Přejít k hlavnímu obsahu

Vzdálený přístup k vašemu NAS serveru

Díky službám pro přesměrování datového provozu z internetu do NAS serveru ve vaší domácí síti můžete k datům ve svém síťovém úložišti přistupovat odkudkoli a z jakéhokoli zařízení. 

Jedním z hlavních důvodů pro pořízení NAS serveru je možnost jeho nepřetržitého provozu ve vaší domácí síti. Díky tomu můžete bez omezení používat souborové služby, streamování multimédií i další funkce, které vám vaše síťové úložiště nabízí. Připojit se k NAS serveru v rámci domácí sítě není žádný problém, jelikož je zde váš NAS jednoznačně identifikován svou IP adresou a různé aplikace pro počítače i mobilní zařízení, poskytované výrobci síťových úložišť, zařízení v síti vyhledají a připojí se k němu. Data přenášená mezi NAS serverem a koncovým zařízením jsou pak směrována pouze vaším domácím routerem, což probíhá automaticky a bez jakéhokoli nastavování.

Problém však nastává ve chvíli, kdy chcete nepřetržitou dostupnost vašich dat a služeb vašeho NAS serveru rozšířit za hranice vaší domácí sítě. V tomto případě musí váš router propojit vaši domácí síť s internetem a správným způsobem směrovat data z veřejné sítě do NAS serveru ve vaší domácí síti. Používá se k tomu funkce přesměrování portů, dostupná prakticky v jakémkoli Wi-Fi routeru. Ale ani nastavení přesměrování nemusí k úspěchu stačit. Druhou potíž představuje IP adresa vašeho připojení k internetu. Pokud totiž nemáte tzv. veřejnou IP adresu, kterou vám váš poskytovatel připojení na začátku přidělí a pak již nikdy nemění, dochází k tomu, že se v různých intervalech vaše IP adresa mění. Pak je pochopitelně nemožné nastavit jednorázově přesměrování a používat jej po neomezenou dobu. Jakmile totiž dojde ke změně vaší IP adresy, nemůže aplikace ve vašem počítači nebo mobilním zařízení během připojení k internetu mimo vaši domácí síť vyhledat váš router a nechat se nasměrovat k NAS serveru. Nastavení byste museli neustále měnit, což činí vzdálené připojení v podstatě nepoužitelným. Právě proto vznikla služba Dynamic DNS (DynDNS či DDNS).

Několik cest vede k cíli

Služba DynDNS se stará o to, aby bylo možné i bez stálé, veřejné adresy nastavit směrování do vašeho routeru a odtud dále k vašemu NAS serveru. DynDNS funguje v podstatě jako prostředník mezi vaším počítačem připojeným k internetu mimo vaši domácí síť a vaším domácím routerem. Připojení probíhá prostřednictvím DynDNS serveru, kde máte přidělenu jednu konkrétní adresu a kam váš router hlásí změny IP adresy, kterou mu přidělí váš poskytovatel internetového připojení. Díky tomu je možné jednou nastavit přesměrování a pak jej využívat i po změnách vaší domácí IP adresy.

Použití DynDNS a nastavení přesměrování portů na routeru je ale pro běžné uživatele příliš složité, takže výrobci NAS serverů přicházejí s různými řešeními, jak vzdálené připojení k síťovému úložišti zjednodušit. Podstata těchto řešení je vždy v zásadě stejná: vytvoříte si uživatelský účet u cloudové služby výrobce vašeho NAS serveru a ten se již postará o to, aby byla přenášená data správně nasměrována. Zcela se tak vyhnete konfiguraci služby DynDNS i přesměrování portů ve vašem routeru. Na následujících stránkách vám ukážeme, jak tyto užitečné služby nastavit v NAS serverech značky QNAP.

Jak na to

1 Přihlášení k administračnímu rozhraní

Pomocí IP adresy nebo aplikace Qfinder Pro si v internetovém prohlížeči otevřete administrační rozhraní svého NAS serveru QNAP a přihlaste se prostřednictvím svého uživatelského jména a hesla.

2 Vytvoření nové registrace

Klikněte na ikonu »myQNAPcloud« a v nově otevřeném okně použijte tlačítko »Začínáme«. Otevře se průvodce, který vám pomůže s vytvořením účtu myQNAPcloud. Klikněte na »Spustit« a v dalším okně na odkaz »Vytvořit účet myQNAPcloud«. Otevře se webová stránka »Centrum účtů QNAP«, kde se můžete buďto přihlásit přes účet na Facebooku či Google+, nebo si založit nový uživatelský účet. Vyplňte svůj e-mail a všechna další pole formuláře, označená červenou hvězdičkou, potvrďte souhlas s podmínkami použití služby a pokračujte tlačítkem »Přihlášení«. Během okamžiku vám na zadanou adresu dorazí e-mail s potvrzovacím odkazem, na který je třeba pro dokončení registrace kliknout.

3 Nastavení připojení

Vraťte se zpět do administračního rozhraní svého síťového úložiště a do okna s nastavením účtu myQNAPcloud vložte svůj e-mail a heslo, použité při registraci QNAP ID. Klikněte na »Další« a v následujícím okně zadejte název svého zařízení, pod kterým bude váš NAS registrován k vašemu myQNAPcloud účtu. Tento název musí být unikátní, jelikož je součástí URL adresy pro vzdálený přístup k NAS serveru prostřednictvím internetového prohlížeče přes internet. Tlačítko »Další« se aktivuje až ve chvíli, kdy bude zadán název zařízení, který je zatím neobsazený. V dalším okně ponechejte všechny výchozí předvolby a pak tlačítkem »Další« dokončete konfiguraci služby myQNAPcloud.

4 Přihlášení po internetu

Již v tento okamžik se můžete k administračnímu rozhraní svého NAS serveru QNAP připojit prostřednictvím prohlížeče z libovolného počítače připojeného k internetu. Stačí do něj napsat adresu qlink.to/Název vašeho NAS serveru a následně zadat jméno a heslo k vašemu uživatelskému účtu - úplně stejně, jako se přihlašujete v rámci své domácí sítě. V mobilních aplikacích pro přístup k obsahu a službám síťového úložiště použijte manuální nastavení a místo IP adresy NAS serveru zadejte název vašeho zařízení, propojený s vaším myQNAPcloud účtem, a dále pak jméno a heslo k vašemu uživatelskému účtu v operačním systému QTS.

QNAP nabízí i další možnosti vzdáleného připojení po internetu včetně vlastní DDNS služby pro případ, že nemáte k dispozici veřejnou IP adresu. Funkce v nabídce »Automatická konfigurace routeru« zajistí úpravu nastavení vašeho domácího routeru a službu My DDNS aktivujete ve stejnojmenné nabídce. Pro běžné použití si však vystačíte s účtem myQNAPcloud, jehož konfiguraci najdete v nabídce »CloudLink«. Jen je třeba počítat s tím, že budou vaše data směrována přes servery firmy QNAP.

O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: