky ve formátu GIF a také je možné připravený obsah dále zpracovávat ve webovém editoru WebSite X5.
Ashampoo WinOptimizer 16
Vyladění PC na kliknutí
Nástroj na vyladění a optimalizaci výkonu počítače Ashampoo WinOptimizer je právem považován za jeden z uživatelsky nejpřívětivějších programů tohoto typu. Toto hodnocení si zaslouží především za svoje přehledné uživatelské rozhraní, vysvětlení jednotlivých funkcí i bezpečnostní mechanismy, zabraňující nechtěným změnám v nastavení počítače. S programem Ashampoo WinOptimizer si tedy poradí i úplný nováček, který uvítá především plně automatizované funkce pro analýzu počítače, odstranění nepotřebných dat, promazání dočasných souborů a pozůstatků po surfování na internetu nebo vyčištění registru Windows od zbytečných a poškozených záznamů. Překvapivá je lehkost, s jakou Ashampoo WinOptimizer automatickou údržbu počítače provádí.
Pokud máte zájem řídit si údržbu svého počítače sami, pak vám Ashampoo WinOptimizer nabídne desítky nástrojů a funkcí pro vyladění výkonu a vyčištění vašeho stroje. Výsledný přínos ladění a optimalizace pak záleží na konkrétní konfiguraci počítače.
O&O Defrag 22
Defragmentace SSD
Nová verze programu O&O Defrag, označená číslem 22, přináší zejména vylepšení zaměřené na majitele počítačů s pevnými disky typu SSD. Pro tento typ disků je klasická defragmentace nevhodná, zbytečně opotřebovává paměťové buňky a zvýšení výkonu při čtení dat stejně nepřinese. O&O Defrag 22 ale přichází s technologií označenou jako SOLID, která slibuje uspořádání dat na SSD tak, že se naopak míra opotřebení sníží (klesne počet operací čtení a zápisu) a soubory budou ke zpracování z disku načítány rychleji. Starší verzi programu O&O Defrag najdete mezi plnými verzemi na Chip DVD. (Cena: cca 700 Kč, oo-software.com) Známka Chipu velmi dobrý (2,6)
ScreenVideo 2018
Záznam z obrazovky
S programem ScreenVideo můžete pořídit videozáznam dění na obrazovce počítače. Můžete se rozhodnout, jestli budete zaznamenávat celou pracovní plochu, nebo jen obsah zvolené oblasti. Do záznamu lze zahrnout i vstupy z webkamery, mikrofonu i zvuk spuštěných aplikací. Kurzor myši může být zaznamenán, nebo jeho pohyb aplikace skryje. Ovládání programu ScreenVideo je přitom velmi snadné a intuitivní – v nejjednodušším případě stačí jen kliknutím na tlačítko spustit záznam. Pořízené video lze ukládat ve formátech MP4, WebM nebo WMV a nastavit si přitom rozlišení, snímkovou frekvenci i kvalitu zvukového záznamu. (Cena: cca 800 Kč, abelssoft.net) Známka Chipu dobrý (2,2)
Magix Video Pro X
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina
Stopy / efekty neomezený cca 1 000 počet /
všechny běžně používané
Import / export formáty včetně videí
v rozlišení až 6K
MultiCam až 9 kamer
On-line propojení YouTube, Vimeo
Podporované datové nosiče DVD, Blu-ray, AVCHD
Info magix.com
HODNOCENÍ
Celkem 91,4
Nabídka funkcí (50 %) 95
Ovládání (25 %) 91
Výkon (20 %) 85
Dokumentace (5 %) 83
Cena 10 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
CyberLink Power2Go 12
Platinum
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Windows (32/64 b) Vista/7/8/10
Jazyk angličtina, němčina
datové CD/DVD/Blu-ray
Podporované formáty disky, Audio CD, MP3
CD ad.
rozdělení na více datových
nosičů, kopírování,
Funkce pro vypalování práce s obrazy disků,
vytváření bootovacích
disků ad.
DVD authoring, ukládání
stop z Audio CD, stahování
Multimediální nástroje videí z internetu,
převody multimediálních
souborů ad.
virtuální mechaniky,
Další funkce návrh přebalů, editace
zvukových stop
Info cyberlink.com
HODNOCENÍ
Celkem 91,0
Nabídka funkcí (40 %) 92
Výkon (40 %) 90
Ovládání (20 %) 91
Cena cca 1 800 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
WebAnimator Plus 3
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Windows (32/64 b) 7/8/10
Jazyk angličtina, němčina
Předlohy 4 24 kompletní animací, 7 šablony, efektů
Import všechny videa a zvuku běžné formáty
Export HTML5, WebSite GIF X5 animace,
Info webanimator.com
HODNOCENÍ
Celkem 84,3
Nabídka funkcí (50 %) 85
Výkon (25 %) 86
Ovládání (20 %) 81
Dokumentace (5 %) 81
Cena cca 2 530 Kč
Známka Chipu dobrý (1,9)
Ashampoo
WinOptimizer 16
TECHNICKÁ DATA
Operační systém Windows (32/64 b) 7/8/10
Jazyk čeština
odstranění pozůstatků
Údržba po defragmentace surfování na disků, webu,
uvolnění paměti ad.
optimalizace připojení
Zvýšení výkonu k internetu, správa
procesů a služeb ad.
systémové informace,
Analýza analýza disku, test
výkonu ad.
bezpečné mazání dat,
obnova smazaných
Další nástroje souborů, šifrování
souborů, vyhledávání
duplicit ad.
Info ashampoo.com
HODNOCENÍ
Celkem 90,6
Výkon (40 %) 90
Vedení uživatele (30 %) 88
Nabídka funkcí (30 %) 94
Cena cca 560 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
+ Bohatá nabídka funkcí, poloprofesionální zpracování videa i zvuku. - Méně přehledné ovládání, výrazně dražší než konkurence.
Dětský zámek na tablet či smartphone
Kaspersky Safe Kids
Ani malé děti se dnes neobejdou bez tabletů a smartphonů, ale pokud jim je rodiče poskytnou na hraní bez jakékoli kontroly, může to skončit velkými nepříjemnostmi. Kromě toho, že budou děti s mobilním zařízením trávit neúměrné množství času, hrozí jím samozřejmě i rizika během surfování po internetu nebo komunikace s neznámými lidmi. Aplikace Kaspersky Safe Kids všechna tato rizika minimalizuje, když umožňuje nejen sledovat využívání mobilního zařízením dětmi, ale také jej umí podstatně omezit. Rodičům stačí provést jen dva jednoduché kroky: instalovat aplikaci Kaspersky Safe Kids na svoje i dětské zařízení a vytvořit si bezplatný uživatelský účet.
Následně mohou rodiče vytvořit dětem kontrolovaný uživatelský profil, v rámci kterého budou moci využívat svůj tablet či smartphone jen v určenou dobu, omezí se okruh povolených webových stránek a limituje se instalace a použití konkrétních aplikací. Rodiče si mohou nastavit zasílání upozornění na různé aktivity, například návštěvu webové stránky s určitým obsahem. Pokud dítě při používání svého zařízení narazí na zakázanou webovou stránku či aplikaci, může poslat rodičům žádost o odblokování.
Funkce aplikace Kaspersky Safe Kids jsou velmi užitečné, ale uvítali bychom ještě drobná vylepšení . Například pokud má dítě kromě smartphonu i tablet, počítá se doba využití každého zařízením zvlášť. Také by se nám líbila možnost detailnějšího nastavení doby použití, abychom mohli například povolit jen hodinu po sedmé večer. Další funkce přidává placená verze aplikace, kdy za 200 korun ročně můžete například i lokalizovat smartphone dítěte nebo obdržet upozornění, pokud se dítě se svým zařízením nachází v určité oblasti. Rozšířen je i monitoring zařízení – konkrétně o sledování hovorů a SMS zpráv.
Platforma ?– ? zdarma Známka Chipu výborný (1,8)
Foto popis| Aplikace Safe Kids poskytuje přehledy aktivit vašich dětí při používání smartphonu nebo tabletu. Můžete v ní nastavit i zásadní omezení doby strávené na internetu nebo použitelných aplikací.
Sdílení hudby
SplitCloud
Aplikace SplitCloud umožňuje sdílet vaše sluchátka s kýmkoliv, kdo je právě vedle vás, a poslouchat dvě různé skladby ve stejný okamžik. Taková funkce se hodí, pokud máte k dispozici pouze jedno mobilní zařízení a jedna sluchátka, ale chcete poslouchat ve dvou – každý jinou hudbu. Taková situace může nastat například při společném letu či cestě vlakem nebo autobusem. SplitCloud nabízí dva nezávislé přehrávače v jednom a umožňuje přístup k veškeré hudbě bezplatné streamingové platformy SoundCloud v režimu streamování. Navíc máte přístup ke všem skladbám, které jsou již uloženy v knihovně hudby vašeho zařízení s iOS. SplitCloud lze také použít jako běžný hudební přehrávač bez sdílení.
Platforma ? zdarma ? –
Známka Chipu výborný (1,7)
Jízdní řády
Bileto
Nová aplikace Bileto umí vyhledávat spojení městské hromadné dopravy v českých městech, stejně jako v jízdních řádech vlaků a meziměstských autobusů.
Podle vaší aktuální polohy najde Bileto nejbližší zastávku a naplánuje cestu do zvoleného místa. Šikovné je, že Bileto nevyhledává cíl cesty jen podle zastávek MHD nebo nádraží, ale jako konkrétní adresy nebo body zájmu. I když tedy neznáte název cílové stanice, Bielto vám poradí, jak se na dostat co nejblíže k požadovanému místu. Další funkce umožňují vyhledávat různé kombinace dopravy, nastavovat si parametry přestupů nebo třeba minimalizovat pěší vzdálenost mezi zastávkami při přestupech. Z historie hledání lze otevřít vyhledaná spojení i bez připojení k internetu.
Platforma ? zdarma ? zdarma
Známka Chipu výborný (1,8)
Dálkové ovládání
Nvidia Shield TV
V nedávné době vydala Nvidia oficiální ovládací aplikaci pro svoje zařízení Nvidia Shield TV, určenou pro tablety a smartphony s Androidem a iOS.
Aplikace, která nese rovněž název Nvidia Shield TV, se pomocí číselného kódu spáruje s konzolí Nvidia Shield TV připojenou k televizi, která musí být ve stejné síti jako vaše mobilní zařízení (ať už používáte Wi-Fi, nebo Ethernet). Pak máte k dispozici klasické ovládací prvky, touchpad a samozřejmě i klávesnici. Aplikace funguje svižně a spolehlivě, jen postrádá funkci hlasového ovládání, která je jinak velkou předností Nvidia Shield TV. V aplikaci Android TV Remote Control od Googlu hlasové ovládání nechybí.
Platforma ? zdarma ? zdarma
Známka Chipu výborný (2,5)
Anonymně na webu
Ghostery Privacy Browser
Ghostery je oblíbený doplněk internetových prohlížečů Chrome a Firefox, který blokuje sledovací prvky webových stránek i agresivní internetovou reklamu.
Pro smartphony a tablety s Androidem a iOS existuje také kompletní webový prohlížeč Ghostery Privacy Browser s mnoha šikovnými funkcemi. Patří mezi ně samozřejmě především blokování sledovacích technologií a reklamy, ale k dispozici je také anonymní režim procházení webu. Velmi šikovná je funkce vyhledávače s našeptávačem, který rovnou zobrazuje náhledy aktuálního obsahu navrhované webové stránky. Abyste se ani při vyhledávání nenechávali špehovat, můžete použít vyhledávač DuckDuckGo.
Měření smartphonem
CamToPlan
S aplikací CamToPlan můžete měřit vzdálenosti s využitím fotoaparátu svého smartphonu.
Tvůrci aplikace přitom slibují, že díky optickému měření a gyrosenzorům, kterými je vybaven každý smartphone, lze měřit s přesností na dvě procenta. Z naměřených dat, například rozměrů místnosti, aplikace rovnou počítá i plochu – a to i u nepravidelných tvarů. Pro úspěšné měření s aplikací CamToPlan je ale třeba splnit několik základních předpokladů. Především musíte počítat s tím, že aplikace měří pouze horizontálně. Takže změříte rozměry a plochu místnosti, ale nikoli třeba okna. Pak je také třeba dostatek světla pro objektiv fotoaparátu a trocha trpělivosti. Cena aplikace je celkem vysoká.
Detailní nastavení fotografií
Manual – RAW Camera
V aplikaci Manual – RAW Camera můžete ručně a do posledního detailu upravit nastavení snímků, o která se jinak automaticky stará fotoaparát (resp. fotoaplikace) vašeho iPhonu.
Manual – RAW Camera vám tedy umožní ručně nastavit například expoziční čas, intenzitu osvětlení, ostření i další parametry. Díky tomu pořídíte snímky, které by běžným způsobem vzniknout nemohly. Pokud například upravujete nastavení ostrosti, ukáže vám aplikace Manual – RAW Camera detail záběru, na kterém uvidíte, jaký efekt bude mít vaše nastavení na výslednou podobu snímku. Manual – RAW Camera je určena uživatelům, kteří se cítí svázáni standardními funkcemi fotoaparátu. Její cena ale není zrovna nízká.
Filtry pro Instagram
infltr
Své fotografie pořízené iPhonem můžete pro vystavení na Instagramu připravit pomocí aplikace infltr. Je to velmi snadné: zvolte fotografii k úpravám a z bohaté nabídky si vyberte použitý filtr. Pak můžete posunem prstu po obrazovce nastavovat barvy upravovaného snímku a následně také intenzitu aplikovaného filtru i kontrast a jas fotografie. Hotový výsledek můžete uložit do paměti svého iPhonu nebo jej rovnou sdílet dál. V aplikaci infltr je ale také možné rovnou pořizovat nové fotografie, včetně živého náhledu na snímek po aplikaci zvoleného filtru. K tomu slouží režim focení, ve kterém si můžete předem zvolit použitý filtr. Pokud by vám standardní nabídka filtrů nestačila, můžete si v aplikaci infltr dokoupit další.
Krátce
Spotify
Hudební streamovací služba vyřešila v nové verzi své klientské aplikace problém, o kterém jste možná ani nevěděli – namísto 3 333 stažených skladeb na třech zařízeních můžete mít nyní pro off-line přehrávání k dispozici až 10 000 skladeb na pěti různých zařízeních. (Android, iOS; zdarma)
Dropbox
Nová verze klientské aplikace oblíbeného cloudového úložiště má přepracovanou úvodní obrazovku, na které vám nyní samostatné panely a nabídka oblíbených souborů usnadní navigaci v obsahu vašeho úložiště. (Android, iOS; zdarma)
Kindle
V nové verzi čtečky elektronických knih z dílny Amazonu jsou k dispozici další způsoby zobrazení knih, které máte ve svém mobilním zařízení. Některé stávající funkce jsou nově snadněji použitelné díky zpřehlednění nabídek aplikace. (Android, iOS; zdarma)
Mobilní aplikace sociální sítě pro navazování pracovních kontaktů, kterou vlastní Microsoft, doplňuje funkci překladače, díky kterému si můžete přečíst příspěvky uživatelů z různých konců světa. Použita je technologie Microsoft Translatoru. (Android, iOS; zdarma)
VLC Media Player
Hlavní inovací výkonného multimediálního přehrávače je možnost streamování obsahu do zařízení Chromecast, resp. všech přístrojů podporujících protokol Google Cast. Dalším funkčním vylepšením je podpora přehrávání 360stupňových videí.
(Android, iOS; zdarma)
Stocard
Aplikace, která pojme všechny vaše klubové a slevové kartičky u obchodníků, nově umožňuje tyto karty synchronizovat mezi více mobilními zařízeními. Po aktualizaci je aplikace také rychlejší a podporuje další obchodníky. (Android, iOS; zdarma)
Firefox Focus
Nová verze internetového prohlížeče, který blokuje agresivní reklamu na internetu i sledovací prvky na webových stránkách, má přepracovaný design s novými ikonami, našeptávač pro vyhledávání i celoobrazovkový režim. (Android, iOS; zdarma)
Nejlepší aplikace Made in Czech Republic
Šikovní čeští vývojáři jsou autory stovek zajímavých a užitečných mobilních aplikací pro Android a iOS. Podívejme se na několik takových, které by ve vašem smartphonu či tabletu neměly chybět.
Nevolejte.cz
Stop otravným voláním
Aplikace Nevolejte. cz je dílem stejnojmenného neziskového projektu, který působí pod záštitou Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu.
Princip mobilní aplikace Nevolejte. cz je v zásadě prostý – aplikace pracuje se seznamem (černou listinou) telefonních čísel různých prodejců po telefonu, výzkumných agentur a dalších subjektů, které celé dny obvolávají obří databáze telefonních čísel. Aktuálně se na černé listině nachází přes 11,5 tisíce telefonních čísel, která umí aplikace Nevolejte.cz ve vašem smartphonu rovnou zablokovat, nebo vás alespoň upozornit, že vás čeká obtěžující telefonický hovor. Seznam se postupně rozrůstá o další čísla.
HyDroid
Pitný režim
Hlídáte si pitný režim?
Pak nemusíte dělat čárku za každou vypitou sklenku vody, ale můžete vypitý objem a typ tekutin sledovat mnohem sofistikovanějším způsobem. Česká aplikace HyDroid vám umožní přidávat záznamy o objemech vypité vody, limonád, piva či kávy a sledovat je v čase. Vytváření záznamů přitom probíhá naprosto jednoduše – stačí jen prstem otáčet ikonou zvoleného typu nápoje, až si takto „natočíte“ příslušný objem. Aplikace HyDroid přitom ke každému záznamu přidá datum a čas a všechny údaje automaticky zanáší do grafu. Data si můžete zálohovat na serveru tvůrců aplikace, exportovat je ve formátu CSV nebo si je synchronizovat mezi více mobilními zařízeními.
Na ovoce
Kde co utrhnout?
Zajímavá komunitní aplikace Na ovoce mapuje stromy, keře a bylinky, jejichž plody si můžete volně natrhat pro svoje potřeby. Samozřejmě se nejedná o rostliny na soukromých zahradách, ale ve veřejných sadech či parcích, kde by bez dobrovolné sklizně zůstaly ladem. Nové stromy, keře a další přidávají na mapu v aplikaci sami uživatelé, kteří se předtím zaregistrují prostřednictvím svého účtu na Facebooku nebo Googlu. Aplikace Na ovoce nabízí i navigaci k místům označeným na mapě a rovněž vám poradí, jaké plody ve kterém ročním období můžete sbírat. Když si zvolíte konkrétní ovoce, chytrý kompas v aplikaci Na ovoce vám poradí, kam pro něj můžete vyrazit. Horská služba
Volání o pomoc
Aplikace Horská služba vznikla ve spolupráci Horské služby a České pojišťovny a může se vám hodit nejen ve chvíli, kdy se ztratíte na výpravě v horách, zlomíte si nohu na sjezdovce nebo vás zasype lavina sněhu.
V aplikaci Horská služba totiž najdete i aktuální informace o lyžařských střediscích (počet sjezdovek a vleků, otevírací doby atd.) a sněhových podmínkách v českých horách – včetně aktuálních snímků z webových kamer. Hlavním účelem aplikace Horská služba je ale samozřejmě možnost zavolat si pomoc, k čemuž slouží hlavní ovládací tlačítko, kterým odešlete nouzovou zprávu s vaší aktuální polohou. Tato funkce není závislá na datovém připojení, které byste možná v horách těžko hledali, ale vystačí si s GPS a mobilní sítí.
Tapito
Zprávy na míru
V aplikaci Tapito si zvolíte témata, která vás zajímají (politika, sport, auta, technologie, bulvár atd.), přihlásíte se svým účtem na Facebooku nebo Googlu a Tapito vám začne servírovat novinky z internetových zpravodajských serverů. Celkem si můžete volit z osmi desítek kategorií obsahu z více než 1 100 různých zdrojů. Oproti většině ostatních aplikací integrujících novinky z internetu podle témat je výhodou Tapito právě využívání plně lokálního obsahu. Aplikace Tapito se navíc učí nabízet vám vhodnější články podle toho, co jste četli naposledy. Nechybí ani možnost ukládat si články do paměti smartphonu či tabletu pro čtení i bez připojení k internetu. Nové články může Tapito zobrazovat i na zamykací obrazovce mobilního zařízení.
Smog v ovzduší ČR
Kde se dobře dýchá
Hned několik českých aplikací se věnuje čistotě ovzduší, respektive aktuálnímu stavu rozptylových podmínek.
Funkce aplikací jako Smog v ovzduší ČR nebo SmogAlarm je vždy velmi podobná – na mapě republiky najdete značky stanic Českého hydrometeorologického ústavu pro měření kvality ovzduší a aplikace vám ukáže jejich aktuální výsledky. Smog v ovzduší ČR samozřejmě detekuje i vaši aktuální pozici a informuje vás o kvalitě ovzduší ve vašem okolí. K dispozici je také miniaplikace na domovskou obrazovku androidových smartphonů a tabletů, zobrazující index kvality ovzduší z nejbližší nebo uživatelem zvolené měřicí stanice. Aplikace Smog v ovzduší ČR je k dispozici zdarma, ale zobrazuje reklamu.
Praha P+R
Parkování u metra
Pražský magistrát vede proti motoristům svatou válku, takže do naší metropole vjíždějí autem jen opravdoví dobrodruzi.
Všem ostatním jsou určeny nedostatečné kapacity odstavných parkovišť typu P+R (Park & Ride) na okrajích města v blízkosti stanic metra. Parkovací místa se zaplní už v brzkých ranních hodinách, takže pokud nechcete nazdařbůh zkoušet štěstí, bude se vám hodit aplikace Praha P+R. V této aplikaci se v řádu minut aktualizují informace o obsazenosti P+R parkovišť, takže jediným pohledem zjistíte, jestli vůbec má cenu na vybrané parkoviště jet. Aplikace je propojena s navigací v Mapách Google, takže vás na vybrané volné parkoviště i dovede.
Ven každý den
Plánování výletů
V aplikaci Ven každý den najdete rozsáhlou sbírku tipů na výlety, stejně jako přehled dětských hřišť po celé České republice.
Výlety můžete vybírat podle celé řady kritérií, jako je samozřejmě vzdálenost, kterou je třeba ujít nebo ujet, ale také podle času, který vám to přibližně zabere, typu aktivity nebo náročnosti (výškového profilu trasy). V popisu pak zjistíte, na jaká zajímavá místa se na výletě zaměřit, kde si odpočinout atd. V popisu dětských hřišť najdete jejich vzdálenost od vaší aktuální pozice i popis herních prvků nebo typ povrchu hřiště. Sami uživatelé aplikace Ven každý den se mohou zapojit do tvorby jejího obsahu a přidávat nové tipy na výlety i popisy dětských hřišť.
Autoškola
Trénink na testy
Aplikací s výkladem pravidel silničního provozu a testy z autoškoly je celá řada, ale my vám můžeme doporučit především aplikaci Autoškola – Bezpečné cesty.cz, která je k dispozici zdarma a její obsah je velmi dobře zpracován.
Aplikace obsahuje výkladovou část s dopravními značkami a křižovatkami ve 3D zobrazení, stejně jako přehled teoretických znalostí, nezbytných pro získání řidičského průkazu skupiny B. Pak samozřejmě následují testové otázky, se kterými se setkáte při zkouškách. Z vašich výsledků počítá aplikace statistiku a umožní vám zaměřit se na otázky, ve kterých děláte nejčastěji chyby. Podmínky testů odpovídají reálným zkouškám v autoškole.