Přejít k hlavnímu obsahu

Staré a dobré, mladé a drahé

Nové smartphony jsou lesklejší, hezčí a rychlejší, ale jsou opravdu lepší? Porovnali jsme deset novinek s cenou do 12 000 Kč se starší, ale stále běžně dostupnou klasikou.

Výrobci chytrých telefonů chrlí na trh neustále nové modely s vyšším výkonem a líbivějším designem. Zatímco špičkové modely vesměs zdražují, za cenu od 5 000 do 12 000 je k dostání mnoho zajímavých modelů, které se těm nejvyšším téměř vyrovnají. V rámci tohoto testu jsme se rozhodli porovnat jedenáct telefonů, které uspokojí i velmi náročné uživatele, ale cenově nepřesahují laťku 12 000 Kč.

Na trhu jsou k dostání i jiné telefony, které by se do nastaveného cenového rozsahu v rámci různých akčních slev nebo cashbacků či šrotovných vešly, ale my jsme do něj vybírali podle doporučené ceny nebo podle stálé slevy. Všechny telefony musely navíc být v době testu bez problémů k dostání a podmínkou byla také dostupnost operačního systému Android ve verzi 8.0. Test probíhal krátce před představením některých cenově zajímavých modelů, jakými jsou například Honor Play nebo Huawei Nova 3, takže tyto telefony v něm nenajdete. Naopak největším překvapením testu je, že vítězný model je na trhu již téměř dva a půl roku a stále to dokáže moderní konkurenci s přehledem natřít.

Galaxy S7: Starší, ale lepší

Netradičním vítězem se stal Samsung Galaxy S7, dvě generace „stará“ vlajková loď, která je dnes běžně k sehnání za cenu 8 490 Kč. Přesto v rámci našich standardizovaných testů získal z testovaného pole nejvyšší počet bodů a konkurenci překonal nejen excelentním zpracováním a výbavou, ale hlavně kvalitou fotoaparátu. Výborně je na tom i z hlediska kvality displeje a ani po dvou letech od uvedení nijak nezaostává výkonově. Drobnosti, které prozrazují dvougenerační stáří, jsou spíš marginální. SuperAMOLED displej Galaxy S7 má úhlopříčku „pouhých“ 5,1“, klasický poměr stran a kapacita interního úložiště činí jen 32 GB, což je hodnota dnes běžná i u telefonů pod 5 000 Kč.
Ačkoliv byl Samsung Galaxy S7 na jaře 2016 uveden s Androidem 6.0, dnes je k dispozici aktualizace na Android 8 včetně pravidelných čtvrtletních updatů bezpečnostních záplat. S nadcházející devátou verzí Androidu se pro tento telefon již nepočítá, ale bezpečnostní záplaty budou již jen s ohledem na značné rozšíření telefonu v korporátní sféře přicházet dál. Jako jeden z mála telefonů v testu splňuje Galaxy S7 požadavky specifikace stupně krytí IP68, a je tedy odolný vůči utopení ve vodě (vydrží více než půl hodiny v hloubce jednoho metru) a vůči průniku prachu. To neznamená, že byste se s telefonem měli pravidelně koupat, nebo dokonce potápět, ale pád do bazénu nebo do vany vydrží. Pokud vám spadne do moře nebo jej polijete něčím jiným než čistou vodou, doporučujeme jej okamžitě vypnout, opláchnout tekoucí čistou vodou, otřít a nechat vyschnout. Telefon má ochrannou funkci a uživatele upozorní na přítomnost vody v napájecím konektoru. Zobrazí-li se po připojení k adaptéru toto hlášení na displeji, nechte jej ještě chvíli sušit.

Oproti moderní testované konkurenci má Galaxy S7 ještě pár výhod, které dnes přináší pouze špičkové supersmartphony. První z nich je nejvyšší kvalita použitých materiálů a hlavně zpracování. Ta je u Galaxy S7 srovnatelná pouze s Honorem 10, ostatní modely v tomto ohledu přináší vždy nějaké kompromisy, ať už se kvality zpracování nebo materiálů týče. Praktickou funkcí, kterou má S7 jako jediný z testovaných modelů, je i podpora bezdrátového nabíjení pomocí technologie Qi.

Přestože většina mobilních telefonů současné generace je osazena dvojitým zadním fotoaparátem, kterému stále častěji vypomáhá i „umělá inteligence“, Galaxy S7 si vystačí s jediným zadním 12Mpx snímačem, osazeným optickou stabilizací a objektivem o cloně f/1.7, a v našich testech získal o třídu lepší hodnocení kvality pořízených snímků. Ty jsou excelentní za dobrého světla a nadstandardně dobré za zhoršených světelných podmínek. V těch sice tento smartphone nedosahuje tak úžasně nízkého šumu jako nejnovější Huawei P20 a P20 Pro, ale s naměřeným šumem na úrovni 1,8 VN1 je z testovaného pole zdaleka nejlepší. Na rozdíl od konkurence disponuje optickou stabilizací, takže produkuje ostré snímky i při delší expozici v interiérech nebo při večerním focení. Velmi rychlé je i ostření. S autofokusem dokáže zaostřit za 0,64 sekundy, a to až na objekty pouhých 6 cm od snímače.

Moderní trendy: Ne vždy k lepšímu

Starším telefonům se někdy vyčítá, že nejsou dotčeny moderními trendy, ale střízlivě vzato většina moderních trendů působí hlavně na efekt a snad kromě zeštíhlení poměru stran displeje směřují hlavně k tomu, aby uživatel utratil víc peněz za příslušenství, případně za opravy.

Galaxy S7 sice nemá protažený displej s výřezem, ale zase má 5,1“ SuperAMOLED displej s rozlišením 1 440 x 2 450 bodů a dosahuje tak jemnosti 577 ppi. To je hodnota, které nedosahuje žádný z modelů v tomto testu, a s výjimkou Sony Xperia XZ Premium s 4K rozlišením a 5,5“ úhlopříčkou (801 ppi) žádný telefon dodnes.
Dalším moderním trendem je fotoaparát s umělou inteligencí, která v době uvedení S7 ještě nebyla v kurzu. Tato funkce ale v současné fázi nezarovnává rozmazané hrany fotografovaného objektu ani nedoplňuje chybějící detaily, jak to vidíme například u nejmodernější metody vylepšení obrazu od Nvidie, ale slouží pouze pro rozpoznání fotografované scény a následné nastavení parametrů obrazu. Leckdy sice vyrobí líbivější a „hezčí“ obrázek, než by amatérský fotograf dokázal nastavit manuálně, ale kvalitní optiku a snímač nenahradí.

Dalším trendem poslední doby je mizení 3,5mm audiokonektoru pro připojení drátových sluchátek. Ano, 3,5mm zdířka a její okraje zaberou zvenčí i zevnitř telefonu cenný prostor, který lze nahradit vyšší kapacitou baterie nebo využít ke ztenčení těla, ale oba důvody jsou v podstatě marginální. Výrobcům jde hlavně o co nejsnadnější dosažení odolnosti vůči vodě a o to, aby mohli ke svým smartphonům dodávat příslušenství v podobě bezdrátových sluchátek a reproduktorů. V nejlepším případě argumentují tím, že nechtěné vytržení sluchátkového konektoru může poškodit telefon, nebo tím, že poslouchat bezdrátová sluchátka je pro uživatele praktičtější, protože jim nepřekáží žádný kabel. Ano, to je pravda, ale funkcí Bluetooth jsou smartphony vybaveny od samého začátku své existence a uživatel by měl mít možnost výběru. Buď se rozhodne použít kvalitní drátová sluchátka, nebo stejně drahá Bluetooth sluchátka s horší kvalitou reprodukce.

Starší datum uvedení na trh se u telefonu Samsung Galaxy S7 viditelně projevuje omezenou kapacitou vnitřního úložiště. Telefony s 32GB prostorem pro data (přesněji řečeno uživatel má v tomto případě k dispozici jen 24,4GB opravdu přístupného prostoru) dnes najdeme i v nejnižším cenovém spektru. Standardem ostatních testovaných telefonů je 64 GB, zvykem u nejvyšší třídy telefonů bývá dnes 128 GB, ovšem stále častěji bez možnosti dalšího rozšíření interního úložiště o microSD kartu. Galaxy S7 slot pro microSD kartu obsahuje, navíc i s krytím proti vniknutí vody. Ve střední třídě smartphonů sice dnes ještě slot pro microSD kartu běžně najdeme, ale v kategorii nejvyšších vlajkových lodí běžně chybí, stejně jako u Honoru 10, který se z testovaného pole moderním supersmartphonům přibližuje nejblíže.

Při výběru mobilního telefonu se uživatelé neřídí jen technickými parametry, ale stále častěji očima. Problém je v tom, že to, co tak hezky vypadá na obrázku nebo v prodejně, se při dlouhodobějším používání může ukázat jako nešťastná volba.

Výrobci stále častěji překrývají záda telefonu sklem. Takový kryt sice dává lépe vyniknout zajímavým barevným kombinacím, ale zvyšuje klouzavost telefonu po stole i v ruce a navíc je náchylný k zachytávání otisků prstů. Design je ale v tomto ohledu důležitější. Krásná barva láká zákazníky, i když ji většinou krátce po nákupu zakryjí více či méně povedeným krytem. Zákazníci totiž zároveň vědí, že pokud si obal nepořídí a telefon jim upadne, rozbije se jak displej, tak sklo na zádech a oprava se většinou ani nevyplatí.

Nejlepší letošní trháky: Sázka na jistotu

Ačkoliv deset vybraných zástupců s cenou do 12 000 Kč přímý souboj s dva roky starou špičkovou lodí prohrálo, boj to byl těsný a nákupem žádného z vybraných modelů chybu neuděláte. Výhodou novějších telefonů je užší konstrukce, díky níž se i telefony s delší úhlopříčkou vejdou pohodlně do ruky. Až na jednu výjimku (loňská Nokia 8) mají téměř všechny testované telefony v základu nový Android 8 a ve všech případech se mohou těšit na upgrade v podobě Androidu 9. Nejrychleji jej dostanou telefony Nokia, které jsou vybaveny prakticky čistým Androidem One, ale ani na update telefonů Huawei, Honor, Motorola a Sony nebudeme dlouho čekat. To je dáno tím, že se řada výrobců odklání od svých nadstaveb a stále častěji dává přednost čistému Androidu s rychlými aktualizacemi a bezpečnostními záplatami.

Vynikající zprávou je, že všechny testované telefony jsou vybaveny prvotřídními displeji s vysokým jasem, kontrastem i (s výjimkou 4,6“ Xperie XZ1 Compact) vysokým rozlišením. V tomto ohledu se naprosto vyrovnají i současným vlajkovým lodím.

Příjemným trendem je i ve střední kategorii telefonů zvyšující se kapacita baterie a podpora rychlého nabíjení, i když tyto vlastnosti měl už model Galaxy S7. Všechny testované telefony mají nadstandardní výdrž, díky které vydrží na jedno nabití i velmi perný pracovní den a při troše obezřetnosti i dva dny méně náročného využívání. Nejdelší výdrž má díky malému displeji s nižším rozlišením Sony Xperia XZ1 Compact, která v našich testech dokázala nonstop přehrávat video z internetu téměř čtrnáct hodin. Vyšší kapacita baterie se ale stále častěji promítá do vyšší hmotnosti. Zatímco před dvěma lety vážily špičkové telefony pod 150 gramů, dnes váží běžně okolo 170 gramů. Může za to ale i větší úhlopříčka displeje.

V testované kategorii telefonů je dnes standardem operační paměť s kapacitou 4 GB, pouze nejlevnější Nokia 6 (2018) má 3 GB a Honor View 10 má 6 GB. Galaxy S7 má papírově také 4 GB, ale v reálu lze hovořit pouze o 3,5 GB RAM. V praktickém provozu je však i to více než dostatečné. Vynikající zprávou je, že naprostá většina zkoumaných zařízení disponuje 64 GB interního úložného prostoru s možností rozšíření pomocí microSD karty. Dvojice telefonů Honor 10 a Honor View 10 má 128 GB, ale prvně jmenovanému modelu microSD slot chybí. V případě takto velkého úložiště je to ale jen drobná skvrna na kráse.

***

Zařízení v testu

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Samsung Galaxy S7 Honor 10 128GB Honor View 10 Sony Xperia XZ1 Nokia 8
Orientační cena 8 490 Kč 11 490 Kč 11 490 Kč 11 990 Kč 8 990 Kč
Celkové hodnocení 90 89,9 89,7 89,4 89,4
Výkon & provoz (35 %) 91 96 95 95 95
Výbava (25 %) 88 87 88 90 82
Baterie (15 %) 88 88 86 83 88
Displej (15 %) 94 93 93 96 99
Fotoaparát (10 %) 86 74 75 67 76
Testováno s Androidem 8.0 8.1 + EMUI 8 8.0 + EMUI 8 8.0 8.1
Procesor Samsung Exynos 8890 HiSilicon Kirin 970 HiSilicon Kirin 970 Qualcomm Snapdragon 835 Qualcomm Snapdragon 835
Frekvence / počet jader 2,6 GHz / 4+4 2,4 GHz / 4+4 2,4 GHz / 4+4 2,45 GHz / 4+4 2,45 GHz / 4+4
Operační paměť 3,5 GB 4,0 GB 6,0 GB 4,0 GB 4,0 GB
Volná flash paměť / možnost rozšíření 24,4 GB / * 113,0 GB / * 116,0 GB / * 52,9 GB / * 50,0 GB / *
USB / audiokonektor microUSB 2.0 / * Typ-C-USB 2.0 / * Typ-C-USB 3.0 / * Typ-C-USB 3.0 / * Typ-C-USB 3.1 / *
LTE frekvence 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz
BT / Wi-Fi / NFC 4.2 / ac / * 4.2 / ac / * 4.2 / ac / * 5.0 / ac / * 5.0 / ac / *
SIM slot / dual SIM NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / *
Displej: úhlopříčka/ rozměry 5,1" / 63 x 113 mm 5,8" / 63 x 134 mm 6,0" / 68 x 136 mm 5,1" / 64 x 114 mm 5,3" / 67 x 117
Displej: rozlišení (body) / typ 1 440 x 2 560 bodů / OLED 1 080 x 2 280 bodů / LCD 1 080 x 2 160 bodů / LCD 1 080 x 1 920 bodů / LCD 1 440 x 2 560 bodů / LCD
Displej: jas 437,9 cd/m2 489,3 cd/m2 490,3 cd/m2 607,1 cd/m2 638,8 cd/m2
Displej: šachovnicový kontrast za světla 53 :1 45 :1 50 :1 56 :1 63 :1
Fotoaparát: rozlišení/blesk/stabilizátor 12,2 MPx / LED / * 15,9 MPx / LED / * 19,7 MPx / LED / * 19,2 MPx / LED / * 13,0 MPx / 2x LED / *
Fotoaparát: zpoždění spouště s AF 0,64 s 0,82 s 0,84 s 0,70 s 0,91 s
Max. rozlišení videa 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů
Funkce rychlonabíjení / kabel * / * * / * * / * * / * * / *
Výdrž baterie - on-line 8:43 h 9:25 h 9:34 h 9:35 h 11:01 h
Kapacita akumulátoru/doba nabíjení 3 000 mAh / 1:43 h 3 400 mAh / 1:56 h 3 750 mAh / 2:19 h 2 700 mAh / 2:54 h 3 090 mAh / 2:40 h
Wi-Fi: načtení srovnávacích testů CHIP 8,7 s 5,8 s 5,8 s 4,6 s 5,4 s
Hodnota SAR 0,41 W/kg - 1,03 W/kg 0,80 W/kg 0,71 W/kg
Rozměry 142 x 71 x 9 mm 150 x 72 x 9,2 mm 156 x 76 x 8,9 mm 148 x 74 x 8 mm 152 x 74 x 7,9 mm
Hmotnost 152 g 154 g 173 g 157 g 158 g

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne c Chip tip

6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo 11. místo
Sony Xperia XZ1 Compact Nokia 7 Plus Motorola Moto Z3 Play 64GB Huawei P20 Lite Motorola Moto G6 Plus Nokia 6 2018
10 990 Kč 9 990 Kč 9 990 Kč 7 490 Kč 7 700 Kč 6 490 Kč
88,9 86,0 84,3 83,2 82,1 81,3
94 89 87 82 80 82
86 80 77 85 86 75
93 88 87 81 87 89
94 91 94 95 91 89
66 81 75 70 61 69
8.0 8.1 8.1 8.0 + EMUI 8 8.0 8.0
Qualcomm Snapdragon 835 Qualcomm Snapdragon 660 Qualcomm Snapdragon 636 HiSilicon Kirin 659 Qualcomm Snapdragon 630 Qualcomm Snapdragon 630
2,45 GHz / 4+4 2,2 GHz / 4+4 1,8 GHz/ 8 2,36 GHz / 4+4 2,2 GHz / 8 2,2 GHz/ 8
4,0 GB 4,0 GB 4,0 GB 4,0 GB 4,0 GB 3,0 GB
22,8 GB / * 50,6 GB / * 50,7 GB / * 49,8 GB / * 51,8 GB / * 19,8 GB / *
Typ-C-USB 2.0 / * Typ-C-USB 2.0 / * Typ-C-USB 3.1 / * Typ-C-USB 2.0 / * Typ-C-USB 2.0 / * Typ-C-USB 2.0 / *
800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz 800, 1 800, 2 600 MHz
5.0 / ac / * 5.0 / ac / * 5.0 / n / * 4.2 / ac / * 5.0 / ac / * 5.0 / ac / *
NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / * NanoSIM / *
4,6" / 57 x 101 mm 6,0" / 68 x 136 mm 6,0" / 68 x 137 mm 5,8" / 63 x 134 mm 6,0" / 68 x 135 mm 5,5" / 68 x 121 mm
720 x 1 280 bodů / LCD 1 080 x 2 160 bodů / LCD 1 080 x 2 160 bodů / OLED
1 080 x 2 280 bodů / LCD 1 080 x 2 160 bodů / LCD 1 080 x 1 920 bodů / LCD
658,1 cd/m2 396,4 cd/m2 517,9 cd/m2 490,0 cd/m2 589,9 cd/m2 505,8 cd/m2
59 :1 47 :1 35 :1 43 :1 48 :1 53 :1
19,2 MPx / LED / * 12,2 MPx / 2x LED / * 12,2 MPx / 2x LED / * 15,9 MPx / LED / * 12,2 MPx / 2x LED / * 15,9 MPx / 2x LED / *
0,80 s 0,52 s 0,70 s 0,64 s 1,74 s 0,89 s
3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů 1 920 x 1 080 bodů 3 840 x 2 160 bodů 3 840 x 2 160 bodů
* / * * / * * / * * / * * / * * / *
13:44 h 10:24 h 8:23 h 7:38 h 8:58 h 10:25 h
2 700 mAh / 2:54 h 3 800 mAh / 2:27 h 3 000 mAh / 1:46 h 3 000 mAh / 2:11 h 3 200 mAh / 1:59 h 3 000 mAh / 2:11 h
4,4 s 7,3 s 10,1 s 20,4 s 19,1 s 16,6 s
1,36 W/kg - - 0,75 W/kg - -
130 x 65 x 9,6 mm 159 x 76 x 9,6 mm 157 x 77 x 9,3 mm 149 x 72 x 8,7 mm 159 x 76 x 10,5 mm 149 x 76 x 8,7 mm
141 g 184 g 156 g 146 g 167 g 174 g

***

Výhody Androidu One

Řada výrobců vylepšuje rozhraní systému Android o vlastní nadstavbu a aplikace. Pokud si na některou nadstavbu uživatelé zvyknou, vyberou si později telefon ze stejné stáje, ale přináší to i nevýhody v podobě pozdějších, nebo dokonce žádných aktualizací Androidu. Systém Android One je na druhou stranu prakticky čistý, neobsahuje žádné zbytečné aplikace a běží rychle i na slabším hardwaru. > Android One obsahuje všechny standardní aplikace a služby Google Apps (například YouTube a Mapy). Společnost Google se navíc stará o to, aby byly všechny aplikace stahované z Obchodu Play bezpečné a stabilní (služba Google Play Protect). Google poskytuje výrobcům telefonů hardwarovou podporu, díky níž mohou pro Android optimálně vyladit svá zařízení, jako je například Nokia 7 Plus (na obrázku). > Všechna zařízení s logem Android One obdrží veškeré aktualizace a bezpečnostní záplaty systému Android nejméně po dobu dvou let. Značný rozdíl v praxi Součástí praktických testů je porovnání doby, jakou zabere načtení složité internetové stránky, s našimi srovnávacími tabulkami. Telefony bez podpory rychlejší Wi-Fi 802.11ac a se slabším hardwarem jsou v tomto ohledu znatelně pomalejší. Údaje v sekundách Honor 10 5,8 Samsung Galaxy S7 8,7 Nokia 6 (2018) 16,6

***

Akční slevy: Vyplatí se je sledovat

Náš test ukázal, že starší vlajková loď může být levnější a lepší než žhavá novinka. Nabídka výprodejových modelů se neustále mění, stejně jako ceny, proto se vyplatí sledovat časově omezené akce a slevy. Snížení cen přichází hlavně v období uvádění nových verzí, čehož jsme před nedávnem byli svědky například v podobě atraktivní cenové nabídky na Samsung Note8. Tento supertelefon, který se před rokem prodával cca za 27 000 Kč, byl před koncem prázdnin (v rámci kumulativní slevy a cashbacku) k dostání i za 14 500 Kč. Stejně zajímavou nabídkou je v poslední době například první generace telefonu Google Pixel, který spadl z původních téměř 23 000 Kč na 7 490 Kč. Za telefon s rychlým Snapdragonem 821, 4 GB RAM, 32GB interní pamětí, 5“ AMOLED displejem a špičkovým fotoaparátem je to skvělá cena. Ohromná sleva je i na loňský špičkový telefon Moto Z2 Play, který dnes stojí necelých 6 000 Kč a v ceně je 5,5“ SuperAMOLED displej, 4 GB RAM, 64GB disk, Snapdragon 626 a hlavně možnost používání modulárních krytů.

***

Zajímavost z testu: Moto Z3 Play: modulární telefon

Zvláštností řady telefonů Moto Z je možnost připojení přídavných modulů Moto Mods. Základní bateriový modul je součástí balení, dokoupit je ale možné i herní ovladač, přídavný fotoaparát Hasselblad, 360° kameru, reproduktor nebo LED projektor. Moto Mods jsou kompatibilní v rámci celé řady Z a Z Play, takže je lze používat i po přechodu na novější generace telefonů.

Foto popis| Prémiový výkon za rozumnou cenu Honor je druhou značkou telefonů Huawei. Nový model Honor 10 designově připomíná vlajkovou loď Huawei P20 a za nižší cenu obsahuje prakticky stejnou hardwarovou výbavu, ve které chybí jen „zázračný“ režim nočního fotografování.
Foto popis| Samsung Galaxy S7 Za 8 490 Kč nabízí předloňský vlajkový telefon nejlepší fotoaparát v testu, špičkovou výbavu, rychlý chod a luxusní displej. Prémiové tělo nabízí jako bonus odolnost vůči vodě. K dostání je stále i varianta S7 Edge s 5,5“ SuperAMOLED displejem a 3 600mAh baterií za cenu od 9 500 do 10 990 Kč.
Foto popis| Stále aktuální systém Samsung dal pro modely Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge k dispozici i aktualizaci na systém Android 8.0 a pravidelné čtvrtletní bezpečnostní záplaty. Původně se oba telefony prodávaly s Androidem 6. Ne všichni výrobci nabízí na své špičkové smartphony tak dlouhou softwarovou podporu.
Foto popis| Modulární telefon Přes řadu experimentů jiných výrobců jsou telefony Moto Z jedinou úspěšnou řadou modulárních smartphonů na trhu.
Foto popis| Možnosti rozšíření Ne každý ocení modulární přídavný fotoaparát za cenu slušného telefonu, ale například přídavná baterie, Bluetooth reproduktor nebo konzolový herní ovladač jsou praktickými každodenními doplňky.

O autorovi| MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: