Nejdříve Nákupy Google, teď zase Android: Evropská komise rozdává miliardové pokuty za obchodní praktiky Googlu, které společnost platí z válečné pokladny.
Komise EU se i nadále brání podnikatelskému chování společnosti Google v Evropě. Podle bruselské autority zneužívá americká společnost svou tržní sílu Androidu, aby si její pomocí pojistila svůj reklamní byznys spojený s vyhledáváním na internetu. Výrobci mobilních telefonů a provozovatelé mobilních sítí by podle ní měli mít přístup k nejdůležitějším službám Googlu pouze v nekonkurenčních záležitostech. Za to by měla nyní společnost zaplatit pokutu ve výši přibližně 4,34 miliardy eur a do 90 dnů ukončit své nelegální chování. Pokud Google nesplní tyto požadavky, hrozí mu každodenní pokuta ve výši pěti procent denního obratu mateřského koncernu Alphabet a další žaloby o náhradu škody od občanů a společností z EU. Google obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal. Po tři roky se úřady EU odpovědné za oblast hospodářské soutěže zabývaly strategií společnosti Google na trhu EU. Jejich počáteční podezření se potvrdila: Google zaujímá dominantní postavení na trzích všeobecných internetových vyhledávacích služeb, licencovaných operačních systémů, inteligentních mobilních zařízení a v obchodech s aplikacemi pro Android.
Evropská komise identifikovala „tři typy zneužívání“ jako součást „komplexní strategie“, pomocí kterých Google konsoliduje své dominantní postavení na trhu všeobecných internetových vyhledávacích služeb. Tyto praktiky obzvláště ovlivňují konkurenční provozovatele: Bundling (sdružování): Google nabízí své aplikace výrobcům pouze jako balík (bundle). Kdo chce svým zákazníkům nabídnout nepostradatelný Obchod Play, musí na svá zařízení předinstalovat deset dalších nesmazatelných aplikací Google. Tento tzv. bundling (sdružování) umožňuje Googlu, aby pokrýval mnoho důležitých internetových funkcí na mobilním telefonu svými standardy. Mnoho uživatelů dále pracuje s předinstalovanými aplikacemi a nevyhledává jejich alternativy. Evropská komise však považuje za nezákonné především spojení vyhledávání Google a prohlížeče Chrome. Fork ban (zákaz větvení): Google chce podle vlastního tvrzení zabránit další fragmentaci systému Android. Pokud chce výrobce předinstalovat balíček aplikací Googlu na některém z jeho zařízení, nesmí na trhu nabízet žádné jiné zařízení s alternativní verzí systému Android, která není schválená Googlem, jako je například systém FireOS společnosti Amazon. Zákaz používání větvení Googlu zajišťuje, že i když Android výrobce přizpůsobí svým potřebám, nemůže ho zásadně změnit. Tato pravidla by vedla k tomu, že ani uživatelé, ani výrobci aplikací nebo trh neurčují úspěch a rozšíření Androidu, ale pouze a jen samotný Google.
Pay to Play (platby za využití): Společnost Google zaplatila některým významným výrobcům mobilních telefonů a provozovatelům mobilních sítí, aby na svých zařízeních nabízeli pouze vyhledávání Google. To podle Evropské komise významně ovlivnilo hospodářskou soutěž. Tyto platby jsou nelegální. Argument společnosti Google, že platby jsou potřebné k přesvědčení výrobců mobilních telefonů a operátorů mobilních sítí, aby vůbec vytvářeli zařízení pro ekosystém Androidu, Evropskou komisi nepřesvědčil.
Nevýhodné benefity pro spotřebitele
Google se snaží prostřednictvím svého vyhledávače nasměrovat co nejvíce internetového provozu na sebe, aby si zajistil své dominantní postavení. „Tyto postupy zlikvidovaly schopnost Googlu být inovativní a konkurenceschopnou společností,“ uvedla Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž. „Evropským spotřebitelům byly také odepřeny výhody účinné hospodářské soutěže na životně důležitém trhu mobilních internetových služeb.“ Vzhledem ke zneužívání trhu Googlem mají spotřebitelé nyní menší výběr operačních systémů, prohlížečů a vyhledávačů.
To není pravda, píše CEO Googlu Sundar Pichai v příspěvku na blogu: Android vytvořil více možností pro uživatele, ne méně. Dnes existuje 1 300 značek mobilních telefonů, 24 000 různých zařízení běžících na Androidu „za širokou škálu cen“ a více než milion aplikací v Obchodě Play. Kdo nechce používat předinstalovaný software Googlu, může v Obchodě Play jednoduše najít alternativy. A hlavně: rozhodnutí EU by mohlo ohrozit „jemnou rovnováhu“ Androidu a tím i jeho bezplatnou licenci. To byla pravděpodobně určitá hrozba: bez nás by bylo všechno mnohem horší - a možná i dražší.
Sankce EU (přesně 4 342 865 000 euro) přichází ve skutečnosti příliš pozdě. Google už dávno soutěž o internetový traffic vyhrál. Společnost kontroluje obrovský ekosystém smartphonů, aniž by musela samotný hardware vůbec dodávat. Google je bez konkurence a je všudypřítomný. Dokonce i na zařízeních Apple je výchozí vyhledávání Google. Google a Android jsou neoddělitelné. Především je Google i technologicky jeden krok před EU: budoucnost vyhledávání se týká hlasových služeb a dalších inteligentních asistentů. Nový trh, na kterém už pozice Googlu není zpochybňována - a na kterém má díky svým dosavadním obchodním praktikám nedosažitelný náskok.
Foto popis| Deaktivace služeb Googlu 1 Widget pro Google vyhledávání lze vymazat nebo přesunout dlouhým stisknutím tlačítka. 2 Nesmazatelné aplikace je možné v Nastavení deaktivovat. 3 V Obchodě Google je k dispozici široká nabídka alternativních prohlížečů.
Foto popis| Nejvyšší pokuty Evropské komise Nová sankce je největší, nikoliv však první euromiliardová pokuta, kterou Evropská komise uložila nějaké IT společnosti. Jednalo se vždy o zneužití tržní síly.
Foto popis| „Na trhu existují pravidla. Chceme, aby Google své chování změnil.“ Margrethe Vestager komisařka EU pro hospodářskou soutěž
O autorovi| FELIX KNOKE, autor@chip.cz