Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní vyladění webového prohlížeče

Svět počítačů má pradávné pravidlo, že se nemáte spokojit s výchozím nastavením. Platí to i pro internetové prohlížeče, tedy snad nejpoužívanější aplikace. Ukážeme vám, jak dokonale nastavit Chrome a Firefox. 

Internetový prohlížeč bývá nejčastěji první aplikací, kterou po startu počítače spouštíme, a prakticky nikdy jej nezavíráme. Představuje bránu k webovým stránkám, stejně jako internetovým aplikacím a službám typu YouTube či Facebook. Webové prohlížeče jsou zkrátka prostředníkem konzumace obsahu a zjišťování informací. Jak potvrzují různé studie, s webovými prohlížeči trávíme mnoho hodin denně, a právě proto by nám měly používání internetu usnadňovat a zpříjemňovat, nikoli komplikovat. Často tomu ale tak není - nikoli vinou samotných prohlížečů, ale především tvůrců a provozovatelů webových stránek a služeb, kteří obtěžují návštěvníky a uživatele vyskakovacími okny, agresivními formami reklamy a nezřídka také vyloženě nebezpečným kódem.

Uživatelé se podobným nepříjemnostem snaží čelit například instalací doplňků blokujících reklamu na webových stránkách. To ale rozhodně není vše, co se může váš internetový prohlížeč naučit. Mnoho dalších doplňků je určeno ke zvýšení komfortu při surfování na webu, pohodlnější používání různých webových aplikací a služeb nebo zlepšení soukromí a zachování anonymity na internetu. Mnoho možností ke zlepšení zážitku ze surfování však nabízí už samotná úprava dostupných nastavení webových prohlížečů.

Z pohledu dostupnosti různých doplňků i možností nastavení jsou jasnými favority webové prohlížeče Chrome a Firefox, které jsou ostatně mezi uživateli po celém světě dlouhodobě nejpopulárnější. Celkem nedávno umožnil Microsoft rozšiřovat pomocí doplňků také svůj internetový prohlížeč Edge, ale nabídka rozšíření je zatím jen velmi malá, stejně jako jsou relativně omezené i možnosti jeho nastavení.

Firefox de luxe

Open-source prohlížeč Firefox je primární volbou pro všechny internetové surfaře, kteří myslí na své soukromí a ochranu osobních dat, jelikož Googlu a jeho prohlížeči Chrome v tomto ohledu příliš věřit nemůžeme. Firefox má rovněž obrovsky rozsáhlou nabídku doplňků, kterými lze rozšířit jeho funkcionalitu. A pokud byste nějaký konkrétní doplněk pro Firefox nenašli, můžete využít aplikaci Foxified, která vám umožní instalovat si do Firefoxu doplňky určené pro prohlížeč Chrome (viz příslušný rámeček). Z technologického hlediska totiž Chrome i Firefox sdílejí stejný způsob kódování doplňků prostřednictvím WebExtensions. Od loňské verze 57, která pro Firefox znamenala řadu významných změn, je navíc tento prohlížeč podobně výkonný jako Chrome.

Umlčení webů pro pohodlnější surfování

Prvním krokem mnoha uživatelů po otevření nového prohlížeče je instalace doplňku pro blokování vyskakovacích oken a dalších obtěžujících a často i potenciálně nebezpečných prvků webových stránek. Dobrou volbou je doplněk uBlock Origin, za jehož vývojem nejsou komerční zájmy, jako třeba v případě doplňku AdBlock. Doplněk uBlock Origin lze navíc používat velmi rychle, bez zdlouhavého nastavování. Přesto byste měli alespoň zkontrolovat nastavení filtrů obsahu webových stránek.

Pro vyhledání a instalaci doplňku uBlock Origin použijte volbu »Doplňky« v hlavním menu prohlížeče Firefox a pak přejděte do nabídky »Rozšíření«. Do vyhledávače v pravé horní části okna prohlížeče zadejte »uBlock Origin« a nechejte tento doplněk vyhledat na webu. Instalujte si jej, pak se vraťte do »Správce doplňků« a zde u doplňku uBlock Origin klikněte na »Možnosti«. Přejděte na kartu »Filtry třetích stran« a klikněte na položku »Reklamy«. Pak označte všechny položky, resp. seznamy filtrů. To samé zopakujte také s nabídkami »Soukromí« a »Dotěrnosti«. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »Použít změny« v pravém horním rohu. Klikněte na kartu »Vaše pravidla« a do sloupce »Dočasná pravidla« přidejte dva řádky s obsahem: »3p-script block« a »* * 3p-frame block«. Tato pravidla zajistí blokování JavaScriptu z externích zdrojů. Povoleny budou pouze skripty poskytované přímo navštěvovanou stránkou. Doplněk uBlock Origin mohou používat také uživatelé prohlížeče Chrome, kde je konfigurace doplňku zcela identická.

Relativně novým nešvarem webových stránek je obtěžování uživatelů prostřednictvím notifikací, zobrazovaných přímo v okně prohlížeče. Notifikace se ve Firefoxu zobrazují v levém horním rohu, kde také tyto zprávy můžete zablokovat - tedy alespoň pro danou stránku. Daleko lepším řešením je ale trvalá deaktivace této funkce na všech webových stránkách. Otevřete hlavní nabídku Firefoxu, použijte položku »Možnosti«, přejděte na »Soukromí a zabezpečení« a zde sjeďte k nabídce »Oprávnění«. Vedle položky »Oznámení« klikněte na »Nastavení« a v nově otevřeném okně označte předvolbu »Blokovat nové žádosti o povolení posílat oznámení«. Nastavení potvrďte tlačítkem »Uložit změny«.

Upravte si web podle svého

Řada webových stránek nemá, nebo přímo blokuje funkce, které by přitom byly pro jejich návštěvníky velmi užitečné. Může jít například o stahování obsahu, jeho optimální zobrazení atd. Existují ale rozšíření a související uživatelské skripty, které mohou do webových stránek přidat nové funkce. Když navštívíte webovou stránku greasyfork.org, můžete zde pomocí vyhledávače najít příslušné skripty například pro weby jako YouTube nebo Instagram. Jelikož se ale skripty musí měnit s každou větší změnou stránky, pro kterou jsou určeny, měli byste si vybírat takové, které jsou svými tvůrci pravidelně aktualizovány. Doporučit vám můžeme například skript Google Search Extra Buttons, který přidá nové funkce stránce nejpoužívanějšího webového vyhledávače. Například vám umožní vyhledat jen PDF dokumenty s požadovaným obsahem nebo třeba omezit výsledky vyhledávání na poslední jeden, dva nebo tři dny či týdny. Zatímco pro prohlížeč Firefox je optimalizován doplněk Greasemonkey, pro Chrome je určen Tampermonkey. Práce s oběma správci skriptů je prakticky stejná a příslušné skripty najdete na výše uvedeném webu Greasy Fork.
Způsob zobrazení webových stránek umí změnit open-source doplněk Stylus. Ke známým, často navštěvovaným webovým stránkám (např. bbc.com) vytvářejí uživatelé doplňku Stylus alternativní styly zobrazení obsahu webu, které mohou mít řadu výhod. Typicky existují například noční (tmavé) verze webových stránek nebo třeba styly skrývající nepotřebný a obtěžující obsah webu.

Nastavení pro pohodlnější surfování

Typické monitory mají poměr stran 16 : 9, takže se na ně pohodlně vejdou dvě webové stránky vedle sebe. Samozřejmě vám nic nebrání otevřít si dvě instance webového prohlížeče a umístit na displej dvě okna vedle sebe, ale to není ani zdaleka tak praktické jako umístění dvou panelů se stránkami v jednom okně. Právě s tím vám pomůže doplněk Side View pro Firefox, který rozdělí okno Firefoxu na hlavní a postranní část, přičemž v hlavní části se zobrazují weby v běžné podobě, zatímco v postranním panelu se zobrazuje jejich mobilní, obsahově úspornější verze. Doplněk Side View se tedy výborně hodí například pro zobrazování příspěvků na sociálních sítích jako Facebook či Twitter nebo třeba zobrazení obsahu vaší e-mailové schránky.

Pro uživatele Facebooku, kteří zároveň myslí na svoje soukromí, je určen doplněk Facebook Container, který izoluje panel Firefoxu, ve kterém jste přihlášeni ke svému uživatelskému účtu na Facebooku. Když pak v příspěvcích na vaší timeline kliknete na nějaký odkaz směřující na externí web, otevře jej Facebook Container mimo izolované prostředí, takže Facebook nemůže sledovat vaše aktivity a podle nich vám servírovat personalizovanou reklamu a doporučené příspěvky.

Podobně pracuje také doplněk Multi-Account Containers, který vám umožní v jednom prohlížeči používat různé účty internetových služeb. Snadno tedy můžete být současně přihlášeni k soukromému a pracovnímu účtu na Facebooku nebo třeba k více různým e-mailovým schránkám na jednom mailserveru. Zároveň je omezena možnost sledování vašich aktivit na webu.

Chrome de luxe

Prohlížeč Chrome z dílny Googlu je, především pro svůj výkon a ovladatelnost, celosvětově nejoblíbenější aplikací pro surfování na webu. K dispozici je navíc podobně rozsáhlý ekosystém rozšíření a doplňků jako v případě Firefoxu. Patří mezi ně například výše zmíněný manažer skriptů nebo třeba šikovný uBlock Origin.

Zvýšení výkonu a ochrana před špehováním

Zatímco pro přístup k pokročilým nastavením Firefoxu slouží příkaz »about:config«, zadaný do adresního řádku, Chrome je třeba za tímto účelem zadat »chrome:flags«. V Chromu se tímto způsobem dostanete k nabídce experimentálních funkcí a nastavení webového prohlížeče, ve kterých můžete hledat pomocí vyhledávače v horní části stránky. Některé z předvoleb mají vliv na výkon prohlížeče při vykreslování stránek a doporučujeme vám je aktivovat. Patří mezi ně například »GPU rasterization«, funkce, která zajistí vykreslování grafických prvků webových stránek grafickou kartou počítače. Hodnotu u nastavení »Number of raster threads« byste měli zvýšit na »4«, abyste lépe využili výkon všech jader procesoru vašeho počítače. Funkce »Fast tab/ window close« zrychlí zavírání panelů i celých oken prohlížeče a »Automatic tab discarding« zastaví aktivity stránek otevřených v panelech, které nejsou aktuálně v popředí.

Podnikání Googlu je založeno na sběru dat a webový prohlížeč Chrome je jedním z prostředků, které mu získávání informací o uživatelích internetu usnadňují. Proto byste si měli otevřít nabídku »chrome:settings« a zde deaktivovat několik sledovacích funkcí. Úplně dole klikněte na volbu »Rozšířená nastavení« a zde v části »Ochrana soukromí a zabezpečení« aktivujte předvolbu »Posílat při procházení webů požadavek Do Not Track«. Google integroval do Chromu i virový skener, který lze v případě potřeby manuálně vyvolat. Měli byste ale zakázat, aby odesílal data Googlu. Použijte nabídku »Resetovat a vyčistit / Vyčištění počítače« a v následujícím okně deaktivujte předvolbu »Nahlásit podrobnosti Googlu«.

Dále přejděte do nabídky »Ochrana soukromí a zabezpečení / Nastavení obsahu« a zde u předvolby »Zvuk« přiřaďte k funkci »Ztlumeno« webové stránky, které vás při otevření pravidelně obtěžují automatickým přehráváním videí a zvuků. Pak můžete pomocí předvolby »Oznámení« upravovat zobrazování, resp. blokování notifikací webových stránek. Notifikace deaktivujete vypnutím funkce »Před odesláním se zeptat (doporučeno)«. Podobně matoucí je také deaktivování Flashe na webových stránkách, kdy je třeba rovněž vypnout přepínač »Nejprve se dotázat (doporučeno)«.

Šikovná vylepšení prohlížeče

Především v moderních počítačích je Chrome zpravidla velmi výkonným prohlížečem, ale jeho architektura může někdy způsobovat problémy. Chrome totiž otevírá pro každý panel separátní proces, což v případě mnoha aktivních panelů představuje poměrně velké nároky na kapacitu operační paměti. Rozšíření OneTab proto na jedno kliknutí myší zavře všechny aktuálně otevřené panely a v jediném novém panelu vypíše seznam odkazů na webové stránky, které byly v panelech Chromu otevřeny. Uvolní se tím kapacita operační paměti a zároveň budete mít rychlý přístup k naposledy otevřeným webovým stránkám.

Pokud vám nevadí, že si Google jako první přečte obsah webových stránek, které si v Chromu otevřete, můžete používat doplněk Spořič dat. Ten zajistí, že každá otevíraná stránka projde přes servery Googlu, kde bude zkomprimována, aby se snížil objem načítaných dat. Menší objem dat samozřejmě znamená i rychlejší načítání webu. Doplněk Go Back With Backspace doplní do Chromu velmi užitečnou funkci, kterou tento prohlížeč dříve obsahoval, ale Google ji v novějších verzích odstranil: návrat na předchozí stránku klepnutím na klávesu [Backspace].

Všechna instalovaná rozšíření byste měli aktivovat i pro použití v tzv. anonymním režimu prohlížeče. Zadejte do adresního řádku příkaz »chrome:extensions« a poté v nastavení jednotlivých rozšíření aktivujte předvolbu »Povolit v anonymním režimu«. Některé doplňky, jako třeba zmíněný Spořič dat, v anonymním režimu aktivovat nelze, protože by to bylo v přímém rozporu se smyslem ochrany soukromí.

***

Pět šikovných rozšíření Firefoxu

> LastPass je rozšíření, které do Firefoxu doplní funkce stejnojmenného správce uživatelských jmen a hesel. Obsah doplňku je chráněn hlavním heslem a k dispozici je třeba i generátor bezpečných hesel.
> Video DownloadHelper umožní hromadné stažení obrázků, zvukových souborů i videí z webových stránek. Pokud je stahované video k dispozici v několika různých rozlišeních, můžete si vybrat, které se stáhne.
> View Page Archive & Cache prohledává Google a webové archivy jako archive.org, aby našel starší verze internetových stránek. To je užitečné, pokud se potřebujete dostat ke staršímu nebo již smazanému obsahu webu.
> Page Translate je alternativou k funkci, kterou má integrovanou prohlížeč Chrome, tedy strojový překlad webové stránky do zvoleného jazyka. K překladu se využívá webová služba od Googlu.
> Test Pilot umožňuje integrování experimentálních doplňků vyvinutých pro Firefox. Aktuálně k nim patří například Color pro obarvení uživatelského rozhraní nebo Notes pro zapisování poznámek během surfování na webu.

***

Doplňky pro Chrome ve Firefoxu

Od loňského roku využívají Firefox i Chrome pro tvorbu doplňků stejnou technologii WebAssembly. Proto je možné řadu doplňků určených pro Chrome používat i ve Firefoxu. > Chrome Store Foxified je rozšíření pro prohlížeč Firefox, které umožňuje stahovat a instalovat doplňky určené primárně pro Chrome. Potřebujete jen webovou adresu požadovaného doplňku, který si pak instalujete do Firefoxu. Tímto způsobem můžete do Firefoxu doplnit například i funkci pro ukládání e-mailů do souborů ve formátu PDF (viz obrázek). Stačí jen kliknout na volbu »Install Unsigned«. Bohužel, tento způsob nefunguje pro všechna rozšíření, protože Firefox a Chrome využívají WebAssembly trochu rozdílným způsobem. Je třeba si to u různých doplňků vyzkoušet.

***

Pět užitečných doplňků pro Chrome

> Reader Views skryje všechny rušivé prvky webových stránek, takže se můžete soustředit pouze na jejich hlavní obsah. Kliknutím na tlačítko tohoto rozšíření můžete stránku kdykoli přepnout do běžného zobrazení.
> ARC Welder umožňuje spouštění androidových aplikací v Chromu. Musíte ale sami otestovat, jestli daná aplikace bude fungovat, či nikoli, protože aplikace, které potřebují Obchod Play nebo komponenty Androidu, v prohlížeči nefungují.
> Windows Defender Browser Protection je doplněk od Microsoftu, který integruje ochranu před spywarem ze standardní výbavy Windows do internetového prohlížeče. Na rozdíl od antivirového skeneru v Chromu pracuje doplněk od Microsoftu v reálném čase.
> Wayback Machine vyhledává starší verze webových stránek v internetovém archivu. Můžete se tak dostat ke (staršímu) obsahu internetové stránky, která je aktuálně smazaná nebo zablokovaná.
> Magic Actions for YouTube přidá do stránky YouTube šikovné funkce, jako automatické přehrávání videí v HD rozlišení nebo třeba ovládání hlasitosti kolečkem myši.

***

Komfortní surfování v Microsoft Edge

Popularita nového prohlížeče od Microsoftu pomalu roste, ale možnosti jeho optimalizace nejsou příliš velké.

Prohlížeč Microsoft Edge z Windows 10 se nevyplatí přehlížet. Na rozdíl od zastaralého a dále nevyvíjeného Internet Exploreru se Edge v rychlosti vykreslování stránek vyrovná Firefoxu i Chromu, zaostává ale v možnostech nastavení a množství dostupných doplňků.
> Rozšíření pro prohlížeč Edge se instalují prostřednictvím obchodu Windows Store. V prohlížeči Edge klikněte na tlačítko se třemi tečkami vpravo nahoře a zvolte »Rozšíření«. Edge vám pak v postranním panelu nabídne přehled instalovaných rozšíření, stejně jako doplňků doporučených k instalaci. Kompletní nabídku zobrazíte kliknutím na volbu »Procházet další rozšíření«. Otevře se Microsoft Store s přehledem všech rozšíření. Stejně tak ale můžete v prohlížeči Edge použít i adresu microsoft.com/cs-cz/ store/collections/edgeextensions, která rovněž vede na stránku s kompletním seznamem rozšíření browseru.
> Za pozornost stojí hned několik rozšíření pro Edge. Doporučit vám můžeme Translator for Microsoft Edge, který v reálném čase překládá obsah webových stránek, dále již zmíněný uBlock Origin, TamperMonkey, který zablokuje potenciálně škodlivé skripty, nebo správce hesel LastPass. Pokud jste zvyklí ovládat prohlížeč gesty myší, instalujte si rozšíření Mouse Movements. Pomocí rozšíření Zoom můžete v prohlížeči Edge pohodlně měnit velikost obsahu stránek.
> Úpravu nastavení prohlížeče Edge začněte kliknutím na volbu »Hide Feed« v pravé horní části domovské obrazovky browseru. Pak označte předvolbu »A blank page«, aby se vám po spuštění prohlížeče Edge rovnou zobrazila prázdná stránka s oknem vyhledávače. Také si asi budete chtít změnit nastavení výchozího vyhledávače, Otevřete si stránku google.cz, použijte hlavní nabídku prohlížeče a přejděte na »Nastavení / Zobrazit upřesňující nastavení«. Pak v části »Ochrana osobních údajů a služby« klikněte na »Změnit vyhledávací web« a zvolte »Google Search«.

Foto popis| Avast Secure Browser, zabezpečený webový prohlížeč, který se stará o soukromí a bezpečnost při pohybu na internetu, najdete na CHIP-DVD c
Foto popis| Nastavení doplňku Lepší výsledky při blokování obtěžujícího obsahu odvede uBlock Origin v případě, že si aktivujete další filtry 1 . Další nastavení zajistí, že vás weby ve Firefoxu nebudou obtěžovat oznámeními 2 .
Foto popis| Správce skriptů, jako je Greasemonkey, umožňují úpravy obsahu webových stránek během jejich nahrávání. Tisíce takových skriptů najdete na webu Greasy Fork (greasyfork.org).
Foto popis| Dvojité okno v panelu Firefoxu Pokud chcete surfovat na webu a zároveň po očku sledovat nové příspěvky na Facebooku či Twitteru nebo příchozí e-maily, vyzkoušejte rozšíření Side View.
Foto popis| Několik z experimentálních funkcí Chromu má vliv na rychlost vykreslování obsahu stránek. V nabídce dostupné příkazem »chrome:flags« můžete aktivovat například funkci »GPU rasterization«.
Foto popis| Rozšířená nastavení Chromu umožňují například zcela deaktivovat Flash na webových stránkách. Popisek příslušného přepínače je ale trochu matoucí.
Foto popis| Všechny stránky na jednom panelu Rozšíření OneTab zavře aktivní panely Chromu a jejich obsah vypíše do seznamu odkazů. Výrazně se tím uvolní kapacita operační paměti počítače a o otevřené stránky nepřijdete.

O autorovi| MARKUS MANDAU, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: