Přejít k hlavnímu obsahu

10 trendů z Photokiny

Designový koncept „forma sleduje funkce“ si stále častěji hledá cestu do světa fotoaparátů, což nejen usnadňuje fotografování začátečníkům, ale také poskytuje profesionálům více tvůrčích možností. 

1. Samoučící se algoritmy

Obrazové procesory a CPU moderních chytrých telefonů toho mají na starosti mnohem více než jen zpracování a interpretaci světelných informací a jejich reálné zobrazení. Stejně kreativně do tohoto procesu stále častěji vstupují samoučící se algoritmy.

Takže například software integrovaného fotoaparátu některých smartphonů je schopen rozpoznat, jaký objekt se nachází před objektivem, a podle toho nastaví parametry, jako je sytost, barvy, kontrast, a to přímo během fotografování.

Měkký bokeh, rozostřené pozadí snímku, které je tak efektní zejména u portrétní fotografie, tak už není výsadou jen zrcadlovek s dobrou optikou.
Software zvýrazní obličej na snímku pomocí vypočítaného umělého rozostření pozadí.

2. Malý snímač pro všechny

Leica, Sony a Nikon už je představily, společnost Canon se k nim připojí později: bezzrcadlové systémové fotoaparáty s malým snímačem jsou jedním z největších trendů výstavy Photokina 2018. Výrobci už dávno překonali nedostatky minulých generací bezzrcadlovek, tedy nízkou kapacitu akumulátorů, slabou nabídku objektivů nebo elektronické hledáčky s velkým zpožděním a nízkým rozlišením. Fotoaparáty bez zrcátka jsou v současnosti na stejné úrovni jako jednooké digitální zrcadlovky – a někdy jsou dokonce o něco nad nimi.

3. Snímek rovnou na internet

Fotoaparát již delší dobu není zodpovědný pouze za zachycení objektu – téměř každý nový aparát totiž disponuje bezdrátovým komunikačním systémem, jako je Wi-Fi, Bluetooth a NFC. Po navázání spojení se smartphonem nebo tabletem se tak snímek snadno dostane do těchto zařízení. A software na tabletu či smartphonu pak zvládne i základní nebo středně pokročilou editaci snímků přímo na cestě a jejich zaslání. V lokální síti pak může fotoaparát synchronizovat snímky do osobního počítače nebo je automaticky ukládat do archivu. Automatické přiřazování tagů pak usnadní kategorizaci a vyhledávání v obrovském objemu dat.

Software

4. pro řešení nedostatků

Algoritmy pro zpracování obrazu jsou již schopny výrazně snížit jakýkoli druh obrazového šumu. Například grafická firma Nvidia spolu s univerzitami Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Aalto University vyvíjí softwarovou metodu nazvanou Noise2Noise. Program je schopen téměř úplně ze snímků odstranit interferující pixely. Z toho budou těžit především fotoaparáty s malými snímači a optikou se špatnou světelností. 5

Jednoduchý přístup

Technologické znalosti o vztahu mezi clonou, rychlostí závěrky a citlivostí ISO při fotografování dále ztrácí na významu. Hlavním mottem jsou nádherné snímky pořízené s co možná nejmenší námahou. Moderní fotoaparáty mají na jednu stranu intuitivní ovládání, například prostřednictvím dotykového displeje, v budoucnu i třeba pomocí hlasových příkazů, na druhou stranu jsou jejich automatické systémy schopné uživatele seznámit se všemi parametry a funkcemi. To snižuje nároky na vstup do světa digitální fotografie.

6. Kamera ve vzduchu

Navzdory omezení ze strany právních předpisů jsou drony stále velmi populární. Nová generace létajících kamer je nejen výkonnější a chytřejší, ale je také mnohem bezpečnější než předchůdci. Integrované senzory detekují překážky ve všech směrech letu a v případě hrozící kolize uvedou zařízení do klidového stavu. Výkonnější modely také vypočítávají alternativní trasy založené na zaznamenaných terénních datech. Vyšší kapacita akumulátorů potom umožňuje letový provoz i nad 30 minut. To začátečníkům nabízí více času pro seznámení se s chováním dronu ve vzduchu a pokročilí uživatelé mají více volnosti pro svoji práci, mohou vyzkoušet více perspektiv a mají více možností, jak objekt zaznamenat.

7. Revoluční senzory

Nová architektura senzorů by měla přinést převrat u fotoaparátů i kamer – počínaje globální závěrkou (Global shutter), která dokáže naráz načíst všechny body z obrazového snímače. Dříve se u senzorů CMOS načítaly hodnoty ze senzoru postupně řádek po řádku, což v některých případech vedlo k silným deformacím u rychle se pohybujících objektů. Celková závěrka tento problém řeší. Pokud se namísto konvenčních fotodiod použije organická a světelně vodivá struktura, může se dosáhnout vysokého rozlišení a současně vysokého dynamického rozsahu.

8. Video se stává fotografií

Takzvaný režim 4K fotografie už nabízí ve svých fotoaparátech několik výrobců.
Fotoaparát v tomto případě nepřetržitě zaznamenává tok videa v rozlišení UHD, tedy okolo 8,3 megapixelu s frekvencí 30 snímků za vteřinu. Následně lze z těchto nahrávek získat pomocí interního softwaru fotoaparátu požadovaný statický snímek, který má dostatečnou kvalitu pro to, aby ho bylo možné vytisknout na plakát menších rozměrů. S videozáznamy v rozlišení 8K, tedy 7 680 × 4 320 bodů, je kvalita ještě lepší, protože rozlišení je čtyřnásobné.

9. Znovuobjevená realita

Zatímco čistě technické komponenty, jako například už delší dobu komerčně dostupné VR brýle Oculus Rift, HTC Vive apod., si v posledních letech získaly slušnou popularitu, dobrý obsah ve formě kvalitního 360stupňového videa s vysokým rozlišením byl dlouhou dobu nedostatkovým zbožím. Situace se teď ale výrazně změnila, a to díky dostupnému hardwaru, tedy vhodným fotoaparátům a kamerám za rozumnou cenu. Rostoucí počet uživatelů je tak schopen nabízet kvalitní materiál. Při vytváření virtuálních světů se navíc opět využívá technologie světleného pole. Informace o hloubce zaznamenané při natáčení light-field kamerami umožňují zachytit každý motiv nejen trojrozměrně, ale zaznamenávají i další obsah, který je možné následně zpracovat.

10. Inteligentní konkurenti

Moderní smartphone se stává dalším nástrojem v repertoáru každého fotografa.
Navíc kvalita obrazu těchto zařízení, která se snadno vejdou do kapsy, se bude do budoucna ještě zlepšovat. Vedle čistě obrazových informací budou další verze díky novým modulům zaznamenávat například i prostorové trojrozměrné údaje. Ve srovnání s DSLR a DSLM fotoaparáty mají sice poměrně malé obrazové snímače, ale mohou simulovat účinky těch větších, jako například rozostřené pozadí.

Příbuzná témata: