Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows 10 Zobrazení pozadí pracovní plochy ve vysokém rozlišení
2 Windows 10 Odstranění malwaru v off-line režimu Windows Defenderu
3 Outlook Efektivní třídění e-mailů s Rychlými kroky
4 Excel Rozdělení nebo spojení obsahu buněk
5 Windows 10 Hromadné přejmenování souborů v Průzkumníku
6 Windows 10 Záznam obrazovky s nástrojem Xbox
7 Windows 10 Emulování nabídky programů v retro designu
8 PowerPoint Propojení prezentace s daty z Excelu
9 Windows 10 Rychlé šifrování dat prostřednictvím příkazového řádku
10 Excel Skrývání textů nebo hodnot v buňkách
11 Windows 10 Deaktivování spouštění aplikací na pozadí
12 Windows 10 Spouštění programů nebo souborů pomocí klávesových zkratek
Profitip
Testujte Windows 10 mezi prvními
Hardware
13 Chromecast Streamování videa pomocí Chromecastu a programu VLC Media Player
14 Paměť RAM Kontrola operační paměti pomocí nástrojů systému Windows
15 Raspberry Pi Odpojte napájecí tlumivku na USB portu počítače
16 Tiskárny Ušetřete inkoust tiskem v režimu draft
Profitip
Vzdálený přístup k vašemu NAS serveru
Profitip
Ochrana dat před kyberútoky
Web & fotografie
17 YouTube Stáhněte si videoklipy jako ZIP soubory
18 Netflix Využijte skryté kategorie pomocí doplňku pro Firefox
19 Firefox Všechny záložky na hlavním panelu
20 Snapchat Kompletní vymazání uživatelského účtu
21 FileZilla Zjištění zapomenutého hesla k FTP serveru
22 Gmail Pošlete zabezpečený e-mail s datem exspirace
23 WhatsApp Sdílejte s ostatními svoji aktuální polohu
24 Instagram Použijte efekt miniatury v programu Instagram
Profitip
Chytřejší alternativa k iTunes
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows 10 Zobrazení pozadí pracovní plochy ve vysokém rozlišení
Operační systém komprimuje obrázky či fotky na pozadí pracovní plochy Windows, aby datově náročné tapety nebrzdily výkon počítače. Nicméně vliv rozlišení a velikosti obrázku na pozadí je u moderních počítačů jen naprosto minimální. Pokud tedy chcete zobrazovat tapetu plochy ve vysoké kvalitě bez komprese, stačí provést jednoduchou úpravu v registru.
Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do okna »Spustit« napište »regedit«. Kliknutím na »OK« pak spustíte Editor registru. Zde přejděte k položce »HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop« a v pravé části okna Editoru registru vyhledejte klíč »JPEG Import Quality«. Pokud jej nenajdete, klikněte do volného místa pravým tlačítkem myši, z kontextové nabídky zvolte »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)« a jako »Název hodnoty« použijte právě »JPEG Import Quality«. Změny uložte, restartujte počítač a zvolte si obrázek či fotku na pozadí pracovní plochy. Windows nyní zobrazí tapetu v nejvyšší dostupné kvalitě.
2 Windows 10 Odstranění malwaru v off-line režimu Windows Defenderu
Některý škodlivý software proniká tak hluboko do operačního systému, že je prakticky nemožné lokalizovat jej a odstranit, pokud počítač běží se spuštěnými Windows. Řešením může být off-line režim skenování antiviru Windows Defender ze standardní výbavy operačního systému. Nicméně ve Windows 10 Microsoft tuto užitečnou funkci dobře schoval.
Klávesovou zkratkou [Windows] + [I] si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Zabezpečení Windows«. Pokračujte volbou »Ochrana před viry a hrozbami« a v dalším okně klikněte na funkci »Spustit novou pokročilou kontrolu«. Z další nabídky pak zvolte možnost »Kontrola Windows Defender Offline« a pokračujte tlačítkem »Zkontrolovat hned«.
Ještě než se do kontroly na výskyt škodlivého softwaru pustíte, měli byste si uložit rozdělanou práci a zavřít všechna okna programů - off-line kontrola totiž zahrnuje restart počítače. Windows Defender se spustí ve speciálním prostředí, ve kterém je možné důkladně zkontrolovat všechny oblasti pevného disku i operační paměti a zbavit se i dobře schovaného malwaru, často v podobě rootkitů. Výsledek kontroly počítače zjistíte za několik minut.
3 Outlook Efektivní třídění e-mailů s Rychlými kroky
Jestli jste zvyklí kopírovat si nebo přesouvat příchozí e-maily do různých složek ve vaší poštovní schránce, může vám tuto činnost usnadnit funkce »Rychlé kroky«, dostupná v novějších verzích e-mailové aplikace Outlook. V Outlooku na kartě »Domů« klikněte na tlačítko »Více« v pravém dolním rohu přehledu Rychlých kroků a v nově otevřené nabídce použijte volbu »Nový rychlý krok / Vlastní«. Otevře se okno s konfigurací nového rychlého kroku, kde si ze všeho nejdříve zvolte jeho název. Pak si z rozvírací nabídky »Akce« zvolte požadovanou funkci, jako je třeba přesun nebo zkopírování do složky, odstranění zprávy, přiřazení příznaku atd. Po výběru funkce následuje ještě volba dalších souvisejících parametrů - například zvolíte složku, kam má být zpráva přesunuta či zkopírována. Dále můžete ještě svému rychlému kroku přiřadit klávesovou zkratku pro jeho jednodušší spouštění. Po kliknutí na »Dokončit« se váš nový rychlý krok uloží a budete jej mít, společně s ostatními, k dispozici v Outlooku na kartě »Domů«. Pro použití rychlého kroku klikněte na vybraný e-mail a pak pokračujte kliknutím na rychlý krok - Outlook automaticky provede nastavenou akci.
4 Excel Rozdělení nebo spojení obsahu buněk
Ve svých novějších verzích nabízí tabulkový kalkulátor Excel ze sady Microsoft Office funkci pro automatické rozdělení obsahu jedné buňky do více sloupců. Obejdete se přitom bez složitých vzorců, protože Excel bude následovat příklady, které v tabulce sami vyplníte. Na základě těchto příkladů pak Excel automaticky nabídne úpravy dalších buněk.
V praxi si můžeme tuto funkci demonstrovat na příkladu tabulky, ve které jsou ve sloupci »A« vypsána jména společně s příjmením v jedné buňce, ale my bychom, kvůli dalšímu zpracování a třídění dat, potřebovali mít v samostatných sloupcích jména a k nim odpovídající příjmení.
Začněte tím, že do sloupců »B« a »C« rozepište jména a příjmení tak, jak byste rádi viděli celou tabulku. Pak klikněte na buňku »B3«, přejděte na kartu »Data« a zde v části »Datové nástroje« klikněte na tlačítko »Dynamické doplňování«. Excel do zbývajících buněk ve sloupci »B« vyplní křestní jména ze sloupce »A«. Stejně pokračujte s automatickým vyplněním příjmení po označení buňky »C3«. Funkce »Dynamické doplňování« pracuje i naopak, takže umí i sloučit obsah z více sloupců do jediné buňky. Postupujte přitom stejně jako v našem příkladu - vyplňte pár záznamů a pak nechte podle tohoto vzoru Excel doplnit zbytek.
5 Windows 10 Hromadné přejmenování souborů v Průzkumníku
Kdybyste přejmenovávali více souborů v Průzkumníku běžným způsobem, kliknete na každý zvlášť pravým tlačítkem myši, z kontextové nabídky zvolíte »Přejmenovat« a zadáte nový název souboru. Při více přejmenovávaných souborech je tento postup ale velmi zdlouhavý. Naštěstí nabízí Průzkumník souborů trik, jak více souborům hromadně přiřadit nový, unikátní název.
Označte všechny soubory k přejmenování tím, že na ně kliknete s přidrženou klávesou [Ctrl] nebo použijete klávesovou zkratku [Ctrl] + [A] pro označení všech souborů v aktuální složce. Pak na některý z označených souborů klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Přejmenovat«. Zadejte nový název souboru a klepněte na [Enter]. Průzkumník automaticky přepíše názvy i všech dalších označených souborů a doplní za ně pořadové číslo souboru.
6 Windows 10 Záznam obrazovky s nástrojem Xbox
Ve Windows 10 vůbec nemusíte instalovat další software pro pořízení videozáznamu z obsahu obrazovky vašeho počítače - potřebný nástroj najdete již v základní výbavě tohoto operačního systému. Příslušná funkce má primárně sloužit k pořizování videozáznamů z her hraných na konzoli Xbox, která hráči následně vystavují na YouTube nebo serveru Twitch, který se na zveřejňování videí z her přímo specializuje.
Příslušná aplikace, nazvaná jednoduše Xbox, je ve Windows 10 již předinstalována, takže ji snadno najdete a spustíte z nabídky Start. Přeskočte úvodní okno aplikace Xbox a pak ji minimalizujte. Pak použijte klávesovou zkratku [Windows] + [G] a na dotaz »Chcete otevřít Herní panel« zvolte odpověď »Ano, toto je hra.«. Otevře se ovládací panel nahrávání, kde můžete spustit a pak také pozastavit nebo ukončit záznam obsahu obrazovky. Abyste mohli zaznamenat i komentář namluvený do mikrofonu, musíte mikrofon, který je ve výchozím nastavení deaktivovaný, povolit kliknutím na tlačítko s příslušnou ikonou.
Při nahrávání s nástrojem aplikace Xbox si dejte pozor na to, že při opuštění aktuálního okna bude záznam automaticky ukončen. Pořízené záznamy najdete ve složce »VideaZachycení«.
7 Windows 10 Emulování nabídky programů v retro designu
Patříte-li k uživatelům, kterým ve Windows 10 chybí klasická nabídka instalovaných programů, existuje jednoduchá pomoc. Klikněte na volné místo hlavního panelu Windows pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Panely nástrojů / Nový panel nástrojů«. Otevře se nové okno, kde do pole »Složka« zadejte cestu »C: ProgramDataMicrosoftWindows Start MenuPrograms« a klikněte na »Vybrat složku«. Hned poté uvidíte na pravém konci hlavního panelu nové tlačítko »Programy« se dvěma šipkami. Kliknutím na tyto šipky otevřete klasickou podobu nabídky všech programů instalovaných ve Windows 10. Jestliže byste kdykoli později chtěli tuto nabídku z hlavního panelu zase odstranit, přejděte opět do nabídky »Panely nástrojů« a zde jednoduše zrušte označení u položky »Programy«.
8 PowerPoint Propojení prezentace s daty z Excelu
V PowerPointu ve verzi 2013 a novějších můžete propojit data z tabulek v Excelu přímo s obsahem na snímcích powerpointových prezentací. To se hodí typicky v případech, kdy potřebujete pravidelně aktualizovat data v prezentacích, například o různé denní přehledy, naměřené hodnoty atd., která je pohodlnější připravovat v Excelu a pak je importovat do tabulek v prezentacích.
V PowerPointu přejděte na kartu »Vložení« a zde použijte funkci »Objekt«, která se nachází v části »Text«. Otevře se nové okno »Vložit objekt«, kde použijte volbu »Vytvořit ze souboru«, a po kliknutí na tlačítko »Procházet« vyhledejte excelový soubor s daty, která budete chtít v prezentaci použít. Dále označte předvolbu »Propojení« a pokračujte kliknutím na »OK«.
Objekt, který se na snímek v powerpointové prezentaci vloží, bude zobrazovat kompletní obsah prvního listu zvoleného excelového souboru. Při aktualizaci dat v excelové tabulce bude aktualizován i obsah v PowerPointu. Pro funkčnost propojení s PowerPointem je důležité, aby při jakýchkoli změnách v excelovém souboru vždy zůstal zachován jeho původní název i umístění na pevném disku počítače.
9 Windows 10 Rychlé šifrování dat prostřednictvím příkazového řádku
Pokud z nějakého důvodu sdílíte svůj počítač s někým dalším, můžete se tento další uživatel za určitých okolností dostat k obsahu složek s vašimi dokumenty či jinými soubory. Proto vám doporučujeme chránit důležitá data před cizíma očima spolehlivým šifrováním - potřebnou funkci najdete přímo ve výbavě Windows 10 a snadno se ovládá prostřednictvím příkazového řádku. Otevřete si Průzkumník souborů, třeba pomocí klávesové zkratky [Windows] + [E] a přejděte do složky, jejíž obsah chcete zašifrovat. Pak klikněte myší do adresního řádku Průzkumníku, napište příkaz »cmd« a klepněte na [Enter]. Tímto způsobem otevřete ve zvolené složce příkazový řádek. Pro zašifrování všech souborů obsažených ve složce zadejte příkaz »cipher /E« a opět klepněte na [Enter]. Během okamžiku budou soubory zašifrovány, což poznáte podle toho, že se u jejich ikony v Průzkumníku zobrazí zámek.
Zvolené soubory jsou nyní bezpečně zašifrovány a zobrazí se jen oprávněnému uživateli. Vy sami nemusíte pro přístup k šifrovaným souborům cokoli dělat - stačí se jen přihlásit k vašemu uživatelskému účtu ve Windows a soubory budou při otevření automaticky dešifrovány, aniž byste museli zadávat nějaké další heslo.
10 Excel Skrývání textů nebo hodnot v buňkách
V některých situacích se vám při práci s tabulkami v Excelu může hodit, že některé buňky sice budou mít obsah (čísla, text nebo třeba vzorce), ale tento obsah nebude v tabulce viditelný. Existuje přitom několik cest, jak obsah buňky skrýt.
Nejjednodušším způsobem je změna barvy písma obsahu buňky na bílou. V běžném zobrazení nebude obsah viditelný a objeví se, jen když opět změníte barvu písma nebo obarvíte pozadí buňky. Existuje ale i sofistikovanější způsob skrývání obsahu buněk, který není závislý na nastavení barev.
Označte buňky, jejichž obsah chcete skrýt, a příslušným tlačítkem na pásu karet nebo klávesovou zkratkou vyvolejte nabídku »Formát buněk«. Zde na kartě »Číslo« jako »Druh« použijte »Vlastní« a do pole »Typ« zadejte tři středníky (»;;;«). Po kliknutí na »OK« se obsah vybraných buněk skryje. I když neviditelný, zůstane ale obsah buněk samozřejmě na svém místě, což si můžete ověřit v řádku vzorců, kde jej po označení skryté buňky normálně uvidíte a můžete jej upravovat.
11 Windows 10 Deaktivování spouštění aplikací na pozadí
Některé aplikace ze standardní výbavy Windows 10 nebo instalované z obchodu Microsoft Store mohou běžet na pozadí operačního systému - podobně jako třeba mobilní aplikace ve smartphonech. Spuštění aplikací na pozadí má své výhody v tom, že mohou pracovat s novým obsahem, přijímat informace nebo vám posílat oznámení i ve chvíli, kdy je nepoužíváte. Tyto aplikace však samozřejmě zabírají část kapacity operační paměti počítače a také mají vliv na spotřebu, a tedy i výdrž notebooků při provozu na baterii. Proto vám doporučujeme možnost běhu aplikací na pozadí Windows 10 zcela vypnout nebo minimalizovat počet aplikací s tímto privilegiem.
Z nabídky Start nebo klávesovou zkratkou [Windows] + [I] otevřete Nastavení a zde přejděte do nabídky »Soukromí«, kde na levém panelu najdete i položku »Aplikace na pozadí«. Nyní můžete všem aplikacím buďto hromadně zakázat možnost běžet na pozadí, nebo se rozhodnout u konkrétních aplikací uvedených na seznamu.
12 Windows 10 Spouštění programů nebo souborů pomocí klávesových zkratek
Operační systém Windows bohužel neumožňuje přidávat ke spustitelným souborům nebo třeba dokumentům z Microsoft Office v kontextové nabídce klávesové zkratky pro jejich rychlé spouštění. Toto omezení ale můžete snadno obejít použitím zástupců a zrychlit si tím práci s nejčastěji používanými soubory a aplikacemi.
Klikněte na spustitelný soubor nebo dokument pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Vytvořit zástupce«. V případě spustitelných souborů (programů) vytvoří Windows nového zástupce na pracovní ploše, u dokumentů bude zástupce vytvořen ve stejné složce, kde se nachází zdrojový soubor. Klikněte na nového zástupce pravým tlačítkem myši a zvolte funkci »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně najdete na kartě »Zástupce« také pole »Klávesová zkratka«. Klikněte do něj a použijte požadovanou klávesovou zkratku. Pak nové nastavení uložte tlačítkem »OK«.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
13 Chromecast Streamování videa pomocí Chromecastu a programu VLC Media Player
Už jen z bezpečnostních důvodů byste měli přejít na nejnovější verzi oblíbeného multimediálního přehrávače VLC Media Player, konkrétně na aktuální verzi 3.0.4. Kromě mnoha nových funkcí nabízí tento mediální přehrávač také možnost využívat Chromecast zařízení. Tímto způsobem je snadno možné přehrávat video z osobního počítače nebo notebooku na televizoru s integrovaným nebo připojeným multimediálním přehrávačem Google Chromecast. Novou funkci ale nenajdete jen tak intuitivně v hlavní nabídce programu. Nejprve je nutné otevřít v programu VLC požadované video a poté v nabídce »Přehrávání« najdete trochu nepochopitelnou volbu »Vykreslit«, ve které uvidíte všechna Chromecast zařízení připojených do domácí sítě. Z nich vyberete to, na kterém chcete video přehrát. Následně ještě musíte souhlasit s použitím certifikátu. Pak by se měl vybraný film spustit na vašem televizoru bez nutnosti připojovat kabel.
14 Paměť RAM Kontrola operační paměti pomocí nástrojů systému Windows
Jestliže vám operační systém často padá nebo zamrzne a objeví se známá modrá obrazovka, obvykle se jedná o vadné paměťové RAM moduly. Systém Windows nabízí nástroj pro analýzu paměti RAM. V systému Windows spusťte vyhledávání, do řádku »Sem zadejte hledaný výraz« napište „mdsched“ a spusťte nabízený program »Diagnostika paměti Windows«. Poté klikněte v novém okně na »Restartovat a vyhledat problémy«. Následně se počítač restartuje a po startu začne kontrolovat operační paměť počítače. Tento proces může trvat maximálně 20 minut, záleží na velikosti operační paměti a její rychlosti. Po stisku klávesy [F1] máte také možnost test pozastavit a nastavit, jak přesně má probíhat. Na výběr jsou tři stupně kontroly, od rychlé a minimální po pokročilou. Po dokončení testu se počítač opět automaticky restartuje a v případě chyby ji zobrazí.
15 Raspberry Pi Odpojte napájecí tlumivku na USB portu počítače
Externí pevné disky připojené prostřednictvím USB portu k minipočítači Raspberry Pi mají často problém s nedostatečným napájením. Protože motor externího pevného disku neobdrží dostatek energie, systém ho často ani nerozpozná. Problém se týká i 3,5“ disků, které přitom mají dodatečné napájení. Pro tento případ ale existuje malý trik, který výrazně zvýší nabíjecí proud na USB portu tohoto minipočítače. V operačním systému Raspbian otevřete soubor »/boot/config.txt«, a to příkazem »sudo nano /boot/config. txt«. Přejděte na konec tohoto souboru a vložte do něj řádek »max_usb_ currentZ1«. Následně soubor uložte stiskem kombinace kláves [Ctrl] + [O], [Return], [Ctrl] + [X]. Poté operační systém restartujte příkazem »sudo reboot«, aby se nový parametr mohl v operačním systému projevit. Odstraněním tohoto limitu na USB portu byste měli zabránit problémům s rozpoznáním externího disku, protože bude mít dostatek energie.
16 Tiskárny Ušetřete inkoust tiskem v režimu draft
Ovladače většiny tiskáren umožňují tisk v režimu draft, který je také často označen jako „koncept“, „Econo Mode“, nebo „Toner Save“. Pokud tento režim tisku vyberete, můžete výrazně ušetřit spotřebu inkoustu, případně toneru. Abyste to provedli, přejděte do nastavení tiskáren stiskem kombinace kláves [Ctrl] + [P]. Vyberte tiskárnu, kterou chcete nastavit, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte »Předvolby tisku«. Následující dialogové okno se liší v závislosti na tom, o jakou tiskárnu a kterého výrobce se jedná. Obecně tuto možnost hledejte pod »Kvalita tisku« nebo »Nastavení tisku«. Z nabídky vyberte úsporný tisk, tedy například »Koncept«, »Eco-mode« a podobně. Výsledný tisk nebude tak ostrý, ale pro většinu potřeb bude dostatečný. Kvalitnější tisk použijte pouze v případě, kdy ho opravdu potřebujete.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
17 YouTube Stáhněte si videoklipy jako ZIP soubory
Jestliže chcete sledovat své oblíbené videoklipy nebo jiná videa z YouTube i na cestách, kde není přístup k internetu nebo kde byste si brzy vyčerpali data, případně by byl internet příliš pomalý, můžete si je uložit předem. Udělejte to ještě v místě, kde budete připojení k Wi-Fi nebo LAN síti. Možností, jak videa uložit, je více a využít můžete různé webové služby. Například služba Zipped (zipped.at) vytvoří z tohoto videa ZIP archiv. Stačí, když otevřete tuto stránku, zkopírujete si URL adresu s YouTube klipem, vložíte ji do řádku »Link:«, vyberete jméno a kliknete na »convert«. Služba následně vygeneruje ZIP archiv, který si můžete za několik sekund stáhnout do počítače. Správce souborů ale i nástroje systému Windows si se souborem ZIP poradí a v případě potřeby archiv rozbalí na požadované místo. Pro stahování si můžete nainstalovat i rozšíření Zipped pro prohlížeč Firefox.
18 Netflix Využijte skryté kategorie pomocí doplňku pro Firefox
Při procházení obsahu streamovací služby Netflix zpočátku najdete jen omezený počet žánrů. Nicméně ne každý ví, že Netflix používá až tisíce různých kategorií filmů a seriálů, takže si je můžete filtrovat podle mnoha kritérií. Tajemství spočívá v URL adrese. Každý odkaz obsahuje číslo, které představuje i kategorii. Na konci URL adresy vybraného filmu je také kategorie, do které patří, tedy například zde najdete číslo 34399 pro »Sci-Fi & Fantasy«. Nesčetné množství žánrů najdete právě tím, že změníte číslo na konci URL adresy.
Vzhledem k tomu, že zkoušení různých čísel není zrovna zábavné, můžete si pro prohlížeč pořídit doplněk, který zobrazuje všechny žánry a umožňuje jejich výběr. Například doplněk Firefoxu se jmenuje Netflix Super Browse. Nainstalujte tento doplněk a restartujte Firefox. Přejděte na webovou stránku společnosti Netflix a v levém horním rohu najdete další možnost označenou »Super Browse«. Po kliknutí na tuto volbu se zobrazí seznam všech žánrů, které Netflix používá.
19 Firefox Všechny záložky na hlavním panelu
Ve výchozím nastavení prohlížeče Firefox uvidíte na hlavním panelu systému Windows náhled otevřených oken. Pokud byste však chtěli mít přehled i o všech otevřených panelech, jak se ve Firefoxu jmenuje další karta ve stejném okně prohlížeče, musíte provést drobné změny nastavení. Za tímto účelem otevřete rozšířená nastavení, a to zadáním příkazu »about:config« do adresního řádku Firefoxu. Zobrazí se název předvoleb. Vyhledejte předvolbu, která se jmenuje »browser.taskbar. previews.enable«, a po vyhledání dvojitým kliknutím na ni změňte hodnotu na »true«.
20 Snapchat Kompletní vymazání uživatelského účtu
Pokud jste si na zařízení s Androidem nainstalovali aplikaci Snapchat a chcete se jí zbavit, stačí tuto aplikaci odinstalovat. Účet, který jste si pro používání tohoto programu zřídili, však bude nadále existovat. Chcete-li kromě aplikace odstranit i tento účet, můžete toho dosáhnout pouze on-line na webových stránkách Snapchatu. Po odstranění aplikace spusťte na počítači internetový prohlížeč a zadejte do něj »https://accounts.snapchat.com/ accounts/delete_account«. Následně se přihlaste pomocí svého uživatelského jména a hesla, přičemž budete muset heslo zadat ještě jednou pro potvrzení a také kliknout na »Continue«. Pak by měl být váš účet do čtyř týdnů odstraněn. Vaše uživatelské jméno bude ale i nadále pro ostatní k dispozici.
21 FileZilla Zjištění zapomenutého hesla k FTP serveru
V případě, že jste zapomněli heslo k používanému FTP serveru a používáte program FileZilla, můžete ho pomocí malého triku zjistit. Spusťte program FileZilla a vlevo nahoře v nabídce »File« vyberte možnost »Export«. V následujícím dialogovém okně vyberte položku »Server Manager Entries« a vyexportujte soubor »sitemanager. xml« na pevný disk počítače. Na soubor klikněte pravým tlačítkem myši a z nabídky »Otevřít v programu« vyberte »Poznámkový blok«. Přibližně na desátém řádku najdete položku »
22 Gmail Pošlete zabezpečený e-mail s datem exspirace
Kromě nového rozhraní nabízí Gmail také několik nových zajímavých funkcí. Mimo jiné je v nové verzi možné nastavit datum platnosti zaslaného e-mailu v tzv. Důvěrném režimu. Nové funkce Gmailu lze aktivovat v Nastavení a to kliknutím na ikonu ozubeného kola v pravém horním rohu prohlížeče. V nabídce najdete položku »Vyzkoušet nový Gmail«. Vyzkoušejte ho. Při psaní nového e-mailu najdete v okně »Nová zpráva« dole na liště nástrojů novou ikonu zámečku a hodin. Když na ni kliknete, můžete nastavit datum platnosti e-mailu, které se může pohybovat od jednoho dne do pěti let. Navíc příjemci nebudou mít možnost obsah e-mailu přeposílat, kopírovat a vkládat, stahovat ani tisknout. Kromě toho lze aktivovat i další bezpečnostní funkci a přepnout na »Vyžadovat heslo« a aktivovat »Heslo ve zprávě SMS«. Objeví se okno se vstupním polem, do kterého musíte zadat telefonní číslo příjemce e-mailu. Adresát pak může dešifrovat a přečíst e-mail pouze v případě, že zadá bezpečností kód, který obdržel v SMS zprávě. Po odeslání dostane příjemce odkaz na server Gmailu, kde si může e-mail zobrazit. Má však opět omezená práva, tedy není možné e-mail tisknout nebo kopírovat. Po zadaném čase se vymaže. Je to zajímavá bezpečností novinka, nic však příjemci nemůže zabránit v tom, aby si udělal kopii obrazovky mobilu nebo počítače. Pokud vám nová podoba Gmailu nebude vyhovovat, můžete se vrátit k původní verzi a to opět přes ikonu nastavení a výběrem »Vrátit se ke klasickému Gmailu«
23 WhatsApp Sdílejte s ostatními svoji aktuální polohu
Aplikace WhatsApp neslouží jen k zasílání zpráv, fotografií, smajlíků a obrázků. Můžete pomocí ní také přenášet v reálním čase svoji polohu na mapě. Pokud například jdete naproti sobě v parku nebo se hledáte v davu, pomůže vám sledování aktuální polohy druhé osoby k tomu, abyste se potkali. Provedete to tak, že otevřete chat s požadovanou osobou v aplikaci WhatsApp a kliknete na ikonu kancelářské svorky, případně v závislosti na systému na ikonu symbolu plus. Z otevřené nabídky vyberte »Poloha« a »Sdílet aktuální polohu«. Následně ještě můžete určit, jak dlouho se má poloha on-line přenášet, případně sdílení můžete uvést nějakým komentářem. Klepnutím na šipku pro odeslání se aktuální poloha odešle příjemci a ten pak bude moct sledovat i její změny.
24 Instagram Použijte efekt miniatury v programu Instagram
Technologie označovaná jako Tilt-Shift a u nás většinou překládaná jako efekt miniatury má svůj původ v profesionální fotografii. V tomto případě umožňuje speciální objektiv zaostřit pouze linii nebo kruh, zatímco zbývající části fotografie zůstávají rozostřené, protože jejich vzdálenost od oblasti zaostření je větší. Objekty na fotografii, například automobily nebo vlaky, pak vypadají jako malé modely. I pomocí aplikace Instagram můžete tohoto efektu dosáhnout, a to softwarově. Vložíte do ní vhodný snímek, který chcete upravit, a rozmyslíte si místo, na které chcete upoutat oko pozorovatele. Následně klikněte na šipku »Dále« a pak »Upravit«. V nástrojích dole najdete jako předposlední ikonu »Tilt Shift«. Klikněte na ni a vyberte, zda budete chtít použít zaostření radiální, nebo lineární. Oblast zaostření můžete posouvat a měnit její velikost pomocí dvou prstů. Až budete s výsledkem spokojeni, klikněte na »Hotovo«.
Foto popis| 1 Kvalitní pozadí Úpravou registru zajistíte kvalitnější zobrazení tapety na pozadí pracovní plochy.
Foto popis| 2 Off-line kontrola V režimu bez spuštěných Windows umí Windows Defender odhalit i dobře schovaný malware.
Foto popis| 3 Vlastní Rychlé kroky Tzv. Rychlé kroky vám usnadní práci s e-maily - nastavte si svoje vlastní.
Foto popis| 4 Dynamické doplňování Šikovná funkce Excelu vám může ušetřit spoustu ruční práce.
Foto popis| 5 Hromadné přejmenování Průzkumník souborů umí přejmenovat více souborů najednou a odlišit je číslováním.
Foto popis| 6 Nahrávání z obrazovky Aplikace Xbox z výbavy Windows 10 umí nahrávat dění na obrazovce počítače.
Foto popis| 7 Instalované aplikace I do Windows 10 si můžete přidat klasický seznam instalovaných aplikací.
Foto popis| 8 Propojení s Excelem Powerpointové prezentace si mohou automaticky načítat aktuální data z excelových tabulek.
Foto popis| 9 Šifrování dat Osobní dokumenty můžete zašifrovat prostřednictvím funkce ovládané přes příkazový řádek.
Foto popis| 10 Formát pro skrytí obsahu Obsah buňky v Excelu můžete skrýt použitím speciálního formátování.
Foto popis| 11 Zákaz běhu na pozadí Omezením možnosti běhu aplikací na pozadí šetříte kapacitu RAM i akumulátoru.
Foto popis| 12 Rychlé spouštění K programům nebo dokumentům si můžete přiřadit klávesové zkratky pro spouštění a otvírání.
Foto popis| 13 Snadné přehrávání na TV Nová verze VLC podporuje Chromecast. Obsah tak snadno bezdrátově přehrajete na televizoru.
Foto popis| 14 Kontrola paměti Za častými pády systému může být vadný paměťový modul. Nechte je otestovat.
Foto popis| 16 Levnější tisk Tisk v EconoModu, nebo také v režimu Draft výrazně ušetří toner nebo inkoust a kvalita je přitom dostatečná.
Foto popis| 17 YouTube na cesty Videa ze serveru YouTube si můžete uložit a přehrávat si je i na místech, kde není internet.
Foto popis| 18 Více kategorií Streamovací služba interně používá větší množství filmových kategorií. Rošíření Netflix Super Browse je zobrazí.
Foto popis| 19 Náhledy záložek Po změně parametrů vám prohlížeč Firefox zobrazí i náhledy svých záložek.
Foto popis| 20 Pryč ze Snapchatu Smazat svůj účet můžete pouze na webových stránkách Snapchatu.
Foto popis| 22 E-mail s dobou exspirace Nově můžete na Gmailu poslat e-mail, který se po určeném čase vymaže a nelze ko kopírovat a přeposílat.
Foto popis| 23 Potkáte se? Přes WhatsApp můžete přátelům posílat i svoji aktuální polohu. Snadno se pak najdete.
Foto popis| 24 Efekt miniatury Instagram umožňuje dodatečně využít efektu Tilt Shift.