Nová generace digitálního televizního vysílání umožní přenos většího množství televizích programů ve vysokém rozlišení. Vypínání prvních vysílačů DVB-T začne už za rok.
Od poloviny roku 2020 naladíme na klasickou televizní anténu zemské televizní vysílání již pouze ve standardu DVB-T2, díky kterému lze na menším počtu frekvencí vysílat více televizních stanic ve vysokém rozlišení. Kromě technologické inovace je důvodem přechodu na nové vysílací frekvence DVB-T2 i celoevropská dohoda o uvolnění stávajícího vysílacího spektra DVB-T vysílání telekomunikačním operátorům pro služby vysokorychlostního mobilního internetového připojení. Uvolněné frekvence by televiznímu vysílání samozřejmě chyběly.
Zemské televizní vysílání (ve standardu DVB-T) v současné době využívá přibližně 60 procent ze 4 milionů českých domácností, zatímco ostatní vlastní satelitní přijímače, sledují televizi po internetu (IPTV) nebo si platí kabelovou televizi. Po pořízení televize nebo set-top-boxu s podporou DVB-T2 a kompletním přechodu na nový standard bude možné sledovat širší programovou nabídku a do jednotlivých multiplexů (vysílacích pásem) se také vejde více televizních stanic v HD kvalitě. Do roku 2021 se počítá se spuštěním pěti až šesti DVB-T2 sítí (multiplexů), přičemž v každém z nich je možné vysílat 15 až 18 televizních programů ve standardním rozlišením nebo až sedm stanic v HD kvalitě.
Pro šíření digitálního vysílání standardu DVB-T2 bylo zvoleno kódování H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding), se kterým se stále častěji setkáváme i u filmů a seriálů šířených po internetu. Hlavní výhodou kódování H.265/HEVC je výrazné snížení datového toku při zachování stejné (či dokonce lepší) kvality obrazu i zvuku videa než u kodeku H.264.
Přechod nemusí být drahý
Při opuštění analogového televizního vysílání a přechodu na digitální standard DVB-T v roce 2012 prorokovali analytici obrovské investice domácností do pořízení nových televizí. Jistě, řada domácností opravdu využila změnu a pořídila si nový televizní přijímač, ale mnohé další se spokojily se set-top-boxem za pár stokorun. Podobná situace bezpochyby nastane i s přechodem na DVB-T2. Češi si už zhruba dva roky mohou kupovat nové televize a set-top-boxy s certifikací Českých Radiokomunikací, která garantuje jejich kompatibilitu se standardem DVB-T2, ale většina domácností zatím vyčkává.
Investice do nového vybavení pro sledování zemského televizního vysílání ve standardu DVB-T2 jistě půjdou do miliard, ale jednotlivé domácnosti může tato zásadní kvalitativní změna v počtu a rozlišení televizních stanic přijít opět jen na několik stokorun, a to za set-top-box, který jejich stávající televizi rozšíří o mnohem více funkcí než jen příjem DVB-T2 vysílání.
***
Harmonogram přechodu na DVB-T2
Přechod na DVB-T2 vysílání bude prováděn postupně a během přechodného období bude televizní vysílání šířeno souběžně přes DVB-T i DVB-T2. Aktuální harmonogram počítá s vypínáním prvních DVB-T vysílačů v listopadu 2019 a posledních pak v červnu 2020. Jako první budou za rok vypnuty dva silné pražské vysílače multiplexu 1 - žižkovský vysílač a Cukrák. Multiplexy s komerčními televizemi začnou z éteru mizet od ledna 2020, kdy bude v Praze kompletně vypnuto vysílání DVB-T. Dostupnost signálu DVB-T2 vysílání (tzv. přechodové sítě) ve vaší lokalitě zjistíte na webu Českého telekomunikačního úřadu (digi.ctu.cz/dtv), kde můžete do připraveného formuláře zadat svou adresu a webová aplikace vám ukáže dostupné vysílače.
***
Na čem sledovat DVB-T2
Podobně jako přechod z analogového vysílání na digitální standard DVB-T, ke kterému došlo před šesti lety, vyžaduje i DVB-T2 připravenost na straně příjemců signálu televizního vysílání. Ti se dělí v zásadě na dvě skupiny: majitele starších televizí bez podpory DVB-T2 a domácnosti s novějšími televizními přijímači.
Televize bez DVB-T2
Přestože se televizní přijímače s podporu DVB-T2 prodávají již delší dobu, mnoho domácností si jistě kvůli novému standardu novou televizi pořizovat nechce, nebo prostě z finančních důvodů ani nemůže. Řešení je stejné jako při přechodu z analogu na digitál - stačí si pořídit set-top-box s podporou DVB-T2 a připojit jej ke stávající televizi. Na trhu jsou desítky modelů set-top-boxů s podporou DVB-T2 (H.265/HEVC), jejichž cena začíná už kolem 500 korun. Už za necelou tisícikorunu je pak možné pořídit i modely s USB portem, ke kterému lze připojit externí paměť pro přehrávání filmů, hudby a fotek nebo pořizování záznamů televizního vysílání.
Levný, ale dobře vybavený
Například set-top-box Strong SRT 8211 strojí cca 600 Kč, ale je certifikovaný pro DVB-T2 a navíc umí přehrávat multimédia z úložiště připojeného přes USB port a také na něj z televize nahrávat. Díky tomu zvládá tento levný set-top-box například i funkci time-shift. Na zadní straně samozřejmě nechybí HDMI, ale k dispozici je i SCART pro připojení k velmi starým televizím.
Televize s DVB-T2
Pokud si s přechodem na DVB-T2 vysílání plánujete pořídit novou televizi, máte opravdu z čeho vybírat. Navíc určitě nemusíte čekat až do okamžiku skutečného přechodu a vypnutí stávajících DVB-T vysílačů - všechny televize s podporou DVB-T2 si totiž poradí i se současným DVB-T vysíláním. Vhodnou příležitostí pro vybavení domácnosti DVB-T2 televizí budou akce typu Black Friday i předvánoční a novoroční slevy.
Stovky kompatibilních TV
V internetových i klasických obchodech najdete stovky modelů televizí s podporou DVB-T2, od přístrojů s malou úhlopříčkou a HD rozlišením až po obry se 4K UHD obrazovkami. Před nákupem si rozhodně ověřte certifikaci konkrétního přístroje pro český standard DVB-T2, využívající kódování H.265/HEVC.
Ohlídejte si certifikaci
Vysílání DVB-T2 může využívat různé kodeky a v České republice se dlouho řešilo, jaký standard bude nasazen. Už delší dobu je ale jasné, že půjde o kodek H.265/HEVC a firma České Radiokomunikace, hlavní provozovatel televizního vysílání, začala certifikovat zařízení s plnou podporou českého DVB-T2 standardu. U televizorů i set-top-boxů proto hledejte logo „DVB-T2 ověřeno“. Toto logo nechybí v popisu kompatibilních televizí a set-top-boxů v českých e-shopech a certifikaci konkrétního modelu si můžete ověřit také na webu dvbt2overeno.cz/#certifikace.
Foto popis| Multiplexy DVB-T2 DVB-T2 vysílání má v současné době tři tzv. přechodové sítě, tedy multiplexy sdružující více kanálů. V přechodové síti 11 naladíte kanály veřejnoprávní televize, přechodové sítě 12 a 13 jsou vyhrazeny komerčním televizím. Aktuální pokrytí našeho území jednotlivými přechodovými sítěmi zjistíte na webu ČTÚ: digi.ctu.cz/dtv.
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz